Shell garandeerde van meet af aan olie voor Rhodesfé VERENIGDE STATEN WETEN NIETS VAN SPIONAGE-ZAAK Duizenden doden bij overstromingen India Vergeten, vergeven of onverzoenlijk zijn Nkomo bevestigt beraad met Smith China waarschuwt Vietnam BIKINI GEEVACUEERD Somoza: „genoeg van mensenrechten" WONJNINTOPFQRM de stam ERUTGES KOSMONAUTEN TERUGGEKEERD - BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 4 SEPTEMBER 1978 pagina 7 (Van onze correspondent Bert van Velzen) LONDEN Ongeveer een maand voordat Ian Smith zijn illegale bewind in Rhodesië lanceer de, werd topfiguren in de regering in Salisbury door een hoge afgezant van Shell in Londen de harde garantie gegeven dat Rhodesië van olie voorzien zou blijven „wat er ook zou gebeuren". De Londense Observer haalt dit onthutsende gegeven uit een vertrouwelijk ver slag van de Portugese diplomaat Jorge Jardim, die destijds in Mozambique werkte, aan zijn regering in Lissabon. De vorige week onthulden zowel de Observer als de Sunday Times dat de Britse oliereuzen BP en Shell vanaf het begin van het olie-embar go op Rhodesië, dat ten koste van miljoenen guldens, een blokkade voor de kust van Mozam bique en tienduizenden manschappen werd on dersteund, vanaf het begin van de regering Smith heeft geschonden. Dat is volgens de Britse wet een misdaad, waarop drie jaar gevan genisstraf staat en/of een ongelimiteerde geld boete. Details van de ondermijning van de Britse oliesancties op Rhodesië, die ontworpen waren om het regiem van Smith „binnen weken" ten val te brengen, staan, dankzij uitvoerige beken tenissen van twee dozijn topfiguren van BP en Shell, in een rapport, dat de jurist Thomas Bingham elf dagen geleden aan de minister van buitenlandse zaken dr. David Owen ter hand heeft gesteld. De beide serieuze zondagsbladen kregen grote delen van dat rapport in handen. Bingham ondervond bij zijn onderzoek veel steun van de voormalige Portugese afgezant in Mozambique, Jorge Jardim, die aan de machina ties van de oliemaatschappijen een gezagheb bend boek wijdde. Het verslag van Jardim aan zijn regering was gebaseerd op een memoran dum aan hem van de hand van een topingenieur van de olieraffinaderij Sonarep in Mozambique Luis Fiüpe Pinto Coelho. Het verslag is in de studie van Bingham opgenomen. In zijn verslag, dat gedateerd is 25 oktober 1965, zegt Jardim dat, volgens zijn informant Pinto Coelho, de Rhodesische onderminister voor de industrie hem had verteld dat een directeur van Shell de onderminister tijdens een recent onder houd verteld had dat „wat er ook zou gebeuren" Shell zou doorgaan de markt in Rhodesië te bevoorraden. In een gesprek met de minister van handel D. H. Cummings was de Shell-afgevaardigde nog een stap verder gegaan. Hij had toen een harde garantie gegeven van de onaannemelijkheid van een embargo op de olietoevoer naar Rhodesië. LOESAKA De Rhodesische nationalistische leider Joshua Nkomo heeft zaterdag ver klaard, dat hij vorige maand wel degelijk een geheime sa menkomst met de Rhodesische premier Ian Smith heeft ge had. De samenkomst had plaats op initiatief van Smith. Wat er uit dat gesprek is geko men, is niet geheel en al duide lijk. Volgens Nkomo zou Smith er in hebben toegestemd, dat de macht aan het Patriottisch Front (Nkomo en Moegabe) overgedragen zou worden. Bij het gesprek Nkomo-Smith zou de Nigeriaanse minister van buitenlandse zaken Garba aan wezig zijn geweest en de presi dent van Zambia, Kaoenda was er van op de hoogte. President Julius Nyerere van Tanzanië geeft een iets andere lezig over de resultaten van Nkomo's gesprek met Smith. Volgens Nyerere is er geen en kele vooruitgang geboekt op weg naar een regeling voor Rhodesië. Nyerere, voorzitter van de bijeenkomst van de pre sidenten van de „frontlijnsta- ten" zei, dat Smith absoluut niet van plan was de macht over te dragen. Politie bedient benzinepompen BARCELONA (AP) - De poli tie van Barcelona heeft dit weekeinde de benzinepompen in de stad