Loonbelasting omlaagwegenbelasting omhoog Prijsbeleid blijft Korter werken niet zonder wezenlijke aanpassing lonen I Alcohol in verkeer stijgt „schrikbarend" ijN Handhaving koopkracht voor meeste werknemers DE VERWACHTING VOOR 1979 PTT-tarieven toch omhoog De particuliere consumptieprijzen shjgen ca 4,5 procent VOLGENS PROCUREURS GENERAAL Hef"reëel inkomen zal 1,2 shjgen. De beiashngen omvallen ca.34°/o van hel" nahonaal inkomen. Er zullen mogelijk 215.000 werk lozen zijn. Onze industriële produkhe shijgh 5 proceni, de be drijf sinvesle- ringen mef 3 °/o Nieuwe wet tegen beunhazen Stappen tegen fiscale fraude Eerherstel aan steenkool i BINNENLAND LEIDSE COURANT/I' DINSDAG 19 SEPTEMBER 1978 PAGINA 14 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Om de rijksuitgaven zo goed moge lijk te kunnen dekken heeft minister Andriessen van Finan ciën een miljard gulden extra nodig aan belastinginkomsten. Een belangrijk deel daarvan krijgt hij binnen door de wegenbelasting te verhogen. Personen auto-bezitters krijgen 19 a 86 gulden meer te betalen in 1979, afhankelijk van gewicht en brandstof. Daar staat tegenover, dat de loon- en inkomsten belasting als gevolg van de toepassing van de volledige inflatiecorrectie zal dalen en wel voor iedereen met 66 gul den in een jaar. Omhoog gaan ook de overdrachtsbelasting, de btw op dag en nieuwsbladen en de omzetbelasting op schouwburgen, kermissen en dieren tuinen. De bejaarden- en invaliditeits- af trek wordt bevroren. De inflatiecorrectie op de loon- en in komstenbelasting, die tot nu toe altijd voor maximaal 80 procent werd toege past, zal nu voor het eerst 100 procent bedragen om de juistheid van die cor rectie te onderstrepen. Inflatiecorrectie wil zeggen, dat men geen loon- en in komstenbelasting behoeft te betalen over loonstijgingen, die alleen maar die nen om het besteedbaar inkomen op peil te houden (prijscompensatie b.v.).Technisch gezien wordt de correc tie aldus uitgevoerd, dat de zogenaamde 20 procent-schijf van het belastingtarief met 1100 gulden wordt verlengd en de daaropvolgende schijf met hetzelfde be drag wordt ingekort. Alle inkomenstrek kers boven het minimumloon krijgen daardoor een belastingverlaging van 66 gulden per jaar. Voor de lagere inko mens betekent dit een lichte verbetering van het beschikbaar inkomen. Deze ope ratie kost de schatkist 250 miljoen. Wegenbelasting De verzwaring van de motorrijtuigenbe lasting ziet de minister ook als een in flatiecorrectie, maar dan naar boven. De hoofdsom van die belasting wordt met 22 procent verhoogd, wat 210 mil joen oplevert De opcenten voor het rijkswegenfonds blijven gelijk, zodat de automobilisten met een lager percenta ge zwaarder worden belast. Het tarief van de overdrachtsbelasting (geheven bij het verkrijgen van binnen landse onroerende goederen, zoals hui zen en grond) stijgt met één procent punt en wel van 5 naar 6 procent. Dat levert een meeropbrengst op van 265 miljoen gulden. Dit heeft geen gevolgen voor de nieuwbouw omdat dan bij ver koop omzetbelasting verschuldigd is en geen overdrachtsbelasting. Kranten Het tijdelijke nultarief voor de omzetbe lasting op abonnementen op dag- en nieuwsbladen wordt ingetrokken en ver vangen door het 4 procent-tarief. De minister doet dit, zegt hij in een toe lichting, vanwege de zeer gunstige eco nomische positie van de pers en omdat er andere mogelijkheden zijn gekomen om zo nodig de pers financiëel te steunen. Vermaak Omdat in 1979 nergens meer vermake lijkheidsbelasting mag worden geheven, is er voor de minister geen aanleiding meer om voor vermakelijkheden het tij delijke lage omzetbelastingtarief te handhaven. Concerten, toneel, opera's, operettes, ballet, revues, cabaret, circus, kermis en dierentuinen worden na 1 januari dan ook met 16 procent van de toegangsgelden belast. dende maatreglen voor die belasting één jaar worden verlengd. Dat bete kent, dat het tarief (acht promille) en de belastingvrije sommen van 1978 ook voor 1979 zullen gelden, dat het maxi mum van de vrijstelling van in eigen onderneming belegd vermogen ook ko mend jaar 90.000 gulden- zal bedragen en dat de tijdelijke verhoging van de vrijstelling voor rechten op betaalde