Dieptewerking bij expositie van Van Herwijnens krankzinnigen-tekeningen 'Oude Koningshuys' zingt loflied over 350-jarig bestaan Bouwplaats voor leerlingen in Leiderdorp Stichting Weg gelukkig met vastgesteld All-tracé VIJFTIG JAAR SANCTA MARIA" Weinig belangstelling voor Alphens paalzitten STAD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1978 PAGINA 5 wm Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Eike morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in dezeurubriek zou willen tegenkomen Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Het Oude Koningshuys in Sassenheim. Als het weef een beetje wil meewerken, beleeft Sassenheim vanavond een klinkend feest. Dan blaast en trommelt er de Koninklijke Militaire Kapel uit Breda, kortweg KMK genoemd, een heel feestconcert weg, door welk patroon heen allerlei aardige meisjes „in historische kledij" hapjes en opwekkende of sussende drankjes „helemaal voor niets, gratis dus", offeren agn het opgekomen publiek. Als de KMK tot rust is gekomen, is het de beurt aan een combo dat ongetwijfeld gezellige muziek ten gehore zal brengen op de klanken waarvan eventueel de danslust kan worden gebotvierd. Als de nazomerse omstandigheden roet in het buiten-eten zou gooien, vinden de genoemde activiteiten plaats in een bloembollenma gazijn aan de Zandslootkade, bij Frijlink. Frijlink zegde die onverhoopte medewerking graag toe. Waarom dit alles? Louter om het feit, dat het „Oude Koningshuys" aan de Wilhelminalaan (wie kent dat vorstelijke buitenverblijf met een culinaire inslag eigenlijk niet?) 350 jaar bestaat. Daarom begint om half acht straks de spectaculaire feestviering. Het „Oude Koningshuys" is inderdaad een eeuwenoud buitenhuis, zoals er van nu tot in de toekomst nooit meer één gebouwd zal worden, omdat een paar honderd jaar geleden de arbeidskrachten voor een gefortuneerde nog wel te betalen waren. We schrijven 1628. Toen werd het gebouw neergezet in opdracht van de adellijke familie Van Egmond. Het lustoord werd in 1675 eigendom van twee Portugese prinsessen, die volgens overgeleverde annalen achterkleindoch ters van onze Willem de Zwijger van Oranje moeten zijn geweest. Deze Portugese dames gaven aan het bezit de naam „Casa Reale", een koninklijk huis dus. Het bleef vorstelijk en in bezit van Oranje, want in 1680 erfde onze stadhouder Wwillem III het buitenhuis, dat hij zoals wordt verondersteld meermaleh zal hebben bezocht. Maar de latere koning van Engeland William of Orange moet deze pied a terre toch hebben opgegeven, immers in 1700 en daarna verwisselde het huis „vaak van eigenaar". We vliegen even door de geschiedenis heen en zetten de film weer vast op het punt dat, na de eerste wereldoorlog, het koningshuis werd omgebouwd tot hotel-restaurant. Mijn informant deelt hierbij mede, „wat ook geen succes werd". Dezelfde narigheid geldt voor een Haarlemse houthandelaar die in 1941 (toen het geld steeds minder waard begon te worden) de zaak overnam en nadien er achter elkaar Duitse militairen over de vloer kreeg die van de inrichting een lorrentroep gemaakt schijnen te hebben. Ik verneem zelfs: „toen hij de kans schoon achtte, maakte hij het huis geheel onbewoonbaar". Ik weet niet of dit patriottisch was bedoeld, maar in elk geval was het koningshuis eindelijk aan de bedelstaf geraakt. Na de bevrijding werd ook hier, in Sassenheim, met een nieuw leven begonnen: in 1947 was het gebouw weer bruikbaar als hotel-restaurant. Dat duurde zo tot 1952. Het koningshuis heeft geen lange adem gekend. Eens legden nazaten van Willem de Zwijger (een eigenschap die altijd nog goud waard is) de hand op het koninklijke huis, in 1952 was het de Leidse rijwielhandelaar Dusoswa die met'z'n zoon energiek aan de gang ging om het koningshuis weer een beetje in de oude staat terug te krijgen. In 1962 was het zover: toen kreeg het Oude Koningshuys de goede naam die het als restaurant vandaag de dag nog steeds heeft. In 1976 werd het Oude Koningshuys overgeno men door meneer K. W. Kramer uit Den Haag, de bedrijfsleider onder Dusoswa en ingevoerd