Scherpe kritiek op Educatief Plan" Oud-wethouder Drenth in Provinciale Staten Feest in Voorhout TRADITIONELE FEESTWEEK IN SASSENHEIM Pt oningadviescommissie vraagt ombuiging beleid ierde basisschool Oegstgeest Leidsenhage drie dagen Western Town BIJZONDERE SCHOOL SORDT OPENBAAR Vrachtauto te water REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1978 pagina 5 Eveline van Straalen 20.000e inwoner van Leiderdorp LEIDERDORP Leiderdorp heeft zijn 20.000e inwoner. Het is de nu twee dagen oude. 3420 gram wegende en 49 cm. lange baby Eveli ne Margaretha van Straalen. Ier gelegenheid van dit heugelijke gebeuren bracht burgemeester M. A van der Have van Leiderdorp gisteren een bezoek aan de familie Van Straalen in de nieuwe tijk Voorhof, waarbij hij de nieuwkomer een spaarbank boekje met 20.000 cent overhandigde. Het bereiken van het inwo nertal van 20.000 betekent voor de gemeentelijke kas oen financieel voordeel van 314 miljoen gulden uit het gemeentefonds. De burge meester en de gemeentese cretaris die hun bezoldiging rechtstreeks aan het inwo nertal ontlenen zullen door liet bereiken van de 20.000 nwoners in Leiderdorp vooralsnog geen financieel voordeel ondervinden. Vol gens het bezoldigingsbesluit Het echtpaar Van Straalen (links) en burgemeester Van der Have met zijn vrouw bij Eveline mogen zij pas bij het berei ken van de 24.000 inwoners op een salarisverhoging rekenen. Verwacht wordt dat het magische getal van 25.000 inwoners pas over vijftien jaar wordt bereikt. Bii 25.000 inwoners wordt de rijkspolitie in Leiderdorp vervangen door gemeentepo litie. Leiderdorp dat in de naoor logse jaren sterk is telde in 1945 nog slechts 4500 inwoners. Het gemeen tebestuur heeft in de vijftiger jaren de annexatieplannen van Leiden weten te verijde len. Hierdoor konden de bouwplannen van de ge meente Leiderdorp worden uitgevoerd Van 1960 tot 1973 werd door de grote bouwaktiviteit het inwonertal verdriedubbeld. Tot 1976 bleef het inwonertal van Leiderdorp vrij stabiel. In dat jaar werd er zelfs een lichte daling geregistreerd. Dit hield onder andere verband met de sindsdien in sterke mate optredende gezinsver dunning. Na 1976 (het inwonertal was toen 18.000) kwam er met de bouw van Voorhof weer een lichte groei in de bevolking. Met de komst van Eveline Margaretha van Straalen is de onlangs aangestelde vierde wethouder voor Leiderdorp gerechtvaardigd Ook zal het hierdoor moge lijk zijn om de raad over vier /aar. dus na de periode van de nu zittende raad. uit te breiden van 17 raadsleden naar 19. LEIDERDORP Ex-PvdA-wethouder drs. E. Drenth wordt eind van deze maand lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Hij vult de open gevallen plaats in van zijn partijge noot Van Oosten die voor het lidmaatschap van de Zuidhollandse Staten heeft bedankt in verband met zijn verkiezing tot wethouder in zijn woonplaats Katwijk aan Zee. Drs. Drenth. tot voor kort wethouder van ruimte lijke ordening en verkeer in Leiderdorp, zal in de statenfractie van de PvdA zich bezig gaan houden met gemeente-financiën, verkeer, econo mische en technische aangelegenheden en als plaatsvervanger optreden in de sector ruimtelij ke ordening. De heer Drenth wordt hoogstwaar schijnlijk op 28 september geïnstalleerd. Hij is het tweede oud-raadslid van Leiderdorp dat lid is van de Staten van Zuid-Holland. Bij de laatst gehouden verkiezingen werd het (inmiddels oud) CDA-raadslid J. Hekkelman direct in de Provin ciale Staten gekozen. VOORSCHOTEN De woningadvies commissie m Voorschoten staat voor de rrijwel onmogelijke taak om de min^t draagkrachtige inwoners te helpen aan woonruimte. Voorschoten heeft een rela tief zeer groot eigen woningbezit en slechts weinig woningen in een lage huurklasse. De huidige sociale woning bouw moet tussen aanhalingstekens ge plaatst worden. Het herbouwplan Vèrne- depark vordert, maar thans moeten de eensgezinswonmgen een