Andriessen: ondanks ombuigingen geen aantasting menselijke voorzieningen „Betrouwbaarheid buitenlands beleid van zeer groot belang" Analfabetisme moet weg Extra beslag van 1 miljard op begroting Planbureau ziet lichtpunten, maar is nog niet optimistisch Meer accent op kwaliteit ontwikkelingshulp Meer drugs in beslag genomen BINNENLANDLEIDSE C0URAN1DINSDAG 19 SEPTEMBER 1978 PAGINA Voorlopig geen kortere diensttijd DEN HAAG De duur van de dienst tijd (14 maanden) wordt voorlopig niet verder verkort. Zo'n maatregel zou na melijk moeten leiden tot aanmerkelijke vergroting van de aantallen op te roe pen dienstplichtigen. Ook zou een kor tere diensttijd de effectiviteit van het inzetten van dienstplichtigen verminde ren, aldus de bewindslieden van Defen sie in hun begroting. Overigens zal er wel naar worden gestreefd om het aan tal vrijwillig dienende militairen uit te breiden. WIEGEL EN DE RUITER: In 80-er jaren provinciale politie DEN HAAG De ministers Wiegel (Binnenlandse Zaken) en De Ruiter (Justitie) streven ernaar nog in deze kabinetsperiode tot een nieuwe politie wetgeving te komen zodat in het begin van de 80-er jaren met de reorganisatie van de politie begonnen kan worden. De bewindslieden denken aan een ge centraliseerd beheerde provinciale poli tie met een beperkt aantal centrale diensten. Wiegel is ook van plan in 1979 een ont werp voor een nieuwe Brandweerwet in te dienen, die de basis zal zijn voor de regionalisatie van de brandweer. Verder zullen de medeverantwoordelijkheid van het rijk op het gebied van de brandbes trijding en de hulpverlening door de brandweer daarin tot uitdrukking ko men. Het aantal regionale brandweeror ganisaties is inmiddels toegenomen tot 40, waarvan er 34 als zodanig zijn erkend. DEN HAAG Minister Pais (Onder wijs en Wetenschappen) wil het analfa betisme in ons land aanpakken. Voor zichtig geschat zijn momenteel 100.000 tot 400.000 Nederlanders analfabeet of semi-analfabeet. Het is zijn bedoeling om mede op grond van de adviezen van enkele com missies in de loop van 1979 met be leidsvoorstellen te komen. Regeling lidmaatschap koninklijk huis DEN HAAG - Minister-president Van Agt is van plan in de eerste maanden van 1979 de langverwachte wetsvoor stellen over de regeling van het lid maatschap van het Koninklijk Huis bij de Tweede Kamer in te dienen. Hij deelt dit mee in zijn toelichting op de begroting van Algemene Zaken. Ver der schrijft hij dat het kabnet sinds zijn optreden een aantal keren beraad slaagd heeft over het treffen van een algemene regeling ter vermijding van nevenfuncties en -belangen van bewind slieden die zich niet of moeilijk met hun ambt laten rijmen. „Het kabinet staat een regeling voor ogen die zodani ge informatie aan de formateur en mi nister-president waarborgt dat deze over het afstoten van belangen en ne venfuncties een gefundeerde beslissing kan nemen", aldus Van Agt. STAATSLOTERIJ VERLIEST TERREIN DEN HAAG - Terwijl in het algemeen de kansspelen in Nederland de omzet de laatste jaren zien groeien, daalt de omzet van de Staatsloterij. In 1977 zette de Staatsloterij 472 miljoen gulden om, een jaar eerder was dat 503 miljoen, maar daarbij moet wel worden bedacht, dat 1976 een goed jaar was vanwege de toen gehouden jubileumtrekking. MINISTER VAN DER KLAAUW: DEN HAAG - „Belangrijke voorwaar den voor een doeltreffend buitenlands beleid zijn gelegen in de continuiteit, de samenhang en consistentie, de be trouwbaarheid en de geloofwaardigheid." Dit schrijft minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) in de toelichting op zijn begroting. „De buitenwereld moet ervan op aan kunnen dat Neder land staat voor de verplichtingen die het heeft aangegaan en trouw is aan het eenmaal gegeven woord." Vrede, veiligheid, bestrijding van de ar moede en bevordering van de funda mentele rechten van de mens blijven de kernelementen van het buitenlandse be leid van ons land. „De bestaande inter nationale politieke structuur en het hui dige patroon van de machtsverhoudingen zijn voorlopig niet voor fundamentele hervorming vatbaar. Dat stelt duidelijke grenzen aan