Scholieren krijgen betere rechtspositie reletekst, taak voor omroep of voor pers SOCIALIST PRONK LIJDT NEDERLAAG PvdA wil nieuw Urenco-debat Mensen moeten geluidsbewuster worden gemaakt lCHT jaar "EL VOOR KTJRGING ti i Dr. Veldkamp 1 I lij zonder jogleraar PENBURG NOOPPUNT IANOEUVRE Nederlandse Katholieke Oudervereniging: WET GELUIDSHINDER VOORZIET ER NIET IN Rijscholen willen erkenningsregeling Geen interpellatie ontwikkelingshulp Zoetermeerder verdronken op Waddenzee MONSTERVERHOOR POLITIE NIJMEGEN Pleegbroer doodde zusje in paniekreactie weer BINNENLAND LEIDSE COURAN PAGINA 9 [RECHT (ANP) De recht- nk in Utrecht heeft gisteren 43-jarige werkloze J. G. van L. uit die stad wegens het irgen en in brand steken van n weduwe veroordeeld tot jaar onvoorwaardelijke ngenisstraf. Dat is drie ar hoger dan de officier van fcitie mr. W. Droesen veer- n dagen geleden eiste. rechtbank heeft de man ■oordeeld op grond van alle ten die hem oorspronkelijk laste zijn gelegd, doodslag, png tot lijkverbranding, op- telijke brandstichting en fstal. chtbankpresident mr. K. Bger zei gisteren tegen Van dat de rechtbank hem komen toerekeningsvatbaar ïtte voor zijn daden, vrouw die in januari van dit ir onder zijn handen het le- i liet was de 54-jarige wedu- Tine Donk-Noordenberg. nbt€ fanl raude met inderbijslag IARLEM (ANP) De poli- in Haarlem heeft de 37-jari- Haarlemse ambtenaar bij Raad van Arbeid G. V.V. ngehouden, die ervan ver- cht wordt ten onrechte kin- rbijslag te hebben uitge- erd aan de eveneens gearres- crde 34-jarige mevrouw E. R. uit Purmerend. De itenaar streek van het in taal uitgekeerde bedrag van .000 gulden zelf 18.000 gul- n op. Beiden worden tevens schuldigd van valsheid in schrifte. vrouw woont in het district n de Alkmaarse Raad van beid. Zij ontvangt van dit reau kinderbijslag. Met me- weten van de ambtenaar m zij ook een spaarrekening in Haarlem, waar zij even- ns een woonadres aannam. ambtenaar liet namens de. larlemse Raad van Arbeid rvolgens geld op haar reke-- ng uitschrijven, et bedrog kwam aan het licht ien bij een steekproef bleek de vrouw dubbel kinderbij- lag ontving. 1TERDAM (ANP) De igere minister van sociale jn, dr. G. M. J. Veldkamp benoemd tot bijzonder hoog- aar in de leer der sociale terheid aan de rijksuniversi- Leiden. De benoeming sehiedde door het bestuur n de stichting mr. H. P. L. de Kruyff-fonds te Amster- m. :t is voor het eerst, aldus het chtingsbestuur, dat in Neder- nd een dergelijke leerstoel is vestigd. an een onzer verslaggevers) 'ENBURG De vliegbasis lenburg is tot 13 september operationele controle cen- un voor de Nederlandse ac- iteiten tijdens de militaire ëning „Reforger 78". ze oefening heeft tot doel de •bindingen tussen de VS en ist-Europa te beproeven. Het ;en jaarlijks terugkerend ge- ïren, waarbij steeds grote ntallen militairen en mate- el rechtstreeks naar West- litsland wprden overge- icht. Ypenburg verschaft k huisvesting en voeding aan vaste yS-detachement dat 'controlécentrum bemant en a de circa 300 chauffeurs die i Schiphol uit Amerika ko- in. Deze mannen zullen de irtuigen die in de Rotter- nse haven zijn uitgeladen, ■eedmaken voor transport ir de weg, en deze op 11 en september naar de verza- Igebieden in Duitsland rij- andere oefening is „Saxon- ive", die in de tweede helft n september wordt gehou- n. Daaraan nemen 35.000'mi- liren deel, van wie ruim .000 Nederlanders. De oefe- ïg vindt plaats op dë' Lune- irger heide. