Magere zege Standard Belgen zonder toppaard toch kansrijk §„Het nieuwe Fenerbahce wordt in Nederland onderschat Ajax zonder Everse Ipswich kan blessures makkelijk opvangen 99 f' Jitslagen Hilversum Sportwereld DRA VERSINTERLAND BELGIE—NEDERLAND SKURl LEIDSE COURANT, WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1978 pagina li j$8§ Gerrie Deijkt trainde 3 gistermiddag mee. maar of de 7.^ verdediger mee zal spelen blijft een vraag. ISTANBOEL De koude oorlog, die doorgaans aan een Europacup-wedstrijd vooraf gaat, woed de ook gisteren in Istanboel. Beide trainers verkeren in onzekerheid over de vorm van hun ploegen, waarbij Kees Rijvers, Turkse collega Necolet Nis evenwel meer reden voor ongerust heid mag hebben dan de Eindhovense coach. Want Fenerbahce kan vanavond niet beschikken over twee belangrijke peilers in het elftal: de geschorste spelverdeler Engin (een voortvloeisel van een straf uit het UEFA-Cuptoernooi van vorig jaar in een duel met Aston Villa) en verdediger Onur, die geblesseerd is. Deze absenties hebben tot gevolg dat de Turkse L' impioen van zijn team slechts acht internatio- _ils in het veld heeft, van wie Kees Rijvers die 'ooral is geïmponeerd door het drietal Kemal 'oor het recordbedrag van vier ton gekocht van rabzonspor), Rasit en Cemel. Voor dat trio zal _'SV beducht moeten zijn vanavond. Opvallend is wel, dat zowel Kemal als Rasit nieuwe gezichten zijn bij Fenerbahce in vergelijking met de ploeg die vorig jaar de Turkse titel voor de elfde keer sinds zijn oprichting in 1907 veroverde. Vooral de van de tweede divisieclub Kocaelispor afkom stige centrumspits Rasit heeft in korte tijd dat hij in Istanboel speelt, furore gemaakt. Hij kon ich bij de als uiterst „meelevend" bekend staan de supporters van de club aan de Bosporus op een grote populariteit verheugen. Overigens is het pas kort voor de wedstrijd zeker geworden in het uit zijn krachten gegroeide Istanboel, dat binnen tien jaar uitgroeide van een plaats met 300.000 inwoners naar een wereld stad met een bevolking van meer dan drie miljoen, die zich tegenwoordig vooral op de Aziatische oever, van de in twee delen gesplitste metropool, dat de wedstrijd Fenerbahce-PSV 's avonds (om half acht Nederlandse tijd) wordt gespeeld. Te elfder ure worden er in de krakke mikkig ogende lichtmasten nog een aantal lam pen bijgemonteerd, waardoor de door de UEFA vereiste minimum lichtsterkte van 400 lux kan worden gehaald. „Het lijkt wel kaarslicht", zei trainer Rijvers nadat hij gisteravond met zijn ploeg het stadion voor de tweede keer had bezocht. „Bovendien is het veld ontzettend slecht. Alleen de zijkanten zijn behoorlijk bespeelbaar, de rest is een groot moeras. Maar misschien dat een zonnige dag (het was gisteren ongeveer dertig graden in Istanboel, nadat er in de voorafgaande etmalen nogal wat regen was gevallen) iets aan de zaak kan verbeteren. de grasmat niet zo'n probleem evenmin als van de tamelijk fanatieke aanhang van Fenerbahce. „Sinds Bastia vorig seizoen zijn we het een en ander gewend", sprak de Eindhovense oefen- meester, die zich meer zorgen maakt over Gerrie Deijkers. De al van voor de competitie door een hoofdblessure op non-actief staande, vorig seizoen tot redelijk succesvol aanvaller omge turnde verdediger, trainde gistermorgen mee, maar naar verwachting zal pas vandaag een beslissing over zijn meespelen worden genomen. „Ik wil in ieder geval met elf fitte spelers beginnen", aldus Rijvers. „Ik wil niet dat er weer zoiets gebeurt als in het toernooi in Bilbao dat vlak voor het seizoen speelde. Toen begon Kees Krijgh geblesseerd