PETERSON OVERLEDEN NA BOTSING OP MONZA „Ik moet nog maar eens goed oefenen" SPOM I miBUIME UITSLAGEN MONZA Litjens na missen strafbal kort voor tijd: LEIDSE COURANT, PAGINA 2: MONZA-De veertiende race, meetellend voor het wereldkam pioenschap formu le 1. kende giste ren op het circuit van Monza in Italië een dramatisch be gin Luttele secon den na de start botsten de wagens van Ronnie Peter son en Victór Brambilla. De Lo tus van de Zweed vloog onmiddellijk in brand. Vanmor gen is hij - 34 jaar oud overleden Volgens het me disch bulletin had Ronnie Peterson beide benen op diverse plaatsen gebro ken en voorts brandwonden aan gezicht, handen en benen. In een Milanees ziekenhuis, waarheen hij met spoed was overgebracht werd hij vannacht tweemaal geopereerd. Vanmorgen raakte hij in een ernstige coma, toen zijn bloedcirculatie verslechterde. Kort daarna overleed Peterson. De Italiaan Brambilla, die eveneens ernstig gewond werd kwam vanmorgen weer bij bewustzijn. Later werd opnieuw gestart. Niki Lauda schreef uiteindelijk de Grote Prijs van Italië op zijn naam. De Oostenrijker kwam als derde over Ronnie Peterson raakte gisteren zwaar gewond tij dens de Grote Prijs van Italië. de eindstreep achter Mario Andretti en Gilles Villeneu- ve. Beide rijders werden echter beboet met een straftijd van één minuut wegens te vroeg starten.w aardoor de zege alsnog bij Lauda belandde. Mario Andretti was overigens al voor de tweede start van de race wereldkampioen geworden. Door het uitvallen van Peterson was hij de enige concurrent kwijt, die hem in de resterende drie races van de wereldtitel kon afhouden. Over de mogelijkheid van een herstart werd door de coureurs lang gediscussieerd. Bernie Ecclestone, de primus inter pares in het racegezelschap, moest zijn gewicht in de schaal leggen om de rijders opnieuw te laten starten. Maar niet nadat een delegatie be staande uit Lauda, Reutemann, Andretti, Hunt en Fittipaldi, het traject op de veiligheid testten on eisten dat de vangrails voor honderd procent hersteld zou den worden. Aldus geschiedde tot enthousiasme van de 150.000 toeschouwers, die het lange wachten beu waren en hun rusteloosheid uitten in striemende fluitconcerten. Hoewel voor de tweede start Andretti zoals gezegd al wereldkampioen was, heëft de Amerikaan van Italiaanse afkomst er desondanks een spectaculaire race van gemaakt. In het uitgedunde veld - vijf coureurs (Stuck, Lunger, Pironi, Peterson en Brambilla) bleven langs de kant- nam de als tweede gestarte Gilles Villeneuve in een -Ferrari de leiding na de start. Andretti kwam na de eerste van de veertig ronden (232 km) - de race was ingekort van 52 naar 40 ronden over 5,8 kilometer- als tweede dóór gevolgd door Laudat Reutemann en Watson. Het werd een nek-aan-nek race tussen Villeneu ve en Andretti. In de vijftiende ronde had de Canadees vijf seconden voorsprong op Andretti, veertien op Lauda, vijftien 05 Reutemann en drieëntwintig op Paniek bij de baancommissarissen. In het midden wordt de juist uit het wrak van zijn wagen bevrijde Peterson verzorgd. Watson, toen de jury de mededeling doorgaf dat Villeneuve en Andretti beiden één minuut straf kregen opgelegd wegens te vroeg starten. Op dat moment had Lauda in feite de leiding hoewel hij op de derde plaats reed. De coureurs werden echter van deze maatregel niet op de hoogte gesteld en het publiek kon tot het einde genieten van een zeldzaam boeiend duel tussen Ferrari, dat in „eigen huis" reed en Lotus, dat in dit seizoen al meermalen had laten blijken de snelste te zijn. Na 31 ronden had Villeneuve nog twee seconden voorsprong op Andretti. De rest van het veld was uitgeschakeld voor de eerste plaats, althans voor de eerste aankomst op de streep, want administratief gezien lag Niki Lauda nog steeds aan kop. Na 34 ronden kwamen beide wagens gelijktijdig door, een ronde later Tiad Andretti een neuslengte voorsprong en na veertig ronden passeerde de wereldkampioen als eerste de