ees Zwamborn treedt uit anonimiteit 65.- Tweede Kerkenconferentie door Raad van Kerken gelanceerd Piïjstreffër Yves Saint Martin grote trekpleister op rendag METROPOLIET NIKODIM, BEKENDE FIGUUR IN OECUMENISCHE BEWEGING Gereformeerde synode vraagt Wereldraad naar gift aan Patriottisch Front Weer goedkoper geld!! De Bont B.V. 070-500802 chef-slager slagers leerling-slagers verkoopsters part-time verkoopsters LEIDEN voorverkoop 12 WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 13 „Rekenschap seven van je ge loof' en „Nieuwe Levens stijl" zijn de hoofdthema's van de Tweede Kerkenconfe rentie, die gisteren door de Raad van Kerken officieel is gelanceerd in Amersfoort. Deze Tweede Kerkenconfe rentie zal twee jaar duren en is een vervolg op de confe rentie van 1974, die toen in Lun teren werd afgesloten met een landelijke conferen tie van de leiders van de elf leden-kerken van de Raad van Kerken. Daar werd toen een aantal beleidsbeslissin gen genomen met de bedoe ling de oecumene in Neder land te verbreden en te ver diepen. De kerkenconferentie, die nu is begonnen, is bedoeld voor de basis, voor parochies en gemeenten en legt sterk de nadruk op hetgeen plaatselijk en regionaal gebeurt De con ferentie duurt twee jaar en valt in twee delen uiteen. De eerste „ronde" duurt tot april 1979. Dan komen in de afzonderlijke kerken, ieder in eigen kring dus, groepen bij een. Er is in de eerste ronde bewust gekozen voor een be handeling van de thema's per kerk, om zoveel mogelijk de gewone kerkleden bij het pro ces te betrekken en te voorko men, dat het een zaak zou worden ,van in hoofdzaak „oe cumenisch geïnteresseerden". Deze eerste ronde wordt in het voorjaar besloten met „spiegelbezoeken aan anders geaarde maatschappelijke of kerkelijke groepen. Dergelij ke bezoeken fungeren als „spiegel" voor de betreffende gemeente en parochie: hoe kijken anderen tegen de kerk aan, zoals die zich ter plaatse toont Een brochure „Geroe pen tot Hoop", helpt hierbij. In april of mei worden tijdens een tiental regionale dagen de plaatselijke ervaringen uitge wisseld. Deze fase wordt afge sloten met een eerste landelij ke beleidsconferentie. De tweede ronde van de ker kenconferentie loopt van sep tember 1979 tot in 1980. Dan zullen de kerken in steden, wijken en dorpen elkaar ont moeten en zich samen bezin nen op de gemeenschappelij ke geloofsbasis en de geza menlijke betrokkenheid op samenlevingsvragen. Daarop kunnen voorstellen worden gebaseerd voor de landelijke beleidsorganen van de ker ken. In 1980 is er dan tot slot een landelijke beleidsconfe rentie. De eigenlijke organisator is de Raad van Kerken in Ne derland, die de uitvoering heeft opgedragen aan de Sek- tie Oecumenische Aktie. Maar het is wel zo, dat, behalve de Raad van Kerken, alle aange sloten kerken afzonderlijk hebben besloten tot het hou den van deze Kerkenconfe rentie. Het is dus geen vrij blijvend initiatief. De voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland, prof. dr. H. Berkhof wees er dan ook op, dat een dergelij ke kerkenconferentie uniek is in de wereld. Dat was in 1974 (Lunteren) ook al het geval, maar het verschil tussen toen en nu is, dat het zwaartepunt nu veel minder bij de beleid- stop komt te liggen en veel meer in de plaatselijke ver houdingen en het samenleven in een bepaalde regio. Prof. Berkhof, die sprak van een „gretige lokale kerkelijke belangstelling" uit het gehele land, zei, dat de Raad van Kerken geen proces wil van alleen reeds tevoren overtuig den. „We moeten juist mikken op een moeizaam proces, met introverte „kerkse" mensen van allerlei