Rechten vakantiegangers te weinig beschermd EtidwOowumt P' „Werkloosheid dwong Spanje tot visumplicht" Vrouwenbureaus voor emancipatie Onderzoek naar wettelijke regeling reisbureaus RIJBEWIJS WEER DUURDER egering en Kamer eens over Molukkersbeleid kabinet moet zelf net regeling komen ONTWIKKELINGSHULP CUBA STOPGEZET Zwarte lijst PvdA Kamermeerderheid: Verjaring oorlogs misdaden voorkomen Subsidies eigen woning herzien 31 MILJOEN EXTRA SUBSIDIE BESCHIKBAAR Er BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1978 Protest tegen Nazi-elpees" in Groningen GRONINGEN (ANPI Een tiental leden van het Algemeen Nederlands Jeugd Verbond heeft giste ren tijdens de koopavond bij twee grammofoonpla tenwinkels in Groningen geprotesteerd tegen de verkoop van langspeelpla ten met toespraken van o.a. Hitier, Goebbels en Göring. Het betrof gram mofoonplaten uit de zgn. „dokumentarserie" van de Westduitse firma Miller International Schallplat- ten GmbH uit Hamburg. „Het Hitler-tijdperk heeft een wereldramp veroor zaakt, dat willen en kun nen wij niet vergeten. Juist daarom voeren wij actie tegen de verkoop van deze platen, die de gevolgen (miljoenen en miljoenen slachtoffers) buiten be schouwing laten," aldus de ANJV. In beide Groninger zaken werd een luttel aantal van de betreffende grammo foonplaten aangetroffen. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Staatssecretaris Haze- kamp van Economische Zaken is van plan een onderzoek in te stellen naar wettelijke regelingen voor het reisbu- reaubedrijf. In antwoord op kamer vragen van de PvdA-kamerleden Epema-Brugman en Rienks heeft hij gezegd dat het Vestigingsbesluit 1978 voor reisbureaus geen voldoende be scherming biedt aan consumenten. De kamervragen betroffen het reisbu reau „Island in the Sun" dat van de Rijks Luchtvaartdienst geen charter vluchten meer mag uitvoeren, aange zien dit bureau zijn klanten niet op juiste wijze heeft bediend. Ongeveer 300 vakantiegangers zijn „de dupe geworden van de onjuiste praktijken van het reisbureau". In zijn antwoord zegt de bewindsman dat het Vestigingsbesluit 1978 meer is gericht op voorwaarden die gesteld worden aan kredietwaardigheid, han delskennis en vakbekwaamheid van de ondernemer. Het consumentenbe lang wordt hierdoor weliswaar ge diend, maar het levert de individuele vakantieganger nog onvoldoende be scherming. De staatssecretaris wijst er op dat nakoming van financiële verplichtingen voor reisbureaus aan gesloten bij de ANVR op bevredigen de wijze is geregeld en dat er voorts een geschillencommissie Reizen be staat waarin de Consumentenbond en de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus samenwerken. Maar de uitspraken van deze geschillencom missie zijn alleen bindend voor AN- VR-reisbureaus en reisbureaus die zich vrijwillig aan de uitspraken van de commissie onderwerpen. RIJSWIJK (ANP) Met ingang van 1 januari 1979 zal de prijs voor het verkrijgen van een rijbewijs weer omhoog gaan, aldus de directie van de stichting CBR (Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen). (Na overleg met het ministerie van Economische Zaken zijn de verschuldigde bedragen vor rij-examens, die worden afgenomen na 1 januari 1979, als volgt door de minister van verkeer en waterstaat vastgesteld: Volledig examen categorie BE (personenauto's) 60,50 (was 58,50) Praktisch herexamen categorie BE 56,75 (was 54,75) Volledig examen categorie A (motorfietsen) en CE/DE (vrachtau to's en autobussen) 56,75 (was 54,75) Praktisch herexamen categorie A en CE/DE 45,75 (was 44,25) Theoretisch herexamen 35,25 (was ƒ34, De prijs van het formulier eigen verklaring ter verkrijging van een geneeskundige verklaring wordt per dezelfde datum ver hoogd tot 5,25 (was 5,— In verband met de looptijd van de examenaanvragen dienen de nieuwe examentarieven met ingang van 15 september a.s. te worden voldaan. Picasso In de Amsterdamse galerie Krikhaar zijn vanaf maan dag 40 schilderijen van Picasso te zien. Deze doeken zijn nog nooit eer der buiten Fran krijk geëxposeerd. Op