Zoeterwouds ontmoetingscentrum aan Rijndijk in gebruik genomen Sombere tijden voor winkels in dorpen Zwembad Oegstgeest vier ton duurder Subsidie voor ,,De Duinrand" Wethouder Benschop ridder Oranje Nassau VRIENDELIJKHEID TROEF IN RAAD NOORDWUKERHOUT GEEN DOMINERENDE ROL VOOR LISSE Katwijk subsidieert vormingsles VVD: VOORBEREIDING ONVOLDOENDE De eerste steen REGIOLEIDSE COURANT VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1978 pagina 4 NOORDWUKERHOUT De gemeente raadsvergadering van Noordwijkerhout stond gisteravond in het teken van de vriendelijkheid en het afscheid nemen. Slechts op een enkel punt werden de stekels wat opgezet. Met name geschiedde dit bij een verzoek voor verandering van inrichting van de Ireneschool en het toe kennen van een subsidie aan de speeltuin vereniging „De Duinrand". De heer Knapp (WD) begon zijn opmer kingen in verband met het toekennen van een subsidie aan de speeltuinvereniging „De Duinrand" met de volgende zinsnede: „Je zou het bestuur financieel wanbeleid kunnen verwijten." Hij vervolgde dat het hem deugd had gedaan, dat het college al flink de bezem door de begroting van het bestuur had gehaald. „De raad zou er misschien nog meer in moeten gaan stre pen," zo stelde hij. Hij verklaarde bereid te zijn het exploitatie-tekort te dekken, maar bij het toekennen van nieuwe subsi dies wat meer garanties te willen. In de Ireneschool komen, volgens burge meester Bosma, „bloedjes van kinderen" frisse lucht tekort door het aanwezige sys teem van luxaflex en naar binnen open slaande ramen. Het openen van de ramen is namelijk niet mogelijk als de luxaflex gesloten is. Het voorstel van het college was, de installatie zo te veranderen, dat de ramen naar buiten zouden opengaan zodat er genoeg frisse lucht naai- binnen kan komen. Hierin was hei college niet meegegaan met een advies van de commis sie Onderwijs, die geen reden zag hiervoor gelden beschikbaar te stellen. Met name de heer Van Schie (E.Z.P.) was tegen. Toch werd besloten de bloedjes van kinde ren op de Ireneschool ter wille te zijn en de draaiïnstallatie van de ramen te veran deren. Aan het slot van de vergadering werd stilgestaan bij het 25-jarig ambtsjubileum van de gemeentesecretaris. Verder werd j afscheid genomen van de raadsleden Van Leeuwen, Van Kampen, Laros en Van der Lem. Eerder in de vergadering werd me vrouw Rozema-van der Laan toegelaten als nieuw lid van de volgende raad. ZOETERWOUDE Het multifunctioneel cen trum aan de Zoeterwoudse Oranjelaan nadert de voltooiing. Gisteravond brachten de bestuur ders van de diverse verenigingen al een bezoek aan het fraaie gebouw. Op deze manier kon men met elkaar, het gebouw en de beheerders het echtpaar A. Versteeg en assistent-beheerder T. Verhagen, kennismaken. De Heer van der Hei den gaf namens het stichtingsbestuur informatie over indeling en gebruik van het gebouw. En hoewel met name de sportzaal nog niet geheel klaar is gaan de verschillende verenigingen al vanaf maandag gebruik maken van het com plex. Een lang gekoesterde wens van velen is dan in vervulling gegaan. Van kleine bekrom pen, onvoldoende geoutilleerde ruimten krijgt men nu de beschikking over prachtige accom modaties. Elke zaal heeft een eigen naam gekregen, ont leend aan de Zoeterwoudse geschiedenis. Na men van vroegere café's, of „uitspanningen". Zodoende zal een zaal niet met „zaal 1" maar met „Het Witte Huis" aangeduid dienen te wor den. „Ik Leer Nog", „Muskadel" en ,,'t Schip pershuis" zijn de andere benamingen die men uit het archief van de stichting „Oud Zoeterwou- de" heeft gelicht. De peuters zijn eigenlijk de eerste gebruikers geweest, zij waren afgelopen maandag al aanwe zig. Ook