richting. We wil len niet zelf een oecumeni sche richting in de kerken zijn, maar aan de kerken zelf een richting wijzen". Metropoliet Nikodim van Le ningrad en Nowgorod, die, zoals wij gisteren hebben ge meld, plotseling in Rome is overleden, heeft een lange en vooraanstaande rol vervuld binnen de Russisch-orthodo- xe kerk en de oecumenische beweging. Hij had het patriarchaat van Moskou vertegenwoordigd bij de ambtsaanvaarding van paus Johannes Paulus zondag en bevond zich met afgevaar digden van andere niet- rooms-katholieke christelijke kerken en gemeenschappen in de particuliere bibliotheek van de paus, toen hij ineen zakte en overleed. Hij leed al lange tijd aan een hartkwaal. Als verbindingsman tussen het patriarchaat van Moskou en het Vaticaan was hij overi gens vaak in Rome, waar hij gezien en geacht werd. Twee jaar geleden had paus Paulus hem toestemming gegeven om op het graf van Petrus een mis volgens de orthodoxe ri tus op te dragen. Bij die gele genheid had hij na gebeden te hebben voor zijn patriar chaat een heilwens voor de paus uitgesproken. Rostov Nikodim werd op 15 oktober te Frolovo geboren. Na eerst als onderwijzer te hebben gewerkt werd hij op twintigjarige leeftijd priester monnik. Nog geen tien jaar later kreeg hij de bisschops wijding. Hij werd toen belast met de leiding van de buiten landse betrekkingen van het patriarchaat van Moskou. Nadat hij in 1955 door middel van een schriftelijke cursus een graad in de theologie had gehaald, werkte hij van 1957 tot 1959 bij de Russisch-ortho- doxe missie in Jeruzalem, het laatst als hoofd ervan. In 1963 werd hij metropoliet van Leningrad. Hij vertegen woordigde patriarch Aleksei onder meer op de vredescon ferenties in Praag en op bij eenkomsten van de Wereld raad van Kerken. Hij was de eerste Russische prelaat die het Vaticaan bezocht. Op een van zijn vele buitenlandse rei zen liep hij in 1972 in Austra lië bij een demonstratie tegen zijn komst, enige flinke klap pen op. In 1975 werd hij als eerste vertegenwoordiger van zijn kerk gekozen als een van de zes presidenten van de We reldraad van Kerken. Niko- dim was ook, sinds 1971, voorzitter van de socialisti sche pan-christelijke Vredes conferentie in Praag. Deze post gaf hij in juni van dit jaar om gezondheidsredenen op. Hij werd toen tot ere voorzitter gekozen. De Praagse vredesconferentie had overigens onder zijn lei ding - hij was in 1969 hoofd van het presidium geworden - sterk aan betekenis inge boet. De koers die de leiding insloeg, ontmoette vooral in het westen veel weerstand. Dit leidde uiteindelijk tot het uittreden van vrijwel alle Westeuropese afvaardigingen en de delegatie uit de Ver enigde Staten. De bezwaren tegen Nikodims koers kwamen erop neer, dat men vond, dat er geen open dialoog of democratische be sluitvorming meer mogelijk was. Later zijn kerkelijke vre- desgroeperingen uit het west en weer gaan deelnemen aan de Praagse vredesconferen ties, omdat naar hun oordeel het klimaat daar verbeterd Het moderamen van de gereformeerde synode gaat bij de Wereldraad van Kerken nadere inlichtingen vragen over het besluit om uit het speciale fonds van het PCR (Programma tegen racisme) een gift te bestemmen voor humanitair werk ten behoeve van het „Patriottisch front" van Zimbabwe (Rhodesië). Het breed moderamen (een deel van de synode dat tussen de gewone zittingen door een aantal zaken afhan delt) besloot daartoe. Die nadere inlichtingen zullen zijn toegesplitst op de vraag hoe deze gift in overeenstemming gebracht kan worden met de doelstellingen van het PCR, zoals die officieel zijn vastge legd. Het fonds