RAF-lid Stoll in gevecht met politie gedood Medici met eigen praktijk daarnaast ook in de WW In dienstensector zeker 100.000 plaatsen bedreigd Eigenaren renoveren krakend echtpaar woning uit Middenstanders verwerpen nullijn ALS GEVOLG VAN AUTOMATISERING Ccidóe (3owa/nt Korl Rapenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Donderdag 7 september 1978, 68e jaargang no. 21139 NOS-tribune „NOS-tribune" met Wim Kok op Ned. I om 22.10 uur. Om 20.10 uur „Simonskoop". Ned. II om 19.00 uur „Zo va der, zo zoon" met CDA-politici, om 20.27 uur „Nicholas Nickle- by" en om 21.20 uur Hier en' nu over Namibië. Weinig verandering Half tot zwaar bewolkt en voornamelijk in de zuidelijke helft van het land plaatselijk een bui. Weinig wind. Maxi mumtemperaturen omstreeks 18 graden. Zon op 07.02 onder 20.10 Hoog water 07.09 en 19.29. Laag water 03.13 en 15.21 Lous Haasdijk op staande voet weg bij TROS (Van onze radio-.en tv-redactie) HILVERSUM Lous Haasdijk, pre sentatrice van Aktua-tv van de TROS, heeft gisteren met onmiddel lijke ingang ontslag moeten nemen wegens vergaande reclame-activitei ten. Zij adverteerde met pantalons voor een kledingbedrijf, werkte commercieel voor een Japans bedrijf op de Firato en liet zich inschakelen bij tal van andere reclame-acties. Wibo v.d. Linden kreeg op die gronden van zijn directeur' Cees Baay toestemming om Lous Haasdijk te ontslaan. Weer ruzie rond Vara's ombudsman (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Ombudsman Frits Bom heeft bij VARA- voorzitter Kloos gevraagd om ander werk binnen deze omroepvereniging. Als reden voert hij aan moeilijkheden in de omgang met Ingrid Harms, die is betrokken bij de voorbereiding van het Ombudsman-programma en die volgens Frits Bom erg moeilijk begon te doen, toen onlangs het programma over verkrachting werd gemaakt. De heer Kloos greep toen al in en zegde toe Ingrid Harms binnen het bedrijf over te plaatsen. Dezer dagen werd zij toch weer in de oude functie hersteld, waaruit Frits Bom zijn conclusies trok, evenals met hem Harry Prins, die mede betrokken was bij het werk van de Ombudsman. heeft opnieuw een gesprek plaats over deze zaak. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een Alphens echtpaar heeft gistermiddag voor korte tijd een woning gekraakt in de Concordia- straat. Het echtpaar was van mening dat de eigen woning niet meer bewoonbaar was en had na deze constatering zijn heil gezocht in een huismet meer comfort. Nadat de echtelieden driftig bezig waren hun nieuw veroverde paleisje naar eigen inzicht gerieflijker te maken, werden ze wreed verstoord door de twee eigenaren die, door de politie gewaarschuwd, met rasse schreden uit het verre Brabantse kwamen toegesneld. Hun mededeling aan het echtpaar was even Zakelijk als duidelijk. Beide heren waren gekomen om de woning te innove ren en juist gisteren achtten zij de tijd daarvoor rijp. Nadat het echtpaar liet mer ken dat ze geen bezwaar had tegen verbe teringen van hun huis maar dat dat nog geen reden was om te vertrekken, begon nen beide heren met de voorbereidings werkzaamheden die voorafgaan aan het renoveren. De behaaglijke lijkende woning veranderde onder het met lede ogen toekij kende echtpaar, in korte tijd in een stulpje waarvan het comfort met iedere hamerslag als sneeuw voor de zon verdween. Binnen ging alles plat terwijl buiten de ramen eruit geramd werden. Het echtpaar, gecon fronteerd met een niet aflatende wind die door de woning ging waaien en een met meer weg te poetsen ongerief, blies, na een ferme scheldpartij gericht aan het adres van de woningverbeteraars, de aftocht om toch maar weer de eigen woning op te zoeken. Willy Peter Stoll DÜSSELDORF (DPA/AP) - De Westduitse ex- tremist Willy Peter Stoll, die op 6 augustus van dit jaar met Christian Klar en Adelheid Schulz onder het oog van de politie een helikopter huurde om verkenningsvluchten uit te voeren, heeft een tweede confrontatie met de politie met de dood moeten bekopen. Stoll was gister avond in een Chinees restaurant in Düsseldorf door een gast herkend, die daarop de politie informeerde. Toen agenten het restaurant bin nenkwamen, trok Stoll een wapen. De politie schoot daarop enkele malen op Stoll. Later op de avond bezweek hij aan zijn verwondingen. Willy Peter Stoll (28) was een van de meest gezochte extremisten van de Bondsrepubliek. Hij wordt ervan verdacht een van de daders geweest te zijn van de moorden op openbaar aanklager Buback, bankier Ponto en werkge versvoorzitter