m 1 deTijd Overleg Camp David in laatste fase beland lelgiè wordt uit ederland bevoorraad iet olieproducten Nederlandse trawler wijkt uit naar Engeland r-s»* «SST ElSIBttRS pf d0ENE buitenland Ted (Edward) of Terry. speculaties rond Carters opvolging Nieuwe arrestaties en wapenvondsten na dood RAF-lid LEIDSE COURANT/ DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1978 (Van onze correspondent Dick Toetl W ASHINGTON In de enquêtes rond de vraag, wie in 1980 de democratische presidentskandidaat wordt, spelen tot nu toe drie namen een prominente rol: die van de huidige president Carter en die van senator Edward Kennedy van Massachusets en gouverneur Edmunds (Jerry) G. Brown jr. (Californiê). Kennedy (46), de enige nog levende van de vier Kennedy-broers, staat zelfs aanzienlijk hoger genoteerd dan de huidige president. Zo'n situatie is sedert Truman niet meer voorgekomen. Eduward Kennedy blijft er echter bij dat hij in 1980 niet mee zal doen. Hij is een van de belangrijkste supporters van Carter en zegt Carter ook in 1980 van harte te zullen steunen. Ook voor Jerry Brown (40) staat nog lang niet vast. dat hij in 1980 mee zal doen. De nogal extravagante vrijgezel uit Californiê heeft wel ambities in die richting, maar net als bij Kennedy wordt zijn kandidatuur pas waarschijnlijk, als Carter om de een of andere reden niet of niet meer meedoet Over de kansen van Carter zijn de meningen zeer verdeeld. In ieder geval wordt zijn kans op „een tweede termijn" in brede kring nog volledig open geacht. Er zijn nog twee jaar te gaan en recente ontwikkelingen wijzen er op. dat Carter door het dal heen is. Blijft het feit, dat als er op dit moment een open voorverkiezing voor een democratische kandidaat gehouden zou worden, Kennedy volgens een recente Time-en- quête 49 procent zou scoren. Carter 21 en Brown 19 procent Edward en Jerry zijn beiden relatief jong; 1980 is voor hen geen „laatste kans" Ze komen beiden uit vooraanstaande families, zijn katholiek, hebben Ierse voorouders en behoren tot de progressieve vleugel, ofwel de liberalen van de democrati sche partij. Beiden zijn gezegend met een uiterlijk, dat sexappeal heet te hebben. Maar er zijn ook grote verschillen. Een portret van twee politieke reuzen, die al is het niet in 1980. in ieder geval in 1984 grote kans maken gekozen te worden tot president van het machtigste land in de wereld. ;OTTERDAM (ANP) - Shell Nederland bevoorraadt ibmenteel het door een oliestaking getroffen België :t olieproducten uit Pernis. Het is de Belgische ihell-organisatie, die tankauto's naar Pernis stuurt im de olieproducten op te halen; daartoe is het ransportbedrijf Bos in Dordrecht ingeschakeld. I Het is dus niet zo, dat wij I wkwagens charteren om de roducten naar België te laten ervoeren. Wanneer dat wel het eval zou zijn, dan zou dat de 4 ndruk kunnen wekken dat wij j e staking bij de Belgische olie- affinadcnjen willen helpen reken", aldus een woordvoer- er van de Shell in Rotterdam. De industriebond NW had haar leden bij de Shell gevraagd om geen werkzaamheden te ver richten die van nadelig invloed zou kunnen zijn op de stakings actie bij de Belgische raffinade rijen. Op verzoek van de indus triebonden onderneemt de ver- voersfederatie NW/NKV stap pen om de export van oliepro- Intussen begmt het vervoer van olieproducten van Nederland naar België voor de Belgische automobilisten wel merkbaar te worden. In Antwerpen waren gisteren heel wat minder benzi nepompen zonder brandstof dan voordien. De Belgische vak bonden zijn erg boos over de „Nederlandse inmenging" in de oliestaking en zij overwegen