Winkelhof nekt bestaande winkels Prins Claus verdiept zich in Sassenheimse stadsvernieuwing Schokkende cijfers over winkels in Leidse regio Leids winkelcentrum verliest miljoenen aan concurrentie in regio ALLEEN ALPHEN STAAT ER GOED VOOR EERSTE PAAL VOOR PLAN ZUIDERSTRAAT COLLEGEVORMING WARMOND ROND jGeen verrassingen op OLTC-toernooi STAD/REGIO LEIDSE COURANTVRIJDAG l SEPTEMBER 1978 PAGINA Mevr. Roelandse in gesprek met prins Claus. Rechts burgemeester Kret Prins Claus in gesprek met één van de directeuren van De Vroomen SASSENHEIM Ietwat aarzelend en zorgvul dig luisterend naar datgene wat de aannemer hem uitlegde, sloeg prins Claus gistermiddag do eerste paal voor het complex van zesenne gentig woningen, dat binnen het Zuiderstraat- complex zal moeten verrrijzen. Met enkele ste vige, mede door vuurwerk veroorzaakte klap pen, werd de met slingers versierde paal de onlangs bouwrijp gemaakte grond ingedreven. Toen de prins deze symbolische handeling had verricht, ontving hij van het Sassenheims ge meentebestuur een grote doos Lego bouwste nen. Een geschenk waarmee de prinsjes zich de komende dagen, zij het op zeer bescheiden schaal, ook met „stadsvernieuwing" bezig kun nen houden. Onder grote belangstelling van de bewoners van tehuis St. Bernardus arriveerde de prins precies om tien over half twee bij de hoofdingang, waar hij werd opgewacht door onder meer het Sas senheimse college van burgemeester en wethou ders, gedeputeerde Buijsert, en de commissaris van de koningin voor Zuid-Holland, Mr. Vrolijk. In* de tuinzaal van de Bernardus hield burge meester Kret een korte inleiding over „stadsver nieuwing in Sassenheim". Hierbij benadrukte de burgemeester dat Sassenheim de prins niet had uitgenodigd om te coquetteren met wat er ge bouwd wordt, maar wel omdat datgene wat er gebouwd wordt belangrijk genoeg is om als toetsingsobject te dienen. Als twee belangrijke punten van deze stadsvernieuwing noemde Kret dat bestaande woonbuurtjes," destijds gebouwd al naar gelang er behoefte was ontstaan en er toevallig grond beschikbaar was. aaneenges meed konden worden tot een goed geoutilleerde woonwijk direct verbonden met het centrumge bied. En het feit dat vastgegroeide en ingeklem de bedrijven konden worden bevrijd van hun verouderde accommodatie om modern opnieuw te kunnen beginnen waardoor bovendien de woonbuurtjes werden verlost van de tot over hun erfscheiding opdringende, volgepakte leef- milieuverstorende bedrijven. „Het zou desa streus zijn als een dergelijk proces van vernieu wing om welke reden dan ook zou moeten wórden afgebroken", zo stelde Kret. Onderhoud Aansluitend op de burgemeester sprak ir. Schut van het bureau Stad en Landschap over zijn visie over stadsvernieuwing. Allereerst zei Schut dat stadsveroudering tegen kan worden gegaan door goed en zorgvuldig onderhoud. In dit verband stelde hij dat de overheid dit onder houd moet aanmoedigen door subsidies en be lastingaftrek. Hij zei er echter wel in te kunnen komen dat de regering de belastingaftrek van onderhoud aan eigen huizen ongedaan heeft gemaakt, omdat van deze regeling op grote schaal misbruik gemaakt werd. „Er waren men sen die van deze regeling practisch een geheel nieuw huis overhielden en zoiets kan natuurlijk niet. Aan de andere kant werkt het feit dat onderhoud aan eigen huizen niet meer aftrek baar is. wel het zogenaamde zwartwerken in de hand. Niet aftrekbaar of wel aftrekbaar van onderhoudskosten heeft allebei voor- en nadelen en ik zou niet durven zeggen welke wijze mijn voorkeur geniet", aldus Schut. Een belangrijke1 stap voorwaarts zou het volgens hem zijn indien huizen die eenmaal leeg zijn gekomen via een gunstige gemeentelijke subsidieregeling opge knapt kunnen worden. Een dergelijke regeling is daarom zo aantrekkelijk omdat het herstellen of verbouwen van huizen waar nog mensen wonen vaak veel ingewikkelder in zijn werk gaat. Bas Ploos v. Amstel leverde een verdienstelijke prestatie door zijn veel sterkere tegen stander Van Dijk tot een derde