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De bestaande rechtsonzekerheid van kinderen op school is voor de Nederlandse Katholieke Oudervereniging N.K.O. de grond geweest om voor de ouders een rechtsbijstand-ver- zekering te sluiten. Lijdt een kind schade in of om de school, dan kunnen de ouders via deze verze kering een beroep doen op des kundigen. Want de ouders - en zeker de minder draagkrachtigen onder hen - schrikken vaak terug voor een misschien jarenlange juridische procedure. Enerzijds vanwege het verdriet over het lijden van hun kind, anderzijds vanwege de hoge financiële of fers die in eerste instantie moeten worden opgebracht. Daarom is tot een collectieve verzekering besloten. De N.K.O. heeft laten becijferen dat wan neer de scholen zich in hun geheel opge ven, de premie maar enkele kwartjes per leerling per jaar bedraagt. De verzekering is afgesloten bij de Algemene Rechtsbij stand Verzekeringsmaatschappij ARAG. Aanleiding tot dit initiatief, was het schrij nende verhaal in het weekblad De Tijd, over een jongen die tijdens een gymnastie kles zó ongelukkig kwam te vallen, dat hij de rest van zijn leven in een rolstoel zal moeten doorbrengen. De moeite die de ouders van de jongen hebben gedaan, en nóg'doen, om de schade vergoed en het leed enigszins verzacht te krijgen, heeft de N.K.O. ertoe gebracht een onderzoek in te stellen of het mogelijk was de rechtspositie van de kinderen op school te verbeteren. Het terrein bleek nagenoeg onontgonnen, en daarom is besloten tot een collectieve verzekering voor rechtskundige bijstand. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft zich gisteravond in hoofdlijnen akkoord ver klaard met het ontwerp-wet geluidshinder van minister Ginjaar (Volksgezondheid en Milieuhygiëne). Alle partijen achtten de geluidshinder een belangrijk maatschappelijk probleem. Een meerderheid is van mening, dat de burgers goed moeten worden voorge licht over een nfogelijk ge luidsbewuster gedrag. Hierin voorziet de nieuwe wet niet. Minister Ginjaar zal zich op dit punt daarom nog extra moeten inspannen, zo vindt de Kamer. Uitgangspunt van de wet is nog steeds de zogenaamde bronbe- strijding: de produktie van ge luid tegengaan of verminderen. Daarnaast wordt geprobeerd de overdracht van geluid te beperken of te onderscheppen (zones langs industrieterreinen en wegen bijvoorbeeld) en de ontvangst van geluid te be moeilijken (bijvoorbeeld door een goede woningisolatie). In een zogenaamd indicatief meerjarenprogramma zou de minister zijn plannen steeds voor de eerst volgende vijf jaar moeten vastleggen. Met name CDA en VVD toon den zich bezorgd over de prak tische uitvoerbaarheid van de nieuwe wet. Er zullen namelijk heel wat algemene maatregelen van bestuur moeten komen, om de wet nader uit te werken. De heer Cornelissen (CDA) vond, dat Nederland zich inter nationaal en met name binnen de EEG moet inzetten voor een geleidelijke verscherping van de geluidsnormen. j,Naar onze mening zijn voor vele toestel len, variërend van stofzuiger via bouwmachines tot motor voertuigen, nog aanzienlijke verbeteringen mogelijk", zo zei hij. Het CDA wil van de rege ring zelfs de toezegging van een verkoopverbod voor la waaierige toestellen. De PvdA bleek gisteravond overigens niet de enige partij, die van mening is dat nacht vaartuigen ten onrechte uit de nieuwe wet zijn weggelaten. De socialist Konings, die hierover een amendement had inge diend, kreeg met name steun van CDA en D'66. Veel instemming was er in de Kamer wat betreft de instelling van stiltegebieden en de aan dacht voor de geluidsisolatie van woningen. Vandaag zou minister Ginjaar een begin maken met het beantwoorden van de vele van uit de Kamer gestelde vragen. DEN HAAG De in de com missie van overleg autorij scholen (COA) samenwerkende erkende rijscholen (ABAN, BBN, BOVAG, FNOP en NBA)/willen op korte termijn komen tot een erkenningsrege ling voor „echte" rijscholen, zo hebben zij gisteren verklaard. Het is nog steeds mogelijk, aldus de commissie, dat rijles wordt gegeven op een wijze, die voor de branche onaan vaardbaar is. De wettelijke re geling, alleen voor de bevoegd heid om rijlessen te geven, vindt zij onvoldoende. Ook op economische gronden zou een regeling dienen te wor den getroffen, omdat de be roepsmatige rijschoolonderne ming moeite heeft zich staande te houden tegen de concurren tie van part-time rijscholen. Reglementering van het rij schoolwezen is, en dit houdt nauw verband met de waar borg voor goed rijonderricht, ook daarom noodzakelijk. Een erkende rijschool zal eveneens grotere bevoegdheid moeten krijgen ten aanzien van het rijexamen. Op korte termijn zal met de overheid en betrokken instan ties overeenstemming dienen te worden bereikt over het kader waarin tot erkenning van de rijscholen kan worden geko men, waarna de uit het bran che-onderzoek gebleken even tuele noodzakelijke vernieu wingen kunnen worden inge bouwd, aldus de commissie van overleg autorijscholen. Mode van top tot teen Mannequins uit New York, Zwitserland en Nederland kwa men er gisteren aan te pas om de nieuwe najaars- en winter mode te showen. Enerzijds was het Maison Kuiper uit Zeist, die japonnen, bontman tels en op science-fiction lij kende jurken liet tonen, ander zijds deed Metz Liberty (links) het was rustiger aan met ge weven rokken, uni-blouses en tweedelige wollen pakken, die de Nederlandse vrouw waar schijnlijk wat vlugger zal aan trekken. En dan die twee jo chies, die vol bewondering (of vol verbijstering) naar die mooie vrouwen kijken? Zij voelen zich als hun eigen mo dekoning en met hun afzak kende broek, hun slobber T-shirt en hun Roots toch nog „sneller" gekleed dan die mooie dames (dunkt ons). Economische impuls Het lijkt erop, of minister Van Aardenne van Econo mische Zaken de economie /ia de bekende Twentse midwinterhoorn een nieuwe impuls wil inblazen. Hij speelde gisteren in Twente bij de confectie-industrie echter tevergeefs. Het lukte hem niet. Een bedenkelijk /oorteken??? Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gister middag na een fel debat besloten een interpel latie-aanvraag van het PvdA-Kamerlid Pronk af te wijzen. Pronk (oud-minister van Ontwik kelingssamenwerking) wilde zijn opvolger de Koning interpelleren over diens besluit om vijf ontwikkelingslanden van de lijst van achttien z.g. concentratielanden af te voeren. Pronk deed aan het begin van de Kamerverga dering van gisteren een poging om het verslag van het (besloten) „mondeling overleg", tussen de minister en de betrokken Kamercommissie over deze zaak op de agenda van de Kamer te krijgen. De WD'er Waalkens liet echter namens de meerderheid van de "commissie weten geen behoefte te hebben aan een Kamerdebat op korte termijn over dit besluit. Het is volgens hem veel beter dit belangrijke vraagstuk bij de begrotingsbehandeling dit najaar te bespreken. De Kamer verwierp toen Pronks voorstel voor een „gewoon" debat. Ook-een verzoek van Pronk een interpellatie over deze kwestie te mogen houden werd door de Kamer afgewezen. Fractieleiders Aantjes (CDA) en Rietkerk (WD) meenden, evenals voorzitter Waalkens van de Kamercommissie, dat de kwestie veel beter behandeld kan worden tijdens de behandeling van de begroting van Ontwikkelingssamenwerking, waarnemend frac tieleider Van Thijn van de PvdA reageerde op deze beslissingen zeer geprikkeld. Hij noemde de afwijzing van de interpellatie