„Nou jongens ik hoop jullie straks weer te zien Moluks geweld tast leiderschap Manusama niet aan n Albeda: Bestek is geen dictaat Plan van reders voor behoud haringvloot Geredde Breguet-navigator hoort het zijn commandant nog zeggen: KSH nu definitief failliet weer Een blik op één van de veertien beman ningsleden van de g Breguet Atlantic, die t na anderhalf uur in zee te hebben rond gedobberd door een helikopter werden af gevoerd. Den Haag Vreugdetaferelen be heersten gisteravond het vliegveld Valkenburg toen daar om iets over zessen de bijna voltallige bemanning van het Nederlandse marine-vlieg tuig dat donderdag een geslaagde noodlanding in Schotse wateren maakte weer voet op vaderlandse bodem zette. Familieleden vlogen de negen geredde marine-vliegers spon taan om de hals, marine-autoriteiten waren aanwezig om het negental te feliciteren met het welslagen van de nood-operatie. Alleen de vliegtuig commandant en de eerste en tweede vlieger waren nog op doktersadvies in Schotland achtergebleven, de overige negen konden zich gisteren na hun bange avontuur weer met hun familie herenigen. De opgekrop te spanning was nog op de gezichten te lezen. Telegrafist De Haas stapte uit het vliegtuig met een boeket van heide-bloemen in de hand. Een feest- boeket, hij vierde gisteren zijn ver jaardag. Het Nederlandse mar ine-vliegtuig van het type Breguet Atlantic maakte donderdagmorgen voor de westkust van Schotland een noodlanding in zeè nadat zich even tevoren aan boord ontploffingen hadden voorge daan. Twee hevige explosies zorgden ervoor dat de stuurboordmotor niet meer functioneerde zodat het toestel dat deelnam aan een NATO-oefe- ning op één motor moest verder vliegen. Dat gebeurde op 150 kilome ter van de basis. Omdat de landing op vastegrond waarschijnlijk slach toffers zou kosten werd besloten tot een noodlanding in zee die op onge- v.eer 25 kilometer van de Schotse kust werd uitgevoerd. „Het was een verschrikkelijke erva ring", vertelt navigator G. J. G. van der Linden over het moment waarop het marine-vliegtuig zich in de woeste Schotse zee stortte. „Met name ook de laatste vijf minuten die aan de noodlanding vooraf gingen hebben een enorme indruk op me gemaakt. Dat aftellen van de piloot en dan het laatste wat je nog van hem hoort: „nou jongens, ik hoop jullie straks weer te zien", het zal me altijd bijblij ven". Navigator Van der Linden was één van de tien bemanningsleden die er in slaagden om direkt na de nood landing over te stappen in opblaasba re reddingsvlotten. Vier mannen (be halve de twaalf Nederlanders waren er ook nog twee Engelse marinevlie gers aan boord) lukte dat niet. Zij moesten zich vastklampen aan de wrakstukken van het in twee delen gebroken vliegtuig. Navigator Van der Linden: „Wij zagen die vier ge wóón wegdrijven. We hebben nog geprobeerd ze peddelend te bereiken maar ze dreven erg snel af. De stroom was te sterk. Ook al zo'n verschrikkelijk moment. Ik gaf op dat ogenblik geen cent voor de kan sen van die vier". Eén van die vier was boordwerktuigkundige J. Claas- sen. Hij vertelt op zijn beurt: „Na de noodlanding lag ik alleen in het wa ter. We waren met een snelheid van zo'n 200 kilometer per uur in het water gekomen dus dat was een be hoorlijke klap. Op een gegeven mo ment zag ik stukje vleugel waarop: sergeant Linders (tweede vlieger red.) zat. Zo goed en zo kwaad als het ging ben ik toen naar hem toe gezwom- men en heb ik me eveneens aan die' vleugel vastgeklemd. Ik was hele maal stijf. Wat wil je, het water was dertien graden. Bovendien waS het erg moeilijk om je goed vast te klam pen want er waren windstoten van zo'n zestig tot zeventig kilometer per uur.". De redding kwam nadat de veertien bemanningsleden ongeveer anderhalf uur in het Schotse water hadden gedobberd. Helikopters van de Britse luchtwacht slaagden er toen