huur gaan op brengen van 472, per maand. Juist dat herbouwprojekt werd gezien als de bouw voor de minst draagkrachtigen en sociaal zwakkeren. De vroegere bewoners, die een huurprijs betaalden van rond 50,- per maand, moeten indien zij op de oude plek terug willen keren heel wat meer over hebben voor de nieuwe woning. De commissie voor welzijn, huisvesting en onderwijs besprak gisteravond zeer uit voerig het jaarrapport van de woningad viescommissie, waarin de ernstige wo ningnood tot uitdrukking gebracht werd alsmede de wens voor een ombuiging van het gemeentelijk beleid. De commis sie ziet de woningbehoefte door echt scheidingen steeds groter worden en verwacht dat hierdoor dit jaar zelfs meer dan eenderde van de beschikbare wonin gen wordt ingenomen. VOORHOUT - iVIet het af steken van een aantal vuur- pijlenverricht burgemeester M. Th. van de Wouw vana vond de offici'ele opening van de najaarsfeesten in Voorhout. Meteen daarna zal de lampio noptocht zich in beweging zet ten voor een rondgang door het dorp onder muzikale be geleiding. Dezelfde avond is er prijsschieten in café Welge legen en bingo in café Boer- haave Morgenochtend is er voor kleuters een poppenthea ter in het Parochiehuis en spelen voor basisscholieren op de schoolpleinen. Een taarten- bakwedstrijd ,autopuzzle-rit, filmvoorstelling en een sport- demonstratie bepalen verder het straatbeeld op de tweede feestdag. Op zaterdag is er naast boomzagen, touwtrek ken. tonknuppelen en een oranjewandeltocht, een voet balwedstrijd tussen gemeente- personeel en muziekvereni ging Sint Cecilia. Nieuw is de braderie die van twee tot ze ven uur door de plaatselijke winkeliers in de Heerenstraat wordt gehouden. Ook de Ron de van Voorhout is weer in ere hersteld De Najaarsfees ten worden afgesloten met een muziek- en volksdansfestival. OEGSTGEEST Op korte ter mijn wordt in Oegstgeest be gonnen met de bouw van een vierde openbare basisschool die het houten gebouw aan de Lange Voort moet vervangen. De nieuwe school zal verrijzen op een terrein aan de Kennedy- laan naar de Christelijke Peda gogische Academie en zal een ingang krijgen aan de Frans Halsstraat. Het gemeentebe stuur heeft belangstelling voor een ontwerp van de architect kunstenaar Jan Verhoeven. De ze ontwerper streeft naar speel se vormen en is afgestapt van rechthoekige of vierkante loka len. "Veelhoekig" is een belang rijk onderdeel van zijn recept hetgeen tot uitdrukking komt in zeshoekige klassen en achthoe kige speellokalen. Open dag centrum Oranjelaan ZOETERWOUDE - Zaterdag 16 september zal er voor belang stellenden gelegenheid zijn het multifunctioneel centrum aan de Oranjelaan te bezichtigen. Van 17 tot 21 uur in de namid dag krijgt eenieder de gelegen heid het gebouw van binnen nauwkeurig te bekijken, voor het op 19 oktober officieel geo pend wordt. Jimmy Lawton. LEIDSCHENDAM Het winkelcentrum Leids enhage in Leidschendam zal ter gelegenheid van het zevenjarig bestaan van woensdag 20 tot en met zaterdag 23 september een country- en westernfestijn organiseren waarbij het winkel centrum „Western Town" zal heten. Woensdagmiddag treden de Silverwings (5 muzikanten en 1 zangeres) op en Saskia en Serge, waarbij de prijzen van de kleurwedstrijd voor kinderen zullen worden uitgereikt. Donderdag speelt 's middags en 's avonds de country formatie Silver Eagle Express, 's avonds begeleiden zij de Amerikaanse country-zanger Jimmy Lawton. Vrijdagmiddag is er eerst een optreden van de groep Winchester en latei- van de Amerikaanse zanger Nick Seeger. De knaller van het festijn is zaterdagmiddag als de Tumbleweeds komen, Nederlands country-orkest no 1. Op verschillende plaatsen in het centrum spelen bovendien de Bluegrass Clodhoppers. Voor de echte sfeer in Western Town wordt gezorgd door Horsemen Holliday/Pony Safari uit Limburg die met pony's en huifkarren ritten in en om het winkelcentrum verzorgt. Verder