telefoontjes 5580,- tedere millimeter heeft laad van Kerken vraagt aan reisbureaus toerisme Zuid-Afrika niet te bevorderen kerk wereld Samenwerking bepleit bij 175-jarig jubileum van „Zusters van Liefde" Hou ze in de gaten! 2S2SP ««SSSJSM ^SSsS»5- Nikodim overleden in bijzijn paus 071-122244: Kinderen zijn kinderen. Vfoarschuwen is niet genoeg. eindelijk duidelijkheid in I keukens nSPeCia'e^^ Vendoplan keuken van de maand: VROOM\& DREESMANN •flipAGINA 9 LEIDSE COURANT DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1978 De Raad van Kerken in Ne derland heeft vier reisbureaus in een brief gevraagd om de toezegging het toerisme naar 1 Zuid-Afrika op geen enkele wijze (meer) te bevorderen. Onder bevorderen verstaat de raad het aanbieden van reizen naar Zuid-Afrika, het maken van reclame en dergelijke. De brief vloeit voort uit het 'besluit van de raad, eerder dit, jaar, om alle instellingen op het gebied van toerisme hie rom te vragen. Hij is gericht aan reisbureau Lissone Linde man, B.B.I. (Buitenlands Bu reau voor Inlichtingen), Nec- kèrmann en Wagons-Lits rei zen. De raad meent begrip te mo gen verwachten voor de gronden, die hebben geleid tot' het oordeel dat in elk geval in Zuid-Afrika de negatieve as pecten van toerisme alle neu trale benaderingen onmogelijk maken en alle veronderstelde positieve aspecten niet alleen overtreffen, maar zelfs teniet doen. Voor de raad speelden onder meer mee de overwegingen, die tezamen woordvoerders van de onderdrukte tachtig procent van de bevolking van Zuid-Afrika ertoe gebracht hebben zich uit te spreken te gen toerisme in Zuid-Afrika. Het onrecht in Zuid-Afrika, aldus die overwegingen; draagt een systematisch ka rakter en is in de wet vastge legd en uitgewerkt. Hierdoor is de schending van de rechten van tachtig procent van de bevolking van dat land ge maakt tot een filosofie, tot het. systeem en tot het functione ren van de Zuidafrikaanse sa menleving. Er is geen ander toerisme mogelijk dan een toe risme dat in zijn totale opzet horig is aan de spelregels van het racisme. Het blanke minderheidsregi me in Zuid-Afrika heeft de leiders van de zwarte emanci patiebewegingen door wetge ving en politieterreur reeds zover gebracht dat zij of in gevangenis, ballingschap of huisarrest verkeren, dan wel een zeer beperkte bewegings vrijheid genieten en niet meer het risico kunnen nemen om aan toeristen te laten blijken wat de levenservaring en visie van de zwarten in Zuid-Afrika werkelijk is. Toerisme in Zuid-Afrika kan daarom bij de toeristen bijna niet anders dan een opper vlakkig beeld van de Zuidafri kaanse realiteit oproepen of zelfs het racistisch propagan- dabeeld over de Zuidafrikaan se realiteit schijnbaar bevesti gen. Het economisch Voordeel van toerisme komt, gezien de machtsverhoudingen in die sa menleving, voor het overgrote deel ten goede aan de blanke gemeenschap die verantwoor delijk is voor de onderdruk king. Het waren ook deze overwe gingen, in uitvoeriger vorm, die Zuid-Afrikanen in balling schap de raad hebben doen vragen zich tegen toerisme in Zuid-Afrika uit te spreken. Metropoliet Nikodim, die dinsdagochtend is overleden, blijkt gestorven te zijn in tegenwoordigheid van paus Johannes Paulus en kardinaal Willebrands, voorzitter van het Vati caanse secretariaat van de eenheid. Het gebeurde tijdens de audiëntie bij de paus, bijna onmiddellijk nadat dr. Nikodim zijn wensen namens het patriarchaat van Moskou had uitge sproken en de paus hierop had geantwoord. In een „in memoriam", dat kardinaal Willebrands in Rome heeft