aan de wedstrijd, hetgeen hij niet zelf had gemeld bij mij. Maar het gevolg was wel dat hij snel moest uitvallen. Dat mag nu zeker niet gebeuren. Maar Deijkers moet het Beslissing Rijvers maakte overigens van de kwaliteit van Nicolet Nis, ooit assistent van de vroegere Brazi liaanse ster Didi. die Fenerbahce driemaal ach tereen naar de landstitel voerde en die aan het begin van dit seizoen de Joegoslaaf Tom Kaloper- ovic (die de huidige doelman Ivancevic meenam) opvolgde heeft zich bewust in de rol van under dog gemanoeuvreerd. De Turkse coach, die zich met zijn ploeg op Aziatische bodem (waar de club overigens ruim zeventig jaar. geleden door een aantal leerlingen van het St. Jozefcollege werd opgericht) voorbereidt op het belangrijke duel. verschuilt zich achter de absentie van twee van zijn spelers. „PSV is veel sterker dan Fenerbahce", meende Nis. „We zullen hier zeker met een paar doelpunten verschil moeten winnen om een kans op de volgende ronde te hebben" tndruk Fenerbahce, dat door de overheid en zakenlieden wordt gesteund in zijn begroting van 2,8 miljoen gulden en dat zijn thuiswedsstrijden op Europe se grond speelt, tot zijn nieuwe in aanbouw zijnde station met een capaciteit van 50.000 kijkers gereed is, heeft evenwel in de Turkse competitie tot dusver een goede indruk gemaakt. De drie gespeelde wedstrijden .leverden de volle winst op, terwijl bovendien een vriendschappelij ke wedstrijd tegen Anderlecht kort voor het seizoen met 3-0 winnend werd afgesloten. Fener bahce, het nieuwe Fenerbahce. wordt in Neder land zeer onderschat", oordeelde Rijvers. „Toen de loting bekend werd sprak iedereen van een gemakkelijke tegenstander voor PSV, maar dat is een misvatting. Woensdagavond zal dat blijken en zal tevens aan het licht treden hoe wij de nederlaag tegen Ajax hebben verwerkt". Frank Werkman (Van onze correspondent) BILBAO Ajax zal vanavond tegen Athletic de Bilbao in het kader van de strijd om de UEFA-cup waarschijnlijk in dezelfde opstelling aantreden als jongstleden van zaterdag tegen PSV. hetgeen betekent dat de terugkeer van Jan Everse nog even op zich zal laten wachten. De tegen PSV licht geblesseerd geraakte Pim van Dord zou na een uitgebreide verzorging zeker in staat zijn te spelen. Ajax heeft voor een lichte training gebruik gemaakt van het hoofd veld Aanvankelijk weigerden de Spanjaarden daarvoor toestemming te geven, maar aandringen van Amsterdamse zijde had alsnog een positief resultaat. De aanvang van het duel is 20.00 uur plaatselijke tijd. De vermoedelijke opstelling van Ajax luidt Schrijvers, Meutstege, Krol, Van Dord, Lerby, Tahamata, Arnesen, Schoenaker, Ling, Clarke en Meyer. LUIK Standard Luik heeft de eerste wedstrijd in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-beker tegen het Schotse Dundee United slechts met 1-0 gewonnen. Het winnende doelpunt werd vijf minuten voor rust door Denier gemaakt. Er waren 13.000 toeschouwers op Sclessin. Standard Luik had gedurende de gehele wedstrijd het initiatief, maar kwam slechts aan een enkele treffer. Standard speelde ook niet best en moest voortdurend oppassen voor de snelle Schotse counters. Doelman Preud'homme moest enkele keren al zijn talenten aanwenden om de gelijkmaker te voorkomen. De Schot Kopel kreeg de enige gele kaart van de Tsjechische scheidsrechter Fausek. Het Engelse Everton heeft het toernooi om de UEFA-beker uitstekend ingezet door de uitwedstrijd tegen het Ierse Finn Harps met 5-0 te winnen. Bij rust was de stand 2-0 voor de Engelsen. King (2), Thomas, Latchford en Walsh scoorden de doelpunten. De Noorse Club