is immers gericht tegen het racisme en geeft nu geld aan zwarten, die zich teweer stellen tegen andere zwarten: geleid door Moezorewa en Sithole, die met de blanken van Ian Smith een zgn. meerderheidsregering vormen. In de laatstgehouden synodezitting hadden de gereformeerde kerken zich juist weer volledig achter het speciale fonds van PCR gesteld, ook al lieten zij elk kerklid vrij daaraan uitslui tend via een speciale girorekening van het diakonaat al of niet bijdragen te geven. In een gisteren in Genève gepubliceerde verklaring over de omstreden hulp van 85.000 dollar zegt de Wereldraad dat tot deze gift werd besloten na een onderzoek van een jaar en na een uitgebreid bezoek van secretaris-generaal dr. Philip Potter aan Tanzania, Zambia en Mozambique. Op de vraag of de Wereldraad door deze gift ook instemt met het gewelddadige optreden van het Patriottisch Front antwoordt de verklaring: „De Wereldraad stemt evenmin in met geweld als een legerpredikant met het schieten door de aan hem toevertrouwde soldaten. Het is duidelijk dat de wereldraad zelf verplicht is te streven naar verandering zonder geweld. Dit betekent echter niet, dat hij degenen die humanitaire hulp nodig hebben, in de steek moet laten, wanneer hun strijd gewelddadig wordt. De toewijzing van gelden is in geen enkel opzicht afgestemd op de poliiek en de uitlatingen van het Patriottisch Front". Op de vraag of door het ondersteunen van humanitaire doeleinden van bevrijdingsbewegingen geen geld vrij komt voor het militaire apparaat, zegt de Wereldraad hiervoor geen enkele aanwijzing te hebben. De raad roept zijn critici op met bewijzen te komen. Overigens is het volgens de Wereldraad best mogelijk dat kerkelijke hulp in de meest uiteenlopende landen regeringen in staat stelt om geld voor andere doeleinden vrij te maken. Waar het om gaat aldus de Wereldraad is het geven van een doeltreffend christelijke getuigenis, ook in een con flictsituatie. BIDDERKERK Het is zaterdagavond 26 angustus, kort na tien uur. Plaats van hande ling: de duistere catacomben van het plaatse- lijk voetbalstadion van Breda. Zö juist heeft ten weergaloos Ajax thuisclub NAC voor eigen publiek een gevoelige afstraffing (1-7) gegeven. -Stak voor stuk nu slenteren tevreden lachende Imsterdamse spelers de kleedkamer uit. Op lun gezichten valt af te lezen, dat men unaniem iet grootste vertrouwen in de dan ook formida- iel ingezette competitie heeft. luiten wachten de handtekeningenjagers. Vrij- wl iedereen moet er even aan geloven. Service in het publiek hoort er per slot van rekening ok beslist bij. Rond één persoon is het evenwel pmerkelijk rustig. Dat is Cees Zwamborn. De esentwintigjarige middenvelder werd kort voor Pt begin van dit seizoen overgenomen van erste divisieclub FC Vlaardingen. De suppor- ers moeten duidelijk nog even aan hem wen- len. Voorlopig wordt hij nog amper herkend, indt het eigenlijk allemaal best zo en baant zich roeiteloos een weg door de opdringerige menig- Op weg naar de gereed staande bus. Zwam- lorn is thans nog een anoniem figuur. nmiddels is de locatie verplaatst. Naar de raaie woning van Cees Zwamborn, gelegen in en spiksplinternieuwe wijk van Ridderkerk. Inder de rook van Rotterdam en vlakb'ij de lijkbaar nooit aflatende files voor de Briene- oordbrug. Het betreffende huis is nog zo goed Is leeg. Een bank, een op bouwstenen steunend ifeltje en een tv-toestel vormen beneden eigen- ijk het enige meubilair. Voor de rest is het nog én grote rommel. Twee voortdurend af en aan lopende katten voelen zich hier niettemin a< aardig thuis. Ook de „wegen" in de woonwijk