Mr. Esselaar verlaat na twaalf jaar raad van Voorschoten Legende van „Goede Duitser" Rommel aan de kaak gesteld Nieuwbouw Rijnlands Lyceum vordert snel OUD-WÈTHOUDER ONDERWIJS KRIJGT ZILVEREN ERE-PENNING fj „Hete adem" m Bouw nieuw clubhuis Blauw- Zwart begonnen BINNENLAND/BUITENLAND VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1978 PAGINA - EN WASSENAAR Geeft u nu op voor hia tertennieprogramma Inschrijving: Marja van Reeuwijk Tel. 071-769310 (Van onze correspondent James Fenton) MÜNCHEN De afgelopen week is on gunstig verlopen voor de familie Rommel: zoon Manfred slaagde er niet in de hoog ste politieke positie, het premierschap, in Baden-Württemberg te bemachtigen en de reputatie van vader Erwin is ernstig aan getast door het laatste nummer van Der Spiegel in het artikel „Veldmaarschalk Rommel, het einde van een legende". De Rommel-legende is vele Duitsers, die geloven dat hij tot zelfmoord werd ge dwongen nadat zijn rol in een mislukt moordcomplot tegen Hitier ontdekt was, dierbaar. Volgens auteur DaVid Irving, de man die de wereld ook al openbaarde dat er geen bewijs bestond dat Hitler was betrokken bij de Uiteindelijke Oplossing (van het jodenvraagstuk), is het ook geen zins bewezen dat Rommel deelnam aan het complot van juli 1944. en evenmin dat hij op het laatste moment bekeerde van het heidendom van het Nazisme, zoals werd aangenomen. Het boek over Hitler van Irvings hand blies nieuw leven in het stokoude, curieuze idee dat uit de Nazi-periode stamt, name lijk dat de Führer niet wist wat er allemaal in zijn naam gebeürde een idee waaraan bewonderaars van Hitier maar al te graag geloof hechten. Maar Rommelfans zullen niet blij zijn met de stelling van Irving met betrekking tot Rommel. Duitse historici en het gehele publiek zijn het er over eens dat Rommel zijn leven gewaagd heeft bij een poging om Hitier uit de weg te ruimen en een einde aan de oorlog te maken. Volgens Der Spiegel is dit een mythe die aan het begin van de vijftiger jaren werd opgebouwd. Deze had tot doel de Duitsers tenminste een enkele oorlogsheld toe te staan en de rest van de wereld werd er door geboeid. Winston Churchill. Britse generaals. Hollywood en de historici koes terden die mythe, terwijl de Duitsers die er hun twijfels over hadden er het patriot tische zwijgen toe deden. Er was een nij pend gebrek aan „Goede Duitsers", en het geloof dat de populairste generaal'uit de oorlog een Goede Duitser was geweest kwam buitengewoon goed van pas. Irvings boek over Rommel heeft niet veel stof doen opwaaien in Engeland, maar in Duitsland, waar het pas in oktober zal verschijnen, heeft het nu al aanleiding gegeven tot een hevige controverse. Voor de Engelsen betekent het juli-complot een zaak van hernieuwd belang, in de^ eerste plaats van wetenschappelijke aard. Dit wordt benadrukt door een artikel in de Times waarin beweerd wordt dat, zelfs indien het complot gelukt zou zijn. de vernietiging van Duitsland niet voorkomen zou zijn. In Duitsland, echter, vertegenwoordigt het complot van 20 juli 1944 een levendige traditie die nog steeds sterke emoties op wekt. De conservatieven zien het als een exponent van echt verzet tegen tirannie, terwijl anderen het beschouwen als een vToege uiting van de beweging voor de rechten van de mens. verslag is gedeeltelijk gebaseerd op de correspondentie tussen Rommel en zijn vrouw. Het was Lucie Rommel die in september 1945 verklaarde dat haar man geen enkele rol had gespeeld bij de voorbe reidingen of de uitvoering van het complot van juli en dat hij dat geweigerd had als militair; hij was tijdens zijn carrière een militair en geen politicus geweest. De stelling van Irving komt er op neer dat Rommel onterecht bij de zaak werd be trokken dooi; een van de echte samen zweerders om bij zijn ondervraging de aandacht van zichzelf en anderen, die nog niet achterhaald waren, af te leiden. Rom mei was wel door de samenzweerders be naderd. maar had geweigerd ook maa met hen te maken te hebben, in de overtui ging dat Hitier nog wel een politieke oplos