Extra vrije middag leidt tot nog meer werkloosheid" TELEVISIE BEÏNVLOEDT KINDERSPEL ONGUNSTIG F outparkeerder ,,in de klem" 4000 werklozen meer Indonesië stopt oriëntatie reizen bont collectief DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vrijdag 1 september 1978, 68e jaargang no. 21134 Kort Rapenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden: Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW} 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachtfin bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: jkwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Auto's en mensen „Auto's en mensen", eerste af levering van de serie over de geschiedenis van de auto op Ned. II om 18.59 uur. Om 22.02 uur VARA-visie over Nicara gua en om 22.52 uur Shaw's toneelstuk „Village Wooing". Ned. I om 20.53 uur muziekpro gramma „Expres naar de zon". Enkele buien. Vrij veel bewolking en enkele buien, matige tot krachtige noordwestelijke wind. Tempe- jp raturen tussen 10 en 15 graden. Morgen zon op: 6.52. Onder Sfll 20.26. Schev. hoogw.: 3.59 en 5£M 16.21. Laagw.: 11.59. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De invloed van de televisie is terug te vinden in het speelgoed. De prikkels die door de media worden uitgestraald beïnvloeden bet kinderspel ongunstig. Zo is duidelijk waarneem baar. dat het „oorlogsspeelgoed" of „agressies peelgoed" een opbloei beleeft, mede door het aanbod van geweldadige tv-programma's. Behalve verhoging van de agressie in het kinder spel ziet drs. De Groot nog meer kwalijke gevol gen van de tv voor het kinderspel. „De jeugd wordt gemaakt tot tribunekinderen, die toezien hoe anderen op het scherm riskante avonturen -beleven, zodat ze zich als toeschouwer verlustigen in het gebeuren op afstand zonder er zelf op enigerlei wijze bij betrokken te zijn. Naar de mening van drs. De Groot is de televisie er mede schuldig aan dat vele vormen van actief spelen bi e kinderen naar de achtergrond wor den verd gen. „De tv-programma's zijn vaak zo prikkelrijk, dat kinderen de moed tot het actief bezig zijn met eigen creativiteit en fantasie in de schoenen zakt". Uit het speelgoedonderzoek dat drs. De Groot verrichtte, kwam onder meer naar voren dat vrijwel alle ouders hun kinderen speelgoed geven op verjaardagen of met Sinterklaas. Driekwart van de ouderparen koopt speelgoed om er een ziek kind mee te verblijden en 43% geeft het als beloning. De helft van alle ondervraagde ouderpa ren zei ook nog speelgoed bij andere gelegenheden te geven. Van de ondervraagde ouders was 95% het eens met de stelling dat kinderen kunnen spelen met speelgoed dat niet uit de winkel komt. Drs. De Groot vindt zand en water nog altijd de beste speelmiddelen. Van de ouders die naar een winkel gaan om speelgoed te kopen heeft 40% geen idee wat ze zullen kopen. Ze vragen het daarom de verkoop sters. „Die ouders begaan een grote fout, want niet die juffrouw kent de behoeften van hun kind, maar zijzelf behoren daarvan op de hoogte te zijn", aldus drs. De Groot. Tot speelgoed van het jaar werden gekozen een muziektrommel (voor de allerkleinsten), een boer derijhuisje, rolschaatsen op twee wielen en een spin-, weef- en breiset. Nieuwe KRO-tv-serie naar Feydeau's 'De dame van Maxim (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM KRO-regisseur John v.d. Rest is in de studio momenteel bezig aan de laatste opnamen van een nieuwe KRO-serie, getiteld „Kant aan mijn broek", een tv-bewerking van George Feydeau's blijspel „De dame van Maxim". De eerste aflevering van 50 minuten verschijnt op 29 december op tv, waarna vijfmaal wekelijks een uitzending. Vertaling en bewerking zijn aan de hand van Bob de Lange. In de hoofdrollen staan tegenover elkaar Eric Schneider en Josine van Dalsum. De andere rollen in deze tv-serie worden gespeeld door Adèle Bloemendal, Coen Flink, Albert Mol, Lex Goudsmit, Georgette Hage- doorn, Pietér Lutz en Jules Roy aards. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Een commissie van verkeersveilig- heidsdeskundigen en medewerkers van het ministe rie van justitie onderzoeken of het wettelijk en praktisch mogelijk is de zogenaamde autoklem voor foutparkeerder in te voeren. Wanneer een dergelijke klem aan een autowiel wordt bevestigd kan het voertuig geen kant meer op. De bedoeling van justitie is met zo'n apparaat beboete automobilisten er toe te brengen hun parkeerbon direct op het politiebureau te gaan betalen en niet te wachten op de acceptgirokaart, zoals de meesten op het ogenblik doen. De politie heeft liever dat men gelijk komt betalen. Het sturen van girokaarten kost namelijk erg veel werk voor de toch al overbezette korpsen. Om uit de klem te worden verlost moet de foutparkeerder naar het dichtstbijzijnde politiebureau dm te betalen, waarna het apparaat weer van het wiel wordt verwijderd. In Parijs (en op het privé-terrein van het Academische Ziekenhuis Leiden) wordt al met de autoklem gewerkt en hij voldoet daar prima. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.30 uur nummer en per spedale koerier wordt de krant alsnog gebracht SPEELGOED Door de invloed van de televisie wordt meer oorlogs- en agressie speelgoed verkocht. Er is ook sprake van een verar ming van het kinderspel. De tv maakt van de jeugd „tribu ne-kinderen".... die zoveel zien, dat ze zelf geen fut hebben nog iets te onderne- H Werkgevers vegen plan korter werken van tafel Arie Groenevelt (Van onze sociaal-economi sche redactie) Den Haag/Leiden De werkgevers vertegenwoor digd in het VNO voelen niets voor de plannen van de industriebond NW om de vrije vrijdagmiddag in te voeren, als middel om de werkloosheid te lijf te gaan. Ook de opvatting van het FNV, die werktijdverkorting in het algemeen als alterna tief aandraagt, is voor de werkgevers niet acceptabel. VNO-voorzitter Van Veen is er zeker van dat een kortere werkweek bij gelijk loon, al leen maar tot meer werk loosheid zal leiden. Het CDA-Tweedekam,erlid en oud- minister van sociale zaken Boersma deelt die opvatting, maar zegt het plan voor een lang weekend wel bespreekbaar te vinden als de vak bonden bereid zijn zich in hun loon eisen te matigen. Boersma zat gister avond in Leiden het forum voor over werkgelegenheid, waar de voorzitter van de Industriebond NW Groene velt zijn plannen lanceerde. Groenevelt zei gisteravond dat er bij de bond zeker bereidheid bestaat om in het komende arbeidsvoorwaar denoverleg een stap terug te doen, als de werkgevers dat ook van plan zijn. „Als iedereen meewerkt", zo zei hij, „dan is een verkorting van de werkweek een betere garantie voor behoud van werkgelegenheid dan de maatregelen in het kader van Bestek '81". In de Vakbondskrant, het blad van de FNV, worden behalve korter wer ken, ook meer vakantie en vervroeg de pensionering als mogelijkheden aangedragen. De FNV ziet, aldus hoofdbestuurder Frans Drabbe. een kortere werkweek op dit ogenblik niet als haalbaar, maar denkt wel over een geleidelijke invoering op de wat langere termijn. Het definitieve eisenpakket is overi gens nog met door de federatieraad van de FNV vastgesteld. Het is daar om niet uitgesloten dat de 35-urige werkweek toch in dit pakket wordt opgenomen. In West-Duitsland heb ben de vakbonden dit alternatief al wel als belangrijkste eis op tafel Frans (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Volgens de eerste, voorlopige tellingen van het ministerie van Sociale Zaken is de werk loosheid in augustus met 4000 (2.600 mannen en 1.400 vrouwen) toegenomen tot 210.500. Het aantal openstaande banen daalde met 1.300 tot 56.200. Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant ontvangt u deze „half-automatische „herenparaplu. Een mooi kadootje. kwartaalabonnee woonplaats Stuur als dank voor de moeite de herenparaplu r woonplaats Deze bon in open envelop 2 antwoordnr. 