Vijf Westduitse theologen brengen kerk derde wereld in aandacht Katholiekendag Vannacht nog bloedige gevechten in Masaya Tyfus bij Britse passagiers op Russisch lijnschip Frambozenvla halve liter tijdelijk Meningsverschil Nkomo-Moegabe over Rhodesïè beraad Nieuwe voorstellen van Israel in Camp David kerk wereld Korte metten BUITENLAND LEIDSE COURANTWx WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1978 pagina 7 Goedkoper vliegen met slordiger vliegtuigen LONDE/M (AP) Namens de Britse staatsluchtvaartmaat schappij Britisch Airways is gezegd dat veel vliegtuigen die worden gebruikt voor vervoer op lange afstanden tegen sterk verlaagde prijzen, niet meer zo goed (kunnen) worden schoon- gehouden als vroeger. Door cabine-personeel was met een staking gedreigd omdat men bezwaar had te werken in „vuile vliegtuigen" waarin zich nogal eens storingen voordeden in „installaties" voor het reizend publiek, zoals toiletten en voed- selafdelingen. De woordvoerder van de B.A. verklaarde: „Enige van onze machines voor de langen af stand zijn niet zo schoon als zij behoorden te wezen omdat zij, in het kader van de „lage tarie ven-revolutie", soms onophou delijk moeten worden ge bruikt". -■r~ Dekking zoekend achter hun jeeps controleren leden van de Nicaraguaanse Nationale Garde de straten van Masaya dat gisteren het toneel was van zware gevechten. SOMOZA: „WIJ KRIJGEN DE OVERHAND" MASAYA (AP-UPI) In de afgelopen nacht zijn er in talrijke steden in Nicaragua opnieuw bloedige gevechten geleverd tus sen rebellen die trachten de regering van Anastasio Somoza omver te werpen, en troepen van de nationale garde. Duizenden vluchtelingen uit Nicaragua zijn reeds de buurlanden Honduras en Costa Rica bin nengetrokken. v Uit nog niet bevestigde berichten kon blij ken dat het Sandinistische bevrijdingsfront er alles op zet opdat de strijd in het hele land wordt opgevoerd. Voor het eerst in 24 uur mochten dinsdag mensen van het Rode Kruis de stad Masaya betreden. Zij konden nog niet meedelen hoeveel doden er in de stad waren gevallen maar wel dat er niet veel meer geschoten werd. In het centrum van de stad zijn vele panden verbrand. Hier en daar lagen lijken op straat die zich reeds in staat van ontbin ding bevonden. Het aantal doden, dacht men, was groot doch een schatting maken was onmogelijk. President Anastasio Somoza Debayle van Nicaragua heeft op een persconferentie gezegd dat de nationale garde in de strijd tegen de guerrilleros van het Sandinistische bevrijdingsfront de bovenhand aan het krijgen is en tot in Costa Rica is doorgedron gen om een kleine groep van 50 Sandinistas te achtervolgen. Somoza zei dat het huidige offensief van het Sandinistische front „de ernstigste en bloedigste" poging tot omverwerping van de regering in de laatste vijftig jaar was. De president zei dat de nationale garde tot nu toe 30 man aan doden en ongeveer 70 aan gewonden verloren had. Hij zei niet te beschikken over cijfers omtrenthet aantal burgerslachtoffers. Het zijn er ver moedelijk honderden. De achtervolging van de 50 guerrillastrij ders die zich in Costa Rica hadden terugge trokken, zei hij, werd .vanuit de lucht en te land' voortgezet. Op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag zijn geen berichten binnenge komen over Nederlandse slachtoffers van de gevechten en onlusten in Nicaragua en Iran, aldus heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken meege deeld. LOESAKA (Reuter) In het Patriottische Front van Rho- desië lijkt zich een meningsver schil te hebben gemanifesteerd over de Brits-Amerikaanse plannen voor een vredesconfe rentie van alle parijen in Rho- desië. Éen vaCn de leiders, Jos hua Nkomo, zei maandag dat de voorgestelde conferentie „dood en begraven" is. Maar