SMA wil gericht onderzoek sportblessures stimuleren zware seizoen- Bllllfti;!:- I- »--- Ongezonde situatie binnei Bowling Bonq Leiden iéi sPs^SÖ1 Inleveren Inleveren (2) Inleveren (3) Donatie Prognose SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1978 PAGINA wl V.- - - - iH» a *r -'«131 *x j-'yV '8 ■-•■ sw Rein Grippeling, trainer/coach van LMHC. volgt de verrichtingen van zijn pupillen ..op de voet' (Van onze hockeymedewerker) LEIDEN Voor het eerst in de ge schiedenis is een Leidse hockeyver- eniging tot de hoofdklasse doorge drongen. L. M. H. C. Leiden heeft aan het einde van vorig seizoen, evenals MEP uit Boxtel, deze promotie be werkstelligd en hoopt in de morgen te starten competitie als volwaardige hoofdklasser mee te draaien. Leiden, opgericht in 1917, heeft de laatste jaren een stormachtige ontwik keling doorgemaakt. Ten eerste op verenigingsgebied, in 1975 werd het nieuwe clubhuis geopend en in 1976 werd de accommodatie met drie vel den tot zes uitgebreid. Tevens werd een halfverhard oefenveld aangelegd. Deze uitbreidingen staan in nauw ver band met de groei van het aantal leden, dit steeg in een paar jaar van 500 naar 770. Ten tweede is er natuurlijk de ontwikkeling op sportief gebied, met name de prestaties van het eerste herenteam. In 1976 werd Leiden kam pioen in de tweede klasse, en promoveerde naar de eerste klasse. In 1977 werd LMHC meteen kampioen, maar miste de promotie; het moest de eer aan Victoria en Groninger Studenten laten. (Er zijn drie afdelingen in de eerste klasse en drie kampioenen spelen een dubbele competi tie om twee plaatsen in de hoofdklasse). Afgelo pen seizoen werd Leiden weer kampioen. Het team promoveerde nu wel met MEP, ten koste van Nijmegen. Er is echter een enorm kwaliteitsverschil tussen de eerste klasse en de hoofdklasse, dat wel blijkt uit het feit dat de twee clubs die in 1977 ten koste van Leiden gepromoveerd waren, Victoria en Groninger Studenten, afgelopen seizoen me teen weer gedegradeerd zijn. Bovendien waren de medekampioenen van Leiden in de eerste klasse afgelopen seizoen, MEP en Nijmegen, in het jaar daarvoor eveneens uit de hoofdklasse gedegradeerd. Van dit grote kwaliteitsverschil zijn ze zich bij Leiden terdege bewust. Een aantal maatregelen zijn dan ook genomen om in ieder geval niet bij voorbaat te moeten degraderen. Ten eerste op speltechnisch vlak, het aantal trainingen werd van twee naar drie per week opgevoerd en er werd een ervaren atlektiektrainer ter verbetering van de looptech niek aangetrokken. Bovendien zijn er een aantal maatregelen getroffen op het gebied van de medische begeleiding en is er een vorm van studiebegeleiding opgezet. Daarnaast zijn er twee sponsors gevonden, FILA-sportkleding en Elseviers Weekblad, die Leiden de nodige extra faciliteiten kunnen verschaffen. Of deze maatregelen resultaat op zullen leveren moet nog afgewacht worden en deze resultaten moeten zeker niet in het begin van de competitie verwacht worden. Mede omdat in de hoofdklas se zelf de laatste jaren ook nog een kwaliteits selectie zijn toegevoegd. Dit zijn Jongh en Jan-Willem Thissen van verbetering te constateren viel, zodat Leiden een zeer grote achterstand in te halen heeft. Dit grote gat hoopt Leiden mede te kunnen dichten met de vier nieuwe spelers die aan de Ruurd de het uit de hoofdklasse gedegradeerde Victoria, Jeroen Leenen van Nijmegen en Peter Paul Wentrup, van de Wassenaarse eerste klasser Kieviten. Mede door deze vier nieuwe mensen moest trainer-coach Rein Grippeling zich in de oefen wedstrijden vooral toeleggen op experimenten en het inpassen van de nieuwe mensen. Hier door zeggen de uitslagen van de oefenwedstrij den (o.a. winst tegen Laren en Amsterdam en verlies tegen H.C.K.Z.) vrij weinig. Het is de vraag of de oefenwedstrijden een homogeen Leiden hebben opgeleverd; in ieder geval zal de competitie die morgen begint voor Leiden erg zwaar worden. Leiden zal in het begin weinig punten pakken en zal die achterstand na de winterstop wanneer het hoofdklasse-ritme