PvdA noemt nieuw college „tweede keus DE NIEUWE WETHOUDERS 99 Scholieren bouwen huis op Leidato OPSTELLING CDA GEMATIGD Het college van de verliezers - STAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1978 PAGINA 3 (Van onze raadsverslaggevers) LEIDEN - Het rood-liberale col lege van PvdA en VVD dat gis teravond uit de geïnstalleerde nieuwe gemeenteraad werd geko zen is voor de PvdA duidelijk een tweede keus. Fractieleider mr. Jit Peters noemde het „com promis-college" een opportunisti sche noodzaak, waar geen enkele andere betekenis aan mag wor den toegekend. „Wij betreuren het dat dit college nodig is. Mis schien is de samenwerking met de VVD waartoe wij thans ge dwongen zijn in de toekomst met meer nodig. Er is nog geen ver trouwen in de VVD-kandidaten voor de wethoudersposten, maar wij gunnen hen vooralsnog het voordeel van de twijfel", aldus de woorden, waarmee de PvdA- leider de nieuwe bestuursploeg verwelkomde. Mr. Peters tekende daarmee de scepsis die bij vrijwel alle raad sleden tegenover de samenstel ling van het nieuwe dagelijks bestuur van Leiden bestaat. Want niet alleen Peters om schreef de links-liberale samen- iod eeb en een tweede keus. Zijn liberale collega Kuijers liet zich in soort gelijke bewoordingen uit, terwijl Driessen (CDA) de term „het col lege van de verliezers" en Glau- bitz (D'66) de kwalificatie „koe koeksei" hanteerden. PvdA: Opportunisme In het betoog van de PvdA-fractielei- der was „opportu nisme" het sleutel woord. Evenals al zijn collega's stond Peters uitvoerig stil bij de formatie geschiedenis van de laatste maan den en de linkse koers uit het verle- Mr. J. Peters den die gisteren ten grave werd ge dragen. De PvdA-leider gaf ruiterlijk het verkiezingsverlies van zijn partij toe, zonder daar een oorzaak voor aan te wijzen. Wel bestreed hij de gedach te dat de klap die de PvdA in Leiden, van de kiezers heeft gekregen te wij ten zou zijn aan het verschijnsel pro gramcollege. Vandaar ook dat zijn .partij opnieuw naar zo'n soort college heeft gestreefd en het heeft bereikt. De keuze daarbij voor de WD was blijkens de woorden van Peters een puur opportunistische. Uitvoerig stond de PvdA-leider stil bij het uit sluiten van het CDA, volgens hem om zowel programmatische redenen als vanwege de gevoerde oppositie als de harde verkiezingscampagne van het CDA. Hij verweet de partij van mr. Driessen „een weinig constructieve opstelling". Lovend liet Peters zich uit over de bereidheid van klein links (PPR, PSP en CPN) een alternatief te bieden voor de WD. D'66 verweet hij om .opportunistische redenen van de on derhandelingstafel te zijn gelopen. „We waren het eens over een pro gram, als D'66 dan zo graag een wet houder had willen leveren was er in een links college dat' zij zelf heeft geblokkeerd toch veel meer te halen geweest", aldus Peters. Hij gaf toe dat de weigering van de socialisten D'66 een wethoudérszetel toe te bedelen een „strar was voor het blokkeren van een links meerderheidsbewind. Het verbreken van de linkse samen werking viel volgens de PvdA-leider zijn fractie bijzonder zwaar. Hij hield de socialistische wethouderskandida ten voor dat zij zich nauwgezet aan het regeerakkoord met de WD zullen moeten houden en zich anders dienen te baseren op de eigen socialistische visie, omdat hen anders absoluut een terugroepen boven het hoofd hangt. CDA: Verliezers De winnaars vanl de raadsverkiezin-1 gen, de Christen-1 democraten schil-1 derden het nieuwe f collége af als „het college van de ver- jj liezers", daarbij verwijzend naar de verkiezingsuit-1 slag van 31 mei. In f een overigens vrij Mr. N. Driessen gematigd betoog