Lampe brengt nieuwe Hamaony mode. Mormonen in moeilijkheden door twijfel aan oorsprong kerk wereld Verwachte verbetering tussen staat en kerk in Polen blijft uit En de trend is tweed. T Êk Voor de vrouw die J mode kiest. DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1978 LEIDSE COURANT Nieuwe wetenschappelijke onderzoe kingen dreigen de grondslag te ontne men aan de ongeveer vier miljoen leden tellende geloofsgemeenschap der Mormonen, officieel de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Het protestants centrum voor wereldbeschouwelijke vragen in Stutt gart constateert op basis van nieuwe publikaties in de Verenigde Staten, dat het boek van Mormon geen vertaling door Joseph Smith is van Egyptische hiërogliefen en dat het boek Abraham niet afkomstig is van de oudtestamen tische patriarch. De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen werd in het begin van de negentiende eeuw in de Verenigde Staten gesticht door Joseph Smith. Deze zou op 22-jarige leeftijd op de berg Cumorah bij New York een aantal gouden platen gevonden hebben waarin een verslag gegeven werd over de vroegere bewoners van Amerika en van Christus' arbeid onder hen. De platen werden uitgegeven als het „Boek van Mormon" In 1830 stichtte Smith zijn kerk. In 1844 werd hij gelyncht. De mormonen beoefenen een actieve zending. In de wetenschappelijke wereld bestaat reeds lange tijd twijfel aan de bewering van Joseph Smith, dat hij het boek van Mormon gevonden zou hebben op aan wijzing van een engel. Thans is geble ken, dat het boek van diefstal afkomstig is. Het manuscript is afkomstig van een voormalige dominee van de congregra tionalisten. Solomon Spaulding, die het schreef in de jaren tussen 1812 en 1816. De echtgenote van Spaulding bezwoer later, dat haar toen inmiddels overleden man het „Boek van Mormon" had geschreven. Anderen herkenden het aan dezelfde namen, die in het manu script en in het „Boek van Mormon" voorkwamen. Spaulding zou het boek hebben opgezet als een roman over de Israëlische oorsprong van de Indianen in de Verenigde Staten. Drie Amerikaanse onderzoekers heb ben de laatste jaren de hand weten te leggen op fotokopieën van het originele manuscript van het „Boek van Mor mon". Zij hebben deze samen met andere geschreven teksten van Spaul ding voorgelegd aan handschriftdes kundigen. Deze kwamen tot de conclu sie, dat het originele manuscript afkom stig was van Spaulding. Toen de mormonen stelden, dat hand schriftvergelijking op basis van fotoko pieën niet betrouwbaar kon zijn, moes ten zij aan de deskundigen ook het onderzoek van het origineel toestaan. Een van de drie handschriftdeskundi gen trok zijn oordeel in, de beide anderen bevestigden hun uitspraak. De drie Amerikaanse wetenschappers lieten ook de originele papyri van het Boek Abraham, - naast het „Boek van Mormon" de grondslag der mormonen. - onderzoeken door de Egyptoloog prof. Dee Jay Nelson. Deze kwam tot de conclusie, dat de papyri alledaagse begrafenispapyri waren, die niets van doen hadden met de patriarch Abra ham en ook niet uit die tijd konden stammen. In het congrescentrum Leeu wenhorst te Noordwijkerhout wordt zondag 17 september door de Franciscaanse Leke norde Randstad West een be zinningsdag gehouden voor tertiarissen, leden van Door- tochtgroepen, gebedsgroepen en belangstellenden. Het the ma luidt „Franciscus en de Kerk". Om elf uur Is er een eucharistieviering, gevolgd door een gezamenlijke lunch, om twee uur is er een medita tieve kruisweg en om vier uur een gebedsdienst. De Amerikaanse evangelist Billy Graham zal van zes tot zestien oktober een bezoek aan Polen brengen. Dit is zijn der de bezoek aan Oost-Europa, na dat aan Joegoslavië in 1967 en Hongarije vorig jaar. Hij bezoekt zes steden. Op 7. 14 en 15 oktober zijn er massale evangelisatiebijeenkomsten in Warschau. Kardinaal Valerian Gracias, aartsbisschop van Bombay, is na een langdurig ziekbed op 77-jarige leeftijd overleden. Kardinaal Gracias was de eer ste Indiase kardinaal. Paus Pius XII verhief hem in het KORTE METTEN consistorie van januari a 1953 tot deze waardigheid, ruim twee jaar na zijn aanstelling in Bombay. Het Vaticaan heeft bekendge maakt. dat bezoekers voortaan geen bjoemen meer mogen leg gen op de graven van pausen in de grotten onder de sint-Pie- ter. De dienst, die de grotten en de basiliek onderhoudt heeft geconstateerd, dat de bloemen de bezoekers het ade men in de slecht geventileerde ruimten belemmeren. Daarbij komt de wens van paus Paulus geen bloemen rondom zijn graf te leggen. Sinds 12 augus tus zijn zij dan ook wegge haald. De laatste jaren werden de meeste bloemen gelegd bij het graf van Johannes XXIII en PiusXII Met een serie lezingen in het Weense congresgebouw her denkt de Baptisten Wereldal