set te dwingen. Dit kostte hem echter zoveel loopwerk, dat hij in de derde set niet meer tot tegenspel van betekenis kwam: 1—6, 7—6, 1-6. De OLTC-troef Pieter Vroegop moest tot het uiterste gaan om Haslinghuis te bedwingen. Via 26, 64, 64 gelukte hem dit op het nippertje. Har Meyer overdon derde Weber volledig met zijn kanonharde forehand. Toen Weber in de tweede set een maal door had hoe hij tegen Meyer moest spelen, werd de strijd meer gelijkopgaand, maar Meyer liet het niet tot een derde set komen: 64, 6—1. Jan v.d. Lippe won zonder moeite van Van Zuuren: 6—1, 6—3. Truus Tonjann heeft haar plaatsing als tweede in het da mesenkel C niet kunnen waar maken. Met 75, 64 delfde de Leiderdorpse het onderspit te gen mevr. Kleestadt. Joan Zon- nevylle liet zich niet verrassen, met 64, 64 hield zij Mia Smit achter zich. Bij de heren in C leverden twee partijen de nodige span ning op Hans v. Tongeren kwam pas in zijn spel, toen hij al een set achterstand op Sh- rygley had opgelopen. Eenmaal op dreef klaarde Van Tongeren het karwei toch nog vlot Beel- en was niet zo snel klaar met De Mooy als het er na de eerste naar uitzag. De Mooy herstelde zich volledijg en met wat meer geluk had hij de partij zelfs op zijn naam gebracht (1—6, 6—4. 79). Het OLTC-duo Jansen v. Rozendaal/V. Veelen wist in het herendubbel niet te impo neren. Door middel van een 3—6, 6—2, 6—2 zege op Kuyt en Bekkering handhaafden zij zich wel. Onthulling Na de lezing van ir. Schut ging prins Claus naai de bouwplaats van het plan Zuiderstraat alwaar hij het echtpaar Roelandse ontmoette. Mevrouw Roelandse werd op de plaats waar de paal de grond in ging geboren m een vorig jaar gesloopt huisje. De prins informeerde naar de gezondheid van het echtpaar en luisterde belangstellend naar hoe het vroeger in de huisjes die op de bouw-1 plaats stonden toeging. Na de eerste paal te hebben geslagen ging prins Claus naar het reconstructiegebied Zuilhofstraat alwaar hij een gedenksteen onthulde. Vervolgens ging het ge zelschap naar het gereedgekomen plan Hoek- straat. Hier betrad de prins één der woningwet- woningen. In deze woningwetwoning, van het raadslid Homan, kon hij zich persoonlijk verge wissen van de moderne woningbouw in Sassen heim. Hierna bezichtigde prins Claus de bedrijfsge- I bouwen van het bloembollenexportbedrijf Frij- link, die binnenkort gesloopt worden en waar I vijfenvijftig woningwetwoningen gebouwd moe- ten worden. Tenslotte ging de prins naar het gloednieuwe gebouwencomplex van bollenex- portbedrijf De Vroomen, waar hij werd rondge- i leid. Het bedrijf van De Vroomen aan de Sas- j senheimse Rijksstraatweg stond vroeger aan de Zuilhofstraat, waar nu 48 premie-koopwoningen en 4 vrije sectorwoningen verrijzen. Tijdens het bezoek van de prins aan De Vroomen was er een bustocht per dubbeldekker voor de genodig den van de provincie en andere geïnteresseer den. Tijdens deze tocht werd getoond waar in i Sassenheim nog stadsvernieuwing zou kunnen plaatsvinden en welke projecten al gerealiseerd zijn. Ook deze bustocht eindigde bij het bedrijf j van De Vroomen, waar burgemeester Kret ver klaarde dat de Sassenheimse stadsvernieuwing ook in de toekomst door moet gaan. WARMOND Alle problemen rond de vorming van een college van B en W in Warmond blijken voorlopig uit de weg te zijn geruimd. Geruime tijd geleden bereikten de drie partijen al overeenstemming over het collegeprogram ma en werd er besloten de heren Van Schagen (CDA) en Van der Zalm (PvdA) voor te stellen als Tijdens de onderhandelin gen deze week echter ont stonden er moeilijkheden door de eis van Progressief Warmond de taakverdeling binnen het college aan de orde te stellen. De fractie van PW is van mening dat het werk binnen het college meer evenredig verdeeld dient te worden, hetgeen wil zeggen dat de full-timer (de burgemeester dus) net zo veel werk zal moeten verzet ten in verhouding tot de be schikbare tijd van de „part time" wethouders. Na lange diskussies werd besloten de ze zaak gedurende een ter