Plan voor tennisbal aan Schubertlaan in de ijskast Dr. Lelylaan te breed Winkeliers -^Botermarkt willen wandel- promenade Experiment Open School jaar verlengd oTAD GEMEENTE ONDERZOEKT MOGELIJKHEDEN NIEUW SPORTCOMPLEX Lwart van Leidse bevolking ingeschreven bij bibliotheek WERKGROEP MILIEUBEHEER PROEFPROJECT BLIJKT SUCCES LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1978 PAGINA ivan een onzer verslaggevers) LEIDEN Er komt voorlopig geen tennishal aan de Schubertlaan in Leiden-West. Een uitgewerkt plan hiervoor ligt weliswaar in de bureau la van sportwethouder Dick Tesse- laar (PvdA), maar de kans dat dit op korte termijn ook uitgevoerd wordt is uiterst gering. De gemeente wil eerst duidelijkheid krijgen over de haalbaarheid van een nieuwe, grote sporthal die naast tennis ook een aantal nu nog in de Groennoord- hallen ondergebrachte takken van sport aan een onderdak zou kunnen helpen. Tot dat moment (en mis schien ook wel daarna) blijft het plan slechts een plan. De gedachte om aan de Schubertlaan een vrij behoorlijke hal voor overdekt tennis neer te zetten is ontsproten aan het brein van de heer A. J. M. Oostdam, aanvankelijk handelaar in onder meer autoaccessoires onder de vlag van de firma Raeco BV, maar gaande weg zich meer bewegend op het terrein van het onroe rend goed, met name in de recreatieve sfeer De heer Oostdam kwam op het idee van de overdekte tennishal toen hij aan den lijve de grote behoefte die in Leiden bestaat aan overdekte tennisaccomodatie ondervond: om zijn partijtje tennis in de winterdagen te slaan moet hij zelf uitwijken naar Moordrecht en is daarin niet de enige Leidse tennisser. Al op 14 januari 1977 schreef Oostdam het toen malige college van b en w een brief met het ilan| verzoek hem het al jaren braakliggende stuk grond aan de Schubertlaan in Zuid-West toe te wijzen om naast de Korte Vliet school zijn tennishal met toebehoren neer te zetten. Aan vankelijk werd het plan van Oostdam vrij positief onthaald zowel in kringen van de sportstichting, de Leitensa (de samenwerkende Leidse tennisverenigingen) en ook op het stad huis, maar vele maanden later reageerde wet houder Tesselaar toch heel anders. Hij besloot het plan van Oostdam „voorlopig in portefeuil le te houden". Intussen was de Leitensa gevraagd om zelf een plan voor een tennishal uit te werken, maar dan op niet-commerciële basis. De gemeente voelde er volgens Oostdam niet voor om met hem in zee te gaan: hij wilde immers brood op de plank in ruil voor zijn idee, kortom een commerciële exploitatie van de hal en de crèche, die hij er als service voor de tennissende huismoeders bij wilde realiseren. „En bij de gemeente voelen ze kennelijk niet zo veel vor een commerciële instelling" zegt hal-ontwerper Oostdam nu. „Al vergeten ze dan wel dat Ton Menken ook een aardig slaatje uit zijn ijshal weet te slaan en dat geschiedt wel met volledige medewerking van de gemeente". Maar goed, Oostdam kwam niet aan de bak en zal dat voorlopig ook niet komen. Tot zijn grote teleurstelling en ergernis: „Ik heb veel kosten gemaakt. Op verzoek van de gemeente heb ik mijn ideeën uitgewerkt en ben vervol gens aan het lijntje gehouden. Alleen malir om de commercie buiten de deur te houden. De bouwkosten zijn intussen met 250.000 gulden gestegen. Als ik dit allemaal van tevoren geweten had, was ik er in Leiden nooit aan begonnen: je krijgt hier als je met eerlijk zaken doen je geld wil verdienen geen been aan de grond". V oorschoten De buitengemeenten staan volgens Oostdam heel wat positiever tegenover zijn ideeën om een tennishal te bouwen. Met name Voorscho ten is erg geïnteresseerd om naast de Vliethorst een dergelijke hal neer te zetten. Oostdam behoort tot een van de drie overgebleven