Progressief-liberaal college op papier rond Linkse drie beschuldigen PvdA van chantage en sabotage JkL'tm Endegeest krijgt op 1 december nieuw bestuur ECONOMISCHE ZAKEN EN CRM VOOR VVD Neerlands Hoop voorspel baar hard A. Groenevelt overhandigt Het Grof Schandaal STAD LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1978 PAGINA 3 (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN Hilda Passchier, fractie voorzitster van de PSP en Laurens Beijen en Dries Hoeven, raadsleden voor de PPR en de CPN beschuldigen de PvdA van sabotage een chantage bij de collegevorming. Dat doen zij in een brief die geschreven is aan de ledenvergadering van de Partij van de Arbeid die zich vanavond opnieuw moet buigen over samenwerking met de VVD. De brief is een reactie op' het afwijzen van het linkse alternatief dat de kleine drie de PvdA eerder deze week boden ter vervanging van de nagestreefde samenwerking met de WD. In de brief betogen PSP, PPR en CPN, dat er wel degelijk een links college kan worden gevormd door de toezeg gingen van D'66 om op linkse kandida ten te stemmen. De Democraten zou den volgens de kleine linkse drie ook moreel verplicht zijn een collegebeleid op basis van de mede door hen opge stelde programschets te steunen, ook al willen zij deze in het geval van een links college niet ondertekenen. Ver der wijzen de drie partijen er op dat ook zij zelf tot ondertekening van de programschets bereid zijn. Onfatsoenlijk PSP, PPR en CPN schrijven de PvdA- leden het onbegrijpelijk te vinden dat dit aanbod door de PvdA-fractie is afgewezen. De drie noemen het buiten gewoon onfatsoenlijk dat zij wel wer den uitgenodigd voor een nader ge sprek maar dat nadat zij alles hadden toegezegd, toch voor de WD werd gekozen. „We hebben het gevoel ge bruikt te zijn", verklaarde Beijen gis teravond. De brief van de fractievoor zitters noemt het stuitend dat het meerderheidsstandpunt van de fractie is genomen onder invloed van sabota ge en chantage. Met sabotage wordt gedoeld op het feit dat zowel oud-frac tieleider Leo Meijer als onderhande-, laar Van Dam van meet af aan uit zouden zijn geweest op samenwerking met de liberalen. De chantage verwijst naar het dreigement van de wethou ders hun kandidatuur in te trekken als voor een links college zou worden gekozen. De linkse drie roepen de PvdA-leden- vergadering op zich niet te laten chan teren en alsnog te kiezen voor een progressief beleid dat veel eerder bij een links college dan bij een combina tie met de WD gediend zou zijn. Mr. J. Fase-Dubbelboer. Drs. P.H. Schoute. LEIDEN Onder voorbehoud van de goedkeuring van de PvdA ledenverga dering vanavond en op het onder schrijven van het collegeprogramma na is het nieuwe college dat op 5 september moet aantreden op papier al helemaal rond. Het wordt een pro- gressief-liberale ploeg bestaande uit vier PvdA-wethouders en twee wet houders van de VVD, onder wie één vrouw. De liberalen zullen de wethou ders voor economische zaken en socia le zaken, maatschappelijke aangele genheden, volksgezondheid en cultuur leveren. Naar alle waarschijnlijkheid zal er van de zittende PvdA-wethouders niet een van portefeuille wisselen of voor de eer bedanken. Met dien verstande dan dat wethouder Van Aken (economi sche zaken) in elk geval van het poli tieke toneel verdwijnt. Na 23 jaar raadslidmaatschap werd hij door zijn partij op een zodanig lage plaats op de lijst gezet, dat hij niet in de raad werd herkozen. Van Aken neemt maandagavond officieel afscheid. De WD, die van meet af aan de claim van twee wethouders op tafel heeft gelegd eist de opvolging van Van Aken voor zich op. Zoals bekend is het economisch beleid van deze PvdA-wet- houder altijd een voorwerp