een klas van de lagere school, die voor 8 a 10 weken onderdak in het gebouw heeft gevonden, maakt hier al sinds deze week ge bruik van. De kantorenruimte die aanwezig is, wordt bezet door een fysiotherarpeut, een verte genwoordiger van de stichting Midden Rijnland en een gemeentekassier. Voorts zal er een posta gentschap geopend worden nabij de ingang. De heer Van der Heiden sprak z'n teleurstelling uit over het feit dat de aktie om geld bijeen te krijgen voor de inrichting van het complex tot op heden nog niet zo'n succes is geweest. Door middel van het kopen van bouwsteentjes en heipaaltjes kan men zowel letterlijks als figuurlijk een steetje bijdragen in de kosten. Als donderdag 19 oktober minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, T. Garde niers, het multifunktioneel centrum komt ope nen zal dat een historische dag zijn. Een dag waarop Zoeterwoude, vooral het gedeelte Hoge Rijndijk, een geweldig ontspanningscentrum rij ker wordt. NOORDWIJK Wethouder Benschop is benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau. Tevens wordt hij de vierde ereburger van Noord- wijk. Als blijk daarvan ont ving hij de ere-penning van de gemeente. Dit gebeurde gister avond tijdens een bijzondere vergadering van de raad, die ook door de echtgenote en kin deren van de scheidende wet houder werd bijgewoond. Vanaf september 1958 maakte Benschop onafgebroken deel uit van de gemeenteraad van Noordwijk. Sinds vorig jaar is hij wethouder en als zodanig beheert hij de portefeuilles van maatschappelijke zorg, woon ruimteverdeling. onderwijs, personeelszaken en het markt wezen. In een groot aantal be stuurlijke commissies en instel lingen heeft en had hij zitting. Daarnaast neemt hij aktief deel aan het kerkelijk leven van de plaatselijke Hervormde Gemeente, onder meer als pre sident-kerkvoogd. Benschop is een man van de vakbeweging en reeds decennia achtereen vervult hij tal van voorzitter schappen in het organisatiele ven van de CNV-bonden. Ook op het gebied van de gezond heidszorg is Benschop in een verscheidenheid van bestuurs functies werkzaam. Burgemeester mr. Bonnike herinnerde aan al deze aktivi- teiten in een toespraak tot wet houder Benschop. „U was een gemeenschapsmens van groot se allure en vol sociale bewo genheid". In de gisteravond gehouden bijzondere vergadering van de gemeenteraad werd nestor Jacq de Geus gehuldigd, van wege het feit dat hij vijfentwin tig jaar onafgebroken in de Noordwijkse raad zitting had. Het nieuwe koopcentrum Digros in Noordwijk-Binnen zorgde voor een sterke verschuiving. DUIN- EN BOLLENSTREEK Een onderzoekcommissie van de Kamer van Koophan del heeft in een rapport over de Rijnlandse winkelfunctie sombere tijden voorspeld voor het winkelapparaat in de kleinere dorpen en buur ten. De positie van grotere centra in Hillegom, Lisse, Sas- senheim en Katwijk aan Zee zullen tot 1985 wel te kampen krijgen met bevolkings- en be stedingsontwikkelingen, maar zullen hun huidige positie toch kunnen handhaven. Door de relatief sterke positie van de centra van Hillegom en Sassenheim zal het stads centrum van Lisse in de toe komst geen dominerende posi tie in kunnen nemen. Ditzelfde geldt voor het opkomende Rijnsburg ten aanzien van de gemeente Katwijk. De ruime bewinkeling van de Bollen streek maakt uitbreiding van het winkelapparaat tot 1986 overbodig. In plaats hiervan kan het accent verschoven worden naar een verbetering van kwaliteit. Via bestem mingsplanwijziging kunnen te ruim verspreide vestigingen ingekrompen worden. De ka mer van koophandel acht het wenselijk om zoveel mogelijk buurtwinkelcentra met het mi nimaal noodzakelijke pakket in stand te houden. Deze bran