als horeca-man. Kramer nam de drempelvrees weg voor het „dure" Koningshuys, dat een alom geroemde pleisterplaats werd. in „Biedermayer-" en Oudhollandse stijl. En de keuken is er voortreffelijk. Men eet en drinkt er onder het „toeziend oog" van fraaie gobelins en schilderijen van j „oude meesters", in het bijzijn van antieke va2en, klokstellen en dergelijke bijna adembenemende toestanden. De viering van 350 jaar „noblesse oblige" gaat gepaard met de uitgave van een I boekwerkje over het Oude Koningshuys, vol illustraties. Het werd samengesteld j door geschiedschrijver A. M. Hulkenberg j en wordt gratis beschikbaar gesteld aan i degenen die in het Oude Koningshuys j een partij komen bespreken. Dat wordt j derhalve een vrij duur, maar niettemin j begerenswaardig boekje. Maar ook in de (plaatselijke) boekhandel is het konings- I huiselijk naslagwerkje verkrijgbaar. Mevr. Herwijnen met werk van haar overleden man. Het psychiatrisch ziekenhuis „Sancta Maria" in Noordwijkerhout (grondge bied Noordwijk) bestaat 50 jaar. Toevlucht voor zielszieke mensen met een viering naar buiten. Feestelijkhe den die ook de „buren" bij de herdenking willen betrekken. Dat gebeurt met een „open dag", een vertrouwd verschijnsel in onze dagen, op zondag 10 september a.s. Met een feestelijke wandeltocht, annex puzzeltocht, voor Jan en alleman uit ombuurtige streken over het terrein van Sancta Maria, met o.a. een kijkje in het pas geopende paviljoen De Boekhorst. Iedereen is welkom, die dag, ook als men niet wenst te lopen maar slechts een kijkje wil nemen in het ziekenhuis, dat op dit zielzorgelijk gebied een vooraanstaande plaats inneemt. Om één uur 's middags 'kunt u er terecht. Voor de deelnemers aan de wandeltocht is er na afloop een aandenken te vergeven. Maar er gebeurt nog meer. In de week van 8 tot en met 14 september is in de school van het ziekenhuis een expositie te zien over de ontwikkeling van de zorg voor, de hulp aan en de behande ling van de psychiatrische patiënt in de laatste 50 jaar, met name in Sancta Mmaria. „Over, van en voor", een gemakshalve samenvatting van ingrijpende zorg die je nauwelijks onder één noemer kunt onderbrengen. Niettemin een verduidelijkende-en ook ingrijpende tentoonstelling. Een bijzonder onderdeel van de feestviering is een uitzonderlijke expositie in de kapel van Sancta Maria: 15 schilderijen en 20 tekeningen Ivan de in 1965 overleden kunstenaar - Jan van Herwijnen. Van Herwijnens weduwe, nog steeds wonend in het j Noordhollandse Bergen, staat borg I voor de treffende verzameling van j „krankzinnigen-tekeningen", die zij nog I steeds in het atelier van haar man I opgeslagen heeft. Ze zijn nu geestelijk i te consumeren in de Sancta Maria-ka- 1 pel. Jan van Herwijnen was geen I „kleine jongen", zijn produkten hingen al op verschillende tentoonstellingen in den lande, zoals in het Stedelijk Museum in Amsterdam. Nu zijn ze te zien in de kapel van „Sancta", afgewisseld met de schilderijen om de spanning te breken die deze tekenin gen, van manshoogte, de beschouwer vaak de keel kunnen doen dichtknij pen. Over deze levensgrote tekeningen van zielszieke mensen heeft prof. dr. J. H. Plokker, hoogleraar psychiatrie, eens gezegd, dat „zij getuigen van een diep inzicht van wat er omgaat in de geest van een waanzinnige - een weten omtrent geestelijk lijden, dat verder rijkt dan van menig psychiater". Jan van Herwijnen maakte de tekeningen tijdens zijn verblijf in de Willem Arntzsstichting te Utrecht. Daar observeerde hij niet alleen zichzelf, maar ook zijn zielszieke medemensen. „Als ze willen weten wie ik ben, moeten ze maar naar zijn werk kijken", zei Jan. Hij was een kunste naar van een zeldzame intensiteit. Hij had geen kunstopleiding, maar zijn scheppingen reikten boven elke scholing uit: het leven was zijn school. Van Herwijnen groeide op in een Jordaangezin: vader sloeg en moeder bad. Misschien was Jan het kind van de rekening. Misschien ook had-ie ,,'t in zich zitten". Jan wilde tekenen, maar er was geen twee cent te missen voor een vel papier. Hij zwierf door Engeland, waar