Zon helpt Leidse Hout Festival Jit Peters gaat PvdA aanvoeren Vreewijk wil woonerf worden Bonden hielden feiten achter bij steun verlening Grofsmederij Vijfduizend bezoekers voor VEBO in Groenoordhallen Nieuw programma Leidse Volkshuis STAD LEIDSE COURANT MAANDAG 4 SEPTEMBER 1978 PAGINA 3 Leidse socialisten weer op één lijn (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Mr. Jit Peters wordt de leider van de nieuwe PvdA-fractie in de gemeenteraad van Leiden die mor genavond zal worden geïnstalleerd. Hij volgt daarmee in feite Leo Meyer op die de laatste vier jaar de socialisten onder het links programcollege aan voerde. Gezien de intussen gewijzigde politieke verhoudingen (Meyer was overigens wel een voorstander van sa menwerking met de VVD), leek het hem ter wille van de duidelijkheid verstandiger een andere kandidaat de voorkeur te geven. Mr. Peters was in de afgelopen regeerperiode ook al twee jaar lid van de PvdA-raadsfractie. Jan Duivesteijn, de fungerend PvdA- fractievoorzitter en onderhandelingslei der was om persoonlijke redenen niet beschikbaar voor het permanent voor zitterschap. Hij dient zijn interim-perio de tot morgen uit als het rood-liberale college zal aantreden. Het afgelopen weekend hebben de socialisten zoals in de lijn der verwachtingen lag besloten De PvdA-fractie zit intussen ook weer op één lijn. Na een zeer geemotioneerde politieke week lijkt de ploeg van veer tien weer in wat rustiger vaarwater te zijn gekomen. Het afgelopen weekend werd overeengekomen dat alle fractiele den de uitspraak van de ledenvergade ring, nu toch voor de WD te kiezen, zullen respecteren. Zoals gemeld stem den vier fractieleden tegen de komst van een links-liberale club. Vandaag worden de programmatische gesprekken met WD (en D'66) afge rond. Dan zal ook blijken of het links-li berale college (21 van de 39 raadzetels) op de een of andere wijze kan rekenen op actieve steun van de democraten, ook als D'66 geen wethouder zou krij gen. Vanavond krijgt de PvdA-fractie het „regeerakkoord" ter goedkeuring voorgelegd. mr. Jit Peters Yaravi strooide met Zuidamerikaanse klanken LEIDEN Wie zaterdag gezegd had dat laten komen. Theater het zondag t niet bij; de groepen die de organisatoren gek zijn versleten. Maar het Leidse Hout °P het °°S hadden gehad, bleken niet i ligt onder gelukkig gesternte op de grens staat om te komen, van Leiden en Oegstgeest en het lieflijk Zo werd het een echt middagje volksmu- beschut gelegen openluchttheatertje in Eerste werden we vergast op klan- voor het merendeel opgewekte deuntjes in het genre: on the road. Tenslotte, op het laatste ogenblik gear rangeerd: Jan van Rheenen, die zichzelf troubadour laat noemen. Hij zingt in het Nederlands, slechts begeleid door zijn de Hout blijkt een klein juweel, dat te ken 1x11 het Zuidamerikaanse. Met behulp eigen gitaarspel. De inhoud weinig gekend wordt. Voor de derde maal alweer hadden „zo maar wat mensen" gistermiddag tivalletje georganiseerd verschillende snaarinstrumenten songs is licht poëtisch getint met zijn verscheidenheid aan fluiten riep Ya- vette laag milieu-bewuste opstandigheid. d de sfeer op van het continent waar Ene Cor, die zich ter plekke had aangebo- fes- de zonneschijn van gisteren meer gebrui- den, mocht op zijn luit het publiek ui- de derde kelijk is dan hier. Hoewel de door Yaravi teindelijk