Cijfers &Trends editie augustusl978. deTijd Vakbondscongres verwerpt Labours loonpolitiek Zojuist verschenen: Overleg Camp in ontspannen David sfeer Rabobank Hoorzitting over Kennedymoord moet tweede schutter aantonen HP buitenland' Weieens 'n aap op uw auto gehad? LEIDSE COURANT DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1978 PAGINA 7 (Van onze correspondent Roger Simons) Londen - De vertegenwoordigers van de -ongeveer 12 miljoen Britse vakbondsle den, die dinsdag op een jaarlijks congres in de badplaats Brighton plechtig beloofd hebben harder dan ooit te vechten voor een nieuwe Labour overwinning in de aanstaande parlementaire verkiezingen, hebben zich vandaag vrijwel eensgezind uitgesproken tegen de loonpolitiek van de socialistische minderheidsregering Callag- han. De vakverenigingen nemen niet langer ge noegen met streng beperkte looneisen. Zij willen opnieuw vrij onderhandelen met de 'werkgevers over loonsverhogingen waar van zij omvang zelf bepaald hebben. De Labourregering oefent al drie jaar zware druk uit op de vakbeweging om alle looneisen binnen de perken te hou den. Alleen op die manier kan voorkomen worden, dat de prijzen weer gaan stijgen en inflatie een nieuw hoogte bereikt. Voor de komende maanden heeft het regering- sream Callaghan een limiet uitgekozen van slechts vijf procent. Maar de vakbon den weigeren zich daarbij neer te leggen. Een van de sprekers op het congres in Brighton zei, dat Labours economische politiek „dood en begraven" is. Als pre mier Callaghan en zijn ministers niet het schip over een andere boeg wenden, krij gen ze last met de arbeiders. Deze neiging van de Britse vakbonden van enerzijds Labour openlijk te steunen en anderzijds bepaalde aspecten van de partijpolitiek te gen te werken, is volgens de leiders volko men normaal. „Wij hoeven niet alles goed te keuren wat onze politici beslissen", zeg gen ze. Als in Groot-Brittannië de conservatieven weer aan het bewind gebracht zouden worden, zou het vrij snel kunnen komen tot een confrontatie met de vakbonden. Maar ondanks het feit dat de Britse arbei ders Labour aan de macht willen houden en zij van hun congres in Brighton een echte politieke bijeenkomst gemaakt heb ben, dreigen er ook onweerswolken voor een eventuele nieuwe socialistische rege ring. Premier Callaghan maakt zich ech ter daarover nog geen zorgen. Hij weet allang, dat de Britse vakbeweging een Ja nus-gezicht heeft en is voorlopig best te vreden met de beloofde electorale steun. De eerste gezamenlijke ontmoeting voor Carters villa in Camp David. Water zakt rond New Delhi NEW DELHI (AP) In en rond de Indiase hoofdstad New Delhi, waar grote gebie den door overstromingen zijn getroffen, begon het water vandaag te zakken. In de buurt van Calcutta en in andere gebieden heeft het ech ter opnieuw zwaar geregend, waardoor duizenden personen gedwongen werden hun huizen te verlaten en in hoger gelegen gebieden een veilig heenkomen te zoeken. Uit onvolledige berichten blijkt dat dusverre zeker 860 mensen om het leven gekomen zijn, maar van officiële zijde wordt gevreesd dat het dodental tot in de tienduizenden zal kunnen oplopen. NIEUW VREDESPLAN EGYPTE CAMP DAVID (AP ,UPI, REU TER) President Carter, pre mier Begin en president Sadat zijn hun topconferentie in Camp David gisteren begonnen met een oproep aan de mensen van ieder geloof te bidden op dat vrede en rechtvaardigheid in het Midden-Oosten mogen zegevieren. President Carter en de leiders van Egypte en Israël hebben gisteren voor het eerst samen anderhalf uur met elkaar ge sproken. De vergadering werd gehouden