ING TERUG IN ORANJE Belangrijke krachtproef volleyteam Onbegrip omtrent gewijzigde Li! SPORT LEIDSE COUR AN "DINSDAG 19 SEPTEMBER 1978 PAGINA Okker wint dubbelspel Jan Zwartkruis waarschuwt voor onderschatting THE WOODLANDS Tom Okker en zijn Poolse partner Wojtek Fibak hebben in The Woodlands in Texas het heren dubbelspel van een internatio naal tennistoernooi gewonnen. Ze versloegen in de finale de Amerikaanse combinatie Marty Riessen - Sherwood Stewart. De cijfers waren7-6 3-6 7-6 6-3. Gerard Tebroke doet aanval op werelduurrecord DEN HAAG - Gerard Tebro ke zal zaterdag 23 september in Groningen een aanval doen op het werelduurrecord hardlo pen. Het record staat op naam van Jos Hermens met een af9tand van 20 kilometer 944 meter en 4 centimeter. In zijn recordpo ging zal Tebroke, die één van de weinige succesvolle atleten was tijdens de Europese kam pioenschappen in Praag enkele weken geleden op de tien kilometer eindigde hij als zesde worden bijgestaan door een achttal atleten, die het „trek- werk" zullen verrichten. Dick Vonk, Harry Batist, Henk Kalf en Pieter Vos zullen onder meer in actie korpen. ONTARIO De Venezolaanse motorcoureur Johnny Cecotto is wereldkampioen geworden in de 750 cc-klasse. TOKIO De Aziatische Spe len, die in december te Bangkok worden gehouden, krijgen mo gelijk geen officiële atletiek wedstrijden op het programma, wanneer Israël niet alsnog wordt uitgenodigd. GENÈVE Jos Berkers is bij het wereldkampioenschap boogschieten als achtste'geëind igd met een totaal van 933 pun ten. De overwinning ging naar de Amefikaan Darrel Pace met 984 punten. DÜSSELDORF Jochen Mars zal in 1979 voor de formule 1 stal van Arrows gaan rijden als opvolger van zijn Westduitse landgenoot Rolf Stommelen. MILAAN De Italiaanse cou reur Vittoria Brambilla, die tijdens de Grote Prijs van Ita lië op het circuit van Menze ernstig gewond raakte, is thans buiten levensgevaar. HYALING ISLAND - De ge broeders Vollebregt zijn in de dej-de race van het wereldkam pioenschap Flying Dutchman als tweede geëindigd. MONTREAL De Westduitse combinatie Walter Rohrl-Chris- tian Geistdorfer is winnaar ge worden van het Criterium van Quebec, een auto-rally meetel lend voor het wereldkampioen schap. Naar Wereldkampioenschap Italië OEN HAAG Het Nederlandse volleybal team staat aan de vooravond van een bijzonder belangrijke krachtproef. Va nochtend vertrok de twaalf spelers tellen de nationale selectie onder de technische leiding van bondscoach Jaap Korsloot en diens assisent Harry Veldhuis vanaf Schip hol richting Italië om aldaar deel te gaan nemen aan het wereldkampioenschap voor heren. In Parma ontmoet Oranje tijdens de eerste, verre van gemakkelijke ronde, achtereen volgens de ploegen van Oost-Duitsland, Bulgarije en Canada. Afhankelijk van de resultaten van deze drie confrontaties wordt het toernooi voortgezet in Rome of Venetië. Wanneer Nederland zich bij de eerste twee van de desbetreffende poule weet te rang schikken, reist men verder zuidwaarts naar de Italiaanse hoofdstad voor de strijd om de eerste tot en met twaalfde plaats. Lukt dat niet, dan zal men genoegen moeten nemen met een plaatsje in het troosttoer- nooi. Met in het achterhoofd wellicht nog de prettige herinnering aan de eclatante suc cessen van Starlift/Blokkeer in het toernooi om de Europese beker voor landskampioe nen begin dit jaar, zou het thuisfront snel geneigd kunnen zijn ook nu weer hoge verwachtingen te koesteren. Immers, de Rijswijkse ploeg bereikte