De nachtmerrie van Long Kesh ULSTER: TIEN JAAR MENSELIJK FALEN (2) TER Hoe kom je als verslaggever in de ngenis van Long Kesh? Of, zoals deze trieste ts bij Lisbume, een kilometer of vijftien ten •westen van Belfast officieel heet: Hare Majes- Prison The Maze? Antwoord: wanneer hij daad van terreur op zijn naam brengt, dan hij er een jaar of twaalf gaan zitten, of j'^lchien met list, voor een dagje, om de gevange- g t in hun rode dekens te zien en het onwelriekende ia.* tst in excrement? Ik probeer een list te 3 tnken. Een paar jaar geleden ben ik in Haïti tèg geweest naar de Dominicaanse grens, langs Jozijn zwaar bewapende controleposten, onder rj gewijde voorkomen van pater Hubert. Dat was Hijzonder moeilijk, want de meeste Haïtianen in The Maze zou een zwart pak nodig zijn, iesterboord en mogelijk zelfs een tonsuur. _J is ouderwets, als ik iets zou moeten tekenen y*een kruisje voor mijn naam zetten, een soort jenende pennestreek. Het plan stemde me ien. Wat gebeurt er in Long Kesh? Waarom ruim 300 man daar in eigenbouw riolen en ze rond in rode dekens? Is Long Kesh de itmerrie die bisschop Thomas O'Fiaich be- :f en veroordeelde, is Long Kesh een keurige ;nis, waar gevangenen in protest zelf hun verpesten, zoals de politieke machthebbers in Ulster doen voorkomen? Waarom kregen "f! aich en de staatssecretaris voor Noord-Ierland, "Mason, het zo verschrikkelijk aan de stok? 'klaag me er bij George Hamilton, een woord- x van het „Norther Ireland Office" over dat itand in Noord-Ierland niet alleen de burger en ondermijnt maar het ook niet mogelijk :t om normale journalistiek te beoefenen. Als gelukkig is met de toestanden in Long Kesh, im mag ik dan niet gaan kijken? Hoe kan reten of O'Fiaich dan wel Mason gelijk heeft? is hetzelfde probleem als dat van de beschuljdi- van geweld tegen het Ulster politiekorps, npaganda van de IRA", zegt de politie en (verwonding". En uit „veiligheidsoverwegingen" Amnesty International die een onderzoek naar 'i& klachten over folteringen instelde, niet veel verPier kijken dan de neus lang was. Openheid in Hel sfeer van terreur is niet gemakkelijk. Men kan niet meer helpen dan de pap van Mason te "toen. Gezegd moet worden dat de kwaliteit van n pap lang niet slecht was. Maar het was pap. 8 imer al de residentie van de aartsbisschop in Armagh ir eens opbellen. Misschien is de Primaat zelf zijn secretaris bereid wat meer licht op Löng pen ih te werpen. Een huishoudster nam de telefoon 3en „Dit is Armagh", zegt ze. Ze blijkt zeer iter- riendelijk en ze heeft een bos haar op de tanden, veiji gens de barse huishoudster was iedereen op ul antie: de aartsbisschop, zijn secretaris, alle 1 d' sters. Alleen zij en een typiste waren nog jrdSiwezig. Ik vroeg of de typiste me wellicht uit loflj ilericale jaargids de naam van een aalmoezenier iLong Kesh zou kunnen geven. Ik mocht van huishoudster, die voor een vrouw tamelijk hoog le kerkelijke hiërarchie moet zijn opgeklommen, de typiste spreken. Wat gebeurt er in Armagh le arme, dorstende ziel, die op zijn sterfbed dechten? Komt de huishoudster dan, of de Staat het zielherdersbedrijf in Armagh in :antieseizoen stil? is moeilijk een priester te vinden in Noord-Ier- In de telefoongids staan wel pagina's bookma- maar geen enkele geestelijke. Ik denk uit 'leidsoverwegingen. Ik zoek in de straten naar ïtholieke kerk. Een priester zou me kunnen in een gevangenisaalmoezenier te localiseren bovendien een Father McKee. McKee heeft niét sn een zilveren hoofd, een harnas van echt zilver id de hersenen, als gevolg van een moordaanslag op hem werd gepleegd omdat hij verzoening fikt, maar hij is bovendien een groot vriend v tsbisschop O'Fiaich. Het zoeken naar een katho- 878- e kerk kan in Belfast gevaarlijk zijn. Als je, weg aan de horizon, de puntmuts van een kerk *moet je aan jongens op straat niet vragen of dek een katholieke of een protestantse kerk is. Als vraagt: is dat een katholieke kerk, en je vraagt aan protestantse stamleden, dan ben je een flian" en dan vliegen de tanden je mond uit jren kralen van eenVozenkrans. Dat soort godsdienst- Hel 'logjes komt dagelijks voor in Belfast. Een iste- lemdeling die er rondwandelde werd door een als nde aangehouden die hem de vraag voorlegde: De n je katholiek of protestant. Hij antwoordde dat der- met-belijdend was. Ze wilden weten of hij van rijg- Iholieke of van protestantse afkomst was. Hij aad Iwoordde dat hij gewoon geen-geloof had. En ri ze hem maar voor de zekerheid aar. Ik vind zonder verdere bijstand een