che zou beschermd kunnen worden door de stads- en dorpscentra buiten de „dage lijkse goederensfeer" te hou den. De vestiging van de grote Di- gros-discount in Noordwijk- Binnen heeft tot 1980 een ster ke verschuiving van de koop krachtverdeling tot gevolg, ui teraard in de richting van de warenhuiskoning Van der Broek. Middenstanders in met name Voorhout, Katwijk en Noordwijk zelf plukken hier nu al de wrange vruchten van. Tot 1985 is er in de Bollen streek sprake van een stabili satie. De koopkrachtverdeling zal dan alleen door bevolking stoe- en afname beïnvloed worden. Voor wat betreft de Katwijkse regio valt er in Rijnsburg een toename van het aantal stan daardconsumenten in te ver wachten door de recente aan leg van het winkelcentrum „In de Hoftuin". Na 1980 heeft de ontwikkeling van het Katwijk- se centrum een duidelijke aan trekkingskracht op de consu ment. Dit heeft dan een nade lige invloed op het winkelge bied Bosplein en Cleyn Duin plein, terwijl de bevolkingstoe name in de Katwijkse Hoor- nespolder geen uitkomst brengt. In het grootste winkelcentrum van de Bollensteek, het cen trum van Lisse zullen de win keliers de eerstkomende jaren rekening moeten houden met een bestedingstekort, zelfs zo groot dat een behoorlijk aan tal winkeliers niet de omzet kan halen die nodig is om hun zaak te laten renderen. De op handen zijnde uitbreiding van het winkelcentrum Blokhuis wordt door de kamer van koophandel dan ook afgera den. Het accent moet op kwa liteitsverbetering komen te lig gen. De ongunstige positie van Noordwijkerhout en Voor hout ten opzichte van Noord wijk en Lisse maakt een uit breiding van het winkelappa raat niet wenselijk. Het creer- en van parkeergelegenheid, te rugdringen van autoverkeer en een concentratie van de centrumvoorzieningen kan de koopkrachtbinding van de lo kale bevolking vasthouden. Sassenheim krijgt het advies om de bestaande winkelvoor zieningen uit te breiden en tevens het winkelapparaat buiten het centrum van Sas senheim in te krimpen. Het grootste deel van de uitbrei ding zou moeten plaatsvinden ten behoeve van de verkoop van niet dagelijkse goederen. KATWIJK Het vergoeden van de salariskosten voor het geven van vormingsonderwijs op de openbare school De Hoornes door het Humanis tisch Verbond stond gisteren centraal in de raadsvergade ring van Katwijk. De SGP had bezwaren tegen subsidiëren, omdat het Huma nistisch Verbond het welzijn van de kinderen niet zou be vorderen. Het CDA is blij met de kwalitatieve verbe teringen van het bad. De liberalen zijn kennelijk bang om natte voeten te krijgen" aldus Van Veen. De socialist Boesjes vond dat de heer Van Veen volstrekt ten onrech te de hele zaak zat te bagatelliseren: „Het was een tekort schieten van degenen die het voorbereid hebben", aldus de heer Boesjes. Wethouder Thorn: „Er zijn op de lijst posten die nog overleg met de bouwer vragen. Nu hebben wij vast alles opge voerd. Wij hebben destijds gewogen en gezegd: starten maar. Het adviesbureau heeft intussèn ook niet stil gezeten. Het spijt mij als er te veel onvoorziene posten zijn". Uiteindelijk ging iedereen akkoord met de vierhonderdduizend gulden die aan de plannen toegevoegd moeten worden. Zelfs mevrouw Rörsch (WD) die destijds tegen het overdekte bad stemde, verklaar de mee te zullen doen. Er zijn plannen ontwikkeld om tot verbete ring van de verkeerssituatie langs de Haar lemmerstraatweg te komen. Thans rijden de fietsers nog op de weg, maar in de Vier scheidende raadsleden bij een. Een beeld, dat gisteravond in veel raadsvergaderingen voorkwam. Op de foto de ver- laters van de Warmondse ge- meenteraads: raadslid De Win ter, mevr. Verbeek, G. Tulp en