in februari te Bazel een schitterende tweede plaats achter de Poolse titelhouder Plomien Milowice en nog vóór de sterke Tsjechische formatie Aero Odolena Voda en de Turkse kampioen Boronkay Istanboel. Destijds zonder enige twijfel een onmisken bare opsteker voor het Nederlandse volley bal. Onmiddelijk dient hier evenwel aan toegevoegd te worden, dat toen enkele J vooraanstaande Oosteuropese grootmach ten op het appèl ontbraken omdat zij de voorkeur gaven aan een andere voorberei ding op de thans voor de deur staande wereldtitelstrijd. Het deed nauwelijks iets af aan de prestatie van Starlift/Blokkeer, maar zegt wel het een en ander omtrent de mogelijkheden van de nationale ploeg op het allerhoogste niveau. Radikaal Bondscoach Jaap Korsloot is dan ook Jaap Korsloot, (links): „Het blijft altijd hopen op eventuele uitschieters tegen Oosteuropese ploegen". weinig optimistisch gestemd. „We hebben een uiterst moeilijke poule getroffen. Nor maal gesproken hebben we tegen de DDR en Bulgarije niet al te veel winstkansen. In die landen wordt ook de volleybalsport nu eenmaal aanzienlijk radikaler aange pakt. Al naargelang men dat nodig acht, wordt er rustig een trainingskamp van twee tot zelfs drie maanden belegd. Terwijl wij pas in augustus weer zijn begonnen". Desondanks was de voorbereiding ditmaal, voor Nederlandse begrippen, vrijwel opti maal. De afgelopen weken werden met succes oefenwedstrijden gespeeld tegen Amerika, Canada en Mexico, terwijl ook het sterke Tsjechische clubteam Rode Ster Praag eenmaal als „sparring partner" voor Oranje optrad. „Die voorbereidingsfase is vrij redelijk verlopen. Toch mogen we hier beslist geen al te voorbarige conclusie uit trekken. We hebben nu tweemaal met ruim verschil van Canada gewonnen. Maar wanneer het er straks serieus aan toe gaat, moet ik eerst nog zien dat het opnieuw wil lukken. Mis schien zijn de rollen dan wel omgekeerd". Terwijl men in Oost-Europa dapper een ver doorgevoerde vorm van staatsamateurisme hanteert, is het in ons land nog maar hoofdzakelijk behelpen geblazen. „Overdag hebben alle spelers een baan of ze studeren. Het volleyballen beperkt zich uitsluitend tot de avonduren. Dat is niet te vergelijken. Door een goede technische basis kunnen we dat gemis soms nog heel aardig compen seren, maar op den duur wreekt de mindere voorbereiding zich meestal toch wel. Ui teindelijk blijft het voor ons toch altijd hopen op een paar uitschieters". Basis Nederland zal in Italië hoofdzakelijk met een basisopstelling van spelers van het Voorburgse Corbulo in het veld staan. Dezelfde spelers op de gestopte Jan Warns en de wegens studie afgehaakte Ad van der Velden na die vorig seizoen bij Starlift/Blokkeer triomfen vierden. Frank Constandse, Chris Schmidt, Wim The wissen en Loek Willemstein worden aangevuld met spelverdeler Ruut de Wit (AMVJ) en Onno Kalf (Zaan '69). Korsloot: „Ik kies voor het team met de meeste internationale ervaring. Daar zal Nederland het voornamelijk toch van moe ten hebben. Al wil dat zeker niet zeggen dat de andere zes spelers niet in aanmerking komen. Per slot van rekening hebben, ook die jongens inmiddels wel wat meege maakt". De voltallige nationale selectie ziet er als volgt uit: Frank Constandse, Hans Krieger, Chris Schmidt, Wim Thewissen, Loek Wil lemstein (allen Corbulo); Onno Kalf, Rob Kampman, Wim Knip, Bert Reparon (allen Zaan '69); Martin de Groot, Ruut de Wit (beiden AMVJ) en Johan van der Veen. (Lycurgus). DICKKIERS Tscheu-la