Bondsdag bijeen voor spionageaffaire Het beslissende spel in Camp David Kinderleger slaat grote aanval op Matagalpa af Begin: geen VS-troepen in bezette gebieden Terugkeer gast arbeiders vergroot chaos in het Franse luchtruim BUITENLAND LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Vanc s correspondent Ami Vree) BONN Er hangt nog altijd een waas van geheimzinnigheid over de mogelijke nieuwe spionageaffaire in Bonn. Hoewel een woordvoerder van het Openbaar Mi nisterie dat de zaak onderzoekt, ontkende dat het om een topagent zou gaan, nadat eerder een regeringswoordvoerder had ge zegd dat een vergelijking met de' affaire- Guillaume niet mogelijk was, is de zaak toch wel zo belangrijk dat de voltallige Bondsdag vandaag voor een speciale zit ting, nog tijdens het zomerreces, bijeen komt. De procureur-generaal wil namelijk het bureau van een of meer bondsdagafge vaardigden onderzoeken en daarvoor is het nodig dat de Bondsdag de parlemen taire onschendbaarheid van de betrokken afgevaardigden opheft. Gisteravond al is de onschendbaarheidscommissie bijeen gekomen om een advies voor de Bondsdag op te stellen. De verdenking zou zich richten tegen het bureau van de sociaal democraat Uwe Holtz, fractiespreker inza- Officieel is echter geen enkele naam ge noemd. De verdenking hoeft overigens niet tegen de afgevaardigde zelf te zijn gericht maar kan ook betrekking hebben op een van zijn medewerkers. Tot nu toe heeft het Openbaar Ministerie een onderzoek lopen tegen zeven tot acht niet met name ge noemde mensen. Alleen is bekend gewor den dat de persoonlijke referent van SPD- secretaris Egon Bahr, de 36-jarige Joachim Broudre-Groerer tot hen behoort. Evenals Holtz heeft deze echter met nadruk ont kend een agent te zijn. Arrestaties hebben (nog) niet plaatsgevonden. De zaak is aan het rollen gebracht door de naar Amerika overgelopen Roemeense staatssecretaris Ion Pacepa, die eind juli uit een hotel in Keulen verdween en die op dit moment tegenover de CIA schijnt uit te pakken over wat hij weet. Hij zou evenwel geen documenten bj zich hebben gehad en ook geen namen hebben kunnen aanwijzingen over een spion in de buurt van de SPD-top of van een lid van de regering zouden dan ook erg vpag zijn gebleven. Enkele mogelijke verdachten werden sinds veertien dagen in de Bonds republiek geschaduwd, maar deze observa tie moest voortijdig worden afgebroken toen bekend werd dat de pers er lucht van had gekregen. Een interessant aspect van het geheel is dat met name de laatste weken spectacu laire berichten uit de Verenigde Staten zijn overgewaaid waarin werd gesuggereerd dat Egon Bahr in het geheim besprekingen met Moskou zou zijn begonnen waarin hij een geleidelijke loswerking van de Bonds republiek uit de NAVO in het vooruitzicht stelde op voorwaarde dat het Kremlin zich zou verplichten nooit een aanval op West- Duitsland te doen. Het uiteindelijke doel van dit alles zou de hereniging van Duits land zijn. Niet onwaarschijnlijk is dat ook deze geruchten uit de koker van Pacepa komen wiens rol op dit moment nog vol strekt onduidelijk is. KENYATTA In de Keniase hoofdstad Nairobi heeft prins Char les de begrafenis bijge woond van president Jo- mo Kenyatta, de vader des vaderlands van deze voor malige Britse kolonie. Een andere eregast was presi dent Amin van Oeganda (geheel rechts op de voor grond). Prins Charles wei gerde Amin een hand te geven. Executie door injectie WHARTON (Reuter) - De 35- jarige Amerikaanse Mary Lou Anderson is gisteren ter dood veroordeeld voor het beramen van de moord op haar ouders. De staat Texas heeft begin dit jaar de doodstraf via inspui ting ingevoerd. Tot dusver werd de straf echter nog niet