paas verslaat Knetemann in Parijs-Brussel Hockeyers goed van start oorzitter KMAU rechtvaardigt grote afvaardiging mm )ubbele Russische triomf ORANTES EN BARAZZUTTI UIT STRIJD PLAATS BIJ LAATSTE VIER VRIJWEL ZEKER mm Hockeydames naar winst LEIDSE COURANT zijd al:j D (ijnann, I •vpde BRUSSEL Jan Raas heeft gisteren de wielerklassieker Parijs-Brussel op zijn naam pnigebracht Wereldkampioen Gerrie Knete- it kwam als tweede over de eindstreep de Belg Jean Luc Vandenbroucke. eerste najaarsklassieker begon dit keer niet Parijs. De wedstrijdorganisatie verwachtte m grote verkeersdrukte op de Franse wegen koos voor de Frans-Belgische grensplaats laubeuge als startplaats. Tal van topvedetten |ieten het afweten. De ploeg van Bernard linault, de winnaar van de Ronde van Fran- :rijk en ook de equipe van Francesco Moser, lotyerschenen niet aan de start. Ook Freddy laertens. die vader werd van een dochter, Martens ongeveer vijftig kilometer voor de eindstreep vandoor. Dertig kilometer voor de eindstreep had dit drietal een voorsprong opgebouwd van ongeveer vijfenvijftig secon den op een achtervolgende groep met daarin Raas en Knetemann. Even later viel René Martens weg uit de kopgroep en kwam er een hergroepering. In de eindstrijd maakte Jan Raas zijn faam als sprinter waar en versloeg naast Knete mann, de Duitser Thurau en voorts zeven Was niet van de partij, 'h tot totaal gingen 101 renners van start. Deze len het in het begin erg rustig aan. De lederlandse neo-prof Johan van de Velde, ling er met de Belgen Ludo Peeters en René kampioen bij de profs, Pierino Gavazzi, heeft zaterdag de wegwedstrijd Mi- laan-Turijn gewonnen. In de eindsprint ver sloeg hij zijn landgenoot Vittorio Algeri. De Belg José de Cauwer, heeft zaterdag in het Belgische Sint Gilles een wedstrijd voor profs over 144 kilometer gewonnen. Tweede werd zijn landgenoot Fons de Bal. Beste Nederlander was Adrie van Houwelingen met een vierde plaats. De Omloop van het Zuiden, één van de laatste wielerklassiekers voor amateurs, is zaterdag middag gewonnen door Frits Pirard. De wed strijd werd door de stormachtige wind een ware afvalrace. De coureurs, die zich niet in de voorste gelederen konden handhaven, wa ren ogenblikkelijk tot verliezers bestempeld, omdat de cracks in de kopgroep een hoog tempo handhaafden. Achter Pirard gingen over de eindstreep: Piet van der Kruijs, Guus Bierings, Henk Mutsaars en Bas van Lamoen. Marie van de Velde is gisteren in Oudenbosch achter gangmaker Jan Bergman, Nederlands kampioen der amateurs bij de derny's gewor den. Het deelnemersveld was sterk uitgedund, omdat de drie grote kanshebbers - Gaby Minneboo, Mathieu Pronk en Martin Rietveld - niet aan de start waren verschenen. De KNWU had namelijk bepaald, dat de renners niet zelf hun gangmakers mochten uitkiezen. Jan Raas gaat zegevierend over de meet met Gerrie Knetemann in zijn spoor. ardt/an 't Hek in duel met twee leren in een van de twee door Nederland gewonnen Bseipuels. HANNOVER Na twee gewon nen wedstrijden kan het Neder landse hockeyteam een plaats in de halve finales van het toernooi om het Europees kampioen schap in Hannover eigenlijk al niet meer ontgaan. In het afgelo pen weekeinde rekende Oranje af met Ierland (3—0) en Spanje (6—3). Nederland (als enige nog ongeslagen) heeft in groep B resoluut de leiding genomen. Met de wedstrijden tegen de zwakke drie. Tsjecho