1® Leidse studenten bezetten Sociologisch Instituut ïi s Bouwplan Leidse woningbouw stagneert woningen -in Noordv ID "Vie is "Jr. D. Lapple s Maredorp dringt aan op goedkeuring verbeteringsplannen TAP LEIDSE COURANTDINSDAG 19 SEPTEMBER 1978 PAGINA 3 'Ma -S lEIDEN Dr. Dieter L&pple (37) is in het begin an de oorlog in het Westduitse Waiblingen eboren. In de jaren 60 studeerde hij onder meer w ouwkunde en politieke wetenschappen. Lapple eed vanaf 1969 onderwijservaring op aan het ociologisch Instituut in Berlijn, waar hij in 973 als docent een vaste aanstelling kreeg. Hij ■omoveerde in 1976 aan de universiteit te reznen summa cum laude op een proefschrift, stiteld: „Burgerlijke staat en kapitalistische roductiewijzen". In datzelfde jaar werd hij aan Eindhovense T.H. verbonden als lector op afdeling bouwkunde. Tevens is Lapple gast- icent aan de Academie voor Bouwkunst te rosterdam. een door de benoemingscommissie van het ociologisch Instituut van Leiden gestelde brief- an het College van bestuur wordt D. Lapple eschreven als eèn „flexibele" man, die makke- jk in de omgang is. Voorts luidt het advies Jan het College over de te benoemen lector als lm3 olgt: »Het marxis- "Leiden geen 2e Tilburg"/, aldus de leuze die de naar een analoog geval in Tilburg. L-bezetlers op ruiten hebben geplakt, daarmee verwijzend meer waarmee an waaruit Lapple ankt, lijkt ambiva- snt: het is zowel ien (getuige zijn langen systeem- ïeorie erin te be- als ook in formulering chtzinnig". (Van onze verslaggevers) amuiEIDEN Het Sociologisch Instituut Lei- len (SIL) aan het Stationsplein in de leutelstad is gistermiddag om half vier ioor ongeveer honderd studenten bezet. De }t V| tudenten gingen tot actie over, omdat het q lagelijks bestuur van de subfaculteitsraad weigerde in te gaan op de eisen van de studenten met betrekking tot de lectoraats- benoeming van dr. D. Lapple bij de afde- ing Macrosociologie. De bezetting kende en vreedzaam verloop. De leden van het dagelijks bestuur van ae subfaculteitsraad rlieten na het uitroepen van de bezetting itig het gebouw, waarna enkele stüde- iden de toegangsdeur blokkeerden en de Bttfflmen van het vele verdiepingen tellende id "verfraaiden" met plakkaten, conflict tussen de studenten en de subfacul- ïitsraad kwam tot uiting tijdens een gisteren G;ehouden vergadering in het SIL-gebouw. De lubfaculteitsraad had dr. Dieter Lapple voorge- ragen als kandidaat bij het College van Bestuur. ian de Leidse universiteit. Nadat het college van bestuur bezwaren had gelnaakt tegen de benoe ming, besloot de subfaculteitsraad de benoeming opnieuw in overweging te nemen. Volgens de studenten zijn de bezwaren van het college gebaseerd op een weerstand tegen de politieke opvattingen van de heer Lapple, die als Marxist bekend staat. De studenten eisten van de subfaculteitsraad, dat zij in haar vergadering gistermiddag eeh uitspraak zou doen om het genomen besluit, de heer Lapple voor te dragen als kandidaat, onver kort uit te voeren. Toen de S.R. dat weigerde, besloten zij het gebouw te bezetten. De studenten vermoedden, dat het college van, bestuur met haar bezwaren tegen de benoeming de opzet heeft om de, procedure te vertragen. In verband met een beslissing van minister Pais om 14 oktober een vakaturestop in te stellen voor hoogleraren en lectores zal, wanneer er geen haast gemaakt wordt met het invullen van de vacature op Macrosociologie, deze plaats in zijn geheel op de tocht komen te staan. Dit zou dan voorts tot gevolg kunnen hebben, dat de richting waarvoor Lapple als docent was aangewezen, namelijk politiek economische maatschappij ana lyse, zou moeten verdwijnen. Dit is een onderdeel van het onderwijs in de Macrosociologie, waar voor de studenten zich vorig jaar sterk hebben gemaakt om hem van de