in de marine-vliegers uit hun benarde si tuatie te redden. De geredde Neder landers waren overigens erg te spre ken over de reddingsaktie van de Royal Air Force. Eerst later bleek dat de reddingsaktie al een kwartier voordat de Breguet-Atlantic in zee stortte was ingezet, op het moment dat het radio-contact was verbroken. Boordwerktuigkundige Claassen: „Het is maar goed ook dat ze ons zo snel hebben kunnen vinden. Ik denk dat ik het beslist niet yeel langer had uitgehouden in dat water. Toen ik in die helikopter van de Royal Air For ce lag moesten ze me letterlijk om hoog hijsen. Zo stijf als een plank was ik". De drenkelingen konden voorts zo snel worden gelokaliseerd omdat ze gebruik maakten van hun in hun zwemvesten ingebouwde zen dertjes. Met een zelfde type vliegtuig als waarmee het ongeluk gebeurde arri veerde de bemanning gisteren op het vliegveld Valkenbutg. Waar het de fect aan deze Breguet Atlantic nu precies aan te wijten is, is vooralsnog onduidelijk. En wat er zich precies daar boven de Schotse hooglanden en wateren hèeft afgespeeld zal pas duidelijk worden wanneer de com missie van onderzoek haar rapport heeft afgesloten. De marine-vliegers zijn in ieder geval weer een ervaring en wat voor een rijker. Een marine-voorlichter tenslotte: „Dat was nu werkelijk wat de Engelsen een Controlled Dash noemen, een glad verlopen noodlanding". MARCEL VAN LIESHOUT. Ongeluk met radio-actief afval in Amerika Pennsylvania (AP) Op een snelweg: nabij de Amerikaanse stad Swiftwater is gisteren een cohtainer met radioactief kobalt afval opengescheurd na kennelijk van een vrachtwa gen te zijn afgevallen, aldus is door de politie meegedeeld. Drie mensen zouden aan ra dioactieve straling zijn blootge steld. Over hun toestand kon den nog geen mededelingen worden verstrekt. Akkoord Europees AAKEN (AP) De Westduitse kanselier Helmut Schmidt beeft gisteren laten doorsche meren dat hij het met presi dent Valery Giscard d'Estaing eens is geworden over een Eu ropees monetair stelsel. De twee regeringsleiders heb ben de afgelopen twee dagen in Aken besprekingen gevoerd over een voorstel om de West- europese valuta te verbinden. Het voorstel voor een geldstel sel is erop gericht valuta- schommelingen op de geld markten te beperken. De on rust op de geldmarkten wordt veroorzaakt door de val van de (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG „Het ombuigingsplan Bestek '81 is geen spoorboekje, geen dictaat. Men mag gerust met alternatie ve plannen komen, die tot hetzelfde doel leiden. Maar we zitten onder druk van de tijd. In 1979 moet al wat gebeu ren. Het bijstellen van Bestek '81 moet dan ook eventueel in de loop van de periode geschieden". Minister Wil Albe- da van Sociale Zaken zei dit gistermid dag, nadat hij, tesamen met enkele andere bewindslieden, een gesprek had gehad met vertegenwoordigers van werkgeversorganisaties en vakbewe ging. „Het was niet onze bedoeling om tot conclusies te komen. We wilden een eerste verkenning van de wederzijdse standpunten maken. Er waren nogal wat kritische geluiden. Maar allen wil den een krachtige bevordering van de werkgelegenheid bereiken, net als de regering", aldus de minister. Ten aanzien van de kritiek van de vakbeweging, dat niet de sterkste schou ders de zwaarste lasten te dragep krij gen en dat de overheid de eigen hoge salarissen zou moeten aanpakken, zei de heer Albeda: „Onze mogeüjkhedep wor den hier bepaald door wat in het parti culiere bedrijfsleven gebeurt. Als wij alleen wat doen prijzen we ons uit de markt en kan de overheid geen perso neel meer houden of krijgen. Ik heb dan ook een beroep op de werkgevers ge daan het initiatief te nemen. Zij lijken mij daartoe in de eerste plaats aangewe zen. Ik krijg de indruk dat we alle drie hetzelfde willen, maar op elkaar wach ten". Minister Albeda zei zich niet