„Gratis heroïne" in Engeland een flop DRUGSPECIALIST DR. DAVID MAIZELS: „HET BEVORDERT DE SLUIKHANDEL" Parlement houdt met interpeiiatierecht sterke troef STAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1978' '"pagina! LONDEN Piccadilly is het Mekka van de verslaafden aan heroïne en andere harde drugs, de liefhebbers van barbitu raten en degenen die troost zoeken in natuurprodukten als hasjiesj en marihua na of in de chemie van LSD. De heilige zwarte steen in dit Mekka is een metro station, waar de subcultuur van tragische mensen op zoek naar euforie samenklon- tert. Er zijn openbare toiletten waar spuitgasten water vinden om hun drug dosis te verdunnen; er is een apotheker die de hele nacht open is en vrijwel uitsluitend recepten voor synthetische heroïne en methadon onder ogen krijgt; er wordt een levendige handel gedreven in Chinese heroïne, die tweeënhalf maal zoveel waard is als de farmaceutische. De politie vindt er af en toe een lijk, gemid deld een of twee keer per week. Soho ligt dichtbij en de Chinese wijk, een bron van heroïne van hoge kwaliteit. Onder de arcades van Piccadilly lopen magere wezentjes die verslaafd jzijn en die zichzelf verkopen om de honger naar hard-drugs te kunnen stillen. Op de „Dil- ly" vind je tachtig procent van de Engel se drugwereld in actie. In de ziekenhuizen van Westminster en Middlesex vind je ze ook: op brancards. Deze beide ziekenhuizen krijgen zo'n vier honderd gevallen van overdoseringen per jaar. Vandaag de dag halen 3500 verslaaf den aan hard-drugs hun „fix" op dokters recept (en via een speciale kliniek bij willige apothekers). Ze halen hun weke lijkse voorraad heroïne of methadon op (geringe aantallen gebruikers worden op die manier onderhouden met cocaïne en morfine) en in de meeste gevallen vertrek ken ze in rechte lijn naar Piccadilly om te ruilen en te verkopen. Ze geven de voorkeur aan het straatprodukt, dat vaak terwille van een speciaal effect („bang") wordt gemengd met cafeïne en strychnine. Ongeveer tien jaar geleden won Engeland een goed stuk respect van de rest van de wereld door de invoering van speciale klinieken voor mensen die van hard-drugs afhankelijk zijn. Die maatregel werd ge zien als een uiterst beschaafde manier om Al geruime tijd gaan er in ons land stemmen op om verslaafden aan hard-drugs de door hen gebruikte middelen gratis en onder medisch toezicht te verstrekken. Voorstan ders van deze aanpak van het drug probleem menen dat de verslaving hierdoor kan worden onttrokken aan de sfeer van criminaliteit. On langs nog heeft de Raad voor de Jeugdvorming een advies van deze strekking aan de regering uitge bracht. Tot nu toe wordt in ons land uitsluitend het vaak in afkick programma's gebruikte middel met hadon gratis aan verslaafden ver strekt. In Engeland heeft men met het gratis verstrekken van heroïne, morfine, cocaïne en andere drugs inmiddels al veel ervaring opge daan. Over de bevindingen daar bericht onze correspondent Bert van Velzen. het drugvraagstuk te benaderen. De in voering van de speciale klinieken sproot voort uit een grote zorg: een steeds toene mend aantal mensen raakte van hard drugs afhankelijk. De hoop was dat via de klinieken de hard-druggebruikers los gemaakt zouden worden van een door criminaliteit omgeven subcultuur, dat de yerspreiding van de hard-drugs zou kun nen worden afgeremd en dat de klinieken zouden kunnen gaan fungeren als bases voor rehabilitatie. Dr. Daved Maizels van de „Drug Depen dency Clinic" van het St. Giles Hospital ziet per week ongeveer 160 mensen