wat aan oplossingen kan worden bereikt", aldus Van der Klaauw. Naar zijn mening kan een duurzame en rechtvaardige vrede in het Midden-Oos ten pas tot stand komen als zij berust op de befaamde resoluties 242 en 338 van de Veiligheidsraad en verder reke ning is gehouden met de legitieme rech ten van het Palestijnse volk overeen komstig de uitspraken van de Negen EG-landen, neergelegd in verscheidene verklaringen. De Nederlandse regering zal, zolang de sanctiemaatregelen van de Veiligheids raad tegen Zuid-Rhodesië van kracht blijven, onverkort voortgaan deze sanc- VERWERKING TOESLAGEN BOUW (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De opstelling van de rijksbegroting is ditmaal bijzonder ge compliceerd als gevolg van de ver werking van allang bestaande toesla gen in het bouw- en schildersbedrijf in het regelingsloon. Het gaat hierbij om een extra beslag van niet meer dan één miljard gulden op de rijksbegroting. Minister Andriessen (Financiën) deelt dit mee in de miljoenennota. Toepas sing van de nu geldende mechanismen (o.a wat betreft trend en indexering) leidt tot belangrijke extra verhogingen van de ambtenarensalarissen, het wette lijk minimumloon en de sociale uitke- -/ ges MACRO-ECONOMISCHE VERKENNINGEN ringen; een bepaalde loonontwikkeling in een belangrijke sector als de bouw werkt immers ver en indringend door. Het extra beslag van rond 1 miljard op de rijksbegroting leidt of tot een forse aanvullende ingreep in de rijksuit gaven of tot een verdubbeling van het dekkingsplan of tot een sterke ver groting van het zich al op de grens van het toelaatbare bevindende financieringstekort. De regering, aldus Andriessen, beraadt zich erop hoe deze consequenties af te wenden en zal zich hierover in een goed en grondig overleg met de betrok kenen verstaan. Hij hoopt hierover vóór de algemene beschouwingen van okto ber uitsluitsel te kunnen geven. DEN HAAG - Minister De Koning is van plan nog meer dan tot dusver het accent te gaan leggen op het streven naar verbetering van de kwaliteit van de ontwikkelingshulp. De bewindsman schrijft dit in de toe lichting op zijn begroting. Het voor ontwikkelingssamenwerking in de be groting uitgetrokken bedrag is wat la ger 122 miljoen) uitgekomen dan in de eerder verschenen meerjarenramin gen was geschat. Dat is een gevolg van het feit dat het netto nationaal inkomen door de tegen vallende economische ontwikkeling la ger wordt geraamd. Zoals men weet wordt voor ontwikkelingssamenwerking sinds enkele jaren, zo ook nu, 1,5 pro cent van het netto nationaal inkomen uitgetrokken. Voor 1979 kan ontwikke lingssamenwerking rekenen op een be drag van 3,6 miljard. De kwaliteitsverbetering in de ontwik kelingshulp wordt nagestreefd door o.m. het aantal concentratielanden (waarop de hulp zich intensief richt) te verminderen, wat nu is geschied door Cuba, Jamaico, Colombia, Tunesië en Peru van de lijst van 17 concentratie- landen te schrappen (de hulpverlening aan vrijwel alle vijf wordt overigens op een andere wijze voortgezet). Daardoor kan de kwaliteit van de hulp aan de overige landen verbeterd worden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het Centraal Planbureau ziet voor het komende jaar wel enkele lichtpunten, die op herstel van de eco nomie kunnen duiden, maar durft nog niet al te optimistisch tc Zijn omdat aan zijn voorspellingen een aantal on gewisse factoren ten grondslag liggen. In geen geval voorziet zij een daling van het werkloosheidscijfer - eerder een stijging - omdat de werkgelegen heid vertraagd op herstel reageert. In zijn jaarlijkse „Macro Economische Verkenning" houdt het Centraal Plan bureau het erop, dat de Nederlandse export met 6 procent (volume) zal stij gen, deels omdat de wereldhandel op leeft, deels ook - en zeker niet in de laatste plaats - omdat door kostenbe- perkingen (de lonen met name) de Ne derlandse produkten weer concurreren- der zullen worden. De binnenlandse afzet zal 2 a 2,5 pro cent toenemen. Tesamen met de toene ming van de export betekent dit een stijging van de produktie met 3 pro cent, wat iets gunstiger is dan in 1978, toen