naar huis spelen. keer in die afgelopen twee jaar scheen ter kostumering gedragen kleurige pon- werd de wind tegengehouden cho's erop wezen dat het daar door de dikke bossage en bleef de regen °°k flink koud kan zijn. weg, zodat het redelijk toege- Vervolgens ging het naar het zuiden wu stroomd toeschouwersvolk zich behage- de Verenigde Staten met de Ramshackle gaan geven, zodat er gepraat kan worden stonden de organisatoren voor nachts de vraag: moeten we op deze improvisa torische manier verder of moeten we het geheel langzamerhand niet-officieel tintje lijk de kon uitstrekken. Stringband; een driemans groep met als vaste electriciteitsvoorziening? Dui- De vele kinderen, de oudersjpn de hier (viool) en daar ook aanwezige ouderen van da- gast gen mochten vervolgens de ogen rustig was sluiten en de tonen van de muziek op zich band speelt basis-instrumentarium: banjo, fiedel delijk was, ook gisteren, dat het theater gitaar. Gisteren speelde t zodat de band met één banjo seerd. uitgebreid. De Ramshackle String- het blue-grass idioom; i het publiek wel geïnteres- PAUL VAN DER PLANK LEIDEN Het wijkcomité „Vreewijk"'heeft in een brief aan de Leidse gemeenteraad gesteld, dat maatregelen van de ge meente om de buurt verkeersveilig te maken onvoldoende zijn. „Vreewijk wil een woonerf worden", zo schrijft de buurt. Hoewel de realisering van een dergelijk plan kostbaarder zal zijn dan de door de gemeente voorgestelde maatregelen gelooft Vreewijk niettemin dat nu „de straten toch al opengebroken worden in verband met de rioolvernieuwing" een inrichting tot woonerf kans van slagen moet hebben. Reeds in 1976 is door het „Voorlopig Wijkcomité Vree wijk" een enquête onder de buurtbewoners gehouden. Uit het resultaat bleek dat de meerderheid van de bewoners de wijk verkeersonveilig vindt. Vooral parkeeroverlast zou hier de grote boosdoener zijn. Wethouder Waal (Verkeer) heeft hierop voorgesteld, dat in een aantal straten paaltjes en drempels zullen worden aange legd. Vreewijk echter spreekt de ver wachting uit, dat een woonerf de buurt ingrijpender zal vrij waren van verkeersoverlast dan de door Waal voorgestelde maatregelen. Men rekent er van de zijde van Vreewijk op, dat de verschillende ministe ries subsidies beschikbaar zul len stellen voor de aanleg van een dergelijke voorziening. Het wijkcomité verzoekt de raad derhalve er voor te willen zor gen, dat de vernieuwingen van de riolering in de wijk gelijktij dig kunnen plaatsvinden. Comité tesen Bestek 81 In navolging van Den Haag is in Leiden het comité „Handen af van Sociale Uitkeringen" opgericht. Het initia tief wordt gesteund door een groot aantal mensen met sociale uitkeringen in Leiden, mensen uit het maatschap pelijk werk, club- en buurthuiswerk, gezondheidszorg, vakbonden, politieke partijen. Het comité richt zich tegen de bezuinigingsplannen van de regering, zoals omschreven in Bestek '81. In een verklaring, ondertekend door mensen die direct betrokken zijn omdat ze een sociale uitkering genieten worden de bezuinigingsplannen door het comité resoluut van de hand gewezen. Het comité zou graag zien dat de Leidse bevolking zich solidair met haar visie verklaarde. Voor informatie: E. Koen, Poldermolen 102 in Leiden, tel. 071-144754. Anthroposofie Het studiecentrum voor anthroposofie organiseert in de maand september zeven lezingen