die van hard-drugs afhankelijk zijn. Hij zegt: „Het idee van de klinieken, waarvan er nu 30 bestaan (14 in Londen) was de hele zaak uit de criminele achtergrond te ha len. Door het verschaffen van hard-drugs op recept zouden de verslaafden niet meer behoeven in te breken bij apothekers, op rooftocht behoeven te gaan of in geval van vrouwen zich behoeven over te geven aan prostitutie. De sluikhandel zou ver dwijnen, alsook de gevaren van geelzucht en abcessen door onzuivere drugs en sme rige injectienaalden". Een druggebruiker die geregistreerd wil worden kan, in de wetenschap dat het gebruik van hard-drugs als misdrijf wordt gezien, tenzij op medisch recept voorge schreven door een speciale kliniek, zich laten inschrijven bij het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken. Barbituraten en soft-drugs vallen buiten de regeling. Er bestaat een vrij goede controle vooraf, maar die houdt op zodra de geregistreer de druggebruiker met zijn recept de kli niek uitstapt. Dr. Maizels legt de gang van zaken als volgt uit: „Van degene die gere gistreerd wil worden, worden gedurende drie weken urineproeven genomen onder scherp toezicht, om te voorkomen dat hij van iemand anders monsters zou lenen met verbluffende sporen van Heroïne, co caïne of morfine. Geen enkele patiént kan bij ons op de deur kloppen met de mede deling: ik wil een geregistreerde drugge bruiker worden. Ze moeten een verwijs- briefje tonen van hun dokter. We onder zoeken de urine, zoeken naar sporen van injectienaalden en we bekijken de algeme ne gezondheid. Uit de urinemonsters kun nen we buitengewoon exact bepalen of de kandidaat verslaafd is aan heroïne, morfi ne. barbituraten, amfetaminen of combi naties van drugs en in welke mate. Het blijkt dat poly-druggebruik een afzichte lijk probleem begint te worden". Het algemene idee van de speciale drug klinieken was, dat bijvoorbeeld gebrui kers van heroïne via het farmaceutische produkt methadon zouden kunnen wor den gebracht tot het via de mond innemen van het vervangingsmiddel in plaats van het in de aderen te spuiten. Daarna zou de dosering geleidelijk aan kunnen wor den verminderd totdat de patiént zou zijn gerehabiliteerd. Mocht dat allemaal mis lukken, dan zou voldoende heroïne of andere narcotica kunnen worden ver schaft op doktersrecept om de geregi streerde verslaafde stabiel te houden. Van de in Engeland geregistreerde hard-druggebruikers zoekt 95 naar aanvullingen op het doktersrecept. Het pakte niet zo gunstig uit als werd gehoopt. Hier volgen enkele feiten uit recente rapporten. 95 procent van de geregistreerde hard- druggebruikers zoekt op Piccadilly naar aanvullingen op het doktersrecept. Ondanks het toezicht en de controle lijdt 40 procent van de geregistreerde druggebruikers aan geelzucht. Bijna de helft lijdt aan ernstige abces sen. Er doen zich in Londen gemiddeld 400 overdoseringen per jaar voor. Sommigen zien de kans om op een „onderhoudsrecept" een redelijk normaal leven te leiden, maar veel patiënten zijn na 12 tot 15 jaar heroïnegebruik dood. De geregistreerde druggebruikers ge ven de voorkeur aan produkten die op de „Dilly" te koop zijn boven farmaceutische produkten die ze op recept kunnen krij gen, gratis via de Nationale Gezondheids zorg. In 1975 bleek dat van de Geregistreer de druggebruikers die in 1969 al waren ingeschreven, 9 procent dood was, 51 pro cent nog steeds heroïne op recept kreeg en niet was gerehabiliteerd en dat 40 procent uit het zicht was verdwenen. De geregistreerde druggebruikers vormen slechts een klein deel