Veel spektakel in Flevohof bij trekker-trekwedstrijden GROENTE FRflST EMEÏM B#LLEN Hollandse bolirissen bedreigd door statice uit Israël? OP ZATERDAG 23 SEPTEMBER ~W GROENE PAPRIKA'S DUURDER Meer chrysanten te verwachten KOELEN ONDER KAP GEEN KOEK EN EI MEER IN TELERSWERELD Boot afhouden 3 IN/ LAND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 11 SEPTEMBER 1978 PAGINA 9 DRONTEN Op zaterdag 23 september worden in Fle vohof de Nationale Kam pioenschappen Trekker-Trek gehouden. Na een groot aan tal regionale voorwedstrij den binden de allersterksten onder de Nederlandse trakto- ren in twee klassen onder verdeeld de strijd aan. Vorig jaar tijdens de Wereld kampioenschappen op Flevo hof, is Trekker-Trek geïntro duceerd met overstelpend succes. Duizenden toeschou wers zagen de traktoren met. enorm geraas proberen de slefepwagen over een zo groot mogelijke afstand weg te trekken. Met name de giganti sche Amerikaanse traktoren zorgden voor veel spektakel. In het afgelopen jaar is overal in Nederland gewerkt om de deelnemende traktoren in een zo goed mogelijke konditie te brengen. In de regionale voor wedstrijden'was daar al veel van te zien. Met name de traktoren in de „vrije klasse", waar zeer veel huisvlijt aan besteed is, laten bet 'publiek volledig aan zijn trekken ko men. Opname van de wedstrijd van vorig jaar. september om S mers aan de start worden ver- tot ongeveer wacht, beginnen zaterdag 23 avonds. •De nationale Trekker-Trek wedstrijden, waar 37 deelne- Den Haag - Een onderzoek, ingesteld door het Produkt- schap voor Siergewassen (PVS) wijst uit, dat een stevi ge uitbreiding te verwachten is in de Nederlandse chrysan tenteelt, zowel bij de jaar- rond - als normaalteelten. Wel is het opgevallen dat die uitbreiding niet samenvalt mèt toename van het aantal kwekers hetgeen dus betekent dat de bestaande bedrijven die teelten gaan uitbreiden. Waarschijnlijk vindt Omscha keling plaats van andere bloemsoorten naar 'chrysan ten waarvan men kennelijk meer heil verwacht. Het wordt hoopgevend genoemd dat het assortiment steeds ruimer wordt. Mogelijk dat door middel van deze „pro- duktievernieuwing" een val in de prijzen kan worden voor komen. In de teelt 'van gerbera werd een grote uitbreiding gecon stateerd door nieuwe kwekers alsmede door schaalvergro ting toegepast door huidige kwekers van genoemd pro- dukt. Verder werd vastgesteld dat vooral de kleinere assorti menten van bloemen naar verhouding een ruimere uit breiding aangeven hetgeen een welkome verruiming wordt genoemd. Ook het areaal van de pot planten breidt zich verder uit. Eind van dit jaar wordt een uitbreiding verwacht tot in to taal 523 ha., hetgeen sinds november vorig jaar een uit breiding zal betekenen met acht procent. Het onderzoek door het PVS strekte zich uit over 4.700 kwekers. Na het bereiken van een evenwicht in het jaar 1977, valt er in dit jaar een kleine uitbreiding van de bloementeelt te verwachten. Gewijzigd Op 1 november 1974 besloeg deze een oppervlakte van 614 ha, november 1975 bedroeg deze 645 ha. uitbreiding met 2 procent, vorig jaar vrijwel gelijk met 658 ha. In een jaar tijds zijn de 8 grootste variëteiten dezelfde gebleven, hoewel de rangorde is gewijzigd. Naar verwach ting zal het areaal van jaar- rondtroschrysanten dit jaar 15 procent groter zijn dan die was in november van het vo rig jaar. De aanvankelijke matiging van het vorig jaar wordt nu door een forse uit breiding vervangen. In no vember 1974 besloeg genoem de teelt 433 ha. nam in 1976 toe tot 510 ha en liep vorig jaar terug tot 493 ha. ER is voor de eerste maal aan de