PAUS AANVAARDT AMBT MET INDRUKWEKKENDE VIERING In opblaasboot je de zee op: 4 doden Politici zetten tanden in geluidshinder Talenkennis van de aankomende studenten is ronduit gebrekkig" Reddingspoging met leven bekocht 2-5 miljard extra bezuinigen BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT/ MAANDAG 4 SEPTEMBER 1978 PAGINA 5 (Van onze correspondent) ROME De eerste week van het pontificaat van paus Jo hannes Paul us I heeft een paar aanwijzingen voor een nieuwe koers opgeleverd. Dat deze paus streeft naar een versobering bleek gisteravond duidelijk uit de plechtigheid rond zijn installatie waarbij o.a. de tiara, troon en draag stoel ontbraken. Tijdens de ontvangsten van diplomaten en journalisten droeg hij ver leden week een gewoon zil veren borstkruis van massafa brikaat: zijn gesmeed gouden borstkruis heeft hij enkele ja ren geleden afgestaan voor een charitatief doel. Belang rijker dan dit alles is een passage in zijn toespraak tot het corps diplomatique, waar in hij als eerste paus uit de geschiedenis omomwonden de wens uitsprak voor een schei ding tussen Kerk en Staat. Tegen een dergelijke schei ding, eeuwenlang in vele lan den nagestreefd door als anti klerikaal gedoodverfde politici en in de Verenigde Staten door Jefferson verankerd in de grondwet, heeft de Kerk De enige kardinaal die gisteren bij de gehoorzaamheidsbetuiging mocht blijven staan, waj Nederlander Bernardus Alfrink. Knielen was voor de kardinaal, die wat moeilijk ter been i niet mogelijk. zich vroeger fel verzet. Later heeft ze zich bij de feiten neer gelegd, maar paus Johannes Paulus heeft het onderscheid tussen Kerk en Staat thans als zeer gewenst aangemerkt. Aan deze uitspraak wordt in Vati caanse kringen grote histori sche betekenis toegekend. Nochtans was een groot aantal staatshoofden en regeringslei ders of hun afgezanten gister avond aanwezig bij de paus mis op het St. Pietersplein. Onder hen was ook de Argen tijnse president Videla. Tegen zijn aanwezigheid was tevoren fel geprotesteerd door Amnes ty International en de Vati caanse vakbonden, 's Morgens vondt nog een protestdemon stratie op de Piazza Navona in Rome plaats. Het Vaticaan gaf hem dezelfde behandeling als andere staatshoofden. Neder land werd vertegenwoordigd door minister-president A. van Agt en de minister van buiten landse zaken, Van der Klaauw. Ongedwongen begroeting Voor het begin van de eucha ristieviering bracht de paus enige tijd in gebed door boven het graf van Sint Petrus in de naar hem genoemde kerk. Voorafgegaan door 120 kardi nalen begaf hij zich vervol gens te voet naar het Sint Pietersplein, waar een kwart miljoen mensen van heinde en ver was samengestroomd. Een politiemacht van 10.000 man zorgde onzichtbaar voor het publiek voor de beveiliging. Sommige toeschouwers zaten 's middags om twaalf uur al op klapstoeltjes in de bran dende zon te wachten. De noorditaliaanse geboorte streek van paus Johannes Paulus liet door middel van spandoeken en borden duide lijk blijken dat ze royaal verte genwoordigd was. De installatie gebeurde op een zeer eenvoudige manier. Kar dinaal Pericle Felici legde de paus het pallium op, een stola met witte en zwarte kruisen vervaardigd van de wol van twee lammeren. Een bijna on- Onder de hooggeplaatste gasten, die gisteren op het Sint- Pietersplein in Rome de Pausmis bijwoonden. Devonaen zien (v.l.n.r koningin Fabiola van België, koning Juan Carlos van Spanje en zijn vrouw Sophie en groothertog Jan van Luxemburg met zijn echtgenote Charlotte. IfesCs Carabinieri dragen een demonstrant het Sint Pietersplein af, nadat hij had deelgenomen aan een demonstratie tegen de aanwezigheid van de Argentijnse president Videla bij de ambtsaanvaarding van paus Johannes Paulus I. gedwongen karakter droeg de tafel zonder opsmuk. Op dat begroeting der kardinalen met ogenblik brak spontaan een wie de paus een voor een kort donderend applaus los van het persoonlijk woord wisselde. publiek, dat