pe riodieke uitkeringen ook voor 1979 gehandhaafd blijft. Vrije rente Vennootschappen De vrijstelling van belasting van maxi maal 200 gulden ontvangen rente op be sparingen in de privésfeer, dit jaar als tijdelijk ingevoerd, wordt in 1979 gehandhaafd. Vermogensbelasting In afwachting van een wijziging van de vermogensbelasting, die volgend jaar is te verwachten, zullen de thans nog gel De regering heeft het parlement voorge steld, dit jaar de vennootschapsbelas ting te verlagen in afwachting van be slissingen over het invoeren van inflatieneutrale belastingen (plan-Hof- stra). Zij wil die lastenverlichting in 1979 voortzetten maar dan wel tot een lager bedrag omdat er nog andere maa tregelen komen tot lastenverlichting en stimulering van het bedrijfsleven. Daar om wil de minister de algemene win staftrek ter grootte van 3 procent van de winst laten vervangen. Dat betekent voor de schatkist een voordeel van miljoen. De zelfstandigenaftrek wordt ook ko. mend jaar gehandhaafd, evenals de ver. ruimde termijn van de achterwaarts? verliescompensatie. Aftrek bevroren Aangezien er een studie gaande is over het niveau van de bejaarden- en invali diteitsaftrek voor de inkomstenbelastin| wil de regering het huidige niveau van die aftrek bevriezen. Dit betekent een hogere belastingopbrengst van 40 mi], joen in 1979. Maar via hogere social? uitkeringen zal dit bedrag, wel weer naar de betrokkenen terugvloeien. Tenslotte is door de minister van Fi. nanciën rekening gehouden met een ex. tra belastingopbrengst van 50 miljoen gulden in 1979 als uitvloeisel van de al eerder aangekondigde intensivering van de bestrijding van oneigenlijk ge. van de bestrijding van oneigenlijk gebruik en misbruik van de belastingwetgeving. DEN HAAG - „Het inkomensbeleid voor 1979 is gericht op een sociaal aanvaard bare matiging van de inkomensgroei van de werknemers en van de sociale uitke ringsgerechtigden. Om de voor 1979 nagestreefde beperking van de stijging van de loonsom per werknemer in bedrijven tot 5,5 a 6 procent te bereiken is een initiële loonstijging van nul en een beperking van de stijging van de incidentele loonfactor (gevolg van promotie, overwerk etc.) tot 1 a 1,5 procent vereist." De verwerkelijking van deze doelstelling zal alleen mogelijk zijn door een daad werkelijke medewerking van werkgevers en werknemers, aldus minister Andries sen van Financiën. Naar de mening van de regering zal de ontwikkeling van het vrij beschikbaar inkomen er als volgt kunnen uitzien in procenten ten opzichte van 1978: incl.incidenteel 1,5 +2.1 +1,2 +0,2 +0,3 excl.incidenteel +1,5 1,3 +0,4 -0.7 -0,5 Minimumloon Even meer dan min.loon Modaal loon (f 30.000,- p.j.) Tweemaal modaal Viermaal modaal Deze ontwikkeling van de inkomens van werknemers maakt het ook mogelijk de voorgestelde ombuigingen in de sfeer van de sociale uitkeringen en ambtenarensa larissen tot stand te brengen, met handhaving van het uitgangspunt dat de sociale minima niet in koopkracht aangetast mogen worden. DEN HAAG - De prijsstijging van de consumptie in 1978 valt mee in vergelij. king met wat eerder werd verwacht, maar het doel - beperking van de inflatie tot deze zich bevindt op een niveau gelijk aan, of beneden het Duitse peil nog niet bereikt. De regering gaat dan ook vooralsnog uit van een voortzetting van het prijsbeleid in 1979. In het najaar zal hierover het gebruikelijk overleg gevoerd worden met de betrokken centrale organisaties. OEN HAAG - De posttarieven zullen met ingang van volgend jaar opnieuw om hoog gaan. Dit is noodzakelijk vanwege de nog steeds stijgende personeelskosten „Zolang de voortdurende stijging van lonen en prijzen niet is uitgewerkt, zullen de posttarieven regelmatig bijgesteld moeten worden", aldus de PTT-begroting voor volgend jaar. De hoogte van de nieuwe posttarieven zal pas aan het eind van dit jaar bekend worden gemaakt. Enkele weken geleden had staatssecretaris Smit-Kroes nog gezegd dat er geen tariefsverhoging zou komen.De telefoontarie ven worden niet verhoogd. Nederland te duur voor toeristen mÊki DEN HAAG Het buitenlands toerisme in ons land wordt geconfronteerd met stagnerende ontvangsten, en toenemen de uitgaven. Het tekort