erin zit moeten goedmaken. (Van onze sportredactie) Leiden— Het door het Sportmedisch Adviescen trum (SMA) gehouden sportspreekuur in de poli kliniek van het Elisabeth ziekenhuis te Leiderdorp heeft ook in 1977 zijn waar de duidelijk bewezen. Even als in 1976 (het eerste actie ve jaar van het SMA) wer den tweehonderd consulten behandeld. Hoewel voetbal (77), atletiek (60), tennis (24) en handbal (10) ook in 1977 weer het leeuwendeel van de blessures voor zich „opeisten", kon het behan delende team van zes artsen en zeven fysiotherapeuten op de maandagavonden (van half acht tot half ne gen) afgelopen jaar ook „nieuwe" sporters begroe ten. Zo vonden zwemmers, waterpolers, judoka's en ook gewichtheffers de we£ naar het nog altijd tijdelij ke onderkomen te Leider dorp. Het SMA kan aan de hand van de cijfers overigens nog geen inzicht geven omtrent de geva ren die bepaalde sporten met zich meebrengen. Nog niet alle voorkomende blessures zijn ge registreerd en ook is het aantal beoefenaren van alle sporten niet bekend aan de leiding van het Adviescentrum. Het SMA wil dan ook dit jaar nagaan of proberen een wetenschappelijk onderzoek in de richting van sportblesssures te stimuleren, iets wat mogelijkerwijs kan lei den tot preventieve maatrege len. In het jaarverslag over '77. laat het SMA ook weten welke ande re plannen er leven voor dit jaar. Wat betreft het blesssure- spreekuur wordt gestreefd naar een intensievere opvang van de patiënt. Verdere samenwerking op dit gebied met de huisartsen in de regio Leiden en het verder uitbouwen van de uitgebreide keuringen ten behoeve van sportbeoefenaren. Per oktober '77 is het SMA overigens gestart met keuringen ten behoeve van (top)sporters, nadat eerst enige malen met het team proefkeu- ringen hadden plaatsgevonden.. Tevens heeft het SMA zich ten doel gesteld het overdragen van kennis op het gebied van (paral- medische kennis van sportge neeskunde en (para)medische begeleiding van mensen, werk zaam op dit gebied. In 1977. bijvoorbeeld, organiseerde het SMA een vijftal wetenschappe lijke bijeenkomsten voor de me dewerkende artsen en therapeu ten. waarin de sportblessure uitgebreid werd toegelicht door orthopedisch consulent J. C. Bayens. Ook werd een lezing gehouden voor belangstellen den uit de leidse regio (sporters, leiders, trainers, bestuursleden), waarop dr. Hermans het (talrij ke) gehoor de problemen die met betrekking tot de knie kun nen voorkomen, uiteenzette. Di verse bestuursleden van het SMA hielden voorts op verzoek, van sportverenigingen lezingen over (sportmedische onderwer pen. Voor 1978 is een eveneens be langrijke doelstelling van het SMA een gezonde financiële ba sis te bewerkstelligen, door mid del van het aanvragen van sub sidies en donaties. Iets wat in 1977 nog niet is gelukt, waar door nog niet tot betaling van door velen geleverde arbeid sprestatie kon worden overge gaan. Zelf verwacht het Sport Me disch Adviescentrum dat „ver wacht mag worden dat in de loop van 1978 aan alle doelstel lingen van het SMA voor zover* mogelijk wordt beantwoord, of de praktische uitvoering zoda nig wordt verbeterd dat sport beoefenaren in Leiden en om streken in hun eigen omgeving terecht kunnen voor adviezen of hulp door goede sportmedi sche opvang". Dat het SMA inderdaad een regionale functie heeft, komt in de cijfers over '77 bijzonder goed tot uiting. „Slechts" 78 consulten bètroffen Leidse sporters, de overige 122 kwa men uit de omgeving van de sleutelstad. In 94 van de geval len, besloot het SMA tot verwij zing. Huisarts en fysiothera peut werden in die zaken „inge schakeld". In de overige consul ten (die maar liefst 59 maal de knie betroffen) „volstond" het advies van het SMA. Een sportblessure: op naar het SMA (Van onze sportredactie) Leiden Hij voelt zich we! eens een beetje „misbruikt", Dj Bal, wedstrijdsecretaris van de Bowling Bond Leiden. Weet hij alleen verantwoordelijk kan worden gesteld voor dt chaotisch verlopen start van het nieuwe bowlingseizoeo Holiday Inn, maar wil wel kwijt