citeerde de ondanks gerommel binnen de eigen gelederen toch nog met algemene stemmen ver kozen fractievoorzitter Driessen, uit voerig de krantenkoppen boven de verslagen over de langdurige college formatie. Driessen konstateerde daarbij dat de PvdA al meteen na de verkiezingen de keuze voor de WD had gemaakt en dat de hele stoelendans verder alleen maar een spelletje is geweest om voor de achterban deze zwaai naar rechts aannemelijk te maken. „Een links college zou immers hebben betekend dat de PvdA weer regelma tig door de" politieke mangel van de kleine linkse partijen had gemoeten", aldus'Driessen. In de formulering van het liberale verkiezingsprogramma lag volgens de CDA-leider de vrijage, gevolgd door het huwelijk met de PvdA al duidelijk besloten. „Uit niets bli]kt dat de VVD .serieus heeft ge poogd een college op zo breed moge lijke basis te bewerkstelligen waaraan dan ook het CDA zou hebben meege daan", zo verweet Driessen de libera len. Hij stelde dat de WD akkoord gegaan was met wat er in het college aan plaatsen vrij kwam en dat louter gedaan had uit een „ongezonde vorm van regeerwellust". De CDA-leider zei te vrezen dat er onder de rood-liberale club weinig zal veranderen, dat allerlei initiatie-, ven weer stuk zullen lopen op de muren van de fractiediscipline. Toch gaf de politiek leider van het CDA te kennen dat zijn 11-mansfractie zich niet onnodig in een oppositierol zal laten dwingen. „We willen vanuit onze positie en met ons verkiezing sprogramma in de hand de volle be- stuursverantwoordelijkheid dragen", aldus mr. Driessen. D'66: Kwetsend Democratènleider Glaubitz voelde f zich gekwetst door I de pogingen van de WD om D'66 nog op de een of f andere manier aan f het college te bin- den en aanbiedin gen te doen zoals j een comrmssoriaat ^H7G,aubiö van de Leidsche Duinwater Maatschappij (LDM). „Rin kelen met een zak met dertig zilverlin gen", vond Glaubitz, „onzedelijk en grenzend aan omkoperij". De D'66-lei- der benadrukte de onafhankelijke po sitie van zijn partij nu deze door PvdA en WD uit het college is ge werkt, zoals hij dat zelf omschreef. „Wij zullen dit regentencollege met gepast wantrouwen bekijken en ons eigen verkiezingsprogramma trouw blijven zoals we' dat tot nog toe ge daan hebben", aldus Glaubitz. VVD: Stabiliteit De liberale fractie leider bracht het in zijn speech niet veel verder dan het opvoeren van de stabiliteit als uitgangspunt voor een nieuw stadsbe stuur. „Bij ons was het ook geen liefde op het eerste ge-1 zicht, zelfs niet op Drs. f. Kuijers het tweede, maar deze samenstelling van het college was de enige mogelijk heid de stad aan het stabiele bestuur te helpen dat het zo nodig heeft. „Afspiegelen op zo breed mogelijke basis", noemde Kuijers dat Van hem kwamen opnieuw lovende maar loze woorden aan het adres van D'66. CPN: Illusie Volgens CPN- woordvoerder Hoeven is het eenl illusie te menen dat onder dit colle ge een sociaal be leid zal worden ge- voerd dat de Lei-1 denaren kan be schermen tegen de bezuinigingen uit Den Haag. Hoeven v- Hoeven vroeg zich af of de rood-liberale club de eindstreep wel zou halen. En vrees de een aanzienlijke lastenstijging voor de Leidenaars onder dit college. Ook volgens de CPN zijn alle onderhande lingen slechts een schetsvertoning ge weest en was het resultaat al bij voorbaat bekend. PPR: Links front De enige resteren- I de radikaal in de raad, Laurens Beijen, betoogde dai als alternatief van dit college wel degelijk een links front mogelijk was I geweest. De steun van D'66 was vol gens Beijen te ver krijgen geweest als L Beijen de PvdA had doorgezet, maar deze partij zou nu de linkse