die stijging 2,5 procent bedroeg. Het Planbureau neemt aan, dat die ver betering opgevangen zal worden door een hogére produktiviteit, niet dus door meer mensen in dienst te nemen. Daar om zal de werkloosheid even groot blij ven, ongeveer althans, als in 1978, enige versterking ervan is zelfs denkbaar: 205.000 in 1978 en 215.000 het komende jaar. Bij dit alles gaat het Planbureau uit van een reeks budgettaire en fiscale maatregelen van de overheid, die in de miljoenennota zijn vermeld. Uitgegaan is voorts van een nullijn voor de reële lonen wat de algemene loonontwikke ling betreft en van incidentele loonstij gingen met 1 procent of iets daarboven. De sociale premiedruk zal als gevolg van overheidsmaatregelen (ombuigen of subsidiëren) nagenoeg gelijk blijven of iets afzwakken. Een prijsstijging van de gezinsconsumptie van 4 procent wordt voorzien. Die is dus in dezelfde orde van grootte als die van 1978 (4 a 4,5 procent). Voorwaarde daarvoor is wel, aldus het CPB, dat het prijsbeleid wordt voortgezet, dat voor de tarieven van overheidsbedrijven een richtcijfer van 3,5 procent geldt en dat het klein verbruikerstarief van aardgas verder wordt verhoogd. Er wordt voorts gere- van grootte als die van 1978 (4 a 4,5 a 6 procent. Concluderend: uit de prognoses komt een trage groei van de produktie (ook al in 1978) naar voren. In .de loop van de tijd is een verdere groei mogelijk als aanzet tot een meer dynamische ont wikkeling op middellange termijn. Maar dan moet via internationale afspraken wel de wereldhandel op peil blijven en moeten wisselkoerswijzigingen zoveel mogelijk worden beperkt. De investerin gen in het bedrijfsleven zijn, ondanks geringe buitenlandse belangstelling, op vallend sterk gestegen. Ze keerden nog wel niet terug naar het peil van 1973, maar dat is wel mogelijk dankzij de steunmaatregelen van de regering. Maar, besluit het CPB, alle prognoses moeten worden gerelativeerd, want we reldhandel, export en wisselkoersveran deringen kunnen niet betrouwbaar wor den voorspeld. DEN HAAG - Door de politie zijn in 1977 aanzienlijk meer verdovende middelen in beslag genomen dan in de afgelopen jaren het geval was. De stijging heeft met name betrekking op heroine (van 171 naar 195,9 kilo) has hish (van 9.888 naar 15.833,1 kilo), hashish-olie (van 33 naar 79,4 kilo), marihuana (van 246 naar 1.538,7 kilo) en amfetamine (van 43,2 naar 200,1 kilo). tiemaatregelen zo nauwgezet mogelijk te handhaven. De internationale druk op Zuid-Afrika moet gehandhaafd worden om tot een vreedzame verandering van de Zuidafri- kaanse samenleving bij te dragen. De minister acht het niet zinvol tot een be ëindiging van de contacten met Zuid- Afrika over te gaan, omdat dit Zuid-Af rika in een isolement zou drijven waar door eerder een verharding dan een versoepeling van het Zuid-Afrikaanse beleid wordt verwacht. MEVROUW HAARS: V reemdelingenbeleid in het nauw DEN HAAG - Volgens staatssecretarii mevrouw Haars leidt de grote aan dacht voor de plaats van de vreemde ling in onze samenleving (momenteel de zgn. Kerk-Marokkanen) ertoe dat het vreemdelingenbeleid in het gedrang komt. Overigens verklaart mevrouw Haars die grote aandacht „in overeenstemming met de traditionele Nederlandse jjjét opvattingen". De staatssecretaris: "}Vel betreft die Rij; aandacht nogal eens op zichzelf staande r|jei gevallen waarin een voor de betrokken vreemdeling(en) negatieve beslissing moest worden genomen. Dit leidt dan nvr; in de openbare discussie, haast onont. ocei koombaar, tot een min of meer geiso- ,f[j leerde behandeling waarbij de algemene beleidslijnen, de uitgangspunten daar- voor en een overzicht van het effect van de beleidsvoering buiten het zicht geraken". O.M. doet steeds meer zaken af DEN HAAG Bij het openbaar ministe rie worden steeds meer misdrijfzaken ingeschreven (in 1977 3,2 procent), maar ook steeds meer zaken afgedaan, dal wil zeggen niet voor het gerecht bracht (in 1977 9,4 procent). In de ressorten Den Haag en Leeuwar den worden de meeste gewone strafza, ken ingeschreven. [2.03 Wapens voor douane DEN HAAG - Een verscherping van het