REMVLOEISTOF ZOU EENMAAL PER JAAR VERVANGEN MOETEN WORDEN 4azda introduceert Legato-serie "BELANGSTELLING VOOR RIJBEWIJS BLIJFT TOENEMEN Audi 80: staaltje van harmonieuze styling WEGWIJS uxe conferentiewagen i6 nNNbNLANÜ KKilJbK C(JUKAÏNT DIJMSDAG 19 SEPTEMBER 1978 PACENA 17 i Ford Transit 100 Bus is door Star Vans uit Bedford [gebouwd tdt een rijdend direktievergadercentrum. Star Vans een Engelse firma, die zich heeft gespecialiseerd in het iwen van speciaal uitgeruste busjes. h" personen plus de bestuurder kunnen gebruik maken van fe luxe vergaderzaal, bedoeld voor vergaderingen en discus- die ter plaatse dienen te worden gehouden. 'e inzittenden kunnen plaats nemen in comfortabele stoelen, Wrzien van een hoge rugleuning. De passagiersstoel kan worden "gedraaid. 'toegang tot de vergaderruimte geschiedt door de normale deur van de bus. De bus is voorzien van ramen met getint s aan de zijkanten. «Transit Execubus heeft verder air-conditioning, kleurentelevi- ingebouwde stereo en een dictafoon. De gehele vloer is irzien van hoogpolig tapijt en extra geluidwerend materiaal ingebouwd in het dak en de zijwanden. een speciale kast achterin kunnen jassen worden weggehangen kunnen koffers worden opgeborgen, voertuig is uitgerust met een 2 liter benzinemotor met "natische versnelling. Hij is in „metallic-silver" gespoten met ikerblauwe vlakken, heeft een voorspoiler, brede alloyvelgen 'net gas gevulde schokbrekers. Prijs van deze luxe conferentiewagen bedraagt in Engeland 'eveer 38.000,—. Nederland is nog geen belangstelling getoond voor deze »en. Wie er per se een wil hebben, zal uiteraard iets dieper beurs moeten tasten dan zijn Engelse collega Iedere moderne personenauto heeft een hydrau lisch bediend remsysteem. Wie op het rempe daal trapt, verplaatst daarmee een zuiger in de hoofdremcylinder. De zuiger op zijn beurt oe fent druk uit op een vloeistof, die via leidingen de zuigers in de wielremcilinders beweegt. Het gevolg is dat de remschoenen met hun voering tegen een trommel worden gedrukt of dat remblokjes tegen een schijf worden gedrukt. De vloeistof moet dus een kracht overbrengen en dat lijkt een nogal eenvoudige zaak, waarvoor zelfs water geschikt zou zijn. Maar water heeft geen smerende eigenschappen die nodig zijn voor de bewegende delen. Daarnaast heeft wa ter de eigenschap bij 0 graden Celsius te bevrie zen en een remsysteem moet bij strenge vorst ook kunnen functioneren. Tijdens het remmen wordt een grote hoeveelheid warmte ontwik keld, zodat de temperatuur van de vloeistof al gauw boven de 100 graden C. komt. Water, met zijn kookpunt van 100 graden C., komt ook daardoor als remvloeistof niet in aanmerking. Een ander soort vloeistof dus, die niet bevriest, pas bij zeer hoge temperaturen verdampt, die smeert, die geen delen van het remsysteem (metaal en rubber) aantast, die chemisch stabiel blijft en waarvan ook de mate van vloeibaarheid - viscositeit genaamd - bij temperatuurwisselin gen constant blijft. Toch dient deze vloeistof ook mengbaar te zijn met water, anders zouden .waterdruppels in het remsysteem niet worden opgelost, maar in de remvloeistof blijven zwe ven. Bij een temperatuur van nul graden Celsius of lager zouden de waterdruppels bevriezen. Dat er water in het remsysteem terecht komt is onvermijdelijk. Maar dat is zo gering dat het niet tot storingen leidt. Remvloeistof moet dus aan vele voorwaarden voldoen om zonder risico in een remsysteem van een auto te kunnen worden gebruikt. Het is een produkt van de chemische industrie, deze heeft in de loop der jaren de samenstelling steeds moeten wijzigen om te voldoen aan de steeds strengere eisen van instellingen die nor men voor remvloeistoffen vaststellen. Vele jaren is de S.A.E.