Marinevliegers uit zee gered Pleidooi^ voor rijbewijs vanaO^jaar Kabinet in beraad over politieke impasse ondernemingsraden Jaagpremies in bouw afschaffen TERWILLE VAN DE VERKEERSVEILIGHEID iCeid&e (Bomo/nt Drt Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V. Leiden Direeleur-hnnfriredante,ir- I l M»u»w»« lief-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18 00 tot 19 00 uur) - bonnementen: ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Vrijdag 15 september 1978, 68e jaargang no. 21146 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Geen paniek "Geen paniek", komische speelfilm uit 1972 met Johnny en Rijk op Ned. I om 20.10 uur. Om 23.00 uur gespeeld inter view met "Michael Bakoenin". ned. II om 21.22 uur VARA-vi- sie over Marokkanen in "De Duif' en om 22.12 uur "Lord Peter Wimsey". Afnemende wind Wolkenvelden en later op de dag enkele plaatsen regen. Tot krachtig of matig afnemende westelijke wind. Minimumtem peraturen rond 12 graden. Ma ximumtemperaturen ongever 17 graden. Zon op 07.15, onder 19.53. Hoogwater 3.20 en 15.47, laag- water 11.26 en 23.44. Vrouw mag straks ook "vechten" UTRECHT (ANP) Alle functies in het leger, dus ook gevech tsfuncties, Jlen in principe opengesteld worden voor vrouwen. Dit heeft staatssecreta ris Kraaijeveld- j/outers van CRM tij- u„,„ de landelijke vergadering van de Anti-Revolu tionaire vrouwenbeweging in Utrecht. Zij liet perken dat dit voornemen is opge nomen in de memo rie van toelichting op de Defensiebe groting, die volgen- week dinsdag schijnt. NA SNELDE NOODLANDING: De Breguet-Atlantic. in gebruik bij de marine, waarvan er gisteren een ten westen van Schotland in zee stortte. De veertien inzittenden konden na anderhalf uur wordeng gered. Een van de geredde Nederlandse marinemannen (L. de Boch) met de schrik van het natte vliegavontuur nog op zijn gezicht, na zijn veilige aankomst. LONDEN/VALKENBURG - Veertien inzittenden van een Breguet-Atlantic, afkomstig van het vliegveld Valken burg hebben gisteren voor de Schotse westkust anderhalf uur voor een deel in reddingvlotten, voor een deel tewa- ter, op redding moeten wachten. Hun avontuur is hiermee, nadat hun vlieg tuig, dat deelnam aan Navo-oefeningen, in zee was gestort, echter bijzonder goed afgelopen. De Breguet onder commando van de It. z. II L. P. de Boer kreeg kort nadat het vanuit Schotland voor een patrouil- levlucht was opgestegen, motorpech als gevolg van twee ontploffingen in de stuurboordmotor/ Omdat het toestel daarna, wat de vliegers noemen, slecht in de hand lag, besloot de vlieger tot een noodlanding op zee, om een crash op het vasteland te voorkomen. Zijn beslissing bleek juist. Het vlieg tuig kwam goed op het water terecht, brak weliswaar in tweeën, maar bleef in tweeën gebroken drijven. Daardoor kon een deel van de bemanning 12 Nederlandse en twee Engelse marine- vliegers overstappen in de opblaas bare reddingsvlotten en een deel 2ich blijven vastklampen aan dé wrakstuk ken. Na anderhalf uur konden de drenkelin gen door twee Engelse helicopters op gepikt worden, nadat een half uur eer der een Engels patrouillevliegtuig hen ontdekt had. Amerikaanse senaat heeft muizen overlast WASHINGTON (AP) Senator Wil liam Proxmïre heeft gisteren in een toespraakje dat nu eens niet over de politiek ging, ge zegd dat het ge bouw van de senaat wordt overspoeld door muizen: „Brui ne, witte, zachte, wollige, gevlekte, kortstaartige, lang staarten, platneuzi- ge, dikke, tevreden, arrogante, alomaan- wezige muizen". Zij zitten overal, zei de senator, en het werden er steeds meer. De senaat moest volgens hem een muizenbestrij der aanstellen. Lu ba barst van de ba nen voor korte en lan gere tijd in magazijnen, fabrieken en buiten. Met alle mogelijke pro- dukten. Steek de han den uit de mouwen en kom nu naar Luba. Luba Uitzendburo Nieuwe Rijn 35 - Leiden tel. 071-140341 Winkeldieven betrapt Leiden Twee Leidse jon gens van 17 en 19 jaar zijn gistermiddag op heterdaad be trapt bij een winkeldiefstal. De jongens trachtten een elec- trische rekenmachine ter waar de van 350 gulden te stelen bij V en D aan 'de Breestraat. Na het ingrijpen van een winkelre chercheur wist één van de jon gens aanvankelijk te ontsnap pen, maar werd later door de Leidse politie op de Oude Markt in de kraag gevat. