Ulster: tien jaar menselijk falen mmmwA Onze correspondent in Londen Bert van Velzen, heeft een bezoek gebracht aan Noord-Ierland, waar deze maand tien jaar geleden de conflicten tussen katholieken en protestanten geweldadig tot uitbarsting kwamen. In twee artikelen geeft hij een impressie van de aanhoudende terreur waar zich IRA en protestantse actiegroepen aan bezondigen. Wiet The Maze lijkt op een concentratiekamp Ulster Het landschap van Ulster is zo vreed zaam. zo groen, zo golvend, zo zoet. Ulster is ook een hel. In een hoekje van dit gewest bij Lisburne ligt een gevangenis, annex concentratiekamp. De naam is Hare Majesteits Gevangenis The Maze, ook wel Long Kesh. Er zitten gevangenen, gehuis vest in barakken, die guerrilla-uniformen dragen, paraderen, studies maken van bommen en machi negeweren. Voor henris Long Kesh een terreu r-ho- geschool. Er zijn ook geVangenen die, gescheiden van de barakken door een betonnen muur, in cellenblokken zitten. Zij paraderen niet, dragen gevangeniskleding van blauw spijkergoed, moeten werken en ze staan geboekt als gewone crimine len. Degenen onder hen die wegens terreurdaden zijn veroordeeld en dat zijn de meesten zit dat geweldig hoog. Ruim 300 gevangenen in de cellenblokken van The Maze zijn „aan de deken" gegaan. Uit protest dragen ze over hun blote lijven niets anders dan hun rode gevangenisdeken, die ze onder hun oksels hebben hangen, zoals filmdiva's die uit een schuim- bad komen en een zachte badhanddoek om zich heen weten te draperen. Ondanks het gebrek aan steunpunten blijven de rode dekens van de man nen in Long Kesh goed hangen. Ze weigeren verder hun cellen uit te mesten en tot er kort geleden met een grote schoonmaak werd begon nen, hebben ze als Jobs in hun eigen mestvaalten gezeten. Erger nog, in hun cellen, die gedurende een periode van drie maanden veranderden in open riolen, maakten ze muurschilderingen met de verf van hun uitwerpselen. Ze schreven er ook guerrillaleuzen mee. De onwelriekende mannen in hun rode dekens maakten veel werk van hun protest, toen, op een zondag in augustus, de aartsbisschop van Armagh en Primaat van geheel Ierland, dr. Thomas O'Fiaich op bezoek kwam. De stallen waren kort tevoren op hoog bevel uitgespoten, maar O'Fiaich verklaarde dat hij in twee cellen niet had kunnen spreken, uit vrees dat hij zou moeten overgeven. De toestand in de gevangenis deed hem denken aan de daklozen, die in de sloppen van Calcutta in rioolbuizen leven als ratten. De gevangenen in hun rode dekens hebben in hun cellen alleen een matras; geen boek, geen krant, geen pen of pot lood. Niets. Ze komen er nauwelijks uit Ze zitten niet bepaald in een vakantie-oord. Elders in het vreedzame, groene, golvende, zoete land van Ulster tot aan de zeekusten en de-grens met de Ierse republiek, zijn er door de terreur, die ook door de mensen in de rode dekens werd uitgezongen, vele honderden weduwen bijgekomen, van wie men het geweeklaag niet meer hoort, en bijna 20.000 verminkten. In de statistiek van tien jaar terreur over anderhalf miljoen mensen zijn vijfduizend helse bommen geëxplodeerd en de knieschijven van honderden mensen verbrijzeld, aanvankelijk met kogels, later met elektrische drilboren en heden ten dage bij voorkeur met grote blokken beton. Er wonen mensen in het lieve land van Ulster met verschroeide, onherkenbare gezich ten. Het paradijs is een hel geworden door bomexplo sies, de executies van jonge, Britse soldaten en van onschuldige mensen die net zo vreedzaam zijn als het land is dat ze bewonen. Met bom, brand en kogel terroriseren guerrillagroepen van katholieke en protestantse huize het volk van