uitgesproken. Mary Lou Anderson is ervan beschuldigd 17.000 gulden te hebben betaald aan de 29-jari ge Feryl Granger die de 55-jari- ge Steven Anderson en zijn vrouw Margie moest doden. Granger zit in voorarrest. Jeugdige gemaskerde opstandelingen tijdens de strijd in Matagalpa. Ze zijn slechts uitgerust met lichte wapens tegenover de gepantserde Nationale Garde. MATAGALPA (REUTER) De nationale garde van Nicargua is er ook vannacht na uren van bittere straatgevechten niet in geslaagd de op standelingen die een groot deel van de stad beheersen „binnen een paar uur uit te roken", zoals de oorspronkelijke bedoeling van een gro te aanval was. Het legertje van rond 400, meest kinderen, sommigen van slechts twaalf jaar, sloeg de aanval van de zwaar bewapende militairen door zijn sluipschutterstechniek met slechts pistolen en lichte wapens af. De garde moest afdruipen. In totaal zijn er bij de gevechten in de stad in de afgelopen vijf dagen 21 doden gevallen en ruim honderd gewonden. Een grimmig kijkende officier van de garde verklaarde na het misluk ken van de actie om de stad te zuiveren dat „het probleem is, dat we voorzichtig te werk moeten gaan, daar zich nog steeds burgers verschuilen in sommige huizen". Voor de actie begon had. de garde met bulldo zers en onder dekking van pantservoertuigen de barricades in de stad opgeruimd. Volgens ooggetuigen vielen er bij de aanval met helikopters en pantservoertuigen honderden slachtoffers, zo werd nader uit andere bron In de eerste uren van de strijd zouden volgens een arts zeker 50 mensen zijn omgekomen en 200 gewond zijn geraakt. De garde had van president Somoza, voor wiens aftreden de opstandelingen vechten, opdracht gekregen „met alles aan te vallen wat beschik baar is", maar de voor het merendeel zeer jonge opstandelingen zouden zich niet over willen geven en bereid tot het laatste toe te blijven doorvechten. Ook in de hoofdstad Manaqua worden gevechten geleverd. JERUZALEM (Upi) Premier Menachem dat hij is vóór een wederzijds defensiever drag met de Verenigde Staten, Begin, die het woord voerde op bijeen- Israël heeft donderdag gezegd komst van Joodse geldinzamelaars in Jeruza lem, zei dat hij met de socialistische partij de oppositie is, overeenstemming heeft Judea, Samaria of de strook verdrag in het Midden- Begin zei dat Israël bereid is zijn militaire installaties ter beschikking te stellen van de Verenigde Staten, „maar", voegde hij eraan toe, „wij willen geen (Amerikaanse) militai- De vijf punten waarover Begin en oppositie leider Sjimon Peres voor een algemene vre desregeling in het Midden-Oosten overeen stemming hebben bereikt, zijn volgens de eerste-minister: men keert niet terug tot de grenzen van voor de oorlog van juni 1967; men is gekant tegen kleine grenscorrecties als onderdeel van een regeling; Israël moet militair present blijven langszij de rivier de Jordaan; handhaving van Israëlische militai ren op de westelijke Jordaanoever en in Gaza; Jeruzalem blijft ten eeuwige dage de hoofdstad van de Joodse staat. Gelukwensen voor paus Paus Johannes Paulus heeft gis teren var\ het di plomatieke korps in Vaticaanstad de gelukwensen met zijn uitverkie zing ontvangen. Hier drukt de de ken het korps, de ambas sadeur van Gua temala, de paus de hand. ring PARIJS Terwijl de situatie op de Franse luchthavens gis teren relatief normaal was, dreigt de stiptheidsactie van de verkeersleiders tijdens het weekeinde andermaal tot gro te vertragingen te leiden. In deze dagen keren namelijk duizenden gastarbeiders die in Frankrijk tewerkgesteld zijn van hun vakantie in hun va derlanden terug, namelijk uit Noord-Afrika, Turkije, Italië, Spanje en Portugal. Het