Grote politieke spanning rond ondernemingsraden Hoofdverdachte moord op Moro gepakt Maden tVdam Geen goedkope borrel in kantine justitie 2/ Rechtsaf door rood toestaan aan brom)fietsers Zoutzuur wolk bedreigde Delft ACTIES TEGEN ,FOUT' GEBRUIK ZIEKENFONDS Maatschappelijke vertrouwensbasis ontbreekt JK fieidae (Soma/nt lort Rapenburg 2, 2311 GC Leiden, pestbus 11. 2300AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank NV Leiden Drrecteur-hoofdredarteur I l Te'e,00n,ieS "7 K,aCh,en beZ°'9in8: *e' 071-122244 0800 toM900 uurf- Donderdag 14 september 1978, 68e jaargang na 21145 De rode schoentjes „De rode schoentjes", film geba seerd op het gelijknamige boek van Andersen op Ned. I om L19.00 uur. Om 22.10 uur docu mentaire „De slag om Duits land". Ned. II om 20.27 uur „Nicholas Nickleby" en om 22.10 uur Hier en Nu over Iran. isselvallig Eerst nog veel bewolking met plaatselijk regen, later van het westen uit ook opklaringen. Ma tige tot krachtige zuidwestelijke wind. Maximumtemperaturen ongeveer 19 gr. Morgen: zon op: 07.13 zon onder: 19.55. maan op: 19.16 maan onder 05.18, hoogw. 2.31-15.00 laagw. 10.37-22.57 ROTTERDAM Enkele we ken. nadat de af deling ..burger zaken" op het Rotterdamse stadhuis een OIR RP UI grond,ge zuiver ingsbeurt moest ondergaan in verband met een vlooienplaag, heeft diezelfde afdeling nu gro te overlast on dervonden van maden. Ze vie len uit het pla fond op bureaus en balies. Ambtenaren en publiek zijn verhuisd naar loketten buiten de bedreigde ione Op de balies in de door de plaag geteisterde iïdeling zijn bordjes met de opschriften ..gesloten wegens madenplaag"en ..geen woorden maar maden". Een paar maanden geleden, toen het kwaad zich al aandiende, zijn de overkappingen van de ruimten die uit verschillende lagen betimmering bestaan, grondig geïnspecteerd. Er werden toen nogal wat kadavers van duiven aangetroffen, die een voedingsbodem voor de maden bleken te zijn Men dichtte destijds kieren en naden om de duiven de toegang te ontnemen en maakte alles schoon. De aak leek afdoende verholpen, totdat dezer dagen de plaag m verhevigde mate kwam opzetten, (w.v.). V erkeersdeskundigen zinnen op wetswijziging PEN HAAG (ANP) Een werkgroep van verkeersdes- tondigen onderzoekt op het ogenblik de vraag of het tinvol is de verkeersregels zo te veranderen dat fietsers :n bromfietsers voortaan rechtsaf mogen slaan bij tfn op rood staand verkeerslicht. De werkgroep, waarin ondermeer de ANWB en Rijks- vaterstaat vertegenwoordigd zijn. laat zich daarbij eiden door de overweging dat "wachten voor rood" innig moet 4iij:i en blijven. Directe aanleiding voor ^t onderzoek is de constatering dat de "verkeershch- discipline" in ons land ver te zoeken is Gemeend dt dat door een aanpassing van de verkeersregels verkeersmentaliteit waarschijnlijk verbeterd kan irden. iderzoeken in de Verenigde Staten hebben uitgewe ken. dat de daar sinds veertig jaar gebruikelijke Yechtsaf-door-rood-regeling" niet onveilig is en er aanzienlijk bespaard wordt op tijd en brandstof. De egeling in Amerika is gebaseerd op het principe dat alle verkeer op kruispunten die door verkeerslichten {eregeld zijn. rechtsaf mag slaan, ook al staan de verkeerslichten op rood. Wel moet men voorrang verlenen aan voetgangers en aan het van links komende verkeer. Op kruispunten waar het "rechtsaf-door-rood" jevaar oplevert, zijn speciale borden aangebracht die langeven dat de manoeuvre hier niet is toegestaan. MILAAN (AP) Met de arrestatie