-specificatie 70 R3 van toepassing geweest die onder meer een minimum kookpunt van 190 graden C. voorschreef. Deze is latei- vervangen door de S.A.E.-specificatie J 1703 (nog later met de toevoeging „e"), waarin ook de testprocedure voor remvloeistoffen worden beschreven. In 1973 echter heeft het Amerikaan se Departement of Transport (DOT), afd. Ver keersveiligheid, een nog strengere specificatie ingesteld, waarbij een extra eis voor het „natte" kookpunt was opgenomen. Omdat remvloeistof water opneemt, daalt gelei delijk het kookpunt. Na één jaar zal de hoeveel heid opgenomen water ca. 3 procent bedragen, waardoor het kookpunt drastisch is verlaagd. In de DOT-3 specificatie nu is vastgelegd dat het kookpunt dat van een nieuwe remvloeistof minimaal 205 graden C. moet bedragen, na één jaar gebruik nog minimaal 140 graden C. moet zijn. Dat is wat men verstaat onder het „natte" kookpunt. De DOT-4 specificatie gaat nog ver der en schrijft een kookpunt van nieuwe rem vloeistof voor van minimaal 230 graden C. en een nat kookpunt van minimaal 155 graden C. Daar schijfremmen hun warmte gemakkelijker aan de omgevingslucht kwijt kunnen dan trom- meiremmen, is hun gemiddelde temperatuur lager. De maximum temperaturen echter liggen veel hoger, want bij het remmen moet de bewe gingsenergie via een betrekkelijk klein remvoe- ringsoppervlak in warmte worden omgezet. Plaatselijk treden bij een schijfrem dan ook zeer hoge temperaturen op, soms wel tot 500 graden C. met zelfs uitschieters van 700 graden C Ook de remvloeistof krijgt zijn deel van de grote hoeveelheid ontwikkelde warmte. Vooral op het moment dat een auto na het remmen tot stil stand is gebracht en er minder warmte aan de omgeving kan worden overgedragen. Dan stijgt de temperatuur en kunnen zich dampbellen in de remvloeistof vormen, een verschijnsel dat bekend staat als „vapur lock". Het zgn. vapour lock-punt van een remvloeistof ligt - afhankelijk van de soort - 20 tot 35 graden C. lager dan het kookpunt. Dampbellen kan men in tegenstelling tot vloei stoffen wél samendrukken en zij verminderen dus de werkzame slag van het rempedaal. Het pedaal moet dieper ingetrapt worden om een remvertraging tot stand te brengen en in zeer ernstige gevallen kan zelfs het pedaal geheel zonder weerstand worden ingetrapt en blijft de remwerking uit. Toch is bij remvloeistof langer dan één jaar in gebruik het gevaar niet denk beeldig dat vorming van dampbellen optreedt. Dit houdt maar weinig verband met het aantal kilometers dat tijdens een jaar wordt afgelegd, want een remsysteem is nu eenmaal geen her metisch gesloten systeem en de lucht die altijd waterdamp bevat, heeft dan ook vrije toegang. Daarom is het advies van sommige auto- en remvloeistoffabrikanten om eens per jaar de remvloeistof te verversen zeker niet overdreven. Vele autorijders slaan dit advies in de wind, zij laten wel geregeld hun motorolie verversen en het oliefilter vernieuwen, maar laten de rem vloeistof jaren in het systeem zitten. En toch is in goede staat verkerende remvloeistof één van de voornaamste eisen voor een goed wer kend systeem. En dit op zijn beurt is weer een van de voornaamste eisen voor de veiligheid op de weg! og steeds neemt de belangstelling voor >t bemachtigen van een rijbewijs toe. 1977 is het aantal aanvragen voor een rgelijk papiertje met drie procent ge- jgen