Ulster. De knieschijfverbrijzelingen behoren tot de korte lijst van disciplinaire maatregelen van de IRA. Het werd in de eerste elf maanden van vorig jaar 116 keer gedaan; met barbaars enthousiasme. Het. crescendo van de terreurgolf, die tien jaar geleden in augustus begon, is de laatste jaren wat afgezwakt tot een laren Dit verhaal gaat over schuld en boete in Noord-Ier- land, over misdaad en straf. En ook over wat de terreur alle Noordieren heeft aangedaan: vrees en verderf in een paradijs; de provocatie van een politiestaat waarin, terwüle van de veiligheid, ele mentaire rechten en vrijheden zijn verdwenen; de verwoesting van de zielen van kinderen; niet-poli- tieke criminaliteit als een uitwas van zwammen op de voedingsbodem van geweld. Men kan een brok in de keel krijgen of overgeven wanneer men denkt aan het lot van de gevangenen van Long Kesh in hun rode cfekens maar er zijn in Ulster ook eenzame vrouwen die hun mannen verloren, vrouwen die hun kind nooit meer zullen zien, kinderen die schreeuwen in de nacht en kinderen die dat niet meer doen, omdat de terreur voor hen gewoon geworden is; 16.000 Britse soldaten; 6000 verbeten politiemannen die soms niet meer weten hoever ze kunnen gaan; een strafrechtspraak die aan de terreur is aangepast. Over het paradijs van Noord-Ierland is een nacht van Kafka gevallen. Het is moeilijk te zien wat er precies gaande is, het duurt lang voordat je ogen wennen aan het duister. Maar al zoekende kun je de stukken vinden van een legpuzzle, die op zichzelf al nachtmerries kunnen zijn en die aaneengesloten een beeld vormen van een hel op Eén stuk van de puzzle is de provisionele IRA, het provoleger dat dat geslonken is tot een strijd macht van rond tweehonderd man. Die tweehon derd man houden 16.000 soldaten en 6000 politie mannen in de wurggreep van vrees en verbijste ring. Het leger moordt pragmatisch. Het maakt soms fouten, zoals enkele jaren geleden, toen Amon Molloy, kwartiermeester van de provisionele IRA in Belfast door een IRA-rechtbank schuldig werd bevonden aan verraad, ter dood werd veroor deeld en binnen 24 uur geëxecuteerd en begraven in een naamloos graf. Er waren flink wat provo-mannen door het leger opgepikt en het feit dat Molloy kans had gezien om als een Houdini uit het politiefort van Castle- raegh in Belfast te breken maakte hem zeer ver dacht. Achteraf was Molloy een trouwe volgeling van de doctrine van de terreur. Veel van zijn vrienden denken dat hij op een lange buitenlandse reis is in het belang van een verenigd Ierland, maar hij is, met een kogel in het hoofd, naar de eeuwigheid gereisd, naar een plaats waar de IRA geen business heeft. De man die zijn lot bezegelde was Billy McKee, de generaal van de Belfast-Brigade van de provi sionele IRA. McKee leefde als een mafia Peetva der. Hij ging vaak naar de mis, om te bidden voor de zielen van dode soldaten en politiemannen. Hij rookte niet, dronk niet en hij hield niet van ruwe taal. Hij droeg, evenals de overige zes leden van de oorlogsraad een conservatief, zij het wat ge kreukt pak. Toen terroristen in Andersontown zich begonnen te vervelen en om het bloed van Britse soldaten begonnen te roepen, ongeacht de conse quenties, gaf Billy McKee het signaal dat ze hun gang konden gaan. Hij vindt het treuren om een moord een teken van zwakte. Zoals Molloy aan den lijve ondervond is het lid maatschap van de provisionele IRA schadelijk voor de gezondheid. Er is altijd de kans gearres teerd en veroordeeld te worden tot een lang vonnis in Long Kesh. Slordig levende vrijwilligers van de IRA moeten zich doorlopend zorg maken over de conditie van hun knieschijven. Het loon' is