van onge zouten kritiek van de WD-fractie ge weest. De liberalen staan te popelen om het nu zelf beter te doen. Als opvolgster van Van Aken leveren zij mevrouw mr. Jos Fase-Dubbelboer, het nieuwe vrouwelijke raadslid van de WD-gemeenteraadsfractie. Me vrouw Fase komt uit Drente en was het eerste vrouwelijk raadslid voor de WD in Westerbork, haar geboorte plaats. De kandidaat-wethouder van economische zaken is 37 jaar oud en heeft in Groningen privaatrecht gestu deerd. Haar economische opleiding ontving zij van de econoom prof. dr. Pen. Geen plaats Omdat voor D'66 naar alle waarschijn lijkheid geen plaats zal zijn in het nieuwe college komt ook de post van wethouder Oosterman vrij. Hij had naast sociale zaken ook maatschappe lijk werk, gezondheidszorg, recreatie en cultuur in zijn portefeuille. Ooster mans plaats zal worden ingenomen door drs. Piet Hein Schoute (36), be leidsmedewerker zwakzinnigenzorg bij het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne. Drs. Schoute is afgestu deerd politicoloog, woont al 14 jaar in Leiden, is. getrouwd en heeft twee kinderen. De afgelopen vier jaar was hij al raadslid voor de WD. De vermoedelijke portefeuilleverdeling binnen het socialistisch-liberale college wordt dan als volgt: mr. Cees Waal (PvdA): ruimtelijke ordening, openbare werken, stadsont wikkeling en verkeer. Arie Verboom (PvdA): volkshuisves ting en milieuzorg. Drs. Hans van Dam (PvdA): financiën en interne organisatie. Dick Tesselaar (PvdA): sportzaken, onderwijs, samenlevingsopbouw, mr. Jos Fase-Dubbelboer: economi sche zaken en personeelszaken, drs. Piet Hein Schoute (VVD): sociale zaken, maatschappelijke aangelegen heden, gezondheidszorg en cultuur. LEIDEN Het was op zich een uitstekend initiatief van de studentenvereniging Augus- tinus om een van Neerlands beste cabaretgroepen, Neer lands Hoop, in de Stadsgehoor zaal een try-out te laten geven van een nieuw programma, j Neerlands Hoop bleek ook gis- j teravond nog altijd keihard het meest cynische cabaret dat i Nederland rijk is. En toch? De thematiek van de groep is langzamerhand genoegzaam bekend: ouderdom en dood, de i afgang van de artiest, de neer gang van de protestbeweging van de zestiger jaren, de tra- giek van de psychiatrische pa-1 tiënt, de onzinnigheid van mo dieuze bewegingen als feminis me, democratiseringen, ster vensbegeleiding en intellectua lisme, de truttigheid van een instelling als het koningshuis. Het zijn thema's die de oude programma's beheersten en het blijven de onderwerpen van de toekomstige. Kreeg in Neer lands Hoop Interieur Freek de Jonge alle kans zijn clownesk talent te ontplooien, nu lag het accent meer bij de liedjeszin- gende Bram Vermeulen en Jan de Hondt; Freek de Jonge heeft zijn speelgoed-drumstel uit Interieur inmiddels verruild voor een echt exemplaar. Over 40 jaar is N.H. een echte pop groep. Toch blijft voor mij De Jonge het grote talent dat nooit ver veelt. Steeds echter en enger worden zijn oude mannetjes, zijn geestelijke ontregelde per sonages, zijn mislukkende ar tiesten. Altijd weer opnieuw ziet hij kans duidelijk te maken dat dat de schuld van de we reld is en niet van de mensen zelf. Zolang hij daartoe in staat blijft, blijft hij voor mij een van de overtuigendste komie ken die Nederland rijk is. PAUL VAN DER PLANK. Bloemen voor oudste zwemmers De oudste deelnemers aan de nationale zwemvierdaagse in Lei den zijn gisteravond in de bloe metjes gezet. In zwembad De Vliet was dat evenals vorig jaar het echtpaar Verhoog, (foto) Op leeftijden van 75 en 72 jaar is de af te leggen viermaal vijfhonderd meter geen bezwaar voor dit echtpaar dat bijna dagelijks in zwembad De" Vliet te vinden is. Bloemen en een 25 badenkaart