^Callaghan waarschuwt Britse ^vakcentrale: zet inflatiespook buiten Tegenoffensief van oliereuzen tegen Britse regering Jacht op guerrilla's in grens gebied Rhodesië ièSjah van Iran rcjnaar Oost-Europa Indianen in de VS, rijk aan energiebronnen Kom bidden op de Sinaï Water in Delhi naar hoogtepunt STAKING STEEDS STERKER VOELBAAR IN NICARAGUA INA BUITENLAND LEIDSE COURANT/. WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1978 PAGINA 7 "ïVan onze correspondent Bert van Vel- fcen) LONDEN Jawel, zet je spierballen inaar op. Breek maar door de richtlij- [nen van de regering heen en eis meer Idan loonsverhogingen van vijf pro cent. Dan gaat de inflatie weer om boog en dan wordt alles weer duur der. Vorig jaar spraken we tien pro- pent af en het is veertien of iets ninder geworden. Daarom hebben we de inflatie niet kunnen terugschroe ven tot onder de zeven of acht pro- bent. Dat is, samengevat, wat premier Ja mes Callaghan in het Trade Union Congress van de verenigde Britse vak bonden te Brighton te vertellen had over hun weigering Callaghans anti-in- flatiepolitiek te onderschrijven. Hij deed dat in een indrukwekkende rede, waarin hij alle registers opentrok van zijn groot retorisch talent. Hij hoonde, bezwoer, grapte en hij had een slot op de mond over de precieze datum van de verkiezingen, die hij beloofde zeer spoedig aan te kondigen. Het spook van de inflatie moet verslagen wor den. Lonen zijn een vitale factor in de strijd tegen inflatie en ze vormen een factor die we kunnen beheersen. Er is op het stuk van de ruimte die er is voor loonsverhogingen geen nationale overeenstemming. Het TUC weigert de richtlijn van vijf procent voor het komende jaar te onderschrijven. De vakbonden willen terug naar vrije collectieve onderhandelingen. Andere voorname elementen uit het betoog van Callaghan, dat alle trekken vertoonde van een openingmanoeuvre in de komende verkiezing stijd waren: Met de bonus van de Noordzee-olie kan in de komende jaren volledige werkgelegenheid, een verbetering in de levensstandaard, een sterke economie, een versterking van de industrie, en een uitbreiding van de openbare diensten wor den bereikt. In het industriële ontwerp voor het Verenigd Koninkrijk is geen plaats voor het hand in hand gaan van lage produktiviteit en hoge lonen. Als we onze vroegere reputatie in de internationale handel willen heroveren, moeten we harder •gaan werken. Verkorting van werktijden kunnen de industrie- Ie kosten verhogen en de concurrentiepositie van Engeland verzwakken. Iedere reductie van arbeidstijd in de komende twaalf maanden moet zichzelf financieren of in mindering gebracht worden van de loonstijging. Mnieuwe ongeregeldheden verwacht ••1 .TEHERAN (Reuter) - De Sjah oidie er kennelijk op vertrouwt 0 dat het binnenlandse politiek a j geweld zal afnemen, heeft gis- teren plannen vastgelegd voor officiële bezoeken aan Roeme nië en Oost-Duitsland in de sden volgende week. k^Na de religieuze optochten ter Iw gelegenheid van het einde van l^de vastenmaand, de Ramadan, rozijn er in verscheidene steden opnieuw ongeregeldheden ont- staan. Daarbij zouden zeker tien doden gevallen zijn. Twee 'politiemannen en drie demon stranten zouden zijn omgeko men in de westelijke stad Ilam bij de Iraakse grens. Er wordt gevreesd dat er ook in Teheran weer moeilijkheden zullen uitbreken voordat de Sjah aanstaande maandag naar Boekarest vertrekt. Enke le oppositiegroepen hebben voor morgen een staking uitge roepen en er zullen naar ver wacht wordt rouwbijeenkom- sten worden gehouden voor vier mensen die vorige week gedood werden bij een demon stratie in de buurt van