pastorie, verschijnt een huishoudster. Er was niemand iwezig, zei ze nogal hoekig. Maar ik hoorde in verte een concert van vork en messen op lop- bewerk. De heren zaten te buizen. ieidf®mer is het een tijdje doorgegaan. Maar zie: de ïetaris van de bisschop van Belfast, Father defomas Toner, blijkt de gevangenisaalmoezenier a Long Kesh te zijn. Kom maar langs, zegt hij. weet niet precies wat ik aan hem had, aan deze rdige man, die opgroeide in het katholieke ghetto srd- Andersontown. Hij was het niet eens met de wasPPraken van O'Fiaich, die zijn geïnterpreteerd een pleidooi voor de gevangen terroristen als rja- ijgsgevangenen en die de protestanten doen brul- ;dil ®dat het nu helemaal duidelijk is dat O'Fiaich H-blokken, elk met 100 cellen. De cellen worden in de meeste gevallen door twee personen bewoond. Eind februari 1976 waren er meer dan 1500 speciale gevangenen; vandaag minder dan de helft. Hun aantal zal langzamer slinken dan in de afgelopen jaren, want wat er overblijft zijn levenslang en buitengewoon zwaargestraften. Gevangenen die in de H-blokken zitten, eisen met hun rode dekens en excrement-acties dezelfde status als de gevangenen in de barakken. Ze hebben het meubilair in hun cellen kort en klein geslagen. Dat is de zakelijke achtergrond, en dit zijn een aantal opinies: -George Hamilton van de Long Kesh-gevangenis: „Het is geen vakantieverblijf, maar de gevangenen in de H-blokken worden omringd door moderne faciliteiten. Ze mogen in hun vrije tijd hun eigen kleding dragen. De gevange niskleding ziet er heel wat beter uit dan de belache lijke kostuums van vroeger. Er zijn goede werkpro gramma's. Ze hebben kort geleden de hele stinkende boel opgeruimd en ze kunnen het nu tamelijk netjes houden met speciale schoonmaakapparatuur. De gevangenen doen zich de ellende die O'Fiaich opwond zelf aan." - Aalmoezenier Toner: „Het is lang niet zo erg als de aartsbisschop het heeft afgeschilderd. Long Kesh is een verschrikkelijke plaats. Dat wel. Er komt veel propaganda naar buiten. Gezegd wordt dat een jonge gevangene door de ratten was aangevre ten. Toen ik hem er naar vroeg, reageerde hij stomverbaasd: er waren geen ratten". - Desmond Mullan, parochiepriester in Coleraine, die een Mis' in The Maze opdroeg: „Zolang het geweld voortduurt kan er weinig voor de gevange nen worden gedaan. In elke oorlog is de waarheid het allereerste slachtoffer." De waarheid is in Ulster nauwelijks meer te vinden. Wat was de waarheid van aartsbisschop O'Fiaich toen hij Long Kesh vergeleek met de riolen van Calcutta? Wat was de waarheid van Roy Mason toen hij als een gewonde stier op de uitspraken van de primaat reageerde? Ik denk dat O'Fiaich dit gedacht heeft: het is onmogelijk te verklaren dat er tien jaar geleden 500 gevangenen waren in Noord-Ierland en nu 3000, zonder te erkennen dat iets zeer ongewoons de gevangenen ertoe heeft gebracht de wet te breken. Veel van de gevangenen zijn jong, komen uit ghetto-gebieden, hebben gele den onder discriminatie omdat ze katholiek zijn en de meesten hadden geen eerdere criminele achtergrond. Het was, zo leek O'Fiaich te zeggen, toch wel een goede zaak te pleiten voor een speciale categorie gevangenen. Hij moet ook gedacht hebben aan de wondere werking van de zgn. Diplock-Tribu- nalen, die als van de lopende band veroordelingen produceren. En staatssecretaris Roy Mason was zo kwaad, omdat de intrekking van de speciale status van de gevange nen de kurk is waar zijn politieke beleid op drijft. Politieke status voor terroristen zou een soort van erkenning zijn van hun „hogere" motieven. Hij wil er bovendien, met het oog op investeringen uit Amerika en Europa om de enorme werkloosheid te bestrijden, zo goed mogelijk op staan; niet als iemand die presideert over een degeneratie van mensenrechten, foltering door de politie en een politiestaat. In de gevangenis van Long Kesh gaat het er niet in eerste instantie om hoe hard het er stinkt Er wordt een bijzonder uitgeslapen propaganda-oorlog gevoerd door mannen in rode dekens, die muurschil deringen maken met de verf van excrement. Dat is iets Waar de hele wereld naar kijkt. Ze doen het zelf. Ze klagen erover dat ze geen boeken kunnen lezen. Die boeken krijgen ze niet omdat ze die vernielen. O'Fiaich en Roy Mason hebben zich in die propaganda-oorlog voor de kar laten spannen en althans in het vreedzame, groene, glooiende, zoete land van Ulster heeft dat katholiek en protestant in de overtuiging gesterkt dat er aan het eind van de tunnels, die vanuit de barakken van