Bodo Split heeft de tweede ronde bereikt van het Europese bekertoernooi voor bekerwinnaars. Bodo verloor gisteravond in Luxemburg met 1-0 van Union Sportive, maar had de eerste wedstrijd op eigen veld met 4-1 gewonnen. Het winnende doelpunt voor Union Sportive werd in de twaalfde minuut door Tetgen gemaakt. Er waren slechts 2000 toeschouwers bij deze wedstrijd. New York Cosmos leed een forse nederlaag tegen Bayern München. Het werd met 7-1 zelfs een forse afgang voor bijna 80,000 toeschouwers in het uitverkochte Olympisch stadion Borussia Dortmund heeft een vriendschappelijke voetbalwedstrijd tegen het nationaale elftal van de Verenigde Staten met 4-0 gewonnen. HILVERSUM De uitslagen van de gisteren in Hilversum gehouden koersen zijn: NIELS ZUIDVELDEPRIJS 2000 m: ft. Rakker Voorne (M. v.d. Togt) ,25.6, 2. Ria Augusta, 3. Peehulie. n 2.00 pl 1.40 7 60 3.90 kopp 66.30 790.00. Niet gestart: Rocco Pon- jsa. Poolster B JBAR VAN ECHTEN PRIJS 2000 i: 1. Rosabel (S. Hartman) 1.23.7, B: Pinocchio, 3. Pele. Winn 5.10 pl 1.40 1.10 2.00 kopp 5.00 NICOLE H PRIJS 2000 m: 1. Olaf la Plata (C. Imming) 1.25.0, 2. Pasja irhof, 3. Poetje Patje. Winn 32.20 9.90 2.10 2.90 kopp 127.40 trio 14.10. JRA HANOVER PRIJS 1500 m: Sonja Morgan (J. Hof) 1.27.0, 2. lvia Uiterdijk, 3. Serrie M Winn f, .0 pl 1.60 1.90 3.30 kopp 4.30. Niet gestart: Sweety. NATHAN OLIVIER PRIJS 2000 m: 1." Reema Beroona (L. Schoonhoven) 1.21.3, 2. Robinia du Bois, 3. Orsino. Winn 2.60 pl 1.40 1.60 2.90 kopp 2.50 trio 54.00. RECORD PRIJS DER ZESJARI GEN 1600 m: 1. Nanouk (M. Vergay) 1.17.6,2. Nar Buitenzorg, 3. Nanneke Hanover. Winn 1.60 pl 1.10 1.30 1.60 kopp 3.50. NAR BUITENZORG PRIJS 2440 m 1 Never Lost (M. van Leeuwen) 1.22.4, 2. Oh my love, 3. Petra Voor ne. Winn 9.30 pl 2.60 8.80 4.40 kopp 356.30 trio 5137.60. NANOUK PRIJS 2000 m l. Nancy Baker (J. de Leeuw) 1.20.5. 2. Olga Draisine, 3. Nellie Windspiel. Winn 5.20 pl 1.90 1.70 2.70 kopp 14.50. Niet gestart: Orient Hollandia. NANT BUITENZORG PRIJS 2000 m 1. Ossian (A. de Regt) 1.20.8, 2 Primus, 3. Oda Helvetia. Winn 1.70 pl 1.60 1.70 2.40 kopp 8.10 trio 116.70. NEVADA PRIJS 2920 m: 1. Robert Belwin (J. Wagenaar) 1.24,1,2. Patri cia Lamour, 3. Penney Williams. Winn 2.10 pl 1.20 2.40 1.70 kopp 11.60. TOTALISATOROMZET 425.501,- DEN HAAG - RVC heeft gis teravond de oefenwedstrijd te gen Verburch met 2—0 gewon nen. FC VW won met dezelfde cijfers van ADS. iÖLAAN De Italiaanse auto coureur Brambilla, die sinds het auto-ongeluk op het circuit van Monza m het ziekenhuis ligt. maakt het iets beter. Zij toe stand blijft echter kritiek. DEN HAAG Roger Albertsen heeft een uitnodiging ontvangen voor de selectie van Noorwegen. Noorwegen speelt op 20 septem ber tegen België. NIJMEGEN Jos Hermens zal vanwege de blessure, die hij opliep tijdens de EK te Praag, voor drie maanden zijn uitge schakeld. ZEIST De scheidsrechtérs- commissie van de KNVB heeft nog geen uitspraak gedaan in de zaak van scheidsrechter Kei zer, die een baan aanvaardde bij de sponsors van AZ. ALKMAAR Het Nederlands kampioenschap ploegachtervol ging is gewonnen door het team van De Zwaluwen uit Almelo, bestaande uit Ponsteen, Van Egmond, Lammerting en Alber- Turners eindigen in achterhoede MILAAN De 18-jarige Bog- dan Makoets is gisteren in het sportpaleis te Milaan Europees turnkampioen junioren gewor den. De eerste drie plaatsen werden trouwens ingenomen door turners uit de Sovjet Unie. De twee Nederlanders deelne mers Ron Lamboo en Anton De uitslag. 