luchtverkeer is dientenge volge aanzienlijk drukker, om dat velen van deze arbeiders met charters reizen die een bij komend probleem voor de 'luchtverkeersdichtheid vor- De verkeersleiders en hun vak bonden lijken voet bij stuk te willen houden en verklaren, dat de veiligheid en de vlotte afwikkeling van het luchtver keer afhangen van een verbete- i het materiaal, perso neelsuitbreiding en een nieuwe definitie van de aan de burger luchtvaart en aan de militaire luchtvaart toegekende luchtrui men. „Alle pogingen tot bezui niging inzake de Iuchtverkeers- veiligheid draaien uit op onge lukken," aldus een woordvoer der van de Franse bond van verkeersvliegers. Deze heeft zich solidair verklaard met de verkeersleiders en voorgesteld als bemiddelaar in het conflict op te treden en „zo nodig met de minister te zullen gaan pra ten." Hoewel de stiptheidsactie in beginsel voor onbepaalde tijd ontketend is, was aanvankelijk verklaard dat deze op 4 sep tember zou aflopen en alge meen is men van mening dat het normale werktempo (waar tegen immers de verkeerslei ders ook protesteren, omdat elk van hen op teveel lucht vaartuigen tegelijk toezicht moet houden), hervat zal wor den. HBG ontkent activiteiten in Rhodesië RIJSWIJK (ANP) - De Hol landse Beton Groep (HBG) in Rijswijk ontkent dat zij belan gen of activiteiten heeft in Rhodesië. De Verenigde Naties publiceerden onlangs een lijst waarin de HBG wordt gerang schikt onder de bedrijven die de boycot op Rhodesië zouden overtreden. In de lijst worden nog zestien Nederlandse be drijven genoemd die zich niet storen aan de boycot tegen Rhodesië. Volgens HBG wer den alle activiteiten in Rho desië in 1965 al beëindigd toen de boycot werd afgekondigd. In Londen is het opschudding verwekkende rapport over de olieleveranties van Shell aan Rhodesië nog altijd niet gepu bliceerd. Het rapport van de speciale onderzoekscommissie naar de rol van de oliemaat schappijen is in handen gege ven van de Britse procureur- generaal die een nader onder zoek zal instellen naar de be vindingen in het rapport. De Londense Sunday Times publi ceerde zondag een artikel waarin Shell en British Petro leum tegenover de commissie zouden hebben toegegeven dat zij de boycot welbewust heb ben overschreden. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG President Carter staat waarschijnlijk de komende week voor de grootste diplomatieke tour de force in zijn presidentiële carrière wanneer hij in Camp David de Egyptische president Sa- dat en premier Begin van Israël overeen stemming moet laten bereiken over een vredesplan dat beide partijen in het con flict voldoet. Eigenlijk weet geen van drieën hoe een nieuwe draai aan het probleem gegeven moet worden die een oplossing van het Isr.-Egyp. probleem m zich brengt. Een Britse krant schreef deze week dat Carter in Camp David een wonder nodig heeft om de tegenstanders in het Egyptisch-Is- raëlische conflict te verzoenen. En er is inderdaad weinig minder voor nodig als men de ingenomen standpunten van Egyp- tenaren en Israëliërs onder de loep neemt. De Egyptenaren hebben hun keiharde wei gering om nog langer te onderhandelen in bilateraal overleg met Israël beloond ge zien. Zij kennen de Israëlische opvattingen onderhand goed genoeg sinds president Sadat door zijn opzienbarend vredesinitia tief in november vorig jaar de onderhande lingen met Israël op gang heeft gebracht. Zelfs een niet onbelangrijke Israëlische concessie (Israël zou bereid zijn te onder handelen over de souvereiniteit van het gebied aan de westelijke Jordaanoever) kon daar weinig aan veranderen. President Carter en zijn diplomaten kijken nu voor het eerst niet langer afzijdig toe naar wat