Tinsjesdag luidt pannend >olitiek sLajaar in Vanavond totale maansverduistering Niet-roker heeft recht op sociale bescherming -nnenland Politiek Partij Parlement LEIDSE COURANT ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1978 PAGINA 9 Ifan een onzer verslaggevers) )en Haag De anti-rokers verwachten het plan van staatssecretaris Me- rouw Veder-Smit ter bescherming van e niet-rokers niet zo bijster veel. Dit lan, dat in het najaar zal verschijnen, al wel tal van richtlijnen bevatten, maar et kan nauwelijks iets bindend voor- chrijven. Het enige winstpunt in vergelij- ing met de plannen van de vroegere ewindslieden van Volksgezondheid en tilieuhygiène mevrouw I. Vorrink en de eer G. J. Hendriks is, dat deze bewind- leden van nu de klemtoon leggen op de ociale aspecten ervan inplaats van op de ezondheid. De sociale problemen, die et roken van anderen bij de niet-roker iproepen zijn, meent men, namelijk gro- dan die van de gezondheid. Ook al iedereen in Nederland er langzamer- and van doordrongen dat het roken de ezondheid schaadt, toch blijkt het per centage rokers nauwelijks te zijn afgeno men. Gemeten naar het gebruik van roo kartikelen - de omzetten bewijzen dit - zou men geneigd zijn te zeggen, dat het roken eerder toeneemt dan vermindert. Volgens medici is dit te verklaren uit het feit, dat men praktisch iedere dag wordt geconfronteerd met verschijnselen en ge bruiken, die de gezondheid van de mens schade berokkenen: het verkeer, de fa brieken, voedingsmiddelen, drank, agres sie en het veroorzaken van lichamelijk letsel in bijvoorbeeld de sport, de sterk toenemende geluidshinder, die zich in alle mogelijke vormen voordoet e.d. Men raakt, aldus sommige deskundigen, immuun voor de waarschuwing, dat bij voorbeeld roken zeer ongezond is, omdat het kan leiden tot gevaarlijke ziekten, zoals kanker, hartinfarcten en dergelijke, want ook ongezond eten kan ernstige kwalen veroorzaken, evenals agressie, zeer overmatige geluidshinder, drank enz. Een andere kwestie is, of het roken steeds maar weer aangeprezen moet wor den via de reclames. Dat zou inderdaad beperkt kunnen worden, maar dan alleen op vrijwillige basis. De tabaksfabrikan ten hebben zich al in principe bereid verklaard tot, wat in regeringskringen genoemd wordt, „niet onbelangrijke con cessies". Zij doelen daarbij op het zich niet speciaal richten op de jeugd, geen tabaksreclame maken bij sportgebeurte nissen en „zich onthouden van reclame uitingen via radio en tv". Daarbij wil mevrouw Veder-Smit zich eveneens rich ten op de tabaksreclame in de bioscopen. Deze zaken zitten echter vol haken en ogen. Verbodsbepalingen kunnen wel eens wat men noemt een escalerende werking hebben, waardoor de weg geo pend wordt, om reclame voor tal van andere artikelen eveneens te gaan verbie den. Wel echter zijn maatregelen mogelijk om de rookartikelen duurder te maken, zoals bijvoorbeeld in de Skandinavische lan den het geval is. Wat overigens ook geldt voor de alcoholische dranken. Maar zelfs in die landen is nauwelijks sprake van minder roken of minder drinken. De sociale aspecten - aanvoeren, om de niet-roker te beschermen hebben volgens velen meer kans van slagen. Men doet daarmee namelijk een beroep op de men sen elkaar min of meer te beschermen: de ander geen nadeel berokkenen met iets, wat zij zelf graag doen. Inderdaad zou men, zoals de niet-rokers al sinds lang bepleiten, meer ruimten vrij moeten maken voor niet-rokers. Zoals de Spoor wegen al gedaan hebben en zoals in menig bedrijf, overheidsgebouw e.d. al het geval is. Er kan nog meer gedaan worden. Een toenemend aantal ouders (die vaak zelf het roken niet kunnen laten) probeert bijvoorbeeld hun kinderen te helpen niet met het roken te beginnen. Zij leggen daarvoor zelfs een spaarfonds aan voor de kinderen, die