gepubliceerd zegt deze: „Het was voor mij een schok kend, maar ook ontroerend hierbij aanwezig te zijn. Tesamen met de paus, de archimandriet Lev en de tolk knielde ik neer en baden wij de psalm „De Profundis". De kardinaal schrijft onder meer, dat tussen Nikodim en hem in vele ontmoetingen een broederlijke verhouding is gegroeid. Nikodim „was zeer geïntresseerd in de ontwikkelingen in de katholieke kerk na het tweede Vaticaans concilie. Ik heb in hem een bisschop leren kennen, geheel toegewijd aan de dienst van zijn kerk, trouw aan de authentieke tradities van de orthodoxe kerk, openstaand voor de dialoog", aldus kardinaal Willebrands. Aan kardinaal-staatssecreta ris Jean Villot is op zijn ver zoek ontslag verleend als voorzitter van de pauselijke raad „Cor Unum", het Vati caanse bureau, dat nood- en ontwikkelingshulp coördi neert. Villot wordt opge volgd door kardinaal Gantin, die voorzitter blijft van de pauselijke commissie „Justi- tia et Pax" (gerechtigheid en m vrede). Hij was al vice-voor- zitter van Cor Unum. Opnieuw wordt een gespreks- middag georganiseerd voor ouders van homofiele kinde ren door het oecumenisch ra diopastoraat, Oranjelaan 8 te Hilversum in samenwerking met de werkgroep „Ouder middag". Dat gebeurt in Alk maar op zaterdag 21 oktober van 13.00 tot 17.30 uur. Aan- wezig zullen zijn ds. A. Kla- mer, radiopastor te Hilver sum, pater A.G. van Heusden, secretaris van de regionale KORTE METTEN werkgroep te Nijmegen en mevrouw G.J. Strikwerda-van Klinken te Amsterdam. De Chinese overheid treft voorbereidingen voor de her opening van een anglicaanse kerk in Sjanghai, te weten de kathedraal van de Heilige Drieëenheid, waar sinds het begin van de jaren vijftig geen diensten meer zijn ge houden. Een rooms-katholie- ke en een methodistische kerk werden al eerder in Pe king vrijgegeven voor de ere dienst. Verwacht wordt dat binnenkort in Sjanghai en Kanton nog twee katholieke kerken worden heropend. Met ingang van volgend jaar krijgt het zendingsblad „Van daar" een nieuwe eindredac teur: drs. H. Baas. Hij volgt J.C. Gilhuis uit Soest op, die zeventig jaar is geworden. „Vandaar" wordt met zijn op lage van 230.000 exemplaren wel eens het grootste zen dingsblad ter wereld ge noemd. Drs. Baas, nu nog zendingssecretaris, is sinds 1950 in zendingsdienst. Ach tereenvolgens was hij sociaal- economisch adviseur van de Javaanse christelijke kerk van midden-Java, in dienst van de presbyteriaanse kerk van Rwanda en de afgelopen zes jaar secretaris, speciaal belast met Afrika-zaken. De Indonesische kardinaal Justinus Darmojuwono heeft de hoop uitgesproken, dat Paus Johannes Paulus zal deelnemen aan de panaziati- sche bisschoppenconferentie in Calcutta. De bisschoppen zullen zich dan van 19 tot 26 november bezighouden met het thema „christelijk ge bed". Het religieuze leven zal vast en zeker blijven bestaan. In welke vorm dat zal zijn, is nog niet bekend. Of die vorm onze naam zal blijven hou den, weet ik ook niet. Maar het religieuze leven op zich maakt een kentering door, zal ongetwijfeld heropleven en blijven voortbestaan. Dat zegt zuster Sarto Smits, provinciale van de Zusters van Liefde van Jezus en Ma ria, een congregatie die 175 jaar geleden in het Belgische dorp Lovendegem werd ge- Ter gelegenheid van dat jubi leum is een speciale krant uitgegeven die de titel „In alle eerlijkheid" meekreeg, omdat de zusters proberen in alle eerlijkheid stil te staan op het kruispunt van ongekende ont wikkelingen, zowel in hun le ven als religieuzen als in de katholieke kerkgemeenschap. Maar