Gedeeltelijke staat van beleg wordt in Rhodesië mogelijk Iraanse premier belooft vrijheid en rechtvaardigheid Meningen verdeeld over vorderingen in Camp David Zuidafrikaanse politiemannen staan terecht „Beste Brunojij begaafde antisemitische Tekenen voor nieuwe speculatie Bordeauxwijn Staat de postcode in een advertentie of brief?1 Gebruikmdan alsu reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet. n Buitenland LEIDSE COURANT MAANDAG 11 SEPTEMBER 1978 PAGINA 7 HAMBURG (DPA) Met de aanhef Beste Bruno" gaat de satirische schrijver Efraim Kisjon in het jongste nummer van het Westduitse weekblad „Der Spiegel" in op de kritiek die de Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky op de politiek van de Israëlische regering heeft geleverd. Terwijl hij Kreisky uitnodigt „ons te slaan, Bruno, want wij zijn uw trommel", verwijst Kisjon naar Kreisky's verweer dat hij door Trouw" onjuist is geciteerd en citaten uit hun verband zijn gerukt. Met je eeuwig verkeerd weergegeven woorden", aidus de 58-jarige auteur, „straf je ons wel flink af, maar af en toe bemiddel je achter de schermen en helpt onze Russische broeders via Wenen naar de vrijheid „Dat vonden we tenminste tot nu toe. Maar dezer dagen is het joodse hanengevecht weer begonnen en vliegen de veren in het rond, precies aan ae vooravond van Camp David. Deze keer werden je niet voor de buiten wereld bestemde aanmerkingen in een protestantse Nederlandse krant geopenbaard". „Met alle respect moeten we tegen je zeggen, dat men zo'n hoop anti-joodse onzin in de westerse wereld niet meer uitkraamt, behalve op grammofoonplaten van veertig jaar geleden. Pas nu, beste vriend, is ons duidelijk geworden, dat jij, die de slachting hebt over leefd, een begaafde antisemitische autodidakt bent". „Om misverstanden te voorkomen", vervolgt de in 1949 uit Hongarije naar Israël geëmigreerde Kisjon, „Wij Israëliërs houden van anti-semieten. Hun bestaan alleen al verschaft ons de rechtvaardiging om in ons eigen nare land te wonen". Elders schrijft hij: „Wanneer wij niet wisten. Bruno, dat je een serieus staatsman bent, zouden wij je voor een kleine, pardon grote, kruidenier versleten hebben. Jij bent de grootste". Het „beste Bruno" rechtvaardigt Kisjon door erop te wijzen dat hij en Kreisky beiden ridder zijn in de „Orden wider den tierischen Ernst" van de stad Aken. Hij besluit: „Laat ons vrede sluiten, afgedwaalde broe der. Laten wij deze joodse zaken niet zo „tierisch ernst" opnemen. Ook wij willen niet persoonlijk zijn. Een paar van onze beste vrienden zijn kanselier. Met vriendelijk sjalom - Efraim Kisjon". ALISBURY (UPI/RTR/AP) Premier Smith van Ie blanke overgangsregering van Rhodesië heeft isteren de invoering van een gedeeltelijke staat van elcg aangekondigd. Na het neerschieten, vorige reek, van een vliegtuig van Air Rhodesia door de uerrillastrijdkrachten, als gevolg waarvan 48 inzit- enden het leven verloren, noemde Smith scherpe maatregelen noodzakelijk. Je blanke minderheid in het land heeft de laatste lagen zware druk op Smith uitgeoefend om een lardere houding aan te nemen tegen de verzetsstrij ders. Maar Smith verklaarde voor de televisie dat hij niet emotioneel wilde reageren en zal proberen de zaken „koel en logisch" te bekijken. Smith noemde de toestand in Rhodesië de moeilijkste crisis sinds jaren. Hij waarschuwde de buurlanden Zambia, Mozambique en Botswana voor tegenacties als die landen zouden blijven toestaan dat guerrilla strijders vanuit deze landen aanvallen ondernemen op doelen in Rhodesië. Anderzijds sloot hij niet uit dat hij nieuwe contacten zal aanknopen met Joshua Nkomo, de leider van het Patriottisch Front. Deson danks zijn gisteren 19 vooraanstaande leden van de Smith verklaarde geen algemene mobilisatie te over wegen. Hij gaf geen bijzonderheden over de gedeelte lijke staat van beleg, die op bepaalde gebied en in het land toepasbaar wordt als dat nodig is, maar die niet voor het hele land zal gelden. Het land kent al een groot aantal wetten waardoor mensen kunnen worden vastgehouden zonder vorm van proces en doodstraffen kunnen worden uitgesproken tegen guerrillastrijders. BLOEMFONTEIN (Rtr) De wijze waarop in Zuid-Afrika zwarte gevangenen worden be- iandeld, komt vandaag weer an de orde, wanneer in loemfontein voor het hoogge- chtshof zes politiemannen en fee burgers verschijnen op ■schuldiging van het doden li een zwarte gevangene. Be- Ive deze zaak komen er bin- «nkort nog twee van dergelij- it processen. 