van het totaal. Volgens dr. Maizels is er niet yoldoen- de geld om het drugvraagstuk ernstig te kunnen aanpakken. Er is nauwelijks 6 miljoen gulden voor beschikbaar, waar van meer dan 1 miljoen voor het verstrek ken van de drugs zelf. De drugs die op recept worden ver schaft worden door de gebruikers zelf in de apotheek gehaald (een apotheker mag de klandizie weigeren, maar aan willigen is geen gebrek)en er is dan verder geen enkele controle op dat het produkt niet onmiddellijk op wordt versjacherd. De theorie van het Britse drugbeleid dat tien jaar geleden begon is schitterend, maar in de praktijk is er weinig van terechtgekomen. Dat ligt niet alleen aan het gebrek aan geld, maar ook aan de aard van de druggebruikers zelf, die bui tengewoon verweven zijn met hun landge noten in de subcultuur, uiterst handig kunnen manipuleren en in het algemeen een slecht ontwikkeld gevoel van zelfbe scherming hebben. De Britse klinieken werken voor de „elite" onder de druggebruikers, degenen die ver slaafd zijn aan narcotica. De soft-drugs en de barbituraten (welke laatste waar schijnlijk een nog groter probleem opleve ren dan heroïne) staan nog "buiten spel. Het gebruik van barbituraten en amfeta mine (speed) neemt vooral onder de Britse jeugd zorgwekkend toe. Maizels: „Ze wor den naar ons verwezen, maar we kunnen ze niet helpen. We zijn er niet op ge bouwd. Plannen om hasj en marihuana door huisdealers in bijvoorbeeld jeugd centra onder controle te laten verspreiden wijst hij categorisch van de hand. „In de praktijk kan dat rampzalig blijken. Onze eigen ervaring is dat we de sluikhandel in drugs niet hebben teruggedrongen, maar er in hoge mate toe hebben bijge dragen". De verwachting is dat heroïne niet erg veel langer op recept in Engeland ver krijgbaar zal zijn. Hooguit methadon. BERT VAN VELZEN Van onze parlementaire redac- plaats tie DEN HAAG Iedere aanhan ger van het democratisch stel sel zal het eens zijn met de stelling dat het parlement een reële invloed op het beleid moet hebben en daartoe geïn strumenteerd behoort te zijn. De werkelijkheid is echter helaas anders. Zo kan men zich afvragen hoe groot de in vloed van de Kamers der Sta- ten-Generaal is op het buiten lands beleid, zeker nadat de regering over een bepaalde zaak met een of meer andere landen onderhandeld en over eenstemming bereikt heeft. Een ander voorbeeld is het sociaal-economisch beleid. Hoe gering ook de hoop is dat de regering dit jaar met de socia le partners overeenstemming bereikt over het arbeidsvoor waardenbeleid voor volgend jaar, in het verleden is het nogal eens voorgekomen dat die overeenstemming bereikt kon worden. Het parlement kon er alleen ja en amen op zeggen. De problematiek komt telkens weer terug. Ter illustratie en kele actuele voorbeelden. Vol gende maand houdt de Tweede Kamer een debat over de pro blematiek van de aardgasaan- landingsplaats. Zoals bekend gaat Nederland in de tachtiger jaren aardgas uit Algerije be trekken en wordt al geruime tijd gediscussieerd over de dit aardgas moet „aanlanden". Allerlei stuur- en studiegroepen hebben zich met deze zaak beziggehouden, de regering stelde zichzelf dit voorjaar voor de keuze tussen Maasvlakte of Eemsmond, de betrokken lagere overheden spraken in, maatschappelijke organisaties stelden er rappor ten over op, milieuverenigingen kwamen in het geweer en ten slotte hakte het kabinet een paar weken geleden de knoop door: het koos voor de Eems mond. Vreugde in Groningen, verdriet in Rotterdam. Nu moet de Kamer zich over deze principe-beslissing