besproken wordt, maar zullen zo nodig zelf de knoop moeten doorhakken. De Egyptenaren weten dat de Amerikanen hun stelling van terugtrekking door Israël uit alle bezette gebieden delen. Maar de Israëliërs zijn niet bereid zich zonder slag of stoot uit de bezette gebieden terug te trekken wanneer daar geen garanties voor hun veiligheid tegenover staan. Hoogstens zijn zij bereid tot gedeeltelijke akkoorden als stap op weg naar een volledige vredes regeling. Premier Begin verklaarde deze week dat de aanstaande besprekingen in Camp Da vid weliswaar zeer belangrijk zijn, maar geen levensbelang vormen voor Israël. Stukje bij beetje, dan breekt het lijntje niet. En daar slaagde een diplomaat als Kissinger met pendel-diploma tie heel aar dig in. President Sadat lijkt zich echter op dit moment minder dan ooit een stapsgewijze oplossing te kunnen veroorloven. Om te beginnen is daar het karakter van de Egyptische president zelf, een zendingsfi guur die in november een ongekend vre- desperspectief opende met zijn reis naar Israël. Sadats vredesinitiatief, dat van be gin af aan gericht was op een alles-of-niets oplossing, is verzand en slechts het per soonlijk elan van de Egyptische president lijkt nog niet aan kracht te hebben inge boet. Veel belangrijker echter in dit ver band is dat het verzet tegen zijn vredesmis sie ook door landen die daar aanvankelijk een afwachtende houding tegen aannamen, zoals Jordanië en Saoedi-Arabië, steeds groter wordt. Het is algemeen toegegeven dat de Saoedi's in Leeds waar in juli het laatste bilaterale gesprek tussen beide partijen plaats had de Egyptenaren tot het ultimatum brachten om niet verder te onderhandelen zónder de Amerikanen. De Saoedi's hebben een machtige stem in het kapittel omdat zij de grootste financiers vormen van het aan bankroet grenzende Egypte. En die financiële steun willen zij' alleen maar leveren wanneer de Palestij- nen, hun natuurlijke bondgenoten in de vredesregeling worden betrokken. Het Arabische afwijzingsfront tegen Sadats vredesinitiatief krijgt dus alleen maar meer wind in de zeilen. Ondertussen is en blijft Sadat de smetteloze vredesapostel. Binnenlandse oppositie tegen zijn beleid werd het afgelopen half jaar de kop inge drukt. Sadat speelt hoog spel, maar hij is dan ook niet alleen een vredesapostel, die zijn eigen positie op het spel zet Alles heeft hij gedaan om vrede te bereiken en wat nu als, het laatste wat uit zijn initiatief is voortgevloeid, het gesprek in Camp Da vid, mislukt? Het antwoord lijkt gegeven te worden door de berichten de laatste tijd over troepenbe wegingen aan Egyptische zijde. Het kan natuurlijk zijn dat deze berichten eveneens onderdeel zijn in de psychologische oorlog voering tegen Israël, maar is er een ander middel dat Sadat tegen het koppige Israël rest wanneer alle overleg in zijn ogen faalt? Deze nieuwe oorlogsdreiging heeft ook president Carter de deelnemers aan het topoverleg in Camp David voor ogen gehouden. Er moeten hoe dan ook resulta ten bereikt worden. Wie dat weet, beseft dat Carters positie verre van gemakkelijk is. Amerika's natuurlijke sympathie ligt bij de Israëliërs, maar sinds Sadat zelf een mogelijkheid tot vrede creëerde, gaat hun sympathie duidelijk uit naar de Egyptena ren. De Israëliërs hebben, zo zouden zij kunnen redeneren, genoeg tijd gehad om het met de Egyptenaren eens te worden. De Amerikanen is er veel aan gelegen de Arabieren in het Amerikaanse kamp te houden. Zullen zij dan volgende week de Israëliërs zelf met harde hand terechtwij- Na coalitie met liberalen Stakingen in Denemarken KOPENHAGEN De nieuwe Deense regering die aangevuld met liberalen vrij ingrijpende economische maatregelen