is er een wedstrijd in hoefijzergooien, lassowerpen en een schiettent. Men kan zich zittend op een paard laten fotograferen, net als de echte cowboys spek en bonen eten en western artikelen als hoeden, riemen en westernshirts kopen. De Leidschendamse manege ..de Kill" verzorgt verder donderdagavond en zaterdagmiddag demonstraties paardrij den. Western Town heeft tijdens het verjaardagsfestijn verder attracties als een smederij, een zadelmaker en een hoefsmid. Zaterdagmiddag treedt nog een Amerikaanse square dance group op, de „Holland Windmillers", en tijdens het vier dagen durende feest zorgt een sigarettenfirma voor de tentoonstelling van een echte Amerikaanse stage-coach (postkoets). Uiteraard zijn de ondernemers in Leidsenhage druk in de weer met tal van typische Amerikaanse producten. iiiiiiiiiiJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiUiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu Slaatssecretaris mevrouw mr. Veder-Smit (volksgezond heid en milieuhygiëne) (mid den) heeft gisteren bij de offi ciële opening van de nieuw bouw van de Wassenaarse Ur- sulakliniek gepleit voor betere samenwerking tussen de ver schillende op het gebied van de psychiatrie werkzame in stellingen. Dit om een einde le maken aan de huidige situa tie waarin voorzieningen el- iaar overlappen en de patiënt de weg is kwijtgeraakt. Vol gens de staatssecretaris moet daarom in iedere regio zo spoedig mogelijk een overkoe pelend instituut tot stand ko nen. waarin alle voorzienin- en in de geestelijke gezond- leidszorg worden gebdndeld. Mevrouw Veder-Smit deed baar uitspraken in het bijzijn ran een groot aantal genodig den, onder wie Wassenaars burgemeester mr. K. Staab, de Haagse wethouder W. du Cha- bnier en vele vertegenwoordi gers uit de gezondheidszorg. TIJDENS RUMOERIGE HEARING IN NOORDWUKERHOUT ■llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllilllilllllllllllllllHlllliliiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllilli NOORDWUKERHOUT - De Stichting Dienstencentrum Bejaarden en het Vor mingscentrum Mast hebben tijdens een gisteravond gehouden hearing scherpe kri tiek geuit op het „Educatief Plan Noord- wijkerhout". Zo werd de werkgroep verwe ten te weinig tijd te hebben ingeruimd voor inspraak en niet alle mogelijkheden te hebben onderzocht. Het concept Educatief Plan is opgesteld in het kader van de „Rijksbijdrageregeling voor het plaatselij ke vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen." De Stichting Dienstencentrum voor bejaar den had de indruk dat het plan met veel vaart door de raad gejaagd moest worden zonder dat de verenigingen en burgerij hun wensen kenbaar konden maken. De heer Van Schie (lid van de werkgroep) antwoord de hierop, dat alle betrokkenen ruim een jaar de gelegenheid hebben gehad hun wensen kenbaar te maken. In dat jaar is er echter weinig respons gekomen. Het Dienstencentrum stelde echter, dat er nu een concreet voorstel lag dat in onderlinge samenspraak moest worden verbeterd. De meeste aanwezigen waren het hier mee eens. Duidelijk bleek, dat de werkgroep „Educa tief Plan" niet had gerekend op zoveel kritiek. Het vormingscentrum „De Mast" had haar kritiek geformuleerd op een uitge breid stencil. Zij concludeerde dat er nau welijks sprake was van een volledig onder zoek om een verantwoord Educatief Plan van een basis te voorzien. Ook door het achterwege laten van veel concrete en relevante informatie kunnen getrokken con clusies in het Educatief Plan niet getoetst worden. Het vormingscentrum stelde, dat het rapport een vertekend beeld geeft van de situatie in Noordwijkerhout en dat der halve de objectiviteit van het rapport in twijfel getrokken moest worden. In de chaotische vergadering bleek al snel, dat er op deze hearing weinig bereikt kon worden. Dit mede in verband met de vrij korte tijd, die de betrokkenen hadden om zich in het rapport te verdiepen. Daarom