om „vliegende posten" te organise ren of staldngsposten aan de grenzen te organiseren. Oswalds vrouw getuigt In het onderzoek door het Ameri kaanse huis van Af gevaardigden naar de moord op Ken nedy kwam ook de Russische weduwe van Lee Harvey Os wald aan het woord. Manna Os wald Porter Zij ver klaarde dat Lee Harvey Oswald die algemeen be schouwd wordt als de enige moorde naar van John F Kennedy, ..grote bewondering had voor hem als jonge attractieve presi dent" Vrouwen tegen landhervorming De Indiase politie heeft gisteren enkele honderden grondbezitten de boeren gearresteerd onder wie veertig vrouwen die demon streerden tegen het voornemen van de regering om land te verstrekken aan paria's en andere landbouwers die niet in het bezit zijn van grond. De gearresteerde vrouwen moesten in een speciale bus naar het politiebureau worden gebracht larokkanen vragen snelle )eslissing regering onze parlementaire tdactie) EX HAAG - De 182 Ma- okkanen die voor een ver- lijfsvergunning in Neder- ud in aanmerking willen omen hebben gisteren een eroep op de ministerraad edaan „om nu een eind te laken aan de martelende on- tkerheid". „Wij verzoeken u ringend uw politieke verant woordelijkheid op dit mo- lent te nemen", aldus de in Actie 182" verenigde Marokkanen, de brief wordt de ver lichting uitgesproken dat de laad van State voorlopig geen uitspraak zal doen inza ke het beroep-Sahara (op die uitspraak zou, volgens een verklaring van de minister president. gewacht moeten worden). Volgens de brief schrijvers zond het ministerie van Buitenlandse Zaken pas op 11 september de door de Raad van State gevraagde do cumenten naar de afdeling rechtspraak van de Raad. Op grond van nadere mededelin gen kan de uitspraak pas over een maand verwacht worden, waarbij nog aangete kend moet worden dat zich nog verdere copmplicaties kunnen voordoen. BRITSE VISSERS WOEDEND (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Een Nederlandse trawler, die in eigen land werkloos was en om die reden of ficieel een speciale vergoeding had gekregen, is momenteel regegistreerd in de noord-oost Engelse haven Grimsby. Twee Nederlanders hebben daar een maatschappij opgericht, die de benaming Britannia Gy243 (het registratie nummer van de trawler) draagt. Het Nederlandse schip met de nieuwe nationa liteit gebruikt nu Grimsby als thuishaven. Het vaart uit met een plaatselijke bemanning. De andere vissers van Grimsby zijn woedend. Zij beschuldigen de Nederlanders van vals spel. De Nederlandse eigenaars van het herdoopte en opnieuw geregistreerde vaartuig schijnen inderdaad een middel gevonden te hebben om de strenge visserij beperkingen van de EEG te ontduiken. Volgens de Britse vissers komt elke vangst van de Britannia GY243 uit het aan Groot-Brittannië en niet aan Nederland toegewezen quotum, zelfs wanneer de vreemde indringer al zijn vis naar een Nederlandse ha ven brengt. Een groep vissers van Grimsby heeft een pro testtelegram gericht tot John Silkin, Brits mi nister van landbouw en visserij. Zij sporen de minister aan unilateraal op te treden om te beletten dat de Nederlandse trawler nog meer vis vangt onder de Britse vlag. In kringen van de Britse reders wordt er evenwel op gewezen, dat Groot-Brittannië wei nig vermag tegen de EEG-politiek van vrije overplaatsing van arbeidskrachten en kapitaal. In west Engeland zijn al Noorse en Deense maatschappijen opgedoken, gesticht door Scandinavische vissers, die het gemunt heb ben op Britse makreel. KARLSRUHE-WIESBADEN (DPA) Het onderzoek na de dood van de Duitse terrorist Willy Peter Stoll, heeft gisteren geleid tot