Slowakije, de Sovjet Unie en Wales in het vooruitzicht moet het wel heel vreemd lopen wil Nederland niet bij de laatste vier komen. De pupillen van Wim van Heumen hadden enige tijd nodig om te wennen aan de effectvolle velden van het complex naast het impo sante Niedersachsenstadion, waar het Nederlandse voetbalelftal in 1974 voor de strijd om de wereld titel met 2—0 van Uruguay won. Het veldspel verliep zaterdag te gen de leren dan ook uiterst stroef. Vloeiende combinaties wa ren zeldzaam. „Geen wonder", aldus Wouter Leefers, die als vijf de Nederlander de mijlpaal van honderd interlands bereikte, „het gras is te hoog en de grond te hobbelig. Zo kun je de bal moei lijk aan de stick houden". Als kijkspel was NederlandIerland van weinig waarde. Het uiteinde lijke resultaat viel eigenlijk over dreven gunstig voor Nederland uit. Met drie doelpunten (van Ron Steens voor de rust en Leefers en Doyer erna) werd het enthou siast strijdende Ierland te zwaar gestraft. Vooral in de tweede helft wankelde de nationale defensie. Ausputzer Bart Taminiau stelde zich niet altijd juist op en er moesten veel corners worden weggegeven. De treffer van de fraai solerende Leefers in de 53e minuut kwam precies op tijd om het zelfvertrouwen weer wat op te vijzelen, al bleven de leren gevaarlijk. Gisteren bleek Nederland zich in herfstig Hannover goed aan de omstandigheden te hebben aan gepast. Tegen concurrent Spanje had Van Heumen, die door me dewerking van het ministerie van onderwijs en het bestuur van de academie voor lichamelijke op voeding meer armslag kreeg om zich aan zijn taak als hockey- coach te kunnen wijden, een kans maakte. Na de terechtwij- wijziging in zijn team aange- zingen van Van Heumen pakte bracht De Hagenaar Ewout van Nederland de zaken na de rust Asbeck trap op als voorstopper weer energiek aan. „We zijn wat in de plaats van Carel van der breder gaan spelen", aldus de Staak, die nu linkerverdediger coach. „Daardoor kreeg Amat Spanje kreeg vleugels en profi teerde onmiddellijk van de tijdelij ke Nederlandse ontreddering. Van der Staak liet Monsalve weer vrij staan en dat bleef niet onopge merkt. De Spaanse rechtsbuiten werd op zijn wenken bediend, stopte en schoot in een vloeiende beweging (1—2). Reden voldoen de voor Van Heumen om Van der Staak naar de bank te halen en Diepeveen voor hem in te zetten In de slotfase van de eerste helft mocht Nederland zich gelukkig prijzen daar Pellen een unieke nen. 'RAAG Met een beetje gevoel oor realiteit en de internationa- verhoudingen in de atletiek ad de Koninklijke Nederlandse thletiek Unie zich de afgang in raag kunnen besparen. ENAU, die vorig najaar startte iet een ambitieus trainingsplan, at geldt tot na de Olympische pelen van Moskou, heeft ten nrechte gemeend dat de onmis- enbare vooruitgang in dit sei- 'arben een garantie was voor een anvaardbaar optreden bij deze VilWaalfde Europese kampioen- erl chappen. De merendeels jonge q loeg bleek totaal niet opgewas- 3en tegen de spanningen die en internationaal kampioen- 9 chap met zich brengt Het is Slis ehter te eenvoudig om het t( overe optreden van de Neder- ba inders alleen hier op terug te x uoeren. Het is voor ons een onbegrijpe- /er jke zaak dat vrijwel niemand hier an zijn normale prestatie is ge- amen". aldus KNAU-voorzitter firn de Beer, die overigens van lening is dat de selectie van 27 ames en heren terecht