mijn van drie maanden de gang van zaken nauwlettend in het oog te houden. Na die periode zal er nogmaals- over de taakverdeling bin nen het college worden ge sproken Wethouder Van der Zalm deelde nog mede dat als er geen verandering m de situatie komt hij daaruit te zijner tijd zijn konklusies zal trekken. (Van onze verslaggevers) LEIDEN Schokkende cijfers vullen vandaag de kolommen van de stads- en regiopagina's van de Leidse Courant. Wij publiceren in deze krant de resultaten van het Regionaal Distributie Planolo gisch Onderzoek voor Rijnland (kortweg RDPO). Ruim twee jaar geleden werd op initiatief van de Leidse Kamer van Koophandel besloten een groot winkelon- derzoek als dit te houden om met name de gevolgen in kaart te brengen van de mogelijke vestigingen van Superstores (Maxi's Miro's en Makro's etc.) in de Leidse regio. Het waren de dagen dat Albert Heijn solliciteerde naar een Miro- vestiging aan de Plesmanlaan (ook vorig najaar nog onderwerp van felle diskus sies in de stad) en van de aankondiging van Winkelhof in Leiderdorp, waarover eveneens veel te doen geweest is. Na twee jaar van studeren en inventarise ren legt de Kamer van Koophandel dan nu het RDPO op tafel als vrucht van gezamenlijke krachtsinspanning van rijk, provincie, de 17 gemeenten van het dis trict van de Leidse Kamer en uiteraard KvK zelf. Een voorloper van deze nota werd dit voorjaar uitgebracht en hield onder meer de waarschuwing in dat Lei den haar centrumfunctie dreigde te verlie zen. De nota die wij vandaag publiceren gaat in op de toestand van de winkels in de diverse gemeenten uit de Leidse regio als daar tot 1980 respectievelijk tot 1985 helemaal niets zou gebeuren, de „nul-va riant" dus. Binnen afzienbare tijd hoopt de Kamer van Koophandel nadere gege vens te verstrekken over wat er met deze winkels zou gebeuren als er bijvoorbeeld in Leiden een groot zelfbedieningswaren huis zou worden neergezet. Voornaamste conclusie van de artikelen van vandaag: op een enkel winkelcen trum in het noordelijk deel van de bol lenstreek en in het plassengebied na zijn de vooruitzichten voor tal van centra weinig bemoedigend. Dat geldt ook voor het Leidse winkelcentrum. Alleen Alphen aan den Rijn komt er goed af. INTEGRALE AANPAK GEMEENTEBESTUUR TOEGEJUICHT LEIDEN In 1985 komen de Leidse citywin keliers met z'n allen zo'n slordige 10 miljoen gulden tekort om quitte te draaien ten gevolge van de moordende concurrentie van de diverse goed bereikbare en aantrekkelijke winkelcen tra in de direkte omgeving. Alleen door een totaal programma van maatregelen in een integrale aanpak die tot doel heeft de Leidse binnenstad beter bereikbaar te maken kan deze negatieve ontwikkeling een halt worden toegeroepen. Hoe moordend de concurrentie van buiten Lei den is, illustreert het feit dat in 1976 al tussen de 30 en 40 miljoen gulden aan koopkracht die best in Leiden besteed had kunnen worden afvloeide naar de Haagse koopcentra. Om dat terug te winnen dient het niveau van de winkels opgevijzeld te worden, waarbij op de mogelijk heid van aantrekkelijke winkelpassages wordt gewezen, waarvan Den Haag een aantel succes volle voorbeelden telt. Ook zou in Leiden een duidelijk stadscentrum moeten worden ge creëerd. Het winkelapparaat bestaat in feite nu slechts uit twee lang gerekte winkelstraten met wat onaantrekkelijke steegjes er tussen. Uiteraard komt ook het verkeersprobleem weer om de hoek kijken. Uit het onderzoekresultaat blijkt weer eens hoe negatief de klanten van buiten Leiden de verkeers- en parkeerchaos ervaren. Dat is de voornaamste reden van het wegvloeien van klanten naar centra als Leids- enhage, de Koper molen en het 5-Meiplein. Ook buurtcentra Niet alleen het kernwinkelapparaat van Leiden krijgt het de komende jaren zwaar te verduren. Ook de oudere buurtwinkelcentra staan er blijkens de cijfers van de Kamer van Koophan del allerminst rooskleurig voor. Dat geldt met name de winkels aan het Levendaal en de Hoge Rijndijk die samen in 1985 ook op een tekort van 