PvdA:Melding aan kinderrechter is overbodig en schadelijk Horeca had in 1977 een gunstig jaar Qeidó&QowuMit egering maakte 90s voorbehoud xportvergunning Koper zendschip Radio Del Mare was al failliet De valse keuze in Nicaragua d, estroopt rofwild in estaurants Bedrijfsleven kan veel meer besparen Let op! Deelnemer kennismarkt - met attraktieü nnenland LEIDSE COURANT - jstandtrekkers I zetten lift n Euromast •IERDAM (ANP) - Vijf »n van de Landelijke Orga- j tie Bijstandtrekkers (LOB) i ben gistermiddag de lift de Euromast in Rotterdam ïr"nl vijftal eiste dat de sociale n rzieningen niet worden aan- j eeniast, maar juist verbeterd. De met ioie Heus"- Dirk Vroome,. 1 als woordvoerder van de ,n bezetters optrad, liet de Rot- lamse loco-burgemeester de Pols, nog andere eisen jn, namelijk: verkorting van r\fwachttijden bij bezwaar- ^7 riften tegen beslissingen van At sociale dienst en het GAK, —1 jge in de eigen dossiers, en ire opvang en huisvesting ll|jjongeren. Nadat loco-burge- ster schriftelijke toezeggin- had gedaan, verlieten de de lift en gingen tegen [dernacht naar huis. Wetsontwerp hulpverlening weggelopen kinderen DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1978 PAGINA 13 (Van onze parlementaire redactie) met een amendement (wijziging) dat verzorgingsplicht heeft gefaald, terwijl DEN HAAG „Volstrekt overbodig, dg hulpverlener ertoe zou verplichten de hulpverlener zou kunnen denken -olfo ilr" nnjimHii mpvrnniv Hat aan hii aan ziin DÜCht Voldaan zelfs schadelijk", zo noemde mevrouw Haas-Berger (PvdA) gisteren in de Tweede Kamer de wijziging, die CDA en VVD willen aanbrengen in een door haar, samen met haar fractiege noot Roethof, gemaakt initiatief wet sontwerp, dat de strafbaarheid van de hulpverlening aan weggelopen minderjarigen wil opheffen mits die hulpverlening zorgvuldig is. Daartoe zou artikel 280 van het Wetboek van Strafrecht met één zin moeten wor den aangevuld. CDA en WD kwamen dinsdag echter onmiddellijk de kinderrechter te be richten over de verblijfplaats van de minderjarige. Daarbij zou de kinder rechter de mogelijkheid moeten heb ben om, indien hij dat nodig acht, de hulpverlening te doen beëindigen. Volgens mevrouw Haas levert een der gelijke melding alleen maar een onmo gelijke taakverzwaring voor de kinder rechter op, terwijl het allerlei negatieve effecten heeft. Voor de ou ders is het bedreigend omdat men of ficieel suggereert dat de ouderlijke dat aan hij aan zijn plicht voldaan heeft en verdere gesprekken met de ouders achterwege laat, aldus me vrouw Haas. De hulpverlener is vol gens haar beter dan de rechter opge leid om te bemiddelen in relatieconflicten. Bovendien heeft hij het vertrouwen van het kind De beide indieners van het initiatief- ontwerp zijn van mening dat de stra frechter (en niet de kinderrechter) achteraf zo nodig moet beoordelen of de hulpverlenen zorgvuldig heeft ge handeld. Hij zou daarbij de bestaande code voor het maatschappelijk werk als richtsnoer kunnen nemen. In die code worden tal van zorgvuldigheidsei sen genoemd. Vandaag discussieert de Kamer verder over dit onderwerp. In feite zijn de linkse partijen vóór en de confessione le partijen tegen het PvdA-ontwerp, zodat de WD een sleutelrol vervult. Anders dan twee jaar geleden bij de commissiebehandeling huldigt de WD nu vrijwel de mening van het CDA. „Komt dit", aldus de heer Roethof, „doordat de WD het wetsontwerp lie ver vanuit een politieke dan vanuit een juridische visie beoordeelt?". ipositie in Urenco-debat: onze parlementaire Ictie) N HAAG Het voorbe- od dat de regering heeft ormuleerd in de zoge- unde „letter of intent", urin aan Urenco Neder- ad een exportvergunning in vooruitzicht wordt ge in verband met de argenomen levering van rijkt uranium aan Brazilië It, volkenrechtelijk geen kele betekenis en dat is ook de reden dat de Bra- aanse regering er geen be- iwaar tegen heeft gemaakt. verklaarden de woord- jerders van de oppositie gis- lavond in het Tweede Ka- rdebat over de lawisseling inzake de leve- aan Brazilië. Met name iBeek (PvdA), Brinkhorst f® en Jansen (PPR) hekel- het