waren de beloning die hen door Sportstichtingsvoorzitter Piet Biegstraaten werd overhandigd. Eerder op de avond was in zwem bad De Zijl de heer Bodrij (72) als oudste deelnemer in dit zwembad een tienbadenkaart overhandigd, mevr. Lepelaar (69)- ontving voor haar prestatie een fraaie ruiker in de Leidse kleuren. De in beide zwembaden georgani seerde trimmanifestatie, die dit maal voor de derde maal werd gehouden, is. ook dit jaar weer een enorm succes gebleken. Ruim 2100 deelnemers doken van de startblokken om de voorqe- Hartebrugkoor Het gemengd koor van de Hartebrugkerk verleent zondag 3 september zijn medewerking aan de hoogmis ter gelegen heid van de verkiezing van paus Johannes Paulus I. Gezongen wordt de missa festiva van A. Crecchaninoff onder leiding van J. Schmitz. De hoogmis begint om kwart voor elf. Klein Matilo Clubhuis Klein Matilo opent maandag 4 september weer zijn deuren. Het clubhuis heeft een uitgebreid programma voor het komend seizoen samengesteld. Behalve de vaste wekelijkse terugkerende activiteiten, zoals de peuterspeel zaal, het jazzballet, bejaarden gymnstiek, volksdansen en stijldansen zijn er ook enkele niet-wekelijkse activiteiten, zoals de jonge tienersoos, enkele bingo-dansants, een auto- puzzelrit, enkele klaverjaswedstrijden, open instuiven en dergelijke. Nieuwe rioleringen In clubhuis „De Zevensprong" wordt woensdag 6 septem ber een voorlichtingsbijeenkomst gehouden voor de bewo ners van de Waldeck Pyrmontstraat, de Sophiastraat, de Anna Paulownastraat, de Oranjestraat, de Nassaustraat en de Alexanderstraat. In deze straten wordt binnenkort de riolering vernieuwd. Tijdens de bijeenkomst, die om acht uur begint, wordt hierover nadere informatie gegeven. Mi- voor overledenen In de kerkhofkapel aan de Zijlpoort wordt dinsdag 5 september een H. Mis voor de overledenen opgedragen. De H. Mis begint om negen uur 's morgens. Straat in. straat uit Derde Cursuswijzer De derde Cursuswijzer is vandaag verschenen. De Cursus- wijzer is een produktie van de Welzijnsraad. Het handige boekje biedt een overzicht van een zeer groot gedeelte van de cursussen en andere activiteiten die door instellingen in Leiden worden georganiserd. Het gaat onder meer om de activiteiten van K&O/KIK, Open School, Ouders op Herhaling, buurt- en clubhuizen, vrouwenorganisaties en anderen. In de gids gegevens over de inhoud van de cursus, prijzen, tijden en duur van de cursus. De Cursuswijzer is gratis verkrijgbaar bij Bureau Voorlichting stadhuis. Bibliotheken,, Welzijnsraad, Leidse Jeugd Actie, Culturele Raad, Arbeidsbureau en buurt- en clubhuizen. Het echtpaar Verlint en burgemeester Vis (rechts) met echtgenote N schreven 2000 meter zwemmend van De Sportstichting en de ver af te leggen. schillende muziekkorpsen, blijft Dankzij de belangeloze mede- een batig saldo over dat werking van de zwemverenigin- geheel ten goede komt aan de gen, de E.H.B.O., het personeel gehandicapte Leidse sporters. (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN Op 1 december aanstaande zal de gemeente Leiden het beheer en een aantal bestuurlijke bevoegdheden over het gemeente lijk psychiatrisch ziekenhuis Endegeest over dragen aan een speciale commissie bestaande I uit raadsleden en deskundigen. De gemeente raad van Leiden nam hiertoe vannacht na een I langdurige extra raadsvergadering een besluit. I Het was tevens de laatste beslissing van de oude raad. Bij de stemmingen verklaarden Koning (PvdA) en mevrouw H. Passchier (PSP) zich tegen de bestuursoverdracht. Dat gebeurde ondanks het aanvaarden van een hele serie wijzigingsvoorstellen van PvdA, PPR en VVD, die aanleiding gaf tot langdurige technische diskussies en talrijke schorsingen. De