een topmedewerker van Nko- mo's collega, Robert Moegabe, zei gisteren dat de conferentie van alle partijen voortgang moet vinden zodra Engeland en Amerika meer voorbereidend werk hebben verricht om suc ces ervan te verzekeren. Het was Edgar Tekere, secreta ris-generaal van Moegabe's iZimbabwe Afrikaanse Nationa- 'le Unie (ZANU) die zich gisteren ADVERTENTIE 100 gram 'n Verrukkelijke kombinaiie van 'n mals stukje varkens filet met romige crème van tuinkruiden als vulling. Even om en om bakken in de koekepan (2 x 10 min Afblussen met water en met jus en al serveren. K uw Keurslager in deze zin in Loesaka uitliet. Tijdens een persconferentie vertelde hij tevens datde strijd krachten van Nkomo niet ge noeg strijd leveren in de oorlog in Rhodesiè. Tekere, een van de invloedrijke leden van Moega be's groepering, zei dat de posi tie van het Patriottisch Front de volgende is: „De door Enge land en Amerika voorgestelde conferentie van alle parijen "moet als discussiebasis hebben de Brits-Amerikaanse voorstel len, een volledig Brits-Ameri kaans initiatief'. Hij was nog niet in de gelegenheid geweest Nkomo in Loesaka te ontmoe ten om te achterhalen waarom de in Zambia gevestigde natio nalistische leider maandag zijn verklaring had afgelegd. In een kennelijke verwijzing naar Nko mo zei Tekere: „Ongeacht wat iemand, vanuit het Patriottisch Front of van elders, verkiest te denken of aan de buitenwereld te vertellen, er is geen wijziging in het standpunt van of de benadering door het Patriot tisch Front en de frontlij nsta- ten". Thorpe doet mee met partijcongres in Southampton LONDEN (Reuter) - Het con- gres dat de Britse liberalen houden in Southampton heeft zich gisteren eenstemmig ge plaatst achter oud-partijvoor zitter Jeremy Thorpe en heeft zich ervoor uitgesproken dat hij eraan kan deelnemen. Thorpe is aangeklaagd wegens het beramen van moord op het ex-model Norman Scott, met wie hij vroeger een homofiele verhouding zou hebben gehad. Het congres distantieerde zich van partijleider David Steel, die vóór het wegblijven van Thorpe had gepleit. ADVERTENTIE Alleen voor Mclkume-of Menken Landbouw produkten. Kreisky antwoordt Kis jon niet WENEN (DAP) Kanselier Bruno Kreisky zal geen ant woord geven op de open brief die de Israëlische schrijver Efraim Kis jon hem in satirieke stijl heeft geschreven naar aan leiding van Kreisky's uitlatin gen in een interview met „Trouw". Kreisky zei dat hij niet op het „niet serieuze feuilleton van de door zijn niet serieuze geschrif ten bekend en wereldberoemd geworden schrijver" zou in gaan, „omdat ik geen grapjas van dat soort ben". De kanselier herhaalde dat men „ook in Israël" zijn uitlatingen anders opvatte nu men de letter lijke tekst onder ogen had ge had. CAMP DAVID (Reuter) Israël heeft nieuwe voorstellen gedaan voor een regeling in het Midden-Oosten, zo is gisteren vernomen uit bronnen in Camp David. De Israëlische idééën, waarvan de inhoud geheim is gehouden, werden besproken op een bijeenkomst van president Carter en president Sadat, aldus deze bronnen. Uit dezelfde bronnen is vernomen dat ook Carter, Sadat en Begin bijeen zijn gekomen. De drie mannen zijn slechts drie maal officieel bijeengeweest sinds de conferentie in het hermetisch afgesloten Camp David bijna een week geleden begon. De topconferentie schijnt het einde te naderen, maör alle bespre kingen zijn zo. strikt geheim gehouden dat er geen aanwijzingen zijn van het uiteindelijke resultaat. Bulgaar stierf geen natuurlijke dood LONDEN (AFP-Reuter) - Een lijkschouwing op het lichaam van de Bulgaarse schrijver, die maandag in een ziekenhuis in Londen is overleden, heeft geen natuurlijke doodsoorzaak aan het licht kunnen brengen. Dit heeft de politie dinsdag meege