bediend, omdat meer dan 150 pompbedienden die aangesloten zijn bij de anarchistische nationale arbei derscentrale in staking zijn ge gaan als protest tegen de wer keloosheid. Functionarissen van de anar chistische vakbond zeiden dat meer dan 50 pompen in de stad bij de staking zijn betrokken. De communistische en socialis tische vakbonden steunen de staking niet. De politie stond ook op wacht bij de twaalf pompstations die niet meedoen aan de staking. HONGKONG (AFP) - China heeft zondag officieel geprotes teerd tegen het incident van 25 augustus bij de „Vriendschap- spas" aan de grens tussen Viet nam en China toen bij een „bloedige operatie ruim 2.000. Chinezen uit Vietnam werden verdreven". Peking waar schuwde de Vietnamese leiders dat zij „nu ver genoeg zijn gegaan". Radio-Peking zond vanmorgen een verklaring uit van het Chinese bureau voor overzeese zaken van de rege ring. De Vietnamese autoritei ten wordt gevraagd „op te hou den met de vervolgingen en de uitwijzingen van Chinezen en hun rechten, belangen en per soonlijke veiligheid werkelijk te waarborgen". Eilandbewoners van Bikini laden hun bezittingen in scheepjes om naar de Kili-eilanden te vertrekken. BIKINI (Reuter) Voor de tweede keer in raat in de Stille Oceaan en de 68-jarige leider 32 jaar is de bevolking van het eiland Bikini van de bevolking van Bikini, Andrew Jakeo. in de Stille Oceaan geëvacueerd wegens de Jakeo wilde aanvankelijk niet weg. radioactiviteit op het eiland. Een Amerikaans. In 1968 was hij met zijn volk teruggekeerd schip heeft de ongeveer honderdveertig bewo- naar Bikini, nadat Amerikaanse wetenschap- ners en hun bezittingen aan boord genomen, pers hadden verklaard dat het eiland weer Dat gebeurde na een dag van onderhandelen veilig te bewonen was. Tussen 1946 en 1958 tussen de Amerikaanse Hoge Commissaris hadden de Amerikanen er kernproeven geno- voor het uitgestrekte Amerikaanse protecto- men. MANAGUA (UPI) President Somóza van Nicaragua heeft „meer dan genoeg" van presi dent Carters kruistocht voor de rechten van de mens en hij gaat zijn binnenlandse tegen standers hard aanpakken. Was hington had het bewind van Somoza er nog onlangs van beschuldigd dat het zijn poli tieke tegenstanders gevangen zet en martelt. De regeringswoordvoerder van Nicaragua, Ray Molina, ver klaarde gisteren: „Er is een grens hoever je als vriend kunt gaan. Ik meen dat we die grens bereikt hebben. De regering Carter heeft geen buitenlandse politiek. Plotseling zijn de goeie jongens slechte jongens. Wij vormen een niet-marxisti- sche samenleving en we vinden dat we goeie jongens zijn. Moli na verklaarde dat er marxisten in de Amerikaanse regering zit ten. Moskou en Washington hadden de handen ineen gesla gen om Somoza te verdrijven, in Nicaragua zijn gisteravond de leiders van de nationale sta king gearresteerd. De organisa toren van die nationale staking zijn vooraanstaande zakenlie den, advocaten en politici. Daarnaast waren in de hoofd stad Managua ruim 200 „agita toren" aangehouden. Toch is de verwachting dat de staking zal voortduren. (Van onze correspondent) Bonn De Amerikaanse regering heeft officeel via haar ambassadeur in Bonn bekend gemaakt dat zij over geen enkele documentatie of ander bewijsmateriaal uit welke bron dan ook beschikt waaruit zou moeten blijken dat SPD-secretaris Egon Bahr aan Moskou het uittreden van de Bondsrepubliek uit de NAVO als tegen prestatie voor een hereniging van Duits land en een niet-aanvalsgarantie van de kant van de Sowjet-Unie in het vooruit zicht zou hebben gesteld. Washington rea geerde daar mee op een dringend verzoek van SPD-voorzitter Willy Brandt en van Bahr zelf die de Amerikanen om een duidelijke stellingname hadden gevraagd nadat berichten over een dergelijk Bahr- plan in de Duitse pers waren opgedoken in samenhang met het bekend worden van een mogelijke spionage-affaire in Bonn. In verband hiermee is een onderzoek op gang gebracht tegen de SPD-Bondsdagaf- gevaardigde