te kunnen voorstellen, 'dat de vakbeweging de uit voering van Bestek '81 zou gaan tegen werken, nu zij dit bezuinigingsplan heeft afgewezen. „De vakbeweging zou dan eigenbelang schaden. Ze wil im mers opvoering van de werkgelegen heid. Ons beleid wordt daardoor juist beheerst. Ik kan me niet indenken, dat de vakcentrales deze politiek willen doorkruisen". DEN HAAG (ANP) Er moe ten op dit ogenblik beslissin gen en maatregelen worden ge nomen om de Nederlandse ha ringvloot in stand te houden. Deze zullen aanzienlijk verder moeten gaan dan de in juli jongsleden afgekondigde stil ligregeling voor tien weken. De redersvereniging voor de Nederlandse zeevisserij zegt dit in een nota, die aan de minister van landbouw en visserij en aan de vaste commissies voor de visserij uit de tweede kamer is gezonden. De redersvereniging meent dat de volgende maatregelen soe laas zouden kunnen bieden: een aanvullende hulprege ling op basis van niet gevangen haring, waardoor het bedrijf voortgang kan vinden. verbetering van de stilligre geling met aanpassing daarvan aan de werkelijke kosten voor schip en bemanning. een beperkt quotum haring uit de Noordzee voor 1979. geen visplannen meer, om dat de praktijk geleerd heeft dat die (door landen voor wel ker wateren zij gelden) mis bruikt worden om vissers van andere landen uit te sluiten van de visserij. verhoging van het percenta ge bijvangst aan haring bij vis soorten bestemd voor directe menselijke consumptie. verlenging van de nu-op 31 oktober a.s. eindigende termijn van keuze voor het al of niet saneren van haringsche pen tot het tijdstip, waarop het toekomstige beleid kan worden overzien. Rotterdam (ANP) De vervoersfede- ratie NW/NKV heeft de werkge versorganisaties in het beroepsgoede- renvervoer ge vraagd een einde te maken aan de ex tra transporten van olie(produk- ten) naar België. De bonden menen dat de tanktran sportondernemers hun chauffeurs voor eeii „onzinde lijke" keus stellen, namelijk ofwel we gens werkweige- ring ontslagen wor den ofwel het risi co nemen gemoles teerd te worden door stakers in België. Overigens zou vol- Vervoersbondèn protesteren tegen extra olie voor België gens de bonden in middels ook extra olie per boot en trein worden aan gevoerd, vanuit Rotterdam. De ge spannen situatie aan het Belgische benzine-front leid; de gisteren aan de Belgisch-Neder landse grens tussen Breda en Antwer pen tot tamelijk ernstige incidenten. Ongeveer honderd stakers hielden er uit Nederland ko mende tankwagens aan, dirigeerden die haar een par keerplaats en be schadigden min stens negentien tankwagens vrij- zwaar. De Belgi sche vakbonden hebben de 'staking uitgeroepen nadat ruim vierhonderd personeelsleden van de Antwerpse RBP-raffinaderij waren ontslagen. De bonden eisen dat de ontslagenen bij andere raffina derijen vervangend werk krijgen. Franse obstakels voor Europa De Franse premier, Giscard d'Estaing, heeft weer eens nieuwe, weinig goeds belovende ideeën gelanceerd voor de aanpak van de Europese problemen. Een drieman schap van echte wijze mannen moet zich volgens hem gaan beraden over de wijze, waarop besluiten kunnen worden genomen. En hij maakt zien daarbij kennelijk zorgen over het toetreden van Griekenland, Portugal en Spanje. Want nu negen landen lid zijn van de Europese Gemeenschap is het al veel moeilijker om Franse plan netjes doorgang te doen vinden, aan vroeger toen het er nog maar zes waren, zo zal hij gedacht heboen. Achter het denken van de Franse president valt een streven waar te nemen, waarover elkeen die met Euro pa slechts het beste voor heeft, zich zorgen zal maken. Het is namelijk helemaal niet zo, dat de oesluitvaardig- heid binnen de Gemeenschap stroef verloopt omdat er negen lidstaten zijn; men komt dikwijls niet tot het ne men vafn besluiten, omdat meerderheidsbeslissingen on mogelijk