deeld. De 49-jarige Georgi Markov overleed maandag in een zie kenhuis, nadat hij vier dagen eerder door een man met een paraplu in het dijbeen gestoken was. De politie houdt er reke ning mee dat de paraplupunt waarmee Markov is gestoken vergiftigd was. Markov zelf ver klaarde vlak voor hij stierf hier van overtuigd te zijn. De Bulgaarse auteur vluchtte in 1970 uit Bulgarije. Hij was werkzaam bij verschillende ra diozenders, onder andere bij „Radio Vrij Europa", die uitzen dingen verzorgt in de landen van het oostblok. Waarnemers in Londen geloven dat de dood van Markov verband houdt met diens werkzaamheden voor „Radio Vrij Europa". Mevrouw Joan Leston. afgevaar digde voor Labour in het Britse parle ment onthulde gis teren op de eerste verjaardag van de dood van Steve Bi- ko een lijst van Zuidafrikanen die in gevangenschap zijn gestorven. De lijst was opgehan gen buiten de kerk vein St. Martin in the Fields aan het Londense Trafal gar Square. Kennissen Biko aangehouden JOHANNESBURG (AP) De Zuidafrikaanse veiligheidspo litie heeft in verschillende zwarte stadsgebieden zeker 18 vrienden en verwanten van de zwarte leider Steve Biko aange houden, aldus is door het zwar te dagblad „Johannesburg Post" gemeld. Biko stierf een jaar geleden aan hersenletsel, dat hij tijdens ver horen door de politie had opge lopen. De dood. van Biko leidde in binnen- en buitenland tot grote verontwaardiging over het optreden van de Zuidafri kaanse veiligheidspolitie. De arrestaties zijn kennelijk verricht om te voorkomen dat ter gelegenheid van de herden king van Biko's dood bijeen komsten en redevoeringen zou den worden gehouden. Minister van justitie Jimmy Kruger wilde vooralsnog geen uitleg geven over de aanhoudin gen. Dè Verenigde Naties Heb ben gisteren de dood van Biko herdacht. Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN - Tenminste drie Britse passagiers (twee mannen en een 12-jarig meisje) hebben ongeveer een maand geleden tyfus opgedaan tijdens een vakantietocht naar Madeira en Marokko aan boord van het Russische lijn schip Lydva (5.000 ton). In Groot-Brittannië werden inmiddels nog twee tyfusgevallen gesignaleerd, een laborato rium-assistent in Manchester en een Aziatisch meisje in Blackburn, die echter volgens de overheid elders besmet zijn geworden. Het ri sico van een gevaarlijke uitbreiding van de gevreesde ziekte blijft dus bestaan. De Lydva is gisteren na een nieuwe cruise aangekomen in Lissabon. Volgens de gezag voerder van het schip zijn bemanning en pas sagiers ditmaal goed gezond. Toen het Russi sche vakantieschip iets meer dan drie weken geleden aanlegde te Tilbury bij Londen werd de gezondheidsdienst van de haven evenwel gealarmeerd door een van de passagiers,die klaagde dat tijdens de zeereis het voedsel aan boord oneetbaar was en dat tientallen man nen, vrouwen en kinderen ziek waren geweest' De Londense havendokters noteerden tpen geen enkel verschijnsel dat wees op typhus. Het Russische lijnschip mocht dan ook ver trekken met een nieuwe lading passagiers. De drie tyfusgevallen worden pas nu gemeld. Britse dokters achter het mogelijk, dat de pa- tiëntén besmet werden door een lid van de Russische bemanning. Vooraanstaande Westduitse theologen hebben een nieuwe oproep gepubliceerd, waarin zij er bij de r.k. kerk van West-Duitsland op aandringen, dat zij zich ernstig bezint op haar verhouding tot de kerk in de derde wereld, met name in Zuid-Amerika. Zij hebben hun oproep gericht aan de Westduitse Katholieken dag, de grote vierjaarlijkse manifestatie der katholieken in West-Duitsland, die vandaag in Freiburg is begonnen en tot en met 17 septem ber duurt. De oproep is ondertekend door de theologen Walter Dirks, Norbert Greinacher, Johann Baptist Metz, Karl