„Schrijf studenten in ds woningzoekenden" Abraham Kret: dominee die burgemeester werd Elf Veenders naar Piet in fietsten Engeland ,eidse universiteit aan gemeente: Kraakbond Leiden kraakt aan woning Langebrug *STAD/REGIÖ LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1978 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. EEN KWART EEUW GESTELD IN ALLE VOLLE RECHTEN" „Dag dominee", zei ik tegen de burgemeester, toen hij zijn orgelspel beëindigd had. In plaats van een bestemmings plan te bestuderen, had de burgemeester achter 'de speeltafel gezeten. Als een meester op de ma nualen. Een beste orga nist, met een sterke voorkeur voor tremolo en Vox Humana en een hang naar romantiek. Hij speelde de liefdesverkla ring van Maria Magdale- na, zoals die in musical Jesus Christ Superstar geloofwaardig is ge maakt. Het zal wel een verwarrend verhaal worden, vrees ik. Burge meester Abraham Kret is, krachtens rechten, voornamelijk in zijn vrije tijd geestelijk leidsman. Sassenheims eerste bur ger is op 13 september a.s. 25 jaar Ned. Her vormd predikant. Ik sprak hem gistermiddag in de Gereformeerde kerk van Sassenheim, vlak bij de doopvont gezeten en nu en dan opkijkend naar de „kan selbunker", zo karakte ristiek voor de reforma- ljc en veenuers, ierug van oe lusirumiocnr naar tngeiand. Op hun dooie akkertje kwamen ze gisteravond aanpeddelen. Anderhalf uur achter op hun tijdschema, waardoor de nachtrust van de jongste kinderen die op hun vaders mochten wachten in gevaar kwam. De heren hadden op de terugweg nog even aangelegd bij Drievliet, want het was een hele ruk geweest op de fiets van Oostende, via Vlissingen naar Roelofarendsveen. Moe? Helemaal niet. Een lang weekeinde lag achter de rug. Vrijdagavond fietsen r Hoek van Holland, de volgende ochtend trappen door het Engelse heuvelland op Maplehurst aan, in Sussex, ten zuiden van Londen. Een zondagje bij Piet van Rijn en maandag vroeg weer op pad, naar Dover. Een soort pelgrimage, een sinds vijf jaar vastgebakken traditie die elf Veenders steevast volgen. De elf mannen, van 28 tot 41 jaar, presteerden het tot nog toe elk jaar op één dag naar het Groningse Baflo te fietsen, waar Piet zijn boerderij had sinds hij een jaar of vijf geleden uit Roelofarendsveen naar het noorden trok. Zijn broers Sjaak, Jan en Jos waren daar altijd bij. Maar een paar maanden terug verkocht Piet z'n Groningse hebben en houen en trok naar Engeland waar hij twee kapitale boerenbedrijven had gekocht Een bijzondere man, die de aandacht in Europa op zich vestigde. Vrijdagavond kunt u dat zelf zien, als deze „landverhuizer" op de beeldbuis komt. Ook de Duitse en Engelse t.v. heeft hem gevonden. Maar voor de elf is het bezoek aan Piet gewoon een aardigheid gebleven: op de racefiets, gevolgd door een heuse bezemwagen met een Van Berkel aan het stuur (en op de kruispunten om het verkeer even „lam" te leggen als de Veense karavaan naderde). Volgend jaar gaan ze opnieuw naar „Prince Farm", het domein van Piet van Rijn, de grote zoon van Alkemade die het bij de Britten nu helemaal gaat maken. Itorische kerken uit de jaren twintig. ,Jk zal nog wel een keer in de kath olieke kerk hier preken". Dominee-burgemeester-orga nist. De eerwaarde heer Kret is edelachtbaar en j bekwaam: „Ik ben een paar Ijaar organist geweest van de Leidse Oosterkerk". Voor de foto hulde hij zich in zwarte toga met witte bef; zijn gebaar moest gecorrigeerd worden, want aanvankelijk had het iets zegenends, op z'n Rooms en dan kon iedereen misschien