dat „verenigingen mee moq werken" om tot een soepel lopende organisatie te komen, het verleden hebben we ook wel eens problemen gekend, n die konden in onderling overleg altijd uit de wereld wor geholpen. Dit jaar is dat wat moeilijker gebleken". In 1975 startte de BBL officieel. Zes vijfmansteams „bevolkt in dat jaar zowel op de dinsdag- als op de donderdagavond banen van motel Holiday Inn. Het was slechts een beginne want langzamerhand ontwikkelde de BBL zich tot een ed bond. Zo konden vorig seizoen twee „volle" (door tien tea bezette) vijfmansleagues worden georganiseerd, terwijl even© een ESTEC-league en een BBL-triocompetitie op poten kon worden gezet. Een uitstekende situatie, waaraan behalve D Bal ook de naar het oosten des lands vertrokken Peter Wageningen de organiserende hand hadden geleend. Langzamerhand echter, sloop een nieuw fenomeen de bowling reld binnen. Was het vroeger gebruikelijk in vijfmansteams i denken, tegenwoordig wordt er meer èn meer met veel grot verenigingen gewerkt. Zeker nu de ledenvergadering van Nederlandse Bowling Federatie kort geleden heeft besloten verenigingen te accepteren. Weliswaar bestaat de NBF als oi koepelend orgaan nog altijd officieel met de plaatselijke Boni j als enige leden (de bonden kennen dan weer slechts individu leden), het feit dat de verenigingen officieel werden erke luidde toch een nieuw tijdperk in. Zo ook in Leiden. Formule, Tettero, maar ook de bowlingven ging Holiday Inn (overigens spelend zonder enige binding i het motel) deden hun intrede. Waar Tettero en Formule ech het ledenaantal zagen stokken tussen de twintig en dertig, gj de BV H.I. door. Al wervend werd een ledental bereikt dat negentig overschreed en, zo beloofde vice-voorzitter Sieg Leeuw „er komen er nog meer bij". De ongezonde situatie binnen de BBL was geboren - de oorza van de nu heersende chaos binnen de bowlingsport. Dick Bal, de wedstrijdleider, ging er in zijn opzet van de leagi 1 vanuit dat de historisch gezien, oudste competities (donderd; dinsdag) in ieder geval goed bezet moesten worden. Werkzaam! den waarmee hij een eind gevorderd was op het moment i i er van de vereniging Holiday Inn een schrijven binnenkwi waarin werd verzocht een eigen vijf mans- en een eigen trio-1 gue op maandag te mogen draaien. Deze mededeling en bericht dat H.I. weigerde tegen een bepaald team van bepaalde vereniging te spelen, maakte het opzetten van een g sluitende serie leagues voor Dick Bal tot een moeilijke, zo i onmogelijke taak. „Het is wel zo dat de BBL in Leiden het a orgamsatierecht heeft, dat juridisch gezien de leden, de verenig gen zich naar de Bond hebben te schikken, maar een verenigi van zo'n negentig leden heeft natuurlijk een niet weg te cijft invloed binnen de Bond. Dus heb ik getracht via allerlei noodi banden nog een redelijke leaguestart mogelijk te maken". Iets wat overigens niet slaagde. Bij de start van de eerste lea bleek al dat slechts de twee H.I.leagues goed waren gevuld de historisch oudste leagues op dinsdag (zes teams) en donder (acht teams) erg matig waren bezet. Holiday Inn wilde vereniging wel inspringen op de dinsdag en twee H.I. formatf maakten daar hun entree. Diezelfde club trok vervolgens echter weer twee trio's terug de nieuw opgezette donderdagleague (inmiddels opgeheven), vervolgens ook twee vijfmansploegen uit de dinsdag en dondi dag competitie te halen. Op dat moment stonden alle leagu (Op de H.I. onderlinge na) van de BBL op springen, zeker tol bleek dat leden van diverse H.I. teams lid waren van de Haaj en niet de Leidse Bowling Bond. Op zich al een vreemde za waartegen formeel juiste protesten (nog) niet zijn ingediend. Hoe dan ook: de BBL-leagues draaien met andere „ingev: H.I.teams op dit moment nog. Maar als de persoonlijke vela schorsingen en andere strafzaken binnen de BBL nog eo worden doorgenomen, kan een zekere angst voor de toekoa niet worden weggemoffeld. Beslist niet als een deze w verschenen, aan „Formule" gerichte brief van de vereniging de belangstellende lezer