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Ook zestienjarigen moe ten een motor- en autorijbewijs kunnen halen. Waarom mogen zij wel op een bromfiets rijden, vaak zonder een goede theoretische ondergrond en zonder een behoorlijke instruktie? Zo storten de jeug dige bromfietsers zich in het verkeer met heel dikwijls als resultaat opname in zie kenhuizen en verpleeginrichtingen. De afloop van de ongèlukken, die jeugdige bromfietsers krijgen, is dikwijls zeer dra matisch, aldus de heer D. J. Bos, bestuur slid van de federatie van Nederlandse organisaties in het personenvervoer (FNOP) vandaag in Maastricht. Volgens de heer Bos wordt het hoog tijd ook de zestienjarigen een echt rijbewijs te laten halen. Daarmee immers wordt be reikt, dat theorie en praktijk beoefend kunnen worden onder deskundig toezicht. Daarnaast echter moet wel vastgelegd wor den, dat jeugdigen alleen een bromfiets mogen berijden, wanneer zij in het bezit zijn van het rijbewijs A (motoren) en BE (personenauto's). Dan is er zekerheid dat zij de theorie beheersen en dat zij geleerd hebben hoe zich in het verkeer te gedra gen. v Een goed verkeersgedrag eist tevens, dat de verkeersopleiding geïntegreerd wordt in het voortgezet onderwijs. Maar dan te geven door erkende verkeersleraren en -instrukteurs, aldus de heer Bos vandaag op de landelijke vergadering van de F.N.O.P. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In het kabinet zou van- iaag diepgaand worden gesproken over liet meningsverschil, dat in de Tweede Kamer tussen de fracties van CDA en WD is ontstaan over de nieuwe wet op ie ondernemingsraden tussen de fracties fan CDA en WD. Inzet is de vraag of ien voorstel van de CDA om een onder nemer geen toegang te verlenen tot een belangrijke vergadering van zijn onder nemingsraad al dan niet in strijd is met het regeerakkoord, nu de WD hier mordicus tegen is. Gisteravond laat werd minister Albeda van Sociale Za ken hierover al een uitspraak gëvraagd nadat hij met een tussenvoorstel olie op de golven had proberen te gooien. Hij werd echter gered door de gong: de avondvergadering was geëindigd voor dat het punt aan de orde was gesteld. Aanvankelijk had het kabinet voorge steld te bepalen dat de ondernemer een vergadering van de ondernemingsraad, waarin besluiten worden genomen, mag bijwonen. De WD-woordvoerder Keja was het hiermee van harte eens, maar PvdA en CDA wilden dit de ondernemer niet toestaan. Achtergrond van beide fil- sofiën is, dat de éen vindt dat een direc teur zijn opvatting nog eens moet kun nen toelichten, terwijl de ander niet wil dat hij op het laatste moment de onder- neminghsraadsleden nog ompraat. Minis ter Albeda probeerde gisterèn via een wijzigingsvoorstel een gulden middenweg te kiezen: De directeur mag wel in zo'n vergadering verschijnen, maar niet de hele bijeenkomst, met name dus niet als er gestemd gaat worden, bijwonen. De minister had eerder op de dag al sussens gezegd, dat het helemaal niet zo vanzelfsprekend is, dat de ondernemer zal vragen een vergadering van de on dernemingsraad te mogen bijwonen. Hij moet er in de oude wetstekst altijd om vragen en dat kan wel eens een te hoge, drempel zijn. Keja bleef volhouden, dat in het regee rakkoord is afgesproken, dat de direc teur de OR-vergadering mag bijwonen. Geruchten willen, dat de WD tegen het hele wqetsvoorstel zal stemmen als het voorstel-Van Zeil de verwachte meerder heid haalt Dat zou een ernstig conflict tussen WD en CDA kunnen veroorzaken. Minister Albeda had in een tv-interview al laten blijken, dat hijzelf de situatie ei genlijk niet zo ernstig vindt. Volgens hem gaat hét om een zakelijke kwestie, maar er is een politiek punt, een presti- gezaak van gemaakt. Hij zag zich wel genoodzaakt ook al omdat premier Van Agt zich - blijkens brieven aan de CDA- fractioe en aan minister' Albeda - ook nogal sterk heeft gemaakt voor het wet sontwerp, dat onder zijn leiding tot stand is gekomen. De behandeling van het wetsontwerp wordt waarschijnlijk, volgende week woensdagavond voortgezet. Margriet dij tsKimo-kunst Prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven hebben gisteren in Madurodam de tentoonstelling „Eskimokunst uit Canada" geopend. Mevrouw Bata, organisatrice van de tentoonstelling toont hier een uit versteend houd vervaardigd beeldje van een zwaardwalvis. Kabinet praat met Stichting van de Arbeid DEN HAAG (ANP) - Een dele gatie uit het kabinet heeft vanmorgen, onder leiding van premier Van Agt, een gesprek gevoerd met het bestuur van de Stichting voor de Arbeid, een vertegenwoordiging van de raad van overleg voor mid delbaar en hoger personeel, en van de raad van overleg voor de handel. Het gesprek vond plaats op uitnodiging van de minister van Sociale Zaken, Albeda, naar aanleiding van de in „Be stek '81" neergelegde hoofdlij nen voor het financiële en eco nomische beleid op middellan ge termijn. In de middaguren volgde een* vergadering van de SER over de regeringsvoorstellen over de herstructurering van kinderbij slag en kinderaftrek. Meisje gewond Leiden Een 15-jarig meisje uit Leiden is gisteren ernstig gewond geraakt doordat zij door een auto werd geschept. Het meisje reed met haar fiets over de Hoge Morsweg en wil de iets voor de Turkooislaan links afslaan. Vermoedelijk heeft zij door de regen een tegemoetkomende auto niet ge zien. De 51-jarige Leidse auto mobilist kon een aanrijding niet meer voorkomen. Het meisje is met ernstig hoofdlet sel in het Academisch zieken huis opgenomen. Bouw-en houtbonden FNV: (Van een onzer verslaggevers) WOERDEN „Een zekerder arbeidsplaats in de bouw, grotere inkomenszekerheid door het afschaffen van prestatietoeslagen en andere .jaagpremies", betere werkomstandigheden en meer medezeggenschap van de werknemers. Dit zijn de belangrijkste doelstellingen van de federatie bouw en houtbonden (FNV), neergelegd in de nota actieprogramma „Samen sterk voor beter werk". De nota wordt besproken op het driedaags congres van de bouwbonden, einde oktober. Sinds mensenheugenis, aldus de bouwbonden, ontbreekt het in de bouw aan „werkzekerheid". Door een chronisch gebrek aan planning op langere termijn, loopt de bouwvakker steeds het risico voor korte of langere tijd werkloos te worden. De meeste ondernemers verschuilen zich achter die „planning" om een personeelsbeleid te voeren dat door het woord gebrekkig bij lange na niet wordt gedekt. Zij maken ook gaarne gebruik van malafide (onderj-aaimemers en koppelbazen. Uit de statistieken is gebleken aldus de bonden dat per twee jaar een kwart van de werknemers in de bouw- en houtsector vrijwillig de WW in gaat. Een andere zaak zijn de werkomstandigheden in de bouw. Die zijn vaak zó slecht dat er momenteel 50.000 bouwvakkers voortijdig het vak uit en de WAO in gejaagd zijn. Gemiddeld 35.000 bouwvakkers zijn ziek, elf procent van het totaal. Dat komt volgens de bonden door de „jaagpremies", waardoor het werktempo steeds wordt opge voerd en waarvoor de bouwvakker soms al vanaf zijn 35-ste de tol moet betalen. Emancipatie Autopremies gaan omhoog 'te functies in het leger zulk i de toekomst ook door vroi %n vervuld kunnen worden. "us ook gevechtsfuncties. -■te* er een dienstplicht voor "tisjes komt. Brandweer redt hond Niemand-weet hoe hij in het wa ter langs de Mauritskade in Den haag is terechtgekomen. Feit is wel dat het dier in het water lag en er niet meer uit kon: de kade bleek op alle plaatsen te hoog. In het begin leek het allemaal nog niet zo erg, maar na een tijdje rondzwemmen werd die natte vacht toch wel wat zwaar om het lijf. Maar, als de' nood het hoogst is. is de brandweer nabij. Met hulp van het personeel van de Dierenambulance stond de hond binnen enkele tellen met alle vier de poten weer op de vaste wal. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De premie voor de autoverzekering gaat om hoog. De verzekeringsmaat schappijen hebben hierover overeenstemming bereikt met het ministerie van Economi sche Zaken. De premie moet hoger om de schadeverzekeringen uit de ro de cijfers te halen. Dat werd gistermiddag verklaard door de directie van de Ennia-verze- keringen, bij de presentatie van de halfjaarcijfers. Hoeveel de premies omhoog gaan, is nog niet bekend.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1