denken, dat we weer een nieuwe paus hadden. Nu is de heer Kret niets te dol. Toen hij een paar jaar geleden uitgeroepen werd tot „Grootste asbak van Sassen heim", k6n hij zich die carnavaleske eer veroorlo ven als burgemeester. Niet als dominee. Abraham Kret kan veel aan, daartoe in staat gesteld door zijn zeer duidelijke „contactuele eigenschappen". Je kunt bijna- alle kanten met hem uit: „Maar ik ben er zeker van, dat de ambten van burgemeester en predikant elkaar zouden bijten als ik beide ambten in dezelfde plaats zou uitoefenen. Bij uitzondering ga ik in Sas senheim voor in een kerk dienst". Dominee Kret, die vier jaar en drie weken geleden in Sassenheim tot burgemees ter werd benoemd, begon 25 jaar terug met een eigen hervormde gemeente in Krimpen aan de Lek. Kwek, zei Sonneveld, maar domi nee Kret had er acht jaar volledige zielzorg. Dat waren zijn „echte" dominees jaren. Daarna - zo meende ik te mogen signaleren - trad een zekere ambtsverkoeling op. „Is dat juist burgemeester?" „Nee, nee, nee. Het waren de omstandigheden. In '61 trok ik weer naar Leiden, waar ik godsdienstleraar werd en in '65 ben ik beroe pen geweest in Amsterdam- Si otermeer, in de Hoeksteen. Daar heb ik voor bedankt. Immers, een dominee kan bedanken. In die jaren had ik namelijk mijn ouders in huis, vader was toen al ernstig ziek. Ik wilde me aan die zorg niet onttrek ken. Daarom heb ik dat beroep niet aanvaard. Maar in de Hoeksteen ben ik nog steeds te vinden op zonda gen. Dat deed ik ook, padat ik in '66 in de Leidse ge meenteraad kwam en later toen ik wethouder was". De politiek kreeg dominee Kret al in haar greep toen hij in 1953 de konsekwenties van de watersnoodramp in Krimpen ondervond. Dat werd een extra accent op zijn aandacht voor het menselijk aspect. ,Jk was dominee, maar ik raakte meteen al in de sfeer van openbare werken. Het ging erom mensen te helpen, niet alleen geestelijk maar ook materieel". Die politieke belangstelling, als instru- Burgemeester Kret: 25 jaar predikant ment, heeft ds. Kret nooit meer losgelaten. Maar meer dan veertig keer per jaar is hij actief als predikant, staat hij op de kansel en loopt mee in het dienstroos ter van Amsterdam. „De combinatie predikant-burge meester komt in ons land I praktisch niet voor; ik meen I alleen in Friesland nog met j een enkel geval. Ik heb alle volle rechten behouden. 1 Sinds '61 ben ik „eervol ontheven met de rechten als van een emeritus". Ik mag alle sacramenten bedienen. Ik zou deze richting, van het burgemeesterschap, niet zijn opgegaan, als ik m'n predi kantrechten had verloren. Het predikant zijn is een belangrijk deel van mijn leven gebleven. Net zo goed als ik hier in de gerefor meerde kerk op het orgel mag spelen wanneer ik maar wil. En dat gebeurt veel. Ik wil mijn gastpredi- kantschap wel wat terug schroeven. Ik ben dan pas 50 jaar, maar het geeft een extra belasting. Voor '79 heb ik alweer 24 beurten geno teerd; ik weet nu ook al waar ik in '79 op Kerstmis zal preken. Weer in Amster dam". In Sassenheim vindt men het zo langzamerhand vanzelfsprekend, dat de burgemeester ook dominee is; hoedanigheden die de heer Kret zorgvuldig uit elkaar houdt. „Tja, ik ben een Asbak geworden, want alle Sassemers zijn Asbak ken. Carnavalesk ben ik alleen als burgemeester, als ik het zo mag zeggen". De heer Kret manoeuvreert tussen de spaarzame klippen door. Hij is bekwaam, zei ik al. „Ik ben hier niet de protestantse burgemeester, ik ben de burgemeester. Je kunt alle etiketten krijgen