grond te krijgen. Het College van Bestuur is volgens de studenten ook niet helemaal tevreden over de opvattingen, die er binnen de Leidse sociologische faculteit heerst over de inhoud van dit vak. Het College van Bestuur heeft in een gesprek bij monde van de heer Sickingh (lid College van Bestuur) de subfaculteitsraad te kennen gegeven, dat wanneer zij nu afzag van dit lectoraad er een mogelijkheid was voor het sociologisch insti tuut om in 1981 in aanmerking te komen voor een professoraat. Deze belofte van het College heeft de subfaculteit doen besluiten, de voordracht opnieuw in overwe ging te nemen. De studenten noemen dit zwichten voor chantage en stellen dat een mondelinge belofte weinig zekerheid biedt in een tijd, waarin de drang tot bezuiniging steeds groter wordt. Zij vinden verder, dat het gedrag van het College van Bestuur "riekt naar politiek muilkorven en inhoudelijke dwingelandij van de wetenschap", aldus de verkaring van de bezetters. Zij willen het gebouw blijven bezetten tot de subfaculteitsraad te kennen zal geven, dat zij bereid is met de bezetters over de eisen te onderhandelen. De subfaculteitsraad wilde op de bezetting nog geen commentaar geven. De bezetting kwam gisteravond wel ter sprake in de vergadering van de universiteitsraad. De voorzitter van het college van bestuur mr. K. Cath antwoordde desgevraagd, dat het college bij een voordracht door een benoemingscommissie zeer vaak nadere inlichtingen vraagt. "Dit is nodig", aldus mr. Cath, "om de voordracht aan de minister voldoen de te onderbouwen". Over de dreigende vacature-stop voor kroondo centen zei Cath, dat de datum van 15 oktober door minister Pais inmiddels in de ijskast is gezet, omdat het overleg met de universiteiten nog gaande is. Op 26 oktober komt het onderwerp echter ter sprake tijdens het overleg van de bewindsman en verschillende instellingen voor wetenschappelijk onderwijs. De studenten die het sociologisch Instituut "in gebruik hebben geno men" (aldus Cath) hebben zich nog niet tot het college van bestuur gewend. "Wij wachten maar af, wat er verder gebeurt", aldus mr. Cath. 'f®1! )e subfaculteitsraad in vergadering met de actiegroep 200 loogleraar in de organisatiekunde en voorzitter van van studenten Achteraan links prof. dr. E.C.H. Marx, de subfaculteitsraad. Enkele tientallen studenten brachten de nacht door in het SIL-gebouw fe v LEIDEN Het Warmondse architectenbureau Grades Kamp- Med! *lee^ voor het rehabilitatiegebied Oostdwarsgracht/Peli- kanstraat in Leiden een ontwerp gemaakt voor 30 premiekoop- Woningen en 30 woningwetwoningen. Laatst genoemde categorie woningen gaan aan huur minstens 400 gulden per maand ftlragen. Het bureau heeft in zijn ontwerp gekozen voor, 11 ^tweekamerwoningen, 31 driekamerwoningen, 11 vierkamerwo- Dri» "tosen en 7 vijfkamerwoningen. Volgend jaar zou de gemeente w laet de bouw van deze huizen willen beginnen.' kt bouwplan betreft het vierkant Pelikaanstraat, Emmastraat, Jostdwarsgracht en Langegracht. De premiekoopwoningen zullen worden voorzien van een zogeheten „parkeerdak", een achter ,J k woningen gesitueerde overdekte parkeergelegenheid. Op het idï Parkeerdak komen terrassen voor de bewoners van de begane Krond. Andere woningen zullen worden voorzien van tuintjes of f (3 Van balkons. De parkeerdaken moeten een tegemoetkoming bieden aan de slechte parkeersituatie in Noordvest. Vandaar dat Grades heeft moeten kiezen voor 50% premiekoopwoningen. n het ministerie het project ruimer wil subsidiëren en naar ^rluidt zit die mogelijkheid er in, dan zal het ontwerp worden Perzien en volledig op woningwetbouw worden afgestemd. LEIDEN Er dreigt een flink gat te vallen in de produktie van nieuwe woningen in Leiden. Op het ogenblik zijn er iets minder dan achthonderd Woningen in