Perspectief voor Russischs hegemonie onaangetast aendag op Duindigt turnsters pot succes emm Veteraan Anton Ebben kampioen Tweede zege op Canadezen LEIDSE COURANT/. PAGINA 13 De Hongaarse turnster Eva Kahyo leverde de beste individuele prestatie tijdens de interland tussen Neder land en Hongarije in Franeker. het Nederlandse internaat op Papendal, waar de turnsters ook hun verplichtingen op school hebben. Het grote winstpunt was dat de Nederlandse meisjes risi co's durfden nemen Asarjan had dat uitdrukkelijk bevolen en dat het niet verkeerd uitpak te. en dat de Nederlandse meisjes de komende week hun tijd uitslui tend behoeven te besteden aan het verfijnen van de oefeningen. In de laatste aanloop naar het wereldkampioenschap, waar Asar- ian in ieder geval rekent op een plaats bij de eerste twaalf, heb ben de turnsters die naar Straats burg gaan nog één grote test. Dat is de strijd om de nationale all-in titel die van 22 tot en met 24 ,NKER Zes weken voor het jn van de wereldkampioen- Stoppen turnen In Straatsburg ;,tHo nprfiriectieven vnn rif» "5, i de perspectieven van de rcerlandse dames niet slecht de Interlandwedstrijd tegen ngarije, die dit weekeinde in leker werd gehouden, toonde Nederlandse zestal Marij- Aarnoutse bleef als zevende mster wegens een blessure de kant een opmerkelijk ■d niveau. Albert en Lisa Dujtstarjan, het Russische tweetal Reservi met Hans van Zetten de derlandse dames voor e'*77 ^aatsburg voorbereidt, had dan terecht reden tot tevreden- i "Alles zit er goed In", aldus irjan. "De zes weken die ons nog resten gaan we op Pa- ndal gebruiken om te perfec- leren". I duel met Hongarije, twee jaar is ij eden bij de Olympische Spelen lumn Montreal vierde in het landen- 6 Prfl1 jsement en bij het laatste we- f 35|dkampioenschap (1974) in Var- nog winnaar van het brons, j uiteraard verloren. Het ver- il van 8,05 punten was echter imerkelijk minder dan vorig november in Pecz, toen men dan twaalf punten moest iven. Toch was Albert Asar- daar niet zo gelukkig mee. iurlijk bestaat er een groot fiil in kracht tussen Neder- en Hongarije, maar die acht [en zijn voor Hongarije toch geflatteerd -jan vond dat met name de ing bij de verplichte oefen van zaterdag niet helemaal in snstemming was met de lit. Na de eerste dag leidden Hongaarse dames met een isprong van 5,20 punten: ,15. tegen 188,35. "We zijn in [verplichte oefenstof tekort ge- aldus Asarjan. "Een on- leid van drie punten was geweest. Toch ben ik er helemaal ongelukkig mee. Nu nen we in Straatsburg nog winst boeken". triand turnde de verplichte instof zeker niet slecht. Maar bleek Hongarije, dat vrijwel dezelfde ploeg in actie ram, die over anderhalve land ook in Straatsburg uit- it, beter geschooid. De moge- teid tot trainen in Hongarije ig kennelijk toch beter dan op AIX-LES-BAINS Evenals in bijna alle voor gaande etappes (alleen de Tsjechoslowaak Klasa onderbrak in de derde rit de zegereeks van de Sowjet-Unie) heeft de Russische ploeg dit weekeinde alle prijzen die er te behalen vielen gepakt. Eerst zegevierde Ga- laletdinov in de vijfde etappe zaterdag. Giste ren stonden er twee tijdritten op het pro gramma: de individuele rit over dertien kilo meter bracht winst voor de leider in het klassement Soekhoroetsjenkov en de ploe gentijdrit over 5,1 kilometer werd door de ploeg uit de Sowjet-Unie met ruim verschil gewonnen. De jeugdige Soekhoroetsjenkov is ongetwij feld niet de sterkste coureur in de Russische formatie. Maar de gele trui zorgt ook bij de toekomstronde voor extra kracht. Die kracht leverde hem de zege in de individuele tijdrit op, door een sterk eindschot, waardoor hij de Pool Mytnik die vrijwel voortdurend de snelste was geweest passeerde. En hoewel de ploegentijdrit alleen voor het ploegenklasse- ment meetelde, wilde Soekhoroetsjenkov er best tegenaan. Hij leidde de equipe tenslotte persoonlijk naar de overwinning. De Nederlanders kwamen er ook zaterdag niet, evenmin als gistermorgen. Beide keren was Jo Maas de eerste Nederlander, maar in de tijdrit had hij een achterstand van bijna een minuut op de winnaar. In de ploegentijdrit