een precedent, omdat het steeds de goede gewoonte van de Kamer is een dergelijk verzoek toe te staan. HARLINGEN (ANP) - Bij de noorderpier bij Harlingen is gistermiddag het stoffelijk overschot aangespoeld van de 34-jarige K. van Rijn uit Zoe- termeer. De man was, volgens de politie de Waddenzee te testen. De po- van Harlingen maandagmid- litie vermoedt dat het schip is dag met een te zwaar beladen omgeslagen en zich door de te kajak vanuit Harlingen ver- zware belasting niet weer heeft trokken om het schip bij een kunnen oprichten, krachtige noordwestenwind op NIJMEGEN (ANP) Tien rechercheurs van de Nijmeegse politie zijn bezig met het verhoor van alle personeel en studenten van het Nijmeegse universiteitsgebouw, waar een week geleden de 39-jarige amanuensis F. Leenheer dood op zijn werkkamer werd aangetroffen. Omdat het onderzoek naar deze moord tot nu toe weinig heeft opgeleverd, wil de politie alle naar schatting 250 mensen verhoren, die op de dag van de moord in het universi teitsgebouw aanwezig waren. Het verhoor gebeurt aan de hand van tevoren samengestelde vragenlijsten. De politie heeft in verband met de zaak Leenheer tot nu toe zeventig mensen verhoord. Er zijn bovendien 21 tips binnengekomen. Dat alles heeft echter niet geleid in de richting van de persoon of de personen, die Leenheer hebben doodgesla gen. Ook het voorwerp waarmee de amanuensis een tiental keren op zijn hoofd is geslagen, is nog steeds zoek. MIDDELBURG (ANP) De 15-jarige Gerard M. uit Oostkapelle heeft zijn pleegzusje Petra Jacobse gedood in een paniekreactie toen het meisje niet gediend bleek van een seksueel spelletje. Zoals gemeld werd Petra Jacobse vorige week zondag gewurgd aangetroffen in de duinen bij Oostkapelle. Uit verhoren die de politie in Middelburg de jongen, die al drie jaar in het gezin Jacobse woonde, heeft afgenomen is gebleken dat Petra huilend de benen had genomen toen een seksueel spelletje uit de hand liep. Angst voor de reactie van zijn pleegouders bracht de jongen ertoe het meisje met een tak de keel dicht te drukken. Sectie heeft uitgewezen dat het meisje niet seksueel misbruikt was. De jongen zal op advies van de kinderrechter in een opvangcen trum geplaatst worden. Daar zal hij een persoonlijkheidsonder zoek moeten oriderga&n. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer besluit dezer dagen of zij opnieuw een debat wil wijden aan de Urenco-levering van verrijkt uranium aan Brazilië. Gistermiddag aan het begin van de vergadering vroeg de PvdA'er Ter Beek de tussen de drie Urenco-partners en Brazilië de zer dagen gewisselde nota's en de al eind juli gepubliceerde „letter of intent" op de Kamera-' genda te plaatsen, maar de kamermeerderheid gaf er de voorkeur aan eerst onderling te overleggen. Dat laatste gebeurde op voorstel van de CDA'er van Houwelingen. Vandaag zou o.a. de kamer- compiissie voor kernenergie hierover vergade ren. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de regering met de notawisseling met Brazilië nu het maximaal mogelijke bereikt „De regering vindt dat er thans concrete waarborgen zijn die het mogelijk maken om alle aan de Tweede Kamer gedane toezeggingen waar te maken. Iedereen weet nu waar hij aan toe is," aldus de woordvoerder. Nederland, Groot-Brittannië en de Bondsrepu bliek hebben in Brasilia nota's overhandigd waarin de voorwaarden voor de levering van het verrijkte uranium worden uiteengezet In deze nota's staat' niet het Nederlandse voorbe houd vermeld zoals dat in de nacht van 30 juni op 1 juli door premier Van Agt in de Tweede Kamer werd vastgelegd. Dit voorbehoud staat wel vermeld in de z.g. Jetter of intent" die de minister van Economi sche Zaken deze zomer aan Urenco Nederland in Almelo zond. Daarin wordt geschreven dat de nu in het vooruitzicht gestelde verlening van exportvergunningen aan een voorbehoud gebon den is. Dat voorbehoud is, aldus Buitenlandse Zaken, bij Brazilië voldoende bekend. [STERDAM.