Binnen drie weken valt doek over affaire Daey Ouwens NIEUWE AANVAL OP GEDWONGEN ONTSLAG 5 'sSMÜ Zwemseizoen in Nieuwkoop afgesloten met zeskamp Prof. Kuenen legt voorzitterschap IUCN neer CURSUSSENPAKKET VOOR LEIDSE WERKLOZEN FLINK UITGEBREID „Mooie Helena" als toneel zeer geslaagd „Koop nu nog uw caravan" V.A.V. TELEFONIST(E)/ TYPIST(E) STAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1978 PAGINA 3 A( van 'A's ionJI Krjifl owpi (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/UTRECHT Bin nen drie weken zal Tom C. Daey Ouwens, de ontslagen directeur van de Leidse Groe- noordhal, horen of zijn ge dwongen vertrek, bijna vier en een half jaar geleden, nu wel of niet terecht is en of hij in zijn oude baan terug zal kunnen keren. Vóór 4 oktober zal de Centrale Raad van Be roep, de hoogste ambtenaren rechter in ons land, vonnis vellen in de ontslagprocedure die Daey Ouwens aanhangig heeft gemaakt. Begin vorig jaar stelde de ambtenaren rechter in Den Haag de ont slagen Groenoordhaldirecteur in het gelijk en verklaarde het ontslagbesluit van de ge meenteraad van Leiden nie tig. De gemeente tekende daartegen echter hoger be roep aan bij de Centrale Raad in Utrecht. Deze behandelde gisteren in een vijf uur durende zitting het ontslagdrama Daey Ou wens. Belangrijk was daarbij het optreden van de Leidse advokaat mr. C. Woudstra die voorzitter was van de onder zoekscommissie die het hande len van Daey Ouwens bestu deerde en het college adviseer de hem te ontslaan. Mr. Woud stra was als getuige door de gemeente Leiden opgeroepen om in te gaan op de verwijten van de raadsman van Daey Ouwens, de Amsterdamse ad vokaat ipr. J. van Andel. Deze had voor de ambtenarenrecht- bank de integriteit van de on derzoekerscommissie en de door haar uitgebrachte bevin dingen in twijfel getrokken. Eén van de belangrijkste ver wijten van Daey Ouwens aan het adres van de onderzoeks commissie was het niet horen van 20 door hem aangevoerde getuigen. Mr. Woudstra verde digde dit gisteren met de be wering dat zij pas op de prop pen kwamen nadat het onder zoek was afgesloten. Mr. Van Andel wees dat van de hand: „Een week na het horen van de laatste getuige door de commissie was er al een ver zoek van Daey Ouwens om deze mensen te horen. Er was geen sprake van dat het on derzoek toen gesloten was", aldus mr. Van Andel. Toestemming Zowel door de raadsman van de gemeente dr. Van der Hor st, als door getuige mr. Woud stra werd beweerd dat Daey Ouwens in feite het recht ver bruikt had om nog met bezwa ren tegen de bevindingen, wer kwijze en samenstelling van de onderzoekscommissie te komen, omdat hij zich daar in eerste instantie steeds bij zou hebben neergelegd. Beide ju risten huldigden de stelregel „Wie zwijgt stemt toe". Zo niet mr. Van Andel die namens Daey Ouwens erop wees dat er aanvankelijk helemaal ner gens op te reageren viel: „Er waren niet meer dan vage ver moedens. Een echte klacht heeft mijn cliënt - in strijd met het ambtenarenreglement - nimmer gehoord", aldus mr. Van Andel. Door zowel de raadsman van Daey Ouwens als die van de gemeente werd uitvoerig ingegaan op de door de commissie Woudstra aange voerde en door de gemeente overgenomen ontslagredenen. Getuige mr. Woudstra schetste eerst het beeld waaraan vol gens hem een ambtenaar als Daey Ouwens zou moeten vol doen: een gezagsdrager, een autoriteit met overwicht, een vertrouwenwekkend figuur. Iemand die deskundig is en niet voortdurend terugvalt op het college van B en W. Met deze maat zou volgens mr. Woudstra zijn onderzoekscom missie ook hebben gemeten, waarbij de conclusie was dat Daey Ouwens niet als direc teur te handhaven viel. Vol gens de pleiter namens de ge meente, dr. van de Horst is het totaal van klachten (waarvan hij een uitvoerige opsomming deed) van dien aard dat Daey Ouwens' ongeschiktheid vol doende zou zijn aangetoond. Het hiertegen overstaand