Schleyer. Vorige maand maakte hij de politie belachelijk door de getipte politie met een vermomming te misleiden en met Klar en Schulz een helikoptervlucht uit te voeren, terwijl de politie toekeek. Toen de politie einde lijk begreep om wie het ging, waren de vogels gevlogen. Het drietal behoorde tot de 'tweede generatie' v&n de Duitse stadsguerrilla's de z.g. Rote Ar mee Fraktion, die in navolging van de Baader- Meinhofgroep de Duitse maatschappij in een chaos wilden veranderen. Stoll behoorde ver moedelijk tot de groep rond ex-advocaat Sieg fried Haag, die aanvankelijk de leden van de Baader-Meinhofgroep verdedigde en zich vervol gens bij de extremisten aansloot. GRONINGEN/DEN HAAG - Medi ci met een eigen praktijk, die op parttime-basis bij een universiteit werken, kunnen pa afloop van het dienstverband met de universiteit (onvrijwillig ontslag) een ww-uitke- ring krijgen. Deze „vorm van mis bruik van de sociale voorzieningen" wordt aan de kaak gesteld in de universiteitskrant van Groningen. Volgens de krapt zou van deze mo gelijkheid veelvuldig gebruik wor den gemaakt. Volgens de universiteitskrant gaat 'het hier om de zogenaamde uitke ringsregeling 1966, dje inhoudt, dat iemand die bij het Rijk heeft ge werkt na beëindiging van de werk- overeenkomst recht heeft op een uit kering, ongeacht inkomsten uit an-, der werk. Er zouden, volgens de universiteitskrant, geen vragen wor- - den gesteld over eventuele nevenin komsten. De uitkering zou zonder meer worden verstrekt wanneer daar aanspraak op wordt gemaakt. De afdeling pensioenen en wachtgel den van het ministerie van Binnen landse Zaken, waar de uitkeringen worden gedaan, ontkent dat er veel vuldig gebruik zou worden gemaakt van de regeling en dat er wordt uitgekeerd zonder informatie te heb ben ingewonnen. Gewezen wordt op het feit, dat volgens de huidige socia le wetgeving iedereen die kan aanto nen een deel van de week onvrijwil lig werkloos te zijn, in aanmerking kan komen voor een uitkering. Dat er, zoals door de Groningse universi teitskrant wordt gesuggereed, totaal geen controle zou zijn of bedoelde medici na hun ontslag hun praktijk volledig hervatten, ondanks de uitke ring, wordt door Binnenlandse Za ken tegengesproken. Men geeft wel toe dat het voor de afdeling pensioe nen en wachtgelden niet eenvoudig is controle uit te oefenen, maar er is nauw contact met de Gewestelijke Arbeidsbureaus, waar de uitkering ontvangende medicus als werkzoe kenden moet staan ingeschreven, terwijl er ook altijd nog de belasting dienst als controleapparaat is. Overigens wordt er momenteel weer gesleuteld aan de uitkeringsregeling. Dit in verband met de algemene tendens om te bezuinigen op de so ciale uitkeringen. (Van onze parlenlentaire redactie) DEN HAAG Het midden- en kleinbedrijf wenst zich in de komende jaren niet te onderwerpen aan de zogenaamde nullijn, die volgens de regering voor alle inkomstentrekkers moet gelden. Volgens het Koninklijk Nederlands Ondernemers Ver bond is het reeël beschikbaar inkomen van de zelfstandigen in de jaren 1972-1978 met 3.5 procent gedaald, zodat de midden standers derhalve niet op dezelfde wijze moeten worden behan deld als de werknemers. Het KNOV gelooft ook niet aan een echte nullijn voor werkne mers, want die kunnen altijd nog incidentele loonsverhoging krijgen, waardoor de loonsom toch stijgt. Om eigen positie te verbeteren, aldus het KNOV in een gisteren verschenen nota, moet in de komende jaren een veel gunstiger verhouding tussen kosten en opbrengsten worden gerealiseerd dan in de afgelopen periode. Daarbij is van wezenlijk belang, dat de collectieve lastendruk niet verder stijgt dan het in 1978 bereikte niveau. Het midden- en kleinbedrijf maakt zich ook ernstige zorgen over de ontwikkelingen van de consumptieve bestedingen. Daarin zit maar weinig groei, terwijl de mensen steeds meer uitgeven in het buitenland, aan huren en verzekeringen e.d. en daarmee minder aan de detailhandel. Daarom moet er voor worden gezorgd, zo stelt het KNOV, dat de koopkracht op peil blijft, door verlaging van de sociale premies. De 16-jarige Gary Heiliger is in Californië door diepe smart niet getroost worden door een politieman vol begrip. Met zijn droetneiQ op zak, mocht hij met pa's wagen toeren, met de vermaning: rijdt..." Op het natte wegdek verloor hij de macht over het ondersteboven terecht. overweldigd en kan zelfs pas een uur oude rijbewijs „Denk er om dat je rustig stuur en de wagen kwam (Van een onzer verslaggevers) v