laag: ruim 80 gulden per week voor gehuwden en de helft voor vrijgezellen. Er zijn enkele gunstige secondaire arbeidsvoorwaarden: IRA-leden kun nen gratis drinken in illegale pubs, de zogeheten shebeens, waar gekaapte drank wordt geschonken. Ze kunnen zich gratis laten vervoeren in een van de 250 valse taxi's die uit Londen zijn geïmpor teerd en die gratis opereren voor de provo's. De vrijwilligers krijgen les in moord, het leggen van mijnen, het plaatsen van bommen en het manipule ren met boobytraps. Als ze het in hun hoofd halen om terwille van de buurt bijvoorbeeld met hun wapen op straat te paraderen, dan krijgen ze een schot in de knie. Dit stukje van de legpuzzle is verre van volledig en het is zoals de ineeste andere stukken, een puzzle op zichzelf. Zoals het stuk dat beschilderd is met plastic kogels, helmen, traangas en politie. De politie en het leger zijn vandaag de dag niet ontevreden. De geweldniveaus zijn aardig gezakt. Een woordvoerder van de Royal Ulster Constabu lary, Dave Hanna, vertelt dat de illegale wapenin- voer uit Amerika tot eenderde van het oorspronke lijke arsenaal is gezakt. De IRA heeft een systeem van georganiseerde misdaad ontwikkeld (afper sing, roof, fraude, kaping van drank en voedsel voorraden) waaruit ook gewone criminaliteit voort spruit. Straatroof wordt, zoals vaak in Amerikaan se getto's, delicaat gepleegd. Het is geen kwestie van een revolver in de ribben, maar de beleefd gestelde vraag: „Hoeveel denk je dat je hoofd waard is"?. Roof levert rond 2 miljoen gulden per jaar op. Soms wordt ordinaire misdaad gepleegd onder de valse IRA-vlag: katholieke en protestant se jongens terroriseerden bejaarden, beroofden ze, en voerden later na hun arrestatie als excuus aan Het kleermakersbedrijf in The Maze. Er is doorlopend popmuziek Gevangenen aan het werk in The Maze als automonteurs Tuinierende gevangenen dat ze voor de IRA en een verenigd Ierland werkten. Dave Hanna is trots op de statistiek, die suggereert dat de politie de slag tegen de terreur in elk geval niet aan het verliezen is. Hier zijn vergelijking die geldt voor perioden van zeven maanden in 1977 en 1978 en we geven de cijfers van 1978 tussen haakjes: doden 89 (54); schietincidenten 772 (477); explosies 216 (217, maar wel van kleiner formaat); arrestaties wegens roof 366 (cijfers van 1978 zijn nog niet beschikbaar); alle beschuldigingen wegens terroristische activiteit 793 (541, inclusief oude misdrijven voor de opsporing waarvan nu meer tijd beschikbaar is). In 1977 was inmiddels, in vergelijking met 1976, het aantal schietincidenten teruggevallen met 43 procent en het aantal explo sies met 45 procent. Met andere woorden: de Royal Ulster Constabulary voelde zich niet ongelukkig. Dan is er het stuk recht en rechtspraak, dat wel zeer grillige vormën heeft aangenomen. Zie, ter illustratie, het geval van William Gallagher die •halverwege juli in de gevangenis van Long Kesh in hongerstaking is gegaan. Hij werd, drie jaar geleden veroordeeld tot twaalf jaar gevangenis straf nadat hij door een speciale rechtbank was schuldig bevonden aan het plaatsen van een bom in een openbaar gebouw.. Normale juryrechtspraak is, wanneer het om terreurzaken gaat, in Ulster niet meer mogelijk. Er zijn voornamelijk door intimidatie van de kant van de IRA geen onpartij dige jury's meer te vinden. Ze zijn te bang om iemand te veroordelen, want daarmee veroordelen zij zichzelf. Er zijn ook geen getuigen meer te vinden die de waarheid spreken. Toen dat duidelijk werd, werden speciale recht banken ingesteld, de Diplock Tribunalen, genoemd naar Lord Diplock, die ze heeft uitgevonden. Die rechtbanken kunneh