Drievliet zijn nog allesbehalve klaar voor regelmatig gebruik, Modder, modder en nog eens modder. Auto's wassen heeft hier geen enkele zin. Grote plassen zorgen voor enorme waterfonteinen wanneer een auto wil passeren. Cees Zwamborn: „Toen ik dit huis kocht, wist ik nog niet dat ik eerdaags af en aan naar Amsterdam moest reizen. Al is dat overigens geen probleem. Samen met Jan Everse, Tscheu- la Ling en Wim Meutstege is het onderweg best gezellig". Onverwachts De transfer van Cees Zwamborn naar Ajax kwam zeer onverwachts. Ook voor de persoon- ih-kwestie. „Er was al eerder belangstelling voor mij geweest. Toen kwam er echter niets definitiefs uit. Ik had al weer voor één jaar bij getekend in Vlaardingen toen Ajax opeens weer op de stoep stond. Toen was het gauw gebeurd. Voorlopig zit ik de eerstkomende twee jaar bij Ajax". Terwijl de selectiegroep van Ajax zich al weer weken aan het voorbereiden was, kwam daar plotseling Cees Zwamborn bij. Was dat geen vreemde gewaarwording? Zwamborn: „De over gang is bij mij erg meegevallen. In feite is dat erg simpel gegaan. Ik ben nu zesentwintig en kijk ook niet meer zo snel tegen iets of iemand op. Misschien dat die wetenschap hiertoe heeft bijgedragen. Bovendien zijn we direct naar een toernooi in Spanje gegaan, zodat ik mooi aan de sfeer kon wennen". De carrière van Cees Zwamborn begon aanvan kelijk bij Alblasserdam. Op zijn achttiende de buteerde hij reeds, als laatste man, in het nationaal amateurelftal. In 1972 ging Zwamborn naar het Rijawijkse RVC, waar hij in zijn derde seizoen met name als spits furore maakte. Op deze basis werd hem ook een semi-prof contract bij FC Vlaardingen aangeboden. Maar Zwam born ging al weer spoedig terug naar zijn oude plaats in het elftal: die van verdediger. „Ik ben eigenlijk overal inzetbaar. Het liefst echter nu als verdedigend middenvelder. Ik zal moeten gaan proberen een vaste plaats te veroveren. Ik wil mezelf graag gaan bewijzen, dat ik op dit niveau mee kan draaien. Ajax werkt met veer tien tot vijftien vaste mensen. De krachtsver schillen ontlopen elkaar weinig". Tot nu toe heeft Zwamborn nog weinig ervaring in de eredivisie kunnen opdoen. De uitwedstrijd tegen NAC gaf trainer Cor Brom nauwelijks aanleiding om veranderingen in het voortreffe lijk draaiende elftal aan te brengen en in de thuiswedstrijd tegen Go Ahead Eagles, toen het bij Ajax overigens plotseling vrij stroef liep, mocht Zwamborn alleen de laatste twintig minu ten opdraven als vervanger voor Sören Lerby. Ambiance „Ik ben bij Ajax de twaalfde of dertiende man", meent Cees Zwamborn. „Maar alleen die fantastische ambiance spreekt me al bijzonder aan. Dat is natuurlijk wel een enorm verschil met FC Vlaardingen. De eerste keer ging ik rustig met mijn spullen onder de arm naar de training toe, maar alles bleek al klaar te liggen. Zomaar één voorbeeld, maar daarvan kan ik er nog wel enkele opnoemen". Cees Zwamborn heeft nu zijn sportieve hoogte punt bereikt „Bij RVC was betaald voetbal mijn grootste wens en eenmaal bij FC Vlaardin gen begon langzaam maar zeker de eredivisie te lonken. Trainer Theo Laseroms hamerde er steeds op dat ik daarvoor de capaciteiten had. En nu zit ik bij een topclub. Een vaste plaats in een elftal als Ajax is mijn volgende doel. Daarna zien we dan wel weer verder". Is Cees Zwamborn een laatbloeier? Immers, hij is al zesentwintig. „Beslist niet. Maar het is bij mij via een zekere opbouw gegaan. Nog heb ik verschillende zwakke punten, die verbeterd moeten worden. Mijn startsnelheid bijvoorbeeld laat nog wel eens te wensen over. Al lijkt dat met mijn lengte 1 meter 