liantie eind september het feit, dat de wederdoper Balt- hasar Hubmaier 450 jaar gele den als ketter werd verbrand. Hubmaier, oorspronkelijk katholiek priester, ging in 1522 over tot de hervorming, aanvankelijk in de geest van Zwingli. Later brak hij met Zwingli toen hij zich liet „we der dopen" en daarmee de kinderdoop verwierp. Hij werd een van de voormannen van de anabaptisten of weder dopers. die de voorlopers wa ren van de tegenwoordige baptisten. In 1528 werd hij als leider van de wederdopers in Wenen als ketter verbrand. Alle hoge verwachtingen ten spijt, gewekt naar aanleiding van het bezoek dat de Poolse partijleider Gierek eind vorig jaar aan paus Paulus heeft gebracht, zijn de betrekkingen tussen kerk en staat in Polen maar weinig verbeterd, integendeel. Ze zijn weer geraakt in de grauwe sfeer van alledag. Ook de ontmoetingen tussen de partijleider en kardinaal Wys- zynski in oktober en november vorig jaar in Warschau en Rome lijken weinig te hebben opgeleverd, behalve dan een groter aantal bouwvergunningen voor nieuwe kerkgebouwen. Niet werd tegemoet gekomen aan de eis tot erkenning van het publiekrechtelijk karakter van de kerk, die de bisschoppen herhaaldelijk hebben gesteld. Nog altijd heeft de kerk niet de beschikking over een eigen dagblad, noch toegang tot de massamedia Godsdienstige vieringen kunnen niet. zoals in Hongarije, via de radio worden uitgezonden. Kerkelijke week en maandbladen, waarvoor beperkingen bestaan in de oplage, staan aan scherpe censuur bloot. Geen verandering is er gekomen in de beperkingen, die de kerk zijn opgelegd bij opvoeding en onderwijs en evenmin in de discriminatie die katholieken ondergaan in het openbare, maat schappelijke en bedrijfsleven. Werd voorheen een en ander toegeschreven aan .weerspannig heid" van regionale partijfunctionarissen, nu wordt gesteld, dat de oorzaak moet worden gezocht bij een groeiende invloed van de dogmatici in het centale comité en het politburo. Voor de starre houding van de partij wordt daarbij in eerste instantie het politburolid Kama verantwoordelijk gesteld, samen met de in Moskou opgeleide referent Opara. Aan de versterkte positie van de dogmatici wordt het toegeschreven, dat verzoenende gebaren van partijleider Gierek tegenover de kerk de laatste tijd zijn uitgebleven en dat de „godsvrede" tussen partij en kerk aan het afbrokkelen is. Geld als wapen tegen bisschoppen VS De katholieken in de Verenig de Staten zouden hun bijdra gen aan de kerk maar wat moeten verminderen, wanneer de bisschoppen hun verzet te gen het persoonlijk wapenbe zit volhouden. Dit heeft de burgercommissie voor indivi dueel wapenbezit in de staat Washington gesteld in haar blad „Point blank". De groep verzet zich tegen de steun, die de bisschoppelijke commissie voor maatschappe lijke ontwikkeling en wereld vrede geeft aan het wetsont werp, dat scherpere controle mogelijk wil maken op per soonlijk wapenbezit. De com missie, waarin behalve bis schoppen ook leken zitting heb ben. heeft haar standpunt kort geleden nog eens nadrukkelijk bevestigd in een rapport over misdaad in de Verenigde Sta ten De Commissie stelt voor. dat ten minste twaalf miljoen kath olieken hun wekelijkse bijdra ge maar met één dollar per week moeten verminderen. Dat kost de kerk zo'n 650 miljoen dollar per jaar. De bisschoppelijke commissie verwacht, dat de actie van het burgercomité niet veel om het lijf zal hebben. Zij leidt dit af uit het feit, dat zij tot dusver maar weinig afwijzende reac ties heeft gekregen op haar steun aan de indivuele wapen beperking. Hf Voor vrouwen die met zorg en smaak hun mode kiezen signaleert Lampe de stoffen, kleurstellingen en modellen voor dit najaar. Deze herfst wordt het seizoen van rokken en blazers in be haaglijke tweeds, gekombineerd met i gebreide vestjes en romantische blouses. Met hun aangerimpelde mouwen en kleine kraagjes geven de blouses de puur vrouwelijke touch aan het anders zo strenge, mannelijke tweed. Afgebeelde modellen zijn uit de nieuwe Harmony kollektie. Waarin de modetrends harmo- k nieus samengaan met 7 stijl j,en vrouwelijkheid. Vx bewust en met smaak haar Kombinatie van blazer in visgraatmotief, met Donegal rok en hawl. De kleuren zijn o.a. beige 249.- ■Japon met pierrotkraag en ronde pas. In beige, grijs en bordeaux. "I f*Q Mt. 36 t/m 42. lUi/7 Gebreid vestje in groen,camel en donkerbruin. Mt. small en medium. C/(J, Blouse met ingeweven ruitje. In lichtbeige, rosebeige en taupe. Mt. 36 t/m 44. OtJ. Geplooide tweedrok.In grijs, bruin en bordeaux. QQ Mt. 36 t/m 42. 0*J» Mt. 36 t/m 42. Aangerimpelde tweedrok met grote ruiten. In beige/bruin en beige/ groen. f*Q Mt.36 t/m 44. OiJ," Diverse soorten netshawls. Vanaf 1 FT

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4