van de regering uitspreken. Daar is haast mee, want voor 31 okto ber moet de definitieve beslis sing genomen zijn. Natuurlijk: de Kamer is er ook in de afge lopen tijd enigszins bij betrok ken, maar men kan niet ont kennen dat de volksvertegen woordiging thans, ook door de te betrachten spoed, voor het blok staat. Er is geen twijfel over dat de Kamer de keuze van het kabinet bevestigt De invloed van het parlement op het beleid in deze belangrijke zaak is echter minimaal ge weest. Een ander voorbeeld: Urenco's levering van verrijkt uranium aan Brazilië. Dat biedt een wat gunstiger beeld: ontegenzegge lijk heeft de grote aandacht van de Tweede Kamer voor de noodzaak van de tijdige tot standkoming van een deugde lijk plutoniumopslagregime in Brazilië gevolgen voor de ont wikkelingen van de komende jaren. Afgezien nog van de fei telijke waarde van het in de .letter of intent" voorkomende voorbehoud kan men gerust stellen dat mede als gevolg van de parlementaire inbreng de druk op alle betrokkenen om tijdig dat opslagregime tot stand te brengen bijzonder groot geworden is. De Kamer heeft daarin een zeer werk zaam aandeel gehad, geheel in de lijn van de relatief grote Nederlandse invloed op het in ternationale non-proliferatiebe- leid. Interpellatie De Kamers kunnen ook in vloed op het regeringsbeleid uitoefenen door gebruik te ma ken van het recht van interpel latie. Dit recht is deze week in de Tweede Kamer tweemaal aan de orde geweest. Donderdag slaagde de Kamer er in via de interpellatie van PvdA-er Marcel van Dam het beleid van staatssecretaris Brokx over de verkoop van woningwetwoningen om te bui gen. Terecht werd de bewinds man ter verantwoording geroe pen omdat hij vorige maand een circulaire aan de gemeen tebesturen heeft gezonden waarin een niet onbelangrijke beleidsombuiging wordt ge meld: het rijk ziet af van de toetsing van het beleid van ge meenten en woningbouwver enigingen op dit punt. Van Dam en Brokx venijnig te genover elkaar, zoals we ook constateerden tijdens het debat van deze zomer over de huur- prijzenwet bestreden elkaar fors. Het was echter de CDA- fractie, die, in nauwe samen werking met D'66, Brokx op de knieën bracht. De staatssecre taris gaat zijn huiswerk over maken en maakt van de drie nu geldende circulaires één nieuwe circulaire waarin een strak beleid ten aanzien van de verkoop van woningen wordt voorgeschreven. De rijksover heid blijft toetsen. Een duidelij ke nederlaag van de staatsse cretaris die ook tijdens het wo- ningbouwdebat van afgelopen donderdagavond nogal onge lukkig opereerde en een gebrek aan feitenkennis etaleerde. De invloed van de Kamer op het beleid was aantoonbaar. Het interpeiiatierecht is een be langrijk goed, in het bijzonder voor de oppositie, die op deze wijze haar invloed kan verster ken. Des te triester was het dat deze week een interpellatie- aanvraag van de PvdA-er Pronk sneuvelde. Hem werd door een meerderheid in de Kamer geweigerd minister De Koning (Ontwikkelingssamen werking) te ondervragen over diens besluit om vijf landen te schrappen van de lijst van achttien z.g. concentratielan- den (waarop de Nederlandse ontwikkelingshulp zich zeer in tensief richt). De bewindsman had daarover met de betrok ken Kamercommissie in een (besloten) „mondeling overleg" van gedachten gewisseld, maar Pronk stelde terecht dat dit belangrijke besluit ook in het openbaar ter discussie gesteld moet worden. Fractieleiders Aantjes (CDA) en Rietkerk (WD) moesten in het strijdperk treden om Pronks aanvraag te bestrijden. Naar hun mening