Uwe Holtz, wiens onschend baarheid vrijdag is opgeheven, tegen Bahrs persoonlijke medewerker Broudre Groger alsmede tegen enkele andere onbe kende personen waarbij het om vier vrou wen zou gaan die niet met de SPD in verbinding staan. De bron van alle be schuldigingen is de Roemeense staatssecre taris Pacepa die naar het Westen is overge-, lopen en die de beschuldigingen tegenover de CIA tot uiting heeft gebracht. De Westduitse procureur-generaal Reb- mann heeft dit weekeinde inmiddels een „aanklacht tegen onbekende" ingediend in verband met het onbevoegd weggeven van geheime zaken en schending van het dienstgeheim waardoor gegevens over mo gelijke spionage voortijdig in de Duitse media konden verschijnen. De publicatie hiervan heeft het onderzoek door het open baar ministerie in de war geschopt. Enkele Springer-bladen hebben dit weekeinde nieuwe beschuldigingen tegen Holtz gepu bliceerd, die zelf herhaaldelijk van zijn onschuld getuigenis aflegt. Volgens Die Welt zou de Bondsdagafgevaardigde op de lijst van agenten voor het Oostblok staan onder de schuilnaam „Martin" en zou hij als „beïnvloedingsagent" in Bonn werk-' zaam zijn geweest. „Bild am Sonntag" tekent uit de mond van een opsporingsambtenaar op dat het be wijsmateriaal tegen Holtz „verpletterend" zou zijn. Volgens de SPD die zegt volko men in te staan voor de betrouwbaarheid van Holtz en de medewerker van Egon Bahr hebben leden van de Westduitse con tra-spionagedienst tegenover de oppositie bladen van de Springer-pers uit de school geklpat. Pint" mag blijven LONDEN (AP) - Goed nieuws voor de Engelse bierdrinkers. Hoewel het tientallige stelsel overal in het land wordt doorge voerd mag de „pint" blij ven. De bond van caféhou ders had hiertoe een ver zoek ingediend omdat men vreesde dat bezoekers en personeel van de pubs in de war zouden worden ge bracht. Bovendien klinkt het smakelijker. Of, zoals Peter Churchman uit Porthleven zegt, „je bent gewend aan een pint. 0.568 ter klinkt niet." De 33-ja- rige Churchman kan bin nen 1.3 seconden een pint wegwerken en wordt be schouwd als 's werelds snelste bierdrinker. „Het is toch geen gehoor om mte moeten zeggen dat je kam pioen op de 0.568 liter bent", aldus Churchman. Carter heeft nieuwe wagen j WASHINGTON (UPD President Jimmy Carter zat gisteren ifl een nieuwe presidentiële auto, een zilvergrijze, vierdeurs-Lin- coln. Een woordvoerder van de geheime dienst die met de veiligheid van de president is belast, zei dat het „veiligheids voertuig" vorige week aan de „Koninklijke stallen" van bet Witte Huis was.toegevoegd. De geheime dienst onthult zulke details niet, maar men mag ^aannemen dat de nieuwe aanwinst gepantserd is en kogelvrij s heeft. ADVERTENTIE De vroegere actrice Gloria Swanson (80), ster uit de periode van de stomme film, krijgt bloemen aangeboden bij haar aankomst in Parijs. Zij zal in Frankrijk een Amerikaans filmfestival bijwonen waarop als een der attracties haar films zullen worden vertoond. ADVERTENTIE EEN/fig, BEWIJS VAN GOEDEvSMAAK KIJKEN NAAR DE OOGSTRELENDE IDEEÉN VAN TOPFORM, Rijswijk: Herenstraat 2 hoek Haagweg NEW DELHI DOOR WATER BEDREIGD NEW DELHI (AFP, UPD Naar schatting 15.000 mensen zouden de afgelopen weken zijn omgekomen bij overstromingen in het district Midnapoore, in de Indiase deelstaat West-Ben galen. Dit is gisteren in officiële kringen in Calcutta vernomen. Gezegd werd dat ongeveer 20 dorpen volledig vernield zijn. Minstens 50.000 mensen zitten vast op geïsoleerde plaat sen. Het Indiase persbureau PTI verlaagde later de schatting tot ongeveer 1500 doden. Het leger is naar de getroffen gebieden ge stuurd, maar ondervindt veel moeilijkheden bij de reddingswerkzaamheden. Volgens zegslieden in Calcutta zijn de autoriteiten volkomen verrast door de overstromingen en zijn de getroffen maatregelen tot dusverre onvoldoende geweest. Gisteren werd bekend dat New Delhi wordt bedreigd door een enorme vloedgolf. Deze is veroorzaakt door