88 soms trager dan het in werkelijkheid is". Van semi-prof bij FC Vlaardingen werd Cees Zwamborn full-prof bij Ajax. „Ik heb de Acade mie voor Lichamelijke Opvoeding in Den Haag afgemaakt. Vandaar dat ik ook al jongens als Jan Everse en Wim Meutstege kende. Ik geef nu nog vier uur les, op maandagochtend. Want je moet toch altijd een zeker contact met je vak kunnen houden". Cees Zwamborn hoopt binnen afzienbare tijd de nu nog op zijn schouders rustende anonimi teit af te kunnen schudden. „Al ben ik helemaal niet publiciteitsgek. Dat gedoe er omheen hoeft voor mij allemaal niet zo erg. Eerst1 moeten er resultaten komen. Daar ga ik nu aan werken. Het tem po-ver schil tussen de ere- en eerste divisie valt volgens mij best mee. Dat zal alle maal best lukken". DICK KIERS Cees Zwamborn WASSENAAR Yves Saint Martin, de be- faamde jockey, de man met de „Gouden kar- I irats" komt aanstaande zaterdag naar Duindigt ■j en zal tenminste vijf keer in actie komen op I ie Wassenaarse renbaan. Hij is de grote trek- I teister van de rendag aldaar. f Geen draverijen op Duindigt. De rensport, en 'l dat is uniek in ons land, heeft zaterdag het rijk alleen. Normaal gesproken gaan draf en ren op de Wassenaarse baan hand in hand. In de wandelgangen hoorde men maar al te dikwijls dat, als de rensport niet de steun zou hebben »an de draf sport, men het wel kon vergeten, n andere landen werken draf en rensport af- londerlijk van elkaar. Nederland neemt in deze »n uitzonderlijke positie in. yjRob Milders, directeur van de renbaan Duin digt: In 1956 zijn er twee ontmoetingen ge weest van tweemaal zes rennen op Duindigt Dat was een grote sof. Maar sindsdien is er wel wat veranderd in de rensport. De sport is nu echt volwassen geworden en daarom zie ik zaterdag met vertrouwen tegemoet. Vroeger was de ren- «port bij de drafsport echt het vijfde wiel aan de wagen. Kwam er in het programma een ren. Ion zakte de totalisatoromzet gelijk een stuk ir beneden. Dat is nu zeker niet meer het al. Wat denk je van de omzet afgelopen idag op de St Leger van ruim vierentwintig Ie? Dat was vroeger niet denkbaar bij een rennen bedruipen in ons land zichzelf. Vereniging „De Rensport" hoopt dat de rend, fen succes gaat worden. Immers, binnen niet *1 te lange tijd moet men in één week meer vennen laten rijden dan nu het geval is, omdat w binnen een paar jaar een tweede draf- en renbaan 7^1 verschijnen in Limburg. Rob Milders „Als de rendag een succes wordt, romen er misschien volgend jaar meer. Ergens rob ik er een groot vertrouwen in. De eigenaren rok. Ze zullen er zonder twijfel voor zorgen dat r f rennen niet slecht bezet zijn. De rendag is Ren voorstel geweest van de baanvereniging, "ar van de reneigenaren zelf. Wij staan er iter wel achter en zelfs leden in het hoofdbe stuur vari de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport, die van de drafsector zijn, zien de rendag wel degelijk zitten". Rob Milders, de ijverige directeur van Duindigt, is tevreden als er op zaterdag de acht, indien mogelijk zelfs negen rennen een totalisatorom zet is van ruim tweehonderdvijftigduizend gul den. „Bij drie ton is het gewoon te gek, maar niet onmogelijk, we hebben er alles aangedaan om die dag onder de aandacht van het publiek te brengen. Bovendien ging er afgelopen zondag een reclame vliegtuigje door de lucht op kosten van eigenaar Piet de Wit". De verwachting is ook dat de komst van Yves Saint Martin wel de nodige mensen naar Duin digt zal brengen. Rob Milders: „We zijn nog druk in de weer geweest om enkele topjockey's aan te trekken. Maar dat is een moeilijke zaak. In Engeland