aanbouw. Dit is minder dan de helft van hetgeen in januari 1977 in aanbouw was. Dit staat te lezen in een overzicht van het bureau voor de statistiek van de gemeente Leiden. Sinds 1977 is het aantal nieuw opgeleverde woningen sterk gedaald. Een en ander wordt veroorzaakt door de afronding van de woningbouw in de Merenwijk. Hier rest slechts nog het Warmondse gedeelte. Ter wijl er vertragingen zijn ontstaan in de ontwikkelingen van de Stevenshofjespolder door de discussies over het al dan niet volbouwen van deze polder. Begin volgend jaar zal een aanvang worden gemaakt met de bebouwing van Koppel- stein en Boekhorst in het Morskwartier. Iets- verder in het verschiet ligt de woningbouw in de Leeuwenhoek. Het zal hier met name premie-koopwoningen betreffen. De moge lijkheden voor het gebied in de Coebel voor huisvesting van Leidse woningzoekenden zijn vol onzekerheden. Het betreft hier zeer dure tuinbouwgrond die in de loop der jaren van hand tot hand is gegaan. Bedroevend is het gesteld met het aantal in aanbouw te nemen woningwetwoningen. In 1976 bedroeg dit aantal nog 488. Eind juni 1978 waren er nog slechts 142 woningen in uitvoering genomen. Het aantal woningzoekenden blijft stijgen. Eind 1975 waren er 2564 woningzoekendem geregistreerd. Eind 1977 lag dit aantal op 4945. Op het ogenblik schommelt het aantal nog steeds rond de 4000. Kreatieve werkavond In het Breehuys aan de Leidse Breestraat 19 begint vanavond de cursus "kreatieve werkavond". De eerste serie van zes avonden is gewijd aan het batikken; daarna Volgen spinnen en weven, kaarsen maken, sieraden ver vaardigen en emailleren. Per zes avonden bedraagt het cursusgeld twintig gulden. Elke dinsdagavond van half acht tot half tien. K&G jubileert Het drum-, pijper- en trompetterkorps K&G in Leiden bestaat vijftien jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt vrijdag 29 september van zeven tot negen uur een receptie gegeven in motel Holiday Inn aan de Haagsche Schouwweg 10 in Leiden. Schoolsport Op het sportterrein aan de Zoeterwoudsesingel wordt woensdagmiddag 20 september vanaf een uur een slagbal- toernooi gehouden. Bij een eventuele afgelasting worden de weöstrijden een week verschoven. A^an het toernooi nemen teams deel van het lager onderwijs. Voor leerlingen van het voortgezet onderwijs staat vrijdag 6 oktober vanaf drie uur 's middags een prestatieloop op het programma. Startplaats is het terrein van UVS in de Kikkerpolder. Winnaar Zondag 17 september heeft een jury de muziekinstrumenten die ingezonden waren naar de Taptade-stand op de Leidato beoordeeld. De winnaar van een reis naar Londen of Parijs werd T. Turk, Willibrordusstraat 18 in Zoeterwoude. Mevr. Vavier, Cozijnstr. 6 in Leiden won een fiets en het etentje voor 2 personen ging naar Renate en Arian Meyer, Gooweg 26, Noordwijkerhout. Tijdens de Taptade, begin november, zal Willy Dobbe de prijzen uitreiken. Filmhuis Het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum vertoont in de maand september films uit de derde wereld. De derde film in deze cyclus is „De Postwissel" van de Senegalees Ousmane Sembene uit 1968. Plaats: Leids Vrijetijdscen trum, Breestraat 66, Leiden. Tijd: donderdag 21 september 21.00 uur. Toegang: 4,- en voor leden van het LVC 3,-. Diph oma In het psychiatrisch ziekenhuis „Endegeest" in Oegstgeest zijn geslaagd voor het diploma Verpleegkundige B: De dames J. M. Gast-Strookman, J. A. Heemskerk, E. M. L. Herman-Blaakman, E. L. van der Hout, G. W. H. Oosterlaar, A. O. Portier, L. Staal, C. Zwanenburg. Bij de heren zijn geslaagd: J. G. Bar, W. van Duyvenvoorde, Th. J. G. Nijland, F. R. J. Verbij. W erkende jongeren Voor alle jongeren uit geheel Zuid-Holland van 16 tot 26 jaar, organiseert Werkende Jeugd CNV op 4, 5 en 6 oktober een cursus te Leiden over het thema „Onderwijs voor werkende jongeren". Er zullen bezoeken worden gebracht aan vormingscentra en streekscholen. Een ambtenaar komt iets vertellen over het huidige onderwijsbeleid en verder wordt er een film vertoond. De drie dagen zijn geheel kosteloos; ook reiskosten zijn voor rekening van de Wer kende Jeugd CNV. Informatie en aanmeldingen bij het districtskantoor Werkende Jeugd CNV, Huygensstr. 