kanshebbers. Bij de Lindehoeve in Bijdorp zou zo wellicht toch nog de hal kunnen verrijzen, die nu aan Leidens neus voorbij gaat. Een fraai bouwwerk, geen betonnen blokkendoos, maar voorzien van een harmonieus puntdak, speciaal voor indoor-tennis maar ook geschikt voor sporten als volleybal, badminton en wel licht zelfs basketbal, voorzien van een crèche, een versnaperingen-hoek en misschien zelfs een binnenbadje voor leszwemmen aan kinde ren van tennissende moeders. Kortom: een tennishal, waarin volgens ontwerper Oostdam alle voordelen van fraaie complexen in binnen- en buitenland zijn verwerkt. „Voorschoten doet Onbenut terrein aan de Schubertlaan; de bestemming tennishal staat geenszins garant voor het spoedig realiseren van overdekte tennisaccommodatie in Zuid-West. tenminste niet zo moeilik met een commercieël bedrijf. Daar geven ze ruiterlijk toe dat ze als gemeente zo'n tennishal niet kunnen exploi teren. Leiden kan dat uiteraard ook niet, maar dan doen ze hier nog liever helemaal mets dan met een commerciële man in zee te gaan Lucratief Wethouder Tesselaar windt er geen doekjes om dat hij de commercie liever buiten de deur houdt: „Wij krijgen dagelijks tal van aanbiedin gen van dit soort jongens, die wel een hal willen bouwen en exploiteren. Dat schijnt een uiterst lucratieve bezigheid te zijn. Daarom hebben we besloten eerst maar te bezien of wel zelf een grote sporthal rond kunnen krijgen. De Leitensa bleek in elk geval niet in staat om zelf een hal aan de Schubertlaan te exploiteren, zodat dit plan voorlopig in de ijskast is beland. Ik heb dat Oostdam meegedeeld en hij weet dus dat ik tot nader order helemaal niets meer met hem te verhapstukken heb. Overigens is het zeker niet zo dat wij dankbaar van zijn plan gebruik hebben gemaakt, zoals Oostdam wil doen voorkomen", aldus de reactie van wethouder Tesselaar. ARJEN BROEKHUIZEN ca SIDEN Meer dan een kwart (dus et|im 25.000) van de Leidenaars staat menteel ingeschreven bij de Stich- Gig Openbare Bibliotheek Leiden. Ge- I iddeld worden per persoon jaarlijks boeken geleend (dus bijna een boek tr week). De bibliotheek beschikt ver ruim 200.000 boeken. ^.it een jaarverslag van de Stichting over 1977 5 0 ijkt verder dat als gevolg van de contributievrij- pr' jm voor lezers tot en met 17 jaar het aantal ichrijvingen nog steeds stijgt, zij het in gematig- vorm. Het boekenbezit neemt recht evenredig 1(jel ie. Wat achterblijft is de personeelsbezetting j7j let huidige personeel wordt door de sterk •genomen animo zwaarder belast. De vestiging lenschuur moest zelfs tijdelijk een ochtend per eek worden gesloten om de achterstand in te alen. De Stichting gelooft dat de extra belasting an het personeel tot nu toe niet ten koste is egaan van de dienstverlening. De toename van at aantal boeken heeft bij veel filialen de limtenood verder doen toenemen. Bij het filiaal u* Jutkwartier is een „boekenstop" ingesteld. Bij Steenschuur moest loopruimte aan boekenrek Dpe ken worden opgeofferd. Bij de andere filialen is de situatie niet veel béter. In 1980 zal het probleem grotendeels worden opgelost door de ingebruikname van de nieuwe hoofdbibliotheek in de Burcht Dit zal voor het filiaal Houtkwartier echter geen oplossing betekenen. Beveiliging Het a-sociaal gedrag van een aantal lezers geeft de bibliotheek in toenemende mate problemen met de beveiliging van de boeken. Boeken worden niet teruggebracht en bovendien worden er vaak boeken gestolen, (tijdens de openstelling zonder afstempelen meegenomen). De bibliotheek heeft de navolgende maatregelen getroffen. Niet teruggebrachte boeken worden na verloop van tijd door een werkstudent aan huis opgehaald. Bij inschrijving en verlenging van de lezerskaart moet