van de 10-jarige Corrado Alunni, gisteren in Milaan, «eent de Milanese politie een doorbraak te lebben bereikt in het onderzoek naar de dood van Aldo Moro. Alunni zou de leider zijn geweest van de Rode Brigades die de ontvoering en de noord op de christen-democratische leider heeft litgevoerd. In de woning van Alunni waren, tldus de politie, grote hoeveelheden wapens, nunitie en springstoffen gevonden, alsmede Als een kangoeroebaby uit de buidel Op Schiphol landde gisteren het grootste transportvliegtuig ter wereld, de Galaxy C 5, uit Amerika. In de buik van het bakbeest werd het nieuwe straalvliegtuig voor de Nederlandse en Belgische luchtmacht, de F-16 vervoerd. Toen de laadneus opengeklapt werd. kwam het vliegtuig eruit rollen als een kangoeroebaby uit de buidel van moeder. Alleen niet zo vreedzaam... VAN AGT ZET CDA ONDER DRUK (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met een persoonlijke brief aan de CDA-fractie over het wets ontwerp-ondernemingsraden heeft pre mier Van Agt gisteren voor veel deining in deze fractie gezorgd. Hij heeft in zijn brief het standpunt van de CDA-fractie, dat de bedrijfsleiding niet aanwezig dient te zijn bij het bespreken van plannen, die niet buiten de raad om uitgevoerd kunnen worden, „niet aan vaardbaar" genoemd. De premier is het eens met de VVD-fractie, dat de bedrijf sleiding dit wel moet kunnen doen. De premier heeft in deze brief een dringend beroep op de CDA-fractie ge daan om hiermee niet in conflict met de WD te komen. De liberale fractie houdt namelijk vast aan wat hierover in het regeerakkoord is opgenomen. Van de druk van de premier op de CDA-fractie was gistermiddag de debat ten over de wijziging van de Wet op ae Ondernemingsraden niets te merken. CDA-woordvoerder van Zeil hield tij dens het debat nog steeds vast aan het hierboven vermelde CD A-standpunt. Daarmee komt deze fractie op één lijn met de PvdA. Wanneer het CDA formeel het betiwste wijzigingsvoorstel indient en wanneer mits dit wordt aanvaard is er een kans. dat de WD-fractie tegen het wetsontwerp zal stemmen. De liberalen willen in geen geval de bedrijfsleiding uit de ondernemingsraad verbannen. Veel zou, naar vanmorgen verluidde, afhangen van het antwoord van minister Albeda van Sociale Zaken op onder meer het CDA-standpunt. Tussen deze span ningen door speelt duidelijk een voorstel van D'66 mee, waarin is vastgelegd, dat de clirektie niet buiten de wens van de ondernemingsraad om bij de vergade ring aanwezig kan zijn. ifrAMHcaffBBgaatBaMw belangrijke documenten met inlichtingen over de organisatie en hun plannen voor nieuwe terreurdaden. De politie had de woning al enkele dagen omsingeld, maar zij wist niet dat de man op wie geloerd werd Alunni was. De terrorist had zijn uiterlijk dermate veranderd dat hij in het geheel niet meer leek op de foto die na de ontvoering van Moro op 16 maart verspreid was. Alunni stond als eerste op de lijst van gezochte personen. Alunni zou de leider van de Rode Brigades zijn geworden na de arrestatie van Renato Curcio in 1976. Curcio werd onlangs tot 15 jaar cel veroordeeld. Het verhoor van Alunni is direct begonnen. De man was al als .vermist' opgegeven sinds 1976. toen de politie in de stad Pavia een woning overviel waar men hem verwacht had te treffen Toen bleek ook dat het Alunni was geweest die een jaar eerder had deelgenomen aan de gewa pende overval op de gevangenis van Casale Monferrato, waarbij ondermeer Curcio werd bevrijd. Curcio werd