voor naamste aanvullingen op het collegevoorstel hebben betrekking op de ambtelijke ondersteu ning die deze uit 11 man bestaande commissie moet krijgen en op de bevoegdheden die deze club zal hebben ten aanzien van het personeels beleid. Dankzij een voorstel van het PPR-raadslid Van Oosten zullen in het bestuur ook een vertegen woordiger van de ouders van de pupillen van Voorgeest en een kandidaat op voordracht van de patiëntenraad worden benoemd. Het nieuwe bestuur zal drie raadsleden tellen en tot 1 december 1982 moeten functioneren. De uiteind elijke verantwoordelijkheid blijft liggen bij het oude bestuur in casu de gemeenteraad van Leiden, maar men hoopt dat het personeel van Endegeest meer vertrouwen zal hebben in dit intermediair met verregaande bevoegdheden dan men tot op heden in het Leids gemeentebe stuur heeft gehad. Arie Groenevelt, de voorzitter van de Industriebond NW heeft gisteravond aan het begin van een bijeenkomst in 't Parlement het boekje „Het Grof Schandaal" overhandigd aan het actiecomi té. Het boekje is geschreven naar aanleiding van de in april van dit jaar gehouden bezetting van de Koninklijke Nederlandse Grofsmederij in Zoeterwoude. Nadat het boek was overhandigd aan het actiecomité, dat gedurende de bezetting het bedrijf heeft geleid, werd het boek uitgereikt aan de bezetters van toen en apn de andere belangstellenden. Vervolgens was er een forum/- discussie over de actuele ontwikkelingen rondom Bestek '81 en het arbeidsvoorwaardenbeleid. 65 jaar trouw LEIDEN Het echtpaar A. Ver- lint-Labordus heeft gisteren in verband met hun 65-jarig huwe lijksfeest voor de tweede maal in hun huwelijk burgemeester Vis en zijn vrouw ontvangen. De foto van het bezoek in 1963, dat werd afgelegd vanwege het 50- jarig huwelijksfeest, hangt trots onder de Nachtwacht van Rem brandt. Daar kan nu een tweede naast komen te hangen. .Veel anders zal de nieuwe foto niet zijn, want de heer en mevrouw Verlint zien er beiden nog even patent uit als 15 jaar geleden. De heer Verlint heeft zijn sporen wel verdient in Leiden. Zijn be roep was schilder, maar daar naast is hij van veel verenigingen en instellingen als bestuurder ak- tief geweest; voorzitter van de speeltuinvereniging Noorderkwar tier, voorzitter van de volkstuinen „Ons Buiten" en afdelingsbe stuurder van de bouwbond van het NVV. Hij is ook een verwoed wielrenner geweest. „Het is niet altijd even gezellig voor mijn vrouw, want ik was veel avonden weg", zegt Verlint. Zijn vrouw heeft het nooit erg gevonden.' „Ach, ik lees erg graag en als ik zat te lezen was ik hem toch vergeten", zegt ze lachend, „De wereld heeft nou eenmaal men sen zoals hij nodig; die in al die verenigingenr hun tijd willen stop pen" Open dag Breehuys LEIDEN 't Breehuys aan de Breestraat 19 organiseert mor gen een open dag. Iedere Leidse scholier kan dan kennis nemen van de activiteiten die er in het Breehuys plaatsvin den. Vanaf 14.00 uur is het mogelijk om de activiteiten te bekijken, er informatie over te vragen of j er aan deel te nemen. Even tueel kan men zich gelijk opge ven als deelnemer aan een cur sus. Cursussen die worden ge start zijn onder meer volksdan sen, tapdansen, jazz-ballet, ko ken, pottenbakken, gitaar, creativiteit, keramiek, schaken, zang en toneel. Verder kan men kennismaken met het Ee thuisje en het Winkeltje. Ook wordt er informatie gegeven over het scholierenproject. Vanavond begint het geheel al met een optreden van de Leidse formatie Trail om 20.00 uur. Toegang 3,50. Morgen is er vanaf 20.00 uur een disco avond. Het Breehuys kan ver der nog wel wat vrijwilligers gebruiken voor de open dag. Informatie 071-130983

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3