§?eidóe (SouAci/rtt Gemeente kan veel meer doen tegen burengerucht NEDERLANDER DISCRIMINEERT 3,Jordanië wijst „Camp David" af Gezonde economie is zaak van lange adem —I— Onderzoek toont ondubbelzinnig aan: HARTEKREET VAN BURGEMEESTER OP CONGRES Giscard weet niet hoe Van Agt heet Ziekenfondsraad: advies over „eigen bijdrage" rSSin Opheldering nodig Bromfietsers botsen frontaal HAZERSWOÜDE-RIJNDIJK Bij een frontale botsing tus sen twee bromfietsen gister middag rond vier uur op het fietspad langs de Rijndijk is een bromfietser uit Alphen licht gewond geraakt. De tegen ligger, een jongeman uit Zoe- terwoude, liep slechts lichte kneuzingen op. Een duo-passa gier kwam met de schrik vrij. Het ongeluk gebeurde toen de bromfietser uit Alphen iets te gen zijn achter hem zittende duo-passagier wilde zeggen. Toen hij zich daarbij omdraaide raakte hij de macht over zijn stuur kwijt en belandde op de andere weghelft, waar de Zoe- terwoudenaar kwam aanrijden. Deze kon de slingerende Alphe- naar niet meer ontwijken. Het liep wonderweg allemaal rede lijk goed af. De Alphenaar hep bij de val een gebroken knie op en de Zoetérwoudenaar een gekneusde hand en enkel. Geen krant ontvan gen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koërier wordt de krant alsnog ge bracht. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Hoewel de Nederlander per tradi tie als verdraagzaam, tolerant, gastvrij en in schikkelijk tegenover vreemdelingen bekend staat, is de werkelijkheid anders. Dit blijkt uit een onderzoek van een groep Utrechtse antropo logen, waarvan de resultaten zijn neergelegd in het boek „Omdat zij anders zijn", dat vandaag is verschenen. Uit het onderzoek is gebleken dat buitenlandse werknemers en Surinamers in ons land aantoon baar gediscrimineerd worden bij het zoeken naar werk en woonruimte. Zij zijn in de grote steden aangewezen op de minst aantrekkelijke woonge bieden. De poütie, aldus het boek, denkt weinig genuanceerd over Surinamers en bejegent hen duidelijk onrechtvaardig. De groep heeft zes maanden lang Spaanse en Hollandse sollicitanten laten reageren op een kleine 300 aanbiedingen voor werk in Amsterdam en omgeving. De resultaten van het onderzoek wijzen volgens de schrijver van "Omdat zij anders zijn", dr. F. Bovenkerk, uit dat rassendis criminatie op de Nederlandse arbeidsmarkt wel degelijk voorkomt. Eén op de vijf maal werd een Surinaamse of Spaanse sollicitant afgewezen, waar een Nederlander werd aangenomen. Woensdag 20 september 1978,68e jaargang no. 21150 Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas -redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - mementen: ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Operatie petticoat „Operatie petticoat", Ameri kaanse komische serie op Ned. II om 20.40 uur. Om 23.00 uur Info over zelfmoord onder jon geren. Ned. I om 20.00 uur „Wat met de Wadden" en om 20.50 uur „Operette in Gold und Silber". Vrij veel bewolking Vrij veel bewolking en in het noorden van het land mogelijk een bui. Matige aan de kust af en toe krachtige wind uit west tot noordwest. Maximumtempe raturen ongeveer 16 graden. bnman, Riad (AFP, TTPI) Jordanië en Saoedi-Arabife lebben gisteren een flinke domper gezet op de tamelijk iptimistische stemming na afloop van de topconferentie jn Camp David, waar de Egyptische president Sadat en de Israëlische premier Begin het onder leiding van de Amerikaanse president Carter eens werden voor een formu- e voor vrede in het Midden-Oosten. De Jordaanse regering or an naakte bekend na een buitengewone zitting van het kabinet ct ais onder leiding van koning Hoessein dat Jordanië zich in >ank iet geheel niet moreel of wettig gebonden acht aan de in op esultaten van Camp David in zijn huidige vorm waaraan maat jj niet heeft deelgenomen. Koning Khaled van Saoedi-Ara- ,ie verklaarde dat de vredesformule voor