worden gemaakt. Want door het Akkoord van Luxemburg van 1966 bestaat binnen de Gemeenschap feitelijk een vetorecht. De voorgestelde studie van drie wijze mannen is op dit punt bovendien volmaakt overbodige In het Verdrag van Rome, waarbij de EG werd opgericht, zijn immers regels opgenomen voor het geval er door middel van een stemming beslissingen moeten worden genomen. En die regels verhinderen, krachtens artikel 148, dat de vier groten hun wil opleggen aan de kleintjes indien een gekwalificeerde meerderheid is vereist. De Fransen willen daarnaast de rol van de Europese Commissie, die naar het inzicht van velen moet uit groeien tot een Europese regering, kleiner in plaats van groter maken. Dat geeft slechts reden tot nog groter achterdocht ten aanzien van de werkelijke Franse be doelingen met Europa. Het is te hopen, dat een duidelijke meerderheid bin nen de Gemeenschap de stokoude, maar in nieuwe vorm verpakte^Franse ideeën zal torpederen. Want het is onaanvaardbaar dat de belangrijke stap vooruit, die met de rechtstreekse verkiezingen voor net Europese parlement in juni volgend jaar wordt gemaakt, te niet zou worden gedaan. Aanvaarding van ae Franse plan nen zou dat zeker tot gevolg hebben, omdat ze een ver dere afzwakking van net streven naar grotere eenheid betekenen. En aan te bedenken, dat juist Frankrijk va naf 1 januari 1979 het voorzitterschap in de Europese Gemeenschap gaat bekleden. Wrakstukken ,,Lutine" over kilometer verspreid SCHIPHOL (ANP) - Uitvoe rig meetwerk heeft uitgewezen dat de wrakstuken van het in 1799 op weg van Great Yar mouth naar Hamburg voor Te xel vergane goudschip „Luti- ne" over een afstand van een kilometer verspreid liggen. Er zijn ongeveer 10b0 magnetisch reagerende voorwerpen of groepen voorwerpen kanon nen, kogels, of goud-, in kaart gebracht. Dit heeft de directeur van het bergingsbedrijf „Oretech" op Schiphol, de heer Heemskerk, gisteravond meegedeeld. Heemskerk verklaarde dat in mei of juni van het volgend jaar vermoedelijk met de ber ging zal worden begonnen. AMSTERDAM (ANP) - De be windvoerders in de voorlopige surseance van betaling van Koninklijke Schol ten-Honig NV (KSH) en een aantal van haar Nederlandse dochter maatschappijen zijn tot de conclusie gekomen dat het ver lenen van definitieve sursean ce van betaling bij de verdere afwikkeling geen zin heeft. Zij hebben daarom de betrok ken rechtbanken verzocht het faillissement van' KSH en de betrokken dochtermaatschap pijen uit te spreken. Dit ver zoek is ingewilligd en de faillis sementen zijn gisteren uitge sproken, zo heeft KSH bekend gemaakt. KSH wijst er mei nadruk op, dat de faillissementen geen en kele invloed hebben op de acti viteiten van de Nederlandse KSH-bedrijven, die enkele maanden geleden aan derden werden overgedragen. VS dringen aan op bevriezing strijd Nicaragua WASHINGTON (AP) - De Verenigde Staten heeft giste ren een dringend beroep ge daan op de president van Ni caragua, Anastosie Somoza, om in te stemmen met een bemiddelingspoging om uit de zich nog steeds escalerende crisis te komen. Woordvoerder Hodding Carter van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken zei dat verscheidene oppositiebe wegingen gezamenlijk een be roep hebben gedaan op de Ni caraguaanse regering voor een staakt-het-vuren en een vredes regeling via bemiddeling. „Gezien het voortdurende bloedvergieten, het geweld, het lijden en de groeiende versto ring van de openbare orde me nen wij dat er op dit voorstel dringend moet worden inge gaan." aldus Carter. De verklaring werd uitgegeven nadat er een drie-manscommis sie in Nicaragua was ingesteld die zich de spreekbuis kan noe men voor de meeste oppositio nele groeperingen. Mu. Neer- Bordeaux Frankfort »Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Zuidmolukse jongeren, sterk geëngageerd en heel