Rahner en Herbert Vorgrimler. Zij constateren, dat tussen de armoede en de onderdrukking in Latijns-Amerika en de wel stand en rijkdom in de Westduitse bondsrepu bliek een oorzakelijk verband bestaat, dat vèn de kerken in de rijke landen een nieuwe bezinning en een omkeer vereist. De oproep legt een rechtstreeks verband tussen de r.k. kerk van West-Duitsland en de Zuidamerikaan- se bisschoppenconferentie, die volgende maand in Puebla in Mexico bijeenkomt. Zij hebben hun oproep als titel meegegeven: „Voor een kerk der armen. Puebia een uitdaging aan de Katholiekendag in Freiburg". De theologen publiceerden eind vorig jaar een memorandum, waarin zij kritiek uitoefenden op het beleid van de bisschoppelijke adventsac- tie voor hulpverlening aan Zuid-Amerika „Ad- veniat". Zij verweten de Westduitse adventsac- tie. dat deze ageert tegen de Zuidamerikaanse theologie van de bevrijding en daarvoor de hulpverlening misbruikt. De theologen constateren, dat Puebla zal duide lijk maken of de kerk in Latijns-Amerika steeds meer een kerk „met het arme en onderdrukte volk" wordt. De verdeling van de wereld in arm en rijk weerspiegelt zich ook in de kerk en wordt aldus de theologen tot een ergernis, gezien haar eucharistische gemeen schap. Tegen de achtergrond van de conferentie van Puebla moeten de Westduitse katholieken zich afvragen of zij zich ermee tevreden mogen stellen, „wanneer onze kerk zich voornamelijk beperkt tot financiële hulp en haar pastorale taak tegenover deze landen zo verstaat, dat zij daarbij een concreet politiek opkomen voor de onderdrukten uit de weg gaat". Men moet zich afvragen of het zomaar geaccep teerd kan worden, wanneer moedige individuele initiatieven beperkt blijven tot zeer nauwe vakgebieden en in hun pastorale en politieke uitwerking binnen de kerk van West-Duitsland geblokkeerd worden, aldus de theologen. Zij dringen erop aan, dat men zich ervan bewust wordt, dat „wij door onze geefpractijk tot dusver de splitsing in een (slechts) gevende en in een (slechts) ontvangende kerk vastleggen en daardoor nieuwe afhankelijkheidsrelaties creëren". De deelnemers aan de Katholiekendag dienen volgens de theologen erop aan te dringen, dat op de bijeenkomsten in Freiburg en m heel de kerk van de West-Duitsland meer aandacht wordt besteed aan de armoede en onderdruk king in Zuid-Amerika. Van de kerkelijk hulpac ties „Misereor" en „Adveniat" moet worden geëist, dat zij duidelijk partij kiezen voor de weg, die de kerk in Zuid-Amerika na de bisschoppenconferentie van Medellin is ingesla gen. Tenslotte moet van de kerkelijke hulpacties worden gevraagd, dat zij onder de Westduitse katholieken zelf het pastoraal en politiek be wustzijn vormt, dat voorwaarde is voor een' praktische en grote solidariteit met de arme kerken. Wat de (85ste) Duitse Katholiekendag zelf betreft: er is een overrompelend aantal deelne mers. Tot dusver hebben zich 25.000 deelnemers gemeld, ruim zes maal zoveel als voor de Katholiekendag 1974 in Münchengladbach. Dit heeft de organisatoren ertoe genoodzaakt in allerijl grotere ruimten te zoeken en tal van bijeenkomsten dubbel te organiseren. De Duitse Katholiekendag, staat dit jaar in het teken van de angst voor de toekomst. In tal van bijeenkomsten, voordrachten en fora wil de Katholiekendag 1978 ingaan op de leven sangst die zo constateert men vooral onder de jongeren leeft. Het antwoord, voorlopig als vraag geformuleerd, luidt: „Hoe kunnen wij in de parochie, in de groep, in het gezin, op het werk een voorbeeld van christelijke hoop ge ven"? De Katholiekendag is in de eerste plaats een manifestatie van katholieken, al zijn ook de andere christelijke kerken uitgenodigd. Van een gezamenlijk zoeken van christenen „naar de hoop die in ons