op het terras achter Carters „villa" vanwaar men een prachtig uitzicht heeft over een dal. Tegelijkertijd begon nen besprekingen tussen Ame rikaanse functionarissen en de legaties uit Israël en Egypte. Eerder hadden afzonderlijke besprekingen plaats gehad tus sen Carter en Begin en tussen Carter en Sadat. De woord voerder van de president Jody Powell weigerde te zeggen of president Carter bemoedigd of ontmoedigd was na zijn afzon derlijke inleidende besprekin- In Londen heeft een belangrij ke Egyptische functionaris ver klaard dat Sadat een nieuw plan op tafel zou leggen. „Wat wij voorstellen zal iedere rede lijke Israëli of Palestijn spreken", aldus Tasheen Bas heer, de Egyptische vertegen woordiger bij de Arabische Li dwongen sfeer te scheppen. De drie staatslieden lieten gisteren hun wandelcostuum voor wat het was en wisselden hun col bert en das voor een sport hemd. Paus Johannes Paulus heeft zich gisteren op zijn eerste au diëntie uitgesproken voor een regeling in het Midden-Oosten die rechtvaardig en volledig is. „Het conflict lijkt op een ern stige ziekte en heeft inmiddels buurlanden als Libanon aange stoken. Daarom zou ik graag met U willen bidden voor het welslagen van de bijeenkomst in Camp David", aldus de Paus. Milde eis tegenCrawford in Moskou i MOSKOU (Reuter) Tegen de Amerikaanse zakenman Fran cis J. Crawford is gisteren voor een rechtbank in Moskou een voorwaardelijke straf van vijf jaar dwangarbeidkamp geëist. De Amerikaan staat te recht op beschuldiging van overtreding van de deviezen- bepalingen. De Rus Vladimir Kiseljov, die Crawford 20.000 roebels voor achtduizend dollar zou hebben verkocht, dient volgens de openbare aanklager bestraft te worden met vijf jaar dwangar beid en verbeurdverklaring van zijn bezittingen. Tegen de echtgenote van Kisel jov eiste de openbare aankla ger een voorwaardelijke straf van vijf jaar en tegen Alia Solovjov, een 24-jarige cassière van een staatswinkel voor bui tenlanders, vier jaar dwangar beid. Vier Russische joden lopen de kans dat zij ter dood veroor deeld worden op het einde van een proces dat vijf jaar heeft geduurd en dat maandag in de Oekrainische stad Donetsk werd afgesloten. Zij worden beschuldigd van onderhandse verkoop van textiel. Carter schijnt er bij het begin van het overleg in ieder geval in geslaagd te zijn een onge- De eerste editie van de Rabobank-uitgave "Cijfers Trends" heeft zich in een grote belangstelling mogen verheugen. Geen wonder, want deze brochure zet een aantal essentiële gegevens over k een groot aantal branches duidelijk op een rij. (J vindt er recente informatie over 23 branches uit het Midden- en Klein bedrijf in.Overzichtelijk gerangschikt. Als zodanig is het vooral een nuttig instrument voor ieder die een advies functie voor het bedrijfsleven vervult. geld en goede raad j (Firma) naam: i Ter attentie van: i Adres: iil_i I Postcode: I Rekening bij de Rabobank: Ja/Nee woonplaats of ongefrankeerd zenden naar: Centrale Rabobank, Antwoordnummer 700. ^B5600VB Eindhoven. Van onze correspondent Dick Toet WASHINGTON De speciale commissie uit het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden belast met een nader onder zoek naar de moorden op Ken nedy (1963) en dominee King (1968) is gisteren gestart met een tweede serie hoorzittingen, ditmaal over de intussen bijna vijftien jaar oude moord op president Kennedy. De hoor zittingen zullen waarschijnlijk drie weken duren. Belangrijke getuigen die aan het woord komen zijn de oud-gouverneur van Texas, John B. Connally, die bij de aanslag werd ge wond en Marina Oswald, we duwe