een bepaalde tijd niet roken. Ook daarvoor is al veel reclame gemaakt, dikwijls met behoorlijke resul taten. Andere voorbeelden zijn te vinden bij het onderwijs, waar vele leerkrachten - omdat de leerlingen in de klas niet mogen roken - daar ook geen tabaksarti kelen gebruiken. In tal van dokterswachtkamers wordt helemaal niet meer gerookt, in andere laat men het roken na, omdat anderen er last van hebben. Een ding is zeker: harde verbodsbepalin gen helpen niet in het minst, dat heeft de samenleving al zo vaak bewezen. Drooglegging roept geweld op, kan zelfs een maffia tot leven brengen, die (zoals destijds in Amerika) een staat in de staat wordt en de echte staat bedreigt. daad HAAG Met de ge- ;na kdijke spanning bereidt tiek Den Haag zich weer wj r op de opening van het \vqa ementaire jaar, Prinjes- Na de wat vlakke „Der- Dinsdag van September" vorig jaar, toen troonre- ijkeïen miljoenennota nog wor- voorbereid en opgesteld r verantwoordelijkheid het demissionaire kabi- Den Uyl (de belangstel- ging toen in feite meer naar de zich voortslepen- kabinetsformatie) zitten voor het eerst de leden het kabinet-Van Agt op ^■voorste rijen stoelen te- .k. iver de zetel van de Ko- •*em- in de Ridderzaal. Dat vergeleken met vorig een extra dimensie aan belangrijke gebeuren dat opening van het parlemen' - e jaar vanouds is. oe igtepunt van Prinsjesdag rder uitspreken van de ^nrede door de Koningin, is al een traditie sinds 't bi djk dan nde* iraauie sinas Men zou zelfs kunnen zo lezen we in het „Al meer dan 500 j dat de troonrede te- gevoerd kan worden tot ie ii vervlogen tijd toen de dsheer zijn „bede" om ge- jke middelen voor zijn ïpuding, zijn oorlogvoering voor eventuele andere be ften hield. huidige derde dinsdag in tember is, aldus hetzelfde niet altijd de vaste, de Grondwet voorge en datum voor de ope- van liet nieuwe parle- itaire jaar geweest, ïvankelijk was daarvoor een dag in november igewezen en later was dat derde maandag in septem- Om principiële redenen waren bezwaren omdat nmige volksvertegenwoordi- s anders wellicht op zater- of zondag zouden moeten en reizen om op tijd in Haag te zijn) is in 1887 derde dinsdag van septem- uitverkoren. Vrijwel )\Jpds heeft het staatshoofd troonrede uitgesproken. Het is een oud gebruik dat de leden van het Koninklijk huis het staatshoofd bij de plechti ge opening vergezellen. Bij een opening hoort een sluiting, zo ook van de zitting van de Staten-Generaal. Die sluiting heeft altijd in de schaduw van de kort daarop volgende opening gestaan. Tot voor enkele jaren had de slui ting plaats op de zaterdag vóór Prinsjesdag. Namens de Koningin kwam de minister van Binnenlandse Zaken per koets naar het Binnenhof om de zitting van de Staten-Gene raal te sluiten. Sinds enkele jaren gebeurt 'dat aanzzienlijk soberder: de minister komt nu „gewoon" met de auto. Bovendien is het sluitingstijd stip verplaatst naar maandag middag, vijf uur, nog geen dag vóór de opening. Rijksbegroting Terug naar Prinsjesdag. Het tweede belangrijke moment op Prinsjesdag is de aanbie ding van de rijksbegroting Eerste begroting kabinet Van Agt door de minister van Finan ciën in een direct na de ope ningsvergadering in de Rid derzaal volgende vergadering van de Tweede Kamer. Ook daarbij hoortenig decor, voornamelijk bestaande uit het bekende „koffertje" waa rin de begrotingsstukken ver voerd worden. Het meest in het oog springende stuk is de „Miljoenennota" die officieel „Nota over de toestand van 's Rijks Financniën" heet. Ook verschijnt op Prinsjesdag de Macro-Economische Verken ning" van het Centraal Plan bureau waarin de verwachtin gen voor de economische ontwikkeling worden neergelegd. Over al deze stukken hangt in de periode vóór Prinsjes dag altijd een waas van ge heimzinnigheid. Het is gebrui kelijk