aan het parlement heeft voorge steld, wordt geconfronteerd met een snel om zich heen grijpende sociale onrust. Aan gevoerd door havenarbeiders in Kopenhagen en Odense gin gen gisteren tenminste zesdui zend arbeiders in staking en vandaag zijn nieuwe stakingen aangekondigd tegen het ver bond van de sociaal-democra ten met de liberalen die door de arbeiders als klassevijand worden aangeduid. Toen de so cialistische premier Jorgensen gisteren voor het parlement verscheen werd hij met luid boegeroep en gefluit van de galerijen ontvangen. Jorgensen beloofde een consequent eco nomisch beleid over een lange re termijn om de produktiekos- ten en de buitenlandse schuld te verminderen en daardoor ui- indelij k meer werkgelegen- eid te creëren. Geheim akkoord over Rhodesië SALISBURY (Reuter) Op een geheime bijeenkomst, 14 augustus in Zambia gehouden, is men overeengekomen Jos hua Nkomo, een van de twee leiders van het Patriottisch- Front, het voorzitterschap aan te bieden van de uitvoerende raad die Rhodesië naar een zwart meerderheidsbewind moet leiden. Aan deze bijeenkomst werd deelgenomen door premier Ian Smith van Rhodesië, president Kenneth Kaunda van Zambia, Joseph Garba. Dit is gisteren bekendgemaakt door de Afrikaanse Nationale Unie (ZANU) van dominee Si- thole die deel uitmaakt van de overgangsregering in Rhodesië. Een blanke woordvoerder van deze regering sprak de verkla ring van de ZANU onmiddel lijk tegen, maar een zegsman van bisschop Muzorewa's Ver enigde Afrikaanse Nationale Raad (UANQ zei dat zijn orga nisatie op de hoogte is van de geheime bijeenkomst en de verklaring van de ZANU on derschrijft. Fokker in Brazilië geboycot RIO DE JANEIRO - Volgens een bericht in de Braziliaanse krant „O Globo" is de Brazi liaanse regering represailles aan het nemen tegen Fokker als reactie op de houding van het Nederlandse parlement in zake de levering van verrijkt uranium aan Brazilië. Fokker heeft tot op heden slechts twee gebruikte vliegtui gen aan Brazilië verkocht, zo meldt een van de columnisten van deze krant. Volgens het bericht zijn de moeilijkheden van Fokker om door te dringen op de Braziliaanse markt ener zijds te wijten aan een hoge verzadigingsgraad van de loka le markt voor vliegtuigen voor korte en middellange afstan den. Anderzijds ondervindt Fokker evenwel „een niet openlijk verklaarde wraakne ming van de Braziliaanse rege ring", aldus „O Globo". Vol gens het bericht is dit het ge volg van de Urenco-affaire en „Van de houding van het Ne derlandse parlement inzake de levering van uranium voor de kerncentrale van Angra Dos Reis". Tè bezorgde ouders ontzet uit ouderlijke macht BOLTON (UPI) - In het Britse graafschap Lancashire is een baby toevertrouwd aan de ge meenschap, omdat haar ouders teveel van haar hielden Het 15 maanden oude meisje, waarvan de naam niet is be- j kendgemaakt, heeft van haar 380 eerste levensdagen er 170 in het ziekenhuis doorgebracht. Ze werd er 25 keer door haar I ouders naar toe gebracht, om- 1 dat zij al in paniek raakten wanneer ze nieste. Tegen de kinderrechter in Bol ton werd gezegd dat het leven van de baby verre van normaal was geweest en er ernstige be zorgdheid bestond over haar emotionele ontwikkeling. Nieuwe regering in IJsland REYKJAVIK - De progressie ven, sociaal-democraten en communisten hebben gisteren bekendgemaakt een nieuwe IJslandse regering onder oud premier Olafur Johannesson van de progressieve partij te hebben gevormd. Elke partij krijgt drie kabujgls- zetels, buitenlandse zaken gaat naar de voorzitter van de so ciaal-democratische partij, Be- nedikt Groendal, die IJsland in de NAVO wil houden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9