zou deze zaak veel beter bij de begro tingsbehandeling (waarschijn lijk in december) aan de orde kunnen komen omdat dan De Konings besluit in een „breder kader" geplaatst kan worden. Deze redenering werd terecht door Pronk en zijn waarne mend fractieleider Van Thijn krachtig bestreden. Waarom zou de bewindsman niet nu in de volksvertegenwoordiging dit zeer wezenlijke besluit verdedi gen? Terecht wees Van Thijn erop, dat de Kamer vrijwel al tijd haar toestemming tot het houden van een aangevraagde interpellatie verleent. De parle mentaire geschiedenis leert dat er wel zeer belangrijke redenen moeten zijn om een interpella tie te weigeren. Die belangrijke reden was nu niet aanwezig. Het was zonder meer betreu renswaardig dat de Kamer het voorstel van haar voorzitter Vondeling om de interpellatie toe te staan verwierp (met 57 tegen 51 stemmen). Een gemis te kans. Eind juni schreef staatssecreta ris mevrouw VederSmit (Volksgezondheid) een brief aan alle kerkeraden van de Gereformeerde Gemeenten in Nederland en Noord-Amerika, de Gereformeerde Gemeenten in Nederland, de Oud Gerefor meerde Gemeenten, de Christe lijke Gereformeerde Kerken en de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk. Zij deed in die brief een dringend beroep op de ambtsdragers om te be werkstelligen dat gewetensbe zwaarden tegen polio-vaccina tie zichzelf en hun kinderen alsnog zouden laten inenten. De resultaten van de oproep van mevrouw Veder, vertegen woordigster van de overheid die toch door genoemde kerke lijke groeperingen als dienares se Gods wordt beschouwd, wa ren bedroevend. Naast enkele negatieve reacties kwamen er ongeveer tien positieve ant woorden op het ministerie te rug. Maar die brieven waren dan ook afkomstig van kerke raden uit de hoek van de „Bon ders" en de Christelijke Gere formeerden in gemeenten, waar van inenting al geen punt meer werd gemaakt. De staatssecretaris was diep teleurgesteld, hoewel ze later zei, dat het geenszins haar be doeling is geweest om schrifte lijke reacties op te roepen. In haar deze week aan de Tweede Kamer gezonden overzicht van de polio-epidemie (terecht aan geduid als een „groeps-epide- mie" en de bestrijding daar van) schrijft mevrouw Veder, dat zij van mening is, dat het geen zin meer heeft als zij zelf nog eens een persoonlijke op roep tot inenting doet aan al degenen die om godsdienstige redenen vaccinatie tegen welke ziekte dan ook afwijzen. In plaats daarvan heeft zij haar hoop nu gevestigd op twee theologen, die zich op haar ver zoek bereid hebben getoond, een dialoog aan te gaan met de gewetensbezwaarden Op zichzelf is het een prijzens waardig idee om personen van het kerkelijk erf de bezwaarde gelovigen in hun eigen taal toe te laten spreken en hen op te roepen „hun consciëntie te on derzoeken". Maar wie een bee tje thuis is in kerkelijk Neder land, zal bij het lezen van de namen van genoemde theolo gen zonder meer moeten toege ven, dat mevrouw Veder met de keuze van deze personen de spijker niet vol op de kop heeft geslagen. De twee Godgeleer den, beiden hoogleraar in de ethiek, komen ieder uit een kerkelijke groepering waar de vraag „inenten of niet?" weinig of geen rol meer speelt. Prof. dr. J. Douma uit Kampen be hoort tot de Gereformeerde Kerk, onderhoudende artikel 31 van de Dordtse Kerkorde. Een „Vrijgemaakt Gerefor meerde", dus. In zijn groepe ring is het inentingspercentage bijna 100. De andere theoloog is prof. dr. W. H. Velema uit Apeldoorn, een man die vrij veel gezag geniet in Christelij ke Gereformeerde Kerken. Rond