Long Kesh worden gegraven, maar weinig licht is. In de nachten van Ulster is het donker. Jammer BERT VAN VELZEN Onze correspondent in Londen, Bert van Velzen, bezocht deze maand Noord-Ierland waar tien jaar geleden de gewelddadigheden uitbarstten tussen katholieken en protestanten. In dit tweede artikel geeft hij een impressie van de gevangenis van Long Kesh. een „IRA-priester" is. Father Toner kan niet zeggen wat hij wil, want er is een „official Secret Act", oen wet ter bescherming van officiële geheimen, die als mat fungeert waaronder de Britse bureaucra tie alles kan vegen wat het daglicht niet goed verdraagt. Zie, ter illustratie, een voorbeeld uit een rapport van de commissie-Franks, die de negatieve aspecten van de Official Secret Act onderzocht. „De eerwaarde John Copper, aalmoezenier in de gevangenisdienst verklaarde voor de Franks-com- missie: afgelopen juli (1970) gaf ik een lezing voor een conferentie van gevangenisaalmoezeniers, waarin ik dingen zei waarvan ik geloofde dat ze waar zijn en die zeer kritisch zijn De lezingen van die dag moesten verschijnen in een blad voor geestelijken en dokters (Contact ge naamd). Op grond van de Official Secret Act moesten ze worden nagezien door een public-rela- tiohs-man van het gevangeniswezen. Ik had geen tijd om langs de officiële kanalen te gaan want ik stond op het punt voor een lang verblijf naar Afrika te vertrekken. De lezingen werden opge vraagd van de redacteur van het blad en gecensu reerd. Ongeveer eenderde werd eruit geschrapt." Jammer Want als je dat weet hoef je een gevangenisaalmoe zenier in Ulster ook niet te vragen je een boord te geven en (desnoods) een kruinschering aan te meten, zodat hij je wellicht de binnenkant van Long Kesh kan laten zien. Het is inmiddels glashelder wat er achter het protest schuilt van de gevangenen in de rode dekens van Long Kesh, de rhapsodie van misdaad en excrement: - in juni 1972, toen de conservatief Willy Whitlaw het vrijwel voor het zeggen had in Noord-Ierland gingen geïnterneerde terroristen en van terreur verdachten in hongersta king. Als leden van „para-militaire" organisaties, katholieke zowel als protestantse, eisten ze een speciale behandeling, als een soort krijgsgevange nen. Het was niet gemakkelijk, wegens gebrek aan ruimte, om die gevangenen goed op te bergen. Besloten werd om ze als „een speciale categorie" te beschouwen. Ze werden ondergebracht in barak kenkampen, de voornaamste Long Kesh, een voor malig terrein van de RAF, waar de oude startbanen de fundamenten voor de barakken opleverden. De gevangenen in de speciale categorie kregen meer visite, extra voedselpakketten, ze mochten hun eigen kleding dragen, behoefden niet te werken, hadden hun eigen commando's. Kortom, ze stonden er beter op dan gewone criminelen. De barakken van Long Kesh veranderden snel in een universiteit van de terreur. Er zitten 350 leden van het Ierse Republi keinse Leger (IRA) en 300 man uit de prostestantse guerrilla-organisaties. Ze houden vlaggenparades, studeren in verfijnde terreur, lopen zelfs in unifor men. De protestantse en katholieke gevangenen zijn van elkaar gescheiden door twee voetbalveldjes. De gevangenisautoriteiten hebben totaal geen vat op deze mannen, die totaal hun eigen gang gaan. Wanneer een gevangenisbewaarder met een van de ingesloten terroristen wil spreken moet hij eerst toestemming vragen, aan een eveneens ingesloten „bevelvoerende officier". Jammer Dat vond Whitlaw's opvolger Merlin Rees (nu minister van Binnenlandse Zaken) tenminste toen hij bemerkte dat er in 1974 niet minder dan 1169 gevangenen in de speciale categorie waren, onder wie 51 vrouwen. Zoals Lord Diplock aan het werk werd gezet om de rechtsspraak aan te passen aan de terreur, zo verscheen Lord Gardner op het toneel om het probleem van de niet te disciplineren gevangenen in de speciale categorie op te lossen. Maak er een eind aan, zei Lord Gardner. Besloten werd dat vanaf 1 maart 1976 geen gevangenen meer in de speciale categorie zouden worden opgenomen. Terroristen zouden voortaan als gewone gevange nen worden behandeld. Wat al reeds in de categorie speciale gevangenen in huis was, zou geleidelijk aan afnemen. De barakken van Long Kesh werden afgeschermd door een hoge betonnen muur. Achter die muur werden cellenblokken gebouwd die de vorm hadden van de letter H. Er kwamen acht Deel van de nieuwe H-blokken waar 300 gevangenen protesteren omdat ze niet als krijgsgevangenen worden behandeld.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 21