de arrestatie van verscheidene mensen. Dit heeft de hoogste Westduitse openbare aanklager, procureur-generaal Kurt Reb- mann, in Karlsruhe bekendgemaakt. Bij het doorzoeken van ver scheidene woningen werd ook in Wiesbaden een grote hoeveel heid wapens en springstoffen gevonden. Er zijn geen namen genoemd, behalve dan die van de 25-jarige student Wolfgang Grams die al in het afgelopen weekeinde te Wiesbaden werd opgepakt. Hij wordt ervan ver dacht als koerier te zijn opgetre den tussen ondergedoken leden van de Baader-Meinhofgroep en sympathisanten. Ook de autoriteiten iri Dussel- dorf hebben nadere mededelin gen gedaan over hetgeen zij hebben gevonden in de woning in die stad, waar Stoll met andere leden van zijn groep zou Bonn: geen uitlevering Kroaten BONN (DPA) De Duitse bondsrepubliek zal de drie in ballingschap levende Kroaten Ljubomir Dragoja, Nikola Mili- cevic en Stjepan Bilandzic niet aan Joegoslavië uitleveren. Dit heeft een woordvoerder in Bonn bekendgemaakt. Het gerechts hof in Frankfort had de even tuele uitlevering van twee van hen reeds ontoelaatbaar ge noemd. Aan deze uitspraak is de regering gebonden. Tegen Bilandzic, wiens uitlevering wel toelaatbaar werd geacht, is in West-Duitsland een strafvervol ging aan de gang. Joegoslavië stelde de uitlevering van de Kroaten eerder dit jaar als voor waarde voor de inwilliging van het verzoek van Bonn vier in Joegoslavië aangehouden RAF- leden uit te leveren, waaronder Brigitte Monhaupt en Sieglinde Hofmann. hebben gewoond. Vooral de gro te hoeveelheid papieren, waar onder kaarten en stadsplatte gronden, geschriften van de Ro te Armee Fraktion (RAF), een documentatiemap over de be vrijding van de gijzelaars in een toestel van de Lufthansa op de luchthaven van Mogadishu en particuliere correspondentie, wordt zeer belangrijk geacht. Er zouden brieven bij zijn waarvan vaststaat dat zij geschreven zijn door Stoll, Silke Maier-Witt, Knut Folkerts, Inge Viett, Rolf Weissler of Angelika Speitel. De aanwezigheid van een groot zend- en ontvangtoestel, ver scheidene radio's en cassettere corders, een handzame kleine zender, fijnmechanisme appa ratuur en papieren voor vrach tauto's duidt erop dat de bewo ners goed toegerust waren voor nieuwe acties. Doodstraf in Pennsylvania weer ingevoerd HARRISBURG. PENNSYLVA NIA De wetgevende verga dering van de Amerikaanse staat Pennsylvania heeft giste ren met overweldigende meer derheid de doodstraf in de staat hersteld. Een veto tegen het desbetreffende wetsontwerp van gouverneur Milton Shapps werd hiermee vernietigd. De stemmenverhouding was 159 voor en 21 tegen. Er waren 23 voorstemmen, meer dan de tweederde die nodig was voor vernietiging van het gouver neursveto. De senaat van Penn sylvania had dinsdag het veto van 1 juli van Shapps vernietigd met 41 tegen 5 stemmen De verwachting is dat de nieuwe wet niet voor 1979 in een recht bank beproefd zal worden THURMONT (Reuter-AFP) Het overleg in Het Witte Huis heeft aangekondigd dat president Camp David is de laatste fase ingegaan. Over- Carter enkele politieke reisjes, die voor morgen eenkomsten, die zullen leiden tot het voortzetten en zaterdag op zijn programma stonden, met van de Egyptisch-Israëlische vredesbesprekin- een week heeft uitgesteld. Het ziet er dus naar gen, zullen het resultaat zijn van het overleg uit dat de besprekingen in Camp David in ieder in Camp David, aldus diplomatieke bronnen, geval tot en met het komende weekeinde zullen duren. Terwijl Sadat en Begin trachten het overleg in „Het is duidelijk dat wij het laatste stadium van Camp David morgen te kunnen afronden, heeft