vijfentachtig procent van de leden van dit kerkgenoot schap heeft geen enkel pro bleem met vaccinatie. Er ligt voor Velema slechts een ar-l beidsveld van ongeveer 8000j orthodoxe Christelijke Gerei formeerden, die godsdienstigl bezwaren tegen inenting hebl ben. De allerbelangrijkste groep ge wetensbezwaarden kan men echter vinden in de Gerefor meerde Gemeenten in Neder land, de Oud-Gereformeerde Gemeenten en enkele afschei dingen daarvan alsmede in een deel van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk. Het is een misslag van de staatssecretaris om geen enkele voorstander van vaccinatie uit die groeperingen te vragen, het gesprek over die zo gevoelige materie met hun geestverwan ten te openen. De arbeid van de genoemde twee hoogleraren kan voor wat betreft de laatst- vermelde groeperingen nauwe lijks een succes worden. Want de kardinale vraag is: kunnen deze heren buiten hun eigen kring ook gezag uitoefenen? Met andere woorden: zal er naar hen geluisterd worden door leden van bijvoorbeeld de Gereformeerde Gemeenten of de Oud Gereformeerde Ge meenten? Zij die de gevoelighe den kennen, zullen het ant woord niet moeilijk vinden. Lakten H. Middelares za 19. zo 9.30 hoogmis. 11.30 euch.; H. Lodewijk za 10. 19; zo 8.30. 10 hoogmis. 11.30, 18. 19 plechtig Lof; O.L Vr. Onb. Ontv. za 19. zo 9.30. 10.45. 12.15 en 18.30; H Leonardus za 19. zo 9 lat. 10.45 ned.. 12 uur; St. Antonius van Padua za 19. zo 9.30. 11 hoogmis. 12.15; H. Petrus za 19. zo 9. 10.30 hoogmis, 12 en 18; O.L. Vr. Hemelvaart zat 19 euch.. zo 8.30. 9.30. 11 euch.. m.m. van Dames en Herenkoor; - Oud Kath. Kerk zo 10 hoogmis. Aarlanderveen za 19, zo 7.30, 10.30 hoogmis: dep. Ter Aar 9 hoogmis. 12; Alphen a.d. Rijn H. Bonifatius za 19. zo 8.30 euch., 10 hoogmis, 11.30 euch.; H. Pius za 19. zo. 9. 10.30 hoogmis. 11.45; De H. Geest za 19. zo 9 en 11.30 euch.; Boskoop za 17.30 in De Stek. 19 in parochiekerk, zo 9.30 pn 10 par. kerk; Hazerswoucte-Dorp H.H. Engelbewaarders za 19. zo 8.10 en 11.30; Hazerswoude-Rlji 19 euch., zo 8.45 Hoogmade za 19, zo 10; De Kaag za 19 avondmis, zo 8,10 hoogmis: Katwi|k a.d. Rijn za 19. zo 9.30 en 11.15: dep. Rijnsburg za 19. zo 10.30; Langeraar za 19. zo 8.30. 10.00 H. Mis; Leiderdorp H. Menswording za 19. zo 9, 10.30. 12; Leimuiden za 19. zo 7.30, 9.30 hoogmis. 11.15; Lisse Mariakerk; za 19 avondmis, zo 8.30, 10 (1ste H. communieviering) 11.30 Agathakerk za 19. zo 8.30, 10, 11.30; Poelp. za 19. zo 9 en 11.30; H H. Engelbewaarders za 19 misviering van de Zon dag:; zo 8 en 11 en 17.45 laatste Mis, 9.30 hoogmis; Nieuwkoop za 19. zo 7.30. 9. 10.45; LEIDEN Herv. Gem. Hooglandse Kerk v.m. 10 ds. E. M. Pannekoek, v.m. 11.45 Oecumenische studen- tendienst. Marekerk v.m. 10 ds. A. J. de Jong, n.m. 5 ds. J. van den Heuvel. Ede. Maranathakerk v.m.. 10 Mw. ds. M. H. van Everdingen Merenwijk v.m. 9.30 Pastor J. A A van Well. v.m. 11 Pastor J. A. A. Well Bethlehemkerk v.m. 10 ds. J. Langenbach. Bevrijdingskerk v.m 9 ds. M. H. Boogert, v.m. 10.30 ds. M. H. Boogert, (Herv. Geref. diensten). Vredes werk v.m. 10 dr. A. J. Lamping (bevestiging) en, Mw. ds. S T de Mey-Meulendijk (intrede) Ëglise Wallone v.m. 10.30 Pasteur D. Ribs Academisch Ziekenhuis vjn. 10.15 ds. P J D. van Malssen. Diaconessenhuis v.m. 10.30 ds. H. B. 't Hot. Geref. Kerken: Zuiderkerk 10 ds. Sytsma, 19 ds. Hortensius. Petrakerk 10 ds. Hortensius. 