kwekers gevraagd welke rassen zij teelden. Van de jaarrondchrysanten stond de gele en witte Spider met 251 ha bovenaan, met 113 ha ge volgd door Horim en Sports. Dan volgt de sprong naar 31 ha voor Westland en Sports. Verwacht wordt dat dit jaar vooral de eerstgenoemde soort zich zal uitbreiden. Wat de normaal-cultuur betreft wordt deze voor najaar 1978 geraamd op ongeveer 363 ha hetgeen zou neerkomen op een uitbreiding van niet min der dan 19 procent. Een dergelijke uitbreiding vond nog niet eerder plaats. In seizoen 1974 besloeg deze teelt een oppervlakte van 244 ha., in 1976 was deze tot 295 ha. gestegen en afgelopen jaar tot 305 ha. De grootste aanvoer wordt verwacht bloeiend in november. Stabilisatie Ook van freesia breidt de teelt zich uit, namelijk van 330 ha in november 1974 tpt 392 ha 'afgelopen jaar en 4Ï9 ha. dit jaar. In de teelt van trosanjers is een stabilisatie opgetreden. Op 1 november 1974 was er een areaal van 1"54 ha. november 1976 geste gen tot 234 ha., afgelopen jaar 236 en 1 november dit jaar 245 ha. Van grootbloemige anjers neemt het areaal nog voortdu rend af namelijk van 246 ha in november 1974 tot naar schatting 170 ha dit jaar. Van gerbera breidt de teelt zich uit van 46 ha in novem ber 1974 tot 72 ha in 1975 en 138 ha. dit jaar. Het areaal van snijgroen blijft tamelijk gelijk van 58 ha in 1974 tot 52 ha dit jaar. In de afgelopen week wist de prijs voor i de groene paprika's zich te herstellen en kwam op het niveau van vorig jaar terecht. Op Veiling Westland Noord werd er een gemiddelde prijs van 1,60 per kilo voor de groene sorteringen betaald. Dit prijs herstel kan voor een deel toegeschreven worden aan de wat rustiger aanvoer van groene paprika's. Voor de komende week wordt er een beperkte aanvoer van groen verwacht, waardoor de prijs nog wat kan oplopen. Voor de rode sorteringen kwam- er een wat lagere gemiddelde prijs tot stand in vergelijking met de week ervoor, nl. 2,72 per kilo. Voor de rode sorteringen wordt er de komende week weinig veran dering in de aanvoer verwacht. Het koude weer remt het afrij pingsproces van de vruchten. Ten opzichte van vorig-seizoen steekt de gemiddelde prijs gunstig af, deze lag toen op 1,60 per kilo. Voor rood zal de prijs weinig veranderen, er is een kans je dat hij iets oploopt. Tomaten De aanvoer van tomaten liep wat verder terug, dit had tot gevolg dat de gemiddelde prijs voor de A-L-tomaten met 12 cent per kilo klom naar gemiddeld 1,08. De export van Italië naar West-Duitsland neemt wat af, dit blijkt uit de gegevens van het Produktschap voor Groenten en Fruit. De produktie van natuurtomaten in het be- zal er de komende week waarschijnlijk Levende komkommer aan dode praktisch plant langrijke gebied de Pfalz is wat lager op gang gekomen als vorig jaar. Deze produk tie zal de komende weken eén grotere omvang krijgen. In de Hollandse aanvoer Overige gewassen niet veel yeranderen. Er wordt daarom toch nog op gelijkblijvende prijzen gere kend. Op woensdag 6 september lag de komkom- merprijs op Veiling Westland Zuid gunsti ger als de gemiddelde prijs van de week ervoor. Voor de sortering 41 t/m 76 lag de prijs tussen 29 en 41 cent per stuk. Naast de wat kleinere aanvoer heeft vooral de grotere belangstelling van andere landen naast West-Duitsland een gunstige invloed gehad op de prijsontwikkeling. Het opval lendst was de sterk toegenomen export naar Frankrijk. Ook de vraag van Zweden leefde wat op, maar dezë blijft nog onder de maat bij die van vorig jaar. Erg vast lijkt de marktsituatie nog niet, zodra de aanvoer weer groter wordt is er een grote