I ZORG OM AAW-UITKERING INVALIDE GEHUWDE VROUW „De waarheid over Vermaning" in boekvorm Eerste Kamer akkoord met integratie van kinderbijslag en -aftrek Rechter moet bemiddelen tussen ouders en weggelopen kind Eis van zeven weken en tbr voor nepgraaf };da EN VVD WILLEN PVDA—ONTWERP WIJZIGEN: ortingen c nduidelijk CDArdirecteur niet bij ondernemingsraad PREMIE EIGEN HUIS VAST AAN INKOMEN onderd kilo lasj vervoerd: 1/2 jaar Terugwerkende kracht" onzeker weer INNENLAND LEIDSE COURANT" WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1978 PAGINA .9 (van onze parlementaire redactie) HAAG CDA en VVD willen dat de kin- rechter de mogelijkheid krijgt om te bemid- m tussen ouders en weggelopen kinderen en daarbij geen leeftijdsgrens wordt gesteld. Al- j dan kunnen de beide regeringspartijen ak- ord gaan met het initiatief-wetsontwerp van •v Jde PvdA-Kamerleden Roethof en Haas-Berger, ontwerp komt zoals gisteren reeds gemeld er op neer dat de strafbaarheid van degene die weggelopen minderjarigen opvangt, niet van toe passing is als gehandeld wordt „in het kader van zorgvuldige hulpverlening aan de minderjarige van twaalf jaar of ouder". Daartoe moet artikel 280 van het Wetboek van Strafrecht worden gewijzigd. Overigens waren alle partijen in de Tweede Ka mer het er gisteren over eens dat een algehele herziening van het jeugdrecht gewenst is. De WD-woorvoerder Nijpels diende dan ook een motie in met het verzoek aan de regering om op zo kort mogelijke termijn met initiatieven ter ver betering van de rechtspositie van minderjarigen te komen. Zoals te verwachten was werden er nogal wat bezwaren geuit tegen het voorgestelde criterium van de zorgvuldigheid. Mevrouw Wessel-Tuinstra van D'66 vroeg de initiatiefnemers om die zorg vuldigheid nader in de wet uit te werken. Ze noemde daarbij de controleerbaarheid van de hulpverlener en een recht van informatie van de kant van de ouders, die toch in ieder geval zou den mogen weten in wat voor soort handen hun kind is. Het probleem van de weggelopen kinderen is vol gens de meeste partijen een symptoom van de veranderde samenlewving. In het begin van de 'jaren zeventig werdén allerlei opvangcentra in het kader van de zogenaamde alternatieve hulp verlening opgericht, maar in 1973 verklaarde de Hoge Raad dit in strijd met de bestaande wet. Vandaag gaat de Tweede Kamer verder met de behandeling van het PvdA-wetsontwerp, dat drie jaar geleden al werd ingediend. rs Imerlid De Graaf: lij m o-claim hti J[N HAAG (ANP) - Het PvdA- "j,° nierlid De Graaf vindt dat ^'{duidelijkheid moet komen de no-claim kortingen die iven worden door autover- raars. amervragen signaleerde De af gisteren dat de bijna hon- Nederlandse autoverzeke- irs er niet minder dan 25 jen kortingen op na houden 'nl 38 variaties voor bereke- g van korting na een schade. 110 socialist wil van de ministers pr Ruiter (justitie) en Tuynman >ev rkeer en waterstaat) weten t zij denken te doen aan die me fwar om de consument enige jee idelijkheid te verschaffen. j® abinet: Snel andpunt over indpolitiek an onze parlementaire redac- N HAAG Het kabinet wil spoedig mogelijk een stand- bepalen over de grondpo- In de volgende week verschijnende toelich- op de rijksbegroting zullen iver al mededelingen ge worden. ii minister Beelaerts van [and (Volkshuisvesting en itelijke Ordening) gisteren .staartje" van het vorige donderdag gehouden wo- •uwdebat. Hij deelde mee i het kabinet al gesproken ;r de grondpolitieke wets- erpen, „maar nu is er spra- van enige vertraging als ge lig®van de ziekte van minister Ruiter (Justitie)", aldus de