Ling leek na de wedstrijd tegen Israël (waarvan hier een actie) afgeschreven voor het Nederlands elftal. Nu is hij terug van weggeweest. De stemming zit er al volledig in. Bondscoach Jan Zwartkruis (op de rug gezien) vermaakt zich opperbest met van links naar rechts Dick Nanninga, Rob Rensenbrink, Ruud Krol en Arie Haan. ZEIST Tscheu Pa Ling is terug bij het Nederlands elftal. De tweeëntwintig-jarige Ajacied neemt morgen avond in de interland tegen IJsland de plaats over van de geblesseerde René van de Kerkhof. Verrassend is die terugkeer van de in topvorm verkerende Ling binnen de Oranjegelederen niet. Omdat vleugelspitsen nu een maal uiterst schaars zijn in de Nederlandse voetbalwe reld, ligt het voor de hand dat bondscoach Jan Zwart kruis terug zou grijpen op de grillige Ling nu zowel Van de Kerkhof als Rep niet beschikbaar zijn. Ling zelf toonde zich gisteren op het KNVB-sportcentrum te Zeist aangenaam verrast door de keuze van Jan Zwartkruis. „Ik had nergens op gerekend", bekende de Hagenaar. „Na mijn teleurstellende ervaringen met het Nederlands elftal in de aanloop naar Argentinië dacht ik op een zijspoor geraakt te zijn. Dat blijkt nu niet het geval te zijn, hoewel ik realist genoeg ben om te erkennen dat ik alleen maar meespeel omdat de omstan digheden gunstig voor me zijn". Verrassend genoeg toonde de niet alleen binnen, maar ook buiten dé lijnen soms wat wispelturige Ling zich uiterst content met zijn rentree binnen de Oranjeselectie. Verrassend omdat Ling al vele malen door heeft laten schemeren het toch niet zo erg te zien zitten bij het Nederlands elftal. Ling, nu echter ambitieus: „Ik heb er wel degelijk zin in, ik stel me er ook veel van voor. Enerzijds omdat ik in vorm ben, anderzijds omdat oranje voor mij toch een uitdaging is. Reken er daarom maar op dat ik gemotiveerd aan de start verschijn". Oorzaken voor die omzwaai van Ling zijn moeilijk aan te geven. Zelf komt hij niet veel verder dan zijn opmerking. „Ik heb toch een heleboel geleerd in de afgelopen maanden. Zelfs voor mijn karakter is het goed geweest dat Happel en Zwartkruis mij voor Argentinië hebben laten vallen. Ik ben er nu echt op gebrand om te bewijzen dat ik niet alleen nu, maar ook in de toekomst een serieuze kandidaat ben voor Oranje". Nanninga Dezelfde ambitie heeft ook Dick Nanninga, die samen met Ling en Rensenbrink de frontlinie van Oranje vormt in het te verwachten partijtje prijsschieten tegen de IJslanders. Nanninga, in Argentinië steeds als een veredelde joker ingezet, wil aantonen dat hij de volle negentig minuten van waarde kan zijn voor het Neder lands elftal. De Limburgse bloemist zelfbewust: „Mede omdat het met Roda JC lekker loopt, voel ik me beresterk. Daarom maak ik me geen zorgen over mijn lichte blessure. In Argentinië heb ik onvoldoende kansen gekregen. Ik wil nu bewijzen dat dat ten onrechte was". Bondscoach Jan Zwartkruis als reactie daarop: „Happel zocht het meer in kwaliteit dan in mentaliteit en karakter. Hij gebruikte Nanninga als noodmiddel op momenten dat het niet goed ging. In mijn ogen is dat'een onderschat ting van Nanninga's mogelijkheden.' Bij mij staat hij dan ook niet ter discussie". Dat staat de interland tegen IJsland bij Zwartkruis wel. Nogal fel reageert de nieuwe bondscoach op opmerkingen dat de confrontatie met IJsland slechts een wassen neus is voor het Nederlands elftal. Zwartkruis: „Ik heb IJsland tweemaal zien spelen, tegen Polen en tegen Amerika. Ik' moet zeggen dat ik toch wel