men zich legitimeren. Dit omdat sommige lezers valse namen en adres sen opgeven. Spiegelbollen zijn aangebracht om een oogje op de lezers te kunnen houden. Tenslot te wordt de lezers in de Hoofdbibliotheek (Bree- straat) verzocht de tassen tijdens de uitlening in een tasserikast te zetten. LEIDEN De werk groep Milieubeheer Lei den heeft bezwaar tegen de wijze waarop de Dr. Lelylaan in het bestem mingsplan Boekhorst en Koppelstein is geprojec teerd. Weliswaar krijgt de laan twee smallere rijbanen dan eertijds de bedoeling was, maar hierdoor wordt het ka rakter van een stadsauto- baan nog niet aan de laan ontnomen, aldus de werkgroep. „Dit beeld wordt geaccentueerd door de royale groenzones, die voorzover zij gesitueerd zijn aan de kant van het sportvelden complex geen enkele functie van betekenis zullen vervullen", aldus de werkgroep. Voor wat betreft de wegbreedte stelt de werkgroep dat deze sterk snelheidsverhogend zal werken. „Zoals de weg nu gete kend is, maakt men snelheden van gemiddeld 80 km/uur en meer mogelijk", aldus de werk groep die een dringend beroep up de gemeente doet de plannen voor de weg nog eens te herzien. Tenslotte stelt de werkgroep dat de mogelijkheden moeten wor den overwogen om in Noord westelijke richting tachtig a honderd woningen extra te bou wen. „Dat kan omdat de nood zaak van een zo groot parkeer terrein als getekend niet is aan getoond. In het sportcomplex zijn reeds zeer veel parkeer voorzieningen aanwezig zodat men niet bang behoeft te zijn voor overlast in de wijk", aldus de werkgroep. Geen bezwaar heeft de groep tegen de reservering van ruimte voor een eventueel aan te leggen zwembad. Wel is er bezwaar tegen de situering. Volgens de werkgroep kan het binnenbad langs de Haagse Schouwweg worden gesitueerd en het bui tenbad tussen het binnenbad en Koppelstein. Hierdoor ontstaat er ruimte om Koppelstein in noordwestelijke richting uit te breiden. Als gevolg waarvan er mogelijkheden worden ge creëerd de wijk een gevarieer der karakter te geven. Anti-bezuinigingsdag De PPR en PSP organiseren zaterdag 23 september van 12.00 uur tot 14.30 uur een landelijke anti-bezuinigingsma- nifestatie in gebouw de Hoeksteen, Jon van Galenstraat 3-10 in Amsterdam. Vanaf de molen De Valk in Leiden vertrekt om 10.30 uur een bus naar de manifestatie. Kaarten zijn voor 10.- te verkrijgen bij De Mey van Streefkerkstraat 19, telefoon 123928 en bij Van der Duyn- straat 11, telefoon 146534. Mazdaznan In het gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoor straat 17 heeft dinsdag 19 september een gespreksavond plaats waar op de filosofie van de Mazdaznan-beweging wordt bespro ken. Op deze avond wordt een inleiding gehouden door mevrouw A. Bazelier. De bijeenkomst vindt plaats om 20.00 uur. De toegang is f 3.- voor met-leden, voor leden van het gesprekscentrum is deze gratis. Sail/Jola In het Leids Vrijetijdscentrum treedt vrijdag 15 september de groep Sail/Jola op. Sail/Jola wordt beschouwd als een van de meest swingende groepen die Nederland rijk is. De formatie werd in 1971 in Amsterdam opgericht en veranderde vele malen van samenstelling zonder dat dit het muzikale niveau van de groep aantastte. De huidige samenstelling van Sail/Jola draagt een internationaal ka rakter. Tot nog toe maakte de groep twee elpees en speelde onder meer samen met Steve Win wood en Dave Mason, k Ter afwisseling van Sail/Jola zullen op deze avond de Johnson Boys optreden, een muziek theatergroep die be staat uit drie ex-leden van het Engelse „Footsbarn Thea tre". De toegang bedraagt f 3.- voor leden en f 5.