is" zoals dat gebeurt in de Nederlandse kerkenconferentie.is in West- Duitsland nog geen sprake. Onder het motto „Ik zal u toekomst en hoop geven" besteedt Katholiekendag 1978 grote aan dacht aan de toekomstmogelijkheden der jonge ren, aan de toekomst van Europa en aan de basiswaarden als de grondslag van de samenle ving. Daarnaast worden tal van muzikale uitvoerin gen gegeven, vooral van orgelmuziek. Verder zijn er talrijke tentoonstellingen op alle mogelij ke terreinen. Onder de deelnemers bevinden zich veel buitenlanders, vooral vertegenwoordi gers van de r.k. kerk in de derde wereld. In het verleden hebben de Katholiekendagen vaak de stoot gegeven tot liturgische vernieu wingen. Dit jaar is er wederom een liturgisch initiatief. Er. wordt namelijk een nieuwe gebe den- en gezangenboek „Gotteslob'" geïntrodu ceerd, terwijl ook tal van godsdienstoefeningen buiten de eucharistie om worden aangeboden, zoals het oude koorgebed van de monniken. De Amerikaanse nationale raad van kerken heeft medeger deeld, dat zij haar rekening bij de in Chicago gevestigde Continental Illinois National Bank and Trust Company dp- zegt, omdat deze instelling weigert het verstrekken van leningen aan Zuid-Afrika stop te zetten. Het tegoed van de raad bedraagt ongeveer veertigduizend dollar. Volgens kerke lijke functionarissen zouden de omstreden leningen van de bank aan Zuid-Afrika in totaal 82 miljoen dollar belopen. De Lutherse Wereldfederatie (LWF) heeft het lidmaatschap aangenomen van zes Lutherse kerken met in totaal ruim tachtigduizend leden. De LWF is hiermee gekomen tot een. totaal van negenennegentig ledenkerken. Het honderdste ad- sprirant-lid, de Evangelische broederschap in Tsjechoslowa- kije is al lid van de Hervormde Wereldalliantie (WARC) en er moet nog worden overlegd of een dubbel lidmaatschap van beide organisaties mogelijk is. Een van de nieuwe leden van de LWF is. de evangelisch lutherse kerk van Suriname, die 236 jaar geleden werd gesticht. Paus Johannes Paulus heeft de aartsbisschop van München, kardinaal Joseph Ratzinger aangewezen als zijn persoonlijke vertegenwoordiger bij het nationale Maria-congres van Ecua dor in Guayaquil. Hij zal van 20 tot 24 september als pauselijk legaat deelnemen. Tot gewoon hoogeleraar in de faculteit der godgeleerdheid is aan de universiteit van Nijmegen benoemd dr.'O. Steggink (53). Hij zal doceren in de geschiedenis en de thematiek van de spiritualiteit. Dr. Steggink was wetenschappelijk hoofdme dewerker aan de theologische faculteit. Hij is tevens buitenge woon hoogleraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de universiteit te Leuven. Mgr. Bluyssen van Den Bosch heeft eervol ontslag verleend als medewerker aan het Diocesaan Pastoraal Centrum aan dr. H. M. M. Boeracker wegens zijn benoeming tot lector in de pastorale theologie een de theologische faculteit Tilburg. Aan prof. dr. J. F. Lescrauwaet msc is per 1 oktober eervol ontslag verleend als bisschoppelijk gedelegeerde voor oecu menische zaken in het bisdom Den Bosch, alsmede pastor van de Zusters van Liefde (Oude Dijk) te Tilburg en als bisschoppelijk commissaris van het hoofdbestuur van Ons Middelbaar Onderwijs te Tilburg. Dit in verband met zijn benoeming tot professor aan de universiteit van Leuven. De plenaire herfstvergadering van de Duitse bisschoppencon ferentie zal worden gehouden van 18 tot 21 december in Fultja. Deelgenomen wordt door in totaal vierenzeventig bisschopper, wijbisschoppen en apostolische visitatoren. Onder meer wordt aandacht besteed aan de ontwerp-statuten en ontwerp-regelpv gen voor de pastorale diensten, aanwezig zullen zijn gasten van de Poolse en de Franse bisschoppenconferenties.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7