rindsman. Éen brandweerwagen, op weg naar een uitslaande irand in de Rotterdamse iinnenstad, moest gisteren plotseling uitwijken voor een overstekend kind. De chauffeur verloor de macht over het stuur en ramde een slagerswinkel aan de Asterstraat. De materiële schade was groot, nie mand werd gewond. STORMSCHADE De storm van de afgelopen dagen heeft in sommige delen van het land vooral schade toegebracht aan de gewassen op het land. Op de foto tracht een groentekweker in Sprang Capelle wat orde te scheppen in zijn veld met stokbonen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De CDA-fractie in de Tweede Kamer vindt dat de directeur van een bedrijf niet aanwezig mag zijn bij vergadering van de onderneming sraad, waarin belangrijke besluiten wor den genomen of adviezen aan de direc tie worden vastgesteld. Het CDA sluit zich wat dit betreft aan bij de mening van PvdA, PPR en D'66 en stelt zich daarmee lijnrecht op tegenover zijn coa litiepartner, de WD. Dit is gisteravond iaat nog gebleken- waardoor er spanning ontstaan is tussen CDA en WD-fracties. Vanmorgen tij dens het Kamerdebat over de herziening van de Wet op de Ondernemingsraden, is dit in de Tweede Kamer naar voren ge komen. Volgens de nieuwe wettelijke re gels zullen ondernemingsraden meer rechten en bevoegdheden krijgen dan tot nu toe het geval is. Twee jaar geleden legde het kabinet-Den Uyl al de basis voor de herziening van de Wet op de Ondernemingsraden, maar dit ontwerp is in de Kamer nooit afgehandeld omdat het kabinet ten val kwam. Het kabinet- Van Agt veranderde echter weer een aantal punten in het ontwerp van het vo rige kabinet, waardoor het ook voor de WD aanvaardbaar werd. „Die verande ringen waren deels verbeteringen, maar ten dele ook afzwakkingen van het oor spronkelijke ontwerp", zo zei PvdA- woordvoerder Stan Poppe gisteravond Hij werd daarin gesteund door de woordvoerder van D'66 en PPR. Verbete ringen vond men onder meer de bepalin gen, dat Ondernemingsraden het recht krijgen te adviseren over nieuwe vesti gingen of het aangaan of beëindigen van fusies en andere samenwerkingsvormen alsmede het verbod tot ontslag van leden van een ondernemingsraad. Veel kritiek hadden dé oppositiepartijen echter op de nieuwe bepaling, dat een directeur aanwezig mag zijn bij belan grijke besluitvormende vergaderingen van de ondernemingsraad, om ook zijn mening naar voren te brengen. De oppo sitie kreeg hierin echter steun van CDA- woordvoerder Van Zeil, die zei dat de directeur van een onderneming in specia le overlegvergaderingen met de onderne mingsraad voldoende gelegenheid krijgt om zijn eigen standpunt te verdedigen. De WD houdt zich echter aan wat hie rover in het regeerakkoord is opgenomen. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - De Eerste Ka mer heeft zich gisteren akkoord verklaard met het wetsontwerp tot integratie van de kinderbij slag en de kinderaftrek. Vanaf 1 oktober wordt daardoor de situatie, dat'op loon- en inkom stenbelasting geen kinderaf trek meer wordt toegepast, wat dus belastingverhoging bete kent. Daar staat dan tegenover dat de kinderbijslagen worden verhoogd, per saldo betekent dit, dat men er tot een salaris van 40 a 50.000 gulden in inko men gelijk blijft of er iets op vooruit gaat. Daarboven ver liest men een stukje inkomen. Het gaat hier om de eerste fase van de herziening van de kin derbijslag. In de tweede fase zal, zo is het regeringsplan,- de dub bele kinderbijslag voor 16- en 17-jarigen worden afgeschaft en wel per 1 januari. Daar is vrij wel iedereen tegen. CDA- woordvoerder Franssen zei gis