17 ds. Sytsma. Oude Vest 10 ds. Kooi- stra. Maranathakerk 10 ds. v. Achterberg, 17 ds. Kooistra. Bevrijdingskerk 9 en 10.30 ds. v.d. Bogert. Groenhoven geen opgave. Jeugdavendiensten De Mirt dhr. Spijker. Mierenest, 10 dhr. Kroon. Meren wijk aula Valkenpad 9.30 en 11 euc./avondmaal. Geref. Gem. 10 en 16.40 ds. Boogaard. Geref. Kerk. Vr 10 en 17 ds. Gootjes. Geref. Gem. Ned. 11.30 en 17.30. Leesdiensten. Doopsgez en Rem. Gem. 11.15 Dienst. Ev. Luth. Gem. 10.15 Dienst Nieuw Apost. Kerk 9.30 en 16. Diensten. Baptistengem. 10 ds v Mameren. Ev. Chr. Gem. 10 dhr Dikkes. Leger des Heils 10 en 19.30. Samenkomsten. Zevenda- aasdv. 11 ds. Bouwer. Ev. Centrum 10 dhr. Zijlstra. Zendingsgem. Jeruel 18 samenkomst. Aarlanderveen: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. 19 dhr. Christie. Geref. Kerk 9.30 dhr Stolk, 19 ds. De Vree. Chr. Geref. kerk 9.30 en 2.30 ds. De Joode. ^Rijnsburg. ds. v.d. Heiden. Zwammerdam. Abbenes: Herv. Gem. 9.30 ds. Eveleens. Veessen. Alphen a.d. Rijn: Herv Gem Opstandingskerk ds. v.d. Heiden. 18.30 jeugddienst. Adventskerk 18 30 dhr tasekaar. Maranathakerk 10 dhr Brouwer. 18.30 ds. Heemskerk. Baptistengemeente 10 ev Smit. 18.30 ds. Koekkoek. Marthastichting 20 gec. Dienst Leger des Heils 10 en 19.30 samenkomsten. Volle Ev Zending 10 samenkomst Alphen—Oudshoorn: Herv. Gem. Goede Herder 9 gez.dienst. 10.30 idem. De Bron 9.30 gez.dienst. 18.30 Dienst, Ashram 9.30 Dienst, ds. v. Santen Driehoorne 19 ds. Hoogendijk. Sionskerk 9.30 en 18.30 ds. Verploeg. Oudhoornseweg 10 ds. Oort. Bodegraven: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Salvatorkerk 9.30 ds. Richter HD, 18.30 ds. Broogers. Bethlehemkerk 9.30 ds. De Vreugd HD 18.30 ds. Richter Geref. Kerk 9.30 en 18.30 (jeugddienst) ds Buitenhuis. Boskoop: Dorpskerk 9.30 ds. Heymans HD, 18.30 Stelwagen De Stek 9.30 ds Stelwagen. Geref. Kerk 9.30 en 17 ds. Dijkstra. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 17 ds. Langevelde. Hazerswoude: 9.30 en 18.30 ds. Geertsema Geref. Kerk 9.30 en 17 ds. Versluys. Hoogmade: Herv. Gem 10 dr. V. Vliet. De Kaag: Herv. Gem. 9.30 ds. De Vries. Scheven- ingen. Katwijk a.d. Rijn: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Teygeler, 18 ds. De Jong. Ontmoetingskerk 10 ds. Gebraad, 18.30 ds. Teygeler Geref. Kerk 9.30 en 17 Dienst Katwijk aan Zee: Herv Gem. Nieuwe Kerk 10 ds Arkeraats. 18 ds. Kool. Oude Kerk 10 ds. De Vos, 18 ds. Hovius. Ichtuskerk 10 ds. Van Roon, 17 ds. Vroegindewey. Pnielkerk 9.30 ds. Hovius. 18 ds. De Vos,. School 10 ds. Boer Geref kerk Vredeskerk en Triomfatorkerk diensten 9 30 en 17. Chr. Geref Kerk 10 en 17 Dienst des Woords. Geref Kerk Vr 10.15 ds. Hoff HA, 15.30 idem. Volle Ev. Gem 9.45 ds. Bulthuis. Soefiebeweging 16 eredienst Noordwijk-Binnen za 19. zo 8. 10 hoogmis. 11.30; Noordwijkerhout St. Jozef za 19 euch met zang; zo 8.30 en 10 euch. m. zang; St. Victor za 19. zo 9.30 hoogmis, 11 Oegstgeest St. Willibrord za 19, zo 9, 10.30, 12; Nleuwveen za 19, zo 9 en 11 Nieuw Vennep za 10 Avondmis, zo 9.30 hoogmis. 11; Noorden za 19.30, zo 9 en 10 hoogmis; Noordwijk-Maria ter Zee za 19. zo 9.30 hoogmis, 11 (samenzang) Koudekerk a.d.Rijn: Herv Gem. 10 ds. «a. Linden, 18.30 ds Boogert, Leiden. Geref Kerk 9.30 dr. Vlijm. Leiden, 19 ds. V. Nierop, jeugddienst. Leiderdorp: Herv./Geref. Kerken 10 ds. Geursen. Hoofdstraatkerk 10 ds. Doesburg, 18.30 idem. Schep- pingskerk 9 en 10.30 ds. Knorthe 17 ds. V. Loenen. Leimuiden: Herv. Gem. 9.30 ds. De Vree. Geref. Kerk 9.30 en 19 Diensten. Llsae: Herv Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft. Pauluskerk 10 ds. de Gelder HD. 19 ds Boon. jeugddienst. Geref Kerk 10 ds. De Wit. 19 Herv /Ge ref. jeugddienst Pauluskerk. Chr. Geref. Kerk 10 en 16.30 ds Van Dijken. Geref. Gem. 10 ds. Hekkenberg HA. 16 ds. Hakkenberg nabetrachting. Geref Kerk Vr BV 9 ds. Schuurman, 19 ds Moggre, Rijswijk Nieuwkoop: Herv. Gem. 9.30 ds. Bronsgeest. 