die er bestaan: ik was AR, ben nu CDA, ben burge meester, ben dominee, ben Kret Ik leef met alle groe pen zoveel mogelijk gelijk op. Uniek? Ja, dat is het ook wel". „Ik heb nu geroken aan het burgemeestersambt, een heerlijk beroep, een fijne functie. Aan „kiezen" ben ik nog lang niet toe. Ik zal op den duur wat predikants- weekeinden moeten minde ren. Maar kiezen? Nee. Ik ben wel de „pastorie" ontgroeid. Het zou best eens kunnen zijn, dat ik geen geestelijk ambt heb ik duidelijk nog te pakken". Dat heeft Abraham Kret: de kracht van het woord. Als predikant en als burgemees ter en als debater met een politieke inzet Dat gebaar op de preekstoel is hem niet vreemd; het is des domi nees. En bij de burgemees ter wordt het onderstrepend; de hand die samen met het woord dingen en waarden beklemtoont en op een rijtje zet. Burgemeester Kret is iemand met wie je kunt praten en met wie je het begrip gezelligheid kunt onderhouden. Dominee Kret maakt daarop geen uitzon dering. Dan maar geen herder Kret, want ook het leraren kan de goede rich ting doen behouden. Domi nee Kret houdt de zilveren datum sober: op 17 septem ber staat hij in Krimpen op de kansel en een week later ziet men weer in de Hoek steen de dominee die burge meester werd. )odelijk ongeval ARMOND Gisteravond om j iven uur heeft zich op de >oorwegovergang te War- j iond een dodelijk ongeval j oorgedaan. De 85-jarige J.S. it Warmond werd op de bevei- gde overweg op de fiets ge- repen door een trein uit de ichting Leiden. Het slachtoffer op slag overleden. 'ater Van Gendt iverleden 'EIDEN Geheel onverwacht in de nacht van 4 op 5 iptember pater Louis van lendt (65) overleden. Pater »an Gendt was sinds drie jaar Is kapelaan verbonden aan de lartebrugparochie. Behalve de vele parochiale activiteiten gaf fcj ook godsdienstonderricht tón de Pancrasschool. Van ,969 tot 1975 was pater Van »endt kapelaan aan de Willi- jrordusparochie in Oegstgeest. van 1945 tot 1950 heeft hij - Ödsdienstles gegeven aan de eenmalige rk hbs Bonaventu- tó. Hij was voorts kapelaan in f lotterdam en Delft en heeft °ok enkele jaren les gegeven an doofstommen in Amster- LEIDEN De Leidse universiteits raad wil dat ook studenten zich kun nen laten inschrijven als woningzoe kenden in Leiden. In de vergadering van gisteravond werd zonder stem ming een motie aangenomen, waarin de raad er bij de gemeente op aan dringt de bestaande regeling in die zin te veranderen, dat ook iemand die niet economisch gebonden is aan Lei den, op de lijst kan. (Hierover loopt op het ogenblik een proefproces bij de Raad van State). De raad vraagt de gemeente verder ook anders zins te voorzien in woonruimte voor alleenstaan den en tweepersoonshuishoudens. In de motie signaleert de raad een grote woningnood onder jongeren in het algemeen, maar speciaal onder studenten. Op 23 augustus stonden 898 van de ongeveer 3000 eerstejaars studenten op een wachtlijst van de Stichting Leidse Studenten huisvesting. Daarbij komen nog eens 781 oude rejaars. De lange reistijden van deze mensen hebben een negatieve invloed op hun studiere sultaten, aldus de motie. Een oplossing van deze woningnood wordt ern stig bemoeilijkt doordat de panden aan het Piet Paaltjenspad ontruimd moeten, worden en nieuwbouw aan de Kaiserstraat nog niet moge lijk is. Daarnaast stelt de motie dat er volgens het bouwplan van de gemeente 852 wooneenheden minder komen dan nodig is, afgezien van spoor studenten en daklozen. Hierdoor komen veel woningzoekenden, waaronder erg veel