tot 318.802. In 1976 waren dat er 9.676. Ook het totaal aantal aange aarde examens ging omhoog: van 2.035 in 1976 tot 829.752 in 1977. Dit 'dse jjkt uit het gisteren verschenen jaar- rslag over 1977 van de stichting CBR Rijswijk (het Centraal Bureau Rijvaar- gheidsbewijzen). t de cijfers blijkt tevens, dat de vrou- m meer dan de helft van het aantal nvragen voor hun rekening nemen: 52 went. Dat percentage geldt niet voor de iftijdscategorie van 18 en 19-jarigen, aar vanaf 30-jarige leeftijd komen ieds meer aanmeldingen van vrouwelij- kandidaten bij het CBR binnen. ichl Overigens nemen de jongeren nog steeds een belangrijke plaats in in het examenge- beuren. Bijna 55 procent van alle examen- aanvragen kwam voor rekening van de leeftijdsgroep 18 tot en met 21-jarigen, terwijl ruim 79 procent van alle aanvra gers jonger was dan 30 jaar. Opvallend daarbij was, dat na de vorig jaar geconstateerde stijging van het goed keuringspercentage het aantal geslaag de kandidaten per 100 examens voor het theoretische gedeelte (van 56,6 in 1975 naar 66,4 in 1976) dit percentage in 1977 opnieuw steeg, nu tot 67,2. Dat betekende dat vorig jaar 3.000 aanvragen voor theo rie-herexamens minder werden ingediend. Voor het praktische herexamen werden echter 8.000 aanvragen meer ingediend dan in het voorgaande verslagjaar. Voor het examen voor de personenauto slaagde 40,1 procent van de manlijke kan didaten, terwijl dat percentage bij de vrouwen met 29,2 dus bijna 11 procent achterbleef. Dat verschil is nog groter, als men de cijfers over alle categorieën be kijkt. Van de ruim 386.000 manlijke kandi daten slaagde vorig jaar 38,7 procent, terwijl van de ruim 417.000 vrouwelijke kandidaten slechts 27,4 procent het rij vaardigheidsbewijs verwierf. De in 1976 begonnen werving van vrouwe lijke examinatoren is voortgezet en resul teerde in de benoeming van 14 examina- trices. In totaal werd het examinatoren korps met 32 functionarissen uitgebreid, waardoor vorig jaar 485 personen als zodanig werkzaam waren. Gezamenlijk namen de examinatoren 803.749 examens af, hetgeen er circa 6.000 meer waren dan Renault R 18 komt begin oktober vanaf begin oktober zal bij Renault de R 18, reeds uitvoe rig besproken, leverbaar zijn. Ander nieuws van dit Franse merk: de R 14 is thans voor zien van rembekrachting en verstelbare rugleuningen op de voorstoelen. Ook aanwezig achteruitrijlampen, achter ruitverwarming, elektrische ruitensproeier, opbergvakken in de voorportieren en een rechter-buitenspiegel. Van de R 14 komen ook een GTL- en een TS-uitvoering op de markt. De nieuwe Audi 80: een moderne carrosserie met een duidelijke lijn, een groot raamoppervlak en geïntegreerde bumpers. De Audi is altijd een auto met een goede naam geweest. De vier in elkaar grijpende ringen (ooit eens de samenwerking van vier zelfstandige Duitse automakers symboliserend) staan voor een goed produkt, meestal fraai van afwerking en ook niet goedkoop. De nieu we Audi 80 maakt daarop geen uitzondering. Vooral de vorm geving is een prachtig staaltje van doordachte eenvoud. Het is misschien niet verwonder lijk dat daarvoor dan ook een Italiaan tekende (Giorge Giu- guiaro), Italianen hebben tot nu toe altijd gezorgd voor staaltjes van harmonieuze sty ling. De Audi 80 is bijna veertien centimeter langer en acht cen timeter breder dan zijn voor ganger. Daardoor konden ook spoorbreedte en wielbasis iets vergroot worden, wat het com fortabele rijden ten goede komt. Maar het is vooral de buitenkant die bewondering oogst: het raamoppervlak is