teren in hekelende bewoordin gen dat er telkens ad-hoc-beslis- singen worden gevraagd en dat men daardoor geen duidelijk beeld krijgt van de feitelijke inkomensverhoudingen. Staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken beloofde, dat hij het komende, zeer negatieve ad vies van de Sociaal-Economi sche Raad over de tweede fase serieus zal bezien, maar afgaan de op wat er reeds over bekend is geworden verwachtte hij geen belangrijke wijziging in de plan nen. Zijn minister, de heer Albe- da, noemde de kinderbijslago peratie passend in het geheel van de ombuigingsplannen. KRANS Bemanninsleden van de „Rainbow Warrior", het schip dat wordt ingezet tegen de commerciële walvisvangst, hebben gisteren in Zeist een krans gelegd bij een harpoenkanon van een van de jagers van het voormalige Nederlandse walvisschip Willem Barentsz. De bemanningsleden wilden met deze actie de aandacht erop vestigen, dat schepen als de Willem Barentsz verantwoordelijk zijn voor de decimering van de walvissen. Onno Haaitsma exposeert van 16 september - 6 oktober teke ningen in Galerie Arti/Shock, Schoolstraat 26 Rijswijk. Registratie van gebruik dwang in psychiatrie DEN HAAG (ANP) - Psychia- trische inrichtingen, ziekenhui zen met een afdeling psychia trie en verpleeghuizen voor geestelijk gestoorden, gaan in november registreren hoe vaak er dwangmiddelen worden toe gepast. Onder dwangmiddelen worden verstaan: spanlakens, isoleer cellen, dwangbuizen en zware kalmerende middelen. Deze re gistratie zal als richtsnoer die nen bij de voorbereiding van een meer uitgewerkt systeem. Staatssecretaris Veder-Smit (Volksgezondheid) antwoordde dit gisteren op vragen van het Tweede Kamerlid voor de PPR, Ria Beckers. Er bestaat momen teel wel een registratieplicht, maar daaraan wordt weinig meer de hand gehouden, mede omdat de omschrijving van het begrip dwangmiddel is verou derd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft gistermiddag een motie van de socialist Kombrink aanvaard, waarin de regering wordt gevraagd het toekennen van een premie voor de aankoop van een eigen woning, afhankelijk te stellen van het inkomen van de aanvrager. Vóór de motie stemden de linkse fracties plus de WD. Het CDA verklaarde geen behoefte aan de motie te hebben, omdat staatsse cretaris Brokx van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening al aankondigde dat in de toelichting op de begroting van 1979 dat plan al vermeld staat. De Kamer verwierp een motie -eveneens door Kombrink ingediend - waarin voorgesteld werd de subsidietabel voor huurwoningen per 1 juli aan te passen, en de maximum-huurgrenzen in heroverweging te nemen. Voor stemden alleen PvdA, PPR, CPN en PSP. ALKMAAR (ANP) - Voor de rechtbank in Alkmaar is gis teren tegen de in Rotterdam wonende D. W. (56) een maand en 21 dagen gevangenisstraf geëist met aftrek en onvoor waardelijke terbeschikking stelling van de regering. De man had zich in 1977 uitge geven voor dr. H. de Bourguig- non, een Franse graaf en op basis daarvan een inwoner van Den Helder bewogen, hem 25.000 gulden te geven. Hij schermde daarbij met de me dedeling, dat hij zakelijke en persoonlijke relaties had op de Franse ambassade, diploma tieke onschendbaarheid ge noot, persoonlijke relaties had met oliemagnaten en in Fran krijk over uitgebreide wijn gaarden en een kasteel be schikte. De gedupeerde, een verzeke ringsagent, was zozeer in een hem door de „graaf De Bour- guignon" geboden gelegenheid tot samenwerking op het ge bied van olietransacties geïn teresseerd dat hij een architec tenbureau in Den Helder