was. „Wij Scl uilen binnen twee weken een ^itgebreide analyse maken van at hier gebeurd is. Wij zullen de eus moeten maken met wie wij indi de voorbereiding op Moskou aorgaan. Velen uit de ploeg zijn de conclusie gekomen dat het adrijven van echte topsport heel it meer vraagt dan wat tot nu ie wordt opgebracht", e zeer zwakke prestaties van raag zullen ongetwijfeld reper- ussies hebben wanneer de NAU moet gaan praten met het ederlandsch Olympisch Comité ver de normen die ten aanzien in Moskou gehanteerd zullen orden. De Beer realiseert zich at ook. Na afloop van dit seizoen gaan ij praten met het NOC om tot in eensluidende selectieproce- are te komen", techts drie atleten, die in het kini jirn *.««♦<- Rosicki-stadion in Praag in actie kwamen hebben voldaan. In de eerste plaats doordouwer Gerard Tebroke, die op de 10.000 meter de zesde plaats bereikte en met 27.36.6 zijn Nederlandse record met een seconde verbeterde. Har ry Schulting voldeed met zijn vijf de plaats op de 400 meter horden volledig aan de verwachtingen evenals Arno Koermeling van wie niet verwacht mocht worden dat hij het verder zou brengen dan de halve finales. Het was jammer dat de 21-jarige Almeloër er niet in slaagde het nationale record van Sjef Hensgens, dat hij met 1.46.6 dit seizoen twee keer tot op tweetiende seconde benader de. te verbeteren. Jos Hermens was een apart ge val. De Nijmegenaar presenteer de zich in Praag in een voortref felijke vorm maar hij had de pech dat op de tien kilometer na bijna 7000 meter zijn linker achil lespees het begaf. Hij zag daar- neden de verwachtingen. „Hij was "#tt «IPHtStCtfV V x r mitÊffi&tÉBÊ Jury Sedych schreeuwt het uit na zijn winnende worp bij het kogelslingeren. mee een zekere medaille zijn neus voorbijgaan. Hoogspringer Ruud Wielart met Tebroke en Hermens de derde atleet, die werkelijk tot internatio nale klasse gerekend kan worden, had verstandig moeten zijn. De eigenzinnige Hoofddorper, dit seizoen toch goed voor 2,27 me ter, kwam geblesseerd aan de start en heeft geen moment de indruk gemaakt in zichzelf te ge loven. Koen Gijsbers was na een zwaar seizoen - waarin hij voor zijn leeftijd (20 jaar) veel te veel heeft gelopen - opgebrand. Pas in de 4 x 400 meter liet de Leidenaar zien dat hij de kwaliteiten heeft om het veel verder te brengen. Al werpt de vraag zich op of Gijsbers er toch niet verstandiger aan doet uit te wijken naar de 800 meter. Klaas Lok heeft volledig gefaald. De Utrechter haalde in de series van de 5000 meter noch in die van de 1500 meter de eindstreep. uitstekend in vorm", aldus vak groeptrainer Bob Boverman. „De enige reden die ik kan aanvoeren voor zijn falen, is dat hij overge concentreerd was". In de damesploeg viel weinig positiefs te ontdekken. Tilly Ver hoef revancheerde zich voor een zwak optreden op de 100 en 200 meter met goed lopen in de 4 x 400 meter en Tineke Kluft, die op de 3000 meter 26 seconden verwijderd bleef van haar natio nale record, kwam enigszins te rug op de 1500 meter. Vijfkampster Els Stolk was de enige die haar normale niveau bereikte. De Amsterdamse werkte geroutineerd haar vijfkamp af en slaagde er zelfs in voor de eerste maal nationaal recordhoudster Sylvia Barlag. die na het mislukte kogelstoten de aanval op haar beste totaal kon vergeten, te ver slaan. De rest van de damesaf vaardiging stelde zonder meer te leur. Dat op de laatste dag nog als tweede ook nog binnen het oude wereldrecord: 55,14 secon den. Venanzio Ortiz, tweede op de tien kilometer, bezorgde Italië zijn der de gouden medaille door in een pakkende slotfase de 5000 meter te winnen voor de Zwitser Ryffe! Me I V.