hij in de musea de schilderijen met zijn ogen „op dronk". In Parijs zakte hij van de honger in elkaar, in 1914 raakte Jan tijdelijk v.erlamd. Dat was is Amsterdam. In Utrecht werd hij toegelaten tot de j Willem Arntzsstichting, waar hij zijn tekeningen maakte. Negen maanden I werkte hij er met grote spanning, i Thans zijn z'n „krankzinnigen-tekenin- gen" te zien in een psychiatrisch j ziekenhuis. Ik zelf weet niet of dit de beste reclame voor Jan van Herwijnen Iis: produkten over zielszieken te zien in een opvangcentrum'voor zielszieken. Misschien is het wel een goede weg. Het is althans een mogelijkheid om kennis te nemen van Van Herwijnens „religieus bewustzijn", zoals hij het zelf eens noemde. Een bezoek van de „buren" van Sancta Maria aan deze expositie zal geen feestelijk gebeuren üjrt, maar het zal wél iets kunnen vertellen over de vaak duistere I machten die een mens in deze wereld tot een „afwijkend" wezen kunnen maken. „God zegene ons allemaal", bidden we dan, zoals Dickens eens in j z'n Christmas Carol de geplaagde Bob Cratchit liet zeggen. In Van Herwij- I nens geval is het een getuigenis van de j innerlijke kracht van de mens die tot in de donkere diepten kan gaan en I zich door zijn scheppende arbeid naar het licht kan worstelen. Leiderdorp Drs. E. Drenth, tot voor kort wethouder van .Volkshuisvesting in Leiderdorp, heeft gistermiddag' om vier uur een gedenksteen onthuld op de eerste leerlingbouwplaats in dt regio Leiden, gelegen in de nieuwe wijk Voorhof in Leiderdorp. Een leerlingbouwplaats is een bouwwerk waar het metsel- en timmerwerk onder leiding van leermeesters ter plaatse en uit sluitend door leerlingen wordt; uitgevoerd. Het bouwwwerk in voorhof waar de leerlingen het vak moeten leren.bestaat uit 19 gesubsidieerde en 3 niet gesub sidieerde woningen. Het zijn woningen voor een- en twee persoonshuishoudens, met een wat experimentele zeshoekige vorm, volgens het split-level systeem opgebouwd. De wonin gen bieden ruimschoots de ge legenheid om alle aspecten van het metsel- en timmervak naar voren te brengen. Het ontwerp is van de architecten Franso, Molema en Vercauteren. De aannemer is Bouw- en Aanne mers Maatschappij J. de Water en is tevens de initiatiefnemer om van dit project een leerling bouwplaats te maken. De heer De Water hoopt hier mee een kern van vaklieden te maken, waar een bedrijf straks op kan bouwen. Dit vooral om dat er nog steeds een groot tekort aan vaklieden in de bouw bestaat. De acht metselleerlingen en acht timmerleerlingen op dit project zijn allen in 1977 van school (LTS) gekomen. Ze heb ben in het kader van de wet op het leerlingenwezen een leerovereenkomst met het aan nemersbedrijf en gaan één dag per week naar school. De leer lingen krijgen gedurende de opleiding een salaris volgens het CAO en ook de schooldag wordt volledig doorbetaald. Da leermeesters zijn eerste klas vaklieden, die een speciale cur sus voor leermeester hebben gevolgd. De Stichting Vakopleiding Bouwvakkers bedrijf die ver antwoordelijk is voor iedere leerlingbouwplaats hoopt dat meer aannemers het initiatief van de heer De Water zullen volgen zodat op den duur een einde kan komen aan het te kort aan geschoolde medewer kers. Wie met deze opleiding en het bouwvak nader kennis wil ma ken kan tijdens de Leidato- huishoudshow, die tot 17 sep tember in de Leidse Groe- noordhallen wordt gehouden, een kijkje nemen in een „bouwput". Leerlingen van drie LTS'en, de streekschool en de bedrijfstechnische school in Leiden zullen er tijdens de tien beursdagen een huis bouwen met alles erop en eraan. DEN HA AG/RIJNSTREEK van de spoorbaan en de nieuw De Stichting Weg is uitgespro- aan te leggen weg is de stich- keer en Waterstaat vastgestel- extra doorkruising van het ge- de tracé voof de A 11, Leiden- bied extra verkeersgeluidshin- Bodengraven. In een onlangs uitgegeven persbericht veronderstelt de Drs. Drenth onthult een gedenksteen van de eerste leerlingenbouwplaats in de Leidse regio Aan de Topaaslaan 140 is T7 "L. het schoonmaakbedrijf van C. JJCOüOIÏllSCll. C. Pet-Lerink, opgeheven. Aan