het parlementsgebouw. Morgen zal de nieuwe premier, Jaafar Sja- rif-Emani, het regeringspro gramma aan de volksvertegen woordiging aanbieden. Hij zal naar alle waarschijnlijkheid aandringen op verzoening tus sen de autoriteiten en de Isla mitische geestelijkheid. De communistische partij in bal lingschap heeft een beroep ge daan op alle oppositiekrachten om een verenigd front te vor men tegen het bewind. Sadat tot paus: CAIRO (AP) President Sa- dat heeft paus Johannes Pau- lus I uitgenodigd naar de berg Sinaï te komen en daar te bid den op de plaats, waar hij als de Israëlische troepen zijn ver dwenen, een, kerk, een moskee en een synagoge hoopt te bou wen op de plaats waar Mozes de tien geboden ontving. De uitnodiging is maandag aan de paus overhandigd door de Egyptische minister van cul tuur en voorlichting Abd'al Monheim el Sawi. Volgens de persberichten had de paus de uitnodiging met dank in ontvangst genomen, maar is niet bekend of en wan neer hij ervan gebruik zal ma ken. Fleurop voor.. Videla: wat veel getornd aan mensenrechten ROME (AFP)— President Jorge Videla van Argentinië heeft in Rome gezegd dat er in zijn land misschien wat veel aan de mensenrechten is getornd, maar dat het „natio naal herstel" dat nu gaande is, voorziet in de vestiging van een „echte, stabiele en moder ne democratie". In een inteiyiew met het Ita liaanse persbureau ANSA ver klaarde Videla: „In ons land heeft een ware oorlog gewoed. In die oorlog, die geen klassie ke maar een smerige oorlog was, zijn mensen verdwenen, zeker, en ik erken dat er wel licht teveel onderdrukking is geweest. Momenteel proberen wij vast te stellen of dit inder daad zo geweest is, waarop wij de noodzakelijke maatregelen zullen nemen." Bomaanslagen in Jeruzalem JERUZALEM (DPA) - Bij twee bomaanslagen in de oude stad van Jeruzalem zijn giste ren een mijnopruimingsdes- kundige zwaar en een voorbij ganger licht gewond. De eerste bom was neergelegd bij een pompstation, dicht in de buurt van een opslagplaats van gasflessen. Toen een mij- nopruimingsdeskundige van de Israëlische politie de bom on schadelijk wilde maken, ont plofte een tweede bom onder een autobus. De PLO heeft de verantwoor delijkheid voor de opgeëist. Polio-epidemie: 105 slachtoffers UTRECHT (ANP) Bij een 25-jarige vrouw uit Waarden- burg en een 10-jarig jongetje uit Noorden is polio geconsta teerd. Dit heeft het ministerie van volksgezondheid gisteren bekend gemaakt. Het betreft twee „oude" geval len: de vrouw werd al op 15 juli ziek en het jongetje op 11 augustus. Zij worden thuis be handeld. Met oude autobanden worden hier zeven jongens in veiligheid gebracht in een door de watersnood in India getroffen dorp. De overstromingen hebben ongeveer twee miljoen mensen dakloos gemaakt. NIEUW DELHI (AP) - In de Indiase stad Oud Delhi is de door hevige moessonregens gezwol len Jamoena-rivier buiten zijn oevers getreden, waardoor duizenden arme inwoners hun onder komens moesten verlaten. In de ochtenduren steeg het water van de rivier met bijna twee meter, waardoor voorsteden op nog geen vijf kilometer van hek centrum van de hoofdstad Nieuw Delhi werden over stroomd. Voor de Jamoena vandaag zijn hoog tepunt bereikt, werd verwacht dat het water nog een meter zou stijgen. De tweelingsteden Oud en Nieuw Delhi worilen door de ergste overstroming van deze eeuw bedreigd. De stroom vluchtelingen wordt in de plaatselijke pers vergeleken met de uittocht van moslems naar Pakistan, toen Brits Indië in 1947 werd verdeeld. (Van onze correspondent Bert van Velzen) LONDEN Sir Frank McFadzean, topman van de Shell Petroleum Company, heeft in een ingezonden