een ding wel heeft Na de zegen maakte de paus begrepen: Deze paus van de een rondgang om het altaar, wereldkerk is een aardige niet meer dan een eenvoudige vriendelijke dorpspastoor. (Van een onzer verslag gevers) DELFZIJL Een dra ma op de Dollard, de binnenzee tussen Gro ningen en Oost-Fries land in Duitsland heeft zaterdag waarschijnlijk vier slachtoffers geëist. Van twee hunner is het stoffelijk overschot ge boren. Het zijn de 48-ja- rige Aldert Gernaat uit Finsterwoide en de 31- jarige Lutz Pohler uit Deimenhorst bij Bre men in Duitsland. Naar de lichamen van twee Duitse kinderen wordt nog gezocht. Er werd een grootscheepse zoekactie georganiseerd waaraan zowel de Nederland se als de Westduitse waterpo- litie deelnamen, ook werden helikopters van de rijkspolitie te Groningen en van de Luft waffe van het eiland Borkum ingezet. De kinderen droegen zwem vesten. Het is niet aan te ne men, aldus de waterpolitie te Delfzijl, dat de kinderen door een boot zijn opgepikt. De dode lichamen van Gernaat en Pohler werden op een zandbank ongeveer drie kilo meter uit de kust gevonden. Het is wel zeker dat Gernaat de dood heeft gevonden tij dens een poging de drie Duit sers te redden, die in een miniem opblaasbootje over een woelige Dollard van Nieuw-Statenzijl naar Emden wilden varen. Pohler kampeerde in een klein tentje in Nieuw-Staten- zi'jl. Zaterdagmiddag om streeks één uur stapten hij en de twee kinderen van naar schatting zes en zeven jaar, in het bootje dat nog zwaarder werd belast door een aantal volgepakte tassen en pro viand. De sluiswachters waar schuwden de Duitser. „Je redt het nooit met dat boo tje." Maar de man stond er op dat de sluis voor hem werd geopend. De sluiswach ters gaven toe mede omdat de kinderen goede zwemvesten droegen. Het bootje had een buitenboordmotor van plus minus vijf pk. Het weer was veranderlijk, af en toe buien met veel regen en wind. Die zelfde zaterdagochtend vroeg' was Hildert Gernaat uitgeva ren om op paling te gaan Toen anderen omstreeks het middaguur besloten de haven op te zoeken liet Gernaat we ten nog wat te willen blijven. Niemand van de overige Fin- sterwolder vissers maakte zich daar zorgen over want Gernaat stond alom bekend 'als een man die de Dollard door en door kende. Hij had bovendien al eerder zwaar weer op het water met glans het hoofd geboden. En het weer werd opnieuw slecht op de Dollard. Onder die om standigheden moet Gernaat het bootje van de Duitsers zijn tegengekomen, dat toen al lang niet meer tegen de hoge golven op kon. Die mid dag moeten de golven zeker anderhalf tot twee meter hoog zijn geweest. Pohler had het ankertje uitge gooid omdat wel duidelijk was dat hij in dit weer nim mer Emden zou bereiken. Gernaat heeft hem geholpen de plek herkenbaar te maken. Hij bevestigde een boei en een lege jerrycan aan de an kerkabel en nam de drie op varenden van het Seepferd in zijn boot. Gernaats schip had op dat moment als gevolg van de hoge zee, water gemaakt. Op het moment dat hij de buitenboordmotor startte schoot het scheepje met de neus in de lucht. Het water in de boot stroomde naar ach teren, mede door het grote aantal mensen in de boot ver dween de achterkant onder water, die daarop kapseisde. De vader van Gernaat, de 72- jarige Pieter Gernaat, die vrijwel zijn hele leven op de Dollard heeft doorgebracht, trof de twee bootjes enkele uren later ondersteboven lig gend in het water aan. Ger naat sr. pikte een tweetal tas sen op uit het water en voer haastig terug om hulp te ha len bij de sluiswachterswo ning. Niet veel later kwam de grootscheepse actie op gang. (vervolg van de voorpagina) Worden de doelstellingen voor dat jaar gehaald dan wordt het bedrag gebruikt waarvoor het bestemd is; zo niet dan wordt het gebruikt voor verlaging van belastingen of sociale premies en wordt het daarmee onderdeel van de totale bezuinigingsopera tie. De werkgevers zijn van oordeel dat de overheidsmaatregelen getoetst moeten worden