zijn land niet til ianvaardbaar is omdat deze niet absoluut Israëls bedoeling 'V luidelijk maakt zich terug te trekken uit alle bezette Arabische gebieden waaronder Jeruzalem. i iaoedi-Arabië mist in de formule het recht van het Palestijn- f\ volk op zelfbeschikking en de rol van de Palestijnse 1 levrijdingsorganisatie PLO. Jordanië en Saoedi-Arabië heb- ul ien de deur niet definitief gesloten maar zij eisen meer ij :oncessies van Israël. De kansen van de missie van de [I Amerikaanse minister Cyrus Vance die gisteren naar Jorda- I ïié vertrok, worden met hoog aangeslagen. Vanavond begint in de Syrische hoofdstad Damascus een lonferentie van de harde landen van het zogenaamde I Arabische afwijzingsfront. Zij zullen proberen een passend i intwoord te geven op de „uitdaging" aan de Arabische vereld van president Sadat. In Egypte waar het parlement Vg le resultaten van Camp David unaniem heeft goedgekeurd, qia(j lereiden miljoenen mensen een „heldenwelkom" voor Sadat, ca lie een diplomatiek tegenoffensief zal starten in de Arabische .terij. wereld. verer In Israël is de verwachting dat in ieder geval het akkoord den >ver de Sinai in het Israëlisch parlement een meerderheid zal behalen. Voorwaarde daarbij is dat de Israëlische lederzettingen in dit gebied moeten worden opgeheven. Een ifzonderlijk vredesverdrag met Egypte wordt dan mogelijk. Alinister van Defensie Dayan heeft gezegd dat het andere ikkoord over de kwestie van de souvereiniteit over de -stel ij ke Jordaanoever, desnoods zonder medewerking van ordanië moet worden uitgevoerd. n hun ontevredenheid over onderdelen van het in. Camp David reikte akkoord te tonen zijn gisteren twintig Joodse gezinnen i zuidoosten van Nabloes in het gebied op de westelijke rdaanoever overgegaan tot de bouw van een nieuwe illegale erzetting. Het Israëlische kabinet heeft het leger opdracht geven hen uit het gebied te verwijderen. (Van een onzer verslaggevers) Utrecht Burengerucht is na het verkeersla waai de meest voorkomende oorzaak van geluidshinder, waarvan een kwart van de Nederlanders te lijden heeft. Gemeentebestu ren zouden dat burengerucht bij de bron moeten aanpakken. De Algemene Politiever ordening, het vaststellen van bestemmings plannen met geluidszones en geluidsisoleren- de bepalingen in bouwverordeningen kunnen Dr. Verplanke, die dit vanmorgen in Utrecht zei op een studiedag van de Nederlandse Stichting Geluidshinder wees er verder op, dat een gemeentebestuurder de wet Geluidhin der vaak niet eens nodig heeft, om de nodige maatregelen te kunnen treffen. De gemeente zou op grote schaak objectieve geluidsnormen moeten bekendmaken en ook toepassen. Bo vendien zou de gemeente veel meer gebruik moeten maken van meetapparatuur. De stu diedag was gewijd aan de vraag of geluidshin der mede veroorzaakt kan worden door de manier van huizenbouw. Uit enkele gerechte lijke uitspraken is al gebleken, dat daarbij niet de architect maar de bouwer verantwoor delijk gesteld wordt voor deze geluidshinder. Gemeenten zouden, aldus mr. J. A. van Wijn gaarden, daarom verantwoordelijk kunnen worden gesteld voor fouten van de dienst Bouw- en Woningtoezicht. Ir. W. Koning, directeur van de Wilma-bouwbe- drijven, moest vaststellen, dat het met de geluidswering in de woningbouw nog steeds niet best gesteld is. Aanpassing van de be staande woningen is erg duur. Of bij de nieuwbouw voldoende gecontroleerd wordt is voor hem nog een open vraag. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De voorletters van de Nederlandse minister president Van Agt zijn kennelijk met bekend op het secretari aat van de Franse president Giscard d'Estaing. Dat blijkt uit de brief die de Franse president vorige week aan de Nederlandse regeringsleider zond. De adressering luid de: „Son Excellence Monsieur J.J.F.W. van Agt, Premier Mi- nistre, La Haye". De echte voorletters van de Nederlandse premier zijn echter A.A.M. Het is in het diplomatieke verkeer uitermate ongebruikelijk de namen niet goed weer te geven. Er is in het Nederlandse regeringsapparaat wel iemand die J.J.F.W. van Agt heet, namelijk een wetenschappelijk mede werker op het ministerie van CRM. MINISTER ANDRIESSEN t maken een rondvlucht je dat ieveer 460 gulden gaat kosten. UTRECHT (ANP) „Aangezien de regering de koopkracht van degenen die een minimum inkomen genieten garandeert, is er geen reden aanwezig om bepaalde groepen van de eigen-bijdragre- geling uit te sluiten". De staatssecretarissen Veder-Smit (volksgezondheid) en De Graaf (sociale zaken) zeggen dit in een brief waarin ze de Ziekenfonds raad hebben gevraagd, advies uit te brengen over de in „bestek '81" voorgestelde uitbreiding van de eigen bijdragen in het kader van de Ziekenfondswet en de algemene wet bijzondere ziektekos ten (AWBZ). De regering is zoals gemeld van plan, van verzekerden die geen van hen afhankelijke kinderen hebben een tientje per verpleegdag in een ziekenhuis te vragen. Van verzekerden die ten laste van de ABWZ in een inrichting worden verpleegd, en die tot nu toe geen eigen bijdrage verschuldigd zijn, zou eenzelfde bijdrage kunnen worden gevraagd. DEN HAAG „Op basis van de voorstellen van de regering kan volgend jaar alleen nog de basis gelegd worden voor evenwichtiger verhoudingen in de Nederlandse economie. Het is een illussie te menen dat de voorgestelde maatregelen direct effect zullen hebben". Dit zei minister Andriessen (fi nanciën) gisteren bij de aanbie ding van de rijksbegroting voor 1979 aan de Tweede Kamer. Het is volgens hem nauwelijks mogelijk volgend jaar al de nega tieve ontwikke lingen in de eco nomie geheel tot staan te bren gen. Het wordt een zaak van langere adem. Minister Andriessen: koffer met oplossingen? Forse slok kan oude dikke boom niet redden UTRECHT (ANP) De op drie na dikste boom van Neder land, de reuzebeuk in de Ridderoordse bossen bij Biltho- ven, is stervende. Zelfs vele tiendui zenden liters waters hebben de boom niet geholpen om de ver schrikkelijke gevol gen van de droogte in 1976 te boven te komen. De beuk gaat dood en terwille van de veiligheid moet de bijl er al binnen enkele jaren in. Bijna 250 jaar heeft de reuzebeuk het zonder hulp volgehouden in de Ridderoordse bossen. De stichting het Utrechts landschap pompte in 1976 zeker honderdduizendliter water in de grond rondom de beuk om de gevolgen van de enorme droogte te verzachten. In 1977 volgde nog een extra bemesting door de boomchirurg, maar het heeft allemaal niet geholpen. Breukelen waarbij 4 C7 C een molukker het le- t-v i i ven verloor en de OVP1* flfPlI KPlfTl arrestatie van twee "VCI JJICLUNC1C11 gewapende inbre kers in Polsbroek zijn voor de fracties van PvdA en D'66 aanleiding schriftelijke vragen tot de regering te richten. De socialisten Roethof en Stoffelen willen door de minister van justitie volledig op de hoogte worden gesteld van de resultaten van het inmiddels op gang gekomen onderzoek van de rijksrecher che naar de gang van zaken bij de schietpartij in Breukelen. D'66-kamerleden Wessel-Tuinstra en Brinkhorst informeren of de twee „gewapende inbrekers" in Polsbroek tenslotte twee jongens van 13 en 15 jaar bleken te zijn, met een speelgoedgeweertje. Het CDA in Eindho- Stadswapen misbruikt ven heeft dit jaar bij de gemeenteraads verkiezingen misbruik gemaakt van het wapen van Eindhoven het is gebruikt in een advertentiecampagne en ten onrechte heeft de partij willen profiteren van de autoriteit die het stadswapen uitstraalt Dat zegt de reclame code-commissie. De commissie gaf haar oordeel na klachten van de Eindho ven aar J. van Kessel. Hij had zich geërgerd aan de advertenties van het CDA. hebben een Concorde ge- hun jaarlijks uitstapje.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1