ook zijn die ontwikke lingen te constateren in de psychiatrische zorg, waaraan de Zusters van Liefde van Jezus en Maria zich sinds hun komst naar Nederland in 1908 hebben gewijd, te be ginnen in het psychiatrisch ziekenhuis Sint Anna in Ven- ray; twintig jaar later gevolgd door werkzaamheden in het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria in Noordwijker- hout. De krant „In alle eerlijkheid" laat een groot aantal vrouwe lijke religieuzen aan het woord die de geschiedenis van hun congregatie vertellen en hun visies geven op de. plaats die zij in de samenle ving innemen. Zoals zuster Sarto Smits die in een uitvoe rig interview onder meer zegt: „Het gaat er ons niet om per se de congregatie in leven te willen houden. Het gaat om het leven zelf. We moeten dan bijvoorbeeld wel meer en meer denken aan nieuwe sa menwerkingsvormen onder religieuzen". Alleen al de vermindering van het aantal religieuzen brengt de noodzaak tot meer samenwerking met zich mee, maar er zijn volgens zuster Sarto ook positieve facetten te melden: „Je leert elkaar verstaan, als je met elkaar samenwerkt Je leert elkaar moed te geven. Daarna moe ten we snel de eerste stappen zetten naar samenwerking die kan leiden tot samengaan. Sa menwerking met andere or den en congregaties die wel licht het opgaan in elkaar tot gevolg kan hebben. Je kunt voor intercongrega- tionele activiteiten net zo ent housiast zijn als voor activi teiten van de eigen groeperin gen". In het psychiatrisch zieken huis Sint Anna te Venray wordt een tentoonstelling ge houden die zowel vertelt over de 175-jarige geschiedenis van de congregatie van de Zusters van Liefde van Jezus en Ma ria als over de zeventigjarige geschiedenis van het zieken huis. De tentoonstelling is da gelijks van 10.00 tot 12.00 uur, en van 14.00 tot 17.00 uur te bezichtigen. (ks^ o>\7 ya>\^ 4,08 per plaatsing (voor de eerste 30 woor den - niet groter dan 12 letters) ieder woord méér 24 ct. exclusief 4% BTW n BIJ PLAATSING VAN DEZELFDE TEKST op 3 achtereenvolgende dagen slechts 2 x betalen op 6 achtereenvolgende dagen slechts 3 x betalen regel-telefoontjes te plaatsen over een of 2 kolom met grotere letterkorpsen 28 ct. per mml Te koop kajuit ZEILKRUISER Jouët 20 afm. 6.30 x 2.30 x 0.90., 8 pk. Yamaha 1975, zeer compleet o.a. onderwatertoilet, maststrijkinrichting, kombuis en 12 volt. Compleet met ligplaats aan de Kaag en winterstalling 1978-1979. Tegen weggeefprijs. Moet weg. Tel.: 01714-2108. Huwelijk/ kennismaking NGEMAN 38 jaar, in bezit Kling, zoekt een lieve vr( 130-40 jaar. Brieven met foto 3112 a/h bur. v/d >Te koop gevraagd heeft er op zolder nog een RKLINTREINBAAN. uitge- d en defect geen bezwaar 023-241928. J. v. Nieuwen- Thompsonlaan 72. Doe-het-zelf INE 7 CENT GOEDKOPER, it benzinestation Morsweg lorbomen). Olie Muitigra- p W 50 7,50 per 5 liter 1 rykan. Na het tanken 2 2 pendaalemmer-, en 1 Rfieszak cadeau. Dagelijks 17,00 tot 23.00 uur geopend. Pouw Kraan. Tel. 071- k Dieren en 7 planten Inco, Cash en Carry in rr- DECORATIEPLAN- |ll 2000 m2, keuze uit hon den soorten kamerplanten, 'and van een plant, prettig jjsd. Kwekerij Inco, Geest- [43. Roelofarendsveen. HST sinds 20/8, rood/bei- KATER. Roepnaam: Hasja. (9 le bezorgen tegen belo- Simona Snijders. 