Afrikaanse kunst in Pulchri Studio DENK AAN F0XY! Midden-Europes muziek in kasteel Hofwijck Haagse d van Paul van Vliet Vendoplan keuken van de maand: VROOMS DÜEESMANN NA DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 11 DEN HAAG - Het Afrika Instituut en de Witte Paters geven van zaterdag 16 t/m zondag 25 september een re prise van hun verkoopsexpo sitie van ruim een jaar gele den. Een totaal vernieuwde collectie authentieke Westa- frikaanse etnografica is te zien en te koop in Pulchri Studio, dagelijks van 10-17, des zondags 13-17 uur in Pul chri Studio. De expositie omvat maskers, voorouderbeelden, fetischen en gebruiksvoorwerpen van een aantal Westafrikaanse vol ken (stammen), zoals Mossi en Bobo (Opper-Volta), Dogon en Bambara (Mali), lbo en Yoru- ba (Nigeria), Bamum (Kame roen), Fanti en Ashanti (Gha na), Luba en Tsjokwe (Zaïre). Maskers en beelden vormen de verbinding tussen de mens en de geestenwereld, het geheel van de onbekende natuur krachten. De Afrikaan kan ze gebruiken om die machten ten Tweelingbeeldjes, de z.g. ibedji-cultus van de Yoru- bastam (Nigeria). goede te beïnvloeden. Niet al leen voor zichzelf, maar altijd voor het stamverband waarin hij leeft. De Afrikaanse plastiek stoort zich niet aan de juiste anatomi sche verhoudingen. Vrucht baarheidselementen worden sterk benadrukt, evenals de zintuigen. Diermaskers zijn al tijd enigszins mensachtig en door alles heen is er telkens de symmetrie, zo kenmerkend voor de authentieke stukken, gebruikt in de traditie van deze z.g. primitieve stammen, die overigens in het begin van deze eeuw Picasso, Matisse en anderen sterk hebben geïnspi reerd. Er zijn enkele opvallende stuk ken, o.a. een groot Epamasker van Yoruba, enkele zeer fraaie, bijna pop-art-achtige Ashanti tamtams en een varië teit boeiende diermaskers uit Opper-Volta. De officiële opening is op vrij dagavond 15 september door prof. dr. Th. D. van Baaren, hoogleraar aan de Rijksuni versiteit van Groningen, zelf verzamelaar en directeur van het etnografisch museum Ge- rardus van Leeuwen aldaar. Gisteravond vond in het Huy- gensmuseum „Hofwijck" een concert plaats, dat gegeven werd door het Amsterdams fluittrio; een in 1973 opgericht ensemble dat gevormd door de jonge musici Cecilia Oomes, fluit; Neville SchSfer, piano; en Ben Ligt, cello, reeds een om vangrijk repertoire heeft opge bouwd en zich in binnen- en buitenland een goede naam ver worven heeft. Van de op het programma voor komende werken van Dussek, Popper, Hummel e.a., denken we qua muzikaliteit en originali teit in de eerste plaats aan het eveneens uitgevóerde „Trio" van de Tsjechische komponist Bohuslaw Martinu. Een werk, waarin fluitiste, cellist en pia nist, weliswaar onafhankelijk van elkaar musicerend, mèt el kaar een fraaie eenheid in het samenspel vormden. Techniek, fantasie en expressiviteit leid den hierbij tot een verrassende, doorzichtige vertolking. In Bartóks Suite Paysanne Hon- groise voor fluit en piano, waar in door deze komponist op niet te evenaren wijze de Hongaarse volkskunst met de muziek ver bonden is, wist Cecilia Oomes te boeien, hierin voortreffelijk terzijde gestaan door pianist Schafer. Het is overigens toe te juichen dat na de pauze de Hongaarse Rhapsodie opus 68 voor cello en piano van de minder beken de Boheemse komponist David Popper werd uitgevoerd. Dit heeft in belangrijke mate er toe bijgedragen dat een afwisselend geheel kon ontsaan. DEN HAAG Binnenkort verschjint een nieuwe LP van Paul van Vliet. De opbrengst ervan komt voor een deel ten goede aan de Haagse Kunst kring om te helpen bij de dek king van het tekort dat is ont staan door de recente restaura tie van het gebouw aan de Denneweg. Het repertoire van de LP is toegespitst op Den Haag, de stad waar Paul van Vliet gebo ren en getogen is. De titel is „Paul van Vliet - Haagse Din- en de LP bevat liedjes, waarmee Paul in zijn jonge jaren groot succes oogstte en latere liedjes en conferences, waarmee hij definitief zijn repu tatie vestigde. De plaat is van 27 september af verkrijgbaar in het gebouw van de HKK, Denneweg 64 (ook als mucicassette). Op 30 septem ber wordt de LP officieel gepre senteerd. Paul reikt de plaat dan uit aan burgemeester Schols van Den Haag. Man die Van Goghvernielde weer vrij Kindertheater in het HOT DEN HAAG Op de zondagen 17 en 24 september begint het Kindertheater Pssstt in het HOT met de try-outs van de nieuwe produktie 'Het teken van Az'. De première is op zondagmiddag 1 oktober en t/m Open dag ZOETERWOUDE Zaterdag 16 september zal er voor belang stellenden gelegenheid zijn het multifunctioneel centrum aan de Oranjelaan te bezichtigen. Van 17 tot 21 uur in de namid dag krijgt eenieder de gelegen heid het gebouw van binnen nauwkeurig te bekijken, voor het