ging het iets beter: een niet onverdienstelijke viprrtp n!»at<; wac hat rp<5iiltaat Francesco Moser heeft gistermiddag zijn lei dende positie in de ronde van Catalonië versterkt door het tweede gedeelte van de derde etappe te winnen. Hij won de rit over 109 kilometer van Sant Pera de Premia naar Playa d'Aro, met twee seconden voorsprong op de Spanjaard Belda. De Spanjaard Miguel-Maria Lasa won zaterdag de tweede etappe van de Ronde van Catalo nië. In de eindsprint, na een rit over 160 kilometer van La Espluga naar Guissona. versloeg hij de Italiaan Francesco Moser en de Spanjaard Pedro Vilardebo. De Belg Frans van Looy won gisteren het eerste gedeelte van de derde etappe van de Ronde van Catalonië. Hij legde de 43 kilome ter op een parkoers in de stad Barcelona af in 59 minuten en 46 seconden. Tweede werd de Italiaan Martinelli. Leider Francesco Moser eindigde als vierde. Henk Mutsaars won zaterdag in Schijndel de internationale tijdrit voor zowel profs als ama teurs. Mutsaars had na 62 kilometer een voorsprong van tien seconden op de grote favoriet Bert Oosterbosch. Opvallend was dat vier amateurs (Mutsaars. Oosterboch, De Rooy en Van Houwelingen) de eerste beroepsrenner (Gevers) voorafgingen. Fedor den Hertog, vo rig jaar winnaar, eindigde op de zevende plaats. De eerste buitenlander was de Belgi sche amateur Fons de Wolf op de achtste olaats Joop Zoetemelk is zaterdag in een criterium in het Franse Soissons op de derde plaats geëindigd. De wedstrijd over 116 kilometer werd gewonnen door Zoetemelks Franse ploegmaat Hubert Mathis. Op de tweede plaats eindigde de Fransman Jean-Pierre Dan- guillaume. De Zweed Bernt Johansson won gisteren in de Noorditaliaanse stad Forli een internationa le race tegen de klok Johansson reed de 65.250 kilometer in 1 33.08, met een gemiddel de snelheid van 42.030 km/u. De Nederlander Roy Schuiten werd tweede in 1:34.11,5 en de Italiaan Gianbattista Baronchelli derde in 1:35.00.8. De Noor Knut Knudsen eindigde op de vijfde plaats in 1.36.42,4 Keetie van Oosten-Hage uit Kloetinge, drie voudig wereldkampioene achtervolging, be slist vandaag of zij over twee weken op de baan in München het werelduurrecord dames gaat aanvallen. Dit record staat op naam van de Italiaanse Maria Cressari, die op 25 november 1972 in Mexico Stad 41 kilometer en 471 meter aflegde. Fons van Katwijk won gisteravond de Lus van Schijndel, een criterium voor beroepsrenners over 105 kilomeer Na een levendige koers zagen de 20.000 toeschouwers Van Katwijk drie ronden voor de finish (4,5 km) de beslis sende demarrage plaatsen. De Belg Mare Demeijer won de sprint van het peloton voor Aririf» van Hnnwplinnon Saint Martin met Lady Rosa in derde positie. AMSTERDAM Anton Ebben is gisteren in de arena van het Amsterdamse Bos gekroond tot Nederlands kampioen bij de springruiters. De 47-jarige Ebben klom van de vijfde plaats, die hij na de eerste dag innam, naar de hoogste positie door als enige combinatie in de finale, die over twee manches ging, foutloos te blijven. Henk Nooren eindigde met een zelfde puntentotaal als Ebben. Maar de titelhouder moest genoe gen nemen met de tweede plaats omdat Ebben zich in de finale beter klasseerde dan de 23-jarige Nooren. Jan Broek die na de eerste dag verrassend de leiding had, viel zwaar terug. Mede doordat hij in de eerste manche vijf fouten maakte, eindigde hij tenslotte op de zevende plaats. De uitslag van de finale is: 1. Anton Ebben met Jumbo Design, 0 strafpunten; 2. Henk Nooren met Upstream, 8; 3. Willy van der Ham met Romeo Z. 16. De eindstand in de strijd om de Neder landse titel springen is: 1. Ebben 92 punten; 2. Nooren 92; 3. Seiger 85; 4. Laseur 83; 5. V.d. Ham 81; 6. Diks 80; 7. Broek 79; 8. Heber 77;'9. Bacchus 72; 10. Rademakers en Wie- Bij de deelnemers ontbrak Johan Heins die wegens een rugblessure moest afzeggen. Monique Bolleboom in actie op de evenwichtsbalk. gras maar heeft volgens Martin duidelijk toekomst. In zijn derde optreden was het raak. Fleur de Royal bracht hij netjes als eerste over de eind streep voor de verrassende twee de, Hopeful Future S met Rober