sing voor de verloren oorlog zou vinden Als dat waar is, zullen de Duitse geschiede nisboeken inderdaad herschreven moeten worden. Ford. Onweerstaanbaar in opmars. Dat dit geen loze kreet is blijkt uit de cijfers die door Ford Nederland bekend zijn gemaakt. Uit deze cijfers wordt duidelijk dat het marktaandeel van Ford in de afgelopen 2 jaar is toegenomen van 8°/o tot bijna 12°/o! Eenvoudig gezegd: waren er voorheen 2 Fords op de weg, dan zijn dat er nu 3. Een gerechtvaardigde konklusie is dan ook dat steeds meer mensen ontdek ken, dat een Ford een degelijke, betrouwbare auto is, goedkoop in onderhoud en met een hoge inruilwaarde. Bij Ford Rijnland, de Ford-dealer met 6 vestigingen in I. Leiden en omstreken kunnen ze u er alles over ver stellen. Mr. Th. Esselaar (53) verlaat de gemeenteraad na twaalf jaar, waarvan vier jaar als wethouder van onderwijs. De eerste acht jaar bad hij zitting in de gemeenteraad voor de KVP en de afgelo- pen periode was hij fractie- voorzitter van het CDA. Zijn beste tijd in de raad vindt hijzelf de periode als wet- houder van onderwijs. Als plaatsvervangend-direkteur van het T.M.C. Asserinsti- tuut mocht hij geen tweede periode aannemen als wet- houder en zijn opvolger werd Nellien de Ruyter. Ze =E hield het maar een half jaar vol en werd opgevolgd door L. Marselis. Hoewel in de EE eerste CDA-fractie de taken goed verdeeld waren, kwam door bet vertrek van Nellien de Ruyter zowel de wetbou- derspost als het fractievoor- zitterscbap in KVP-handen. Volkomen begrijpelijk vindt de heer Esselaar het, dat =E thans voor de nieuwe raads- periode een nieuwe verdeling gemaakt is, waardoor de KVP dé wethouder levert (Marselis) en de CHU de fractievoorzitter (drs. Offrin- ga). Het is volkomen mense- lijk dat de heer Esselaar niet nog een stapje terug wilde doen en graag plaats maakte voor jongere figuren. si Het huidige college van B en W kreeg de afgelopen perio- de te maken met een ge meenteraad, waarin maar liefst drie ex-wethouders za ten. Voor een fractie is het uitermate belangrijk om een man te hebben, die vier jaar in de keuken gekeken heeft, voor een college is het soms minder prettig zijn een soort „hete adem in de nek" te voelen. Acht ja ar geleden werd mr. Esselaar wethouder voor on derwijszaken, een portefeuil le, die voor die tijd eigenhjk grotendeels kon steunen op het advies van de inspek- teurs voor het onderwijs. Acht jaar geleden brak het besef bij de grote massa door dat onderwijs meer was dan rekenen en schrijven. De creatieve vakken kregen meer aandacht en ook de ouderparticipatie. Daarnaast werd Voorschoten gecon fronteerd met een drastische afneming van het geboorte overschot en dat betekende een heroriëntatie op de schoolgebouwen. Mr. Esselaar bracht de eerste scholennota uit en deze kwam hard aan. Nadat ja renlang steeds een roep was geweest om meer schoolge bouwen, bleek in die nota al dat het aantal scholen nooit te handhaven zou zijn en bin nen afzienbare tijd met uit zondering van de wijk Noord-Hofland scholen zou den moeten fuseren of zich zelf opheffen. Tijdens zijn wethoudersperiode werd nog wel het scholencomplex Noord-Hofland afgebouwd tot de huidige gróótte. Mr. Esselaar heeft heel wat strijd gehad met een deel van de gemeenteraad om de eerste aanzet te maken voor een schoolbegeleidingsdienst. Zijn opvolger Marselis heeft zijn taak afgemaakt. Acht jaar geleden bleek dat een wethouder van onderwijs meer moest zijn dan een man, die alleen keek naar het klassikaal onderricht. Mr. Es selaar schuwde de kritiek van de raad niet en toonde zich een voorstander van tal van vernieuwingen. Het Creatief Centrum kwam in zijn periode met gemeentehj- ke subsidie van de grond en hij wist o.a. de accommoda ties van enige verenigingen te verbeteren zoals die van de waterscouts. Hij gaf een aanzet voor een betere huis vesting van de openbare bi bliotheek en deze maand vijf jaar geleden kreeg het open jongerenwerk een eigen huis vesting in „De Lindehoeve". Mr. Esselaar vindt dat „De Lindehoeve" nog steeds een zorgenkindje