op 19 oktober officieel geo pend wordt. Poolse kunstenaars geïntimideerd WARSCHAU (UPI, DPA) - De andersdenkende Poolse actrice Halina Mikolajska, lid van het comité voor sociale zelfverdedi ging in het land, heeft gisteren geprotesteerd tegen wat zij noemt „een poging tot intimida tie van culturele kringen in Po len". Zij doelde hiermee op het recente proces tegen vijf leden van het studententheater in Poz- nan. Vorige week werden twee daarvan veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens niet betalen van de bus in War schau en geweld tegenover een beambte van het vervoerbe drijf. Rovers plunderen huis componist I ROME In de nacht van maandag op dinsdag hebben zes met pistolen gewapende ge maskerde mannen de villa van I de Duitse componist Hans Wer- f ner Henze overvallen en behal ve 200 dollar aan contanten, i horloges en juwelen buitge maakt, aldus de Italiaanse poli tie. De componist, zijn vrouw en vijf gasten zaten aan het diner toen de overvallers de villa van de componist te San Mario, onge veer 27 kilometer ten zuiden van Rome, binnenvielen. De aanwe zigen werden gebonden, waarna de overvallers hen en het huis doorzochten op kostbaarheden. Romeinse tempel ontdekt in West-Duitsland DÜSSELDORF - Bij het West- duitse Xanten am Niederrhein zijn een Romeinse tempel en een goudschat gevonden. Ter plaat se wordt gewerkt aan de opgra ving en gedeeltelijke recon structie van de verzonken stad Colonia Ulpia Traiana. De gevonden tempel is architec tonisch gezien de belangrijkste die tot dusver ten noorden van de Alpen is ontdekt. De resten van het heiligdom zijn aange troffen onder een humuslaag bij de plaats waar vroeger een to ren stond die deel uitmaakte van de haven van Colonia Ulpia Traiana. De tempel werd vermoedelijk door handelaren en reizigers gebruikt om de god Mercurius te offeren. Het gebouw zou in de tweede eeuw na Christus zijn opgericht. AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft de 33-jarige kunstenaar M.R. uit de hoofd stad ontslagen van rechtsver volging en op vrije voeten ge steld. Hij was volgens de recht bank niet toerekeningsvatbaar, toen hij op 25 april met een mes twee lange sneden gaf in het „Zelfportret met grijze hoed" van Vincent van Gogh. Dit ge beurde in het Amsterdamse mu seum, dat de naam van de meester draagt. De officier wil de, dat R. voor zijn daad ter beschikking van de regering zou worden gesteld. 19 november zijn er elke zon dagmiddag voorstellingen. De tekst en regie zijn van Her man Frank met als spelers: Herman Frank, Jan Nonhof, Stef Feld, Nico van Leeuwen en Marian Vloedgraven. Vendoplan zekerheid Keukens verkopen is een vak apart. Daarom heeft Vroom Dreesmann het keukengebeuren in handen gegeven van een gespecialiseerd bedrijf met een jarenlange ervaring op dit gebied. Uw eerste zekerheid: op de dag van aankoop kunt u de dag van aflevering al exact afspreken. Vendoplan kwaliteit Bij Vendoplan vindt u keukens van uitstekende kwaliteit. Dat ziet u direkt als u let op de stalen scharnieren en ladegeleiders. Gemaakt voor jaar-in-jaar-uit perfekt funktioneren. Natuurlijk zijn ook de inbouwapparaten en werkbladen van uitstekende kwaliteit. Vendoplan keuze Vendoplan biedt keukens in diverse kleuren kunststof: vele kleuren hout en natuurlijk ook kunststof gekombineerd met hout. Gemaakt voor elke smaak en passend bij ieder interieur. Daarnaast vele mogelijkheden in de bij-de-tijdse inbouwapparaten en werkbladen. Maar ook met uw bestaande apparaten willen wij graag rekening houden. Vendoplan garantie en service Vendoplan garandeert de komplete keuken en daarom ontvangt u dan ook een origineel Vendoplan garantiebewijs. En voor service kunt u altijd op Vendoplan rekenen omdat Vendoplan een landelijke service-organisatie heeft. Garantie en service zoals u dat ook van Vroom Dreesmann gewend bent. Vendoplan duidelijkheid Bij Vendoplan krijgt u een foto van uw keuken vóór dat u koopt. Als u de maten van uw keuken ruimte meeneemt kunt u samen met de Vendoplan vakman uw keuken ontwerpen. Zó kompleet kreeg u uw toekomstige keuken nog nooit te zien! Vendoplan maatwerk Een Vendoplan keuken past altijd. Er zijn namelijk vele soorten kasten in 30-45-50-60-90-100 en 120 cm breed. Voor hoek- keukens zijn er natuurlijk hoek kasten en carrouselkasten en voor kleine ruimtes zijn er pas- en vulstukken. Het aantal kombi- natiemogelijkheden is vrijwel onbeperkt. Dus maatwerk verzekerd van wand tot wand. iperkt. Dus maatwerk j ïkerd van wand tot wand. j deze keuken kan worden uitgebreid naar uw speciale situatie. Dus een rasechte aanbouwkeuken. 10 oktober 1978 Leiden - 2e etage Voel je nét zo lekker als Foxy in het nieuwste borgjack. 36-40. 130; eBreestraat 131-133

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11