kans dat de markt weer in elkaar zakt. Prei werd in wat grotere hoeveelhgden aangevoerd, de gemiddelde prijs daalde naar 97 cent per kilo. De aanvoer zal een. verdere uitbreiding ondergaan waardoor de prijs verder zal dalen. Voor sla veran derde de situatie niets, als hoogste notering kwam er een prijs van 14 cent per krop tot stand. Door een kleiner aanbod kan de prijs wat op gaan lopen. Spinazie wprdt in steeds kleinere hoeveelheden aange voerd, dit heeft toch niet kunnen verhinde ren dat de gemiddelde prijs daalde paar 90 cent per kilo. Andijvie bleef ook de afgelopen week goedkoop, hier lijkC de komende week nog geen verandering jp te komen. Pronkbonen werden verkocht voor ƒ1,30 per kilo. Sperziebonen brachterC ge middeld 2,50 per kilo op. Voor bleeksel derij schommelde de prijs rond de évee kwartjes. GROTER AANVOER REDDE CCWS-OMZETCIJFER Wat merkwaardige cijfers met betrekking tot de omzetten aan de CCWS over de maand augustus. Voor wat betreft de snij bloemen een bijna gelijk omzetcijfer als augustus vorig jaar met bijna dertien mil joen gulden, een nadelig verschil dit jaar opleverend van ruim een half miljoen. Maar de potplanten haalden die achter stand wat op met een omzetbedrag van ruim drie miljoen gulden, hetgeen ruim een half miljoen méér is dan vorig jaar augustus.' Het totale omzetbedrag van januari tot en met augustus van dit jaar lag met 338.343.533,50 toch 20,479.272,13 of ruim zes procent hoger dan in dezelfde periode vórig jaar. Hetgeen gezien stijgende kosten en deva luatie geen reden tot juichen geeft, zij 'net evenmin om te klagen. Het waren dus vooral de potplanten die een gunstige invloed hebben uitgeoefend en wat de snijbloemen betreft heqft de aanzienlijk grotere aanvoer een verder in zinken voorkomen. De eerste week van de maand september, handhaafde zich dat beeld. Dat wil zeggen, dankzij een aanzienlijk groter aanvoer van snijbloemen en potplanten lag het totale omzetbedrag van 9.236.305,28 rond de twee miljoen hoger dan vorig jaar. Aanvoer van snijbloemen 27.972,810 bos of stuks met opbrengst van 8.336.730,93 te gen vorig jaar 24.915.920 bos of stuks voor 6.750.398,44. Van potplanten bedroeg de aanvoer 469.463 stuks met een opbrengst van 879.432,91 tegen de 348.083 op brengst 524.035,34 vorig jaar. Ook ditmaal was de aanvoer van' buiten landse bloemen beperkt tot bijna 35.000 bos of stuks voor 15.569,65 en vorig jaar. 105.922 bos of stuks met omzet van 46.032,80. De troschrysanten Waren sterk aan de marktevenals de trosanjers en ook de freesia kwam wat ruimer. Van anjers was de aanvoer bijna tien'miljoen; de grootste aanvoer uitmakend. Van freesia bijna vier miljoen bos waarbij de gemiddelde prijs 'zich goed kon handhaven. Ook kelklelies en rozen waren van betekenis met prijzen die op vrijwel gelijke hoogte bleven. Wat gemiddelde prijzen, met tussen haak jes die van dezelfde week vórig jaar: Ame rikaanse anjers 28 (21) trosanjers 23, (22) anthurium 1,19 (1,14) snijgroen 17(16) tro schrysanten 42(35) geplozen chrysanten jaarond 52(54) geplozen chrysanten -nor maal 52(48) freesia 16(15) gerbera 43(40) gladiolen 13(7) irissen 16f28) leliekelken 68(66) lelietakken 34(30) grote cumbydia 1,44(1,20) idem klein 77(57) grote rozen 31(22) idem klein 21(16) sonia 25(19) belinda 19(12) red garnette 14(12). Het aanbod van gladiolen nam aanzienlijk toe. Het totale veilingbeeld richt zich nu meer op de najaarsbloemen. De chrysanten ^n freesia zijn in de opmars. De belangstelling voor de potplanten weet zich goed te hand haven. Het totale beeld van de veiling geeft reden tot tevredenheid, ook al zullen