We eten allemaal te veel Oneven wichtig eten maakt dik Misverstanden over voeding leiden een taai leven Den Haag - „Als je over een bruine boterham met kaas praat zie je de men sen haast denken: Er is intussen vast wel wat be ters uitgevonden. Zo ver zijn we ai gekomen". Die verzuchting komt van mevrouw Bonnie Buur- ke, hoofd afdeling schrif telijke voorlichting van het Voorlichtingsbureau voor- de Voeding in Den Haag Wo on we wat we eten? Willen we 't eigenlijk wel weten? Merkwaardig is, dat de wetenschap - waarop we toch graag terugvallen als er vragen rijzen - zich er pas de laatste honderd jaar mee is gaan bemoeien. Dat had in elk geval tot ge volg dat het begrip vita mine zijn intrede kon doen, maar tegelijkertijd werd het natuurlijk on vermijdelijk, dat sommi ge onderzoeken van el kaar verschillende uitsla gen opleverden. In de praktijk van alledag is het vaak nog zo, dat men zich houdt aan wat vroe ger moeder is geleerd die het weer van haar moe der had enzovoort. Ter wijl de wetenschap toch heel wat meer kennis heeft aangedragen en dat nog doet. Inmiddels is het zo, dat bij velen van ons de voedingstoe stand weer haast net zo slecht is als vroeger, toen er veel minder keus was in het voedingspakket en veel minder geld om het te kunnen betalen. Aan de ene kant komt dat door eenzijdige voeding - patat en kroketten, fris drank en snoep - en aan de andere kant door overvoeding, te veel kaas en melk. Talloze misverstanden leiden een taai leven. We zeggen bijvoorbeeld: „Koud weer vandaag, flink eten maar". Maar we denken er niet aan, dat het alleen buiten koud is en dat velen van ons het overgrote deel van de dag in verwarm de ruimten doorbrengen. Waarom dan meer en vetter eten dan anders? Dat is typisch een van die uit vroeger eeuwen overgeleverde wijsheden. Dan is er de rage in half- produkten. Velen gebrui ken die niet om een ge halveerde hoeveelheid van het produkt naar binnen te krijgen, maar om meer te kunnen eten. Waar blijf je dan? Er komt een bericht in de kranten: Amerikanen moeten minder vlees gaan eten, beter voor de gezondheid, zo is daar aangetoond. Onmiddel lijk hier de reactie: Dan zal dat ook wel goed voor ons zijn. Maar weer wordt één ding over het hoofd gezien, namelijk dat de Amerikanen ont zaglijke vleeseters zijn en wij maar kleine. Als de Amerikanen het vleesgebruik willen te rugbrengen tot tweehon derd gram, dan moeten we wel bedenken dat de meesten van ons nog lang niet aan die twee honderd gram toekomen. Dringt het door dat we bijvoorbeeld de zemelen, zoals die voorkomen in bruin brood, node kun nen missen dan vinden we de volgende oplos sing: wit brood blijven eten en zemelen kopen". Het beste is volgens haar de mensen zo goed mo gelijk voor te lichten. Zij stelt zich daarbij vooral niet voor, dat er veel met wijsvingers geheven moet worden in de geest van: „Dit mag niet en dat moet". Je kunt best ver tellen dat frisdrank be paald niet tot de gezond ste dranken behoort, maar je moet er tegelij kertijd begrip voor heb ben, dat de mensen niet op een soort nullijn ge plaatst kunnen worden. Datzelfde geldt voor al cohol, maar daarom mo gen de mensen nog wel weten dat daar veel calo rieën inzitten. Ook moe ten mensen vooral niet bang gemaakt worden, dat heeft doorgaans een effekt dat tegenoverge steld is aan wat bereikt moet worden. Het Voor lichtingsbureau voor de Voeding wil vooral op