de foto galerie houder Krikhaar bij een aantal Picas1 so's. Kamervragen over politie-contacten met ambassade Den Haag In schriftelijke vragen aan de ministers van Justitie, van Binnenlandse en van Buitenlandse Zaken, heeft het Tweede Kamerlid Van der Spek (PSP) vragen gesteld over beweerde contacten tus sen Nederlandse politieman nen en buitenlandse ambassa- des. Aanleiding voor deze vragen zijn de mededelingen van de j advocaat van de bezetters van i de Iraanse ambassade, dat de I Wassenaarse politie sinds 1975 bepaalde gegevens over politie- ke activiteiten van Iraanse stu- i denten, naar de ambassade zou 1 hebben doorgespeeld. Van der Spek wil weten of de j mededelingen van de advoaat juist zijn, en of de politie nog meer informatie heeft doorge- geven. Als dit zou zijn gebeurd, acht Van der Spek dat in strijd met het grondwetsartikel waar- j in staat dat allen die zich op j Nederlands grondgebied bevin- j den, recht hebben op gelijke bescherming van persoon en 1 goederen". Haven Rotterdam: investeerders worden ongerust ROTTERDAM (ANP) - Het regeringsbesluit voor de bouw j van een gasterminal in het i Noorden, heeft ongerustheid en onzekerheid gezaaid onder j toekomstige investeerders in j de Rotterdamse haven. Alleen j een actieve politiek, gericht op i de ontplooiing van Rotterdam, kan de onrust wegnemen. Dat schrijft de Scheepvaart j Vereeniging Zuid, de organisa- i tie van de Rotterdamse haven- werkgevers, in een brief aan premier Van Agt. De SVZ vindt dat de regering twee „on vergelijkbare grootheden" heeft afgewogen: de belangen van de internationale wereld haven Rotterdam tegen de be langen van de regio Noord, al dus de brief. „In enkelé jaren tijd zijn twee grote projecten, namelijk de ertsknikkerfabriek en de LNG- terminal door beslissingen van de overheid, niet terechtgeko men op de geëigende plaats, namelijk in de best geoutilleer de haven van ons land. Wiegel door de knieën: geen gemengd inspraakorgaan Wl (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Regering en Tweede Kamer zijn n grote lijnen eens over het beleid ten en van de Molukse minderheid in ons land. Het ene belangrijke punt waarop regering Kamer tot gisteren van mening verschilden de samenstelling van een. advies- en overle gorgaan is opgelost. De Kamer ging graag akkoord met de nieuwe uitspraak nister-president Wiegel dat de regering zal af zien van haar plan om het huidige Molukse inspraakorgaan te vervangen door een gemengd orgaan van advies en overleg. „Wij zullen het orgaan geen gemengd karakter opleggen", zei de vice-premier gisteren in zijn antwoord op ,de woensdag in de Kamer gemaak te opmerkingen over het Molukkersbeleid. Wiegel wilde niet verder ingaan op de vraag hoe dat Molukse inspraak-orgaan-nieuwe-stijl er uit zal moeten zien. Er komt. een wetsontwerp waarin een en ander geregeld wordt, Wiegel zei te overwegen de indiening van het wetsontwerp te laten voorafgaan door een voorontwerp dat aan allerlei betrokken instanties en organisaties zal worden voorgelegd. De Zuidmolukse leider ir. J. A. Manusama liet na afloop van het Kamerdebat weten dat zijn wantrouwen in de Nederlandse regering onver anderd is gebleven. Vooral de weigering van vice-premier Wiegel om aan te geven hoe het inspraak-wetsvoorstel er globaal zal uitzien noemde hij teleurstellend. Botsneusvoor NS-locomotieven UTRECHT (ANP) De Neder landse Spoorwegen gaan alle (lectrische locomotieven uit de 1100-serie len voorzetneuzen Deze week komt de eerste 1100- ocomotief met „botsneus" ge reed in de NS-hoofdwerkplaats rilburg. Het is de bedoeling oor 1982 alle 58 locs uit Ie 1100-serie een veiliger front tullen hebben. Aanvankelijk dachten de Ne- lerlandse Spoorwegen aan po- /ester voorzetneuzen, maar nu toch gekozen voor stalen xemplaren. Tegelijk met de mbouw van de neus zal ook Ie geluidsisolatie van de cabi- n de 1100-loc worden ver eter d. Krakers Een groep van on geveer vijftien ge maskerde jongeren heeft gisteren een pand gekraakt in Rotterdam. Zij pro testeren daarmee