de De Ridderstraat 18 is het pedicurebedrijf van E. W01 011 W00 M. Bruijne-Veneman verplaatst naar Kouderkerk aan de Rijn. der met zich mee zal brengen. Ook het feit dat de loop van stichting dat met de definitie- het tracé de toekomstige Alp- ve vaststelling van het tracé: hense woonwijkuitbreiding een eind is gekomen aan, wat Kerk en Zanen niet in de weg zij noemt de verkeersellende staat vindt de Stichting Weg in de Rijnstreek. *- Met name over het samenlopen van de toekomstige gebruiker- van de A 11 meent de stichting het verstandig dat gekozen is voor een autosnelweg met on gelijkvloerse kruisingen, omdat gebleken is dat dit de meest veilige wegen zijn. De Stichting Weg hoopt nu al leen nog dat de aanleg van het nieuwe verkeerstraject de hoogste prioriteit zal krijgen omdat de huidige verbinding over de Hoge Rijndijk en de Steekterweg veel oponthoud en overlast bezorgd. Aan het Gerecht 14 is het schoonmaakbedrijf van C. M. j Janson, opgeheven. 9 Aan de Vestestraat 140 is de i bedrijfsruimte van het stuca- 1 doorsbedrijf van W. A. S. v.d. I Meer i.v.m. bedrijfsbeëindiging opgeheven. 9 Aan de St. Eustatiusstraat 2 is H. W. Kleijn, glazenwassers- en schoonmaakbedrijf, geves tigd. O Aan het Noordeinde 17 is „Lewi", vevaardiging van sue de- en nappakleding, alsmede kleinhandel hierin, opgeheven. Q Aan de Brigantijnwal 4 is Kampschreur B.V., groothan del en agenturen in woningtex tiel, gevestigd. Aan de Schelpenkade 17 is P. Dickhoff, tegelzettersbedrijf, gevestigd. Aan de Akenwerf 11 is de amb. handel in melk- en zuivel- produkten van S. C. van San ten opgeheven. Aan de Aaltje Noordewier- laan 54 is i.p.v. de eerdere win kel in bloemen van Verschoor, de dameskapsalon van Dick van Paridon gevestigd. Aan de Zijldonk 91 is het bedrijf van reclame-tekenaar J. A. Azier verplaatst naar Lei derdorp. Aan de Vrouwens teeg 8 is j i.p.v. de vm. showroom voor geluidsapparatuur van Van Heeringen, het cafébedrijf „De Pijpenla" gevestigd. Aan de Hansenstraat 64 is de amb. handel in patates fri tes van L. v. Es opgeheven. O Aan de Vuurbloem 26 is het type-bureau van Dinah Tuin- hof gevestigd. Aan de Neeuwenzijde 7 is Vit. Klinkert-Kamariah Pillai, im port van - en de groothandel in kinderkleding, gevestigd. Aan de Beestenmarkt 8 is i.p.v. een eerdere snackbar, de autorijschool Van der Kraan' (gekomen van Diamantplein '11) en de autorijschool Schoe- man (gekomen van Dagvlinder 18) gevestigd. ALPHEN AAN DEN RIJN Voor het „paal zitten" dat op de komende Alphense jaar markt (woensdag 20 september) in de Krom me Aar wordt georganiseerd bestaat nog weinig belangstelling. Van de 15 jeugdsbcie- teiten die in eerste instantie zijn aangeschre ven heeft er tot nu toe één gereageerd en dan nog met de mededeling er niets voor te voelen. De organisatie, die in handen is van de Alphense jeugdsociëteiten ,,'t Zoldertje" en „Madonna", heeft nu een verzoek tot deelname gericht aan onder meer sportver enigingen, politie en gemeentelijke afdelin gen. Aan de wedstrijd die dit jaar voor de tweede keer op het programma staat, kunnen maxi maal 15 paalzitters deelnemen. De start begint in de nacht van dinsdag op woensdag direkt na middernacht. De wedstrijd Kan maximaal tot 21 uur duren. De gehele tijd is er begelei ding en EHBO aanwezig. Er zijn vier extra prijzen te winnen. Verder krijgt iedere deelne mer een vaantje en vermoedelijk ook een platenbon. Ook de grootste pechvogel kan rekenen op een prijs. Als er meerdere deelne mers de gehele tijd uitzitten wordt er geloot De prijsuitreiking vindt plaats in het avond programma op het Aarhofplein dat gepresen teerd zal worden door Peter Knegtjens. Voor de deelnemers die 10 minuten voor het startschot aanwezig moeten zijn is een toilet pauze toegestaan van vier keer vijf minuten. Op gezette tijden worden ze voorzien van eten en drinken. Voor meer informatie kunnen geïnteresseer den zich dagelijks na 20 uur wenden tot Frans Ponsioen en Dirk van Leijden onder het telefoonnummer van „Madonna": (01720)- 92879.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5