zijn er zaterdag rennen en en die laten ze niet graag in de steek. En bovendien vroeg Lester Piggot gewoon een té hoog bedrag. Maar met Yves Saint Martin zijn we erg ingeno men. Hij heeft een geweldige staat van dienst". In 1964 zegevierde hij maar liefst hondervierent achtig keer in één jaar. De op 8 september 1941 geboren. Martin één dag voor de rendag dus jarig 'won vijf keer de Franse- en twee keer de Engelse derby. Voor het volgende jaar heeft hij een contract getekend voor de wereldbe roemde stal van de Ag a Khan, die zowel paar den in Engeland als in Frankrijk aan de start heeft Een andere vraag is hoe brengen de Nederland se jockey's en de leden van het rencomité het er af? Deze zijn ingesteld op drie, hoogstens vier rennen per middag. Rob Milderé: „Ik geloof dat de conditie van de meeste rijders wel goed is. En trouwens, acht keer achter elkaar hoeven ze niet in actie te komen, want er is ook nog een ren tussen van amatrices en amateurs. Voor het rencomié hoop ik dat er weinig protesten zijn. Ik geloof wel dat de heren het aan kunnen. De weegschaal op Duindigt krijgt het echter wel een stuk zwaarder, maar de kwaliteit van de schaal is goed en het gewicht is niet te hoog. Arthur van Rijswijk Zaken en financieringen Wij werken met 10 verschillende maatschappijen, elk met eigen acceptatienormen. Overname lopende leningen. Tarieven vanaf 36m 48m 60m 96m 96a 120m 180m 240m 5 000 165 130 111 81 10000 324 255 213 152 135 112 100 12.500 406 319 265 203 166 140 125 15000 484 379 316 223 197 167 150 20.000 646 506 423 297 258 223 200 24 000 782 617 518 383 358 308 267 240 29.000 945 745 626 443 430 370 323 290 40 000 1302 1023 855 602 590 505 435 392 50.000 1624 1274 1063 750 734 629 544 490 Overlijden gedekt tot 20000 96a-120-180-240 mnd 2e hypotheek Frederik Hendrikplein 30 Den Haag 3 avonds 070-688356 Winkel-/kapperspers. gevr. Gevraagd: NET WINKELMEISJE 5-daagse werkweek, plm. 18 jaar. Banketbakkerij N. W. v Schie. Morsweg 73-73a. Tel 071-760652. Leiden. Echte bakker Ahsnann heeft plaats voor een GOEDE VER KOOPSTER. Min. leeftijd 17 jaar. Soil. Bakkerij Ahsmann Hoge Rijndijk 118, Leiden. Tel 071-126939 na 18.30 uur 140753. WINKELHULP gevraagd voor dinsdag- en woensdagochtend. Schoenwinkel Brabant, Noord einde 42. Leiden. Warm en waterdicht, dit stoere nylon jongensjack met 4 zakken en atknoopbare kapuchon Kleuren: marine en groen mt 116-170 alle maten Alleen deze week Haarlemmerstraat 115-11^ Leiden- Rozemqrijn 19-23, Leidschendam (evt. partieel leerplichtig) Indien U geïnteresseerd bent in één der bovenstaande funkties, bent U van harte welkom voor een oriënterend gesprek op donderdagavond 7 september van 19.00 uur tot 21.00 uur in het restaurant van Jachthaven de Brasem, Plantage 13. Oude Wetering. Vraagt u even éaar Dhr. van Wissen. Bent U verhindert te komen, dan kunt U telefonisch een afspraak maken. 071-769327 HUISHOUDSHOW 8t/m17 SEPT GROENOORDHALLEN LEIDEN LEIDSCH DAGBLAD Zoeterwoudse singel 1 VVV-LEIDEN Stationsplein 210 Diamantplein 29 GOLfDEN SLEUTELS Haarlemmerstraat 220 OEGSTGEEST FA. PLEZIER Terweeweg 54 HAZERSWOUDE SLIJTERIJ V. WETTEN Potgieterslaan 71 ALPHEN A/D RIJN LEIDSCH DAGBLAD BUK. Julianastraat 19 KATWIJK LEIDSCH DAGBLAD BUK. Badstraat9 SASSENHEIM LEIDSCH DAGBLAD BUK. Sig mag Vink Hoofdstraat 208 LISSE LEIDSCH DAGBLAD BUK. Sig. mag. Oe Bruin Herenweg 438 SLAAPKAMERCENTRUM Grachtweg 59-63 WADDINXVEEN SLAAPKAMERCENTRUM Zuidkade 147 HEEMSTEDE SLAAPKAMERCENTRUM Ind terrein Cruquius Spaameweg 75B 17e LEIDATO HUISHOUDSHOW GROTER DAN OOIT TEVOREN!!

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13