'De réchtszaak in Bloemfontein begint bijna een jaar na de dood van de zwarte leider Ste ve Biko, die kort na de veilig- leidspohtie hem had opgepakt, jverleed aan hersenletsel. Zijn lood leidde tot talloze protes- en in en buiten Zuid-Afrika. let proces gaat nu tegen twee ilanke rechercheurs, vier iwarte collega's en twee blanke jurgers die verantwoordelijk worden geacht voor de dood van Jankie Mahlomola Matoba- ko. die op 19 maart jl. in een ziekenhuis te Bloemfontein overleed, acht dagen nadat hij met vier anderen onder ver denking van een inbraak was aangehouden. Volgens Zuida frikaanse persberichten consta teerde een plaatselijke rechter bij het vooronderzoek naar de inbraak dat Matobako gezwol len geslachtsdelen en voeten had. Volgende maand moeten in Durban drie politiemannen te rechtstaan omdat zij een ge vangene zouden hebben ge dood. Komende week wordt het gerechtelijk onderzoek her vat naar de dood van een ande re gevangene die van de vijfde verdieping van het hoofdbu reau van de veiligheidspolitie te Port Elizabeth op straat viel. ADVERTENTIE pttpost Gebruik'm goed. Theodorakis kandiaat burgemeester van Athene ATHENE (AFP) Mikis Theo- dorakis, de bekende Griekse componist, is kandidaat na mens de Griekse communisti sche partij voor het burge meesterschap van Athene. Dit heeft het centrale comité van de partij bekendgemaakt. Theodorakis zal zich presente ren aan het hoofd van een „coalitie van democratische en linkse krachten". De verkiezin gen voor het burgemeester schap van Athene moeten voor het eind van dit jaar plaatsvin den. Russen lanceren ruimteschip naar Venus MOSKOU (REUTER) De Sovjet Unie heeft zaterdag een onbemand ruimteschip naar Venus gelanceerd. Dit heeft het Sovjet-persbureau TASS meegedeeld. Aan boord van het vaartuig, dat in december de planeet moet bereiken, bevindt zich ap paratuur die samen met Fran se geleerden is gemaakt. De instrumenten zullen gegevens over de zonnewind, kosmische stralen en andere soorten stra ling in de ruimte naar de aarde sturen. Gaswinning verwacht in Drente ASSEN De Nederlandse Aardoliemaatschappij (NAM) verwacht dat er in Drente nog vele kleine gasvelden te vin den zijn. Daarom blijft de maatschappij in Drente actief op zoek naar de winning van aardgas, aldus drs H. Hooy- kaas directeur van de NAAI tijdens een lezing voor de Ne derlandse Heidemaatschappij. TEHERAN (DPA) De Iraanse premier, Jaafar Sjarif-Emami, heeft gisteren op een speciale bijeen- (omst van het parlement de bijna 35 miljoen Perzen .politieke vrijheden en sociale rechtvaardigheid" beloofd. Vrijdag was voor de hoofdstad Teheran en elf andere Iraanse steden de staat van beleg afgekon digd. Sen van de afgevaardigden beschuldigde de premier irvan, verantwoordelijk te zijn voor de vele doden Üe de laatste dagen door het politie-optreden zijn gevallen. Gisteren werd officieel meegedeeld dat het er 95 waren. Volgens de oppositie zouden het er meer dan 2000 zijn. Na de beschuldiging verlieten negen parlementsleden uit protest de zaal. Volgens de radio zijn ook in het weekeinde enkele gevechten geleverd. Nadere bijzonderheden rijn niet gegeven. In de zuidelijke wijken van Teheran stonden gisteren steeds pantserwagens op de grotere pleinen en Voor openbare gebouwen. Enkele honderden militai ren patrouilleerden met het machinegeweer in aan slag. De Bazaar, het economisch centrum van Teheran, Uitgebrande autowrakken in Teheran geven de plaats aan waar demonstranten en legereènheden met elkaar in botsing kwamen. bleef gesloten. Uit provinciesteden, waar ook de staat van beleg van kracht is, kwam maar weinig nieuws Met de bajonet op het geweer staan soldaten in de Iraanse hoofdstad Teheran oog in oog met demonstranten. Later werd het vuur op de demonstranten geopend. binnen. In Maschad in het oosten van het land zouden zich opnieuw schietpartijen hebben voorgedaan. De sjah heeft tijdens het weekeinde zijn reis naar Roemenië