hevige regenval in de boven loop van de rivier de Tajewala. De golf zal de komende 24 uur minstens 25 dorpen onder water zetten. Morgen zal zij het gebied rond New Delhi bereiken. De autoriteiten hebben maatregelen getroffen om naar schatting 200.000 i te evacueren. MOSKOU (UPI, AFP) - De kosmonauten Valerv Bykovs- ky en Sigmund Jaehn zijn gis teren veilig naar de aarde te ruggekeerd na een week een bezoek te hebben gebracht aan het Russische ruimtevaart- Sojoez-29 werden gelanceerd, schip Sal joet-6. Het naar de aarde teruggekeer- Daar verblijven nog steeds de de tweetal, een Rus en een kosmonauten Alexander Ivan- Oostduitser was op 26 augustus chenkov en Vladimir Kovale- gelanceerd. Een dag later leg- nok die op 17 juni met de den zij aan bij het ruimtesta tion. "Generaal pardon" in Duitsland (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Terwijl in Nederland naar aanleiding van de ontmaskering van enkele voormalige oorlogsmisdadigers die in West-Duitsland leven kritiek te horen was op het (te slappe) vervol gingsbeleid van justitie, is in de Bondsrepu bliek geheel tegenovergesteld daaraan een dis cussie ontstaan over de wenselijkheid van een „generaal pardon" voor nazi-misdaden. Het woord "Generalamnestie", voor het eerst gebruikt in een interview met de historicus Golo Mann en onmiddellijk overgenomen door Franz- Jozef Strauss, is sindsdien "een eigen leven gaan leiden hoewel eigenlijk niemand precies weet wat er onder verstaan moet worden: een amnes tie in strikt juridische zin, d.w.z. een kwijtschel den van alle straf die nog moet worden uitgeze ten voor oorlogsmisdaden, of een soort moreel vergeten en vergeven in de zin van „zand er over". De CSU-voorzitter en toekomstige minis ter-president van Beieren (volgende maand zijn er verkiezingen) heeft zich daarover ook niet nader uitgelaten; opzettelijk niet, naar men mag aannemen, omdat het hem er vooral om te doen was een partijpolitiek-balletje op te gooien waarbij hij ervan verzekerd kon zijn dat veel kiezers er dankbaar hun handen naar zouden uitstrekken. In brede lagen van de bevolking (een politiek dier als Strauss voelt zoiets haarfijn aan) leeft het verlangen om eindelijk eens een streep onder het verleden te zetten. De affaire rond het oorlogsverleden van de inmiddels afgetreden minister-president van Baden Württemberg Fil- binger, de eigenlijke aanleiding tot de huidige discussie, heeft bij velen dit gevoel versterkt. Golo Mann, die zich als zoon van zijn beroemde vader Thomas de laatste tijd wat al te gemakke lijk voor het karretje van uiterst rechts laat spannen (hij introduceerde als eerste het begrip „sympathisanten van het terrorisme" waarmee hij een heksenjacht op intellectuelen en studen ten ontketende die veel schade aan het geestelijk klimaat in de Bondsrepubliek heeft toegebracht) maakte wat betreft het "generaal pardon" ten minste nog een uitzondering voor moorden op joden in concentratiekampen en volkerenmoord. Hij deed dit overigens alleen omdat het hem „technisch juist" voorkwam tegenover de gevoe lens van bevriende landen. Zelfs dit voorbehoud maakte FJS (zoals Strauss vaak wordt ge noemd) niet. Bij zijn pleidooi voor een algehele amnestie voerde hij alleen het oude argument aan „dat onze tegenstanders in de oorlog hun oorlogsmisdaden van het begin af aan niet hebben vervolgd" en dat hij altijd al tegen de voortdurende verschuiving van de verjaringster mijn was geweest. Hoewel Strauss' luchtballonnetje van een alge hele amnestie nauwelijks is opgegaan omdat vrijwel alle politici het voorstel in meer of minder scherpe bewoordingen hebben afgewe zen (ook CDU-voorzitter Kohl en diens voorgan ger Rainer Barzel distantieerden zich ervan) en aangezien de burgerlijke pers, behalve een blad als Bild am Sonntag, er evenmin op is ingegaan, heeft het er mede door de affaire-Filbinger en tegen de achtergrond van de aflooptermijn van oorlogsmisdaden eind 1979 voor gezorgd dat de discussie over het