vertelt dat de teams van Holiday li nog altijd uit de andere leagues kunnen worden teruggetroü n. ..'Een ongezonde machtspositie die ongetwijfeld tijdens i komende ledenvergadering op 11 oktober opnieuw tot uiti zal komen. GERT-JAN ONVLI Vreemd hoor, die opmerkingen van Arie Lagendijk, direct na dat verloren treffen met Noordwijk. „Eigenlijk", zo vertelde de oefenmeester van 1 Quick Boys, „eigenlijk wilden we behoudend gaan voetballen. De punten zijn in de eerste klasse nu eenmaal duur, tegenstanders als Noordwijk sterk. Als je dan aan het begin van een seizoen een wedstrijd gelijk speelt, is er weinig aan de hand. Het kost een punt, maar je blijft bij iets wat je bij een nederlaag niet kan zeggen". En vervolgend: „Goed, behoudend voetbal dus. Wijkend spelen bij balverlies, niet teveel mensen naar het front bij balbezit. Niet aantrekkelijk, wel safe. Maar dan zie je die mensen komen. Zo'n vierduizend. Allemaal menseri die een leuke partij voetbal willen zien. Dan kom je als trainer van een thuisspelende club in de problemen. Moet je gaan kiezen. Toch een soort resultaatvoetbal of aantrekkelijk, aanvallend voetbal met alle risico's van dien. Wij hebben voor het laatste gekozen een soort verplichting aan het publiek, vind ik. Maar het nemen van meer risico's houdt wel in dat je punten moet inleveren als het tegenzit". Tot zover de oud-middenvelder van UVS die er in een jaar tijd in is geslaagd Quick Boys beter te laten voetballen dan het de afgelopen vijf seizoen heeft gedaan. Een risicovol betoog overigens, want elke tegenpartij van Quick Boys weet nu wat het op „Nieuw Zuid" te doen staat. Gewoon zoveel mogelijk supporters meevoeren in gratis ter beschikking gestelde bussen, kaartjes voor rekening laten komen van de clubkas en verder het elftal goed instrueren: alleen counteren als het kan. Het resultaat? Arie Lagendijk Quick Boys scharrelt thuis af en toe een puntje bijeen en moet het verder van de uitwedstrijden hebben. Onzin natuurlijk. Gelukkig maar. Want eigenlijk zou iedere trainer moeten redeneren als Lagendijk afgelopen zaterdag heeft gedaan. Je brengt het plezier bij de spelers terug, het publiek komt aan z'n trekken. Wat wil je eigenlijk nog meer? Ja, winnen, natuurlijk. Waarmee de cirkel weer gesloten is. Want ook Lagendijk zal (helaas) op zijn voortvarende schreden moeten terugkomen als blijkt dat het puntentotaal te schamel blijft. En dat zou toch wel erg jammer zijn. Duimen maar. zojuist uitgegeven jaarverslas over '77 veel cijfers aan de buitenwereld prijsgegeven. Cijfers waaruit blijkt dat h SMA zich een duidelijke positie heeft verworven binnen de Leidse sportwereld (en de regio om de sleutelsta heen). Meest opvallende aan dat jaarverslag is echter wel dat ook de sportverenigingen het SMA als een nuttige instelling lijken te gaan erkennen. Stond op de exploitatierekening over '77 nog een bedrag van 225 gulden achter het kopje „donatie verenigingen", in de begroting voor 1978 wordt achter datzelfde kopje een bedrag van 2500 gulden gevonden. Akkoord, een geschat bedrag/maar het wordt door de opsteller wel een „reëel bedrag" genoemd „gezien de respons". In de buidel tastende verenigingen een situatie die toch een zekere gewenningsperiode vraagt... Prognoses. voorbeschouwingen, het blijven gevaarlijke dingen, to de voetbalsport, maar ook in het korfbalwereldje. Het zijn ook zaken die nogal aan verandering onderhevig kunnen zijn. Neem nu Hans Zonneveld, trainer/coach van korfbal-promotieklasser Fide Pacta. „We worden kampioen", stelde hij nog geen drie weken geleden. Vol vertrouwen blikte Zonneveld vooruit. Fides moest, om dal doel te bereiken, „slechts" constanter spelen. Nu ligt dat allemaal al weer wat anders. Na de zo teleurstellende start puntloos na twee wedstrijden vertelde Zonneveld deze week dat „er een wonder moest gebeuren" om alsnog het kampioenschap te pakk® „Maar", wist altijd optimistische Zonneveld, „degradatieproblemen zie ik nog niet". Het kan verkeren.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10