en knap iiax voetbalt weer met plezier Ook van PSV geen ,fegenspraak" geduld 0 RB DAM In de vaderlandse voetbalwe- ink al spoedig nadat bekend was gewor- Ajax de trainer van Sparta, Cor Brom, etrokken: „Dan zal Brom de lijn van wel bij Ajax doortrekken en aanvallend elen". Men had zich niet vergist, kon niet want voor Cor Brom geldt slechts khtlijn: het publiek het beste tonen dat loeg kan bieden en dat kan niet met pend voetbal. Het seizoen tevoren werd t casu trainer Ivic, verweten dat het met schikbare potentieel te voorzichtig speel- bevreesd was voor verlies. Met dezelfde reikt Ajax dit seizoen weer naar de jeriode. De ploeg heeft er weer zin in, [ongelooflijk hard, is een knap uitgebalan- jeheel en in deze vorm zonder meer de [van de gehele eredivisie. PSV, regerend heeft het zaterdag aan den lijve fonden. De Brabanders werden op volko- tgelmatige wijze met 20 verslagen. „Een jide zege voor Ajax", kon trainer Kees t dan ook niet anders concluderen, d - meesterhand mag wel gezegd worden - van iheiden Cor Brom heeft van het weifelende Ajax itige. snelle en aantrekkelijke ploeg gemaakt, in eigen kunnen, gesteund door een knappe hebben Ajax doen uitgroeien tot een ploeg nenteel geen ..tegenspraak" duldt. Het leek er dat Ajax zich maar een helft - de eerste - hoge niveau kon manifesteren maar ook aan die gedachte hebben de Amsterdammers tegen PSV een eind gemaakt. PSV was uitgesproken minder sterk. De aanvallen werden aarzelender opgezet, de zuiverheid van de passes liet meer te wensen over en het veelgeroemde Eindhovense collectief was in sterke mate aanwezig bij Ajax. dat zo gemakkelijk voetbalde dat PSV slechts een klein deel van het duel het zijne mocht noemen. Niettemin was de tegenstand van PSV zodanig dat een kostelijke topper ontstond die het publiek in het uitver kochte stadion - niet in het Olympisch stadion: te duur (een ton) en dan krijg je misschien tienduizend mensen meer dus dat is niet lonend, aldus een verklaring van de zijde van Ajax - de volle negentig minuten tot het opperste boeide. Uitgerekend de speler die in de ploeg was gekomen vanwege de blessure van Jan Everse, was een van de opvallendste: Simon Tahamata, de onbaatzuchtige dra ver met de opmerkelijk grote springkracht, die als een pingpongballetje over het veld ketst en overal opduikt. Hij stond menigmaal aan de basis van de afwerking van veelal subliem opgezette attaques, waarin een •raffinement en een zekerheid werderv gelegd die PSV ontbeerde. Overigens miste PSV ook zo'n duveltje-uit- het-doosje als Tahamata die zowel verdedigend als aanvallend sterk speelde. Bij PSV moest als vanouds Willy van der Kuijlen in de frontlijn opduiken maar zijn sprint mist de scherpte van Tahamata, die bovendien werd gesteund door de gehele middenlinie van Ajax, waarachter een ijzersterke defensie stond met Krol als absolute uitblinker. En Ajax heeft ook een voorhoede, al kan spits Ray Clarke zich (nog niet) voldoende aanpassen aan het spitsvondige spel van zijn teamgeno ten. Hij begrijpt het allemaal nog niet zo best, voegt zich niet moeiteloos in de patronen die met speels 'gemak op het veld worden gelegd. PSV heeft in feite een voorhoedeprobleem. Sinds Ed- ström is vertrokken. Destijds bivakkeerde Harry Lubse veelal op de plaats van linkerspits. Nu is hij de aanvalsleider, die zich zaterdag te dikwijls moest laten terugbakken om mee te verdedigen waardoor er slechts twee in de frontlinie stonden: René van der Kerkhof en Paul Postuma, van wie de laatste ijverig is maar met geringere capaciteiten. Steviger Ajax bezit in Ling, die weer enige onnavolgbare „stunts" uitvoerde, Clarke en de wisselvallige Meijer een sterkere linie, zoals ook de ploeg als geheel steviger in elkaar zit dan PSV, dat al direct de aanvalsdrift van Ajax voelde. Brom: „Het was niet moeilijk Ajëx tot aanvallend spel te brengen. De ploeg is ervan doordrongen dat je zeker het eigen publiek wat moet laten zien wil het komen, blijven komen en zich uitbreiden. Het minste dat je dan kunt doen, is met drie spitsen spelen". Ajax deed meer. Zo frequent kwamen spelers als Krol, Meustege, Arnesen, Schoenaker