< st traditionele slotnummer van de Europese kam- 8 oenschappen, de marathon, leverde een dubbele ver ussische overwinning op door Leonid Moisejev en rlej ikolai Penzin. Pas in de laatste honderd meter akte Moisejev zich van zijn landgenoot los om eclfc 2 uur 11 minuten en 57,5 seconden te winnen. arel Lismont werd derde in 2.12.07,7. Ko van der Mai eyden. de nationale kampioen van 1977, eindigde 28(fS 22e in 2.17.32,8. Cor Vriend kwam als 30e binnen 2.21.25,2 en Roelof Veld bereikte in 2.23.28,3 een plaats. Op de 1500 meter dames bleven Giana Romanova (Rus) en Natalia Maracescu (Roe) binnen de vier minuten grens. Romanova won in 3.59.0. Praag Tijdens de 4 x 100 meter estafette van de dames heeft de Franpaise Chantal Rega gister avond een dijbeen gebroken. Zij kwam bij de tweede wissel ten val en kwam zo ongelukkig terecht dat zij per brancard moest worden afgevoerd. Later bleek dat haar dijbeen was gebroken. een nationaal record op de 4 x 400 meter werd meegepakt was aardig, maar had verder weinig te betekenen. De les van Praag was hard. Het is te hopen dat ervan geleerd wordt. Op de voorlaatste dag kreeg het uitverkochte stadion (50.000 toe- en de Rus Fedotkin. schouwers) nog enkele boeiende finales te zien. Met als uitschie ter het hoogspringen heren. Het Russische wonderkind Vladimir Jatsjenko hij moet nog twintig worden - liet na viereneenhalf uur de nieuwe wereldrecord- hoogte van 2,35 meter opleggen. De Rus is met 2,35 meter houder van het wereldrecord indoor hij sprong dat in maart bij de Euro pese titelstrijd in Milaan maar had de weersomstandigheden volledig tegen. De temperatuur in het stadion was inmiddels gezakt tot elf gra den en ook de lange duur van de strijd had zijn krachten ge sloopt. Desondanks slaagde „Jatsko" bijna in zijn tweede po ging. Hij greep de titel met 2.30. De Sovjet Unie vergrootte zijn oogst aan goud door een over winning van Olympisch kam pioen kogelslingeren Joeri Se- dykh, die in het duel met de tweeentachtig meterwerpers, we reldrecordhouder Karl-Heinz Riehm (Wdl) en landgenoot Saifsjoek, de sterkste bleek: 77.28 m. In Praag heft het nieuwe 400 meter horden nummer voor de dames een geweldige ontwikke ling door gemaakt. De Russin Tatjana Zelentsova (30) verbeter de haar wereldrecord met vier tiende seconde tot 54,89 en sleepte liefst zes loopsters mee onder de 56 seconden grens. De Westduitse Silvia Hollmann bleef Nederland begon overdonderend. In enkele minuten waren al meer goede combinaties tot stand ge komen dan zaterdag in de gehele wedstrijd. Het openingsdoelpunt van Paul Litjens was een logisch uitvloeisel van de meerderheid in het veld. De donkere Utrechter benutte de tweede strafcorner (1—0). Bij de eerste korte corner had Litjens met zijn gebruikelijke kanonskogel de Spaanse verdedi ger Churuca een handblessure bezorgd. Het slechte veld bezorg de afstopper Tim Steens overi gens veel problemen. Nederland Overige uitslagen: bleef voorlopig nog het initiatief houden, maar verzuimde meer af- Groep A: Frankrijk—Gibraltar 3—1; Binnen zes minuten stond Neder land weer voor. Eerst ontsnapte Litjens aan de Spaanse verdedi gers. Hij