dat vóór die dag niets uitlekt over de inhoud van de staatsstukken; ook de minis ter-president rept er op zijn vrijdagse persconferentie na afloop van de ministerraads vergadering met geen woord over. Niettemin lekt ër wel eens iets uit. Ditmaal gebeur de dat zelfs officieel, toen staatssecretaris Brokx vorige week in het woningbouwdebat vertelde over een passage in de memorie van toelichting op de begroting van Volk shuisvesting en Ruimtelijke Ordening (over het premiesys teem voor eigen woningen), en deze week, toen in een nieuw blad van hetzelfde de partement zomaar een deel van de memorie van toelich ting werd gepubliceerd.Don derdag gebeurde dit opnieuw, toen staatssecretaris Kraaye- veld van CRM, vertelde dat de vrouw straks - volgens de memorie van toelichting op de begroting van Defensie - als militair ook gevechtsfunc ties mag uitoefenen. Bede Ook ditmaal wordt met grote belangstelling uitgekeken naar de inhoud van troonrede en miljoenennota. Een van de za ken die centraal in deze be langstelling staan is de vraag of de „bede" aan het slot van de troonrede terug zal keren. Tot en met 1972 werd de troonrede altijd besloten: ,Met de bede dat God u wijs heid en kracht moge geven verklaar ik deze zitting van de Staten-Generaal geopend". Nadat het kabinet-Den Uyl in 1973 was opgetreden veran derde de slotzin. Op Prinsjes dag 1973 luidde deze: "Met het uitspreken van de hoop dat wij daartoe de kracht zul len ontvangen verklaar ik deze zitting van de Staten-Ge neraal geopend". Deze verandering' stuitte bij een deel van het Nederlandse volk op veel verzet, voortge komen uit teleurstelling; het kabinet had immers gebroken met een voor velen dierbare traditie. Niettemin bleef oook in de daaropvolgende jaren de bede achterwege. Nadat het Kabinet-Van Agt was aangetreden werd op hem van verschillende kanten een dringend beroep gedaan om de traditie van de bede in ere te herstellen. Een paar maanden geleden bood een comité de premier honderd duizenden handtekeningen aan onder een desbetreffende verzoek aan de regering. In Den Haag wordt algemeen aangenomen, dat de bede niet terugkeert. Vermoed wordt dat premier Van Agt een for mulering gevonden heeft waa rin zowel voor- als tegenstan ders van de bede zich enigszins kunnen vinden. Somber De verwachting is dat veel passages in troonrede en mil joenennota somber van toon zullen zijn. Die passages be treffen in het bijzonder de fi nanciële, sociale en economi sche situatie. Niet verrassend natuurlijk in het licht van wat in de op 1 juli ingediende ombuigingsnota Bestek '81" staat vermeld, yin de komende rijksbegroting wordt Bestek '81" voor 1979 „ingevuld". Interessant zijn ook de voor gestelde belastingmaatregelen. Vermoed wordt dat het kabi net de inflatie-correctie voor de loon- en inkomstenbelas ting weer voor 100 procent (nu 80 procent) wil doorvoe ren en dat de motorrijtuigen- belastingtarieven omhoog zul len gaan. Maar dit zijn nog maar speculaties; pas dins dagmiddag hebben we zekerheid. In aanmerking genomen alle problemen die op tafel liggen en de qua aantal toch niet sterke parlementaire basis van dit kabinet kunnen we op een spannend politiek najaar rekenen. Natuurlijk zal de oppositie, in de eerste plaats de PvdA met haar kwalitatief zeer sterke fractie, alle registers open trekken, dat staat vast. Maar daarnaast zal de belangstel ling zeker uitgaan naar de mate waarin de beide coalitie partners CDA en WD met elkaar optrekken. Beide heb-, ben ze - men leze er Riet kerks nabeschouwing over het VVD-fractieweekeinde in Wolfheze en Aantjes' artikel in AR-staatskunde van deze maand maar op qa - er be hoefte aan zich beter te profi leren. De benadering van een aantal belangrijke problemen is bij CDA en WD bepaald niet identiek, zoals we deze week al zagen bij