op dracht gaf voor het ontwerpen van gebouwen, tanks en op slagplaatsen. Dit bureau claimt daarvoor thans een vor dering van 215.000 gulden. Verder had de benadeelde ver zekeringsagent zijn familie uit Nieuw-Zeeland laten overko men. Kosten 100.000 gulden. „Dit is voor het eerst in mijn praktijk dat ik tekeningen van luchtkastelen heb gezien", zei de officier van justitie, mr. W. Jansen. Hij betoogde dat deze bedrieger zichzelf bedroog. „Hij trok een facade van leu gens en bedrog op en voerde zelfs met de burgemeester van Den Helder besprekingen over de bouw van een groot com plex voor de opslag van olie". Uitspraak 26 september. EN HAAG (ANP) 1 De officier van stitie bij de Haag rechtbank heeft steren gevange- sstraffen van zes Eken tot anderhalf >r geëist in een »k waarbij het ng om het vervoer fo honderd kilo sï- nofdverdachte ss een 31-jarige otterdammer, te-, •n wie de zwaarste straf werd geëist. Hoewel de man vol hield niets meer te zijn geweest dan een „simpele koe rier", bleek dat hij al eens eerder bij een hasj-smokkel was betrokken. Bo vendien vond de po litie in zijn woning een aantal verdo vende middelen, plus bankafschrif ten waaruit bleek dat hij voor 330.000 gulden vreemd geld had gewisseld. En bij zijn aanhouding had hij de man trok van sociale za ken tachtigdui zend gulden op zak. Bij de" zaak was ook een illegaal in ons land wonende En gelsman betrokken, die in Spanje al eens voor hasjsmokkel tot twaalf jaar was veroordeeld. Hij werd bij de troons bestijging van ko ning Juan Carlos vrijgelaten. De offi cier zei het te be treuren dat wel een deel van de hasjlijn was opgerold, maar dat nu ook weer de. grote bazen buiten schot blijven. UTRECHT (ANP) De kans bestaat dat zelfstandig of in het bedrijf van hun man werkende gehuwde vrouwen die voor 1 januari 1978 invalide waren, tegen hun verwachtingen in na 1 januari 1979 geen uitkering krijgen in het kader van de algemene arbeidsongeschikt heidswet (AAW). De aanspraken voor gehuwde vrouwen gaan op 1 januari 1979 in, maar de regering wil voor die tijd nog een" wets wijziging doorvoeren om de terugwer kende kracht aan deze regeling te ontne men. De bedrijfsvereniging voor detailhandel, ambachten en huisvrouwen (Detam) is daar bepaald niet mee ingenomen. De- tam-voorzitter F. van der Gouw noemde 'het standpunt van de regering vanmid dag op de vergadering van de ledenraad in Utrecht „in hoge mate bevreemdend. Hij zei, dat het nog nooit is gebeurd dat mensen die al aan de voorwaarden van de wet voldoen voordat die wet in werk ing treedt, van de aanspraken worden uitgesloten. Volgens de heer Van der Gouw komt daar in dit geval nog de „nare omstandig heid" bij, dat de huidige wetsbepalingen bij honderden invalide vrouwen de ver wachting hebben gewekt dat zij bij het intreden van het nieuwe jaar aanspraak op een AAW-uitkering kunnen maken. De Detam heeft op grond van deze bepalingen een enquête gehouden onder de gehuwde vrouwen orh de uitkering straks tijdig te kunnen verzorgen. Het ingevulde enquêteformulier deed tevens dienst als voorlopige melding. Meer dan 2000 invalide vrouwen hebben het formu lier teruggestuurd. WMEN - Op hun uitnodiging gaat Tjerk Ermaning, de wegens vervalsing aange- iaagde Nederlandse amateurarcheoloog, *ee weken met vrienden op vakantie in - fenkrijk. Het maakt een reis langs een total belangrijke vindplaatsen van werk- i?en de oude en midden steentijd. (t gaat enkele opzienbarende clacton- todsten uit Franse bodem overhandigen to het nationaal museum voor prehisto- f en wil nadere ieformatie inwinnen is de eerste keer in