18.30 jeugddienst. Geref. Kerk 9 30 ds. Warner. Utrecht. 18.30 ds. v.d. Ree. Chr. Geref. Kerk 9.30 Dienst, 14.15 ds. Hamstra. Nleuwveen: Herv. Gem. 9.30 en 18.30 ds. Mole- Nieuw Vennep: Herv Gem. 9.30 ds. den Herder, 19 Dienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Wijngaarden, 18.30 idem. Noordwijk: Herv Gem. Diensten Voorstraat 10 en 19. Sole Mio 9. Hoofdstraat 10.30. De Rank. Ichtus 10. en 15.30. Geref. Kerk Hoofdstraat 10.30 ds. Bonaventura za 18.30 euch. ned., zo 9 euch ned. 11 latijn; Oude Ade za 19. zo 8.30 en 10.30; Oude Wetering za 19 avondmis, zo 8, 9.30 hoogmis. 11.30; ftoelofarendsveen Maria Presentatie: za 19, zo 8. 9.30 hoogmis. 11; Petrusbanden za 19, zo 9.30, hoogmis 11,12.15 uur. Rijpwetering za 19, zo 7.30, 9 en 10.30; Sassenheim Pancratiuskerk za 19, zo (hoogmis) en 11 uur. Stompwijk Laurentius za 19.30; zo 8. 9.30 hoog- Bosman. 19 ds. Keuning. Vinkelaan 9.30 ds. Elgers- ma. "19 dr. Jansen Gem dienst. Stichtingskerk 11 ds. Bouma, Sole Mio 9 dhr. V. Duin. Noordwijkerhout: Herv. Gem. 10 ds. Kalkman, gem. dienst. Oegstgeest: Herv. Gem. Diensten: Groenekerkje 9.3(5 Pauluskerk 1 10, Gem. Centr, 10.30 en 19, Endegeest 9.30, Diac.huis 10.30, Van Wijckersloot 16.30. Geref Kerk 10 en 19 ds. Vegter. Geref. Kerk Vr. BV 8 45 ds. Vonk. 16 ds. v.d. Berg. Volle Ev Broederschap 16 samenkomst. Rijr.saterwoude: Herv. Gem 9.30 ds "De Kruijf, 19 ds. Heymans, Boskoop. Chr. Ger. Kerk 9.30 dienst, 14.14 ds. Bouw Rijnsburg: Herv. Gem. Grote Kerk 9.30 ds. V. Niel. 17 ds. v.d Boogerd. Bethelkerk 9.30 Dienst, 17 ds. v. Niel Geref Kerken Diensten, Petrakerk 9,30 en 17. Immanuelkerk 9.30 en 17 Maranathakerk 9.30 en 17. Sassenheim: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. v.d. Meer 18 30 dhr Goedhart. Nieuwkoop. Geref. Kerk 9.30 ds. V. Santen. 17 dr V Oeveren, Rijnsburg. Chr Geref. Kerk 10 en 17 ds. Rebel'Ned. Prot Bond mis, 11. 18. Voorhout za 1/,zo 9,10.30. 11.45; Voorschoten za 19; zo 10 hoogmis. 11.30 euch met zang; aula Noord Hofland 11 euch met zang. Warmond za 19. zo 8.30.10 hoogmis. 11.30; Woubrugge za 19. zo 10; Zevenhoven za 19, zo 9 hoogmis, 10.45; Zoeterwoude-Rijndijk Meerburgparochie za euch. met koor; zo 10 hoogmis met koor, 12 mei orgel en ned. liederen. 18 zonder koorzang; Zoeterwoude St. Jan za 19.30, zo 9.30 hoogmis; Chr. Dienaarkerk za 19. zo 8.30, 10 hoogmis. 11.30; 10.30 Mevr Heessels. Utrecht. V E Gem 19 samen komst NPB. Valkenburg: Herv. Gem. 9.30 ds Obergaauw, HD, 18.30 drs. De Raadt. Geref. Kerk 9.30 Dienst, 18.30 ds. De Raad in H. Kerk. Geref. Kerk Vr. S.30 en 17 Dienst des Woords. Voorhout: Herv Gem. 10 Dienst Voorschoten: Herv Gem. Diensten 9.30 en 19 Geref. Kerk 9.30 en 17 ds. De Zwart, aula 9.30 De Zeeuw. Warmond: Herv. Gem. 10 kand. Bakker. Sassen heim Wassenaar: Herv. Gem. Diensten Dorpskerk 10, 16.30 en 19. Kievitskerk 10. Messiaskerk 10, Dorp? centrum 9.30. Geref. Kerk Dorp diensten 10 en 19. Zuid 10 ds. Hoekstra, Den Haag. 19 ds. v.d. Horst Katwijk. Ned. Prot. Bond 10.30 ds. Werner. Woubrugge: Herv. Gem. 9.30 en 18.30 ds. Blenk Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Ree. 18.30 ds. Damsmi Rijnsburg. Zevenhoven: Herv. Gem. 9.30 ds. Nicoli. Gerei Kerk 9.30 dhr. Koents. Amstelveen. 19 dr Vlijm Leiden. Zwammerdam: Herv Gem 10 en 18.30 Mostert. Geref Kerk 10 ds. v.d. Heiden, 18.30 <k Bezemer. Ter Aar

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4