- voor niet-Ieden. De aanvang van de avond is 20.00 uur. Adres: L.V.C., Breestraat 66 in Leiden. Banneux Notre Dame Ook dit jaar wordt er weer een bedevaart georganiseerd naar Maria's genadeoord Banneux Notre Dame in de Ardennen. Het is een tweedaagse tocht die als vertrekplaat sen Noordwijk, Leiden, Den Haag, Delft, Gouda en Oude water kent Belangstellenden uit omliggende gemeenten worden verzocht zich daarheen te begeven. De tocht vindt plaats op zaterdag 7 en zondag 8 oktober. Het thema van de bedevaart luidt: Jezus zegt: „Ik ben de Weg". Geestelijk Leider is mgr. B.G. Herming, voorzitter van het Diocesaan Banneuxbestuur. Aan alle deelnemers zal een herinnerings plaquette worden uitgereikt, waarop het thema van de bedevaart staat vermeld. Er wordt overnacht in het con grescentrum .Jlolduc" in Kerkrade. Op zaterdagavond wordt aan het gezelschap een koffiemaaltijd aangeboden. Opgave dient zo spoedig mogelijk te geschieden bij het Diocesaan Banneux-secretariaat, postbus 16 in Nootdorp of bij de navolgende adressen: Noordwijk: mexrouw Van Houten, Voorstraat 145: Leiden: Zr. Theodora, Haagweg 49, tel. 125164Zoeterwoude: mevrouw Van Leeuwen, Noord- AA 2, tel 1277; Lisse: mevrouw Lubbers, Ooievaarstraat 48, tel. 14328. Na opgave ontvangt men het programma en het bewijs van deelname en bericht hoe het verschuldigde bedrag moet worden voldaan. Natuurwandeling De afdeling Leiden van het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie (I.V.N.) organiseert op zondag 17 september een ongeveer anderhalf uur durende natuurwandeling" door Leiden. De I.V.N. heeft de wandeling samen met de Hortus Botanicus uitgestippeld. Iedereen kan aan deze wandeling deelnemen door zich een week van te voren op te geven bij mejuffrouw J.R. Kruijer, p/a Hortus Botanicus, Nonnensteeg 3 te Leiden, telefoon 148333, toe stel 6684. Deelnemers vertrekken zondags om 10.00 uur vanaf bet Rapenburg 73. Drive-in show Breehuys 't Breehuis aan de Breestraat 19 in Leiden brengt zaterdag 16 september een swingende drive-in show in haar opstal len. Medewerking wordt verleend door Tommy's drive-in show uit Den Haag. De avond is alleen toegankelijk voor middelbare scholieren uit de Leidse regio. Aanvang 20.00 uur, de avond wordt omstreeks 24.00 uur weer beëndigd. Entree f 2.-. De disco-avond zal een vast programma-onder deel worden in het Breehuys op de zaterdagavond, vanaf heden dus elke week. LEIDEN Winkeliers en be woners van de Botermarkt hebben zich gisteravond tegen over de gemeente uitgespro ken voor een „brede wandel promenade" en een smalle strook fietspad langs de Nieu we Rijn. De Botermarkt maakt deel uit van de zogenaamde marktenroute, het oude we- {enstelsel in de binnenstad, dat binnen een aantal jaren voorzien zal zijn van nieuwe walmuren en riolering. De Winkeliers hadden de keuze tossen twee mogelijkheden: of °P de Botermarkt een verbre de stoep met in het midden *n rijstrook voor fietsers, of ten riante promenade met longs de waterkant een fiet spad voor tweerichtingsver keer. Gekozen werd voor het lutste. De keuze voor de promenade, waarschijnlijk ook de wens van het stadhuis zelf, wordt aan staande vrijdag voorgelegd aan het college van b. en w., dat tegen dit plan wellicht geen bezwaar zal maken. Het aan zien van de wandelpromenade is nog niet hélemaal bekend. Wel wist een woordvoerder van de dienst gemeentewerken te vertellen, dat er wordt gedacht aan een bestrating met sierte- gels met een afwisselend pa troon. De scheiding tussen het wandel- en fietsgebied wordt gerealiseerd door bomen en een enigszins verhoogde strook. De voorkeur van het stadhuis voor wat de bestrating van het fietspad betreft, gaat uit naar ouderwetse klinkers. De winkeliers echter willen daar liever asfalt hebben, om- De Botermarkt, waar de werkzaamheden aan de walkanten snel vorderen. dat zij vrezen, dat er zich een Van gemeentezijde werd deze