feit dat van het door remier Van Agt geformuleer- voorbehoufi in de gewissel- nota's geen melding is ge lakt. „Zonder de schijn des aads op mij te willen la- a durf ik de gok aan: er irdt in 1981 door dit kabi- (als het er dan nog is) be- idgemaakt dat Urenco Ne- iland een exportvergunning ligt", Ter Beek. CDA-ér Van Houwelingen ïam tot eën heel andere mclusie. Naar zijn mening »ft de regering het voorbe- jud voor de volle honderd cent geëffectueerd. Het zal de praktijk zeker gaan inctio neren, aldus Van Hou- elingen, die verder zei dat „letter of intent" voor de rering een beslissende rol spelen. inister Van der Klaauw reen onze parlementaire redactie) HAAG - Minister Van Stee (Landbouw en Visse- heeft de Tweede Kamer eegedeeld dat de politie en algemene inspectiedienst in het ministerie bij hotels restaurants in de afgelo- ffl jaren géén overtredingen 'ben geconstateerd wat be- t het voorhanden hebben gestroopt grofwild of de len ervan, inspectiedienst voorziet in samenwerking met de olitie het grofwild dat legaal jhachtigd is van een wild- «rk (bijvoorbeeld uit herten- irken) dan wel anders dan jacht is verkregen, (bij- orbeeld door een aanrij- ing) waardoor het legaal in restaurant kan wor- hield staande dat er geen sprake is van een loos voor behoud. Hij zegde, evenals zijn collega Van Aardenne, de Kamer toe dat deze de ko mende jaren regelmatig op de hoogte gehouden zal worden van de ontwikkelingen, zowel wat de Urenco-levering be treft als ten aanzien van de voorbereiding van het ad hoe plutonium-opslagregime. Wat dat laatste betreft noemde Van der Klaauw de voorteke nen positief. Een deel van het debat werd besteed aan de relatie tussen regering en parlement in deze zaak. Zowel Brinkhorst als Van Houwelingen kwamen met een motie waarin de re gering gevraagd wordt dat vóór een'eventuele exportver gunning wordt verleend de Kamer zich over het: vervuld zijn van het voorbehoud moet kunnen uitspreken. Volgende week woensdag wordt het debat voortgezet. Straaljager neergestort Van een onzer verslaggevers) WEERSELO Een Northrop F-5 straaljager van de vlieg basis Twente, bestuurd door de tweede luitenant-vlieger F. H. Broens (23) uit Enschede, is gistermiddag in de buurt schap Lemselo bij Weerselo neergestort. Piloot Broens, die deel uit maakt van het 313 squadron wist zich met de schietstoel in veiligheid te brengen. De oor zaak van het neerstorten van de straaljager wordt geweten aan een technische storing. De dictator van de Middenamerikaanse staat Nicaragua, generaal Anastasio Somoza, doet het voorkomen alsof de gewapende strijd die hij tegen een deel van zijn volk voert, gericht is op het communisme. Alleen Somoza zelf kan het land leiden naar democratie en een hogere levensstan daard voor het volk, zo houdt hij de leiders in Washington op gezette tijden voor. Tot nu toe hebben de Amerikanen altijd wel oren gehad naar de woorden van de Nicaraguaanse dictator. Het dreigen met het communisme-spook blijkt Washington, waar de geest van McCarthy nog altijd niet helemaal is geweken, nog steeds een effectief middel om het vertrou wen in leiders te behouden die weinig prijs stellen op sociale veranderingen. Een rustig klimaat voor het gedijen van de Amerikaanse belangen in het land schijnt belangrij ker dan het bepleiten van sociale veranderingen. Het massale verzet in Nicaragua dat steeds meer het karakter krijgt van een burgeroorlog, maakt echter duide lijk dat Somoza met zijn leus: ik of de communisten, de (Amerikaanse) buitenwacht een vals dilemma voorhoudt. Niet alleen samenzwerende guerrilla's zijn tegen hem, maar ook allerlei andere bevolkingsgroepen zoals de massale algemene staking in het land bewijst. Washington heeft voor een ander beleid sterke troeven in Handen. Want niet alleen de huidige machthebbers in Nicaragua, maar ook de gewone man verwacht nog altijd (maar hoe lang nog?) dat het heil uit Washington komt. De Verenigde Staten maken echter nu een volstrekt machteloze en irrealistische indruk wanneer zij de partijen in het conflict oproepen de strijd te staken. Dat moment