10 miljoen kunnen rekenen. Ook de omge ving van de Doezastraat en de winkels aan de Hoge en Lage Rijndijk zullen klanten verliezen. Beperking van de omvang van deze centra is gewenst, zo constateert het rapport. De buitenwijken doen het daarentegen erg goed. De uitstekende bereikbaarheid van centra als de Kopermolen in de Merenwijk en het 5-Meiplein in Zuid-West zorgen voor redelijke tot goede cijfers tot aan 1980-1985, die zelfs een uitbreiding zouden kunnen rechtvaardigen als deze weer geen nadelig effect zouden hebben op de winkels in de Leidse binnenstad. Overi gens stelt het rapport van de Kamer duidelijk dat de welvaart van de winkeliers in de nieuwe buitenwijken louter te danken is aan de armoe in de slecht bereikbare en onaantrekkelijke binnenstad: de één z'n dood is de ander z'n brood. j Randgemeenten Door de komst van het winkelcentrum Winkelhof zullen in Leiderdorp in de andere winkelconcen traties (Oude Dorp en Laan van Ou derzorg) bedrijven op de fles gaan. Dat voorspelt het vandaag verschenen RD PO voor Leiderdorp. De winkels aan de Laan van Ouderzorg zullen zeker meer dan de helft van hun huidige klanten kwijt raken aan de Winkelhof. In theorie wordt zelfs een teruggang van 66% niet uitgesloten. Alleen door aanpassing van het assortiment kan de I winkelier in dit centrum misschien I wat meer klanten behouden. Ook voor de winkels met dagelijkse I levensbehoeften in Leiden heeft de komst van Winkelhof mogelijk cata strofale gevolgen. Dat geldt met name de Leidse binnenstad en Leiden-Noord. Stationskwartier en Kopermolen zullen, minder last van Winkelhof krijgen, zo* wordt voorspeld. In de sfeer van de niet dagelijkse goederen valt de schade erg mee, omdat deze sector relatief laag in het nieuwe winkelcentrum in Leider dorp vertegenwoordigd zal zijn. Het planologisch onderzoek van de Kamer van Koophandel voorspelt overigens dat de start van de Winkel hof een uiterst moeizame zal zijn. Tot en met 1985 zullen de winkels niet de verwachte omzetten kunnen halen die nodig zijn voor een redelijk rendement en zullen tal van deze bedrijven in de rode cijfers blijven. Vergeleken met Leiderdorp zal de toe komst van de winkelcentra in de ande re agglomeratiegemeenten (Voorscho-j ten, Warmond. Oegstgeest en Zoeter- woude) vrij stabiel zijn. Ten aanzien van Oegstgeest merkt het onderzoek op dat een uitbreiding van het winkelcen trum niet gewenst is. Na de geplande uitbreiding moet het afgelopen zijn, willen er geen tekorten op gaan treden. Warmond staat er met name in de sfeer van de dagelijkse consumptiegoederen wat minder rooskleurig voor. Hardnek kig blijven van rode cijfers acht het rapport onvermijdelijk als er niet meer winkels rond de Dorpsstraat geconcen treerd zouden worden, waardoor er meer klanten naar één plaats getrok ken worden. Over Voorschoten rtieldt de nota van de Kamer van Koophandel vooral in de sector niet-dagelijkse goederen een re delijk resultaat, zodat er op dit punt zelfs uitbreiding mogelijk is. In de sfeer, van modegevoelige en luxueuze artike len kan deze gemeente wel wat extra winkels gebruiken tot een maximum van 500 m2. Wat de dagelijkse con sumptie betreft kan het winkelareaal beter niet uitbreiden. Zoeterwoude toont een wisselend beeld. De winkelvoorzieningen verke ren in het dorp volgens het KvK-rap- port in een rustig vaarwater: ment draait er redelijk goed en er is geen aanleiding tot uitbreiding. Voor de Rijndijk geldt een ander verhaal: Uit breiding wordt hier absoluut ontraden. j OEGSTGEEST Het herenenkelspel B is gisteren op het 30+ toernooi van de OLTC goed op gang gekomen, maar verrassin gen deden zich niet voor. Wel liet Erik de Boer zich erg gemakkelijk verschalken door zijn veel oudere tegenstander Jan i de Groot. De Boer wilde aanvallen, maar hij deed dit dermate onzuiver, dat De Groot nauwelijks behoefde te scoren om de puntjes binnen te halen (6—4, 6—0). Het Leidse winkelcentrum: onaantrekkelijk en slecht bereikbaar j

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5