Wetemans. Fleur de Royal, het eigendom van Jan van der Berg, reed voor Saint Martin een fijne rit en voor Van den Berg een beloning. Hij had voor elke rijder bloemen en een paar laarzen be schikbaar gesteld Nadat hij met Tigress nergens was geweest, pakte de Fransman in de VVV-prijs een tweede plaats met Blakey Ridge. Met de win naar Oriental Prince en Charlie Brown kwamen de drie paarden neus aan neus over de eind streep. Voor de jockeys werkzaam in Ne derland was er een dagklasse ment met als prijzengeld 1600 gulden. Kevin Davies zegevierde met 17 punten voor John Smith met 13 en Van der Kraats, Dieter Weiss en Mario van Gisteren met 10 punten. Bij de trainers kwa men Wolffers en Van Dijk elk met 19 punten op de eerste plaats voor Van Beissel met 13 punten en Pije met 10 punten. ARTHUR VAN R! IRWI IK De nieuwe Nederlandse kampioen van de springruiters, Anton Ebben, werd gisteren 'slachtoffer' van een jolige jonaspartij. september in Dordrecht wordt ge houden. Na dit kampioenschap worden de zeven turnsters aange wezen. die naar Straatsburg gaan. Het is aannemelijk dat het de zes van Franker en Marijke Aarnoutse zullen zijn. Toch heeft Asarjan er bij het KNGV op aangedrongen dat ook de talentvolle Inge Wulz nog in aanmerking komt. De Rus is van mening dat de basis van zijn ploeg nog te smal is. Daarom wil hij in het geval van blessures, die bij het turnen regelmatig voorkomen, ergens op kunnen te rugvallen. Slachtoffer Connie Zwarthoed, die vorig jaar najaar in Westervoort de eerste nationale all-in kampioene werd is het laatste slachtoffer van de intensieve voorbereiding op het wereldkampioenschap. Afgelo pen vrijdag liep zij bij de geza menlijke training van Nederland en Hongarije op Papendal een enkelblessure op waarvan zij in Franeker duidelijk hinder onder vond. De vijftienjarige Volendamse, die gisteren bij het eerste onderdeel de sprong, na een tsukuhara weer ongelukkig terecht kwam. turnde de rest van de wedstrijd in feite op halve kracht. Zij viel daardoor dan ook terug naar de elfde plaats. Ingrid en Monique Bolleboom wa ren weer de best geklasseerde Nederlandse turnsters. Nationaal kampioene Monique, die lange tijd met een inzinking heeft ge kampt maar weer duidelijk naar haar oude niveau groeit, scoorde op de tweede dag royaal boven de negen met als beste 9,35 op de evenwichtsbalk. Zij eindigde op een gedeelde zesde plaats met Edit Cselenyi (73.85). Ingrid Bolle boom verspeelde veel met haar half mislukte afsprong van de balk (8.80). Zij bleef daarmee ver achter op de andere keuze onder delen: sprong (9.35), brug (9.15) en een zeer fraaie vrije oefening waar zij met 9.45 alleen Zsuzsa Kalmar (9.50) moest laten voor gaan. Ingrid Bolleboom had met een beter geslaagde balkoefening zich ook in de Hongaarse rijen kunnen dringen. Ze werd nu als tweede Nederlandse achtste met een totaal van 73,45. ISSENAAR De eerste ren- 9 op Duindigt sinds 1956, be lande uit louter rennen, is za- tiag een groot succes gewor- n Tijdens de negen rennen lef de totalisatoromzet gelijk aterd n die van tien draverijen tij- ego» ns een doorsneemeeting op er (i-fcn zaterdagmiddag. Een twee- «Iser rendag is dan ook zeer ge- 'Jj mst, al zal het aanbeveling Nienen om er een „feestdag" Me maken met wat degelijke iV^ !liis,in9- Dit bleef nu beperkt 1een orkestje dat op de over- P tussen de sociëteit en de jenarentribune speelde, wat Braj: 0r de meeste bezoekers niet over ns is opgemerkt. Brai< i zou aangenaam geweest zijn tussen de rennen, zoals di p's in België gebruikelijk, voor jeugd een ponyren was ge- W. Hoewel de eigenarenver- iging daar voorstander van was er ook een sponsor voor was een. vonden, was het hoofdbestuur J k0 n de Stichting Nederlandse rwac af en Rensport er onbegrij- ilijk tegen. Zo'n ren is voor sr- R nderen altijd een trekker en zij <owi hun vader en moeder e"'cht het nieuwe publiek ;ernt« Een gemiste kans, de hoe- De komst van de wereldberoemde Yves Saint Martin, een Europese topjockey, bracht ook het nodige publiek naar Duindigt Hij was een uitstekende jockey. Van hem kregen de paarden geen klap te veel met de karwats