onder de indruk ben gekomen van het IJslandse voetbal. Het gaat daar beslist de goede kant op. De kloof met de top van Europa wordt steeds minder groot. Het loopvermogen, en de techniek staan op een behoorlijk niveau. Ook tactisch zijn het geen kleine kinderen meer. Natuurlijk is alles nog niet zo uitgebalanceerd als bij ons, maar toch moeten we ons niet in die landen vergissen. Binnen enkele jaren kunnen zij de aansluiting tot stand gebracht hebben. Nu nog moeten zij het hebben van incidentele succesjes, waarbij je er uiteraard voor moet waken dat het niet uitgerekend morgen in Nijmegen gebeurt". In dat duel tegen IJsland kiest Jan Zwartkruis uiteraard voor een uiterst offensief Nederlands elftal. Daarom ook vond hij het zo jammer dat met name Ruud Geels geblesseerd af moest haken. „Vier spitsen leek me ideaal meent Zwartkruis. „Na het afvallen van Geels worden het er nu drie. Ling en Rensenbrink zullen zich daarbij vooral op Nanninga moeten richten. Bovendien moet er natuurlijk de nodige pressie komen vanuit 'de tweede lijn, ik denk dan aan Haan. Wildschut en Poortvliet". Problemen met het formeren van zijn basisformatie heeft Zwartkruis ondanks het afvallen van Neeskens, Rep, Geels, Rijsbergen en René van de Kerkhof niet gekend. .In grote lijnen komt nu de ploeg in het veld die in Argentinië de finale gespeeld heeft. Jammer dat René er niet bij is. Ling is echter een uitstekende vervanger. Temeer omdat hij er vandaag blijk van heeft gegeven sterk gemotiveerd te zijn. Daarom ben ik blij dat ik hem zondag aan de selectie heb toegevoegd. Dat heeft moeite genoeg gekost.' want ik kon hem maar niét te pakken krijgen. Pas gisterochtend vroeg kreeg ik hem Zelf aan de lijn". Het Nederlands elftal speelt morgenavond in Nijmegen in de volgende formatie: Schrijvers (Ajax), Poortvliet (PSV), Brandts (PSV), Krol (Ajax), Wildschut (Twente), Haan (Anderlecht), Jansen (Feyenoord), Willy van de Kerkhof (PSV), Ling (Ajax), Nanninga (Roda JC), Rensen brink (Anderlecht). Wisselspelers; Doesburg (Sparta), Van Kraaij (PSV), Peters (PSV), Koster (Roda JC) en Dusbaba (Anderlecht). ROB HARTOG SPRINTKERNPLOEG MET ÉÉN NIEUW GEZICHT (Van onze sportredactie) NAARDEN Het bestuur van de Konin klijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond hoopt dat de voor zaterdag 21 oktober uitgeschreven buitengewone algemene le denvergadering nog kan worden afgelast. De dertien verenigingen, die het initiatief tot deze vergadering hebben genomen, zijn uitgenodigd om op 26 september een nadere uitleg over de organisatie van het wed- strijdschaatsen aan te horen. „Uit reacties is ons gebleken, dat er veel onbegrip bestaat ten opzichte van de gewijzigde opzet, ook bij de verenigingen die nu om een buitengewone ledenvergadering heb ben gevraagd. Misschien maakt voorinfor matie die bijeenkomst alsnog niet meer noodzakelijk", aldus de heer D. Swart, vice-voorzitter van de KNSB. Schaatsclubs uit onder meer Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Leeuwarden, Heer enveen en IJlst hebben de KNSB gedwon gen een buitengewone ledenvergadering uit te schrijven. Eén van de belangrijkste „re bellen" blijkt de oud-secretaris van de landelijke technische commissie, Peter de Groot, te zijn. Bij hem is onder meer de nieuwe taakomschrijving van de LTC, de vorming van een zogenaamde „adviesraad TOP" en de uitbreiding van de bevoegdhe den van de trainers in het verkeerde keelgat geschoten. „Men meent dat de LTC be voegdheden zijn afgenomen. Maar