en Oost-Duitsland voor onbepaalde tijd uitgesteld „In het hogere belang van het land", zoals officieel werd meegedeeld. De Amerikaanse president Jimmy Carter heeft gister morgen tussen de besprekingen met Sadat en Begin door kans gezien telefonisch contact te plegen met de sjah van Iran. Onderwerp van gesprek was de gespannen situatie in Iran. Dit heeft het Witte Huis officieel bekendgemaakt. Carter heeft in het telefoongesprek gewezen op het belang van de „nauwe en vriendschappelijke" betrek kingen tussen Washington en Teheran. De president heeft de sjah zijn bezorgdheid meegedeeld over de tientallen doden die bij de ongeregeldheden in ver schillende Iraanse steden zijn gevallen. Carter heeft de hoop uitgesproken dat een verder bloedvergieten voorkomen kan worden. De Amerikaanse president heeft de liberalisatie-politiek van de sjah toegejuicht, zo deelde het Witte Huis mee. THURMONT (REUTER) Premier Menachem Begin heeft gisteren verklaard, dat de topconfe rentie over het Midden-Oosten in Camp David goed verloopt. In Egyptische kringen liet men zich echter minder optimistisch uit. Begin maakte zijn opmerking tijdens een bezoek dat hij met president Sadat en hun beider gastheer, president Carter, bracht aan het slag veld van Gettysburg. De Israëlische minister van defensie, Ezer Weizman die ook van de partij was, zei: „Wij hebben nog twee of drie dagen nodig om de zaken uit te kristalliseren". Van Egyptische zijde toonde men zich weliswaar niet geheel ontmoedigd, maar zag men voor het ogenblik nog geen belangrijke aanwijzingen dat de Egyptisch-Israëlische meningsverschillen over de aard van een vredesregeling kunnen worden overbrugd. In zijn eerste officiële uitlating over het verloop van de besprekingen in Camp David had Car ters perschef Jody Powell zaterdag meegedeeld, dat president Carter en de twee leiders uit het Midden-Oosten voortgang hadden geboekt ten aanzien van enkele kwesties, maar dat zij zich nog voor aanzienlijke moeilijkheden geplaatst zagen wat andere punten betrof. Egyptische kringen zeiden gisteren dat de voortgang hoofd zakelijk betrekking had op de vriendschappelij ke en ontspannen sfeer, maar niet op de kwest ies die aan de orde zijn. Volgens hen moest men meer gewicht hechten aan de opmerking van Powell, dat er nog aanzienlijke moeilijkheden bestaan. Conservatieven liggen voor op Labour LONDEN (Reuter) Een opi niepeiling die in Engeland is gehouden, vlak voordat pre mier James Callaghan mee deelde dat hij geen vervroegde verkiezingen zou uitschrijven, heeft aangetoond, dat de con servatieve oppositie wat de gunst van de kiezers betreft vijf pet voorligt op de regeren de Labourpartij. Als Callaghan, zoals algemeen was verwacht voor eind sep tember of begin oktober de kiezers naar de stembus had geroepen, zouden de Conserva tieven gemakkelijk hebben ge wonnen en zou hun leidster, Margaret Thatcher, premier zijn geworden. Formeel behoe ven er geen verkiezingen voor het Lagerhuis te worden ge houden vóór oktober van het volgend jaar. ,,Veteranenziekte" steekt kop weer op in de VS NEW YORK (AFP) In enke le Amerikaanse steden hebben zich tegen het einde van de afgelopen week enkele geval len voorgedaan van het soort longontsteking die „veteranen- ziekte" wordt genoemd sinds er bezoekers van een vetera- nencongres in Philadelphia door getroffen werden. In Memphis in Tennessee is vrijdagavond een man aan de ziekte overleden en zijn vier personen voor observatie opge nomen. In Washington is een 27-jarige man opgenomen die alle verschijnselen van de vete- ranenziekte vertoont, maar' wiens leven men waarschijnlijk zal kunnen redden. De ziekte heeft onlangs in de confectie- kledingwijk van New York Ci-* ty drie mensen het leven ge kost. Egyptische pers gemuilkorfd CAIRO (AP) De weekbladen van de Egyptische oppositie waren de afgelopen week niet te koop in de kiosken en de redakties beschuldigen de re gering ervan de e pers te muil korven om te voorkomen dat er kritiek wordt uitgeoefend op president Sadat tijdens diens verblijf in Camp David. Al Ahrar, het orgaan van de rechtse sociaal-liberalen, heeft Sadat wel volledig gesteund bij zijn vredespolitiek, maar heeft de regering ook in verlegen heid