en inleidingen, die worden gehouden in de Rudolf Steinerschool aan de Cesar Franck- straat 9 in Leiden. Op de dinsdagen in september achtereen volgens: fnleidingscursus anthroposofie op 5 september, „Wat is anthroposofie" op 12 september, en „Wat is het verband tussen anthroposofie en de pedagogie van de Rudolf Steinerschool" op 19 en 26 september. Inleider op de dinsdagen is P. C. Veltman. Op de woensdagen in september, respectievelijk 6, 13 en 20 september worden drie niet nader omschreven lezingen gehouden. Inleider is G. M. Reyngoud. De lezingen zijn openbaar en gratis toegankelijk. Ze beginnen steeds om 20.15 uur. Straat in, straat uit Steenschuur: houthok Electrobouw De Firma Electrobouw Leiden BV is verhuisd van een tijdelijk houten gebouw naast het Energiebedrijf aan de Langegracht naar permanente huisvesting aan de Lammer markt 43. Ter gelegenheid daarvan wordt op woensdag 6 september een Open Huis gehouden van 16.00 tot 20.00 uur. Parkeerruimte is volop aanwezig. LEIDEN Het Leidse Volkshuis heeft voor het nieuwe seizoen een uitge breid programma samenge steld dat evenals vorig jaar verdeeld is in de categorieën stedelijk jongerenwerk, ste delijk volwassenenwerk en buurtgericht werk. Het jongerenwerkcentrum STATS heeft als vaste onder delen: van maandag tot en met vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur de disco-soos, met mu ziek, biljarten, tafeltennis, leestafel, sport, film en zeef drukken; op zaterdag van 12.00 tot 14.00 uur is er even eens soos, gecombineerd met zaalsport en hobbywerk plaats. Op de donderdagavond is er de promenade-soos. Als vaste items gaan van start: zeef drukken, fotografie ert gitaar in cursussen, wekelijks de zaalsportavond, de brommer- sleutelclub, de muziekwork shop en jazzballet. In oktober beginnen de speciale pro gramma's, die in de weeken den zijn gepland. Die bestaan uit popconcerten, film, caba ret en popsessions, onder meer door het huisorkest. Het volwassenenwerk voor ziet in naailessen, volksdan sen, huisvrouwengymnastiek, zingen, kantklossen, vreemde talen, creatieve handenarbeid, wevens, gitaar, handwerken en creatief handwerken. Daarnaast zijn er nieuwe acti viteiten zoals de VOS-cursus, de cursus praktisch Neder lands, koken, een taalcursus en een naaicursus voor vrou wen van buitenlandse werk nemers, textiele werkvormen en informatie en hulpverle ning voor vrouwen. De Vrouwenontwikkelings groep heeft een speciaal pro gramma. Ook de werkge meenschap De Ratel heeft een gevarieerd programma van lezingen en dergelijke sa mengesteld. Voor nadere in formatie kan men even aanlo pen bij het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 of bellen voor volwassenenwerk 125736/149180 en voor jeugd- en buurtwerk 125736. BURGERLIJKE STAND Maree en A. L. M. de Roode; Annemarie, dr. v. H. T. Klein Wolterink en G. Dijkstra. Overleden: P. Pijnaker geb. 1903, geh. aew. m. H. Lagerwij; J. N. Bouter geb. 1908 man; J. Hoppenbrouwer, geb. 1901, geh. gew. m. B. Neuteboom. Gehuwd: H. J P. Wortman en J. E. Prins: G. Verhulst en J. W. Rekelhoff; J. B. M. Gijbeis Rooden i J. W. C. Ondertrouwd: E. Ciere Mekel; H. van Loef en f ren; E. G. J. M. J. C. .oef en P. van Omme- lan Schaick en A. W. M. Onderwater en G. rwaate Yoppe en J. Philippo; P. r. van oen Berg en J. C. Rietkerk: Bijl en R. A. Selassa; F. Raaphorst n W. van Meijgaarden; J. J. de