oor deel van de ambtenarenrech ter vond dr. van der Horst onjuist: ,Het gaat voorbij aan de opeenhoping van klachten en incidenten eind 1973", al dus Van der Horst. Gezocht Mr. Van Andel betoogde op nieuw dat er nimmer sprake is geweest van het onderzoe ken, maar van het zoeken van bezwaren tegen de ex-Groe- p.oordhaldirecteur. „De feiten zijn volstrekt onjuist en zelfs als ze waar zouden zijn, zijn het zulke futiliteiten dat ze een ontslag nooit kunnen recht vaardigen. En zelfs als dat zo zijn zou heeft de gemeente gefaald door Daey Ouwens geen kans te geven zich te verbeteren, als dat nodig zou zijn geweest", was de redene ring van mr. Van Andel. Hij schetste van elk van de door zijn opponent aangevoerde voorvallen de context waarin zij hebben plaatsgehad en kwam daardoor tot een heel andere lezing van de „feiten" dan die welke door de com missie Woudstra ter aanbeve ling tot ontslag zijn aange voerd. „De onderzoekscom missie had hier nooit aan mo gen beginnen", stelde mr. Van Andel. „Wat zij uiteindelijk ge vonden heeft staat in geen en kele verhouding tot de daden van Daey Ouwens als een di recteur van zo'n intensief ge bruikte hal". Terugplaatsen De advokaat van Daey Ou wens vroeg opnieuw een te- T.C. Daey Ouwens. rugplaatsing in zijn oude functie van directeur Groe- noordhal. Volgens mr. Van Andel is daar ook alle aanlei ding toe omdat van de men sen rond de hal met wie Daey Ouwens in het verleden op gespannen voet stond er nog maar één over is. „We moeten nu de redelijkheid opbrengen om dit incident van vier jaar af te sluiten en Daey Ouwens na waanzinnig veel onrecht al die jaren in ere te herstellen", concludeerde de advokaat van de ontslagen Groenoord haldirecteur. Vrolijk in Zoeterwoude idajj ZOETERMEER De commis saris van de Koningin, mr. M. Vrolijk brengt maandag een bezoek aan Zoeterwoude. Hij zal ondermeer een rondrit door Zoeterwoude maken. Om 10 uur wordt de heer Vro lijk door het college van B en W op het gemeentehuis ontvan gen. Voor de middag brengt de commissaris een bezoek aan het gedeelte Hoge Rijndijk. Het 3ui'* bedrijf Macropa zal om 11.30 uur bezocht worden en om 13.00 uur is er een lunch in het Ai5| multifunctioneel centrum. Om half drie maakt hij een boot- :ht door de Weipoortse Vliet de Noord ,Aa. Daarbij ;ngt hij een bezoek aan het Irijf van J. Slingerland aan de Noord Aa. Met een bus gaat p2ei - het gezelschap dan kris kras |en'( door het dorp richting, West- 2U einde 11, alwaar men de bouw- do* werkzaamheden zal bekijken. Ga" Het bezoek wordt afgesloten met een openbare raadsverga dering om vier uur. «■nBORDBHBi zaiet r 11J OEGSTGEEST - De drie or ganisten Theo Goedhart, Adriaan Krabbendam en Hans de Jong brengen morgen in de iouiu Groene of Willibrorduskerk in 'ie"of Oegstgeest werken ten gehore van Buxtehude, Bach, Bruhns, Schlick, Scarlatti en Luccinetti. Beide orgels zullen worden be speeld terwijl ook clavecimbel- muziek ten gehore gebracht zal 5 gjj worden. De avond-muziek be- lusjci gint om 20.30 uur. onak LISSE In gebouw Het Baken aan de Lissese Achterweg wordt vanaf dinsdag 3 oktober elke dinsdagavond een cursus bloemschikken gegeven door mevrouw Van Leeuwen. Aan melding kan geschieden op de telefoonnummers 02521-14167 b.g.g. 13461. WASSENAAR - De Wasse- naarse afdeling van de Konin klijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde in Wassenaar al vele jaren bekend als de .,Tuinbouwvereniging" houdt maandag 25 september om acht uur de jaarlijkse algeme ne ledenvergadering in het Je- roenhuis in de Kerkstraat. Aan de orde komt de vaststelling van de statuten en van het huishoudelijk reglement. Daar na zal Drs. E. Wanders een lezing met dia's geven over „Meijendell, klein en groot, le ven en dood." WARMOND? De Warmondse muziekvereniging St. Matthias brengt morgen haar jaarlijks bezoek aan het Lage Land. Op het terrein van de Kaagsocie- teit wordt