douanetoezicht is nodig gebleken wegens geconstateerde ernstige fraudes, vooral bij het douanevervoer binnen de E.G. en bij gebruik van laag belaste minerale oliën. Ook de strijd tegen de illegale vervaar- diging van alcohol en alcoholhoudende! dranken en tegen de handel daarin isJ verscherpt. Door het toenemend geweld is het terwille van de ambtenaren ver-1 eist, aldus de minister, dat een aantal I kleine grenskantoren zwaarder worden Ét J bemand. In verband daarmee is sinds Itfl enige tijd ook voorgeschreven, dat be-1 paalde diensten door de ambtenaren geJ wapend moeten worden verricht. Consument krijgt inspraak in „medicijnen" DEN HAAG - De consument zal bin nenkort ook mogen meepraten over de bevordering van de kwaliteit van gek neesmiddelen en van de dienstverlening in de farmaceutische sector. Zowel de Consumentenbond als Konsumentenkon- takt zullen op korte termijn, ieder met één vertegenwoordiger, mogen deelne- men aan het werk van de genoemde commissie. H Nieuwe interesse voor emigratie DEN HAAG - Sedert 1945 zijn een half miljoen Nederlanders geëmigreerd. Na een periode van betrekkelijke stilstand begint er nu geleidelijk een vervolg- emigratie op gang te komen. Bijna 3300 mensen hebben vorig jaar ons land verlaten. Terugkeer van in ons land verblijvende Surinames of Surinaamse Nederlanders moet op verantwoorde wijze geschieden, zo schrijft minister Albeda van Sociale Zaken *in zijn begroting. Alleen dan kan worden voorkomen dat remigranten na enige tijd teleurgesteld weer naar Ne derland vertrekken. Albeda's streven is erop gericht om bestaande knelpunten op te heffen. Een begin is gemaakt met het verkennen van wegen waarlangs het aanbod van aspirant-remigranten beter is af te stemmen op de in Surina me bestaande behoefte aan arbeids krachten. RIJKSUITGAVEN BOVEN 100 MILJARD (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - „In de begroting 1979 stijgt het uitgaventotaal ten opzichte van de begroting voor 1978 met bijna 9 miljard en wordt de grens van f 100 miljard ruim overschreden. Meer dan iets anders illustreren deze cijfers dat de ombuigingen die de regering in Be stek '81 heeft aangekondigd en waar mee in de nu voorliggende begroting een begin wordt gemaakt zeker geen rigoureuze aantasting inhouden van wezenlijke voorzieningen. Integendeel, op tal van terreinen wordt een verdere groei veilig gesteld, al zullen in som mige gevallen te hoog gestelde ver wachtingen herzien moeten worden." Dit schrijft minister Andriessen in de vandaag bij de Tweede Kamer inge diende Miljoenennota voor 1979. De gehele begroting moet volgens de minister gezien worden in het teken van de belangrijkste doelstelling van de regering: de terugbrenging van de werkloosheid en de inflatie. Een belang rijk element in het beleid vormt de ma tiging van de groei van de arbeidskos ten. Die is niet alleen van belang voor de schepping van nieuwe arbeidsplaat sen, maar ook voor het behoud van be staande werkgelegenheid en de beheer sing van de (sterk loongevoelige) collectieve uitgaven. De regering vindt het noch realistisch noch gewenst erop te rekenen dat grote groepen van de bevolking er voor een reeks van jaren in koopkracht op ach teruit zullen gaan. De beoogde matiging van de ontwikkeling van de arbeidskos ten zal dan ook slechts tot stand kun nen komen als de stijging van de col lectieve lasten zoveel mogelijk wordt beperkt. Met het voorgestelde beleid zal in 1979 een koopkrachtverbetering (exclusief in cidenteel, d.w.z. loonsverhogingen als gevolg van promotie etc.) van ongeveer een half procent voor de modale werk nemer (jaarinkomen rond f 30.000 bru to) mogelijk worden. Voor de rijksbegroting in enge zin be dragen de ombuigingen in 1979 ten op zichte van vroegere afspraken per saldo f 1,1 miljard en voor de sociale zeker heid en de algemene salarismaatregelen f 2,2 miljard. Ook na de ombuigihgen zouden in 1979 nog belastingverhogin gen tot een totaalbedrag van f 2,6 mil jard moeten plaats hebben. Gezien de economische vooruitzichten voor vol gend jaar wil de regering het belasting plan (zie elders) echter beperken tot f 