Keiser n E. T. Zvara; L. H. Sanders en P. van Waning Bolt; A. P M. Loos en M. C. Streeder; W. R. Jekel - M. in Es; D. E. Vos en W. M. Brinkman. MINISTER VAN AARDENNE: DEN HAAG/ZOETERWOUDE Van Aardenne antwoord ge- Het Tweede Kamerlid Pop- kregen op vragen naar aanlei- pe (PvdA) heeft van de minis- ding van het faillissement van ter van Economische Zaken de Koninklijke Nederlandse LEIDEN DE 42ste VEBO (Veetentoonstelling en premiekeu ring) die afgelopen zaterdag in de Groenoordhallen aan de Willem de Zwijgerlaan werden gehouden is een groot succes geworden. Het aantal bezoekers (inclusief deelnemers en aan hang) bedroeg ongeveer 5000 en dat is twee keer zoveel als het vorige jaar. Groenoordhal en Runderhal waren zaterdag omgedoopt in een reusachtige boerderij met koeien, geiten, schapen en pony's, in totaal meer dan 1200 dieren, die door 60 deskundige juryleden op hun waarde werden geschat. De veestapel was voor deze gelegenheid ingedeeld in een fokveetentoonstelling, een vetvee- tentoonstelling, een provinciale schapenfokdag voor Zuid-Hol land, een selectiekeuring voor dwerggeiten en een premiekeuring voor Shetland pony's. Eigenaars en eigenaressen hadden hun best gedaan om hun respectievelijke dieren in topconditie in de Groenoordhallen te brengen. Daarnaast was er ook een zuivelten- toonstelling waar met de hand gemaakte kaas - Leidse en Goudse - door een deskundige jury werd beoordeeld. Om ook de jeugd verder nog te vermaken waren er zaterdagmorgen tal van wedstrijdjes georganiseerd, zoals spijkers slaan, gipsgieten, trek- kerbehendigheidswedstrijden, bloemschikken etc. Het geheel werd omlijst door diverse stands, waar men voor goederen of informatie of allebei terecht kon. De intocht van het vee begon reeds om half zes 's mor|ens. De keuringen gingen omstreeks negen uur van start. De heer J. Noorland, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland opende de VEBO om 10 uur. Rond een uur of twee waren de juryleden het over alles eens en toen volgde de parade van de kampioenen, voorzien van oranje linten en rozetten in de nationa le kleuren. De dieren die niet in de hoofdprijzen waren gevallen waren voorzien van rode of witte staartlinten. De uitslagen voor het rundvee waren als volgt: Afdeling blaar koppen: kampioene oudere koeien: Ludi van de firma W. Los en Zn. uit Zwammerdam, (reserve-kampioen Coba 20 van J. Voorbij uit Leimuiden). Kampioene jongere koeien: Hennie 73 van de firma A. van Dorp en Zn. uit Hazerswoude, (reserve-kam pioen Suzanna 36 van J. H. M. van der Salm uit Rijnsaterswou- de). Beste bedrijfsgroep werd de groep van J. H. M. van der Salm. De koe met de beste uier, Suzanna 36, was eveneens het eigendom van J. H. M. van der Salm, die hiervoor een gouden beker kreeg uitgereikt Afdeling zwartbont: kampioene oudere koPif»rv Marloesie 10 van C. J. Verduyn uit Alphen, (reserve Blesje 39 van P. N. van Stralen uit Woubrugge). Kampioene jongere koeien: Blesje 59 van P. N. van Stralen uit Woubrugge, (reserve Marie 20 van C. J. Verduyn uit Alphen). De beste bedrijfsgroep was van C. J. Verduyn uit Alphen, die tevens in Marie 20 de Koe met de beste uier had. Shetland-pony's: veulenkampioen Orlanda van Vlijt en Zegen van J. J. Bakhuizen uit Gouda; jeugdkampioen Marita van de Tolhorst van A. van Tol uit Wassenaar; Dag- en Erekampioen Sandra of Ramnagoe