som mige kwekers het met al te best treffen. En om met wassende aanvoerstroom bij verwerken en verhandelen gelijke tred te kunnen houden, past ook de CCWS zich aan bij de voortschrijdende techniek van de computer die volgend jaar in vol bedrijf zal komen. t T - - -ji-"'-'- - --r - f-KSSwr,. WK 1 's-Gravenzande In één van de halleh van veiling „West- land-Zuid" in 's-Gravenzande, ziet men een groot, recht hoekig gevaarte aan de dakconstructie hangen: een zoge naamde koelkap, waarvan de opgetrokken wanden over te koelen produkten kunnen worden neergelaten. Het betreft hier een experiment dat, begeleid door het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen en het Spren- ger-Instituut, begin juli van start is gegaan. Wanneer de proef slaagt zal de koeltent in de handel worden gebracht onder de naam koelkap van „Polypro" (de importeur). Wanneer er niets te koelen valt dan worden de wanden opgetrokken en de grootste auto's kunnen er onder doorrij den. De tent heeft een grondoppervlakte van vijftien bij vijf meter en kan tachtig pallets bergen. De veiling gebruikt ze voorlopig om produkten als radijs, koolrabi en sal, die door de vacuümketel zijn gegaan, er koud in te houden. Het koellichaam, dat zich boven de kap bevindt, brengt momenteel de lege ruimte in twaalf uur tien graden lager. Bij het inbrengen van warme groenten is deze capaciteit dus onyoldoendé, de produkten zijn niet. binnen een redelij ke tijd op de juiste temperatuur te brengen. Een zwaardere motor zal worden aangebracht waardoor deze Igloo-Flex koeltent straks misschien als een bijna echte koelcel te gebruiken zal zijn. I De koelkap is neergelaten. AALSMEER Het is geen koek en ei meer in de wereld van de irissentelers. De produk tie van irissenbollen is vele jaren aan één stuk een zaak geweest waarvan veel meer overschoot dan een goed belegde boterham. En in de jaren 1975 en 1976 is het zonder meer een goudmijn geweest, die tijd lijkt voor de bollentelers (voorlopig?) voorbij. Dat is voor een niet onbelangrijk deel te wijten aan de lage prijzen die de telers van irissen- bloemen voor hun produkten kregen. De boli- ris is de laatste tien, vijftien jaar een zeer belangrijk artikel geworden ook voor de binnenlandse bloemkwekers. Niet in de laat ste plaats omdat men de bollen zo goed kan programmeren en ze dus in bloei kan laten komen op het moment dat men dat wenst. Nemen we nu alleen maar de irissenaanvoe- ren bij de VBA in Aalsmeer. Dan zién we dat het aanbod bij die veiling in de maand juni meer dan drie miljoen stuks bedroeg en in juli werden er bijna anderhalf miljoeri voor de klok gereden. In het Westland is de Hollandse boliris een nog veel groter artikel, terwijl er ook bij Flora in Rijnsburg vele tienduizenden worden geveild. In juni bedroeg de gémiddel- de prijs in Aalsmeer 0,15 en dat kan met de bollenprijzen die men heeft moeten betalen, nooit uit. Die uiterst matige prijzen voor irissenbloemen ook in de maanden daar voor was het geen botertje tot de boom zijn er de oorzaak van dat de bloemkwekers de boot momenteel nadrukkelijk afhouden als in irissenlever- ancie aan de deur komt. Zij kunnen nu volop bollen ko pen voor prijzen die belang rijk latei- zijn dan de laatste jaren het geval is geweest, maar de animo om een koop briefje te laten schrijven blijft gering. Was de oorzaak van de lage bloemenprijzen nu een te grote aanvoer geweest, dan zou de weerstand niet zo groot zijn. De oorzaak ligt nl. heel ergens anders: in Israël. Niet dat dit land nu zo'n ver bluffend groot aantal irissen- bloemen exporteert, maar wel neemt het aaanbod