ieder jaar speciaal voor de bewoners van de bui tengebieden van Warmond een show gegeven om te tonen dat de muziekvereniging er is voor alle Warmonders ook al zijn zij gescheiden door brede wate ren. Om twaalf uur vertrekt St. Matthias over land naar de Kaagsociëteit. Die show begint om ongeveer half een. ZOETERWOUDE - Voor de vijfde keer houdt drumband V.I.O.S. dit jaar een fancy fair. Het laatste jaar is er heel wat geïnvesteerd zodat de kas no dig wat aanvulling behoeft. Zo werden er o.a. 20 dwarsfluiten aangeschaft voor de fluitgroep. Het is de bedoeling dat deze uitbreiding van de band voor het einde van het jaar mee gaat draaien. Vandaag opent Burge meester Detmers om zeven uur de fancy-fair, die in „Het Cen trum" wordt gehouden. Tot elf uur kan men dan terecht om bv. het traditionele lichtnamen- spel te spelen. Zondag heeft men de gelegenheid van elf tot zeven uur. Om half vier is er als extra attractie een optreden van de volksdansgroep „Ruz- marin" uit Stomwijk. I P I ifv 4 4 Twee deelnemers bezig met het onderdeel „watervangen". NIEUWKOOP De Herentrimclub Nieuwkoop heeft gisteravond beslag gelegd op de eerste plaats in een zeskamp die ter afsluiting van het zwemseizoen in het Nieuwkoopse zwembad werd gehouden. Niet minder dan tien groepen namen aan de zeskamp, die een bijzonder suc cesvol verloop had, deel. De organisatie was in handen van chef-bad- meéster Teun Edelman, die werd geassisteerd door Marjolein Christen, Ans Zeilemaker en Ino Hout. De deelnemende ploegen moesten water- vangen, een ballonnen- en een waterfietspar- cours afleggen en zich aan een proef onderwer pen die „levende steiger" werd genoemd. Ten slotte was er de proef met de PVC-pijp. De deelnemers moesten een PCV-pijp zo goed en zo kwaad als het ging vullen met water dat moest worden gedeponeerd in een badkuip. Het waterballet dat hierbij ontstond werkte veel hilariteit. De tweede prijs van de zeskamp ging naar Wawate-rotten en de derde prijs naar Disco 10.000 volt. Alle deelnemers kregen na afloop een ijstaart. LEIDEN Prof. dr. D. J. Kuenen, rector mag nificus van de Rijksuniversiteit in Leiden, zal volgende maand in Oost-Rusland zijn functie als voorzitter van de International Union for Conservation of Nature and Natural Resources (IUCN) neerleggen. De Leidse professor (zool- oog) beëindigt hiermee een ambtsperiode van zes jaar, waarin hij als belangrijke vertegen woordiger van deze wijdvertakte natuurbe schermingsorganisatie actief is geweest. De IUCN, die dit jaar 30 jaar bestaat, houdt zich diepgaand bezig met het stimuleren van en publiceren over onderzoekingen op het gebied van de ecologie. Het lidmaatschap van de IUCN is verspreid over 101 landen in de gehele wereld. „Toch", zo zei de heer Kuenen naar aanleiding van zijn vertrek als voorzitter, „wordt de IUCN, ondanks het feit dat er veel landen bij zijn aangesloten, gekenmerkt door een a-politieke stellingname. Het is een organisatie waaf welis waar 50 regeringen lid van zijn, maar eveneens tellen wij op onze ledenlijst 235 internationale, niet-gouvernementele organisaties." „De voornaamste taken waar de IUCN zich mee bezighoudt, richten zich op het in stand houden van de bedreigde diersoorten en het zoeken naar oplossingen voor het conflict tussen de exploita tie van de natuur en het behoud ervan. In feite wordt de hele wereld bedreigd door de voortdu rende afbraak van de natuur, ook al lijkt dat op sommige plaatsen niet zo erg te zijn. Het verdwijnen van kikkers in Nederland is een voor velen te accepteren verhaal, ernstiger wordt het echter als we praten over het uit roeien van sommige walvissoorten, tijgers en antilopes of de toestand in het Amazonegebied." Aanrander in Leiderdorp aangehouden LEIDERDORP De Leider- dorpse politie heeft een 20-ja- rige jongeman aangehouden, die heeft bekend verschillende aanrandingen te hebben ge pleegd. Geruime tijd heeft de