5, Den Haag (070) 88.47.02. LEIDEN De projectgroep en het uitvoeren van de omvangrij- de buurtvereniging Maredorp ke infrastructurele werken, die hebben een ernstig beroep ge- samenhangen met de verbete- daan op de minister van Volks- i'ing op het openbaar gebied in huisvesting en Ruimtelijke Or- de war gekomen. De heer De dening om het verbeterings- Jong, die door de gemeente plan „Maredorp in de steigers", belast is met de coördinatie van op korte termijn goed te keu- de stadsvernieuwing in Mare- ren. In een brief aan de minis- dorp, vreest dat hiérmee „de ter stelt mr. Abel de Jong, dat daadwerkelijke en structurele op aanwijzing van het ministe- stadsvernieuwing laat - te laat rie getracht is zo spoedig moge- wellicht in vele gevallen - op lijk een verbeteringsplan op te gang kan komen" stellen voor Maredorp. Dit met het oog op een snelle goedkeu ring van het ri jk. Meer dan een jaar ligt „Mare dorp in de steigers" er nu al. De voorbereidende werkzaam heden om aan de stadsvernieu wing in dit deel te beginnen zijn alle verricht.- Nu laat het rijk ners, raken, aldus de heer De het afweten. „Dit klemt des Jong, hier in hoge mate door temeer daar er geen bezwaar- gedemotiveerd. Ook de particu- schriften tegen het plan liggen", liere huizenbezitters zullen eer- aldus de heer De Jong. der geneigd zijn de boel te laten Met het oog op het uitblijven verpauperen, dan wanneer de van de goedkeuring is het gehe- overheid het initiatief neemt tot ïe gemeentelijke schema voor woning-en wijkverbetering. Het plan is met een zeer redelij- ke mate van inspraak door de buurtbewoners tot stand geko- men. Na vier jaar plannen ma-i ken kan er nog steeds niets op. gang worden gebracht, door het uitstel van goedkeuring door l het ministerie. De buurtbewo- burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Laurensia M„ dr. v. D. v.d. Heuvel en A. C. M. Rozen broek; Catharina T. M., dr. v. A. Slot en L. M. Van Rhijn; Daniël L C.. zn. v. L. J. v. Noort en A M. C. Zuidhoek; Jannetje, dr. v. G. Hoek en E. Haasnoot; Angelique M. H., dr. v. E. M. P. P. Verheij en G. C. G. de Jager; Angela J. J. W., dr. v. J. W. Zeegers en G. H. van Dijk; Margareta H. P., dr. v. A. van Houselt en A. van Dam; Maria A. W., dr. v. C. J. Geerlings en L. de Wolff; Floris C, zn. v. F. van der Plas en C. van der Plas; Gabriëlle, dr. v. R. van Tuijl en L. Keuzenkamp; Kasper, zn. v. H. Rusman en A. G. v. d. Hoogt; Martine, dr. v. A. van der Plas en S. W. M. van Beelen; Amarenske H., dr. v. R. H. N. Dam en J. G. Wind; Juliette R.. dr. v. H. O. Nunes en E. P. Wener; Jacob, zn. v. J. Ruwaard en A. M. van der Plas; Richard, zn. v. W. F. Orth en L. de Best; Dennis, zn. v. J. Borst en H. Immerzeel; Claudia B., dr. v. E. R. Minke en H. F. Duijndam. Gehuwd: A. J. M. A. Schermer Voest en J. Vogelenzang; J. A. van Iterson en J. C. Kraan; J. Marcelis en N. C. Tegelaar; H. A. I. M. Wolvers en J. C. M. Heijkoop; J. van Berge Henegouwen en J. M. C. Voordouw; G. Bol en N. Teske. Overleden: G. C. Wielders. geb. 1901 geh. gew. m. J. Smit; E. Kok, geb. 1902, geh. gew. m. J. Ton; A. Zwyrs, geb. 1877, geh. gew. m. J. Leeuwerke; P de Wilde, geb. 1905, geh. gew. m. H. Vermeer; J. G. J. Ruiten, geb. 1955, dr. v. R. Ruiten en P. de Boer; D. v. Duijvenbode. geb. 1957, zn. v. M. J. v. Duijvenbode en P. Haasnoot. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3