tegen de lange leegstand van de woning. DEN HAAG De economi sche teruggang en de daaruit voortgevloeide toeneming van de werkloosheid hebben de Spaanse regering genoodzaakt een al uit 1972 daterende bepa ling toe te passen, n.l. dat niet- Spanjaarden, die langer dan drie maanden in Spanje willen blijven niet alleen over een paspoort, maar ook over een visuih moeten beschikken. Dit deelde minister van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) gisteren rriee in antwoord op vragen van het Tweede Kamer lid Berkhouwer (WD). Vol gens Berkhouwer is deze vi sum-plicht een slecht voorstel voor mogelijke toetreding van Spanje tot de Europese Ge meenschap. Van der Klaauw deelde mee, dat al in 1972 op dit punt door de Benelux-landen en Spanje een regeling is getroffen. Pas begin juli van dit jaar ging Spanje over tot uitvoering van de in de overeenkomst voorzie ne visum-plicht. Berkhouwer zei teleurgesteld te zijn door de Spaanse hou ding. Hij wees erop dat door de visumplicht Nederlanders getroffen worden die in Spanje willen overwinteren. „En dat zijn in het bijzonder gepensio neerden, dus het argument van de werkloosheid gaat helemaal niet op, in tegendeel, ze geven de Spaanse economie een im puls", aldus het kamerlid. Van der Klaauw antwoordde dat deze groep Nederlanders zich helemaal niet getroffen hoeft te voelen. „Zij kunnen zich gewoon voor een (koste loos) visum tot het Spaanse consulaat in ons land wenden", aldus de minister, die daaraan toevoegde graag op de hoogte te worden gehouden als zich problemen zouden voordoen. Ook zei hij dat de bepaling vervalt als Spanje eenmaal in de EG opgenomen zal zijn. jDA-fractieleider Aantjes: Van onze parlementaire re dactie) EN HAAG Het kabinet zal ilf wegen moeten vinden om problemen die bij het zoe- naar een nieuwe abortus- egeling gerezen zijn op te Ios- Voor het CDA. is de tot- tandbrenging van een wets- ntwerp door het kabinet zélf enige goede mogelijkheid echte invloed op de inhoud rvan te kunnen uitoefenen, schrijft CDA-fractievoorzit- Aantjes in de vandaag ver enen CDA-bladen. Zoals ge- neld werd bij de kabinetsfor- ,i latie afgesproken dat het ka- 'ïnet al het mogelijke zal doen mi vóór 1 januari 1979 zelf met wetsontwerp op dit gebied komen. Als het kabinet daar- te niet in staat is staat de weg ior een initiatiefvoorstel it de Tweede Kamer dat, ge ien de in de afgelopen jaren iren gekomen meningen, Heen van PvdA en WD sa- ien kan komen, wil het een 'eerderheid in het parlement rijgen. antjes noemt allerlei factoren het noodzakelijk maken dat er óp korte termijn een nieuwe regeling komt. „Komt het kabi- netsontwerp er niet vóór 1 ja nuari 1979 dan is de weg vrij voor een initiatiefvoorstel. Dui delijk is dat het CDA op het eerste invloed kan uitoefenen terwijl in het tweede geval Pv dA en WD geheel vrij zijn om een wet in hun geest tot stand te brengen. Nu deze procedure is vastgelegd in het regeerak koord zal aan een aangenomen initiatiefontwerp het contra seign niet meer onthouden kunnen worden," aldus Aan tjes. Het is op dit ogenblik nog niet duidelijk of het kabinet erin zal slagen met een eigen ontwerp te komen. Er ligt een concept van de ministers De Ruiter (Justitie) en Ginjaar (Volksge zondheid) waarover in het ka binet, naar verluidt, nog ver schil van mening bestaat. De discussie in het kabinet stokt thans omdat minister De Rui ter in het ziekenhuis verblijft en, naar wordt verwacht, pas over een dag of tien zijn werk op het departement kan her vatten. DEN HAAG (ANP) Cuba krijgt vanaf 1 ja nuari van Nederland geen ontwikkelingsgeld meer. Minister De Ko ning i$ tot dit besluit gekomen omdat er geen wijziging is 'gekomen in de aard en omvang van het Cubaanse militaire optreden in Afrika. Lo pende projecten zullen nog worden afgemaakt, maar daarmee is de hulp aan Cuba beëind igd. Cuba stond op de lijst van zogenaamde con- centratielanden; landen die vanwege het lage welvaartspeil extra hulp krijgen van Nederland. .Nog vier landen zijn nu, omdat het bruto-natio- naal