het te gendeel is eerder waar", aldus de heer Swart. „Voor het basissportgebeuren is voor de LTC een grote taak weggelegd. Wij hebben echter wel het topschaatsen, waar bij het om wettige rijders en rijdsters gaat, losgekoppeld. De kernploegen kunnen nu professioneel worden begeleid, terwijl de nieuwe opzet een democratische begelei ding van de breedtesport garandeert". De vice-voorzitter van de KNSB laat er geen twijfel over bestaan, dat het huidige bestuur geen wijziging van de plannen accepteert. „Als dat wel mocht gebeuren, verwacht ik dat een groot aantal bondsbestuursleden daaruit bepaalde consequenties gaat trek ken". De buitengewone algemene ledenver gadering zal voor de bond in ieder geval een aanzienlijke financiële tegenvaller bete kenen. Reglementair zijn alle gewesten ver plicht om vóór 21 oktober een gewestelijke vergadering uit te schrijven, waarvoor con vocaties moeten worden verzonden en zalen gehuurd. Voor de ledenvergadering is in middels reeds een zaal in Utrecht afge huurd, waar een paar weken later waar schijnlijk ook de jaarvergadering zal wor den gehouden. Sponsor Een financieel prettige zaak voor de KNSB vond maandagmiddag in Amsterdam plaats. In het kantoor van de Westland-Ut- recht Hypotheekbank werden namelijk de handtekeningen gezet onder een sponsor contract, waarbij deze bankinstelling zich verplicht gedurende twee seizoenen de sprintkernploeg financieel te steunen. Hiermee is een bedrag gemoeid van hon derdduizend gulden, dat overigens niet in zijn geheel rechtstreeks naar de ploeg van Henk Gemser toe zal vloeien. Ook een sprintcircuit, dat zich op de Nederlandse kunstijsbanen gaat afspelen en waarvoor men ook de buitenlandse toppers hoopt te interesseren, zal uit die pot worden gefinancierd. Een paar uur later werd in Naarden de nieuwe sprintkernploeg gepresenteerd. De enige nieuweling is Jan van de Roemer uit Amsterdam, die op voorstel van trainer Gemser is toegevoegd, omdat voorlopig niet op Jos Valentijn kan worden gerekend. De Enschedeër raakte deze zomer met zijn fiets onder een auto, waardoor hij een operatie aan zijn knie moest ondergaan. Zeker gedu rende het eerste deel van het seizoen zal hij daardoor niet in actie kunnen komen De andere leden van de sprintkernploeg zijn: Lieuwe de Boer, Bert de Jong, André Kraaijeveld, Miel Govaert en Sies Uilkema. De belangrijkste wedstrijd voor de sprinters zal het komend seizoen het wereldkam pioenschap zijn, dat op 17 en 18 februari in Inzeil wordt gehouden. In dit Zuidduitse dorp wordt van 14 tot 21 oktober al het eerste trainingskamp opgeslagen. Wellicht dat dan al duidelijk gaat worden of de door de interne problemen binnen de schaats bond verlate start van de training nadelige gevolgen heeft opgeleverd. „Er kan zeker niet van een optimale voorbereiding woeden gesproken", aldus Henk Gemser. „De schaatsers zijn erg lang op zichzelf aange wezen geweest. Als reactie daarop zijn sommigen misschien wel overijverig ge weest, maar weer anderen hebben duidelijk een achterstand". Henk Gemser zal het komend seizoen door de ClOS-student Piet Bult worden begeleid. „Hij loopt op eigen kosten met de sprintploeg mee. Ik leid hem als het ware als een mogelijke opvolger op". In Naarden werd gisteren do sprintkernploeg voorgesteld. Van Links naar rechts: coach Henk Gemser. Bert de Jong. Jos Valentijn, Lieuwe de Boer, Jan van de Roemer, Andró Kraaijéveld. Sies Uilkema en Miel Govaert.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11