1 miljard. De totale uitgaven op de begroting be lopen ruim f 105 miljard, waartegeno ver f 89 miljard inkomsten staan. In het uitgavenniveau is dus géén stabi lisatie gekomen. De stijging is mogelijk door een flinke stijging van het finan cieringstekort. Dit beloopt voor volgend jaar wat het rijk betreft ruim 4,5 pro cent van het nationaal inkomen. Voor de gehele overheid beloopt het financie ringstekort ongeveer 6 procent van het nationaal inkomen. Dit zeer grote tekort is, aldus Andriessen, toelaatbaar en on vermijdelijk gezien de zwakke beste dingssituatie en de betekenis van het uitgaven- en belastingbeleid voor de be vordering van de werkgelegenheid. Volgens de regering zijn hiermee echter - ook de uiterste grenzen bereikt, zowel wat betreft financierbaarheid als wat betreft de monetaire risico's. Daarom zijn nu al afspraken gemaakt voor een „noodremprocedure" voor het geval dat het tekort de daarvoor gestelde grenzen dreigt te overschrijden. Minister An driessen geeft niet precies aan wat deze noodremprocedure precies inhoudt. De raming van de ontvangsten uit aardgas voor 1979 is lager dan vorig jaar nog werd verondersteld: f 6,28 mil jard, in plaats van f 6,88 miljard. Oor zaak hiervan is een, vergeleken met eerdere veronderstellingen, achterblij vende ontwikkeling van de olieprijzen. Niet rooskleurig De prognoses voor de economische ont wikkeling in 1979 zijn, aldus de bewind sman, niet rooskleurig. Weliswaar zal de loonstijging belangrijk minder zijn dan in 1978, maar de werkloosheid neemt nog enigszins toe (ondanks een belangrijke toeneming van de werkgele genheid bij de overheid en de semicol lectieve sector), terwijl de inflatie nau welijks afneemt. Wat die werkgelegenheid bij de over heid en de collectieve sector (maat schappelijke dienstverlening) betreft: deze zal in het komende jaar met ca. 25.000 arbeidsplaatsen toenemen. Toch zal als gevolg van de groei van het ar beidsaanbod en het voortgaande verlies aan arbeidsplaatsen bij het bedrijfsle ven - ondanks tal van gerichte maatre, gelen en steun aan noodlijdende bedrij ven - de totale werkloosheid wellicht nog«iets oplopen. Volgens Andriessen is de Nederlandse concurrentiepositie in de afgelopen ja ren gevoelig verslechterd. Tot het ach terblijven van onze uitvoer bij de groei van de exportmarkten heeft de samen stelling van het Nederlandse exportpak ket (waarbij chemische produkten en aardolieprodukten zwaar wegen) in be langrijke mate bijgedragen. Voor het herstel van de concurrentiepo sitie is vooral het beleid dat op kosten matiging is gericht van belang. Voor de ontwikkeling van de werelde conomie hecht de regering grote waar de aan internationaal gecoördineerde actie ter stimulering van de economi sche ontwikkeling. Het feit dat het binnenlandse marktaan deel in alle bedrijfstakken tussen 1970 en 1977 is teruggelopen is een aanwij zing temeer dat de oplossing voor de huidige problemen, ook wat betreft de positie van het bedrijfsleven op de bin nenlandse markt, gezocht moet worden in verbetering van de concurrentie kracht en van de rendementen van de bedrijven. Wat het inkomensbeleid betreft (zie ook elders) heeft de regering voor de mid dellange termijn voor ogen dat de no, minale inkomensstijging teruggebracht moet worden tot ca. 4 procent en de prijsstijging tot ca 2,5 procent. Koop- krachthandhaving bij deze doelstelling is alleen mogelijk als de druk van de collectieve lasten zoveel mogelijk gesta biliseerd wordt. De voorziene ontwikkeling van de in komens van de werknemers maakt het ook mogelijk de voorgestelde ombuigin gen bij sociale uitkeringen en ambtena rensalarissen tot stand te brengen met handhaving van het uitgangspunt dat de sociale minima niet in koopkracht aangetast mogen worden. De regering verwacht dat het herstel van de werkgelegenheid zich zal kun nen voltrekken zowel door verminde ring van het huidige tempo van af braak van werkgelegenheid als door de schepping van nieuwe arbeidsplaatsen. „Van het voorgestelde beleid kunnen geen snelle resultaten verwacht worden".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 16