en Lerby op dat PSV soms niet wist waar te kijken. Toen de eerste aanvalsgolven van Ajax wat waren weggëebd - Stevens had toen al een gele kaart te pakken omdat hij in de constante tweestrijd met Ling de Ajacied onderuit had gehaald - kon het inmiddels al met kletsnatte shirts getooide PSV wat terugdoen. Omdat dit op dezelfde „open" manier gebeurde als Ajax deed, ontstond een onvervalste topper waarin somwijlen prachtige bewegingen (Ling, rush van Lubse, rush van Ling, sublieme aanval Krol-Tahamata-Lerby-Clarke) te bewonderen vielen. Ajax kwam. toen het tegen de rust weer volledig het initiatief greep, tot een treffer van Schoenaker die door scheidsrechter Weerink werd afgekeurd wegens buiten spel van Clarke. Weerink wekte in het begin de indruk „zeurderig" te zullen fiuiten maar hij volbracht zijn taak zo consequent - liet zelfs bij ingooien niet smokkelen - dat hij sterk leidde. Teveel Schoenaker kreeg zijn beloning voor een knappe wedstrijd na de rust. Tahamata sprintte weg, zette feilloos voor en Schoenaker schoot even feilloos in. Rijvers: „Ik had er nog zo voor gewaarschuwd om Tahamata niet vrij te laten. Op dat moment, te vroeg in de tweede helft, waren zowel Willy van de Kerkhof als Krijgh in de aanval en dan krijg je zoiets. Die tWee toonden te veel ijver om aan te vallen". PSV ging nadien nadrukkelijker aanvallen. Van sparen voor de komende Europa Cupduels was bij beide ploegen geen sprake. Ajax liet zich evenmin onbetuigd. Brandts moest de bal onder de lat vandaan koppen, nadat Van Engelen - voor de geblesseerde Van Beveren - weer eens het leer had losgelaten. Ling had bijna succes na een lange rush maar Van Engelen kon zich nog op de bal werpen. De haast van PSV om te scoren ging ten koste van de zuiverheid en Ajax kon dan ook vrij eenvoudig de wedstrijd in de hand houden. Rijvers: „Als het 00 is, moet je de rust kunnen opbrengen die stand te handhaven en dat konden we niet". PSV raakte ietwat geïrriteerd en zag pas het nutteloze van alle pogingen in toen Ajax een strafschop kreeg te nemen, omdat Brandts Krol omver liep. Rijvers weer: „Dat was geen strafschop, Krol kon op dat moment niets met de bal doen, hij lokte het uit". Hoe dan óok, Clarke mocht van zijn aanvoerder zijn doelpuntenpro- duktie met een vermeerderen. Dat René van de Kerkhof tegen het einde Schrijvers voorbij ging en de bal toch nog door Lerby van de doellijn werd gehaald, was alleen maar jammer voor PSV dat door het constante verzet, het af en toe overnemen van het initiatief en de, evenals Ajax, onstuimige werklust die ene treffer alleen daarom wel' had verdiend. Maar er was niemand in het Eindhovense kamp die ook maar iets wilde afdingen op de „vanzelfsprekende" Amsterdamse winst in deze kostelijke wedstrijd, waarin Ajax zich onbetwist de sterkste had getoond en dat ook-was toen Ling (door Kaiser) en Van Dord (door Zwamborn) wegens resp. last van een dijbeenspiertje en van de buikspieren - ze doen woensdag zeker mee in Bilbao - zich hadden laten vervangen. Ajax in deze vorm kan weer groot worden. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 56. Schoenaker 10. 85. Clarke (strafschop) 20. Scheidsrechter: Weerink. Toeschouwers: 29.000. AJAX: Schrijvers; Meutstege, Krol, Van Dord (Zwamborn), Lerby; Schoenaker. Arnesen, Tahamata; Ling (Kaiser). Clarke. Meijer PSV: Van Engelen; Krijgh. Van Kraay. Brandts. Stevens; Willy van de Kerkhof, Poortvliet, Van der Kuijlen; René van de Kerkhof, Lubse, Postuma DEN HAAG Twee dingen waren zaterdagavond symp tomatisch voor de wijze waarop FC Den Haag zich aan het 44 honderdkoppige publiek tegen Roda JC (uit slag 03) presenteerde. Mo del stond vooral Henk van Leeuwen, die zich gedurende het hele duel niet eenmaal echt liet zien, die na veertig minuten in de tweede helft in vrije positie de bal uit een voorzetje van Oeki Hoekema volledig miste. Het tweede typerende beeld van het van Haagse zijde zorgwekkende treffen was het feit dat al na ruim twintig minuten grote aantallen toeschouwers de huiselijke haard weer op kochten, onmiddellijk nadat Theo de Jong de afgang van de thuisploeg fors had on derstreept met