liet het echter liever op een strafcorner aankomen dan direkt in te schieten. Doordat Pel len vervolgens de bal met de hand beroerde mocht Litjens van de Finse scheidsrechter Ruuttu een strafbal nemen. Daar had de Utrechter geen moeite mee (2—2). Leefers. Steens, Carbot (Spa), Doyer. Litjens bepaalden de score op 6—3. stand te nemen. EngelandPolen 2—0; West-Duitslan- Na twintig minuten was het ineens met het offensief gebeurd. w Met lange passes kon Spanje het iand—Gibraltar 2^0. spel verplaatsen. Daarbij kwam dat Van der Staak zich allesbehal- Groep B: Rusland—Tsjecho-Siowakije ve een betrouwbare verdediqer 3—0; WalesTsjecho-Siowakije 10; toonde. Van Heumen: „Hij gaf Span—'-'- *-» twee corners weg en maakte dek- 3 p' kingsfouten. Zo kregen de Span jaarden gelegenheid te gaan ja gen". In korte tijd raakte Neder land achter. De lange Amat zag zijn inzet in de tweede strafcorner in eerste instantie door Sikking gekeerd. De 32-jarige ausputzer maakte het karwei zelf toch af (1-t). Standen groep A: 1. West-Duitsland 2—3; 2. Engeland 2—3; 3. Polen 2—2; 4. Schotland 2-r2; 5. Frankrijk 2—2; 6. Gibraltar 2—0. Groen B: 1. Nederland 2—2; 2. Rus land 2—2; 3. Spanje 2—2; 4. Ierland 2—2; 5. Wales 2—2; 6. Tsjecho-Siowa kije 2—0. Zoetermeer Het Nederlands dames hockeyelftal oefende zaterdag tegen landskampioen Were-di op het kunstgrasveld van Zoetermeer. De nationale dames versloegen Were-di met zeven-één. Eindelijk drukten de Nederlandse dames hun veldoverwicht in cijfers uit en ook de strafcomers leverden resultaat op. Fieke Boekhorst scoorde in de tweede helft twee van de drie te nemen korte hoekslagen. New York Om de vierde ronde van de open Ameri kaanse tenniskampioen schappen in Flushing Meadows hebben drie van de vier hoogst geplaatste spelers drie sets nodig gehad. Alleen de Zweed Björn Borg, veruit de be ste tennisser van het mo ment, kwam eenvoudig door de derde ronde. De Jager op groot slem ver sloeg de Zwitser Heinz Giinthardt met 6—2 en 6—4 zonder zich noe menswaardig in te span nen. Het harde speel-oppervlak van Flushing Meadows eiste een be langrijk slachtoffer. De Spanjaard Manuel Orantes, de kampioen van Forest Hills in 1975 en ditmaal negende geplaatst, moest in de eerste set de strijd staken tegen de Italiaan Adriano Panatta, die met 41 voorstond. „Het is een oude blessure aan de meniscus van mijn linkerknie, die is gaan opspelen", vertelde de linkshandi ge speler uit Barcelona na zijn opgave. Hij keerde zo snel moge lijk naar Spanje terug in de hoop dat men daar In staat zou zijn de blessure te genezen zonder medi sche ingreep. Hij werd vergezeld door de Italiaan Corrado Baraz- zutti. Deze kon zijn hoge post op de plaatsingslijst (zevende) in het geheel niet waarmaken. Hij ver loor met 7—5, 4—6, 6—2 van de 23-jarige John Sadri, die bij de Amerikaanse universitaire kam pioenschappen ook al furore maakte. Bij de dames was Betty Stöve degene, die als eerste doordrong tot de derde ronde. Dat ging ten koste van de Argentijnse Viviana Gonzalez, die tegen de nummer zeven van het schema slechts één game maakte: 6—1. 