zijn leven dat Tjerk in Frankrijk komt. Het is niet uitge sloten dat Vermaning kennis zal maken met zijn Franse lotgenoot Fradin, die on langs gerehabiliteerd werd nadat hij meer dan vijftig jaar geleden was beschuldigd van oplichting en vervalsing van prehisto rische werktuigen. De zaak Fradin is vrij wel identiek aan de Nederlandse affaire- Vermaning. Fradin liep op 1 maart 1924 als 17-jarige boerenknecht achter de ploeg op een akker in Glozel, een gehucht tussen Vichy en Rouen. Hij legde er een aantal stenen bloot die zelfs hem als leek op ar cheologisch gebied als bijzonder voorkwa men. Hij meldde zijn vondst maar nie mand in bet archeologische wereldje van Frankrijk wist wat hij met de vondst aan moest. Het gemakkelijkste leek de jongen belachelijk te maken, af te schilderen als iemand die geen verstand van zaken had en beren op de weg zag. Later werd de jonge Fradin zelfs beschuldigd van fanta sie, oplichterij en vervalsing. Gelukkig kwamen er toen mensen die het voor de boerenjongen opnamen maar het duurde bijna een halve eeuw voordat hij, nu een enzeventig jaar oud, aan het begin van dit jaar in zijn "goede naam werd hersteld. Dat was mede het gevolg van de publikatie van het boek l'Affaire Dreyfus de la Prehistoire". Ook Tjerk Vermaning heeft vrienden, tien schrijvers die op het punt staan in een boek de waarheid over de zaak Vermaning te publiceren. Het boek bevat een hoofd stuk over de juridische dwalingen in het proces dat zich nu al van 18 maart 1975 voortsleepft. Het wijdt voorts aandacht aan psychologische aspecten ervan en aan de wetenschappelijke waarde die men moet hechten aan uitspraken van medewerkers van het biologisch-archeologisch instituut inGroningen. De schrijvers willen in een open brief aan alle uitgevers in Nederland vragen of ze willen meewerken aan de re habilitatie van Vermaning door de uitgave van het boek mogelijk te maken. Intussen is ook de vereniging van „Actieve praktijkarcheologen in Nederland" (APAN) in oprichting. Aanleiding is de grote onge rustheid die in de kring van Nederlandse praktijkarcheologen is ontstaan over de wijze waarop Tjerk Vermaning wegens vervalsing is aangeklaagd, terwijl er nu ruim drie jaar later nog geen duidelijkheid bestaat over het ten laste gelegde. De naam praktijkarcheologen is gekozen om de groep van onbetaalde particuliere ar cheologen aan te duiden. De term ama teur-archeoloog komt daarmee te vervallen, omdat die te zeer in neg verbonden met hobbyisme. Het wisselvalige weertype houdt aan. In een westelijke stroming, die zich van de Atlant- sche Oceaan tot boven west-Eu ropa uitstrekt, trekken fronten- systemen en zwakke ruggen van hoge luchtdruk oostwaarts. Het koufront van een depressie bij IJsland bevond zich vanmorgen boven Ierland en zal ons land vannacht en morgenochtend passeren. Hoewel dit front niet erg aktief is moet toch met plaatselijk regen rekening wor den gehouden. Later op de dag kan morgen hier en daar een bui vallen. In het temperatuur- verloop komt maar weinig ver andering. Een zomers weertype met maxima rond de 30 graden handhaaft zich in Spanje en Italië, maar in Joegoslavië is het weer tijdelijk van slag af. Er rijn daar flinke buien gevallen, met plaatselijk meer dan 30 mm regen. Vooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 1 tot 8 Min. temp» omstreeks 12 gra den. Max. temp.: omstreeks 19 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op en geheel droog et maal: 50 procent. Weerbericht van vanmorgen 7 uur Weer wbew De Bilt Barcelona Stockholm

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9