moment kan voordoen, dat de vrees enigermate weggenomen Botermarkt tijdelijk een route voor snelverkeer kan gaan worden. Dit, indien de Bree straat onverhoopt open moet worden gebroken en geen ver keer meer kan verwerken. met het argument, dat de bo men tussen de promenade en het fietspad de Botermarkt dusdanig in tweeën splitsen, dat er onvoldoende doorgang overblijft voor snelverkeer. Voor het bedienend vrachtver keer wordt een regeling getrof fen, dat de vrachtwagens tot elf uur 's ochtends mogen la den en lossen. Verwacht wordt, dat de werkzaamheden aan de Botermarkt nog voor 1 novem ber achter de rug zullen zijn. LEIDEN „We kunnen stellen dat de Open School nu al een begrip is geworden in Leiden. Minister Pais van Onderwijs heeft deze week laten weten, dat hij geen be zwaar heeft tegen een verlenging tot augus tus 1980 van net proefproject. Dat is een jaar langer dan was gepland". Dit is een van de conclusies die het team en de Slaatselijke werkgroep Proefproject Open chool Leiden trekt uit een jaar ervaring met een onderwijs-experiment voor jong volwassenen. Het project is bedoeld om voorzieningen voor onderwijs en vorming aan mensen te bieden (in Leiden uitslui tend gericht op de leeftijdsgroep tussen 17 en 30 jaar), die een leerachterstand hebben. Op het moment staan er bij de Open School 120 deelnemers ingeschreven, waarvan het me rendeel vrouwen. De criteria om aan dit door het Rijk gesubsidieerde proefproject deel te kunnen nemen zijn, dat men tussen de 17 en 30 jaar oud is, in Leiden woont en dat men minimaal vijf jaar lager onderwijs heeft genoten en maximaal twee jaar voortgezet onderwijs. Als motivatie om aan deze opleiding (niveau: de helft van een Mavo-opleiding) te beginnen geven de deelnemers meerdere redenen op, te weten: algemene ontwikkeling opdoen, opstapje voor de Mavo, tussenstap voor verzorgende beroepen, kinderen helpen bij het huiswerk maken, zelfont wikkeling, sociaal contact, meer zelfvertrouwen krijgen en de uitbreiding van de keuzemogelijk heid voor eventueel een ander beroep. „Voor jonge huisvrouwen", zo zegt Janny de Hoog, teamleidster van de Open School, is inmiddels aangetoond, dat deze opleiding ertoe heeft bijgedragen, dat zij zich minder geïsoleerd zijn gaan voelen. Ook buiten de lessen om zoeken zij elkaar op om over verschillende zaken van gedachten te wisselen. Voor mannen blijkt het vaak veel moeilijker te zijn om hier twee maal in de week de school te bezoeken. Dit is voorna melijk te wijten aan het feit, dat zij kostwinner zijn en weinig tijd hebben om er nog wat bij te leren". Het team heeft voorts geconstateerd,, dat er redelijk veel verzuimd wordt door de deelnemer- s/sters In de meeste gevallen zijn daar echter duidelijke redenen voor aan te geven: familieom standigheden, geen oppas, ziekte, overwerk en bijvoorbeeld sportwedstrijden. Opmerkelijk is, dat de laatste periode het verzuim op de thema avonden minder werd in verhouding tot de vakbijeenkomsten. Redenen hiervoor zijn vol gens het team: „het sociaal contact en de gezellig heid zijn op de thema-avonden belangrijke ele menten, die men niet graag mist; als je een keer niet komt, kun je het programma meestal niet inhalen (kan met keuzevakken wel); meer sociale controle door de groepsleden en twee bijeenkom sten bijwonen is voor sommigen te veel". Belangrijk is aldus Janny de Hoog te weten, dat dit jaar een huiswerkklas zal gaan draaien en dat cursisten een vergoeding kunnen krijgen voor een eventuele kinderoppas. Het deelnemen aan de opleiding van de Open School is gratis. Inlichtingen zijn te verkrijgen via de Stichting Proefprojecten Open School, Herengracht 10 in Leiden. Telefoon 071-134755.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3