een zo ongedwongen mo gelijke manier weten schappelijk gefundeerde voorlichting geven, waar mee mensen zelf verder kunnen werken. Het mooist zou zijn als daar voor op school ook wat meer mogelijkheden ko men. Enige hoop is daar bij gericht op het minis teriële plan voor een leerpakket met o.m. hy giëne, verkeersgedrag, welzijn en - ja, inder daad, voeding. Al blijft de voorlichting aan ou deren uiteraard letterlijk broodnodig. Weten alle jonge moeders al, dat on doelmatige voeding in de eerste levensperiode van hun kind later tot achter stand op allerlei gebied, ook geestelijk, kan lei den? in Nederland gonst het van de afslankdiëten, die ruurlijk van mond tot mond gaan. Maar slechts zo'n in procent van de bevolking houdt er zich serieus ee bezig. „We eten allemaal te veel", zegt dr. Claude tauchard, Frans specialist in voedingsleer en bestrij- r van de zwaarlijvigheid. Hij wijdt de toename in ihaamsgewichten aan een ondoordacht voedingspa- &on en aan onvoldoende kennis van de eiwitconcen- iten. Dik word je volgens hem door een onjuiste mbinatie van koolhydraten, vetten en eiwitten, renge persoonlijke kritiek moet dan ook worden egepast op de samenstelling van het dagelijks menu i een juiste verdeling te krijgen. Chauchard ontwierp daarvoor een poster waarop ecies te zien is welke voedingsmiddelen samen kun- n worden gegeten. Maar helaas, de poster is in iderland (nog) niet verkrijgbaar. De dichtstbijzijnde nkel waar hij kan worden aangeschaft is de eerste ogist die u in België tegenkomt. En verder is hij in ankrijk verkrijgbaar bij drogisten en apothekers, en leidt tegenwoordig een meer zittend leven door v. het autogebruik, er wordt minder handenarbeid ^rricht en allerlei technische hulpmiddelen doen het 'fare werk. Het lichaam heeft daardoor minder be- 'efte aan brandstoffen. Maar we consumeren nog enveel vetten, kaas en sauzen die dan ook een grotere I dreiging zijn voor slanke lijn en gezondheid dan in I Deger jaren, liker is ook niet al te best. Dr. Chauchard acht het bruik per persoon tweemaal zoveel als nodig en ttig is. De meeste mensen staan er namelijk niet bij 1 dat ze behalve de klontjes in de koffie en de thee k suiker binnenkrijgen via allerlei andere consump- artikelen, zoals vruchten, sappen en frisdranken, enmin houden zij rekening met de onzichtbare vetten het vlees en gevogelte. Bij kip bijvoorbeeld zit het este vet vlak onder het vel. veel eten heeft bij veel mensen de nare bijwerking t zij last krijgen van darmverstoppingen of constipa- Bij trage stoelgang blijven veel „slakken" in het haam hangen die weinig goeds uitrichten. Vandaar dat men bij op medische indicatie voorgeschreven vermageringskuren dikwijls begint de darmen drastisch te ledigen. Vetaanzetting stoort zich niet aan schoonheidswetten. Sommigen worden dik boven het middel. Bij anderen zet het „vet" zich vast op de maag of zakt naar heupen en benen. Een gevolg van onevenwichtige voedingsge woonten. Hoewel, er zijn mensen die zich van alles ontzeggen maar die van de lucht al dik lijken te worden, terwijl er anderen zijn die gewoon alles eten wat in de buurt komt en die toch sprietmager blijven. Het is oneerlijk verdeeld in de wereld. Maar ja, voor hen bij wie elk extraatje aantikt, de goede raad van dr. Chauchard om ernstig aan zelfkritiek te gaan doen. Verschillende hooggeprezen diëten (bijvoorbeeld van Atkins) zijn achterhaald