1. Bogdan Makoets (Sov) 56.65 punten: 2. Andrej Popov (Sov) 56.55; 3. Albert Anissimov (Sov) 56.05; 4. Gyorgy Gucoghy (Hon) 54.15; 5. Gyorgy Kramaricz (Hon) 53.60; 31. Ron Lambo (Ned) 48.65; 35. Anton Hoenkamp (Ned) 46.59. Er waren 38 deelnemers, Hans Kraay van AZ (rechts) maakt trainer Robson van Ipswich wegwijs op het Alk- maarse Hout ALKMAAR De seizoenstart van Ipswich Town vertoont een opvallende gelijkenis met die van AZ '67. Zelfs in nog sterkere mate dan AZ is Ipswich de competitie uiterst zwak begon nen. Zelfs zo zwak, dat het voor Ipswich nu al een hele toer zal worden om in de rest van het seizoen een hartig woordje mee te kunnen spreken in de top van het Engelse clubvoetbal. Manager Bobby Robson, een op en top sympa thieke Britse gentleman, tilt echter niet zwaar aan dat matige begin van zijn vorig seizoen zo succesvolle club. „Het duel vorige week tegen Aston Villa was inderdaad niet om aan te zien. We hebben Verschrikkelijk slecht gespeeld. Desondanks is er geen enkele reden tot paniek. Binnen de voetballerij kan iets snel veranderen. Een leuk succesje, en je krijgt weer vleugeltjes." Dat leuke succesje, één van de typische understa tements die Robson herhaaldelijk in zijn betoog gebruikt, hobpt Ipswich vanavond in de Alkmaar- se Hout tegen AZ te behalen. Robson: „Mijn Hollandse collega Kessler heeft gelijk wanneer hij zegt dat Europees voetbal altijd anders is dan het landelijke competitiespel. Daarom zegt die wedstrijd van ons tegen Aston Villa helemaal niets. Ergens komt het misschien wel goed uit." Hovenkamp reserve (Van onze sportredac tie) ALKMAAR - Hugo Hovenkamp staat van avond niet in de basis van AZ in het Europa cupduel tegen Ipswich Town. Trainer George Kes sler nam gisteren die beslissing, nadat hij met de linkervleugel verdediger overleg had Merkwaardig AZ zou er ronduit onverstandig aan doen, indien de Alkmaarse brigade het karwei tegen Ipswich Town lichtvaardig zou opvatten. Want niet te ontkennen valt, dat Ipswich de afgelopen jaren bijten na een direkte confrontatie met Ipswich. Bobby Robson: „Wij spelen graag tegen Neder landse clubs. Met wisselend succes overigens, want we hebben van Twente ook wel eens verloren. Wat ik zo prettig van het Nederlandse voetbal vind, is dat je er zelf goed tegen kunt spelen. Wanneer je je hoofd koel houdt, dan zijn enkele klinkende resultaten heeft bereikt. Merk waardig genoeg vooral juist tegen Nederlandse tegenstanders, want zowel FC Twente als Feye- noord moesten eenmaal voortijdig in het zand er tactisch voldoende mogelijkheden om dat Hollandse opportunisme af te straffen." Ipswich komt niet volledig binnen de lijnen. Maar liefst drie vaste selectiespelers heeft Robson in Ipswich achter moeten laten. Dat zijn Allan Hunter. Roger Osborne en Mike Lambert. Voeg daar aan toe dat de gevaarlijke Trevor Whymark zijn topvorm van vorig seizoen nog niet te pakken heeft, en dat Arnold Mühren nog niet speelge rechtigd is, en het is duidelijk dat Bobbie Robson toch met problemen kampt. Vertrouwen Robson daarover: „Ach, dat valt wel mee. Juist omdat de competitie in Engeland zo zwaar is, heeft vrijwel elke ploeg, een sterke, uitgebreide selectie, waardoor blessures gemakkelijk op te vangen zijn. Natuurlijk is het jammer dat met name Mühren en Osborne niet mee kunnen doen, maar in hun vervangers heb ik alle mogelijke vertrouwen." De sterkste peilers binnen het team van Robson zijn aanvoerder Frank Mills en spits Paul Mari ner, beiden door coach Ron Greenwood uitgeno digd voor de selectie van het Engelse nationale elftal, dat volgende week in Denemarken voor de Europacup voor landenteams moet spelen. Niet te onderschatten valt ook Burley, de sterke