samenwerking zelf getorpedeerd hebben. Het geklaag over de onmogelijkheid aan D'66 een wethouder te leveren kwam op Beijen naar zijn zeggen „ziek" over. De PPR- woordvoerder achtte het tekenend voor de WD dat deze partij het CDA zo hard had laten vallen. Hij zag dit handelen geïnspireerd door de WD- top in het land. PSP: Verwerpelijk Ook de PSP ver werpt het nieuwe rood-liberale colle ge. Fractieleidstei mevrouw Pas schier vond dat een links alterna tief op kreten was afgewezen zoals ook de WD op grond van loze kreten was binnen- H. Passchier gehaald. De PvdA zou zich achter de opstelling van D'66 hebben verscholen om haar uiteindelijke doel: samen gaan met de WD te realiseren. Me- vrouw Passchier riep de andere kleine linkse partijen op de gelederen te sluiten om „te proberen het ergste tegen te houden en de spreekbuis te zijn van diegenen in Leiden, die zich door dit college niet vertegenwoor digd voelen". En dat zijn ze dan, de nieuwe wethouders die Leiden de ko-' mende vier jaar gaan besturen. Van links naar rechts zittend mevrouw mr. Jos Fase-Dub belboer, wethouder van econo mische zaken, personeelszaken en gemeentebedrijven, lid van de VVD, burgemeester dr. A. J. Vis (VVD) en gemeentese cretaris mr. H. Lodder. Staand van links naar rechts, wethou der A. Verboom (PvdA), volks huisvesting, mr. C. Waal (Pv dA). stadsontwikkeling, ruim telijke ordening en verkeer, drs. H. van Dam (PvdA), finan ciën, D. Tesselaar (PvdA), sport, onderwijs en samenle vingsopbouw en drs. P. H. Scboute (VVD), sociale- en ge zondheidszorg, en CRM. Alle wethouderskandidaten kregen 22 van de 39 stemmen uit de raad op zich verenigd. In alle gevallen waren dat de 14 stemmen van de PvdA' en de 7 van de WD. Ook oud-wet houder B. Oosterman (nu raad slid voor D'66) stemde op deze kandidaten. Alleen wethouder Waal kreeg nog een stem extra, van D'66-leider Glaubitz en kwam daarmee op 23. Door de linkse oppositie wer den tegenkandidaten gesteld bij alle wethoudersverkiezin gen. Voor Van Dam was dat de socialist Groos, die 17 stemmen op zich verenigd kreeg. Ook het CDA stemde voor Groos, kennelijk in de hoop dat afwij kend stemgedrag van de PvdA- dissidenten toch nog voor ver rassingen zou zorgen. Toen bleek dat de liberale en socia listische gelederen zich sloten stemden de CDA'ers bij de i daarop volgende stemmingen steeds blanco. Opvallend was Klein links zorgde bij de stem mingen voor 4 stemmen op D-66'er Glaubitz (als tegenkan didaat voor mevrouw Fase (WD), 2 stemmen voor de so cialist Mentzij en 6 voor Oos terman (D'66) als tegenkandi daten voor Schoute (WD), 4 stemmen voor de socialist Dui- vesteijn en zijn partijgenote mevrouw Hes als tegenkandi daat voor Tesselaar (PvdA) en zes stemmen voor PPR-man Beijen als tegenkandidaat voor wethouder Verboom (PvdA). Bij de stemmingen voor de post stadsontwikkeling werd door klein links mevrouw Van Dongen (PvdA) gekandideerd. Zij kreeg als tegenkandidate voor Waal (ook PvdA) 5 stem men op zich verenigd. LEIDEN Leerlingen van de drie lagere technische scholen, de streek school en de bedrijfstechnische school in Leiden zullen op de Leidato een huis bouwen met alles erop en eraan. Het is de bedoeling dat de bezoekers van de Leidato op die manier kennis maken met de opleiding in de bouwnijverheid en de bouwvak zelf. De „bouwput" op de Leidato is een initiatief van de afdeling Leiden van het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid. In de regio be staat een schreeuwend tekort aan ge schoolde medewerkers en de aannemers uit Leiden en omgeving willen de jonge ren er op wijzen dat de bouw goede kansen biedt, mits van tevoren een goe de