eindstreep met 2,5 seconde voor op Villeneu ve. Lauda kwam als derde door, gevolgd door zijn stalge- noot Watson. Door de straftrjd van de eerste twee werd het in Monza uiteindelijk nog een, de eerste van dit seizoen, Brabham-zege. Maar de gebruikelijke festivitei ten na een Grand Prix-zege bleven uit. De gebeurtenis rond Peterson herinnerde Lauda aan zijn crash in 1976 op de Nürburgring, toen hij juist op het nippertje uit zijn brandende bolide werd. gered en wekenlang in levensgevaar verkeerde. Het ongeluk met Peterson gebeure luttele seconden na de start, na zo'g driehonderd meter afstand in de eerste dubbele chicane. Volgens ooggetuigen zou Peterson, die de vierde startpositie ingenomen had, om onduide lijke "redenen plotseling vaart hebben geminderd en aldus zijn collega's gedwongen hebben tot uitwijkma noeuvres die de botsing, waarbij in totaal negen wagens waren betrokken, tot gevolg hadden. De McLaren van James Hunt zou rechts midden zijn geraakt door een onbekende rijder en door de klap in aanraking gekomen zijn met de Lotus van Peterson, die op dat moment een snelheid van ongeveer honderd tachtig kilometer per uur had. Peterson klapte daarna tegen de vangrail, de wagen explodeerde direct waarbij meters hoge vlammen uit de bolide sloegen. De Lotus caramboleerde vervolgens van de vangrails via de wagen van Carlos Reutemann op de bolide van Victor Brambilla. De officiële lezing van de organisatie in Monza legt het accent overigens op een stuurfout van één van de coureurs. Depailer of Patrese. Wel zeker is in ieder geval, dat de brandweer alert reageerde en binnen dertig seconden ter plekke was om de brand te blussen. De Engelse oud-wereldkampioen sprintte direct na botsing naar de Lotus en bevrijdde de vierendertigjarig Zweed, die klem zat in zijn wagen.Helaas heeft dez bliksemsnelle reactie van James Hunt het leven va Peterson niet kunnen redden. De ironie wil, dat Peterson gistermorgen tijdens ee vrijwillige training zijn Lotus total-loss had i_ doordat hij uit de bocht vloog. In de officiële race wa hij van start gegaan in de reservewagen van Man Andretti, die vyas aangepast aan zijn lengte. De overige coureurs, die zonder verwondingen bleven doch wier wagens brokken opliepen, waren: Ham Stuck, Clay Regazzoni, Didier Pironi, Patrick Depaillei Carlos Reutemann Arturio Merzario en Brett Lungei Het laatste ongeluk in de formule 1-wereld waarbij i wagen in brand vloog, dateert ui 1976 toen op Nürburgring Niki Lauda op het laatste moment uit zij brandende wagen.kon worden gesleept. Het circuit van Monza staat bij de coureurs te boel als een relatief veilig traject. In de historie van formule 1-races op het 5600 meter lange parkoers zijl „slechts" twee dodelijke ongelukken voorgekomen. 1961 verongelukte de Westduitse graaf Berghe va Trips. Negen jaar later vond Jochen Rindt de dood Monza. Schots en scheef staan de race-wagens op de baan. Metershoge vlammen geven de foto een extra tragisch karakter. De officiële uitslag van de formule een race om de Grote Prijs van Italië op het circuit van Monza is: 1. Niki Lauda OosBrabham: 232 km. in 1.07.4 (207.52$ km./uur). 2. John Watson/Ier) Brabham, op 1.48 sec. 3. Carlos Reutemann (Arg) Ferrari, op 20.47 sec. 4. Jacques Lafitte (Fra) Llgier, op 37.53 sec. 5. Patrick Tambay (Fra) Mc Laren, 1.07.44. 6. Mario Andretti (Vst) Lotus, 1.07.51. 7. Gilles Villeneuve (Can.) Ferdrri, 1.07.53. 8. Emerson Fittipaldi (Bra) Copersuger, 1.07.59. 9. Nelson Piquet (Bra) Mc Laren, 1.08.11. 10. Derek Daly (Ier) Ensign, 1.08.13.J Stand wereldkampioenschap na veertien races: 1. en wereldkampioen: Andretti 63 punten. 2. Peterson (Zwe) Lotus, 51. 3. Lauda 44.K 4. Reutemann 35. 5. Depailler (Fra) Tyrrell, 32. 6. Watson 25. 7. Lafitte 19. 8. Fittipaldi 16. 9. Jody Scheckter (Zaf) Wolf 14. 