van Stal Bonaventura uit Strijen; Reserve Dagkampioen GenoveVa van het Slot van A. H. Hooghart uit Rijsoord. De winnaars kregen bekers. De pony's werden gelijk ingeschreven in het Nederlands Shetlandpony Stamboek. Schapen: kampioene de ooi van Jac. A. M. Verkley uit Leider dorp; (reserve eveneens een ooi van Verkley); kampioen de ram van G. A. Rietveld en C. W. Bos uit Mijnsheerenland; (reserve de ram van A. F. Koumans-Goedbloed/B. v. Genderen uit Nederhemert). Kampioen jonge ram de ram van A. W. A. de Vette uit Schipluiden. (Reserve de jonge ram van Hogervorst en Van Rijn uit Roelofarendsveen). Geiten: kampioene geit Wit Annelies van G. van Dam uit Zoeterwoude (reserve Mieke van W. van der Zee uit Rijnsater- woude). Kampioen Bok Nardus van M. de Graaf uit Hazerswou- de/Koudekerk (reserve Omar van W. G. de Jongh uit Lisse). Kampioen geit (gekleurd) Annemarie van N. C. M. de Jong uit Zoeterwoude (reserve Miranda van N. C. M. de Jong). Kampioene oudere geiten Black Beauty van H. Doelman uit Maasdijk (reserve Lia van Landzicht van mevr. Nederpelt-Verhagen uit Delft); kampioene jonge geiten Fiona van de Alkestal van K. Vreeken uit Oude Wetering (reserve Sandra van Nederpelt-Ver hagen); kampioen/dagkampioen Bok Gijs van de Alkestal van K. Vreeken; dagkampioen Geit Black Beauty van H. Doelman uit Maasdijk; kampioen jonge bok Gijs van de Alkestal van K. Vreeken (reserve Tarzan Bloemlust van J. Boon uit 's-Gravenzan- de). Kampioen bok Bartje van mevr. E. H. Pruim-Barneveld uit Rotterdam (reserve Sieger van de lange Jammer van A. van Tol jit Nieuw-Vennep). De jeugd genoot van de dieren. Grofsmederij in Zoeterwoude. De heer Poppe wilde van de minister weten of het waar is dat hij de vakbonden het ver wijt maakte, dat zij feiten heb ben achtergehouden bij de be sprekingen van begin april over eventuele steunverlening aan de KNG. Minister Van Aardenne heeft dat bevestigd. Op de vraag van de heer Pop pe of bekendmaking van deze feiten (onder meer inhoudende dat het personeel de mening was toegedaan dat de directeur incabei was) in een eerder sta dium opheffing van de KNG had kunnen voorkomen, ant woordde de minister dat zijn standpunt wellicht anders zou hebben geluid, hoewel dat niet direct wil zeggen dat opheffing van de KNG vermeden had kunnen worden, aldus de mi nister. De heer Poppe vroeg of het niet meer voor de hand ligt om de Raad van Commissarissen te beschuldigen van het achter houden van gegevens omdat zij moesten garanderen (aldus standaardvoorwaarden voor kredietverlening) dat verstrek te gegevens juist waren. De heer Van Aardenne antwoord de hierop dat zijn teleurstelling over het achterhouden van ge gevens niet alleen de vakbon den maar tevens de Raad van Commissarissen geldt. De heer Poppe vraagt tenslotte of de minister aan de Raad van Commissarissen heeft ge vraagd sinds wanneer zij op de hoogte was van het standpunt van het personeel ten aanzien van de directeur, en zo ja, waarom dat niet geleid heeft tot de benoeming van een meer competente bedrijfsleiding in combinatie met overheidssubsi die. De minister antwoordde hierop dat pogingen zijn ge daan de tegenstellingen tussen personeel en Raad van Com missarissen te overbruggen, maar dat die pogingen niet hebben geleid tot de benoe ming van een nieuwe bedrijf sleiding.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3