en staan zelfs te boek als gevaarlijk. Daarom is het nodig om altijd de huisarts te raadplegen als men op de een of andere manier drastisch aan het vermageren gaat. In de eerste plaats dient iemand die aan de lijn wil gaan doen de calorieën in de gaten te houden en verder veel water te drinken in plaats van koffie, thee, limona de en alcohol. Er is zelfs een dieet waarbij de betrokke ne alleen vlees mag eten en liters water moet drinken. Het schijnt uitstekende resultaten te hebben, maar een dergelijk dieet mag beslist niet zonder controle van de dokter, omdat er zeker gevaren aan kleven voor mensen die niet in een optimale conditie zijn of die aan bepaalde ziektes lijden. Enige raadgevingen om te vermageren uit het voor- schriften-arsenaal van dr. Chauchard: O Streef naar een fysiek en geestelijk evenwicht (Door gymnastiek, sport etc. te beoefenen). Leer ontspannen te eten naar eigen smaakbehoefte en alleen als u honger hebt zonder daarbij te veel „verboden stoffen" te nuttigen. 9 Probeer het eens met drie maaltijden, waarbij een behoorlijk ontbijt en een zeer lichte avondmaaltijd ten gerieve van Klaas Vaak. Met een volle maag slaapt men namelijk minder plezierig. De spijsvertering moet 's nachts niet te intensief aan het werk zijn. 9 Stop met de zelf opgelegde strenge diëten, die geen rekening houden met de oorzaken van het overgewicht. Alleen een arts kan die met enige zorg vaststellen. 9 Weeg u gedurende de eerste week van „goed-samen- gestelde-maaltijden-nuttigen" elke twee dagen. Vervol gens elke veertien dagen. Maak een gewichtskaart, waarop gewichtsvermindering door een gebogen lijn wordt weergegeven, Probeer meer te genieten van uw eten gedurende de vermageringsperiode, bijvoorbeeld door de smaak van de gerechten tot u te laten doordringen (kauwen met gesloten ogen, zegt dr. Chauchard). Door minder en selecter te eten verbetert het smaakvermogen. 9 Drink water naar behoefte. U verliest minimaal 1,5 liter water per dag door transpiratie en urinelozing, zodat men toch gauw drie liter moet drinken voor een goede doorspoeling van de nieren. Drink geen alcolhol, volle melk of frisdrank. Neem om te beginnen elke ochtend een glas water op de nuchtere maag en een glas voor het slapen gaan. 9 Wantrouw suiker (die is vervangbaar door zoetstof). Suiker zit al in taart, gebak, rijst, meelspijzen, gedroog de groente, aardappelen. Rauwe groenten zijn tussen haakjes erg gezond: Ze bevatten proteïne, mineralen en vitaminen. Vermijd sauzen en het „aanmaken" van groente. Drie lepels vinaigrette-saus, twee klontjes boter en een portie mayonaise bevatten bijvoorbeeld even veel calorieën als een flinke biefstuk. 9 Neem geen medicijnen zonder doktersadvies. De normale voeding per persoon mag dagelijks 30 calorieën per kilogram lichaamsgewicht bedragen. Voor iemand van 70 kilo dus 2100 calorieën. Na een „vermageringskuur" moeten z.g. „beschermde" voedingsmiddelen aan het dieet worden toegevoegd, zoals melk, melkprodukten, kaas, eieren, groenten, fruit en „cereals". Hiernaast een lijstje van de hoeveelheid calorieën in een aantal voedingsmiddelen: Hors d'oeuvre 50 gram worst of paté 200 cal. 1 pasteitje 600 cal. 1 pizza 300 cal. 1 avocado 250 cal. Vlees 1 varkenskotelet 400 cal. 100 gram bloedworst 500 cal. zuurkool met vleestoebehoren 600 cal. Boterham met worst 400 cal. Wie mayonaise aan het beleg toevoegt, verdubbelt de