jongeren, niet aan bod. De algemene houding van de gemeente ten opzichte van studenten werd door een raadslid omschreven met: „De gemeente houdt niet van studenten." Een ander raadslid zei dat huisvesting voor studenten als zesde op een lijstje van zeven woonruimteprioriteiten van de gemeente stond vermeld. Verder dringt de universiteitsraad er bij de regering op aan de subsidienormen voor woon ruimte ten behoeve van alleenstaanden en twee persoonshuishoudens wat ruimer te maken, om dat de bouwmogelijkheden voor deze groep ernstig beperkt worden door te krappe normen. Ondanks allerlei pogingen dichter bij een oplos sing te komen, blijft de woningnood onder studenten hoog. In Noordwijk kan de SLS 70 kamers toevoegen aan de 71 tijdelijk gehuurde en in Katwijk krijgt de stichting de beschikking over 80 kamers, Ook zijn er onderhandelingen gaande over nieuwbouw in Oegstgeest (Haas- wijk) en Leiderdorp en komen er in Leiderdorp vijf flats beschikbaar voor gehuwde studenten. De universiteit blijft echter overleg plegen met Leiden en de randgemeentes, met de stichting huisvesting werkende jongeren en met de rege ring, om de woningnood verder op te kunnen lossen. Verwacht wordt namelijk dat weer een groter percentage studenten dan nu het geval is, een beroep gaat doen op de stichting. Overigens behandelde de universiteits raad ait probleem, mede door het late uur, niet al te uitvoerig. Bij de bespre king van een witboek dat het college van bestuur over de huisvestingsmoei lijkheden aan het opstellen is, wordt waarschijnlijk uitgebreider op de pro blemen ingegaari. NIEUWE KEUKEN VOOR ENDEGEEST De eerste paal voor een nieuwe centrale .D1.aa,u,ao„ keuken voor het Leidse psychiatrische zie- Renovatie van de bestaande keuken bleek kenhuis Endegeest in Oegstgeest wordt donderdagmiddag om drie uur geslagen. Nieuwbouw van de keuken is noodzakelijk oude bosgebi' omdat de huidige keuken niet meer aan redelijke warme maaltijd te vervaardigen. Renovatie van de bestaande keuken bleek financieel onmogelijk, zodat thans nieuw bouw wordt gepleegd aan de rand van het primaire eisen ten aanzien van hygiëne en een plek bedrijfsorganisatie voldoet. Het is net keu kenpersoneel vrijwel onmogelijk om een architect J. Brouwers. de toekomst zal ook het centraal magazijn een plek krijgen dicht bij de keuken. Op de tekening het ontwerp van de Haagse LEIDEN De Kraakbond Leiden is deze week wederom actief geweest bij het kraken van een gemeentewoning aan de Langebrug 101. Het pand stond ai lange tijd leeg en verkeert nog in goede staat. „Om te voorkomen dat het verkrot", zo zegt de Kraak bond, „is het gekraakt". Het pand is met behulp van de Kraakbond gekraakt door een echtpaar waarvan de vrouw al vijf maanden zwanger is. Ze staan al een half jaar inge schreven bij het Bureau Huis vesting. Voordien woonde het gezin op een kamer van tweeënhalf bij drie meter, waarvoor zij een kale huurprijs van 375 gulden betaalde. De derde kraker is een jonge man die geen dak meer boven zijn hoofd had en ten einde raad een woning moest kraken. Het pand aan de Langebrug zal door de krakers bewoonbaar worden gemaakt Dit om ver krotting tegen te gaan en om te illustreren dat het hier een positieve actie betreft. „Maar vooral", stelt de Kraakbond Leiden, „is deze actie een aan klacht tegen de woningnood, het wanbeleid van de gemeente en het uitzuigen van huurders door huisjesmelkers. Zolang dit blijft zullen kraakactes noodzakelijk blijven".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5