op de beta lingsbalans uit hoofde van het toerisme neemt daardoor onrustbarend toe en be droeg in 1977 al ca 3,2 miljard, aldus de nminister van Economische Zaken in zijn begroting. Uit marketingonderzoek is gebleken, dat het Nederlandse toeristisch produkt in algemene zin in het buitenland niet als slecht wordt ervaren. Wel is het de vraag of de kwaliteit van het produkt steeds beantwoordt aaan het prijsniveau. Hierbij speelt met name de service een belangrijke rol, zo meent de minister. Het ligt in de bedoeling het toeristisch beleid te intensiveren. Dit heeft in de eerste plaats betrekking op de promotie van het toerisme om het verloren ter rein terug te winnen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het rijden onder invloed neemt in ons land schrikbarend toe. Sinds 1973 blijkt het aantal gepakte beschonken automobilisten bijna ver drievoudigd, dat komt neer op een jaarlijkse stijging van meer dan tien procent. Dit schrijven de procureurs-generaal bij de gerechtshoven (de top van het openbaar ministerie) in hun jaarver slag, dat vandaag tegelijk met de justi tiebegroting wordt openbaar gemaakt. Eerder dit jaar maakte minister Tuyn- man van Verkeer en Waterstaat bekend dat het aantal dodelijke verkeersonge lukken ten gevolge van aloholgebruik in 1977 is gestegen naar een recordhoogte van 390. De procureurs-generaal: „Dit gegeven vormt een aanwijzing dat het probleem van het rijden onder invloed in het verslagjaar in omvang en ernst is toegenomen." Ook in totaal is de omvang van de cri-) minaliteit irt 1977 weer toegenomen, zij het minder dan sinds 1965 jaarlijks net geval is. Vorig jaar kwamen ter kennis van de politie 543.642 misdrijven, dit is een stijging ten opzichte van 1976 met 4,7 procent. Rekening houdend met de bevolkingsgroei is dat 3,3 procent, zo schrijven de procureurs-generaal. Vooral het aantal roofovervallen nam in 1977 drastisch toe, met name die op postkantoren en particuliere bedrijven. Het aantal roofovervallen op banken daalt sinds 1970; volgens de procureyrs- generaal is dat het gevolg van een bete re beveiligiging. De zakkenrollerij nam sterk af, evenals het aantal winkeldief stallen. De onthutsende stijging van het aantal misdrijven tegen het leven (in 1976 22,9 procent) heeft zich niet voor gezet, in 1977 was er een afname van 6,4 procent. Verder constateren de procureurs-gene raal dat de emancipatie van de vrouw vooralsnog geen toename van de crimi naliteit van vrouwen met zich heeft meegebracht. Volgens de procureurs-ge neraal is dat door sommigen wel voorspeld. DEN HAAG - De minister van Econo mische Zaken wil de Vestigingswet Be drijven zo herzien, dat daardoor het toezicht op de naleving van de wet wordt bevorderd. Dit vooral om de beunhazerij tegen te gaan. De wet is namelijk niet afgestemd op nevenwerkzaamheden verricht door werknemers, die daardoor Veelal in strijd met hun CAO-verplichtingen han delen, of op andere „zwarte arbeid" bij voorbeeld van degenen, die werkloos heids- of andere sociale bijstandsuitkeringen genieten. Eveneens ondervindt de toepassing van de wet grote moeilijkheden ten aanzien van malafide ondernemers, die bijvoorbeeld als onderaannemer doch in feite als koppelbaas optreden, veelal onder af wisselende benamingen en in telkens andere bedrijfstakken. 1 DEN HAAG - De groep ambtenaren van de Directie Wetgeving Belastingen van het ministerie van Financiën, die is ingesteld om via „reparatiewetge ving" een eind te maken aan het onei genlijk gebruik van belastingfacilitei ten, zal nog voor het einde van dit jaar met een eerste wetsontwerp komen. De oud-directeur-generaal der belastin gen, Van Bijsterveld, die een onderzoek instelt naar diverse aspecten en achter gronden van het ontduiken van belas tingen, zal in het komende voorjaar over een deel van zijn onderzoek rap port uitbrengen. Voor het jaar 1978 wordt het aantal be lastingplichtigen voor de inkomstenbe lasting geraamd op 4,4 miljoen, iets minder dan in 1977. De daling komt door de intussen verhoogde minimum grens voor een aanslag op verzoek. Het aantal loonbelastingkaarten dat jaarlijks moet worden verwerkt, nadert nu de twaalf miljoen. DEN HAAG- ten einde een toenemende