verleden nieuw leven is inge blazen. Onder de titel „Vergeven, vergeten of verdrin gen?" schreef Die Zeit een hoofdartikel waarin het vermoeden werd geuit dat het Strauss (en zeer veel anderen) niet zozeer gaat om algehele amnestie: geen vergeving derhalve maar het totale vergeten van het verschrikkelijke verle den. Het blad maakt vervolgens een indeling van de Duitse bevolking in drie groepen die zich alle in de discussie hebben gemengd, namelijk degenen die alleen willen vergeten, degenen die vergeven zonder te willen vergeten en degenen die willen vergeten noch vergeven. Bondspresident Scheel behoort ongetwijfeld tot de middelste groep. In een recent tv-interview gaf hij als zijn mening te kennen dat ieder voor zich eerlijk en kritisch zijn eigen persoonlijke verantwoordelijkheid in de jaren 1933-1945 zou moeten onderzoeken en dat men niet moet proberen datgene wat in die periode gebeurd is, te verdringen. Anderzijds ziet hij het als een gevaar voor de democratische ontwikkeling van zijn land wanneer, zoals nu gebeurt, „assistenten de archieven worden ingestuurd om vast te stellen hoe het toch wel met de persoonlijke verantwoordelijkheid van de andere is gesteld". In deze opvatting werd hij door een groot aantal prominente politici, o.a. bondskanselier Schmidt en SPD-voorzitter Willy Brandt, gesteund. Deze laatste heeft zich in de huidige discussie het meest genuanceerd over het verleden en over de manier om dit te verwerken uitgelaten. In een uitvoerig interview met het weekblad Der Spiegel wijst de voormalige emigrant Brandt de roep naar een "generaal pardon" met kracht van de hand als zijnde het omgekeerde van de onzinnige stelling van de collectieve schuld (te recht wijst Brandt er in dit verband op dat allen die een dergelijke amnestie k la Strauss onder steunen zich daarmëe op één lijn stellen met bewakers van concentratiekampen). „Een spons erover is niet mogelijk", aldus Brandt die erop wijst dat de opbouw van de Bondsrepubliek alleen mogelijk was dankzij een gezamenlijk gedragen verantwoordelijkheid voor, maar te vens een principiële afwijzing van de onrecht- staat van het Derde Rijk". Tegelijkertijd herin nert Brandt er echter aan dat het onmogelijk was om na 1945 voort te leven als een door de nazitijd innerlijk gespleten-volk van „goeden,, en „kwaden". Een man als voormalig bondskan selier Kiesinger, zelf oud NSDAP'er, zou volgens Brandt nooit op de gedachte zijn gekomen om te zeggen wat Filbinger zei, namelijk dat wat toen recht was nu geen onrecht kan zijn. Het optreden van Filbinger en de actie van Strauss beschouwt hij dan ook als een stap terug op de weg van de zelfverzoening. „De moeilijkheden met ons verleden zullen blij ven bestaan", schreef Die Zeit en Brandt meent dat dit zelfs generaties zal duren. Het bewijs daarvan zal op korte termijn weer worden geleverd wanneer de discussies over een moge lijke verlenging van de verjaringstermijn voor oorlogsmisdaden in de Bondsrepubliek (die op 31 december 1979 afloopt) zullen losbarsten. De tegenstanders van een dergelijke verlenging (die op dit moment bij alle Westduitse partijen in de meerderheid zijn) schermen vooral met tech nische argumenten: processen tegen voormalige nazi-misdadigers zijn steeds moeilijker te voeren in verband met de ouderdom van aangeklaag den en getuigen en hun sterk verzwakt herinne ringsvermogen waar geslepen verdedigers hun voordeel mee doen. Degenen die pleiten voor een verlenging, doen dat vooral omdat zij vrezen dat anders in 1980 allerlei oorlogsmisdadigers in de Bondsrepubliek zullen opduiken tegen wie niets meer kan worden ondernomen. Te ver wachten valt in elk geval dat uit het buitenland een grote druk op de regering in Bonn zal worden uitgeoefend (zoals deze week op een bijeenkomst in Kopenhagen van voormalige ver zetsorganisaties uit door Duitsland bezette ge bieden al gebeurd is) om het niet zover te laten komen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7