produkt per inwo ner tot boven de gestel de grens is gestegen, de finitief van deze lijst ge schrapt: Tunesië, Jamai ca, Peru en Colombia. Met deze landen zullen nieuwe samenwerkings verbanden worden aan gegaan van in het alge meen minder bewerke lijke aard. Minsiter De Koning heeft deze besluiten gis teren meegedeeld aan de ambassadeurs van de vijf betrokken landen. In welke vorm de nieu we samenwerking met Tunesië, Peru, Jamaica en Colombia zal worden gegoten zal met de vier landen nog worden overlegd. De te verlenen hulp zal worden aange past aan de specifieke behoeften van die lan den, 'zoals financiering van betalingsbalanste korten, hulp ter leniging van de noden van de armste groepen of hulp vooral gericht op ken nisoverdracht Het partijbestuiir van de PvdA legt zich niet neer bij de weigering van een aantal leden van die partij, om naast hun contributie, een extra en verplichte bijdrage aan de kas te leveren. Zoals bekend gaat het o.a. om burgemees ters, Kamerleden, gedeputeerden en leden van de Raad van State, die een dergelijke heffing krijgen opgelegd. Vorig jaar heeft deze zaak al de aandacht getrokken toen op Kamervragen aan minister De Gaay Fortman de vraag ter discussie kwam, of voor b.v. Kamerleden een dergelij ke bijdrage niet in strijd komt met de z.g. zuiveringseed, die elk Kamerlid bij zijn ambtsaanvaarding aflegt. De minister heeft toen geen rechtstreekse uitspraak gedaan omdat hij die aan de rechter wilde voorbehouden. Maar wel heeft hij in vrij ronde bewoordingen ernstig gewaar schuwd voor deze praktijk. Thans heeft het PvdA-bestuur, alsof er geen vuiltje aan de lucht is, de weigerende partijleden gedreigd met een zwarte lijst. Wie niet betaalt komt volgend jaar met naam ep toenaam in de partij-organen en dan weet iedereen wie als een wanbetaler, maar ook als iemand die partijbe- sluiten weigert op te volgen, wordt gebrandmerkt. Wat de gevolgen zijn van die zwarte lijst is nog onduidelijk. Maar het kan toch geen toeval zijn, dat een dergelijk dreigement bekend wordt gemaakt rond één week voor in alle steden en dorpen van ons land nieuwe wethouders worden gekozen. Oók vele tientallen afkom stig uit de PvdA. Ook zij leggen, om raadslid te kunnen zijn, de zuiveringseed af, krachtens art. 45 van de Ge meentewet: dat ik, om tot lid van de raad te worden benoemd, directelijk of indirectelijk, aan geen persoon, onder wat naam of voorwendsel ook enige giften of gaven beloofd of gegeven heb". Het lijkt nu zelfs gedreigd wordt met zwarte lijsten toch wel tijd te worden, dat duidelijk komt vast te staan wat in deze kwestie wel en wat niet geoorloofd is. Komt Kamervoorzitter Vondeling binnenkort niet met een soort gedragscode voor Kamerleden? Wij zijn benieuwd wat daar in zal staan over verplichte jaarlijkse heffingen. Den Haag (ANP) Nederland moet al het mogelijke doen om te vóórkomen dat door verjaring of anderszins oorlogsmisdrij ven en misdrijven tegen de menselijkheid begaan in de tweede wereldoorlog onbestraft blijven. Dit is de kern van schriftelijke vragen, die de Tweede- Kamerleden (PvdA), Scholten, en Mom- mersteeg (beiden CDA) en Portheine (VVD) gesteld hebben aan de ministers de Ruiter van justitie en van der Klaauw van buitenlandse zaken. Sedert januari 1965 heeft de raadgevende vergadering van de Raad van Europa (in welke vergadering zitting hebben parlemen tariërs van een zeer groot aantal Europese landen) er bij de ministers van buitenlandse zaken op aangedrongen, dat de regeringen van de lid- staten alle noodzakelijke maatregelen te nemen om te voorkomen, dat oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de menselijkheid verjaren. In januari 1974 kwam een desbetreffende Europese conventie tot stand, maar deze is tot dusverre alleen nog maar door Frankrijk ondertekend. (Van onze parlementaire redac- tie) DEN HAAG Staatssecretaris i Brokx (Volkshuisvesting en j Ruimtelijke ordening) heeft be- sloten enkele wijzigingen aan te brengen in de Beschikking j geldelijke steun eigen wonin- gen. Het bedrag