van de man, waarvan wordt aangenomen dat hij de fatale schoten op Kennedy heeft gelost. Lee Harvey Os wald werd tot kort na zijn arrestatie doodgeschoten door Jack Ruby, een nachtclubeige naar uit Dallas. De moord op president Kenne dy is, net als die op dominee King, altijd met vele vragen en twijfels omgeven gebleven. De commissie, onder leiding van opperrechter Warren, die des tijds de Kennedy-zaak onder zocht, heeft in ieder geval zijn twijfels laten bestaan en nieu we vragen opgeroepen, evenals een vorige commissie uit het Huis van Afgevaardigden. Over de moord op Kennedy zijn alleen al in de Verenigde Staten meer dan tweehonderd boeken geschreven. In het me rendeel daarvan wordt ernstige kritiek geleverd op de gedane nasporingen. FBI en CIA, die beide meermalen zijn beticht van betrokkenheid in de zaak, hebben die beschuldigingen nooit afdoende bestreden. Ook niet toen vorig jaar ruim 40.000 FBI-documenten met betrek king tot het onderzoek in de Kennedy-zaak openbaar wer den gemaakt. Onder anderen werd uit de do cumenten duidelijk dat de FBI nooit serieus de mogelijkheid van een tweede schutter heeft overwogen. Dat laatste lijkt de ze week in de nieuwe serie hoorzittingen een centrale rol te gaan spelen, nu zeer onlangs via nieuwe geluidsapparatuur is gebleken, dat een vierde schot mogelijk is geweest. Dat vierde schot zou zo snel na het derde zijn gevallen, dat het af gevuurd moet zijn door een ander. Een keur van experts op dit gebied zal de komende we ken door de commissie worden gehoord. Ook verwacht men, dat voor het eerst details van de op de vermoorde president gepleegde lijkschouwing open baar zullen worden gemaakt. Er zal voorts onder meer een bandopname worden afge draaid, waarop de Cubaanse president Castro elke mogelijk heid van Cubaanse betrokken heid van de hand wijst. De commissie neemt aan niet alle vragen te kunnen beant woorden. „Maar wel veel en in ieder geval meer dan bij vorige gelegenheden", aldus een woordvoerder van de commis sie. De commissie heeft tijdens de enkele weken geleden ge houden hoorzittingen over de zaak-King indruk gemaakt door de ernst en nauwlettend heid, waarmee ze alles in het werk heeft gesteld om nog zo veel mogelijk van deze ruim tien jaar oude zaak boven wa ter te krijgen. Staking in Nicaragua hardnekkig MANAGUA (AFP-UPI) Op de dertiende stakingsdag in Nicaragua was 75 procent van de winkels en kantoren geslo ten,-zo heeft een woordvoerder van de Kamer van Koophan del meegedeeld. Honderden mensen proberen intussen een visum te krijgen voor de Verenigde Staten. De situatie in het Middenameri- kaanse land wordt als „drama tisch" bestempeld. Deoppositie, van links tot rechts, heeft bijna twee weken geleden een algemene staking afgekondigd om dictator Anas- tasio Somoza tot aftreden te dwingen. Deze weigert echter pertinent en biedt met behulp van de nationale garde tegen stand. Ook gisteren werden weer tientallen mensen door de politie opgepakt. 'Het Rode Kruis is begonnen overall medi camenten uit te delen. ADVERTENTIE Beleeft nog dit weekend in het.Safaripark Beekse Bergen, tussen Tilburg en Hilvarenbeek. Ruim 40 hektare groot en bevolkt door zo'n 600 wilde dieren: jachtluipaarden, neushoorns, leeuwen, giraffen en nog veel meer! U doorkruist hun domein in uw eigen auto, of per safaribus. Een avontuurlijk dagje Afrika in eigen land! Ook als NS dagtocht. Inlichtingen: tei 013-320032 beek/e bergen Het Safaripark is het hele jaar open. In de Haagse Post een becijfe ring van hoe duur de vrije vrijdagmiddag wordt: bijna honderdduizend extra arbeids plaatsen in ruil voor