6—0. Virginia Wade, de Wimbledon- kampioene van vorig jaar, was de eerste van de hooggeplaat- sten, die het veld moest ruimen. De nummer drie van het schema verfoor gisteren op een bijbaan voor enkele honderden toe schouwers van Lele Forood, een aankomende studente in de rechten: 6—3, 2—6, 6—3. Lele Forood is afkomstig uit de zelfde plaats als de zusjes Evert: Fort Lauderdale, maar is interna tionaal nog niet zo ver gevorderd. Zij staat 65ste op de lijst bij de dames en had nog nooit een kans gehad tegen iemand van de klas se van Wade. De beslissende set alleen al nam drie kwartier in beslag. Wade trachtte daarin ver geefs een doorbraak in de vierde game goed te maken. De beer is los Zonder blikken of blozen heeft de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie na het dra ma van Praag verklaard dat de immense afvaardi ging van zevenentwintig atleten en atletes ge rechtvaardigd was. Met deze voorzitter Wim de Beer kan men grotelijks van mening verschillen. De Nederlandse atletiek heeft in het buitenland maar ook in eigen land een afschuwelijk figuur geslagen. De sportmin- naar is tot de conclusie gekomen dat Nederland als atletieknatie niets voorstelt. Op Europees niveau werden vrijwel louter snelle uitschake lingen in het prilste sta dium van de strijd ge boekt. Op wereldniveau komen we er derhalve op geen enkele wijze aan te pas. De oude dooddoe ner „ervaring opdoen" gebruikt door alle spor ten die pover presteren moet nu maar eens en voor altijd worden opge borgen in het donkerste hoekje van een archiefla de. Erger is dat met zo'n grote, onverantwoorde afvaardiging (plus de niet geringe begeleiding) op even onverantwoorde wijze een greep is ge daan in de financiën die voor de sport in het alge meen beschikbaar wor den gesteld. En als de voorzitter van de bond dan beweerd dat er niets aan te hand is, is de beer metterdaad los. Amateurs De poging van de we- reldvoetbalorganisatie, de FIFA. om te voorko men dat profs en/of staatsamateurs zullen deelnemen aan het Olym pisch voetbaltoernooi 1980 in Moskou, is mis lukt. Als geen ander kan de FIFA beoordelen of aan het wereldtoernooi in Argentinië dergelijke spelers, die moeilijk als amateur beschouwd kun nen worden, hebben deelgenomen. Het Inter nationaal Olympisch Co mité heeft zich echter ge haast te melden dat van een uitsluiting geen spra ke kan, en zal zijn. Het IOC, dat het woord ama teurisme zo koestert, kan niet anders want als het met voetbal begint en de lijn zou worden doorge trokken, worden de Olympische Spelen zowel winter- als zomer spelen een minitoer- nooi. Het IOC steekt ken nelijk liever de kop in het zand dan dat wordt ge tornd aan de ook door die instantie verfoeide tendens van steeds gro tere en duurdere Spelen. De FIFA gaf de weg tot kleiner en goedkoper aan, het IOC sloeg weer een zijpad in. Systeem Met de achttiende partij heeft Kortsjnoj de strijd om de wereldtitel scha ken weer hervat. Nie mand kan er langzamer hand meer een touw aan vastknopen. Behalve bij pure schaakfans is de belangstelling voor dit evenement gedaald, waaraan vooral Kortsjnoj niet weinig heeft bijge dragen door zijn vreem de gedrag, zijn onspor tieve instelling en zijn vreemde gedachtengang die steeds andere „on zichtbare vijanden" ont dekt. De wereldschaak bond staat voorts voor de taak een systeem te ontwerpen waarbij mara thontweekampen worden uitgesloten. Een tevoren vastgesteld aantal partij en met de titelhouder als winnaar indien de stand gelijk is, zou een oplos sing kunnen zijn. Dan wordt in ieder geval door de uitdager scherper op winst gespeeld want aan louter remises heeft hij niets.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15