2e Bin- Stgracht 13, Leiden. Tel. aangeboden: zeer klein langharige Yorkshire IIËRPUPS. vader en moe- anwezig. Tel. 071-762056. Kleding en kapsel TMANTELSÜ! BONTMAN- iü! Dames! Nederlands Hste bontmagazijn gaat met prijzen waarvan U zult en: 20% tot 30% beneden (iprmale waarde! Volle ga- 8. Kredietservice mogelijk, kan alléén Het Bontpaleis. Ostraat 153, Rotterdam-C., f'0-14.33.37. Bij koop reis- Duizenden korte en lange BONTMANTELS in september nog 20% zomerkorting en eer ste keus collectie 1978. Des- gew. soepele kredietservice. Waarborggarantie. De grootste en goedkoopste bontzaak van Nederland: De Bontkoning, Hoogstraat 97, Rotterdam-C., tel. 010-117.117 Parkeren v. zaak. Bij koop reisgeld terug (ook benzine). Vrijdags tot 21 uur open. Nu kopen, a.s. winter betalen! Bromfietsen en rijwielen VAN ZIJP TWEEWIELER-SPE- CIALIST heeft regelmatig leuke, goede, betrouwbare gebruikte fietsen en bromfietsen. Kom kij ken! Haarlemmerstraat 295, Brahmslaan 16. Merendonk 174. Wij geven een leuk inruilprijsje voor UW OUDE FIETS bij aan koop van een nieuwe Batavus - Gazelle - Sparta - Peugeot fietsen. Tweewielerspecialist- Polanen, Haarlemmerstraat 201, 5 Meiplein 128. RIJWIELEN, levering regelrecht van de fabriek. Race-rijwiel met 10 versnellingen ƒ245,-. Opoe- fiets met zwarte banden en vel gen geh. compleet 269,50. Vouwfiets met verlichting ƒ159,- Sportfiets met verlich ting 149,-. Knijprem 10,- ter Kinderrace-rijwiel met •snelling 164,-. Sportfiets met 3 versnellingen met verlich ting ƒ215,-. Choppers va. ƒ159,-. Luxe sportrijwiel Ned. fabrikaat geheel compl. 199.-. Kinderfiets met zijwielen v.a. 59,50. Engelse merkrijwiel met versnelling, stalen kettingkast leren zadel 345,-, met trommelremmen 425,-. Bata vus race-rijwiel met 10 versnel lingen 350,-. Verkoop van Ba tavus. Gitane. Tomos, Magfteet. Fongers, Phoenix. Viscount, Burco en Superia rijwielen. Ei gen werkplaats. Op alle rijwie len 1 jaar garantie. Rijwiel Cash Carry Dusoswa b.v, Turf markt 2, Leiden. Tel.: 071- 124409.1 Watersport ONEDIN 550 7450,-, showmo del 6950,-, overjarig 5950.-, Onedin 650 19.500,-, show model 18.500.-. inboard Golf diesel nu 34.500.- Bootcen trum Hogerijrvdijk 93. Zoeter- woude, 071-410966 Te koop: stalen MOTORKRUI SER 9.20 x 3.20 bouwjaar '77. met Volvo motor. 260 vaaruren. Verhoogde achterkajuit, dubbe le hydraulische besturing, David met volgboot en vele andere extra's. Te bevragen: De Graaf, tel. 01713-3496. OPRUIMING pol. boten i.v.m. verplaatsen magazijn: 5 volgbo ten 3 meter 995,-, 2 zeilboten 3,5 1495,-, Stingray speed boot 4750,-, Bayliner 120 pk. 22.500,-, Onedin 550 15 pk. 6500,-, Flits houten zeilboot 850,-, OK houten zeiljol 1950,-, Vega Pioneer 50 pk. 8950,-, Elan gezinszeilboot 4250,-, Seahawk kaj.zeilboot 10.900,-, hout tourb. met trai ler 750,-, Pioneer 8 volgboten 695,-, Teal kruiser 15 pk. 8950,-, Onedin 550 overjarig 5950,-, Atlas trailer 450 kg. 950,-, Nautilus 300 kg. 695,- 1,5 ton dubbelasser 2450,-, Pega 1250 kg. trailer 2250,-. Bootcentrum Hoge Rijndijk 93, Zoeterwoude. 071-410966. Diversen VRIJ....DAN DE CARAVAN, zo merhuis, tent of boot. De groot ste sortering butaangasappara- tuur, tuinmeubelen, spoeltoilet- ten, transistor t.l.-verlichting, enz. enz. De speciaalzaak voor Leiden e.o. Campinggasshop Holverda, Beatrixstr. 21-23, Lei- den, tel.: 071-12.65.34. Bij ontwikkelen en afdrukken van uw kleurenfilm (20-24 en 36 opnamefilms) gratis nieuwe KO DAK KLEURENFILM. ASA 400 voor de halve prijs. Foto van Bemmelen, Kerklaan 2, Zoeter woude. Tel. 01715-1353. Het bekendste adres voor uw HUWELIJKSREPORTAGE. Foto van Bemmelen, Kerklaan 2, Zoeterwoude. Tel. 01715-1353 b.g.g. 1994. Handgeschilderde GEBOORTE TEGELS, huwelijksborden en speciale opdrachten. Kunstaar dewerkfabriek De Leidsche Fles, Morsweg 9c, Leiden. Tel. 134013. PLAVUIZENFABRIEK. Wij bie den u aan, tegen