349. Leiden. Den Haag (ANP) De Indo nesische regering is niet meer zo happig op oriëntatiereizen van Zuidmolukkers uit Neder land. De reizen die op stapel staan, zijn allemaal op de lan ge baan geschoven. Dat zegt de Tilburgse predikant ds. J. Ru- tumalessy, één van de vijf voormannen uit de zogenaam de reisgroep Kuhuwael. De groep bezocht Djakarta en Ambon begin van dit jaar. Het was de laatste oriëntatiereis tot nu toe. Volgens ds. Rutumalessy wer ken de Indonesiërs niet meer mee, sinds de reis van de RM- S'er J. Hatumena uit Deventer. Hatumena werd in mei gear resteerd "op het vliegveld van Djakarta na een bezoek aan Ambon. „De politie vond in zijn bagage propagandamate riaal voor de RMS, de vrije republiek der Zuid-Molukken. Sindsdien worden er geen reis groepen meer toegelaten", zegt ds. Rutumalessy. Anti-Turkse' ■film gaat ongekort in première (Van een onzer verslag gevers) AMSTERDAM De film „Midnight Express" is gisteren zonder cou pures in première ge gaan. In weerwil van al le aangekondigde acties, zijn de voorstellingen overal rustig verlopen. Omdat een bepaalde passage uit de film beledigend zou zijn voor de Turken en voor Tur kije, had Columbia-Nederland besloten een fragment uit de film te knippen. Maar uit Ame rika kwam enkele uren later de opdracht van het Columbia- Voor het Amsterdamse theater waar „Midnight Express" gisteren in première ging, stonden enkele tientallen Turken met borden en spandoeken om tegen de film te protesteren. Tot ernstige ongeregeldheden kwam het niet. schappij was aangespannen. De vice-president van de Am sterdamse rechtbank, mr. B.J. Asscher schorste kort na het begin de zitting, om zelf de film eerst eens te gaan zien. Hij zou vanmiddag uitspraak doen. hoofdkantoor dat de coupure ongedaan moest worden ge maakt. In Amsterdam begon vanmor gen het kort geding dat door enkele Turkse organisaties in Nederland tegen de filmmaat- Prins Claus in Sassenheim Prins Claus sloeg gistermiddag onder deskundige leiding de eerste paal van een complex van 96 woningen in het Sassenheimse plan Zuilhofstraat. De prins was naar Sassenheim voor een werkbezoek gekomen om zich op de hoogte te stellen van de stadsvernieuwing van de bollengemeente. Behalve het ambachtelijke heiwerk onthulde prins Claus een gedenksteen in het plan Zuilhofstraat, bezocht een woningwetwoning en maakte kennis kledingroof LEIDEN Uit een kleding zaak aan de Haarlemmerstraat is gisteravond voor 3500 gulden aan kolbertjasjes gestolen. De eigenaar van de zaak kwam omstreeks 8 uur twee jongens tegen achter in de winkel die een grote doos droegen. Met de mededeling „wij zijn verkeerd" verliet het tweetal de zaak. Achteraf bleek dat de doos elf kolberts bevatte. Explosiegevaar kwartshorloges MIJDRECHT (ANP» De vonkjes binnen een kwartshorloge kunnen zeer waarschijnlijk ex plosies teweegbrengen. De Westduitse Physikali- sch-Technische Bundes- anstalt (in Nederland te vergelijken met T.N.O.) waarschuwt tegen het ge bruik van kwartshorlo ges in explosiegevaarlij- ke ruimten, aldus het personeelsblad van Bayer Nederland BV „Bayer Objektief". Het onderzoek naar het gevaar van deze horloges is in West-Duitsland nog in volle gang. Soortgelijke onderzoekin gen bij elektronische re kenmachientjes hebben volgens het blad al de zekerheid van explosiege vaar opgeleverd. Ze mo gen daarom niët meer ge bruikt worden in explo- siegevaarlijke ruimten. 78179 Boeken duurder DEN HAAG (ANP) Uitgevers mogen hun boekenprijzen in het al gemeen met 3,5 procent verhogen. De boekhandel mag de winkelprijs aan de stijging van de uitge- versprijs aanpassen. Dit heeft het ministerie van economische zaken don derdag meegedeeld. De toestemming tot prijs verhoging is verleend op grond van kostenstijgin gen in de periode septem ber 1977-september 1978. A.S. ZONDAG tussen 14.00 en 18.30 uur Heerlijke Zeeuwse Mosselen (gebakken of gekookt A CA metgarnitüren) J I P>Pa Met muzikale omlijsting van het Leidse Duo White Bread (Al is het alleen maar voor de mosselen) Bowüng-, fun-, tennis-, squashcentrum, Haagsche Schouwweg 10, Leiden - Tel. 071-769310.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1