vier mil jard overheidsgeld. „Als de in dustriebonden miljarden willen stoppen in een plan voor de verdeling van het werk, blijft er voor het creeren van werk bij de overheid niet veel over". Voorts een ooggetuigeverslag uit Nicaragua. „Ja, internatio nale solidariteit, dat is prach tig. Maar men moet niet verge ten: wij leveren de doden". Ook reisde het blad naar het geheime landgoed van volks schrijver Gerard Reve. „Ik hoef alleen maar te knielen en een carabijn door het glas te stoten, eiï ik kan iedereen on der vuur nemen. En de kron kelweg die zo'n 120 meter la ger ligt, kan ik met een gewoon mortier continu onder vuur houden, als het moet. Het is een van de ewerste plekken ter wereld waar ik me veilig voel. De mensen willen niets van me. Ik ben daar niet be kend. Ze weten dat ik schrij ver ben, maar mijn werk ken nen ze gelukkig niet". Een ander vraaggesprek gaat met filmer Harrie Kümel van het verloren paradijs. „Samen met Hubert Lampo ga ik nu fantastisch Vlaanderen maken, en daar zullen dingen in voor komen als een geleerde uit de zeventiende eeuw die zei dat het aardsparadijs op de linker oever van Antwerpen lag, dat had die man uitgerekend. Of dat Vlaams de moedertaal van de wereld is, wat ik ook ge loof. Dat het Hebreeuws daar uit voortkomt. En weer een ander die zegt dat Atlantisch in Vlaanderen heeft gelegen". Ontboezemingen tenslotte van Liesbeth List. „Complexen van hier tot Tokio. Ik wou de men sen allemaal afstraffen. Straf, ja, ik wou laten weten wie ik was. Dat wou ik en dat is ge beurd, via het zingen". INIv I fa i?Q Elsevier praat met WD-leider Rietkerk. „Over de bezuinigin gen over de collectieve uitga ven ligt de beslissing bij de re gering en het parlement. In ons land is het niet zo dat de vakbeweging eerst iets moet goedkeuren voordat het parle ment wat mag doen. Nog ver dere bezuinigingen? Ik sluit dat niet uit". Het omslagartikel gaat over de crisis in het onderwijs waar „de leraar niet weet waar hij aan toe is en de leerlingen niet weten waarvoor ze eigenlijk blokken". Voorts een interview met de Libanese christenleider Cha- moen. „De Syriers willen meer moeilijkheden in ons gebied scheppen. Ze willen ofwel voorkomen dat er in ons land vrede komt, of het topberaad in Camp David laten mislukken". Mode-ontwerper Rolf Leeser voorspelt: „De verhalen over kortere rokken zijn onzin. Ze vallen nog altijd ruimschoots over de knie, soms zelfs tot halverwege de kuit. Een korte, rechte rok zullen we voorlopig nog armetierig vinden*'. Een vraaggesprek ook met Willie van Hemert. „Met de acteurs is het pover gesteld. Alleen Ko vond ik in alle opzichten goed, echt de laatste der Mohikanen. Dat had bloed, barok. Thea traal was het natuurlijk, maar Ko was een theatraal mens en daardoor kwam het niet thea traal over. Het gemis van Ko is een verschrikkelijk gemis". Hugo Claus zegt in een ander interview: ..Ik heb eeen bood schap. Iedere schrijver hoeft toch niet per se een Solzjenit- sin te zijn. Shakespeare deed het toch ook niet. Een enkele keer schrijf ik mijn woedes en rancunes wel eens neer, alsof ik sociaal geengaeerd zou zijn, maar dat ben ik niet". In Vrij Nederland een groot interview met minister van der Klaauw. Mijn hakkelen was het gevolg van het streven elke vraag zorgvuldig te beant woorden. Omdat dit toch ver loren gaat in de Kamer, zeg ik voortaan net als de anderen: daar kom ik nog wel op terug. Ik ben veel beter als ik los van de tekst praat. Ik heb besloten niet meer van papier te spre ken. Ik moet wel aan de inter rupties wennen. Het stoort me geweldig als men mij in de rede