fabrieksprij zen, zeer aparte plavuizen, 20x20 vanaf 25,- tot 40,- per m2. Winkelwaarde tussen de 70,- en 80,-. Dagelijks van 8.00 tot 18.00 uur. Ook de donderdagavond en zaterda gochtend zijn wij aanwezig. Delfos Keramiek b-.v., Utrechtse Jaagpad 121, Leiden (tegenover Waardeiland). Tel. 071-143010. FOTOKOPIETJES NODIG? Del- tabach maakt gitzwarte afdruk ken op hagelwit papier en klaar terwijl u wacht! Drukkerij Delta- bach, Oranjelaan 37, Zoeter- woude-Rijndijk, tel. 071 89.92.41. KUNSTGEBITTEN REPARATIE, klaar terwijl u wacht. Elke dag beh. zat. van 9 - 11.30 en 2-4 uur. Maand, en dond. avond van 19 - 19.30 Fa. v. Berge, Henegouwen Schelpenkade 47, Leiden. Tel 120794. LIGBAD 170 cm., wit ƒ89,-, wastafel cn kleur ƒ65,-, aan- rechtblad RVS 170 of 150 cm. 89,-, bidet ƒ45,-, douchegor dijn 6,50, spiegel 9,50, Zelf bouw centraleverwarming v.a. ƒ2500,-. Ideaal Keukens b.v., Morsweg 21, Leiden. Tel.: 120848. MICRO COMPRESSORS (com puters). Alle technische boe ken o.a. radio bulletin, E.T.J. Electuur en E.H. Alle electroni- ca onderdelen bij ons verkrijg baar. Ideaal, Morsweg 21, Lei den. Tel.: 120848. Ook verkrijg baar bij Boek- en kantoorboek handel 't Centrum, Kennedy- laan 5, Leiden. Riblicane aangeboden door dit blad in samenwerking mei de Snchnng Ideele Reclame Vendoplan zekerheid Keukens verkopen is een vak apart. Daarom heeft Vroom Dreesmann het keukengebeuren in handen gegeven van een gespecialiseerd bedrijf met een jarenlange ervaring op dit gebied. Uw eerste zekerheid: op de dag van aankoop kunt u de dag van aflevering al exact afspreken. Vendoplan kwaliteit Bij Vendoplan vindt u keukens van uitstekende kwaliteit. Dat ziet u direkt als u let op de stalen scharnieren en ladegeleiders. Gemaakt voor jaar-in-jaar-uit perfekt funktioneren. Natuurlijk zijn ook de inbouwapparaten en werkbladen van uitstekende kwaliteit. Vendoplan keuze Vendoplan biedt keukens in diverse kleuren kunststof: vele kleuren hout en natuurlijk ook kunststof gekombineerd met hout. Gemaakt voor elke smaak en passend bij ieder interieur Daarnaast vele mogelijkheden in de bij-de-tijdse inbouwapparaten en werkbladen. Maar ook met uw bestaande apparaten willen wij graag rekening houden Vendoplan garantie en service Vendoplan garandeert de komplete keuken en daarom ontvangt u dan ook een origineel Vendoplan garantiebewijs. En voor service kunt u altijd op Vendoplan rekenen omdat Vendoplan een landelijke service-organisatie heeft. Garantie en service zoals u dat ook van Vroom Dreesmann gewend bent. BoVk?n&WOUS60,onker „*2Isps'.'.T- uU£eli*"ordt°e*Waarin Vendoplan duidelijkheid Bij Vendoplan krijgt u een foto van uw keuken vóór dat u koopt Als u de maten van uw keuken ruimte meeneemt kunt u samen met de Vendoplan vakman uw keuken ontwerpen Zó kompleet kreeg u uw toekomstige keuken nog nooit te zien! Vendoplan maatwerk Een Vendoplan keuken past altijd. Er zijn namelijk vele soorten kasten in 30-45-50-60-90-100en 120 cm breed. Voor hoek- keukens zijn er natuurlijk hoek kasten en carrouselkasten en voor kleine ruimtes zijn er pas- en vulstukken. Het aantal kombi- natiemogelijkheden is vrijwel onbeperkt. Dus maatwerk verzekerd van wand tot wand Verknigöaarin 1 brum eike e keuken shoVjr0o jkleurd i el u dan sC^arnt«it" L. de wawe^^dkasleti •"eze,ÏÜÖe werkblad van' •SSJwWWl n raoestvrijstaalotg»* d,aadkort passend op de En heel belangrijk- deze keuken kan worden uitgebreid naar uw speciale situatie. Dus een rasechte aanbouwkeuken. n 10 oktober 1978 Leiden - 2e etage

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9