wat Nederlan ders, met de distantie die buitenstaanders Past, hebben in de afgelopen jaren menig maal gezegd: Hoe lang zou Mafiusama nog president (in ballingschap) van de Repu bliek der Zuid-Molukken kunnen blijven? k hij nog echt de leider van de Zuidmo lukse gemeenschap in Nederland, zou het niet beter zijn dat hij aftreedt? Het drama fond zijn gisteren in Breukelen gearres teerde onderdanen maakt die vraag op nieuw actueel. Althans, wanneer de bij de ter perse gaan van deze editie nog niet bevestigde veronderstelling juist is, dat uok de activiteiten van het nu aangehou den viertal terug te voeren zijn tot in wezen politieke motieven. Manusama heeft inderdaad de schijn tegen zich. Ge welddadige Zuidmolukse acties in het verleden werden immers tegen zijn wil uitgevoerd en zijn oproepen om de acties te beëindigen vonden geen gehoor. Daar komt bij dat de interne verdeeldheid in Zuidmolukse kring de laatste jaren steeds groter is geworden. De door Manusama uitgezette koers wordt in brede kring betwist. Feit is echter dan ir. Manusama nog altijd RMS-president is en intern krachtig tegen spel heeft gegeven aan zijn „concurrent" Tamaela. Toen Badan Persatuan-president ds. Samuel Metiary een paar jaar geleden het initiatief nam tot het leggen van con tacten met de socialistische republiek Viet nam was dat tegen de wil van de RMS-pre- sident en dus werden die contacten niet gecontinueerd. Ook kantte Manusama zich met succes tegen een overeenkomst met de linkse Fretillin, de vrijheidsbeweging op Timor. Nadat de Nederlandse regering in januari van dit jaar haar nota over de problema tiek van de Molukse minderheid bij de Tweede Kamer had ingediend nam Manu sama direct het voortouw: binnen twee weken presenteerde hij op een bijeen komst in Capelle een tegen-nota, ver voor het Inspraakorgaan Welzijn Molukkers en de Badan Persatuan met hun tegen-nota's kwamen. De nota. van Manusama en zijn regering vertoonde als gevolg van de haast nogal wat gebreken, maar de koers die zij wees was duidelijk: geen medewerking aan dit Nederlandse beleid. Diep teleurgesteld was hij door de Nederlandse weigering om de RMS te erkennen. Eind juni zelte Manusama opnieuw een spectaculaire stap: hij leidde, wederom in Capelle een persconferentie waarin het uiteenvallen van de commissie "Kobben- Mantouw (hij had in 1976 aan de samen stelling ervan intensief meegewerkt) werd aangekondigd. Vorige maand nam hij alweer een gerucht makend initiatief: in een brief aan de Tweede Kamer vroeg hij om een parle mentaire enquête naar de gebeurtenissen op de Molukken rond 1950. Opvallend was dat hij meedeelde dat hij uiterst belang wekkende documenten in bezit had maar die niet voor het recente Kamerdebat ter beschikking wilde stellen. Het is duidelijk dat Manusama via deze initiatieven andere leiders van de Zuidmo lukse gemeenschap heeft kunnen overtroe ven. Natuurlijk, er is een zekere mate van verzet tegen zijn leiderschap, maar wie de Molukse gemeenschap in ons land een beetje kent weet maar al te goed dat de grote meerderheid van de Zuid-Molukkers hem nog steeds als de president ziet. Dank zij hun steun heeft Manusama zich in de afgelopen woelige jaren kunnen handha ven. Als de kepala negara op de jaarlijkse herdenking van de proclamatie van de RMS in Den Haag de Houtrusthallen bin nenschrijdt heerst daar steeds een eerbie dige stilte, die meer dan wat anders duide lijk maakt hoe groot Manusama's gezag is. Militante jongeren (en ouderen) zijn er niet in geslaagd daarvan af te dingen, al leek het er soms op. Ir. Manusama blijft in het RMS-ideaal geloven. Hij houdt vol dat het vrijheidslie vende Molukse volk eens zijn onafhanke lijkheid - langs vreedzame weg - zal her krijgen. En tegen geweld, ook hier in -Nederland, blijft hij zich verzetten.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7