vergroot, de profielen zijn afge rond, de bumpers in het geheel opgenomen, de koplampen rechthoekig geworden. Ook heeft men overeenkomstig de huidige aërodynamische eisen de motorkap iets laten aflopen. Het interieur is van beschaafde eenvoud. Er zit geen knopje teveel. Slechts een paar instru menten vervat in cirkelvormige omlijstingen, een stijlvol dash board en een van binnenuit verstelbare buitenspiegel zijn onder handbereik van de be stuurder. Uitermate comforta bele stoelen, voldoende plaats achterin en nog een enkel snuf je zoals een „economy"-wijzer op het dashboard dat de be stuurder wijst wanneer hij het zuinigst rijdt en een grappig ladedekseltje voorzien van gleuven waarin parkeermunten passen. De bagageruimte is zeer groot (505 liter) en de brandstoftank kan 68 liter bevatten, voldoen de voor minstens 600 kilometer rijden. De Audi 80 komt in vier uitvoe ringen op de markt. De een voudigste heeft een 1272 cc mo tor, goed voor 60 pk (44 kw). Deze „L" moet 18.821,- kos ten. Dat is een fikse prijs maar bij Audi heeft men nooit voor een dubbeltje op de eerste rang kunnen zitten. Toch is de mo tor voor een wagen zoals deze nogal klein, wat ook wel tot uiting komt in de vrij lange tijd die nodig is om de auto op snelheid te brengen. De top ligt op 148 kilometer. De andere drie modellen hebben een krachtiger 1588 cc motor en leveren 75 en 85 pk. Het accele reren gaat bij deze wagens sneller en natuurlijk ligt ook de Het dashboard van de Audi 80: de instrumenten zijn door de contrasterende zwart/wit-werking duidelijk afleesbaar. de deuren zijn stijver uitge voerd, de kreukelzone is langer geworden, de stuurnaaf is om kleed door polyurethaan en de stuurstang kan bij een botsing niet naar binnen dringen. Behalve de wagen met de kleinste motor, zijn de Audi's 80 ook te leveren met een auto matische bak (meerprijs 1.340,-). Er is een volautoma tische choke. Het onderhoud dient om de 15.000 kilometer te geschieden met een service beurt bij elke 7.500 kilometer. Standaard wordt de Audi aan geboden met twee deuren, voor de vierdeurse uitvoering be- taalt met 830 gulden meer. Enkele details: halo&een kop lampen, twee achteruitrijlam pen, ventilator met drie snelhe den, elektrische klok, toerentel- ler (bij 85 pk motor), kinderslo- ten op achterportieren, verstel bare hoofdsteunen, achterruit verwarming. De GL-uitvoerin- gen zijn luxueuzer (gelaagd glas op enkele). Zoals gezegd, de goedkoopste 1,3 liter kost ƒ18.821,-. De verdere prijzen zijn: LS 75 pk-motor 19.795,-, GLS 7-5 pk 21.063,- en GLS 85 pk 21.700,-. Technische gegevens (voor zover niet hierboven vermeld): boring x slag 75,0 x 72 (1272 cc) en 79,5 x 80 (1588 cc). Vier cilinder viertakt motor in lijn, in lengterichting voorin ge bouwd. Zelfdragende carrosse rie met geschroefde voorspat borden. Remmen hydr. diag. gescheiden, schijven voor, trommels achter. Banden 155 SR 13 (L), 165 SR 13 (LS en GLS 75 pk), 175-70 SR 13 (GLS 85 pk). Lengte 4,38 meter, breedte 1,68 meter, hoogte 1,37 meter, spoorbreedte 1400-1420, wielbasis 2541 mm., draaicirkel 10,40 meter, gewicht 910-950 kg., topsnelheid resp. 148, 160,165 km. Verbruik resp. 10,9 11,2 11,6. Er is bij het onderstel van de wagen ook een en ander gewij zigd, wat ten gunste van het comfort is gekomen. Zo is er, behalve bij de 1,3 liter, een extra stabilisator aan de voor as. De Audi wordt aangedre ven op de voorwielen. De voor as heeft veerpoten met een gro te vering tussen carrosserie en trangels. Aan de achterzijde onafhankelijke wielophanging met gekoppelde