brief in The Times een felle verde diging gelanceerd van de rol die Shell heeft gespeeld in de illegale olieleveranties aan Rho- desië. Sir Frank, die van 1964 tot 1976 direkteur is geweest van de Royal Dutch Shell Groep van ondernemingen, beschuldigt de regering van de vroegere premier Harold Wilson van huichela rij. Hij zegt dat de Britse oliemaatschappijen diver se gesprekken met de regering hebben gevoerd over het idee om Rhodesië olie te leveren via een ruilhandel met de Franse maatschappij Total. „Maar we werden gedwongen onze weg te zoeken door een niet in de kaart gebracht mijnenveld en het zou verrassend zijn wanneer iedereen onbeschadigd uit dat mijnenveld was gekomen." Het tegenoffensief van de oliemaatschappijen tegen op hun eigen verklaringen gebaseerde beschuldigingen van illegale olieleveranties richt zich op ae regeringen van Harold Wilson (La bour) en Edward Heath (Conservative), die vol gens sir Frank tijdens een periode van twaalf jaar ondermijning van het olie-embargo de stille vennoten zijn geweest in deze illegale praktij ken. British Petroleum heeft een verdedigings strategie ontwikkeld waarbij dokumenten van de onderneming aan de pers worden gegeven waaruit duidelijk blijkt, dat tal van regerings functionarissen van de schendingen van de sancties afwisten, maar zich daar mets of weinig van aantrokken. Harold Wilson heeft gezegd dat hij door de oliemaatschappijen om de tuin werd geleid en dat hij er zeker van was dat ook Edward Heath over de wijze waarop de olieleveringen naar Rhodesië werden geregeld, in het duister tastte. BP en Shell voorzagen voor 51 procent in de Rhodesische oliebehoefte. Het embargo werd in 1965 afgekondigd om Ian Smith binnen de kortste keren uit het zadel, te lichteri. Sir Frank McFadzean beklaagt zich in zijn brief aan The Times over hoogst selectieve citaten uit onvolledige dokumenten waaruit volgens hem een vals beeld is opgerezen. Het werd al in een zeer vroeg stadium van het olie-embargo duide lijk, aldus sir Frank, dat er een conflict was tussen de wet en politieke doeleinden van het Verenigd Koninkrijk en Zuid-Afrika. In Zuid- Afrika werd wetgeving afgekondigd die het onmogelijk maakte de bestemming van oliepro- dukten die in Zuid-Afrika werden verkocht te controleren. De regering en het grootste deel van de blanke bevolking in Zuid-Afrika waren bovendien zeer vijandig gestemd tegen de em bargomaatregelen van de Britse regering. Dat gold in nog sterkere mate over1 iedere poging die maatregelen uit te voeren. Onder deze omstandigheden stelden de olie maatschappijen de Britse regering (onder Ha rold Wilson) ervan op de hoogte dat op geen enkele manier kon worden voorkomen dat olie Rhodesië zou bereiken, tenzij besloten zpu wor den een blokkade om Zuid-Afrika te leggen, van waaruit de oliestromen werden beheerst. De regering was niet bereid dat laatste te doen. Er is volgens sir Frank geen reden om te geloven, dat dit in het belang van het land zou zijn geweest. De regering had er grote moeite mee in te zien dat er een politiek beleid was gekozen dat alleen zou kunnen worden waargemaakt tegen een prijs die de regering niet bereid was te betalen. De regering concludeerde - en dat blijkt uit de dagboeken van wijlen minister Richard Cross man - dat het wezen van het sanctiebeleid buiten haar greep lag en bepaalde zich er toe de oliemaatschappijen binnen de letter van de wet te houden in plaats van binnen de geest van de sanctie-opdracht. Protesten tegen uitlatingen Bruno Kreisky JERUZALEM (DPA) - Uit protest tegen anti-Israëlische uitlatingen van de Oosten rijkse bondskanselier Bruno Kreisky in