afhankelijkheid van olie zoveel moge lijk tegen te gaan is een aantal maa tregelen nodig, gericht op verdere ver mindering van de energie-intensiteit, verhoging verbruik van kolen, invoer van gas, ontwikkeling van nieuwe energiebronnen en besluitvorming over kernenergie, zo deelt minister Van Aardenne mee in zijn begroting. Mede met het oog op het kolenbeleid is ft de Regering van mening dat op de 1 kortst mogelijke termijn een beslissing t moet worden genomen over de uitvoe ring van het beginselbesluit van 1974 tot bouw van drie kerncentrales. Het ondezoek naar opslagmethoden voor kernafval in zoutholtes zal worden ver sneld. DEN HAAG - Wanneer verkorting van de arbeidstijd wordt overwogen in het kader van de werkloosheidsbestrijding, bijvoorbeeld via omschakeling naar vijfploegendiensten, zullen wezenlijke aanpassingen van de lonen geboden zijn, zo heeft minister Albeda van So ciale Zaken laten weten in zipi toelich ting op de begroting. Om de werkloosheidsproblematiek wat te verlichten gaat minister Albeda de mogelijkheden van verdeling van werk gelegenheid nader uitwerken. Dat is mogelijk via beperking van het aanbod dan wel aanpassing van de actieve peri ode met name door vervroegde pensio nering of wijziging van de gemiddelde jaarlijkse arbeidtijd, onder meer via be vordering van deeltijdarbeid. De finan- cieel-economische situatie legt de over heid sterke beperkingen op. Bovendien geldt bij uitstek hier, zo vervolgt de mi nister, dat de overheid stimulerend moet aansluiten bij initiatieven van werkgevers- en werknemersorganisaties. In overleg met deze sociale partners wil minister Albeda nieuwe wegen vinden waarbij alle denkbare maatregelen, elk met hun eigen voor- en nadelen, tegen elkaar moeten worden afgewogen. Het arbeidsmarktbeleid moet volgens de minister ook gericht zijn op bevorde ring van de mobiliteit, zowel in geogra fische als in kwalitatieve zin van om-, her- en bijscholing. Bij dit laatste is, naast uitbreiding van de scholingscapa citeit, bevordering van (de bereidheid tot) deelname aan de programma's, een urgente taak. Het zal een veelvormig beleid moeten zijn, onder meer naar functies en regio's gedifferentieerd. Bij die ontwikkeling wordt - niet alleen in ons land - geleidelijk aangekoerst op een zekere relativering van de band in komen-arbeid. Dit gegeven acht minis ter Albeda van wezenlijke maatschap pelijke betekenis, gezien de te verwachten structurele ontwikkeling van de werkgelegenheid. Verder wordt aldus minister Albeda, in brede kring erkend, dat de groei van inkomens en van de collectieve sector aan economische grenzen zijn gebon den. Algehele aanvaarding van die grenzen de minister slechts mogelijk in het kader van een geintegreerd sociaal en economisch beleid, waarin ter com pensatie perspectieven worden geboden. Hij noemt in dit verband in de eerste plaats uitzicht op werkgelegenheid, maar ook inspraak van werknemers in onderwerpen die gevolgen hebben voor de werkgelegenheid en de kwaliteit van de arbeid. Bovendien moeten lasten van maatrege len daar gedragen worden, waar ze in vehouding het minst zwaar wegen. Een alle groepen omvattend inkomensbeleid en mogelijkheden voor inbreng van de betrokkenen vanuit ieders verantwoor delijkheid en visie op de gewenste maatschappelijke ontwikkeling is daar bij onmisbaar. Er wordt nu hard gewerkt aan een raamwet op de inko mensvorming ten behoeve van een sa menhangend, alle groepen omvattend inkomensbeleid en inkomensverdeling. Verkleining van de inkomensverschillen wordt een steeds duidelijker element in de CAO-onderhandelirjg. De sociale partners is door de minister advies ge vraagd over de problematiek van de ontwikkeling van hogere inkomens en topinkomens, bij de bij de overheid be trokken beloningsstructuur. Ook voor andere sectoren, zoals de vrije beroeps beoefenaren, is een matigingsbeleid ont wikkeld. Bij de goedkeuring van sala- nsvoors tellen voor topfunctionarissen bij met de overheid verbonden instellin gen als KLM, Nederlandse Bank, NS, enz. wordt slechts compensatie toege staan voor prijsstijgingen. Een meer structureel beleid wordt ook hier voorbereid.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 14