jongeman vrouwen in de Laan van Ouderzorg lastig gevallen. De jongeman heeft inmiddels een volledige bekentenis afge legd. Het onderzoek en de aan houding geschiedde in samen werking met de districtsrecher che van de Rijkspolitie en de Koninklijke Marechaussee in Valkenburg. Mede dankzij het gehouden buurtonderzoek kwam de politie de jongeman vrij snel op het spoor. LEIDEN Het Werklozen Ad vies Centrum (W.A.C.) organi seert het komend seizoen in samenwerking met 't Bree- huys, het Leids Vrijetijdscen trum, K O en Troef een aantal „gratis cursussen" voor mensen zonder werk. Het W.A.C. start voor de derde keer in successie een activitei tenprogramma, dat in vergelij king met andere perioden aan zienlijk is uitgebreid. Dit is mede te danken aan het ent housiasme van enkele van de boven genoemde organisaties, die dit jaar voor het eerst hun gebouwen voor de cursisten openstellen. Het W.A.C., de initiatiefnemer van het gevarieerd activiteiten pakket, is opgericht om werk lozen van advies te dienen en te helpen bij problemen met werkloos zijn: zoals uitkerin gen, tijdsindeling en het zoeken naar een nieuwe baan. Vier maal per week houdt het W.A.C. spreekuur in het Bree- huys, dat wil zeggen op alle werkdagen uitgezonderd de donderdag. Nico van Rijn medewerker bij het W.A.C.: „De cursussen zijn bedoeld voor werklozen, die overdag te weinig om handen hebben. Het bekende recept van boodschappen doen, voor de zoveelste keer sollicitatie brieven schrijven en de hond uit laten gaat snel vervelen als er verder niets meer te doen is. Het spreekwoord zegt het al: rust roest". De cursussen beginnen in de V.l.n.r Ferry Rigault (L.V.C.). Wout (Troef). Ingrid (Breehuys). Rob (W.A.C.), Maud (W.A.C.) en José (Breehuys), enkele van de teamleden van de met het W.A.C. samenwerkende organisaties. week van 8 oktober en wel alle tegelijk in de gebouwen van de deelnemende organisaties. Ie dere cursus duurt tien weken. Volgens Nico van Rijn is dit zo gepland, omdat indien de les sen langer zouden duren de kans op afhakers erg groot zou worden. „Er zijn na verloop van tijd gelukkig altijd weer mensen, die werk hebben ge vonden en 's middags (iedere cursus begint om twee uur - red.) niet meer kunnen komen. Als een deelnemer toch vindt, dat hij bijvoorbeeld zijn Engels voor beginners of de cursus theatervormen af moet kunnen maken, dan schuift hij deze activiteiten naar de avond op, want die mogelijkheid bestaat er bij alle aangesloten instellin gen. Alleen zijn deze activitei ten dan niet meer gratis en uitsluitend bestemd voor werk loze mensen". Het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, biedt aan zijn deelnemers van alle leeftijden een keuze uit de volgende cur sussen, die alle op de donder dagen plaats zullen vinden: fo tografie, tekenen en schilderen, gitaar voor beginners, etsen en de gecombineerde cursus foto grafie en tekenen. Verder wordt er onder leiding van Elly Stolk onderwezen in allerlei oude technieken die het spin nen en weven betreffen, 't Breehuys, Breestraat 19, geeft werkloze schoolverlaters tot 25 jaar de mogelijkheid om zich gedurende de week met een gevarieerd programma be zig te houden, zoals: keramiek en pottenbakken, Clownerie, variatiecursus, batikken, zeef drukken, vegetarisch koken, sollicitatiebrieven schrijven en het voeren van gesprekken. De leidse Volksuniversiteit K&O, Oude Vest 45, organi seert een aantal talencursussen in het Engels, Frans en Spaans. Vormingscentrum Troef, Noordeinde 2a, biedt aan zijn deelnemers tussen de 17 en 30 jaar een cursus Spaans en En gels voor beginners, Neder lands en film. Het laatste on derwerp is bedoeld om gedu rende tien weken te proberen een film te maken over het ontstaan van werkloosheid, hoe het is om werkloos te zijn en welke mogelijkheden er zijn om weer aan de slag te komen. Belangstellenden voor deze cursussen kunnen zich tot 1 oktober