als hij zag dat het paard aan het eind van zijn latijn was. Van de vijf ritten die hij reed. kwam hij vier keer in de prijzen. Alleen met Tigress kwam hij in de Sceptreprijs, ach terin binnen. Maar dat is een slecht paard en het is dan ook onbegrijpelijk dat men Yves Saint Martin daarop heeft gezet In de eerste ren behaalde hij met Fanthon een prachtige tweede plaats achter de verrassende win naar Afessa met Chris Vandeuren (38,10 winnend). Fanthon is een sprinter en de 1800 meter was veel te lang voor de merrie. In zijn tweede ren pakte hij met Ady Rosa een derde plaats. De eerste twee plaatsen waren voor Boxberger Queen en Boxberger Bloem twee paarden die in het buitenland getraind worden Lady Rosa, de merrie die pas voor de tweede keer in actie kwam, werd derde. Het paard van mevrouw Van der Lubbe Van der Riil is non 70 nroen als Zaterdag Een van de aanbevelin gen in het rapport dat tot doel had een bijdrage te leveren aan gezond ma ken van het betaald voet-, bal was het spelen op zaterdag. De protesten klonken onmiddellijk al- lerwege maar ze zijn na de eerste weken van deze competitie nogal onge loofwaardig geworden. Afgelopen zaterdag wer den liefst zeven van de negen duels in de eredivi sie gespeeld, deels ook vanwege de Europa Cup besognes maar het bewijs ligt er dat het mogelijk is. Ook in de eerste divisie, waar zich de meeste voet- ballers-met-een-dagtaak bevinden, worden regel matig wedstrijden op za terdag gespeeld. Zeker tot de winterstop, als het weer nog redelijk is. zou aan die voorwaarde tot subsidiëring - ook later hield de commissie aan spelen op zaterdag vast - voldaan kunnen worden, desnoods met uitzonder ing van de eerste divisie. Op die manier zouden de lager geklasseerde clubs eveneens „verlost" zijn van concurrentie op zon dag. Wellicht dat ook het amateurvoetbal er wel bij kan varen. In elk geval lijken de eredivisieploe- gen hun protest zelf aar dig te ontkrachten. Sonja van Weelderen bedankt voor Oranje-team AMSTERDAM Sonja van Weelderen heeft zaterdag ver klaard niet meer te zullen uitko men voor het Nederlands tafel- tennisteam, zolang Gerard Bak ker als damescoach de scepter zwaait De Tempo Team-speelster kan zich niet verenigen met het na tionale beleid van de clubcoach van Avanti, van welke club on der meer Bettine Vriesekoop lid is. Deze controverse moet bezien worden in het licht van het al langer bestaande meningsver schil tussen Tempo Team en Bakker. Tempo Team heeft eer der verklaard, dat speelsters uit de Amsterdamse regio minder kansen op internationaal niveau krijgen dan speelsters uit Leidse kringen. Een stelling die Bakker beantwoordde met het gegeven, dat de trainingsarbeid in Leiden en omgeving beduidend hoger ligt en veel intensiever is dan in Amsterdam. BALK Hhet nationale heren volleybalteam heeft ook de tweede interland tegen Canada gewonnen. In Balk werd het een zege van 3—1, waarmee de laatste oefenwedstrijd in het kader van de voorbereiding op het wereldkampioenschap eind van deze maand in Italië suc cesvol werd afgesloten. Cana da speelde ook nu weer erg spectaculair, maar bleek tac tisch toch niet opgewassen te zijn tegen het bijzonder hecht spelend Nederlandse team. Daardoor kon Nederland in de eerste set een (14—12) achter stand weg werken en in een (16—14) winst omzetten. In de tweede set kwam het bij 1410 voor Canada niet tot een herha ling, want nu hielden de Cana dezen de voorsprong vast en wonnen zij deze set met 1510. De derde set werd vrijwel moei teloos met 158 gewonnen doordat men de juiste tactiek had gevonden tegen de sterke Canadese verdediging. Het blok werd uitstekend ontweken en binnen een kwartier had Neder land een voorsprong van 2—1 opgebouwd. In de vierde set hadden de Nederlanders weer wat meer moeite met het uiterst gevarieerde spel van de Canade zen. Nederland verspeelde eerst een voorsprong van 7—2 en kwam daarna bij 10—6 opnieuw in moeilijkheden. In de slotfase werd de slagkracht van de Ca nadezen duidelijk minder waar door Nederland ook deze set tenslotte naar zich toe kon trek-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13