hoeveelheid calorieën. Eieren twee zachtgekookte eieren 150 cal. twee gebakken eieren 300 cal. Groente 100 gram gekookte groente 150 cal. 100 gram peulvruchten knolgewassen 150 cal. Aardappelen 200 gram gekookte aardappelen 200 cal. 200 gram patates frites 800 cal. 200 gram chips 1100 cal. Toetjes of nagerechten een stuk vers fruit 70-100 cal. 100 gram gedroogd fruit 300 cal. 100 gram nootjes 550 cal. een portie ijs 300 cal. 1 reep chocolade 50 cal. 1 eetlepel honing of jam 170 caL 1 vruchtengebakje 400 caL 1 slagroomtaartje 500 caL Dranken 1 uitgeperste citroen 20 caL 1 uitgeperste sinaasappel 70 caL 1 glas frisdrank 120 caL 1 kop koffie zonder suiker en melk geen caL 1 glas volle melk 250 caL 1 glas magere melk 60 caL Brood een croissant 150 caL een toastje 30 caL een boterham 200 caL De aardappel eters van Todtnauborg In het Schwarzwald waar de bomen in de herfst gele, oranje, rode en gouden bladerkronen hebben en die in de len te getooid zijn met de tederste groene kleuren, ligt het „luchtkuuroord" Todtnauborg (op onge veer 10 kilometer van Freiburg). Om dat predi- caat „Luftkurort" te krijgen wordt de lucht twee jaar meteorolo gisch gemeten door we tenschappers om aan be paalde normen van „reinheid" en „puur na tuur" te voldoen. En in dat reine gebied op de 1500 meter hoge Feld- berg ligt een kleine boer derij met de naam „Haus Revita", die on der leiding van Elfriede Fuhr-Schubnell (57) aan te corpulente en over werkte dames een kuur tje biedt dat op zijn zachtst gezegd wat vreemd aandoet:behal ve tijdrovende speciale behandelingen zoals rug- massage, reflexmassage, lymphdrainage en een luxe onderkomen krij gen de gasten alleen maar aardappels te eten. Tien lekkere, dikke, vette aardappels per dag, een hele week, ach ter elkaar. Een heerlijke kluif voor liefhebbers van dit knolgewas en dat, naar Frau Fuhr ver zekert, „alle slakken uit het lichaam haalt". De aardappelkuur maakt slank, gezond en fit. Gif tige stof wissel ings-af- valprodukten die de huid pukkelig maken en het humeur bederven, gaan met de aardappel tjes samen de laan uit. En dat alles voor 650 DM. Wie niet intern bij Elfriede wil afslanken, kan in de buurt een goedkope kamers huren. In een der duurste hotels in het Schwarzwald, Parkhotel Adler in Hin- terzarten, met groot park en zwembad, mas seur, tennis- en kegel baan, kapper en wat al niet meer, kost een ka mer met ontbijt DM 55 per dag. In het kleine Todtnauborg komt men nog heel wat voordeliger onder dak. Elfriede Fuhr heeft heel wat in haar mars. Behal ve dat zij ervaren schoonheidsspecialiste is, kent ze elk kruidje in de omgeving. IJverig loopt ze dagelijks te zoeken, maar ook bezorgt ze haar klanten de nodige lichaamsbeweging door ze op kruidenzoektocht de wei in te sturen. Want er zijn heel wat verse blaadjes nodig: voor de cosmetische behande ling, de baden en voor de maaltgden. Kruiden ho ren bij de kuur! De dag begint met een kruiden- bad. Hierin zit een af treksel van bieslook (in het voorjaar vers uit de kruidentuin), hertshooi (een van de soorten hertshooi is in ons land beter bekend als Sint- Janskruid), duizendblad (een andere benaming voor vederkruid), bonen kruid en vijftig tuinboon- schillen. Natuurlijk is er heel wat werk aan voor af gegaan voordat de kruiden in het badwater komen (trekken, zeven) zodat de gast niet in de bieslook en het bonen kruid ligt de drijven. Het