vakopleiding is gevolgd. In het gehe le land zijn er soortgelijke akties gaan de. De aannemers zijn bereid schoolverla ters op hun bedrijven de nodige prakti sche kennis bij te brengen naast een opleiding bij voorkeur via het leerlin genstelsel. Indien dat enigszins mogelijk is wordt deze praktische opleiding op een speciaal daarvoor ingerichte leer lingbouwplaats gegeven. Op de Leidato (van 8'tot en met 17 september) kunnen alle gewenste inlichtingen over vakop leiding en toekomstmogelijkheden wor den verstrekt. Verder kunnen geïnteres seerden hun licht over de kansen in de bouw opsteken in de voorlichtingsstand van de NVOB-aannemers. In deze stand kan men eveïfeëns alles aan de weet komen over nieuwbouw, uitbreiding, re novatie en restauratie. Voorts zijn hier inlichtingen te krijgen over subsidiemo gelijkheden, technische voorschriften, financiële aspecten etc. Voor de officiële opening van de Leida to op zaterdag w->rdt op vrijdagmiddag om 16.00 uur in aanwezigheid van het college van b. en w. van Leiderdorp door de voormalige wethouder van Volkshuisvesting, drs. E. Drenth een gedenksteen onthuld op de eerste leer lingbouwplaats in de regio Leiden. Deze is gelegen in de nieuwe wijk Voorhof in Leiderdorp.Het project bestaat uit 19 gesubsidieerde en 3 niet gesubsidieer de woningen. Het ontwerp is van ir. J. Franso uit Leiderdorp. De aannemer is de bouw- en aannemingsmaatschappij J. de Water uit Leiderdorp. Over deze vorm van opleiding kunnen op de Lei dato ook, inlichtingen worden verkre gen. LEIDEN Niet de winnaars, maar de verliezers van de in mei gehouden gemeenteraadsverkiezingen zullen de komende vier jaar in Leiden de dienst uitmaken. De partijen die de meeste aantrekkingskracht op de kiezers uitoefenen en daardoor een flinke winst boek ten kijken gedwongen toe: het CDA, dat zijn harde oppositie tegen het voormalig programcollege zag beloond met twee zetels winst en D766 dat zich kon verheugen in een even grote uitbreiding van zijn fractie, nemen niet aan het college deel. Voor beide partijen moet dit een hard gelag zijn. D'66 heeft daar dezer dagen ook geen misverstand over laten bestaan. De driemansfractie van de democraten heeft geen goed woord meer over voor de WD, die het verwijt van woordbreuk naar het hoofd geslingerd krijgt, maar ook in de houding van de rode broeders van de PvdA zijn de democraten bijzonder teleurge steld. Voor D'66 was immers geen plaats meer in het pluche. Het slaan van de politieke brug tussen PvdA en WD is de partij zwaar opgebroken: zij viel zelf in het ravijn van de oppositie. De teleurstelling van de democraten is heel begrijpelijk. Zij zorgden er immers voor dat een van de eerste rood-liberale colleges in ons land in een grote stad als Leiden tot stand kwam. D'66 verrichtte de laatste maanden baanbrekend politiek werk, want iedereen in Leiden zou een jaar geleden een samenwerking tussen de WD en PvdA in een college volstrekt onmogelijk hebben gevonden. Zo zorgde D'66 voor een politiek novum, dat in heel Nederland met grote interesse zal worden gevolgd. Maar niet alleen dat wapenfeit mag de partij voor zich opeisen. In feite wist D'66 ook door een zeer consequent handelen en strijden met open vizier de stad Leiden te behoeden voor een links of rechts .