op hun effect voor de concurrentiepositie van het bedrijfsleven. Een meer reële inschatting van de inciden tele loonsverhoging (1,5 a 2 procent) is nodig. Enkele andere voorstellen van de werkgeversorganisaties: een nieuwe werkloosheidsverzekering die WW, WWV en RWW vervangt met een in de tijd aflopend uitkeringsniveau. omvorming van ziektewet en WAO tot één ziekteverzekering nieuwe stijl; herziening arbeidsongeschiktheidsmaatstaf: resterend arbeids vermogen uit de WAO halen en onder de werkloosheidsverzeke ring brengen: ambtenaren moeten eveneens onder de werknemersverzeke ring gaan vallen; uitkeringen van AOW/AWW. WAO, AAW, AKW en ABW waardevast maken; dit geldt ook voor de minimumuitkeringen. Tenminste moet de huidige index worden omgezet in de gemeng de loonprijs-index. over alle uitkeringen voortaan dezelfde premies inhouden als over het brutoloon van de werknemers. Vandalisme op kerkhof VAALS (ANP) - Een of meer onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag een aantal grafstenen van het joods-protestants kerkhof in Vaals vernield. Over de om vang van de schade is nog niets bekend. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. Vliegverkeer meer vertraagd Schiphol ANP Acht vlieg tuigen van Nederlandse lucht vaartmaatschappijen met be stemmingen in Zuid-Europa zijn gisteren met vele uren vertraging vertrokken als ge volg van de stiptheidsacties van de Franse luchtverkeers leiders. Een KLM-toestel met bestem ming Palma de Mallorca had de grootste vertraging, name lijk zes uur. De andere machi nes vertrokken met vertragin gen van drie tot vijf uur naar Palma, Ibiza en naar Portugal en Joegoslavië. De actie van de Franse ver keersleiders zou tot vandaag duren, maar als hun eisen niet worden ingewilligd bestaat echter de kans dat hun acties later worden voortgezet. Toch afscheid van burgemeester Oude Pekela OUDE PEKELA. Een aantal inwoners van Oude Pekela, die met verbazing ervan kennis genomen hebben, dat b. en w. van deze gemeente geen offi cieel afscheid van oud-burge meester Sake van der Ploeg willen nemen, gaat toch een waardig afscheid voor deze omstreden man voorbereiden. „Het gaat, aldus dit comité, om (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De rector-magnificus van de Leidse Universiteit, prof. dr. D. Kuenen heeft vanmid dag, bij de opening van het academisch jaar, een felle aanval gedaan op het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs, het VWO. Hij be klaagde zich met name over de geringe kennis van buitenlandse talen en de wijze van stude ren bij aankomende studenten. „Velen komen naar de universiteit met een gebrekkig talen pakket," aldus prof. Kuenen. „Met een Frans studieboek hoef je bijna nergens meer aan te komen. En zelfs de kennis van het Duits is in vele gevallen pover." Een staflid van de subfaculteit scheikunde zag zich notabene genoodzaakt een Duits leerboek voor de studenten te vertalen in het Nederlands. „Hoe gaan deze jongelieden straks de Neder landse cultuur en wetenschap uitdragen naar de buurlanden? Nederlands spreekt men buiten ons taalgebied bijna niet. Willen we blijven communiceren, dan moeten we andermans talen spreken," aldus de Leidse rector. „Het toegeven aan gemakzucht van jonge mensen, die nog niet kunnen inzien wat de consequenties zijn van hun zorgeloosheid, of hun luiheid, is bescha mend voor degenen die verantwoordelijk zijn voor de voortgang van dit proces van verpaupe ring." Professor Kuenen constateerde verder dat de grote zorg die aan de studie van de eerstejaars wordt besteed, niet de waardering van alle studenten geniet. „Er wordt te weinig gebruikge- maaKt van de geboden gelegenheid, en met name het volgen van college's, praktika en werkcolleges is te gering. Er is een aanwijzing dat het falen van veel studenten niet alleen ligt aan de universitaire organisatie, als wel aan de misvatting over wat studeren nu eigenlijk is, bij aankomende studenten." Ook op de overige Nederlandse