gebracht door aanvallen op corruptie binnen het be- stuur. Al Ahali, de spreekbuis voor de kleine linkse nationale pro gressieve unie, heeft zich hevig verzet tegen Sadats directe on derhandelingen met Israël en laat zich over binnenlandse aangelegenheden evenmin zachtzinnig uit Al Ahali ver schijnt volgens plan woensdag. (Van onze correspondent Jan Drummen) 10RDEAUX Nadat de dolle speculatie 'an de jaren 1973 en 1974 de Bordeaux of ongekende prijzen opgedreven en ui- dndelijk zowel producenten als hande aars en consumenten de schrik op het lijf ïad gejaagd, is de situatie enigszins gesta biliseerd geworden. Nu evenwel maakt ®en zich in het gehele Zuidwestfranse Mingebied ongerust over nieuwe tekenen, die andermaal een wilde speculatie laten i 72 voorzien. In de laatste dagen van augustus werd een vat (900 liter) simpele Bordeaux voor 4500 Ifanc (2250 gulden) van de hand gedaan van en de betere kwaliteiten gingen zelfs weg voor 5000 franc (dus 2500 gulden). Hoewel een dergelijk prijspeil de wijnbou wers en handelaars in beginsel tot verheu gen zou moeten stemmen, blijkt veelal het tegendeel waar. Want in heel het gebied heeft men van de „dolle jaren 1973 en 1974" een nogal bittere smaak overgehou den, die met de fijnste Bordeaux nauwe lijks weg te spoelen blijkt. De in die periode gehaalde prijzen hadden namelijk binnen enkele maanden de vraag nagenoeg helemaal doen opdrogen, met het gevolg dat de koersen sneller beneden het norma le tuimelden dan zij tevoren daarboven geklommen waren. Tal van wijnhande laars leden zware verliezen, gingen gebukt onder een schuldenlast die hen noopte enorme hoeveelheden wijn van de hand te doen tegen prijzen die beneden hun aan koopprijzen lagen. Om een herhaling van dit verschijnsel (waarvan sommigen zich nog niet finan cieel hersteld hebben) te voorkomen, heeft de bond van wijnbouwers en handelaars besloten maatregelen te nemen. Maatrege len, die op het eerste gezicht verwonderlijk en paradoxaal lijken, omdat zij een te hoog stijgen van de prijzen van het produkt moeten voorkomen. De bond kent nu na melijk een subsidie toe aan degenen, die „redelijke prijzen" berekenen. Dat komt erop neer, dat elk vat van 900 liter dat verkocht wordt voor een prijs die schom melt tussen 4600 en 4900 franc voor deze matige prijs „beloond" wordt met een sub sidie van 400 franc. De wijnbouwer strijkt dan dus niettemin 5000 tot 5300 franc per vat op. Een en ander heeft uiteraard ten doel een gezond evenwicht tussen vraag en aanbod te herstellen. Aanvankelijk had de voorzitter van ge noemde bond het recht van toezicht geëist op elke transactie, terwijl hij tal van waar schuwingen had laten horen. Dit had niet temin maar een zeer gedeeltelijk resultaat, en enkele weken geleden leek het gevaar van een nieuwe „wilde hausse" geenszins denkbeeldig te zijn. Kort daarop begon de toestand evenwel ernstig te worden, omdat de voorraad uitgeput raakte. Door de late nachtvorsten van verleden jaar was de kwantiteit in totaal minder dan de helft van de normale, terwijl de oogst van dit jaar zeker niet zeer goed zal zijn wat de hoeveelheid betreft. De wijnkopers begin nen dan ook al de „druiven aan de stok" te kopen, anders gezegd: Zij kopen de oogst op nog voor deze binnen is, hetgeen in alle wijnverbouwende streken als een zeer slecht teken geldt. Bij dit alles komt een verontrustende da ling in de consumptie van de „gewone" Bordeaux en een enquête bij de Parijse wijnverkopers zou uitgewezen hebben, dat de Bordeaux-voor-dagelijks-verbinik veel en veel minder verkocht wordt, namelijk 70 tot 80 procent minder. Dit zou een gevolg zijn van het feit, dat andere wijnen (zoals Beaujolais en Bourgogne) een realis tischer prijspolitiek voeren. Dit alles heeft de bond van wijnbouwers en handelaren genoopt de subsidiepolitiek in te voeren, uiteraard ook, omdat er geen voldoende zgn. regulerende voorraad is. Maar ten aanzien van deze politiek heerst er nogal wat scepticisme en slechts de praktijk zal uitwijzen of de „premie" van 400 franc per vat „redelijk geprijsde" Bor deaux in staat zal blijken een nieuwe wilde hausse de kop in te drukken en de markt te kalmeren.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7