het overleg naderen", zei woordvoerder Powell Carter zich geconcentreerd op het opstellen van gisteravond in een beschouwing over de bespre een slotdokument dat door zowel Sadat als Begin kingen die toen negen dagen hadden geduurd kan worden aanvaard. Vernomen is dat in deze „Ik kan me niet voorstellen dat er nog een nieuwe verklaring ook wordt gemikt op het doen deelne- en intensieve periode van overleg zal volgen" men van Jordanië. Elsevier preludeert op de ko mende miljoenennota. „An- driessen maakt duidelijk, hoe zeer het economische draag vlak van het bedrijfsleven dient te worden versterkt. Al leen op die manier kunnen arbeidersplaatsen worden be houden. Aan het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen zijn we nog niet toe. Vandaar dat de werkloosheid volgend jaar nog iets zal oplopen." Bij de onrust in Perzië de waarschuwing: „Hoezeer de mythemakers dat ook zouden willen: de dictatuur van de Shah valt niet te vergelijken met die van een Somosa in Nicaragua of van een Pino chet in Chili. En het wonder middel van het marxisme is in Iran nauwelijks toepas baar. Integendeel: de voor naamste eisen van de opstan delingen zijn juist in strijd met de beginselen die de marxisten propageren." Voorts een analyse van de vraag wie de PvdA moet red den. Vice-voorzitter Jaap van der Doef: „Iedereen bij ons heeft een smak gemaakt, en daar zijn veel politieke repu taties bij betrokken. Maar Den Uyl is nog lang niet aan het eind van zijn latijn. Wie nu al over zichzelf spreekt in termen van de opvolger van Den Uyldie laat om zich grinniken." Voorts een speurtocht naar het verdwenen alternatief van de vakbonden. „De cao-onder handelaars zijn veel minder dan vroeger aan een strak ge coördineerd FNV-beleid ge bonden. Die tendens is dit jaar met de introductie van de APO ingezet, en wordt sterker naarmate bonden gaan proberen de APO in te vullen. Onder die omstandig- 1]Ie—e heden is de FNV niet in staat een strak gecoördineerd ar beidsvoorwaardenbeleid te voeren." Het omslagartikel vraagt zich onder de kop „In de dooie haan" af of de VARA bezig is zichzelf te vernietigen. Pro gramma-commissaris Herman van Wijk: „Er is hier slechts één gemeenschappelijk bind middel, dat is het gevoel van onbehagen. Want het kan na tuurlijk niet langer zo. Er zit ten hier mensen op levensge vaarlijke posities. Letterlijk. Ik ben bang voor de gezond heid van bepaalde mensen." Uit Amsterdam een reportage over de manier waarop een actiegroep een gemeente kan verslaan. „Dat we geen poli tiek stempel droegen, heeft natuurlijk bijgedragen tot het succes. Ook niet het stempel van de PSP. De mensen die meededen, hoefden niet bang te zijn dat ze voor het karre tje van een bepaalde politieke partij gespannen werden." In Vrij Nederland een groot artikel over de verhouding tussen Vaticaan en Jodendom. „Misschien moeten we er ooit toe komen te zeggen dat de Joden ook Gods volk zijn. Misschien wel. Daar zijn we nog niet uit." Voorts een verhaal over de omstreden privacy van biblio theekgebruikers, ofwel de vraag: Mag een bibliothecaris gegevens verschaffen over wie welke boeken leest. „Ik kan me indenken dat de poli tie zoiets probeert, dat de po litie zelfs iets beroerds van plan is. Maar er zijn grenzen die je onder geen voorwaarde mag overschrijden." Ook een interview met top sporter Evert Kroon die zijn carrière in het waterpolo heeft opgegeven. „Ik zag het stoppen als een opluchting. De laatste drie jaar van het polo heb ik eigenlijk nauwe lijks geleefd. Ik bleef depres sief. Ik begon slecht te sla pen, zodanig dat ik dacht: goh, wat lijkt me