is, maar wel be staat er thans bij de gehele raad de mening dat ook de jongeren opgevangen moeten worden, hoewel de indruk bestaat dat veel jongeren „De Lindehoeve" nog zien als een gelegenheid om een „pint" te drinken. Mr. Esselaar was de laatste wethouder voor onderwijs, zijn opvolger heeft thans de portefeuille „welzijn", waarin onderwijs een deel van het werk is. De stormachtige vergaderin gen tijdens het wethouder schap van Esselaar, waarbij af en toe de mesjes behoor lijk geslepen werden, zijn de ze periode achterwege geble ven. Daar zorgde het Beleids plan voor. De afgelopen pe riode werden door een plan ning op langer termijn ver rassingen vrijwel uitgesloten. Raad en college van B en W wisten tot hoever ze konden gaan. Een nadeel van de be leidsplanning voor vier jaar is de uitholling van de begro tingsvergaderingen, die jaar lijks moeten worden gehou den. Esselaar gaat ook na zijn padslidmaatschap door met sen. Ritten van 50 km zijn hem geen uitzondering. Verder hebben enige organi- saties al een beroep op hem gedaan en in zijn geest speelt toch ook mee de wil om mis schien nog eenmaal te pro moveren. Zijn wetenschappe- hjke funktie verplicht hem daar eigenlijk toe. Mr. Esse laar wenst Voorschoten graag een haalbaar plan toe om nu eindelijk eens te ko men tot restauratie van h Ambachts- en Baljuwhuis t zijn vurige wens is ook dat Voorschoten gespaard kan worden voor een Rijksweg 11, die volgens hem duidelijk de leefbaarheid van het dorp aantast. Blij is hij met de hem toegekende ere-penning in zilver, bestemd voor raad sleden met een lange en ak- tieve staat van dienst. Tekst en uitleg Joop Peters. Rijnlands lyceum in Wassenaar De nieuwbouw van de uitbreiding Op de foto van de school in aan- van het Rijnlands lyceum aan de bouw is op de voorgrond het eerste Backershagenlaan in Wassenaar begin te zien van wat de ruimte in vordert snel. De contouren van de de school moet worden, waar de uitbreiding, waarvoor op 7 februari garderobes van de leerlingen en het van dit jaar de eerste paal werd kantoortje van de conciërge worden geslagen, worden steeds duidelijker, gevestigd. Het hogere deel uiterst rechts op de foto wordt de overblijf- scheiden. In dat deel van de school zaal, die tevens dienst gaat doen als komen op de benedenverdieping de aula, maar waarin ook toneelvoor- lokalen voor de schei- en natuur- stellingen kunnen worden gegeven. kimdepractica en op de boven ver- Aan de andere kant van de laag- dieping de talenpractica, bouw op de voorgrond zijn al een De uitbreiding van het Rijnlands aantal nieuwe lokalen te onder- lyceum kost ongeveer 4,5 miljoen gulden en moet begin volgend jaar zijn voltooid Om de school voor de leerlingen makkelijker bereikbaar te maken wordt er momenteel ook gewerkt aan het leggen van een nieuwe brug over de Zijl Watering, het watertje langs de Backershagenlaan. WASSENAAR Nadat de Wassenaarse voetbalvereniging Blauw-Zwart er de af gelopen jaren in geslaagd is door grote zelfwerkzaamheid van de leden een tribu ne en een kleedkamer-accommodatie te bouwen, hebben diezelfde leden weer de hand aan de ploeg geslagen. In de afgelo pen dagen is er een aanvang gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden voor de bouw van een nieuw clubhuis. De aanleiding voor het bouwen van dat nieuwe clubhuis is de herindeling van de velden van Blauw-Zwart. Voor die uitbrei ding van het complex met twee velden zou het oude clubhuis zelfs moeten verdwijnen. Toen dat clubhuis echter door een brand werd geteisterd, kwamen de herindelings plannen in een stroomversnelling. De plannen voor een nieuw clubhuis wer den gemaakt en uitgewerkt en in juli van dit jaar ging de ledenvergadering akkoord met de bouw van een ruim vier ton kosten de nieuwe behuizing. De bouwopdracht is verleend aan het aannemersbedrijf Van der Kooij uit Wassenaar en het geheel, met een vloeroppervlakte van 400 vierkante meter, moet rond volgend jaar april wor den opgeleverd. Het terrein wordt bouwrijp gemaakt.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13