werd besloten dat ieder zijn kritiek op papier zal vastleggen en voor 20 september zal toesturen aan de werkgroep. In een nieuw te houden hearing (op 27 september is een van de ruimten van het Dienstencen trum voor bejaarden) zal dan worden ge tracht tot een definitieve vaststelling te komen voor hét Educatief Plan van Noord wijkerhout. OEGSTGEEST In verband met de te verwachten integratie van kleuter- en basisonderwijs heeft het bestuur van de Gevers- Deutzschool het gemeentebestuur gevraagd de school voor een symbolisch bedrag over te willen nemen. Het pand is in slechte staat, maar toch gezichtsbepalend voor de gemeente Oegstgeest. Ha de overname zou het bijzondere onderwijs op openbare voet voortgezet kunnen worden. De Gevers-Deutz kleuterschool is een bijzondere school die m '875 werd gesticht door jonkvrouw J. M. Gevers-Deutz van Assendelft. Zij was de bewoonster van het toenmalige kasteel Endegeest en gehuwd met jhr. mr. D. Th. Gevers. Straatnamen in Oegstgeest herinneren nog aan dit echtpaar. In 1975 werd fnet veel vertoon het 100-jarig bestaan van de kleuterschool gevierd. Het raadslid Van Veen (CDA) pleitte gisteravond in de vergadering van de commissie Onderwijs voor het behoud van het karakteristie ke pand. Het bestuur van de school heeft namelijk als bindende voorwaarde gesteld dat het pand na een eventuele overname voor onderwijsdoeleinden moet blijven worden gebruikt. Op het „waar om" van de plotselinge haast van het schoolbestuur kon gister- ovond geen antwoord gegeven worden. Wel werd duidelijk dat 8e leerlingen van de Gevers-Deutzschool niet veel van de overname Sdlen merken. ZOETERWOUDE - Een vrachtwagen, bestuurd door een 20-jarige inwo ner van Helmond is gis termiddag omstreeks 1 uur te water geraakt. Het ongeluk gebeurde op de Gelderwoudseweg in Zoeter- woude, toen de bestuurder naar rechts uitweek om een tegemoet komende personenauto te laten passeren. Hij kwam hierdoor in de berm terecht en mede door de sterke zijwind verloor hij de macht over het stuur en beland de in de sloot. De bestuurder raakte verder niet gewond. Twee takelwagens zijn onge veer drie kwartier bezig geweest om de vrachtauto uit de sloot te halen. Gedurende deze perio de is het verkeer gestremd ge weest. CROSS WEDSTRIJD IN LISSE In het kader van de najaarsfeesten in Lisse is er op za-, terdag 23 septem ber een crosswed strijd op het terrein aan de Ruishoorn- laan. Er is een spe ciale manche voor longens en meisjes vanaf 12 jaar die van een gewone brommer een crossmotor hebben gemaakt. Aanmel den Fazantstraat 17. telefoon 14819. Ook geeft de cross- groep Bollenstreek een demonstratie op hun 125 en 250cc giganten. OorcJopjes meene men, dus. SASSENHEIM De Sassenheimse najaarsfeesten gaan maandag 18 september van start met een klaverjaswedstrijd bij "Cees en Ineke" aan de Hoofdstraat. Op dinsdag is er een boottocht voor kleuters om 10.00 uur en om 14.00 uur. Dezelfde dag wordt er een viswedstrijd voor 65 plussers gehouden, terwijl 's avonds de opening van het lunapark plaatsvindt. Dit dan met een lampionoptocht onder muzikale begeleiding van verschillende regionale muziekkorpsen. Woensdag staat in het teken van een familiefietstocht, kindertheater en een autopuzzle- rit. Om twee uur begint het boegsprietlopen voor de Sassenheimse jeugd. Het ringsteken uit een 2cv begint om 19.00 uur aan de Oosthaven. De plaatselijke middenstand en de weekmarkt hebben de handen ineen geslagen voor de organisatie van een feestelijke najaars- markt op donderdag. Diezelfde dag is er een viswedstrijd voor Sassenheimers vanaf 16 jaar. Om twee uur begint het tobbetje-ste ken aan de Prins Hendriklaan. Het hindernisvaren in de vijver aan de Charbonlaan begint op dezelfde tijd. De feestweek wordt afgesloten met tonknuppelen voor heren vanaf 16 jaar op het terrein aan de Jacob van Beierenlaan

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5