het Nederlandse dagblad Trouw hebben giste ren twee prominente vertegen woordigers van Wenen in Tel Aviv hun ambt neergelegd. De Oostenrijkse honorair-con- sul in de Israëlische havenstad Haifa, Leopold Gottesmann, en de voorzitter van de Is'raelisch- Oostenrijkse vriendschapsver eniging, Elimelech Rimalt, heb ben Kreisky in een brief van hun besluit op de hoogte ge steld. Voor het kantoor van de Oos tenrijkse luchtvaartmaatschap pij „Aua" in Tel Aviv is giste ren een betoging gehouden uit protest tegen de uitspraken van de Oostenrijkse bondskan selier Bruno Kreisky. Vier jonge leden van de mili tante groep rond de rabbijn Meir Kahan drongen het kan toor binnen en brachten ver nielingen aan. Egyptische kranten hebben ook ingehaakt op het conflict tussen Israël en Bruno Kreis ky. Al Achram noemt Kreisky een „groot politicus" die met zijn opvatting over de Israëlische politiek "niet alleen staat. Marta Borges wordt door een vriendin bijgestaan nadat zij was ingestort tijdens een rechtszaak tegen haar broer in Jinotepe. Nicara gua. Haar broer wordt beschuldigd van het plaatsen van bommen. MANAGUA (AP, AFP) - Het aantal politieke tegenstanders dat de Nicaraguaanse presi dent Anastasio Somoza in de afgelopen twee dagen heeft la ten oppakken is inmiddels op gelopen tot 600. Dit heeft een woordvoerder van de Conser vatieve partij de enige wettig toegelaten oppositiepartij in Nicaragua meegedeeld. Somo za verklaarde dat enkele arres tanten zullen' worden aange klaagd wegens poging tot ge welddadig omverwerpen van de regering. Tot de arrestanten behoren ook bedrijfsleiders, waaronder de directeur van Coca Cola. Intussen worden de gevolgen voor de economie van het land na de twaalfde dag van de algemene staking sterk voelbaar. De inkomsten uit belastingen, telefoonrekeningen zijn alar merend gekelderd. Slechts ;en- kele benzinestations zijn nog open. Het brede nationale :op- positiefront heeft gisteren nog maals verklaard door te zullen gaan met de staking* tot ^dat dictator Anastasio Somoza ver trokken is. Inmiddels heeft Ve nezuela de kwestie Nicaragua aan de Organisatie van Ameri kaanse Staten (OAS) voorge legd. Het had eerst om een spoedzitting van de Verenigde Naties gevraagd maar trok dit op verzoek van de Verenigde Staten in, die aan behandeling in regionaal vèrband de voor keur geven. Somoza heeft Ue- nezuela beschuldigd tfan „schaamteloze inmenging ir> de aangelegenheden van jijn land". Twee overlevenden uit het in het grensgebied met Zambia neergestorte Rhodesische vliegtuig. De doorgestane schrik staat nog op hun gezicht te lezen. SALISBURY (Reuter-AP) Rhodesische grondtroepen en vliegtuigen hebben de jafcht geopend op de guerrillastrijders, die betrok ken zijn geweest bij het neerstorten in het grensgebied met Zambia, van het Rhodesi sche vliegtuig met 56 inzittenden aan boord, van wie er achttien de ramp zouden hebben overleefd. Van hen zouden tien door guerril lastrijders zijn gedood. Zoals gisteren gemeld heeft de Rhodesische nationalistische leider Joshua Nkomo ver klaard dat zijn mensen het toestel hebben neergehaald, maar de autoriteiten in Salisbu ry zeggen dat daar geen enkel bewijs voor is. „De Rhodesiërs plegen militair personeel en materiaal in Viscounts te vervoeren, en wij hadden geen reden aan te nemen, dat dit nu anders was. Zij moeten weten dat dit een militaire zóne is", aldus Nkomo, die he{ voorts tragisch noemde dat er in het Westeif zoveel drukte over wordt gemaakt, dat blan ke burgers zijn omgekomen. „U vergeet daf het blanke regiem dagelijks dertig van onz? mensen doodt. Een blank kind wordt geacht evenveel waard te zijn