van Stati ce uit dit land sterk toe. De Hollandse irissen Wedgwood, Prof. Blaauw, Ideal, e.a. zijn tot voor kort in de winter en in de vroege voorjaarsmaan den nagenoeg de enige blau we bloemen geweest die aan geboden werden. Ze werden niet gebruikt om als bos in vaas gezet te worden, maar werden voor 95% in bloem stukken verwerkt. Een combi natie van bijv. gele chrysan ten met blauwe irisssen doet het bijzonder goed. Lage kosten Maar Statice (die men ook in gele, witte en lilarose tinten kan krijgen) is er ook in het blauw. En het is deze kleur die de Israëliërs in forse hoe veelheden naar West-Europa hebben gestuurd. Statice is een licht artikel, waarvan er veel in een doos gaan en bo vendien kan men deze bloem goedkoop produceren. De grondstof is zaad, de plantjes wordèn eenmaal verspeend en dan geplant. In een gunstig zonnig klimaat snijdt men een groot aantal bossen van de roe. We willen maar zeggen: de kosten van grondstoffen zijn gerign, het verspenen van jonge planjtes kan snel door onervaren krachten worden geleerd en planten is ook een fluitje van een'cent. Het blau we van de veel goedkopere Statice lijkt nu voor een deel de plaats te gaan innemen van de Hollandse irissen. En dat is noch voor de bloem kwekers, noch voor -de bollen- producenten-een aangename zaak. Overleg met de Israëli sche bloemenexporteurs Agrexco om de export van dit artikel te beperken, lijkt de enige oplossing. Maar of men daar van de kant van Agrexco erg veel voor zal voelen, is natuuurlijk vers twee. Men moet er bijvoor beeld maar niet aan denken wat er gaat gebeuren als ook andere landen rond de Mid dellandse Zee de teelt van Statice ter hand gaan nemen. Want dan wordt het stellig helemaal huilen met de lamp uit! Bekijken we de aanvoercij- fers van irissenbloemen in het eerste halfjaar, dan blijkt dat het aanbod met 15% toenam: van 118.900.000 stuks naar 136.650.000 stuks. De gemid delde prijs daalde in de eerste zes maanden van dit jaar van Wordt de Hollandse iris door Statice uit Israël verdrongen? 24.- naar 19,- per 100. Dat betekent een lagere opbrengst van 20%. En dat in een tijd waarin de kosten nog altijd stijgen. Narcissen De aanvoercijfers over het eerste halfjaar 1978 zeggen trouwens nog veel meer over de bolbloemen. Neem de nar cissen. De broeiers hebben voor dit artikel in de winter en in het vroege voorjaar best geld gemaakt. De gemiddelde prijs die in het eeste halfjaar van 1977 ƒ08,10 per 100 be droeg, kwam de eerste zes maanden van dit jaar uit op 12,26. Dat is geen kleinig heid: 51% méér! Daar staat tegenover dat het aanbod dit jaar veel kleiner was dan in 1977. Toen 214.780.000 stuks en dit jaar 171.320.000 stuks. Dat is dus 20% minder. Men zou zeggen dat narcissenbol- len nu wel erg gevraagd moe ten zijn, maar niets is minder waar. Het massabroeisoort, de gele Carlton, is zonder meer goedkoop. Het is na tuurlijk mogelijk dat deze narcis momenteel in grote hoeveelheden uit Engeland wordt geïmporteerd, want Carlton is ook bij de kwekers in Spalding een heel groot soort. Ook het narcissenfront dus al problemen, al blijven de gele trompetten Golden Harvest en Dutch Master op de veilingen in Lisse de beste prijzen opbrengen. Hyacinten Narigheid is er ook op de hyacintenmarkt. Voor veel cultivars worden maar matige prijzen besteed en er zijn al de nodige partijen doorge^ draaid. Daar was geen koper voor te vinden. Een wonder lijke zaak. Hyacinten kap men vrijwel nergens anders ter wereld telen. En zelf van een monopolie-artikel blijkt men nog te veel te produce-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9