opgeven bij het W.A.C., Breestraat 19 (de in gang van 't Breehuys) of via de ingang aan de Schoolsteeg. Te lefoon 130983. Spreekuur: maandag, dinsdag en woens dag van 10.00-12.00 uur en op vrijdag van 14.00-16.00 uur. LEIDEN Het is geen slechte gedachte van de Leidse Schouwburgdirectie geweest toneelgroep Globe al vrij vroeg in huis te halen, zes dagen na de première van „Mooie Helena" in Tilburg. Het - naar men zegt „verjong de" - globe presenteert immers de toon aan te geven van het nieuwe Nederlandse toneelsei zoen. Men kan daar na de wat tegenvallende voorstellingen van het afgelopen seizoen zo het zijne over denken, het blijft een feit, dat de voorstel ling van gisteravond heel wat dynamiek en humor in zich had. „Mooie Helena" is het bekende verhaal van de aanleiding tot de Trojaanse oorlog: de mythe van Paris, die de gouden appel weggeeft aan Venus, waardoor hij zich de wraak van Juno op de hals haalt Ondanks alle te genwerking weet Paris zich aan die wraak te onttrekken en de mooie Helena van Troje te schaken: haar liefde was hem door Venus in ruil voor de appel tenslotte beloofd. Aan vankelijk vermond als een dro merige eunuch, later als een Sinterklaas-achtige priester van Venus, weet Paris Helena naar het eiland Cythera te ont voeren. En daar eindigt dan het stuk: een romantisch voor spel, waarop de uitbarsting van de Trojaanse oorlog nog moet volgen. Jacques Offenbach compo neerde „La Bella Hélène" in 1864 en Peter Hacks bewerkte het stuk tot een „operette voor tenoeelspelers". In die aandui ding is meteen het tekort van de voorstelling gegeven: toneel spelers zijn nu eenmaal geen operettezangers en het zingen ging de Globe-acteur dan ook niet glad af. Met name Marlous Fluitsma, die de rol van Helena speelde, had duidelijk moeite met die omschakeling naar het zingen. Maar ook de andere spelers werden in feite onver staanbaar zodra er gezongen moest worden. Dat was jam mer, temeer daar de choreo grafie kennelijk ook nogal wat van het gezelschap eiste. Niettemin was de regie Ulrich Greiff bewonderenswaardig: vol vondsten en heerlijke paro- diën, en waren acteurspresen taties als die van Joost Prinsen en Theu Boermans werkelijk puntgaaf. Het décor van René en Paul Beijne - garant voop oerhollandse degelijkheid deed het erg goed en de muzi kale omlijsting onder leiding van Peter Poliakine liet even min veel te wensen over. Voeg daarbij de voortreffelijke ver taling van Martin Hartkamp, en alle redenen voor een posi tief oordeel zijn daar. Nogmaals: het operette-karak ter van „Mooie Helena" ging Globe duidelijk boven de pet, al het overige zou ik niet graag gemist willen hebben. De blin de, verzen scanderende Home rus, de uiterst komieke gebroe- rechtvaardigden alleen al het ders Ajax - zo weggelopen uit gelijk van het veel te dun ge- een Tiroler dansfestijn - en de zaaide publiek, hulpeloos domme Menelaos JOS NIJHOF ADVERTENTIE De laatste 1978 modellen met grote kortingen en gratis winterstalling. CHRISPIJN CARAVANBEDRIJF BV Rijndijk 123 Leiden 071-764256 Tussen de Vink en Haagsche Schouw COSY-CAR I COSY-CAR I COSY-CAR ADVERTENTIE De taak houdt voornamelijk in het ontvangen en verwerken van de bin nenkomende telefoongesprekken het bedienen van de telefoonautomaat met 30 interne lijnen het doen van eenvoudig typewerk of an dere administratieve werkzaamheden. Salariëring Is volgens de normen van het Mi nisterie van Onderwijs en Wetenschappen, af hankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring vol gens schaal 3 van 1.558,- tot 1.880,- p.m. of schaal 18 van 1.646,- tot 2.072,- p.m. Schriftelijkesolllcitaties onder vermelding van personalia, genoten opleiding en/of ervaring, staat van dienst en evt mogelijke datum van indiensttreding richten aan de Direktie van de Verpleegkundige Akademie Vronestein, Oos- telnde 14, 2271 EH Voorburg.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3