als een miljoen zwarte* kinderen". Volgens Nkomo waren de doden gevalleg toen het toestel neerstortte. Hij vroeg zich af hoe het mogelijk zou zijn geweest dat et- drie overlevenden waren als er werkelijk guerrillastrijders bij het wrak in actie waren geweest. New York De Amerikaanse Indianen die de helft van de uraniumreserves en miljarden aan energievoorraden in de Ver enigde Staten bezitten, ontwikkelen zich snel tot betere zakenlieden dan hun voor ouders die Manhattan voor 24 dollar aan snuisterijen verkochten aan de oude Hol landers. Hun nieuwe zakeninstinct is voor hen zelf een bron van trots, maar wordt door het Amerikaanse zakenleven met lede ogen aangezien. I J Ed Gabriel, directeur van de energieraad, T die door stammen met veel bodemschatten L k °P6ericht, heeft verklaard: „in alle mij bekende gevallen hebben de Indianen veel gevoel voor wedijver en zij zijn hard in hun onderhandelingen. Ik ben trots op hen". De energieraad werd in 1975 opgericht door 25 stammen, die bijna éénderde van de Indianen in de Verenigde Staten verte genwoordigen. De raad heeft een afvaardi ging in Washington en verleent technische hulp bij het behartigen van de Indiaanse energiebelangen. De Indiaanse stammen bezitten slechts 4 pet van het grondgebied van de Verenigde Staten, maar hebben de helft van de ura niumreserves in handen, 16 pet van de steenkool en 4 pet van de gas en olievoor raden. Bovendien bezitten ze dan nog veel bossen en gebieden die rijk zijn aan mine ralen. „Ze zijn rijk aan energiebronnen", ver klaarde Gabriël. „Het gaat om 250.000 mensen die miljarden tonnen steenkool in eigendom hebben, miljarden tonnen ura nium en 4 percent van de olie- en gasvoor raden." Gabriël schat de waarde van het Indiaanse grondgebied op ettelijke miljar den en verklaarde dat „de levensstan daard" van de Indianen er in hoge mate mee verbeterd zou kunnen worden. Peter McDonald, een Navajo die voorzitter is van de energieraad, meent dat een goede behartiging van hun zakelijke belangen noodzakelijk is „anders hebben we zo over 20 tot 30 jaar niets meer. Deze belangen zijn van groot gewicht voor onze toekomst en die van onze kinderen." De nieuwe zakelijke houding heeft geleid tot een hele reeks pogingen oude contrac ten waarin Indianen benadeeld zijn, op nieuw voor de rechter te brengen. Daarbij zijn enige successen geboekt, zoals bij een Navajo's pachtrecht dat in de jaren zestig voor een veel te lage prijs was verleend en dat nu 250 miljoen dollar meer op brengt Verscheidene andere zaken laten zien hoe ernstig de Indianen de dreigende onteige ning van hun bodemschatten opvatten. In de staat Maine eist een verbond van een aantal stammen een groot grondge bied, dat ten onrechte van de stammen zou zijn cifgenomen, op. In de staat Washington zoeken de Colville- Indianen een andere partner nadat zij de onderhandelingen met de Kennecot-koper- maatschappij over de exploitatie van een groot gebied met mineralen hebben afge broken. In Montana vechten de noordelijke Cheyennes en de Crows voor een nieuw contract over pachtovereenkomsten voor kolenmijnen. Sinds de energiecrisis zijn'de prijzen van de kolen sterk gestegen en de rechtbank heeft reeds vastgesteld dat de huidige prijzen die de Indianen krijgen,' te laag zijn. De maatschappijen beschuldigen de India nen ervan te hard te onderhandelen en onredelijke prijzen te bedingen. Gabriël. is niet van mening dat de Indianen irreële doeleinden nastreven. „Ze onderhandelen niet harde dan de staat Alaska of een buitenlandse regering", zei hij. „Ze onder handelen op gelijke voet"

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7