10. Patrese (Ita) Arrows, 10. De baan van het circuit van. Monza wordt gereinigd van olie. Op de achtergron het wrak van de wagen van Ronnie Peterson. HANNOVER Ook in de vijfen zeventigste wedstrijd onder het bewind van prestatietrainer Wim van Heumen kon het Nederland se hockeyteam geen internatio nale titel bemachtigen. Na de vierde plaats op de Olympische Spelen van 1976 in Montreal en het verlies in de finale van het toernooi om de wereldbeker (be gin april in Buenos Aires) eindig de Nederland in de strijd om het Europees kampioenschap in somber Hannover opnieuw als tweede. „We zijn rijp voor een titel", had Van Heumen telkens gezegd. Rijp of niet, West-Duits- land liet voor vijfenveertighon derd toeschouwers zien dat al leen het gastland recht op het kampioenschap had. Met een nederlaag van 3—2 kwam Neder land er nog genadig af. Toch forceerde Oranje, aange moedigd door vele overgekomen supporters, in de slotfase nog bijna een verlenging. Tot afgrijzen van alles wat West-Duitsland was kende de Franse scheidsrechter Segui Nederland met nog zes minuten te spelen.een strafbal toe omdat de zwaarlijvige doelman Ludwiczak de bal had geblok keerd bij een gezamenlijke actie van Leefers en Van 't Hek. Paul Litjens, het hele toernooi danig op schot, getuige zijn eerste plaats op de topscorerslijst met zestien treffers, zou het vonnis voltrekken. Onder -oorverdovend gefluit van de tribunes zag Litjens (in de nacht van zaterdag op zondag nog laat in een bar gesig naleerd, hetgeen door de West duitse boulevardpers breed werd uitgemeten) zijn inzet gekeerd door een uitgestoken been van. Paul Litjens: topscorer in Hannover. Ludwiczak. Zei ausputer Bart Ta- minaiau later: „Ik snap niet waar om Paul die bal in die herrie toch nam. Hij had moeten wachten tot het stil werd. Dat hoort gewoon zo bij een strafbal". Litjens voelde zich echter zo zeker dat hij toch schoot. „Ik kan eigenlijk geen goede reden bedenken waarom ik toch miste", aldus de speler, Van Kampong die na afloop zoals ge bruikelijk direct een sigaret op stak. „Ik moet nog maar eens goed oefenen". Verdiend Een gelijkspel, en daarmee de verlenging, zou voor Nederland veel te veel van het goede ge weest zijn. „Bij ons was vandaag niemand echt goed in vorm", constateerde Van Heumen spij tig. „De Duitsers hebben de overwinning eerlijk verdiend. Zij maakten twee fantastische tref fers en toen het ook snel 3—0 werd, kregen onze spelers een geweldige mentale klap. Het her stel kwam te laat. Bovendien hebben we eigenlijk geen uitge speelde kans gehad". Na de hoog uitgevallen overwin ning op Engeland in de halve finales (50 door twee treffers van Litjens en Van 't Hek en één doelpunt van Leefers) en de na een voorsprong van 3—0 toch nog moeizame 3—2 van West- Duitsland tegen titelverdediger Spanje waren de verwachtingen ih het Nederlandse kamp bijzon der hoog gespannen. „We moe ten nu maar eens kampioen wor den", vond menigeen. „We zijn er gewoon aan toe". Het pakte hepl anders uit. Voor dat de Nederlanders (met negen „Olympische spelers" barstend van ervaring) goed en wel besef ten wat er gebeurde stond West- Duitsland al met 2—0 voor. In de vijfde minuut snelde uitblinker Reiner Seifert langs de "hele Ne derlandse verdediging en schoot hard in. Eén minuut later kreeg Wistuba alle vrijheid om op aan geven van Seifert voor 2—0 te zorgen. „Ik stond het in de voorhoede met verbazing aan te zien", zei Van 't Hek later. „Er was afge sproken dat ons middenveld de Westduitsers geen centimeter ruimte zou gunnen. En dan zie je ze stuk voor stuk vrij lopen". Seifert (één van de vier spelers, die in 1972 goud wonnen tijdekns de Olympische spelen van 1972 Paul Litjens in duel met twee Engelsen in de met 50 gewonnen wedstrijd van zaterdag. in München) was voor Timmy Steens ongrijpbaar, Ron Steens had zijn handen vol aan de pas achttien-jarige belofte Stefan Blo- cher en Hans Kruize werd een voudig voorbijgelopen door Peter Trump. Wouter Leefers had dan ook veel kritiek op zijn medespelers. „Een aantal kon de opdrachten kenne lijk niet aan*. Nu moesten Ronnie en ik veel te veel kilometers vre