(minderheids) college. Die eerlijkheid en redelijkheid is D'66 nu hard opgebroken. De sleutelpositie die het Redelijk Alterna tief direct na de verkiezingen innam (iedereen was duidelijk dat D'66 zou bepalen welk college er zou komen) ligt nu in feite bij de WD. De PvdA heeft het immers bij klein links, gezien de verwijten van chantage en sabotage, goed verbruid. Van deze partijen is harde oppositie te verwachten. Sinds deze kweek teldt dat ook voor D'66 zelf en ook het CDA heeft e vorming van dit college van verliezers niet in dank aanvaard. Vooral het vallen van oppositiepartner WD in de armen van de fel bestreden PvdA heeft niet alleen de sfeer tussen PvdA en WD in Leiden grondig verziekt maar zelfs de persoonlijke reakties tussen verschillende leden van beide fracties aangetast. Kort t: het CDA is al even woedend op de WD als Verantwoordelijk Toch verdienen zowel de Partij van de Arbeid als de WD ondanks alles lof voor het feit dat zij althans een serieuze poging hebben gedaan het stadsbelang boven het partijbelang te stellen. Zij hebben zich uiteindelijk niet laten verleiden door alle rumoer in hun achterban die grote moeite heeft met dit unieke samenwerkings verband. De bezwaren uit de PvdA-ledenvergaderingen zijn in deze kolommen uitvoerig aan de orde geweest, wat echter niet wil zeggen dat de liberale achterban alles voor zoete koek geslikt zou hebben. Het partijsys- teëm van de socialisten wijkt nogal af van dat van de WD. De liberalen zullen de vuile was nauwelijks in de krant terug zien, omdat de veranatwoording aan de achterban daar pas later deze week in beslotenheid zal geschieden, zonder dat er dan de mogelijkheid is nog iets terug te draaien. Vast staat echter dat ook de WD-ers zeer veel weg hebben moeten slikken alvorens de rode club voorzien kon worden van een blauwe rand. Terecht is de PvdA zich bewust geweest van haar bestuursverantwoordelijkheid als grootste fractie in de raad, ook al was het verkiezingsverlies niet gering. Dat zelfde geldt voor de WD. Beide partijen hebben mede dankzij D'66 een Poolse landdag in Leiden voorkomen en zorgen daarbij nog voor landelijk politiek nieuws. De heilloze, scherpe polarisatie van de laatste vier jaar links bewind maakt nu een geoede kans doorbroken ie worden. Wanneer het CDA zich gematigd tegenover dit college blijft op stellen kan zij wellicht over vier jaar weer actief aan het college deelnemen. Een voor alsnog gematigd kritische houding tegenover dit college lijkt daarom niet alleen politiek het verstandigst, PvdA en WD verdienen ook het voordeel van de twijfel, al vormen zij dan een college van verliezers. ARJEN BROEKHUIZEN LVC-fUms Het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum draait onder het thema „Films uit de Derde Wereld" donderdag 7 september de Cubaanse film „Los Dias del Agua" (de dagen van het water) van de regisseur Manuel Octavia Gomez. Een verhaal over een eenvoudige boerenvrouw die met water wonderen kan verrichten en daardoor een gevaar wordt voor de artsen, apothekers en priesters, maar ook voor de politieke autoriteiten, die dan ook korte metten met haar willen maken. Deze film is de eerste uit een cyclus die het Filmhuis in de maand september op het doek brengt. De film begint om 21.00 uur. Toegang 4,-. Voor leden van het LVC f 3,-. ,,A Streetcar named Desire Het English Speaking Theatre Amsterdam speelt op vrijdag 8 september het toneelstuk „A streetcar named Desire" van Tennessee Williams in de Leidse Schouwburg. Het stuk wordt in het Engels gespeeld. Het handelt over de nare situaties die kunnen ontstaan wanneer mensen wordt aan geleerd dat een man mannelijk moet zijn en een vrouw vrouwelijk; dat een vrouw haar zelfrespect verhest als ze een slippertje maakt en een man afgaat wanneer hij zijn vrouw niet overheerst. Om deze redenen kan de sterke vriendschap die er bestaat tussen Stanley (Peter Mullen- camp) en Blanche (Lesley Rosbach) zich niet verder ontwik kelen. Aanvang 20.15 uur.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3