valt. Diplomatie zou je met judo kunnen vergelijken, politiek met boksen. Ik moet nu leren boksen. Ja,, ja ik ga losbranden. Ze zullen het mer ken. Als Relis ter Beek straks begint, nou dan lust ik hem. Als ik de Kamer vergelijk met de Partijraad van de PvdA, dan kan ik zeggen: Den Uyl is erover gestruikeld, ik niet". Met diezelfde Den Uyl wordt ook uitgebreid gepraat. Op merkelijke uitspraak: „Ik vind dat er in het verzet tegen de auto vaak een Stuk hypocritie schuilt. De culturele waarde van de auto is namelijk enorm. Ik vind dat we bemust moeten gaan mikken op de kleine auto en het selectieve gebruik van de auto. Want ik denk inderdaad dat elk gezin recht heeft op een eigen auto". Een vraaggesprek tenslotte niet Silvia Kristel. ,Jk ben het meest zenuv/achtig voor het Hollandse publiek en de pers, voor elke vorm van optreden hier. Dan sta ik echt te trillen. De Tijd preludeert op de nieu we abortuswetgeving. „Op dit moment is nog niet goed in te zien hoe het kabinet Van Agt met een eigen wetsontwerp kan komen en in ongewijzigde samenstelling de drempel naar 1979 kan overstappen. De Rui ter of Andriessen, dat is de kwestie". Voorts giswerk naar de weg die de nieuwe Paus zal in slaan. „Wordt Kardinaal Wille- brands nog eens staatssecreta ris, de hoogste functie in de Romeinse curie, het bestuur van de wereldkerk? In welin gelichte Vaticaanse kringen wordt die mogelijkheid niet uitgesloten". En: „Een van de eerste beleidsdaden van de nieuwe pauselijke regering moet zijn: de benoeming van twee Utrechtse hulpbisschop pen waarom nu al anderhalf jaar geleden werd, gevraagd. Krijgt Willebrands nu eindelijk de mensen van zijn voor dracht, of wordt hem althans één hulpbisschop gestuurd die bepaald niet zijn keus was, zoals onlangs het gerucht ging? Voor Nederland is deze zaak een criterium voor de nieuwe Romeinse koers". Ook een reisverslag uit Chili. „Het feit dat zowel de agrari sche produktie als 'de import van levensmiddelen dalen, ter wijl de export van groente en fruit stijgt, laat slechts de con clusie toe dat de meeste Chile- nen veel minder eten dan vroeger. Het regiem misbruikt deze trieste situatie om demon stratief van zijn sociale bewo genheid blijk te kunnen geven door melkpoeder uit te delen". Hervormd Nederland in een hoofdartikel over de Haagse mishandelingszaak '„Het is on denkbaar en het zou een grof schandaal zijn als een angstig en weerspannig zwart kind in een Nederlands politiebureau ongestraft zo kan worden bejegend". Ook dit blad praat met Lies beth List. „Ik ben een kleine zelfstandige. Ik moet knokken voor mijn eigen zaakje. Nie mand zal Fie de la Mar verge ten, Barbra Streisand of Silvia Kristel, maar ik ben een gewo ne plaatselijke beroemdheid. Ik ben niet nuttig behalve dat ik voor sommige mensen be langrijk ben". PvdA-Kamerlid P. Stoffelen .licht zijn actie tegen verjaring van oorlogsmisdaden toe. „Het zou me niet verbazen wanneer ex-nazi's over een jaartje van uit diverse Zuidamerikaanse landen naar de Heimat zullen terugkeren. Ze krijgen dan bo vendien nog van sommige groepen een gastvrij onthaal". Uit Chili deze situatieschets: „Een snellere ontwikkeling door middel van een volksop stand zoals nu bijvoorbeeld in Niguragua, lijkt niet mogelijk. Het verzet in Chili is gebro ken. Er bestaat geen eenheid onder links, en de vorming van een anti-fascistisch front komt niet werkelijk van de grond". Jan Terlouw tenslotte kondigt aan bij de komende begroting sbehandeling van justitie aan de regering een uitspraak te zullen ontlokken over euthanasie.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7