kruidenmengsel ziet er in vloeibare vorm zeer schappelijk uit, ver mengt zich prima met het badwater en geeft de huid een fikse oppepper. Dan volgt de cosmeti sche behandeling, waar aan al niet minder na tuur te pas is gekomen. De crèmes worden aan de gast aangepast. Basis voor alles is een neutrale crème. Daaraan wordt naar behoefte een ex tract van spoorelemen- ten, mineralen, vitami nen, roosmarijn, venkel en rozenbladeren toege voegd. Het ontbijt wordt opgeluisterd door een ontslakkende kruiden thee, in 15 minuten ge trokken van weer water- afdrijvende bieslook, 20 gram salie, 20 gram la vendel, 30 gram bramen bladeren, duizendblad, bonenkruid en bonen- schillen. Alles uit de Schevarzwalder aarde. Maar wie het thuis wil proberen: de kruiden zijn gedroogd bij grote drogisterijen en apothe kers te verkrijgen. De avondthee bij Elfriede wordt verrijkt met 90 gram lindebloesem. In el ke kop gaat een flinke theelepel van de kruiden. Hiervan wordt de thee getrokken en later weer gezeefd. Als lunch en middageten worden aardappelen ge serveerd, uiteraard weer in combinatie met krui den. Een menu waarvan men, eentonig maar ge vaarloos, per week tien pond kan afvallen. Deze kuur kan van juni tot februari worden gevolgd. Na februari even wach ten op de nieuwe aardap pelen. Er zijn veel mensen die denken dat aardappels dik maken. Maar aard appelen bevatten per 100 gram slechts 100 calorieën (bruinbrood heeft er 250). Het eiwitgehalte is 2 procent, vet zit er nage noeg niet in (0,15 pro cent). Koolhydraten (18,9 procent) worden door het lichaam omgebouwd tot „vet", dat voor de gezondheid todh nodig is, maar in de vorm van dierlijk vet weer onge zond mag heten. Aardap pels hebben een zeer hoog kaliumgehalte (520 mg per ons) en juist deze stof is de grote slakken- uitdrijver die we alle maal nodig hebben na een al te overvloedige maaltijd. Verder bevat dit knolgewas een rijk dom aan mineralen en is het een der weinige voe dingsmiddelen die na tuurlijke vitaminen A be vatten. Verder zitten alle B-vitaminen en de onont beerlijke vitamine C erin. Mevrouw Fuhr wordt he lemaal lyrisch als ze over haar methode begint. Ze noemt aardappelen licht verteerbaar en een uit stekende basisvoeding. In tegenstelling tot brood en suiker die in de maag verzuren.Misschien overbodig het te vermel den, maar de aardappe len uit Todtnauborg wor den in de schil gekookt, want juist daaronder zit ten de meeste vitaminen. Asta Scheib,"journaliste bij een Duitse krant, ver loor begin dit jaar na de decembersmullerij in ze ven dagen vier kilo. Haar vriendin An gelik a Boese, kon in drie dagen vijf pond vaarwel zeggen. Hebben ze zich beroerd gevoeld tijdens dé*kuur? „Vaak ben ik in de ver leiding geweest om wat kwark bij mijn aardap pels te nemen", biecht Angelika op. „Ik dacht, waarom ben ik zo idioot om me strikt aan dat dieet te houden? Maar ik ben ervoor beloond dat ik het heb volgehouden. Ondanks de knorreftde maag. Als het te erg werd verdeelde ik mijn rantsoen over de hele dag. Alles bij elkaar ben ik erg tervreden". Men kan de aardappel- kuur thuis doen, maar het is moeilijker om in je eentje „de poot stijf te houden" dan met lotge noten. Vincent van Gogh zal bij de vervaardi ging van zijn „aard appeleters" nooit hebben kunnen be vroeden, dat de aardt appel anno1978 weij uitverkoren als ver- mageringsmiddé).

Leidse Courant | 1978 | | pagina 35