is helaas voorbij. Als Washington njet snel ingrijpt, zal het wel eens om te spreken met de woorden van de Nicaraguaanse priester-dichter Ernesto Cardenal te laat kunnen zijn „om Nicaragua te bevrijden". Het communis me-spook wordt dan werkelijkheid. Russische ambassade: „Band met Moskou niet verbeterd door weigering Sowj et-reis" DEN HAAG (ANP) De weige- ring van vier Tweede-Kamerle den, op uitnodiging van het Sowjetcomité voor veiligheid en samenwerking in Europa, een bezoek aan de Sowjet-Unie te brengen, draagt niet bij tot een versterking van de betrekkin gen tussen de Sowjet-Unie en Nederland, aldus heeft de woordvoerder van de Sowjet- ambassade in Den Haag ver klaard. De woordvoerder wilde niet in gaan op de vraag, of de uitnodi ging is gehandhaafd of inge trokken. Maar hij merkt wel op dat, gezien het niveau van de groep die naar Moskou zou gaan, een programma was uit gewerkt en dat de voorberei ding van een nieuw programma geruime tijd zal kosten. De kamerleden Klaas de Vries (PvdA), Ton Frinking (CDA) en Henk Waltmans (PPR) besloten afgelopen vrijdagavond hun voor zaterdagochtend geplande reis uit te stellen, omdat op dat moment het vierde kamerlid Hans Gualtherie van Weezei (CDA) om vermoedelijk politie ke redenen geen visum had gekregen. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG - De wet op de investering sregeling is een middel bij uitstek om energiebesparende investeringen in het bedrijfsleven te stimuleren. De huidige tijdelijke subsidieregeling voor dit soort uitgaven moet worden omgezet in een permanente. De invoering van een ener gieboekhouding moet worden gestimu leerd. Daarnaast kan een gecombineerde opwekking van warmte en electriciteit een belangrijke bijdrage leveren tot een verantwoord energiegebruik. Op een rijtje zijn dat de belangrijkste bevindingen van het door de Energie- raad uitgebrachte rapport „Energiebespa ring in bedrijf" dat inmiddels aan de mi nister van Economische Zaken is toegestuurd. En dat als richtsnoer ge bruikt kan worden bij het uitstippelen vqn een energiebeleid op de wat langere termijn. Stijgende energieprijzen en de na 1980 geleidelijk teruglopende aardgas- produktie maken een dergelijk onder zoek, dat zich tot het hele bedrijfsleven met uitzondering van de vervoerssector uitstrekte, noodzakelijk. De onderzochte takken van het bedrijfsleven nemen jaar lijks 45 procent van het totale Neder landse energiegebruik voor hun reke- ning.Hoewel exacte ramingen ontbreken,moet volgens het rapport een besparing van een kleine 10% mogelijk Bedrijven die het opwekken van warmte koppelen aan electriciteitsopwekking moeten letterlijk, aldus het rapport, reke nen op een dubbel rendement. Worden alle aanbevelingen, waaronder bijvoorbe eld ook een instructie aan het personeel, verbeterde voorlichting aan bedrijven, toepassing van isolatie opgevolgd, dan kan dat tot 1990 tienduizend nieuwe ar beidsplaatsen opleveren, aldus voorzitter dr. ir. A.P. Oele van de raad. I otel of re en benut. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Het radiozendschip „Aegir" (Radio Del Mare) is voor minstens een deel betaald met geld dat is onttrokken aan een faillissement, waardoor schuldeisers in dat faillisse ment zijn benadeeld. De Hagenaar Gerard van Dam, die naar eigen zeggen „samen met een stel oude vrienden en enthousiastelingen" de uit 1930 daterende Panamees „Ae gir" voor vijftigduizend gulden kocht, is in april 1975 failliet verklaard. Dit faillissement loopt nog steeds, zodat Van Dam niet bevoegd is tot zakendoen. De curator in het faillissement, mr. Dassen uit Den Haag, heeft inmiddels een civiele procedure aangespannen, om de koop van de Aegir nietig te verklaren, zodat de leverancier van het schip de aanbetaling die Van Dam al gedaan heeft - totaal 35.000 van de vijftigduizend gulden - terug moeten storten in de faillissementspot. Om dit te bewerkstelligen heeft Mr. Dassen het schip in Rotterdam aan de ketting laten leggen. Overigens dreigt ook voor de adverteerders van Del Mare een strafvervolging. De Amsterdamse officier van justitie, mr. Pieters, die