- De nieuwe omunicatievormen tele- st en viewdata, waarbij op televisiescherm gegevens n uiteenlopende aard kun- worden opgeroepen, zul- elkaar kunnen aanvullen, lar het oordeel van de om- pen vereist dit bij verdere (wikkeling een goed overleg &sen alle betrokkenen, zoals omroep, PTT, industrie, pers en andere informatieverschaf fers. De omroep is tot zo'n overleg gaarne bereid. Dit zei gisteren de vice-voorzit- ter van de NOS, Jan de Troye, op een tijdens de Firato in Amsterdam gehouden sympo sium over de problemen rond teletekst en viewdata. De Troye noemde teletekst een omroeptaak, waaarbij ook de meest verregaande ontwikke ling via het beheer door de omroep de pluriformiteit ge waarborgd is. Over het tijdstip van invoering van teletekst in ons land, kon De Trove nog niets zeggen. Dat tijdstip is mede afhanke lijk van de keuze tussen het Britse en het Franse systeem, waarbij naar zijn oordeel be palend is welk systeem West- duitsland kiest. „Want daar ligt voor onze industrie een groot afzetgebied, waarvoor het de moeite loonte te produ ceren. En dat is weer een voorwaarde om straks betaal bare televisietoestellen met mogelijkheden voor teletekst op de markt te kunnen brengen". Volgens de heer van Ginkel, directeur van de Perscombina tie nv, uitgeefster van onder meer De Volkskrant en Het Parool, is een systeem als viewdata in velerlei opzichten te vergelijken met de huidige gedrukte media. Het aanbod is in wezeen onbeperkt, de be langstellende kan zelf selecte ren wat hij wil en betaalt aal- leen voor datgene dat hij kiest. Volgens de heer Van Ginkel zou dan ook een eventuiele claim van de huidige zendgem- nachtigden op viewdata onter echt zijn, omdat voor de om roep een vast bedrag betaald moet worden, ongeacht de tijd die men aan kijken of luiste ren besteedt. Hij merkte overigens nog op, dat de televisie de laatste tien jaar ongeveer veertig procent van de vrije-tijdsbesteding in beslag neemt. De leestijd, de tijd besteed aan gedrukte me dia, is in die periode gedaald van 23 naar 13 procent. Er zal morgen opnieuw veel bewolking zijn met af en toe regen. Dit weer wordt bepaald door enkele lagedrukgebieden. Een ervan bevond zich van morgen bij Parijs en trok in de richting van Duitsland. De met dit systeem samenhangende bewolkingszöne strekte zich uit van Schotland via Oost-Enge- land naar Noordoost-Fran krijk. Deze zone bewoog zich langzaam via ons land in ooste lijke richting en verwacht wordt dat die morgen nog dicht bij ons land zal liggen. Een ander lagedrukgebied met neerslagzone lag boven Ierland en trok eveneens in oostelijke richting en die zal mede het weer bij ons gaan bepalen. Weersvooruitzichten voor vrij dag: Veel bewolking met vooral aanvankelijk regen. Middag- temperaturen ongeveer 16 gra den. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 7 min. temp.: omstreeks 11 gra den kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent kans op een geheel droog et maal: 40 procent. weerbericht van vanmorgen 7 uur Deelen Eelde Eindhoven Den Helder luchth. R'dam Barcelona Bordeaux Frankfort Gendve Helsinki Innsbrück Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Luxemburg Madrid Malaga Casablanca Istanbool New York gSlbMr. regenbui

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9