rechtervleugelverdediger. Verreweg de gevaarlijkste Ipswich-speler is ech ter Clive Woods, de linkerspits binnen de ploeg van Bobby Robson. Een man van wie Willem van Hanegem al meteen nadat bekend was dat AZ in de eerste ronde uit moest komen tegen Ipswich, waarschuwend zei: „Hou die Woods in de gaten. Een geweldige spits." Een lofzang die door. George Kessler wordt gedeeld. „Onberekenbaar, die Woods. We kunnen hem geen moment uit het oog verliezen, want hij is tot hele verrassende openingen in staat" Bobby Robson na al die lovende woorden: „AZ is goed op de hoogte, moet ik zeggen. Wanneer Woods in vorm is kan hij inderdaad erg veel met de bal. Maar hij is niet de enige. Wanneer het bij ons maar loopt, dan kunnen we best een aardige partij voetballen. En omdat AZ dat ook kan, is het eigenlijk jammer, dat al meteen een van ons moet afvallen." ROB HARTÖG Ploegleider Cees Berg: „We krligen het zwaar, daar ben ik van overtuigd KL'URNE Juist de grote troef van de Belgen uit de drafinteriand van dinsdag 22 augustus op de Hilversumse baan tegen Nederland is zaterdagmiddag bij de return in het Belgische Kuurne, in de buurt van Kortrijk, niet van de partij. Napoleon du Moulin is gestorven, een groot verlies voor de Belgische draf- sport, Napoleon stierf vorige week maandag ten gevolge van een darmaf sluiting. De te hulp geroepen Veterinaire Hogeschool van Gent slaagde er niet in om Napoleon du Moulin voor de sport te behouden. Hij was de beste driejarige die België rijk was en ook de enige draver die in Hilversum tijdens de interland voor een Belgische overwinning zorgde. Hij had een kilome terrecord van 1.19 rond. In de koers werd het paard gereden door Rik Depuydt. Het paard was het eigendom van A. Ostijn. Het is nog niet bekend welk paard Napoleon du Moulin zaterdag zal vervangen in de drafinterland. De ploeg ondergaat, evenals de Nederlandse, verder geen veranderingen. Nederland zegevierde 22 au gustus met 117 punten tegen 99. Equipeleider Walter Vermeulen van de Belgen: „Nederland krijgt het erg zwaar in Kuurne. Ondanks het grote verlies van Napoleon du Moulin zijn we niet bang voor deze return. De afstand van de koersen is niet zoals in Hilversum 2000 meter maar 2300 meter en dat is, dacht ik, in het voordeel van onze paarden." Kees Berg, de leider van de Nederlandse ploeg: „We krijgen het zwaar, daar ben ik van overtuigd maar of nu de afstand in het voordeel van de Belgen alleen is betwijfel ik. Vergeet niet dat bijvoorbeeld onze Kees Verkerk bij de oudere paarden beter over 2300 meter uit de voeten kan dan over 2000 meter, hoewel hij over deze afstand op de Hilversumse baan won. Onze ploeg is sterk genoeg voor de Belgen." Het prijzengeld voor deze interland is behoorlijk opgetrokken. De Belgen komen voor het eerst in Kuurne tegen Nederland in actie. Ze denken daar tegen de Oranjeklanten meer kans te hebben dan op het kleine baantje van Oostende. De Nederlandse ploeg ziet er als volgt uit: driejari gen: Rogan van Echten (Wim van Buytene), Reinier (Peter Zeegers), Rieka Hanover (Klaas Woudstra) en Remarquable W (Andries van der Blonk; vierja rigen: Pyres Berkenhof (Wim van Buytene), Prize fighter (Maria Poort), Patty Zora (Manus Bouwhuis) en Pan Fried (Giel van der Togt); vijfjarigen: Opelent Pride (Piet Smit), Orpheus (Sjeng Hen- drikx), Okos (Leo Schoonhoven) en Olafski Itenska (Andries van der Blonk); ouderen: Kees Verkerk (Gerard van Eykeleriborg), Manza Buitenzorg (Jan Wagenaar), Jaspis du Bois (Cees Imming) en Maestro Cavaljos (Giel van der Togt). ARTHUR VAN RIJSWIJK

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11