belast is met het landelijk opsporingsbeleid inzake piratenzenders, zei hierover: „We moeten eerst nagaan of er wel sprake is van een contractuele overeenkomst. Bij Radio Amigo is al gebleken dat er geen contracten waren getekend, de advertentiespots werden alleen uitgezonden om de commerciële werfkracht van de zender te vergroten. In zo'n geval is het juridisch moeilijk de adverteerder te pakken, want er is geen sprake van een opdracht". Van Dam is nog steeds spoorloos. Hij heeft al eerder gezegd dat het hele zendavontuur hem ruim twee ton heeft gekost. De schamele opbrengst van de reclamespots - als daarvoor betaald is - hebben dat niet goed kunnen maken. Van Dam heeft nooit willen zeggen wie de eigenaars en sponsors van Radio Del Mare zijn. Naar verluidt zijn deze kringen nu alweer bezig via een ander schip een nieuwe zender, Northsea International, in de ether te brengen. rl DEN HAAG ANP De Nederlandse horecabe- A kijven hebben vorig jaar in totaal een omzet tl fan 6,4 miljard gulden bereikt. De omzetten van fusions, rusthuizen, kampeerterreinen, vakan- iehuizen e.d zijn hierbij niet meegerekend. De 'erkelijke omzet zal daarom nog hoger liggen. Het bedrijfschap Horeca, die dit vastgelegd heeft Q het jaarverslag-1977, wijst erop, dat deze Mrijfstak over 1977 tevreden mag zijn. De totale inzet in alle bedrijfstypen tesamen steeg met 2 procent. Hierbij was de zogenaamde maal- Iverstrekkende sector met een omzetstijging fan 17.4 Drocent een duidelijke uitschieter. Duide- wizel J g we lijk is echter ook geworden, dat de maaltijdver- strekkende sector haar groei vooral te danken heeft aan de chinees-indische restaurants. Dit aantal nam vorig jaar namelijk toe met 193 bedrijven en stond sinds 1977 op een totaal van 1451. In de horecasector verdwijnen echter nogal wat bedrijven, vooral in de hotelsector. Zo verdwenen vorig jaar 21 hotels, 20 hotel-cafes, 107 hotel-cafe- restaurants, 10 hotel-restaurants en 173 pensions. Het bedrijfschap gelooft, dat de zomertijd op de langere termijn een gunstige invloed zal hebben op de bedrijfsresultaten. KOMBINATIE MODE VAN IMS» EN SETTER LAINE steekt ver boven alles uit dat moet u ook komen zien en passen, u zult versteld staan van de mogelijkheden. KINDERMODE o.a. Barbara Farber, toonaangevend in de kinderkombinatiemode. Deze maand bij ons Corduroy midrib, echt Western model, kleur: bruin, zwart en marine alle maten 104-176 COLTRUIEN, ALLE MATEN KERMISPRIJS: 22,50 KERMISPRIJS: 9,50 Hoekbankstel, bruin rib, 2-zits en 3-zits Bankstel 3-zits 3-zits - 2-zits 2 fauteuils I fauteuil 995,- 1125,- 1275,- Weerbericht van vanmorgen 7 uur Ma*. Neer- SS. Eindhoven Den Helder Luchth. R'dar BerK£aux j FrUSkf' KT 1Pwsoons8<^^0 ^LEVERBAAR W ANOERE MATEN Deze hoogwaardige kwaliteitsmatras,vervaar, digt uit Draka Polyether SG40, dikte 14,5cm.en tweezijdig gestikt, heeft een zomer-en winterkant N00RDEINDE17 R0EL0FARENDSVEEN TEL 01713-2494 Stockholm Rome 'tocki Wenen Bürichonbew. Casablanca Las Palmas New York Tel-Aviv Een uitgebreide wolkenzone, waaruit op veel plaatsen tijde lijk nogal wat regen viel, trok in de loop van vandaag in ooste lijke richting over ons land. In Zuid-Engeland kwam er in dit regengebied ook onweer voor. Als deze storing ons land gepas seerd zal zijn, komt er een periode met enkele opklaringen. Op de Atlantische Oceaan onge veer 2500 km hier vandaan, bevond zich vanmorgen een de pressie met bij behoren regenzo nes. Dit weersysteem koerst in de richting van West-Europa en kan ons land morgen aan het eind van de dag bereiken, dus opnieuw toenemende bewol king en regen. In het tempera- tuurverloop komt weinig veran dering. Vooruitzichten voor zaterdag: opklaringen, ook enige tijd re gen. Middagtemperaturen onge veer 19 graden. Weersvooruitzichten in cijfers min temp: omstreeks 14 graden max temp: omstreeks 20 graden kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent kans op een geheel droog et maal: 40 procent, nmb. voor de temperaturen geldt voor vrijdag een marge van 2 graden en voor zaterdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13