aan stichtingskos- j ten waarbij nog de maximale i bijdrage kan worden verstrekt j is verhoogd van 113.000 tot j 115.000 en het hoogste be- drag aan stichtingskosten j waarbij nog een jaarlijkse bij- drage kan worden verstrekt i gaat van 136.000 naar 145.000. Het maximale bedrag van de bijdrage voor het eerste jaar is verlaagd van 4000 naar j 3000. De hoogste bijdrage j van 3000 wordt verminderd met 8 procent van het bedrag i waarmee de stichtingskosten van de woning het bedrag van j 115.000 overschrijden (dit was 15 procent). De eerste jaar- lijkse bijdrage bij stichtings kosten van 145.000 bedraagt dus 600. De stichtingskosten- grens van gemeentegarantie met deelneming van het rijk bij aankoop van nieuwe woningen is verhoogd van 192.000 naar 200.000. De maximale eerste jaarlijkse bijdrage voor wonin gen in de z.g. beschutte sfeer is gehandhaafd op 5200. De wijzigingen zijn met terug werkende kracht tot 1 juli '78 ingegaan. Vooruitzichten voor zondag: Plaatselijk buien, ook zonnige perioden. Middagtemperaturen ongeveer 17 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min. temp.: omstreeks 10 gra den. Max. temp.: omstreeks 17 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12.uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Ook morgen zal het weer in ons land een onbestendig ka rakter hebben. Boven de Oost zee bevindt zich namelijk een depressie die zijn invloed gelei delijk naar onze streken uit breidt, terwijl ten westen van Ierland een hoge drukgebied vrijwel niet van plaats veran dert. Hierdoor blijft er in ons land een stroming staan uit het noordwesten, waarmee enigs zins onstabile en koele lucht van de Noordzee wordt aange voerd met enkele buien. Ook elders in West-Europa zoals in Engelang, Duitsland en Noord-Frankrijk wordt hetzelf de weertype aangetroffen. De middagtemperaturen komen er in het algemeen niet hoger dan 14 tot 17 graden. In Zuid-Fran krijk en Italië komen nog zo merse waarden van ongeveer 25 graden voor, terwijl op het Iberisch Schiereiland de mid dagtemperaturen tot boven de 30 graden reikten. Weerbericht van vanmorgen 7 uu (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De emancipatiecommis sie een adviescommissie van de rege ring pleit voor de instelling van 15 speciale vrouwenbureaus over het ge hele land. Dit als besteding van de extra 31 miljoen gulden die staatssecre taris mevr. Kraaijeveld-Wouters voor emancipatiebeleid ter beschikking heeft gekregen. De commissie schrijft dit in een voorlopig advies aan de staatssecretaris. Van de 15 vrouwenbureaus zouden er 11 op regionaal niveau en vier in de grote steden moeten worden gestatio neerd. Daarnaast zou er een aantal be taalde emancipatiewerkers moeten ko men om veel van het werk over te nemen dat nu door vaak overbelaste vrouwen in hun vrije tijd wordt gedaan. Tenslotte vindt de commissie dat er ook een landelijk vrouwenbureau moet ko men om het geheel te coördineren. De staatssecretaris had reeds 15 miljoen gulden voor emancipatiebeleid beschik baar, zodat zij hiervoor nu in totaal in principe tot 1981 46 miljoen gulden kan besteden. De voorzitster van de emancipatiecom missie, mevrouw Wassen-Van Schave ren, gelooft niet dat er moeilijkheden zullen komen met de reeds bestaande vrouwenorganisaties, in een toelichting op het advies verklaarde zij dat emanci patiebeleid eigenlijk iets heel nieuws is en daarom beter via nieuwe kanalen kan worden geconcretiseerd. Wel zullen op korte termijn over mogelijke samen werking gesprekken plaatsvinden met een aantal vrouwengroeperingen en -or ganisaties, aldus mevr. Wassen-Van Schaveren. In de vrouwenbureaus zullen in de visie van de emancipatiecommissie ongeveer acht personen werken. Het zijn bureaus waar iedereen terecht moet kunnen en met verschillende functies, zoals kader training, begeleiding bij projectopzet, ombudswerk, informatievoorziening aan en activering van bestaande instel lingen, aldus de commissie. - 3S» S&. h.bew regenbui

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11