wielgeleidear- men, in schroefveren geconbi- ceerde schokbrekers en een Panhard-stang. Met nog enkele verbeteringen daarbij zorgen zij voor een uitstekende vering, ook op minder goede wegen. In Zuid-Duitsland, waar we de verschillende modellen be proefd hebben, vindt men nau welijks werkelijk slechte weg dekken, maar we nemen on middellijk aan dat de perfecte vering in normale omstandig heden, ook dan aan de eisen voldoet. De Audi 80 stuurt erg prettig, welke snelheid men ook rijdt. Er blijft altijd het gevoel van wegcontact. Hij is uitgerust met een zelfcorrigerende stuur inrichting waardoor de wagen altijd in het goede spoor blijft, ook als een van de wielen in een ander soort wegdek terecht komt (in zachte berm bijvoor beeld). De remmen werken goed en snel, het schakelen gaat geruisloos. In bochten heeft de Audi een onderstuur karakter, vooral duidelijk merkbaar wanneer men snel rijdt. Bij gas wegnemen veran dert het onderstuur. In de praktijk betekent dat: geen problemen. Op het gebied van de veiligheid is ook het een en ander verbe terd. Zo zit de brandstoftank tussen achterbank en wielen. Mazda 323 Estate: vijfdeurs Japanse Automerk Mazda ift In Nederland een geheel luwe serie personenauto's ge-, Igebracht. Deze Legato-serie laat uit een 4-deurs Sedan Hardtop, beide voorzien een 2-liter motor. Daar uit heeft Mazda de 323-serie ebreid met de 5-deurs Es- met 1415 cc motor en de irtieve sp-versie, eveneens 15 cc krachtbron. Legato is een ruime gezins gen strak gelijnd en met :hthoekige dubbele koplam- De watergekoelde 4-cilin- motor (1970 cc) levert 90 pk heeft een luxueus interieur iffen bekleding, in de voor- ingebouwde antenne, ont- semingsinstallatie voor de uiten en andere extra's). Op speciaal veiligheidspaneel de bestuurder door middel verklikkerlichten direct of alles (remmen, verlich- oliedruk etc.) naar beho- functioneert. De duurdere rdtopversie heeft onder er stuurbekrachtiging, een versnellingsbak, sproeiers koplampen, de carrosse- van de auto heeft een kooi- istructie en kreukelzones ir de inzittenden en het rem- leem bestaat uit bekrachtig- schijfremmen VÓÓR en nmelremmen achter. De Le- Sedan gaat 18.895 gulden ten. De Hardtop 20.895 gul- 323 Estate betekent een uit- iding van het huidige pro- mma. Dit type heeft een te laadruimte, waarbij met eklapte achterbank een ba- ruimte wordt gecreëerd van n 1600 cm3. De wagen is 1 uitrusting praktisch iden- aan de andere 323-versie de auto heeft tal van veilig- dsvoorzieningen en acces- :es. de 1400 cc motor levert azda 323 SP: sportieve versie Mazda Legato Hardtop, ruime gezinswagen. 70, pk, het remsysteem heeft VÓÓR. schijfremmen en achter trommelremmen en de wagen kost 15.195 gulden. De sportie ve sp-versie (in metallic zwart) en voorzien van extra's heeft een vijfversnellingsbak, een sportstuur en kuipstoelen. Deze eveneens met 1400 cc motor uitgeruste auto gaat 14.945 kos ten. Er zijn thans twaalf verschil lende uitvoeringen van de 323- serie verkrijgbaar, namelijk vijf met 1300 cc motor, vijf met 1400 cc motor en twee met 1000 cc. Sinds deze auto eind 1976 werd gelanceerd heeft de fa briek (Toyo Kogyo) er ruim 44.000 van geproduceerd, waar van bijna 75 'procent werd uit gevoerd. In 1977 werden van deze serie 12.290 eenheden in Nederland verkocht. Kortgele den werd in Drunen de 100.000ste in ons land verkoch te Mazda feestelijk overgedra gen en daarmee is de Japanse importeur (Auto Palace de Binckhorst in Den Haag) num mer één geworden in West-Eu ropa.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 17