zeker 100.000 arbeidsplaatsen verloren zul- Volgens voorzitter Brouwer van Mercurius len gaan. Zeker nu men binnen niet al te kan men de commerciële dienstensector UTRECHT Mercurius, de dienstenbond lange tijd kan beschikken over zogenaam- dan wel afschrijven als bedrijfstak, waar van het NW, vreest, dat als gevolg van de huiscomputers: kleine tot zeer kleine - zoals al enige jaren beweerd wordt - de snel voortschrijdende automatisering installaties, die veel menselijk werk kun-' nieuwe arbeidsplaatsen geschapen kunnen in de commerciële dienstensector tot 1985 nen overnemen. worden. Arbeidsplaatsen, die elders,, in bijvoorbeeld de industriële sector, verloren heffing moeten kunnen opleggen. Met deze sector ontbreekt voldoende geld om zelf gaan. heffingen zouden dan nieuwe arbeidsplaat- arbeidsplaatsen te kunnen scheppen. sen in de niet-commerciële sector ge- Mercurius wil deze kwestie in de komende creëerd kunnen worden: bijvoorbeeld wel- maanden, waarin het arbeidsplaatsenover- zijnswerk, waaraan in de toekomst steeds leg gevoerd wordt, dwingend ter discussie meer behoefte zal ontstaan. Maar in deze stellen. De dienstenbond Mercurius van het NW is daarom voorstander van wettelijke voor schriften, die bedrijven automatiserings- Produktief Midden in de week schijnen de doeipunten in de ere-divisie goed koper te t zijn dan in het week einde. Ajax staat na vier ronden al op 99 ,,Na genomen rust goed arbeiden. DEN HAAG (ANP) - Van de Nederlanders ouder dan twaalf jaar heeft bijna de helft (42 procent) na een vakantieperiode veel zin om de dagelijkse bezigheden te hervatten. Enigermate zin heeft 36 procent van de Neder landers, 14 procent heeft geen zin en 8 procent weet het' niet. Dit blijkt uit een opinieonderzoek dat het bureau-Lagendijk te Apeldoorn heeft gehouden onder duizend Nederlanders. Uit hetzelfde onderzoek blijkt dat meer dan de helft van de ondervraagden (58 procent) de vakantie geslaagd heeft gevonden, 36 procent sprak van redelijk geslaagde vakantie en slechts zes procent vond de eigen vakantie niet geslaagd. Tenslotte is uit het onderzoek naar voren gekomen dat één derde deel van de Nederlanders plannen heeft voor een kleinere of grotere vakantie in najaar/winter. Theologen gaan praten met vaccinatie-bezwaarden (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Staatssecretaris mevrouw Veder-Smit (Volksge zondheid) heeft twee theologen uit de Gereformeerde gezindte bereid gevonden om in contact te treden met mensen, die godsdienstige bezwaren hebben tegen polio-inenting. De theolo gen zijn prof. dr. J. Douma, vrijgemaakt gereformeerd hoogle raar in de ethiek te Kampen, en prof. dr. W. H. Velema, christelijk gereformeerd hoogleraar in de ethiek, in Apeldoorn. De gezondheisraad is gevraagd, na te gaan of ten aanzien van polio het vaccinatie-program en hqt opsporingsbeleid in ons land hl dan niet gewijzigd moeten worden. Kunst aardewerkfabriek DE LEIDSCHE FLES Voor al uw relatiegeschenken. Inlichtingen: 071-134013 Nog zeker drie jaar geen stakingsrecht voor ambtenaren DEN HAAG (ANP) Uiterlijk 1 januari 1981 zal volgens de ministers Albeda, De Ruiter en Wiegel een wetsontwerp verschijnen, dat het stakings recht voor ambtenaren regelt. In dit ontwerp worden ook uit zonderingen op dk recht opge nomen. Volgens de drie minis ters kan het stakingsrecht niet gegeven worden aan bepaalde categorieën ambtenaren, zoals politie. Andere groepen ambte naren Sullen onder bepaalde omstandigheden niet mogen staken. Twaalf uurtje in trein Wagonlits, die met minibars in de treinen reizigers voorziet van eet- en drinkwaren, zal binnenkort ook lunches gaan serveren. Er zal een proef worden genomen op vier trajecten met een lunch van 6,25, die zal bestaan uit een bruin broodje kaas, wit broodje ei, gesmeerd krentebolletje, stukje fruit en een kop Jtoffie. Er is èén voorbehoud: Ntever on Sunday. ADVERTENTIE \ün6t/niioscpte>nbervani2totigmz 2e Binnenhaven -v SCHEVENINGEN. Parkeermeters gestolen LEIDEN De Leidse politie heeft sinds gisteren ontdekt, dat in de nacht van 4 op 5 september twee parkeermeters uit de Leidse binnenstad zijn ontvreemd. Van de Apothe- kersdijk werd de kop van een meter weggehaald (schade 900 gulden); van d? Nieuwe Rijn werd een meter inclusief beton nen sokkel gestolen (schade 1000 gulden). De Leidse politie verklaarde de late ontdekking met de opmerking; „Een hele meter mis je niet zo gauw". W s> £•- y\. _<?y /'AV/jb V 4

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1