de behan deling van het ontwerp tot wijziging van de Wet op de ondernemingsraden. Na Prinsjesdag gaan de Ka-- merfracties zich beraden op hun bijdrage aan het grote- - jaarlijkse politieke debat: de algemene politieke en finan- ciële beschouwingen. Dit jaar wordt be spreking van Bestek '81 daarin gëintegreerd. Alge mene verwachting is dat het. kabinet in dit debat (op 5, 10,11 en 12 oktober) voor hete vuren komt te staan. EVERT MATHIES Ook bij de verduistering van vanavond, zal de maan tenslotte helemaal „verdwijnen". Een natuurverschijnsel dat vroeger (en nu ook wel) bij verschillende volksculturen aanleiding was tot grote angst en bezweringsfeesten. (Van een onzer verslaggevers) Utrecht Vanavond is er een totale maansverduistering. Dat wil dus zeggen, dat de volle maan zich in of vlakbij de snijpunten van het vlak met dat van de aardbaan, de ecliptica, bevindt. Anders gezegd, ais de aarde zich precies bevindt tussen zon en maan. Zon, aarde en maan staan dan op een lijn. De maansverduistering begint om 19.20 uur. De maan is dan nog niet op. Dat laatste gebeurt om 19.45 uur. Het hoogte punt van de verduistering is van 20.24 uur tot 21.44 uur en het einde is om 22.48 uur. Er zijn verschillende soorten maansver duisteringen, namelijk de totale maans verduistering, zoals wij die, bij goed weer althans, vanavond te zien krijgen; de gedeeltelijke maansverduistering, waar bij het net lijkt of er een hap uit de maan is, en de halfschaduw- of penumbraver- duistering. Bij een penumbra verduiste ring trekt de maan alleen door de bij schaduw van de aarde. Dat is niet zo erg spectaculair want eigenlijk is dat van de aarde af nauwelijks te zien. Bij totale verduistering trekt de maan in zijn geheel door de umbra (schaduw). Door de dikke aardatmosfeer wordt nog zonlicht afgebogen, met als gevolg dat de maandbol een flauw koperkleurig schijn sel geeft. Voor de fotogafie van deze maansver duistering wordt aangeraden een snelle kleurennegatief- of diafilm te gebruiken. Vele merken zijn goed. Aangeraden wordt, gezien de goede resultaten in het verleden bereikt, de Kodak High Speed Ektachrome van 23 din. Deze kan wan neer men dat aan de fotohandelaar vraagt worden opgewaardeerd tot 30 din. Bijna ieder fototoestel is goed; echter hoe lichtsterker de lens, en hoe meer malen men kan vergroten, hoe beter het restul- taat kan zijn. Voor belichtingstijden ver wijzen wij naar de tabel: tijd -18.20 18.20-18.40 18.40-19.00 19.00-19.20 19.20-19.30 19.30-19.40 19.40-19.50 19.50-20.00 belichtingstijd uur l-500ste 23.47- uur l-250ste 23.27-23, uur 1-125ste 23.07-23 uur 1- 60ste >22.48-23, uur 1- 30ste 22.38-22. uur 1- 15 de 22.28-22. uur 1- 8ste 22.18-22. uur 1-. 4 de 22.08-22. tijd uur .47 uur .27 uur .07 uur 48 uur .38 uur uur .18 uur 20.00-20.10 uur 1- 2 de 21.58-22.08 uur 20.10-20.20 uur 1 21.48-21.58 uur 20.20-20.44 uur 2 21.24-21.48 uur 20.44-20.59 uur 5 21.09-21.24 uur 21.04 uur 13 21.04 uur BIJ BOVENSTAANDE TABEL a.) Deze tijden zijn gemiddelde tijden. Er is bijvoorbeeld geen rekening gehouden met bijvoorbeeld matige weersomstandig heden etc. Deze tijden moeten dus ge bruikt worden als richtlijn!!! b.) Ter berekening van andere belichting stijden voor andere filmgevoeligheden en diafragma's dient men het volgende te weten: 3 din is 1 stop en een diafragma verschil is weer gelijk aan 3 din. Voorbeeld: Tijd:- 19.55, diafragma 2.8, film: 15 din. Volgens de tabel is de belichtingstijd een kwart seconde, echter het diafragma is geen 8 maar 2.8; verschil .3 stops dus 1-30ste. De filmgevoeligheid' is geen 27 maar slechts 15, dit is 4 stops. En de uiteindelijke belichtingstijd is dus een halve seconde. De opeenvolgende diafragma's zijn in het algemeen: 2-2.8-4-5.6-8-11-16-22-22-32-44- 64.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9