overigens in 1976 opnieuw gearresteerd. De arrestatie van Alunni valt samen met een discussie in de Italiaanse pers over de rol van de christen-democratische partij bij de onderhan delingen over de vrijlating van Moro en de eisen die de Rode Brigades daarvoor stelden. DELFT (ANP) Een deel van Delft is gistermiddag be dreigd door een wolk zoutzuur- damp. De wolk ont stond als gevolg van een lek in de afvoerleiding van een fosfortrichlori- detank op het ter rein van Gist-Bro- cades. Fosfortrich- loride reageert di rect met water damp in de lucht en geeft zware witte zoutzuur damp. Bedrijfs- en ge meentebrandweer hebben de zoutzuur- dampwolk verdund. Twee Delftse politieagenten, één burger en drie NS-baanwerkers zijn behandeld met keelklachten, aldus een woordvoerder van de Delftse politie. De scheur in de fosfortrichlo- ridetank is tegen twee uur ontdekt door een toevallig passerende monteur. Binnen drie minuten kon de afsluiter in de afvoerleiding dicht worden gedraaid. Toen was ongeveer vijftig liter fosfortrich- loride ontsnapt. De brandweer zette vijftien hogedruk waterstralen in om de wolk te verdunnen. Om half drie was men de situatie meester. Direct na het alarm is evacuatie van de woonwijk en rond de gist- en spiritus fabriek overwogen. De windrichting maakte dat overbodig. ZEIST (ANP) De vereniging van Nederlandse Ziekendfondsen (VNZ) vindt, dat het bestaande verzekeringsstelsel kritisch moet worden doorgelicht om scheve verhoudingen tussen betaalde premies en verkregen rechten weg te nemen. Dit bleek gisteren in Zeist na afloop van een vergadering waarop het VNZ-bestuur zich heeft beraden over de in „bestek '81" neergelegde ombui gingsplannen van de regering. Het zit de ziekenfondsen niet zo lekker, dat iemand met een simpel bijbaantje waarmee hij of zij bij wijze van spreken 100,- ïn de maand verdient (het aantal gewerkte uren doet er namelijk niet toejdeel kan nemen aan de verplichte verzekering. De premie voor de werknemers is 4,1 procent van het loon (de werkgever betaalt ook 4,1 procent). Dat houdt in, dat iemand in een geval als dit voor 4,20 per maand recht krijgt op het volledige ziekenfondspakket dat rond 1000,- per verzekerde kost. Dat is doorgaans aanzienlijk voordeliger dan het afsluiten van een vrijwillige ziekenfondsverzekering (premie: 110,- per maand) of het zich door echtgeno(o)te laten meeverzekeren in een particuliere verzekering. VNZ-voorzitter H. J. Anbeek zei na afloop van de bestuursvergade ring, dat er legio van dergelijke gevallen zijn. Volgens hem zijn er ook vele rijksambtenaren die een bijbaantje nemen om op grond daarvan verplicht verzekerd te kunnen zijn. De rijksambte naren hebben zelf geen officiéle ziektekostenverzekering maar het Rijk betaalt hun een vergoeding voor de verzekering die ze zelf afsluiten. De VNZ meent, dat moet worden gekeken hoe aan dit soort „gebruiken" een eind moet worden gemaakt FNV over bestek'81: Nederland kan de Europacup wel •erg eten DSV manoeuvreerde zich nog in fen aardige positie door in Turkije nef 2—1 te verliezen. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Volgens de Fe deratie Nederlandse Vakbewe ging is geen enkele maatschap pelijke vertrouwensbasis aan wezig om een beroep te doen op de werknemers tot 1981 af te zien van reële loonsverhogin gen. Daarmee ontbreekt, aldus de FNV, tevens de basis aan de ombuigingsnota „Bestek '81", die daarom, aldus de fede ratie vandaag in een brief aan de Tweede Kamer volstrekt onaanvaardbaar is. Ook al, om dat het kabinet Van Agt „een overdosis aan vertrouwen heeft in het functioneren van parti culier bedrijfsleven". De FNV maakt het de Tweede Kamer opnieuw duidelijk, dat „Bestek '81" wordt afgewezen, omdat dit kabinet een totaal andere visie op de maatschappij heeft dan de FNV. „De huidige sociaal-economische en finan ciële problemen moeten in een fundamenteel andere richting en vanuit een fundamenteel an dere gedachtengang worden ge zocht", aldus in de brief aan de Tweede Kamer enkele dagen voordat (volgende week dins dag) de Miljoenennota van het kabinet-Van Agt verschijnt. Want „over democratisering en vermaatschappehjking van het economisch leven wordt nauwe lijks met een woord gerept" in Bestek'81. ADVERTENTIE Kunst aardewerkfabriek DE LEIDSCHE FLES Voor al uw relatiegeschenken. Inlichtingen: 071-134013 Plan minister Wiegel BB-kringen van 45 naar 30 DEN HAAG ANP Het aantal kringen van de Bescherming Bevolking (BB) wordt terugge bracht van 45 naar 30. Het aantal noodwachters wordt eveneens verminderd. Minister Wiegel, die met de reorganisa tie van de BB bezig is, wil het aantal noodwachters per kring op ongeveer 1100 brengen: per kring vier noodwachtcolonnes. In iedere kring zullen ook een heden moeten komen, die ge traind zijn in de bestrijding van atoom-, bacteriologische en che mische wapens. En verder een heden voor het onderhoud van verbindingen en voor het ge wondentransport Minister Wiegel, die dit gisteren in de Tweede Kamercommissie voor de civiele verdediging mee deelde, wees er verder op, dat de grenzen van de BB/kringen moeten samenvallen met die van de brandweerkringen. Daardoor zal volgens hem de samenwerking gemakkelijker worden. (Van een onzer verslag gevers) DEN HAAG In de Haagse horecawereld is - wederom - enige beroe ring ontstaan over het feit dat enkele ministe ries aan branchebederf zouden doen. Inzet is de door een onafhankelijke stichting geëxploiteerde bedrijfskantine, die na 1 januari volgend jaar opengaat in de laag bouw van de ministeries van Binnenlandse Za ken en Justitie aan de Ministerie: Schedeldoeksh aven In die bedrijfskantine wordt dan, aldus de Haagse horeca, ook na kantoortijd alcohol ge schonken tegen sterk gereduceerde prijzen. Dat wordt echter door een woordvoerder van het ministerie van Justi tie ontkend. Volgens hem schenkt dit ministe rie geen alcohol. Alleen wanneer zich speciale .gelegenheden voordoen kan een sherrytje ge schonken worden. De mogelijkheid bestaat ook voor personeelsver enigingen om de kantine af té huren voor feesten, „maar dan wordt er ge schonken tegen normale prijzen". Beatrix en Claus naar Jordanië DEN HAAG (ANP) Prinses Beatrix en Prins Claus zullen van 20 tot 24 november van dit jaar een bezoek brengen aan kroonprins Hassan Bin Talal en prinses Sarvath van Jordanië. In maart 1977 bracht het prinse lijk paar van Jordanië een be zoek aan ons land. Het konin krijk Jordanië is het dèrde land in het Midden-Oosten dat prin ses Beatrix en Prins Claus be zoeken. Eerder zijn bezoeken gebracht aan Israël en Egypte. ADVERTENTIE Luba barst van de ba nen voor korte en lan gere tijd in magazijnen fabrieken en buiten Met alle mogelijke pro dukten. Steek de han den uit de mouwen en kom nu naar Luba. Luba Uitzendburo Nieuwe Rijn 35 - Leiden tel. 071-140341 Geen krant ontvan gen? Bel tussen 18 00 en 19 00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog ge bracht //i V

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1