genoegen nemen met een verminderde bewijslast en wanneer een schuldbe kentenis van een verdachte aan de politie het gevolg is van zeer harde ondervragingstechnieken dan ligt de Diplock-rechter daar echt niet wakker van. Er kwamen vanzelfsprekend series veroorde lingen en een Diplock Tribunaal maakt in elk geval een betere indruk dan de eerder toegepaste tech niek van internering zonder strafproces, uitslui tend op verdenking. William Gallagher werd door de Diplock-rechtbank veroordeeld op bewijsmate riaal dct geen enkele jury, met of zonder intimida tie, zou hebben geaccepteerd. Er komt een mooie statistiek uit de Diplock Tribunalen voort, maar ook een lelijke: 90% van alle veroordeelden gaat naar Long Kesh op basis van verklaringen die zijzelf voor de politie hebben afgelegd; een kleine groep kan worden veroordeeld op basis van getui genverklaringen, stille getuigen en politieonder zoek; slechts 6% van de verdachten wordt vrijge sproken. De staatssecretaris voor Noord-Ierland, Roy Mason, verklaarde vorig jaar december niet zonder trots voor het Lager Huis dat tot dan toe in tfnt innr 31 fi norennon in VonrH.Wl^nH n-sron veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf of langer in Long Kesh. Met Diplock Tribunalen is dat geen Er zijn andere zorgwekkende verschijnselen in de rechtsbedeling. Speciale wetten maken het moge lijk een verdachte zonder hem op de hoogte te stellen van de precieze aard van de beschuldiging dagenlang vast te houden. En de voor het hele Britse eilandenrijk geldende wet ter preventie van terrorisme maakt het mogelijk honderden mensen maandenlang in voorarrest te houden totdat einde lijk het moment "van het strafproces aanbreekt. Deze noodmaatregelen maken het mogelijk dat de om successen verlegen zittende en onder zware druk staande mannen van de Royal Ulster Consta- bulary en het leger buiten hun boekje kunnen; gaan. Protestantse politiemannen zouden bijvoor- beeld katholieken het leven zuur kunnen maken, zelfs wanneer die volmaakt onschuldig zijn. En in: het streven naar zelfbelastende uitspraken van terreur verdachte personen worden soms technie- ken gebruikt, blijkens een in juli verschenen rap- port van Amnesty International, die neerkomen op terreur of foltering. Je komt er nooit helemaal achter, wat er in de verhoorvertrekken van bijvoorbeeld het politiefort van Castleraegh gebeurt, want er worden geen pottekijkers toegelaten. De Royal Ulster Constabu- lary beweert dat terroristen in de cel zichzelf verwonden teneinde zich in een propaganda-oorlog met de politie te kunnen beklagen over politiële wreedheden. Zij zouden daarvoor zelfs door de IRA worden beloond. Amnesty International dacht, na een niet bijzonder sterk onderzoek, dat het goed zou zijn wanneer de beschuldigingen van wreedheden van de politie door onpartijdigen tot op de bodem zouden worden onderzocht. Wat in elk geval duidelijk wordt is de zwaarte van de tol die de terreur in Noord-Ierland afdwingt De 16.000 Britse soldaten met hun plastic kogels kunnen nog niet weg, zegt Roy Mason, want dat zou betekenen dat de provisionele IRA de straten van steden en dorpen zou veranderen in bloedba den. Tien soldaten op straat hebben een ondersteu ningsmacht van 50 man nodig. Er zijn er 281 gesneuveld en 2270 gewond. Belfast, Londonderry, de bergen van Mourne die zachtjes afdalen naar de zee, de groene heuvels, zelfs de meren van Ulster zijn concentratiekampen geworden. En een derde van de celbewoners van Long Kesh draagt rode dekens. Je kunt om bijna alles in Noord-Ier land janken. Bert van Velzen Volgend artikel: De nachtmerrie van Long Kesh

Leidse Courant | 1978 | | pagina 20