J. Heemskerk (v.l.n.r.). De he ren Tulp en De Winter werden benoemd tot ere-burger van hun gemeente. En dan worden volgende week de opvolgers benoemd. Vers bloed voor alle gemeenteraden, nieuwe leden die na de eerste wat onwennige maanden hun eigen stempel op het lokale ge beuren zullen drukken. In de wetenschap dat hun voorgan gers het ook zo goed probeer den.... Wethouder J.J. Thorn uit Oegstgeest heeft gistermiddag de officiële eerste steen gelegd voor het nieuwe overdekte zwembad in Oegstgeest. Het gebeurde in het bijzijn van raadsleden, afgevaardigden van de sportraad en vertegenwoordigers uit de bouw. Wethouder Thorn sprak de hoop uit dat de uitvoerders van het zwembad zich aan de afspraak zullen houden dat het bad half december klaar is. toekomst wacht hen een fietspad. De aan leg ervan wordt voor 80% door de Provin cie middels subsidie gedekt. De raad be sloot om het voorbereidingskrediet voor de verbetering van de Haarlemmerstraatweg zijnde 45.000 gulden, te verlenen. De raad besloot de gemeente toe te laten treden tot de schooltandverzorging voor Katwijk en Omgeving. Vooral in Karwijk bestaat veel belangstelling voor het bezoek van de speciale Dental-car. In Oegstgeest is deze teruggelopen. „Wellicht omdat men niet voldoende bekend is met wat de schooltandarts doet", voegde de wethouder van onderwijs, mevr. Blom er aan toen. Na de rondvraag werd afscheid genomen van de raadsleden Plate (WD), Bijl (CDA), Boesjes (PvdA) en Laurens (VVD). Me vrouw Zoutendijk (WD) (die niet aanwe zig was) komt eveneens niet meer terug in de raad. Over en weer werden woorden van lof gesproken. De burgemeester liet alle grote gebeurtenissen in de gemeente de revue passeren, waarna hij de scheiden de raadsleden een luchtfoto aanbood. Afscheid van de raad.... ZOETERW9UDE Het te genbezoek van de K.P.J. aan de afdeling uit Schimmert (L.) zal komend weekend plaatsvin den. Ongeveer 22 personen zul len vanavond vertrekken. Zondagavond zal de eerste in- stuifavond weer georganiseerd worden in het Don Boscohuis. Instuifkaarten zijn verplicht, de entree bedraagt 3 gulden. OEGSTGEEST Het nieuwe overdekte zwembad in Oegstgeest gaat ruim vier ton méér kosten. Er is een lijst van maar liefst 36 punten opgesteld waarvoor aan vullende bedragen worden gevraagd. De liberale fractievoorzitter, Reilingh vond het niet prettig met een aanvullend kre diet van 4 ton, nota bene 10% boven de raming, gekonfronteerd te worden. „Dit is te danken aan onvoldoende voorberei ding", stelde hij „een aantal bijkomende werken zijn van tevoren niet goed beke ken", aldus Reilingh die verder pleitte voor een sobere ingebruikneming van het bad. Drs. P. van Veen, voor de laatste maal optredend als fractievoorzitter van het CDA: „Als je eens in de vijftig jaar een zWembad bouwt heb je niet ineens specia listen in huis. Het is goed dat de gemeente er een raadgevend burau bij heeft betrok ken. De heer Reilingh moet ook de positie ve punten zien, bijvoorbeeld dat een ton bestemd is voor een betere manier van zuivering met beduidend minder chloor De meerderheid van de raad besloot toch met de subsidie ring in te stemmen omdat im mers de kosten voor het geven van godsdienst onderwijs op de openbare scholen wordt gesub sidieerd en het vormingsonder wijs daarop eigenlijk geen uit zondering kan zijn. De discus sie had een wat stekelig ver loop. Het overige deel van de raads vergadering verliep heel wat vriendelijker en stond vooral in het teken van het afscheid van een aantal raadsleden. Voor de vertrekkenden Van Duyn, V.d. Plas, Imthorn en de wethou ders Haasnoot en Van Raalte waren veel waarderende woor den.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4