dat lekker, gaan liggen en kunnen sla pen. Het ging allemaal heel geleidelijk. Wat ik niet besefte was, dat ik al overspannen was." Ook in dit blad aandacht voor de chaos bij de VARA. „Het is rood, het zit in een hoekje en het wordt steeds kleiner." De kleurenbijlage licht de NOS door. De Tijd praat uitvoerig met Wim Kok. „Het CDA verkeert in een extra-moeilijke positie door de zeer krachtige stel- lingname om het CNV. De vertrouwensbreuk die men met de FNV zo langzamer hand wel heeft durven riske ren - omdat we voor grote delen van het CDA zijn afge schreven naar de progressieve hoek - kan men nu moeilijk riskeren. De bal ligt op de speelhelft van de CDA- fractie." Een ander artikel constateert dat de mislukking van Het Dorp niet meer te voorkomen lijkt omdat het op weg een luxueuze verpleeginrichting te worden. „Het Dorp is zich steeds meer aan het verwijde ren van wat altijd de opzet ervan is geweest." Een beschouwing ""van PPR- fractievoorzitter Ria Beckers over het vraagstuk der Zuid- Molukkers mondt uit in de slotsom dat de regering wel degelijk iets kan doen. „We zenlijk behorend tot de identi teit van de Molukkers hier is hun verbondenheid met de Molukkers in Indonesië en met de sociaal-economische en politieke omstandigheden waarin dié leven. Als men de doelstelling „Behoud en ver sterking van de eigen identi teit" ernstig neemt, gaat het niet aan, dat wezenlijke as pect van hun identiteit angst vallig onder tafel te werken." De Groene Amsterdammer ruimt veel plaats in voor de successen en tegenslagen van de Italiaanse communisten sinds hun vijf jaar oud histo risch compromis. Leider Be- rlinguer in een interview: „Het historisch compromis is bewust als iets voorgesteld, wat er nooit is geweest. Men heeft gezegd: de communisten willen het met de christen-de mocraten op een akkoordje gooien en alle andere politie ke krachten vermalen. Een dergelijke onzin hebben we nooit gewild. In werkelijkheid heeft men een karikatuur in het leven geroepen om daar op te kunnen schieten." Voorts een vraaggesprek met Jan Pronk. „Ik zou er uit drukkelijk voor willen waar schuwen om te veel vertrou wen te stellen in de zogenaamde linker-vleugel van het CDA. We moeten ons in onze eigen opstelling en onze eigen ideeën niet laten inperken door de wens om aardig te zijn voor de royalis ten. Wat dat betreft vind ik dat Den Uyl soms enigszins riskant bezig is." Hervormd Nederland praat met de pedagoog drs. Roel de Groot over kinderspeelgoed. „De mensen die oorlogsspeel goed willen verbieden, maken een denkfout. Ze verleggen ten onrechte de discussie naar het kind. Een kind speelt alleen maar na wat hij in werkelijkheid ziet. Het oor logsspeelgoed is een probleem van de volwassenen. We moe ten ons afvragen met welk recht we kinderen durven confronteren met onze agres sie. Waarom kleden we de sa menleving zó aan, dat ook de kinderen hun toevlucht moe ten zoeken tot agressief ge drag om het contact met de grote- mensenwereld niet (e verliezen?" Adjunct-directeur S. Roze- mond van het Instituut voort Vredesvraagstukken heeft be zwaren tegen de uitgangspun ten van de Vredesweek. „Ze ker, we moeten vaststellen dat de kernwapens geen vre dige, laat staan rechtvaardige wereld hebben gebracht. En zelfs de betrekkelijke stabili teit door een evenwicht van de angst zou wel eens snel kunnen gaan afnemen. Alles goed en wel. Maar hier staat toch een mogelijkheid tegen over dat zich zonder dreiging van dit vernietigingsmiddel intussen al een grote slach ting tussen Oost en West zou hebben voltrokken

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7