hogescholen en universiteiten is vandaag het academisch jaar geopend, behalve op de Erasmus-universiteit in Rotterdam. Daar gebeurt dat op 11 september. Een aantal rectores zit de huidige opbouw van het wetenschappelijk onderwijs en de (rege- rings)-visie op de toekomst niet lekker. Prof. dr. M. Janssen, de scheidende rector-magnificus van Groningen zei: „Het belang is in de eerste plaats dat er hoognodig een lange termijn-visie moet komen op het hoger onderwijs, en in de tweede plaats dat hervormingen zo'n plan niet in de weg moeten staan." De voorzitter van het bestuur van de Nijmeegse universiteit, ir. Van Lieshout, was van mening dat een raamwet en een staatscommissie voor het hoger onderwijs een betere weg vormen naar hoger onderwijs dat is aangepast aan de behoeften van de maatschappij in de komende decennia, dan de weg die nu wordt gevolgd. „Het structurele antwoord op het beginsel 'ho ger onderwijs voor velen', is niet gegeven," aldus ir. Van Lieshout. „De nood van heden frustreert de visie op en de discussie over het onderwijsmodel van morgen." een fatsoensnorm. We hebben hem destijds met feestelijkhe den ingehaald, nu moeten we hem uitluiden. Ondanks verve lende gebeurtenissen is er on der de burgerij toch veel waar dering voor deze man". Oud-burgemeester Sake van der Ploeg, voormalig kamerlid en NW-bestuurder, heeft bij verschillende groepen in Oude Pekela als burgemeester nogal wat weerstanden opgeroepen, en daardoor veel spanningen opgeroepen. Dit leidde tot zijn ziekte, waardoor hij met ziekte verlof en thans met ontslag gegaan is. Een lagedrukgebied, dat zich hardnekkig boven Scandinavië handhaaft, blijft nog steeds van betekenis voor het weer in ons land. Ook morgen komt er nog geen verandering in de noordwestelijke luchtstroming, die daar het gevolg van is. Er zal vrij veel bewolking zijn, maar het blijft op de meeste plaatsen wel droog. In de Scan dinavische landen, vooral in de 1 zuidelijke gebieden is het nu al l dagenlang onstandvastig weer. Veel bewolking, perioden met I neerslag en langs de kusten i van Zuid-Noorwegen en Dene- I marken veel wind. Boven Por tugal, Spanje en Zuid-Fran krijk kwamen vanmorgen en kele kleine storingen voor, die daar plaatselijk regenval ver oorzaakten. Vooruitzichten woensdag: Zon nige perioden, maar later plaatselijk regen. Iets hogere middagtemperaturen. Weers vooruitzichten in cijfers: voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 7. Min. temp.: omstreeks 10 graden. Max. temp.: omstreeks 18 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et maal: 60 procent Weerbericht van Grote deelname airborne- wandeltoeht Oosterbeek ANP De airbor- ne-wandeltocht, die zaterdag voor de 32ste keer in Ooster beek is gehouden ter herden king van de slag om Arnhem in de Tweede Wereldoorlog, heeft ruim 26.000 deelnemers getrokken. Dat is iets minder dan vorig jaar. De wandelaars konden afstanden lopen van 10, 15 en 25 km. Het airborne- museum in Oosterbeek, dat in mei van dit jaar werd geopend, maakte zaterdag van de gele genheid gebruik de 50.000ste bezoeker na de opening te ver welkomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer begint mor gen met de behandeling van een ontwerp-Wet Geluidhinder. Drie jaar geleden kwam de toen malige minister Vorrink al met zo'n ontwerp, maar dat ontmoette toen van alle kanten veel kritie. Het zou financieel onhaalbaar zijn, was te perfectionistisch en legde te veel macht bij de centrale overheid. Mede op basis van een onderzoek door het adviesbureau Twijnstra en Gubbe is het wetsontwerp daarom flink gewij zigd. na drie jaar kunnen de politici er nu dan hun tanden in zetten. Enkele schoten voor de boeg zijn al gegeven. Zo vindt de PvdA-fractie in de Tweede kamer dat ook het reclamevliegen zou moeten worden aangepakt. De betrokken bedrijven hebben hie rop al met het woord „onzinnig" gereageerd. Deze overlast zou niets voorstellen bij die van een doorsnee-auto. Geluidshinder (anders dan de grote Van Dale voorschrijft spreekt het wetsontwerp van geluid hinder, dus zonder „s") is in ons dichtbevolkte land een actueel probleem. Vorige week nog bracht een onderzoek van het CBS aan het licht dat een kleine drie miljoen Nederlanders last heeft van burengerucht Het heeft eigenlijk lang geduurd voor de wetgever zich op dit terrein heeft durven wagen. Opvallend is echter dat het wetsontwerp zich nog steeds voornamelijk tot de industrie richt. En dat terwijl enquêtes uitwijzen dat het ver keer en de buren veel grotere boosdoeners zijn. Maar de Wet Geluidhinder wordt een technisch stuk, er zit geen opvoedend element in. Het privé-gebruik van allerlei lawaaierige dingen blijft onbesproken. Het oorspronkelijke ontwerp van de toenmalige minister Vorrink was een zeer perfectionistisch stuk, allerlei zaken werden tot in detail geregeld. In de versie van minister Ginjaar zijn wel diverse vereenvoudigingen aangebracht, maar de structuur van het oude ontwerp is gehand haafd. Er zijn nog steeds drie methoden om overlast van geluid te beperken of te voorko men. De eerste probeert de bron van het geluid tc bestrijden (motor kalmeren of afdekken bijv.), de tweede richt zich op de geluidsover dracht (een aarden wal om een woonwijk), de derde beziet de ontvangst (gebouwen voorzien van geluidsisolerend materiaal). Deze drie be strijdingswijzen gezamenlijk geschieden vanuit een indicatief meerjarenprogramma, dat door de minister elk jaar voor de eerstvolgende perio de van vijf jaren moet worden vastgesteld. De belangrijkste wijziging lijkt de vrij pincipiële keus voor een minder centralistische aanpak. In het oude ontwerp had vooral de centrale over heid bijvoorbeeld veel te zeggen over het vast stellen van geluidsnormen en het treffen van saneringsmaatregelen. Nu zijn deze bevoegdhe den terechtgekomen bij Gedeputeerde Staten. Een zekere coördinatie is er nog wel, want eventuele afwijkingen van de normen zullen aan de goedkeuring van de minister onderworpen zijn. Een van de grootste moeilijkheden is de geluids overdracht, met name de zogenaamde zonering. Geluidshinder door wegverkeer kan men bij voorbeeld tegengaan door de afstand tussen weg en woning te vergroten. Binnen dergelijke zones, ook om industrieterreinen e.d., mag het geluid sniveau bepaalde waarden niet overschrijden. Op dit punt bevat het nieuwe ontwerp verbete ringen. Zo hoeft een bedrijf, waar om heen de zonering nog niet definitief vaststaat, niet meer jarenlang te wachten op een vergunning. De werkgevers hebben al met al enige reden om zich over het ontwerp-Ginjaar positiever uit te laten dan drie jaar geleden het geval was. Maar er blijven nog genoeg punten van twijfel Zo zijn er geen strafbepalingen bij overtredin gen van de Wet Geluidhinder. Alleen bij de rechter kan de bevolking ageren. En dan is het dikwijls te laat om de plannen van de ontwer pers nog tegen te houden. Ook het financiële aspect zal nog wel problemen geven. Minister Ginjaar heeft zelf eens het totaalbedrag van 2,5 miljard genoemd. Het is de vraag in hoeverre het bedrijfsleven hiermee kan worden belast, onder het milieurechtelijk motto „de vervuiler betaalt". Dat past niet goed in de politiek van het kabinet-Van Agt om het bedrijfsleven zo veel mogelijk te ontzien. Maar ook de gemeenschap kan er bij een taktiek van bezuiniging eigenlijk nauwelijks voor opdraaien. Een ander bezwaar is dat met deze nieuwe wet de milieuwetgeving weer wat meer verbrokkelt De drie belangrijkste wetten op milieugebied - de hinderwet, de wet op de verontreiniging van het oppervlaktewater en de wet inzake de lucht verontreiniging - hebben ieder een eigen syste matiek, met allerlei soorten heffingen om aan de nodige gelden te komen. De Wet Geluidhin der lijkt niet te gaan bijdragen aan de noodzake lijke samenhang in de milieuwetgeving. vanmorgen 7 uur Mu. Nllë Klagen'lurt mist Kopenhagen regen sr.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5