ten. Wij kwamen er gewoon niet aan toe om het spel te maken". Als troost mocht <Je -donkere Ha genaar, die zich morgen weer voor de vervulling van de militaire dienst in Amsterdam moet mel den bij het rijksmagazijn genees middelen, een grote beker in ont vangst nemen als beste speler van het toernooi. „Ik hecht daar niet zo veel waar de aan. Liever had ik die gouden plak gehad. Het is ook iedere keer weer raak, steeds trekken we aan het korste eind". Het zou niemand hebben ver baasd als West-Duitsland in de eerste helft een nog veel grotere voorsprong had genomen. Seifert, Wistuba en Blöcher kregen volop kansen. De Nederlandse verdedi ging liet zich telkens weer verras sen door de snel opkomende Westduitsérs. Herhaaldelijk moest de Oranjedefensie door het slim me gebruik van de lange pass in de Westduitse ploeg tegen een numerieke minderheid optornen, enkele seconden nadat het 2—0 was geworden moest Sikking ze ker vijfentwintig meter uit zijn doel komen om de op hem afstor mende aanvallers te snel af te zijn. De man uit Breukelen was inderdaad de eerste bij de bal, maar zijn misser was haast lach wekkend om aan te zien. In zijn haast schoot Seifert echter in vrije positie naast. De eerste straf-" corner leverde West-Duitsland het derde doelpunt op. Wtétuba kreeg na negentien minuten in de re bound alle gelegenheid aan te leggen (3—0). Debacle Nederland leek een debacle te gemoet te gaan. Elke aanval van de Westduitsers hield een poten- tieeël gevaar voor Nederland in. „We speelden een soortgelijk spelletje als in Buenos Aires tegen India, toen we met 7—0 wonnen", aldus Hugo Budinger, naast Klaus Kleiter de begelei der van de Westduitse ploeg. „Ik had de spelers ingepompt in ie der geval het initiatief te nemen. Een afwachtende houding zou tegen dit Nederlandse elftal fu nest zijn geweest". Van Heumen had alle bewondering voor de Westduitse speelwijze. „Ik heb me suf gepiekerd om er iets aan te doen. Ik kon echter geen oplossing bedenken. De Duitsers hebben schitterend uitverdedigd. Zij onttrokken zich meteen al goed aan de dekking". Nog voor de rust kon Nederland op het loodzware veld iets terug doen toen Paul Litjens een straf- corner benutte (3—1). Het hiefd echter geen belofte voor verder herstel in. Nederland kwam iets meer in de aanval, maar de com-, binaties verliepen veel stroever dan bij de Westduitsers. Geert van Eijk, die zijn laatste interland speelde, probeerde zijn medespe lers' tevergeefs te bereiken. Ve Nederland moest pressie uitoef* nen om nog iets te bereiken^ Wilde dat ook wel, maar kon deze taak niet aan. Toch kroop Oranje u met nog zestien minuten te spe len dichterbij toen Litjens ander maal een strafcorner achter Lud wiczak mikte (3—2). Net als zaterdag liet West-Duits land een tegenstander onnodig ZW van 3—0 naar 3—2 terugkomen n Nederland putte wel moet uit de- S ze verkleinde marge, maar kon de - aanvallende activiteiten nauwe lijks verbogen. Totdat het ment kwam dat Litjens een straf bal mocht nemen. Zijn misser betekende gerechtigheid, leder ander resultaat dan een neder laag zou te veel zijn geweest vóór deze met zichzelf en nog meer Va met de tegenstander worstelende ïP Nederlandse ploeg. Engeland heeft zich gisteren ver-r zekerd van de bronzen medaille g tijdens het toernooi om het Euro pees kampioenschap. De Engelse ploeg versloeg titelhouder Spanje met 2—0. Bij de rust leidden de Engelsen reeds met 10. De doelpunten kwamen op naam van Godwin en Cotton. Polen eiste de vijfde zich op. Na een ruststand van 1—0 werd een eindstand bereikt van 4—1 tegen de ploeg van Wales. In de strijd om de zevende plaats won Frankrijk met 3—1 van Ierland. De rust brak aan bij de stand 1—0 in het voordeel van de Fransen. Eindstand: 1. West-Duitsland: 2. Nederland; 3. Engeland: 4. Spanje: 5. Polen: 6. Wa les; 7. Frankrijk; 8. Ierland: 9. Rusland, 10. Tsjecho-Slowakijke; 11. Schotland 12. Gibraltar.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 22