de derde Lim burgse treffer. Zodat honder den kijkers niet eens meer getuige waren van het vol slagen machteloze poginkje van Van Leeuwen. Het was volkomen begrijpelijk dat veel mensen het ongeïnspireerde, futloze, krachteloze, kortom in houdsloze spelletje van FC Den Haag niet langer wilden aan schouwen. Want wat de equipe van Piet de Visser zaterdagavond over het voetlicht bracht was zo mogelijk nog poverder dan wat er soms vorig seizoen onder de toen zo verguisde Malatinsky aan het publiek werd voorgezet. Er ont brak letterlijk alles aan het spel van FC Den Haag, dat op alle fronten werd over- en afgetroefd door een fris spelend Roda JC. dat zich gelukkig mag prijzen met een ploeg zonder zwakke linies. Sterker nog, trainer Bert Jacobs heeft naast de twaalf spelers die moeiteloos de triomf op FC Den Haag bewerkstelligden nog een aantal spelers achter de hand, die minstens gelijkwaardig zijn. En dat is een onmiskenbaar voordeel voor een oefenmeester. Hoewel Jacobs collega De Visser nagege ven moet worden dat hij de ab sentie van Goemans (dijbeen) en Schoenmaker (rug en maag) niet aangreep om zich achter te ver schuilen. Erg slecht „Het was gewoon erg slecht", verklaarde hij na afloop in een langdurige nababbel simpel. „Ik heb er al slapeloze nachten van gehad, maar ik heb er ook geen verklaring voor. Het enige dat ik De uiterst waardevolle „draaitol" Simon Tahamata (niet Krijgh én zette op maat voor. Dick Schoenaker (rechts) op de foto) profiteerde ervan dat zowel Willy van de kon de bal op de wreef opvangen en onhoudbaar Kerkhof als Krijgh het aanvallend avontuur hadden scoren. Ajax op 1—0. Verder v.l.n.r. Brandts, Clarke opgezocht. Hij glipte langs de ijlings terugsprintende en Lubse. weet is dat het na het eerste duel tegen Feyenoord is misge gaan. Tegen VW en Vitesse liep het lekker, zonder dat we overi gens groots speelden. Maar vori ge week zaterdag kwam de klad er in. Ik denk dat het een kwest ie van gebrek aan zelfvertrou wen is, er straalt geen enkele overtuiging van de acties af". „Er wordt wel bewogen, maar in een veel te laag tempo. Ik heb de jongens na woensdag rust gegeven, ik heb tegen ze gepraat, maar de vonk slaat niet over. Maar de komende week krijgen ze op de training de wind van voren. Zo kan het niet langer. Het nare is alleen dat je zelfvertouwen niet kunt kopen. Zo iets moet groeien, als Van Leeuwen een keer die bal er in werkt is mis schien de ban gebroken en komt de overtuiging wellicht terug". Angstig klein De Visser mag dan gelijk hebben in zijn betoog dat er geen zelf vertrouwen in zijn ploeg zit, hij heeft evenals het nu al angstig kleine aantal toeschouwers kun nen vast stellen dat FC Den Haag dat gebrek aan eigendunk ook niet eens tracht te verwer ven door tomeloos hard te „wer ken". Want Roda JC mag dan over een bijzonder aardige ploeg beschik ken. de Limburgers hebben het vuur niet eenmaal aan de sche nen gelegd gekregen door hun opponent. En dat mag FC Den Haag zeer kwalijk worden geno men. Kennelijk is het besef nog niet tot de (soms zeer goed be taalde) spelers doorgedrongen dat er aan het eind van dit sei zoen in de Haagse gemeenteraad een zeer belangrijke beslissing wordt genomen, waarvan de tóe komst van het betaalde voetbal (uit passief recreatief oogpunt) afhangt Weliswaar is het niet de primaire taak van trainer De Vis ser om zijn spelers op dat facet van hun beroep attent te maken, hij bemoeit zich vooral met het sportieve gedeelte dat overigens Scoreverloop: 34 Nanninga 0—1. 55. Koster 0—2. 69. De Jong 0—3. Scheidsrechter: Draaisma. Toeschou wers: 4500. FC Den Haag: Galjé; Zondervan. Wic- kel. Van Vliet. Korevaar; Tompelaar. Ouwehand. Albertsen, Hoekema. Van Leeuwen. Jonker. Roda JC: Jongbloed; De Wit. Ziegler, Pteiffer, Degens; Ehlen, Lees. Toonstra (De Jong); Koster, Nanninga, Vermeu- wel hand in hand gaat met het aspect dat de gemeenteraad zal belangen. Want een succesvol team trekt nu eenmaal meer toe schouwers dan een formatie, zoals FC Den Haag zaterdag avond uitbeelde. Want dat was nog triester dan triest. FRANK WERKMAN

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11